„ONS BLAD’1 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: POSTGIRO 1M9K. Herdenking van hei 50-jarig hestaaa van bet Wille Krtiii Advertentieprijs; V« 1—5 regel*-f 1.25; elke regel meer fn? -1^9 per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbotf* bfeaV uitbetaling per plaatsing f 0.60. 4 Ax vissssg *9 Ar*jmeime POSTGIRO 104M& IWd „Kotn asjeblief tot Je zaakl" zei W Uriel m- red'd Jigd. BLOEMENCORSO op looderlap 24 Septtafetr 1925. FEUILLETON. MISDAAD EN STRAF. UIT HET DU1TSCH. BUITENLAND. EEN VERTEEDERD INBREKER. Korte Berichten. rAbonnem«ntsprU«a fcer Kwanui toot Alkmaar v 4.— Voor buiten Alkmaar -g r. f 2 85 pet Oefllusfreerd Zondagsblad -y y 0 60 f hooger. |nn alla abonné*» wordt op aanvrage gratia een poli» verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—. f 200,—, 'l 1OÖ f 60,—, f 35 15^ "onze kaashandel. 1 UIT DE PERS. Ons land en de Wereldpers. Verspreide Berichten. KARAVAAN OVERVALLEN. 4 de gewond, waarvan zes levensgeval»' €3 stond of (Wordt verroigd-l I tot daden trachten te komen. In ieder geval: duur melk en ons ver- EEN TYPHOON IN JAPAN. typhoon heeft gisteren Osaka, Kyote AOMIN1STRATK No. *M redactie lü, «aa NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD wie zal de beloonlng uitbetalen?” „Ik!” „Met je verlof, ik zou graag een beteren waarborg hebben, dat kun je mij niet kwalijk nemen. Je gelooft misschien, dat je zwager de vader is en zoudt daarom een proces 'ot echtscheiding willen „Daar denk ik niet aaa”, viel de dokter in. „Dat kind is mijn zwager toevertrouwd.'’ „Door een broeder, die in America woont?” „Hoe weet jij dat?” „Ik weet nog veel meer, dan je zoudt den ken. Spreek nu openhartig, opdat ik zien kan 'leid op die belooning te le- ot er met zekerheid op kenen valt.” Toornig stiet de dokter met zyn stok cp den vloer en bleef een poos zwijgen. Hij wil de niet gaarne aan Würfel’s verlangen vol doen, doch weigerde hy dit, dan vernam hy ook niets, want Wtirfel wilde zekerheid heb ben. 'n Bijzonder gevaar was er intusschen niet bjj. want pleegde Würfel verraad, dan was de politie er nog om de geheele bende achter slot en grendel te brengen. „Jk wil aan je verlangen voldoen” zeide hij met een dreigenden blik op Wtirfel. „Maar wacht ie voor verraad, als ik gesproken heb; je zoudt zelf het kind van de rekening wor den, en op verscbooning behoef je dan geen staat te maken.” 58. Met dit besluit betrad hij zijn ellendige wo ning, waar hij tot zijn verbazing den dokter aan trof. „Wat wil je nog van my, nadat je mij in je eigen woning de deur gewezen hebt?” vroeg Würfel barseb. „Wie heeft je gezegd, Jat ik hier woon?” „Wie? Wel de politie. De logementhou der heeft op het bureau je naam moeten op- teven. Ik had je wel kunnen afwachten voor de woning van Schunk, maar dat wilde ik niet. Ik weet, dat je er slag van hebt om onaangename vragen ontwijkend te beant woorden. Je moet in de val zitten, om. „Wat moeten die praatjes beduiden?” vroeg Würfel. «Vraag maar, en ik zal ant woorden als het mij belieft; dwingen laat ik my niet, ook niet als ik in de val zit.” ,Jk wil je nog eenmaal aan onze jeugd herinneren, Koenrtad”, bego de dokter har telijk. „My dunkt, die herinneringen moeten je toch weer voor den geest komen, als je my aanziet. Ik ben dezelfde gebleven, of- ichoon ik mijn levensdoel nog niet bereikt heb, maar jij „Kom te» ••ke en bespaar mij die lange Inleiding.” len zekerheid te krijgen....” „Dat is zoo gemakkelyk niet, als je denkt; je weet njet hoe wantrouwend en onbeschoft ze zyn.” „Nu, ik houd je voor slim genoeg om met zoo n wijf om te kunnen springen. Maar speel geen valach spel. Maak geen gemeens zaak met die schurken, dat zou slecht voor je afloopen. Denk ook niet, dat je meer voor deel hebt, als je buiten my om, alleen of met dat volk naar den Amerikaan gaat. Buiten my om, geeft het niets!” Würfel liep in gedachten heenen