Motorsnelheidswedstrijden, le Hlkmaar, r „ONS BLAD». I I Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Zondag 23 Aug. 1925, op het Gem Sportterrein. JNa S8S POSTGIRO 1M86X Vrijdag SI Aagustu* loss POSTGIRO 1M86X 19e Jaargaag K POSTGIRO 10486X I (Slot volgt.) J (I BEZOEKT DE Aa*vaag 130 anr. ALCMARIA V.V.V. Abonnementsprijs cr «wamxrTQor Alkmaar a -- 'oor buiten Alkmaar f 2 8$ let Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. JM*ertentieprij*i Van 1—5 regdt-f 1.25; elke regel meer f 0.25? YedaflP per regel f 0.75; Rubriek -Vraag en aanbod* b| oog uitbetaling per plaatsing f 0.60. alle abonné'a wordt op aanvrage gratis een poli* verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 600,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15^ UIT DE PERS. FEUILLETON. MISDAAD EN STRAF. UIT HET DUITSCH. Korte Berichten. Meten met twee maten. Miin arme vrouw. mün ara Wqh BRIEVEN UIT FRANKRIJK. BUITENLAND. 1 ■s daar fat carabinieri te getui| lingei i ?1 ADMINISTRATIS No. 4M REDACTIE No. *33 In Den Haag en elders mop: men dit wel begrijpen. I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD merde Hubert, terwijl hy naar de brandkast g—o. my toch eerst bewyzen, dat de oude Moll dio papieren werkelyk beeft nagelaten!” „Myn vader wag een eerlyk, braaf man!” zei de dokter verontwaardigd. „Hjj heeft de lijst kort voor tyn dood opgemaakt, das de papieren zyn voorhanden geweest. En kom je werkelyk tot den bedelstaf, dan is dat een rechtvaardige straf voor je menigvuldige schurkerijen. Je vrouw en je kind zullen er niet door lijden, die zal ik helpen. En luister goed wat ik zeg: je hebt uit laaghar» van Duitschlaud zou hebben goedgekeurd, doch thans is de situatie veranderd. HET VRAAGSTUK VAN DE VEILIGHEID. De Margerie deelde mee, dat hij het Fran- sche antwoord inzake de veiligheid heden in de Wilhelmstrasse te Berlyn zal overhan digen. De publicatie zal naar men weet, den dag daarop geschieden. toon: „Ik doorzie deze nieuwe boosheid van mijn zwager en bejammer het alleen, dat deze zoon des duivels „Houd op met dat comediespel!” riep Jacob uit en drong hem in h<^ kantoor. „Terg mij niet, gewetenlooze! MyiPhand is te goed >m je te kastijden, maar ik zou my zelf kunnen vergeten! Zóó heb je dus je beloften gehou den? God zal je rekenschap vragen van iede- ren zucht en iederen traan van myn Arm kind: de hel is nog te "oed voor jou. Zwyg! En luister wat ik je to zee-gen heb. Je hebt het arme schepseltje laten hongerlijden en mishandelen, ja je hebt vrouw Schunk zelfs een belooning toegezegd om het te do<> deu. Maar er is nog meer. Je hebt de armen kas een beduidende spm en je zwager zijn geheele erfdeel ontstolen; daarvan zijn de be wijzen in onze handen!” „Leugens, gemeene leugens!” riep de arm voogd woedend. ,,A1« je voor de rechtbank de bewijzen wilt hebben, zal ik ze daar toonen", zei de dokter bedaard, terwijl h(j de caaette opende en do papieren er uit nam. „Geen onnutte woorden verder”, zei Jacob Katernberg. ,Jk wil geen seconde langer dan noodig ia onder dit dak vertoeven. Je hebt de keus tusschen bet tuchthuis en de terug gave van het gestolen geld. Je geeft aan je zwager twintigduizend thaler, die hem toe- komen, en wil .vijfduizend thaler in effecten. M, „I.k wil hen niet vervolgen”, voegde hij w bij. „Zij handelen op last van iemand, met wien ik zelf een vreeseljjke afrekening zal houden.” „Als u hen niet aankhtagt, heb ik niets met dat volk uit te staan”, zei de commissaris schouderophalend. Mochten wij later hun ge tuigenis noodig hebben, dan zullen wjj hen wel vinden.” Vergezeld van den dokter liep de Ameri kaan met het kind in de armen naar buiten, waar een rjjtuig wachtte. Jacob Katernberg zette het kind erin en zeide tot Würfel: „Kom morgen in fatsoenlijke kleeding aan mijn hotel. Wat mijn vriend je beloofd heeft, zal ik nakomen. Wanneer je de wraak van je vroegere vrienden vreest, kun je morgen de stad verlaten.” By deze woorden drukte hjj hem eenige bankbiljetten in de hand, stapte in het rijtuig, gevolgd door den dokter en reed weg voor dat Würfel tijd had hem dank te zeggen. On der het ryden werd geen woord gesproken. De dokter onderzocht de papieren, die in de eaaetto lagen, en de Amerikaan keek met innig medelijden naar rijn dochtertje, wier redentje duideliike «noren van mishandeliair De directeur van het Cubaansclie blad „El Dia” tb Havana, Armando André, werd gistermorgen vlak voor zijn woning gedood door een jn hinderlaag liggend persoon. Zyo- blad had de regiering aangevallen. De „Tribuna” meldt dat carabinieri te Colle Valdessa en Peggibonsi organisaties hebben ontdekt van een communistische voor hoede. Er heeft een vijftiental arrestaties plaats gehad. Uit Breslau wordt gemeld, dat daar ter stede en in de omgeving 60 typhusgevallen zijn geconstateerd, terwijl drie der patiënten zyn overleden. De oorzaak der ziekte is te zoeken in den slechten toestand der drink watervoorziening. De bliksem sloeg in de bekende rots in het fort van Tritsjiuopoly en veroorzaakte een paniek onder 500 bezoekers van den tempel. Een tempelbedienaar werd gedood, te doen toenemen. Een andere vraag is of de I. K. A. daar naast nog langer reden van bestaan zal heb ben. Wy meenen dat te moeten betwijfelen, al ia tot opheffing niet besloten, al is zelfs Paray le Monial als plaats voor een volgend congres in overweging genomen. Op den langen duur is de I. K. A. bestemd te verdwijnen, als de nieuwe federatie, waarin de Engelsehe en Amcrikaansche in vloeden zich krachtig doen gelden, tot stand zal zijn gekomen. Wachten wy intusschen dit resultaat af. Het kon nipt anders of dit bewustzijn van mogelyke overbodigheid in de toekomst drukte loom op de zittingen van het I. K. A. congres. En toch had menig rapport beter verdiend. Wij herinneren slechts aan de besprekingen van Dr. Ryan en Prof. Ebers over het vraag stuk der nationaliteiten en der minderheden in de verschillende landen. Dr. Mack uit Luxemburg heeft geestdriftig gesproken over nationalisme en naastenliefde, al bleef hjj meer in het Ryk der Christelijke idealen, dan in de praktische werkelijkheid. Mgr. Dr. Pfeiffer deed een rapport hooren van het Joden-vraagstuk, opgesteld door den onlangs gestorven Bisschop van Raschau, Mgr. Fischer-Colbrie. Daarin werd aange toond hoe de Katholieken de verplichting hebben ook jegens de Joden rechtvaardig heid en naastenliefde te beoefenen, en de hulp der Joden moeten gebruiken om bet volk te beschermen Aegen verderfelijke in vloeden van materieeien en geestelijken aard. Pater Day, 8. J. leider van het „Catholic Guild of Israël” wees op de noodzakelijkheid de Joden terug te voeren tot het Christen dom en in een levendig debat kwam de wensche)ijk heid tot uiting, in de groote ste den speciale priesters aan te wijzen om dit Joden-vraagstuk nader tot oplossing te bren gen. Het zou ons tc ver voeren afzonderlijk de verschillende rapporten te besnreken in deze dagen uitgebracht. Eveneens moeten wy