weer, waarbij de dokter hem scherp in het oog hield. Toen zeide hij: ,.Ik zal doen, wat ik kan. Vanavond gaai het niet, want ik moet het wjjf alleen zien U spreken.” „Morgenochtend dan?” „Ja, morgenmiddag hoop ik je met ze kerheid iets te kunnen zeggen. Maar in ja eigen woning kan ik je de tyding niet bren gen; het wyf mag niet zien, dat ik je opzoex. Waar kan ik je vinden?” „Wil je hier afwachten?" „Goed! om twaalf uur zal ik hier zyn. De dokter knikte tevreden en stond of heen zal ryden, taluds zal beklimmen, zich een weg banen door jonge aanplantingen tn omheiningen en gemetselde muren zal ver brijzelen. Men neemt aan, .lat deze tank van onschatbaar nut zal zyn by omtrekkende be wegingen en het verrichten van aanvallen Ijj verrassing. Indien de infanterie door zwaar mitrailleur- en geweervuur niet verder kan, zullen de tanks te harer ondersteuning dienst en den wederstand breken. TREINBOTSING IN ITALIë. Zondagnamiddag is bij Monza de sneltrein van Piazzo naar Milaan op een express-treiu, komende van Molveno, geloopen, waarschijn lijk ten gevolge van verkeerden wisselstaud. De kfetste drie wagens van den expresstrein zyn vernield. Drie-en-twintig personen zyn zwaar lijk. DAMES en HEEREN die deel willen ne- men aan het BLOEMENCORSO, gelieven zich ten spoedigste in verbinding te stellen met het Bureau van „ALCMARIA” V.V.V„ Waaggebouw alhier, alwaar inlichtingen zijr te verkrygen (9— 12 en 2—5 uur). Een ruimer koopmanslnzicht, dat zich niet Mi voorkeur richt tot wat min of meer mo menteel bet gemakkelykst te bereiken valt Duitschland! zoude den Nederland- sehen kaashandel wellicht goede diensten kunnen bewijzen. Ook hier is stilstand achteruitgang. En het zyn nieuwe wegen, welke tot nood- zakelijk-nieuwen bloei moeten leiden. „Nu dan, ik doe een beroep op het eerge voel, dat je nog bezit, naar ik hoop. Hoe kwam je er toe om met dien Schunk gc- meene zaak te maken? Wat zal daar het ge volg van zyn? Wil je dan als een eerloeze misdadiger je leven in de gevangenis slij ten?” „Bah, daar is het nog zoo kwaad niet”, antwoordde Würfel. „Men heeft daar ten minste kost en inwoning en kent geen zor gen. Als ik hier werk zoek, wio zal het mij geven?” „En is de vrijheid je niets waard?” „Wat helpt mij de vrijheid, als ik honger moet lijden? Ja, als ik geld had om naar Amerika te gan. „Misschien kan ik je daaraan helpen.” „Jy? Waarmee? Je bent zelf zoo arm als Job, en ijdele beloften helpen mjj niet.” „Ik beloof niets, of ik moet stellig weten, dat ik mijn belofte kan houden”, vervolgde de dokter. „Welke plannen je met Schunk hebt, weet ik niet, maar ik weet wel, dat jij aan het slechte eind bent en behalve de schande, zul jy later het gelag moeten be talen. Ik wil je wat betera voorslaan. Vrouw Schunk heeft een pleegkind, waarvan zij dan naam niet wil noemen, en ik vermoed dat mijn zwager het kostgeld betaalt. Kan je mjj daaromtrent zekerheid verscliaffen dan be loof ik je een belooning, die je in staat zal stellen je reisplannen uit te voeren.” -Ah zoo! waalt de wind uit dien hoek? En „Dio zaak is zeer eenvoudig. De broeder van Katemberg is uit Amerika teruggekeerd en zoekt zyn kind. Myn zwager beeft hem voorgelogen, dat het kind sinds lang dood Hij heeft een valsche doodakte vertoond ».n een- graf aangewezen, waarin een vreemde rust. Door een gelukkig toeval leerde ik den Amerikaan kennen en was natuurlijk dadelijk bereid hem te helpen. Ik ontdekte de valsch- heid der opgaven, maar nu is bet de groote vraag, hoe wij het kind uitvinden.” „En hoe kom je tot het vermoeden, dat het pleegkind van vrouw Schunk het kind van den Amerikaan zou zyn?” vroeg Würfel, die intusschen nadacht over een plannetje <p eigen hand. „Mijn zwager bezocht dat wyf elke maand, ouderdom en voornaam van het kind komen overeen, er is du, grond voor mijn vermoe den.'' „Dat schijnt wel. Hm! Is die Ameri kaan een rijk man?” ..En