stilzwijgend voorbijgaan de sectie-vergade- ringen, gewijd aan de Katholieke pers, de koophandel, de vrouwenbeweging en het „Es peranto”. Indien wy tot één conclusie zijn gekomen bij het aanhooren der verschillende inlichtingen uit meer dan 20 landen, dan is het deze, dat ons kleine Holland in veie opzichten vooraan staat in de samenwerking ouder Katholieken van één land. Zeker waar het geldt de Katholieke pers, neemt Nederland een allereerste plaats in. Deze overtuiging trouwens is ook levendig by zeer velen in andere landen, die ons heb ben gesproken over hun persoonlijke onder vindingen, tijdens het Eucharistisch Congres in Nederland opgedaan. Het Congres is ten einde. En al hebben gemengde gevoelens ons te Oxford in deze dagen vaak bezield, al zyn wy niet geheel "oldaan over de bereikte resultaten, opnieuw is gebleken, hoe, bij groote meenings verschil len, de Katholieken van alle landen toch vóór alles dit ééne ter harte gaat: samen te werken om de belangen van ons H. Geloof zoo goed inogelijk te dienen, zelfs als daarvoor zware en soms persoonlijke offers worden gevraagd. In dit teeken is de .hoop gerechtvaardigd dat de nieuwe federatie aan haar doel zal be antwoorden. Nfbt in een narnn, hetzy deze Is I. K. A„ hetzy „Federatie Catholica”, hetzij „Union d’Etudes is de beteekenis gelegen. Alleen in de overtuiging dat de Katholieke internationale samenwerking noodig is, om het Ryk vtlkChristus op aarde uit te brei den. In dit opticht kunnen wy met void >e,ring op ons verblijf in het wonderschoone Oxford terugzien. In „Het Huisgezin” troffen wij volgende klacht aan: Het verschil in behandeling, dat wij et telijke dagen geleden half constateerden, half duchtten, ten aanzien van de door den storm getcisterden boven en beneden de Maas, heeft zich sindsdien bevestigd. Er zyn Hollandsche bladen, die enkel spreken van de „ramp in den Achterhoek” en de ramp in Noord-Brabaut eenvoudig negeeren. Anderen gaan niet zóó ver, maar leggen toch in hun belangstelling, bekommering en zorg een onmiskenbare voorkeur voor Borculo aan. den Jag, dat dagelijks opnieuw aan de liefdadigheid van Nederland wordt voor gehouden als bet oord van verschrik king en desolatie. Zóó is het te verklaren, dat een mynheer uit Den Haag uit een fonds 15.000 ging brengen aan den burgemeester van Bor- ciilo en geen cent aan den burgemeester van Zeeland of van Escharen. Zóó is het te verklaren, dat in Den Haag woonachtige Brabanders zich pijnlijk ge troffen gevoelen door de reclame om het in dit verband leelijke woord eens te .bezi gen voor Borculo gemaakt en de weinige aandacht aan Oost-Brabant geschonken. Een eigenaardigen indruk maakt ook do ver gedreven persoonsverheerlijking van menschen, bij het Borculosche drama be trokken, eu het doodzwijgen van wat zich in Brabant voltrekt. De Burgemeester van Borculo heeft zich ongetwijfeld wakker geweerd voor zijn volk en zijn stadje. Maar dag aan dag opnieuw wordt hij be jubeld en bewierookt en verrood: hij wan delt thans reeds rond met den nimbus der x^msterfelijkheid om bet hoofd. -Eii in ziju glorie laat de burgemeester weer anderen aeelen: gisteren was het een ingenieur, die als’ een buitengewoon man aan het volk wordt voorgehouden, vandaag Is het gen kapitein der marechaussée, over wien de burgemee-Ter vol lof is. Hoeveel notitie zal dezelfde pers, die hen, welke te Borculo hun plicht doen, jp- hemelt, nemen van de honderden eenvou dige, naamlooze boerenjongens uit Brabant, die, door