boe hoog denk je dat de belooning i»ï” „Hoog genoeg om naar Amerika te ga.wi en daar weer een eerlijk man te worden. Ik verzeker je, dat je tevreden zult zijn.” „En verlang je verder niets van mij. „Niets dan de zekerheid dat mijn zwag<* dat kind bij vrouw Schunk heeft besteed e» kostgeld voor baar betaalt Ja bent met die Me<l*n bevriend, hei zal ie niet moeilijk val kanen ste» tracht, de gen in HoHandeehe en op z'n Holiandsch toe bereide groenten: en kunnen wy, Hollanders, hier misschien niet gemakkelyk een groote vreedzame ver overing maken? Ook in dit opzicht zou Amerika zich voor ons wel eens het land der onbegrensde mo gelijkheden kunnen toonen! In meerdere Amerikaansche kringen be gint de AlkmaarschO kaasmarkt en daaj- mede ook de Hollandscbe Kaas aardig po pulair te worden: bovendien leert een en kel proefje van de Hollandscbe kaas den Amerikaan, dat het Hollandscbe product ver re te prefereeren is boven het (in de Ver- eenigde Staten eenigszins ingevoerde) Cana- deesche product. Véél doeltreffende reclame envoor den HoUandschcn kaashandel moeten zich aan de overzijde van den Oceaan nieuwe economische perspectieven openen. .Hoe deze propaganda gevoerd zou moe ten worden? De eerst-belanghebbenden in onzo omge- ving mogen daarop het antwoord geven en tegenover de dikwijl, stelselmatig tegen Ne derland bewerkte organen. Aldus zou men ten deele den handicap voor ons land kunnen goedmaken, die in de onderlinge regeling der officieuse nieuws agentschappen is gelegen. Behalve over de beweerde of werkelijke faits et gestes van den gewezen DuitsChen keizer en uiterst zelden! over het internationale hof en zijn omgeving in Den Haag leest men bijna nooit over ons iets iu de buitenlaudscbe bladen. Dat is te betreuren. Aanzien doet nu eenmaal gedenken. DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens een telegram uit Madrid aan Journal is de operatie tegen het eilandje Al- hucemas, in de baai van dien naam, defini tief op 24 Agustus bepaald. De ontscheping zal plaats hebben in de buurt van Sidi Drias teneinde Alhucemas in de flank aan te val len. Alle toebereidselen zyn gereed. De ge zonden versterkingen bedragen 40.000 man. DE ONLUSTEN IN CHINA. Er hebben verdere besprekingen plaatsge vonden tusschen den Britschen consul-gene- raal en den Chineescben commissaris voor de buitenlandsche aangelegenheden betreffen de de verdediging van de buitenlanders-con- cessie. Er werd geen resultaat bereikt De Chineezen hadden voorgesteld, dat uit sluitend Chineeache soldaten als gewapende macht in Hankou zouden optreden en ook in de buitenlandera-concessie zouden patrouil- leeren. Dit voorstel was echter voor de buitenlan ders niet aannemelijk. De Britsche consul- generaal stelde voor dat by plotseling drei gend gevaar de Europeesche vrijwilligers bet binnen-cordon van de verdediging zullen be trekken, terwyl de bewaking der wegen die tot de concessie toegang geven ter bewaking zullen worden overgelaten aan de Chineezen. Dit is door de Chineezen geweigerd. Het geheele, uit ongeveer 2000 personen bestaande Chineeache ponoaeei van net post kantoor te Sjanghai is gisterenmorgen vroeg in staking gegaan, waardoor het geheele binnen- en buitenlandsche briefpostverkeer met Sjanghai stilgelegd is. De staking zou georganiseerd z(jn in radicale kringen te Kanton. By een relletje werd gisterenmorgen een postbeambte door een Chinoeechen politie dienaar doodgeschoten. Het postkantoor is go legen in de buitenlandsche nederzetting en het is de eersto keer, sinds de buitenlandsche postkantoren als gevolg van de Washington- schc Conferentie werden opgeheven, dat er moeilijkheden van dergelijken aard zijn voor gevallen. ANTI SEMITISCHE BETOOGINGEN TE WEEN EN. Sinds gisterenavond zes uur worden in de Ringstrasse te Weenen en den omtrek daar van groote anti-semitisebe betoogingen ge houden. De koffiehuizen en restaurants zyn afgezet en eukelo tramlijnen, die door het hart van de stad gaan, hebben den dienst moeten staken. Naarmate het later werd, is het aantal betooger» tot wel 10.000 gestegen. Er worden heftige redevoeringen tegen liet Zionisten-congres en de Jodenregeering uit gesproken. Om 10 uur waren al tal van lie den, meest jongens, in hechtenis genomen. Onder de betoogers bevinden zich opmerke lijk veel vrouwen. Een dichte menigte heeft zich naar de wyk Leopoldstadt willen bewe gen, waar hoofdzakelyk Joden wonen, doch de politie belette zulks. DE FRANSCHEN IN SYRIë. Te Jeruzalem zyn in de laatste dagen be richten' ontvangen over de vrees voor poli tieke onrust in Damascus. Uit Beiroet zijn tien gepantserde auto’s naar Damascus ge- brengi Landt het eten van meer kaas, waarvan zooveel soorten bestaan dat het menu op gemakke lijke wyse is af te wisselen. Als een voorbeeld hoe de zuivel-afdeeling van bovengenoemd ministerie te werk gaat, kan dienen een in Amerika verspreide tee- kening, waarop het kaasverbruik van ver schillende landen op „smakelijke” wyze is weergegeven: Hoewel „Uncle Sam een plaats aan het hoofd der tafel heeft, waar aan nog 9 andere landen zyn aangezeten, is by van de minste beteekenis. Wanneer hy evenveel kaas bestelde als de Nederlander, de Deen, de Duitscher of de Franschman of half zooveel als de Zwitser, zou hij een markt scheppen voor 9 milliard pond melk meer dan thans het geval is! Toen wy dit lazen, hebben wij onszelf on willekeurig'de vraag gesteld: Ligt hier voor den Holla ndscheu Kaas handel niet nog een geweldig groot arbeids veld braak? Kan men vanuit Holland niet nog wat krachtiger er toe medewerken, dat de Ameri- kaas leeren eten? Evenals men igelschen smaak te doen kin zonden. Volgens berichten uit Beiroet is de Jeligatic der Droezen van de Libanon, die naar de Djebel Droezen was gegaan om te trachten, den weg tot een vrede te banen, teruggekeerd met de volgende voorwaarden: 1. Terugroeping van den Franschen gouver neur kapitein Carbillet, wiens optreden de aanleiding is geweest tot het conflict; 2. het recht voor de Djebel Droezen zelf om den nieuwen gouverneur te kiezen; 3. amnestie en het recht om alle wapens te behouden en 4. een constitutie. Ofschoon niet alle Djebel Droeren deze voorwaarden hebben aangenomen, gelooft de delegatie, dat zij tot een overeenkomst kun nen leiden. De delegatie is door generaal Sarrail te Beiroet ontvangen die daarop last gaf, de Droezen, die te Damascus en elders gevangen werden gehouden, in vryheid te stellen. Dezen begaven zich daarop naar Bei roet om den generaal dank te zeggen en keerden vervolgens naar hun land terug. De vijandelijkheden zyn thans gestaakt. Alleen heeft een groep van 490 Droezen nog een aanval op de spoorlijn tusschen Damascus en Dera gedaan, zij werden echter door vlieg tuigen verdreven. De Droezen hebben 40 Fransehc soldaten, die krijgsgevangen waren gumaakt, terug gegeven. De berichten uit Engelsche bron over op standen van Bedoeientn en muiterijen van Senealeezen zyn absoluut onjuist. Een en omstreken geteisterd. Aan do telefoon- en telegraaflijnen is aan zienlijke schade toegebracht. Honderden te- tefoons te Osaka en Kyoto kunnen niet wer- Ben. Duizenden huizen in eerstgenoemde plaats staan onder water. Het water in allo rivieren is zeer gestegen, maar overstroomin- gen hebben nog niet plaats gehad. De spoor wegen en schepen leden slechts gering» schade. Vrijdagavond drong een inbreker te Bristol door in bet huis van twee oude dames, dis zich in hun huiskamer bevonden. Toen de in breker plotseling voor ben kwam te staan, verloren zij haar bezinning niet, doch ver- I zochten den vrijpostige om in zyn eigen be lang te gaan zitten en te luisteren. De nau gaf aan deze uitnoodiging gehoor en hoorde zeer aandaehtig de terechtwijzing der dames, die goed van tongriem gesneden bleken, aan. Diep bewogen verklaarde de inbreker dat hy nooit weer zou' inbreken en gaf b’j 'ijn ver trek der dames den goeden raad, er een hon 1 op na te houden tegen andere inbrekers, dia minder gemakkelyk voor rede vatbaar waren. Do man gaf als verontschuldiging voor zyu daad op, dat hij werkloos en dakloos was. T« Washington, Miani, Chicago en New York staken do metselaars. Thans hebben 40.000 leden van een Amerikaansch metse- laarsvakbond verklaard bereid te zijn een sympathie-staking te beginnen. Te Nagoja hebben overstroouiingen zware schade aangericht. Het bedrag der schade wordt op 10.000.000 jen geraamd. Ver scheiden ovens voor de steen- en aardewerk- fabricage zijn vernield. Men gelooft dat er vele dooden zyn. Bij een botsing van een trein van de Canadian Pacific met een locomotief zyn te Lethbridge in Alberta, Canada, twee lieden van het treinpersoneel gedood. Twee jiassa- giers zyn licht gekwetst. Nabij Dresden zijn Zondagnacht enkele leden van een afdeeling der organisatie Stahl- helm, die nachtelyke oefeningen hield, door een auto bverreden. Enkele hunner werden zwaar gewond. De bestuurder van den auto mobiel schynt verantwoordelijk voor het ge val te zijn.’ In het „Hdbd” werd dezer dagen de aan dacht gevestigd op een lezing, welke door den heer S. K. Robinson in de Vereenigde Sta ten gehouden was voor de vergadering van de ,,Nationel Cheese Association. In deze lezing had de heer Robinson uit voerig de voedingswaarde“Van kaas bespro ken en de aandacht gevestigd op het feit, dat de volkeren van het Europeesche vaste land een veel betere levenswijze hebben dan de Amerikanen en wél oa., doordat de eerste minder vleesch (een hoog vleeschdi- eet beteekent volgens den deskundige, dat een volk niet alleen slecht, maar ook gevoed wordt) verbruiken en méér en zuivelproducten. In de V. 8. is met name bet verbruik van kaas zéér gering. Zuivel-vereenigingen trach ten nu door een doeltreffende reclame in deze verkeerde gewoonte verbetering te jen. Ook vanwege het Departement van bouw wordt propaganda gemaakt voor waarvan Éet „Hdbld.” schryft: In de Brusseféche „Standaard”, een ons welgezind blad, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het „Belgisch-Telegraaf-Agent- schap”, onderdeel van het concern der groo te, ten deele officieuse, nieuwsagentschappen, Nederland zoo stiefmoederlijk behandelt. Dit naar aanleiding van de wyze, waarop dit agentschap over de stormramp in ons land heeft bericht, in 'tegenstelling toC de kleinste „fait divers”, als ze Frankrijk be treffen. Wy hebben hier te doen met een zaak, die niet enkel van binnenlandsch-Belgisch belang is. Dergelijke stiefmoederlijke berichtgeving, uitgaande van een officieus agentschap, is karakteristiek voor de houding der betrokken regeering ten opzichte van ons land. Maar niet daarover wilden wij heden iets zeggen. De zaak heeft wydere strekking. In een zeer groot deel van de wereldpers wordt de telegrafische berichtgeving over Nederland en wat ons aangaat verzorgd door het B.T.A. Daaraan hebben wy Let te danken gehad, dat om één voorbeeld uit vele te noemen bij het zilveren jubileum van het Alge meen Nederlandsch Verbond in de Italiaan- sche pers en die van tal van andere landen voor het aanzieu van ons land en onze regee ring schadelijke en bovendien feitelijk on juiste berichten zijn gepubliceerd. Het geval door de „Btandaard” thans ge signaleerd vestigt nog eens de aandacht op de voor ons land beschamende regeling, die het concern der groote nieuwsagentschappen ten aanzien van de berichtgeving over ons land hebben getroffen. Die regeling is uit vloeisel van een gebrek aan Nederlandsch zelfbewustzijn in ons volk. Wanneer dat zelf bewustzijn, de eerbied voor eigen recht iets sterker ware, dan zou men een dergelijk soort van berichtgeving over Nederland reeds lang als iets onduldbaars hebben geveld. Dan zou men de regeering en de dagbladdirecties hebben gemobiliseerd tegen de minachting van Nederlands recht op eeu ruimer juiste berichtgeving over hetgeen in land do aandacht van het buitenland dien* Men kan van een buitenlandsch concern, waarbij naast zakeljjke overwegingen do be langen van sommige regeeringen een woord meespreken moeilyk verwachten, dat het meer eerbied heeft voor onze rechten dan het Nederlandsche publiek zelf. Wij noemden ook de regeering. Immens het is deel van haar taak ook, voorzoover dat in haar vermogen ligt, te waken voor een behoorlijke berichtgeving over ons land. Zy trekt zich daarvan nog zeer weinig aan, al verleent zij zedelijken en weidelijken steun aan een bureau, dat poogt eenigszins tegemoet te komen aan het bestaande tekort fn dit opezicht. Wanneer thans in een deel der Vlaamsche pert verzet rijst tegen een behandeling van Nederland in den telegrammendienst voor do bladen door het officieuse Belgische bureau, dan is dat wel een zeer sterke aanwijzing, hoezeer onze belangen daar worden verwaar loosd. De stemming in België ten onzen aan zien is voor een deel te verklaren uit de eenzijdige en partijdige berichtgeving over ons land in do bladen. I>at een dergeiyke stemming het werk der diplomatie bemoei lijkt, behoeft geen betoog. Een tegenwicht daartegen zou kunnen worden gevormd door voorlichting van de ons welgezinde bladen in België, die geen van alle zich voor de berichtgeving de uitgaven getroosten kun nen, die een deel van de bladen bij ons daar voor besteden. Maar in algemeenen zin zon trouwens do regeering door het toeetaan van een onderhoud nu en dan aan vertegenwoor digers van toonaangevende bladen in het buitenland kunnen zorgen voor een tegengif Uit Rome wordt gemeld, dat op den ka ravaanweg tusschen Egypte en de Cyrcnai- ka een botsing plaats gehad heeft tusschen opstandige Arabieren en een Italiaansche troepenaideeling, die belast was met het te gengaan van smokkelary. Een officier en 'n ambtenaar ziju ernstig gewond. SPOORWEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Het wordt een sombere rerie en de Fran- eche bladen geven uiting aan de ongerust heid, die de zich zoo snel opvolgende spoor wegongelukken in Frankrijk bij het reizend publiek doet ontstaan. „Een tragische ba lans” zegt een Wad, en swnt dan op: „In 18 dagen 12 spoorwegongelukken met 33 dooden en 190 gewonden.” En een ander schryft boven aan zyn kolommen: „De Fran- sche spoorwegen zyn moorddadiger dan een Riffijnsch offensief.” NAAR DE ONTWAPENING! De „Morning Post” verneemt, dat by de a.s. herfst manoeuvres van het Engelsche le ger een nieuw model tank gebruikt zal wor den. De plompe, trage gepantserde machine, die in 1918 te Bellicourt over den goud kro?p, is vervangen geworden door een kleiner type met veel grootere capaciteiten. De voor naamste karakteristieken van dezen nieuwen pantserwagen zyn, dat hij gemakkeljjker be stuurd kan worden en geen alomzicbtbaar doelwit voor bet vjjandelqk vuur is. Boven dien kan de tank zich in de plooien van den grond gemakkelük verbergen al is hij dan ook niet onzichtbaar voor vliegtuigen en bezit hij een snelheid, waarvan men toen de eerste tanks gemaakt werden, nimmer zal hebben gedroomd. Het verschil tusschen den oorspronkelyken tank en zyn „nageslacht” is, althans wat af metingen en snelheid betreft, even groot, als dat tusschen een zwaar trekdier en een ren paard. De „reuzen”-tank heeft alzoo plaats gemzoor een lilliput-machine. Alhoewel toegegeven moet worden, dat sommige eigenschappen van het zwaro type opgeofferd zijn terwille van groote beweeg lijkheid, wordt erop gewezen, dat het pant-A van den nieuwen tank bestand is tegen ge weer- en mitrailisurvuur, alsmede tegen shrapnels, dat bij prikkeldraadversperringen zonder meer zal verbreken, over loopgraven en schietgeulen van middelmatige wjjdte

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1