menscblievendheid en christelijke naastenliefde gedreven, de arme boeren lit Zeeland en Laugenboom met hun sterke armen te hulp komen? Hun namen komen niet in de krant, hun- lof wordt niet gezongen, voor een onder scheiding worden ze niet in aanmerking ge bracht: ze zouden liet ook niet aangrijpen, want ze denken niets anders te doen dan hun plicht. Maar schrijnend is het, dat er onder scheid wordt gemaakt, dat zelfs een nati onale ramp niet allen kan vereénigen «jn hetzelfde gevoel van deernis voor alle ge troffenen, dat tegenover de majesteit van dood en verwoesting met twee maten wordt gemeten. Hoeveel mooier en zuiverder zou onze nationale saamboorie-heid, onze hnogere eenheid hebben uitgeschenen, indien van het eerste oogenblik af alle geteisterde)) in één belangstelling, één genegenheid, één liefde waren omvat. Het gaat niet orti de geldelijke achterstel ling allereerst het Nationaal Steunco mité ten slotte zal een billijke verdeeling der honderdduizenden, millioenen, willen we hopen, bewerken het gaat om het geen we als een gemis en een onrecht voe len: de moreele achteruitzetting van net Brabantscbe land, wingewest niet meer, hetzij zoo. maar «treek van lageren rang. In plaats van de nauwere aaneensluiting, die men zoo gemakkelijk had kunnen ver krijgen, wekt het- wrevel en kweekt ver wijdering. baar geld of aanwijzingen op je kassier, of ik laat jou en Johanna gevangen nemen! Kies!” „Dat is roof! gewelddadige roof!” kreet de armvoogd. „Ik ben dien vagebond niets schul. t „Je kunt het op een aanklacht laten aSn- komen”, viel zyn broeder in. „Kom dokter! laten wij naar de justitie gaan, do ellendeling wil toch niet anders!” „Ik heb het geld niet!” jammerde de arm voogd, die zijn angst niet langer kon bedwin gen, nu hy zag dat het ernst werd. ,Jk kan toch nietbetalen wat ik niet schuldig ben! Je vijfduizend thaler zal ik dadelijk geven, of schoon ik er door ten ondergang word ge bracht. Heb toch medelijden....” „Heb jij medelijden met myn kind gehad? Als je myn broeder niet waart, zou je reeds in de gevangenis zitten; kies dus!” „ik kan niet!” „Welnu, dan zal ik je laten gevangen ne men; dat schyn je liever te willen dan hrt geld te verliezen dat je op den weg des ver- aerfs beeft gebracht, kok, dokter! wy zullen den rechter moeten laten zorgen voor de te ruggave van uw geld!” De dokter nam de sacette onder den arm en stond gereed om met den Amerikaan en het kind het kantoor te verlaten, toen Hubert en Johanna tegelijk uitriepen: DE AANHOUDINGEN VAN BULGAREN TE PARIJS. Vyf van de Bulgaren, die in verband met den aanval op den president en vice-presi dent van de Bulgaarsche Kamer te Parjjs aangehouden zyn en wier deelneming aan den aanslag vaststaat, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Vyf anderen, die tot revolutionaire organisaties behooren, zullen over de grens worden gezet. Een Bulgaar is weer in vrijheid gesteld. Tegen Kostes, de aanstichter van de Bulgaarsch-communisti- sche beweging is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. De recherche heeft te Argenteuil een Bul- gaarsch communist aangehouden wegens ver- #valsching van identiteitsbewijzen. EEN AANSLAG OP ALFONSO XHI? Volgens berichten uit Valencia is te San tander een aansla» op koning Alfonso van Spanje gepleegd. Door onbekend gebleven personen zouden zeven schoten zyn gelost op den auto, waarin zich de koning bevond, die licht aan den arm zou zyn gewond. De chauffeur en een adjudant zouden zyn ge dood. Naar „Havas”,uit Hendaye meldt, heeft een uit Madfld aangekomen reiziger medege deeld, dat door een politieagent in Santan der iu de menigte een individu werd opge merkt, dat bij het passeeren van den ko ninklijken auto snel de hand naar den zak bracht. Op het oogenblik dat hij zyn hand wilde terugtrekken, maakte de agent hem onschadelyk en nam een revolver van zwaar kaliber in beslag. De nationaliteit van be doeld individu is onbekend, doch de Spaau- sehe politie vermeent inderdaad, hier met een samenzwering te doen te hebben. Het Spaansche gezantschap te Parijs spreekt intusschen categorisch de geruch ten tegen, volgens welke op den koning var Spanje een aanslag ié gepleegd. HET 5e INTERNATIONALE KATHO LIEKENCONGRES TE OXFORD. In menig opzicht heeft het 5e Int. Kath. Congres te Oxford een ander karakter ge dragen dan die der vorige jaren. De aandacht der congresbezoekers werd niet uitsluitend samengetrokken op de bij eenkomsten van de I. K. A. en de door haar uitgenoodigde sprekers; zij werd verdeeld over de werkzaamheden van deze Katholieke liga en de conferentie van afgevaardigden, gclyklydig samen gekomen om de samen werking tusschen de bestaande internatio nale Katholieke organisaties te bespreken. Dit heeft schade gedaan aan het eigenlijke congres, waar zelfs de meest belangrijke rap porten over vraagstukken van nationaliteit on Rassen voor een gering aantal toehoor ders werden uitgebracht. Maken wij een uitzondering voor de ope- ningszitting, ouder leiding van kardinaal Bottrnc, Aarts-Bisschop van Weetmuinster, waar de gebruikelijke toespraken vaa wel kom werden gehouden en de afgevaardigden uit verschillende landen, den groet van hun vaderland overbrachten. Alvorens op enkele punten van dit congres ■elf in te gaan, dienen wy dan ook aan die neven-vergaderingen onze aandacht te wij den. De voorzitter van deze gecombineerde xit- tingen, waaraan behalve de I. K. A., dc In ternationale Katholieke inlichtingsdienst on der leiding van Dr. Monti te Rome en de Int. Studievereeniging te Freiburg deelnamen, heeft kort en bondig bet doel dezer bijeen komsten uiteengezet. Om Europa, zeide de bekende Jesuiten- pater Martondale, le redden uit den droeven staat van onrust en verwarring, waarin het sedert den oorlog verkeert en waartegen het te vergeefs strjjdt, is het noodzakclyk de Katholieke oplossing te brengen voor deze internationale rampen. Maar om dat geneesmiddel met succes te doen werken, dienen de Katholieke krach ten vereenigd te worden in een internatio nale organisatie, een nieuwe federatie, die de bestaande of te schéppen nationale organi saties zal omvatten en in het bijzonder de 3 groote internationale vereenigingen die te Oxford tyn byeengek<flhen. Ongetwyfeld is dit doel niet alleen prjj- ■enswaardig maar ook noodzakelyk in de •huidige tijdsomstandigheden. En de in begin sel tot stand gekomen federatie, waarvan de nadere uitwerking aan een bevoegde commis sie is opgedragen, verdient ten volle onze waardeering. Alleen vragen wü ons af, of het noodig was en de plaats wel gekozen, een nieuw lichaam te creeeren, waar de I. K. A. de internatio nale vereeniging van Katholieken, eenzelfde program bezit, eenzelfde doel nastreeft en reeds vele jaren nuttigen arbeid heeft gele verd. Wy voor ons, en Frankrijk stond aan onze «ijde, hadden gaarne gezien dat het rader werk van de TL K. A. benut was geworden, om op breedere schaal de samenwerking der Katholieken te bevorderen. Zeker, de I. K. A. is niet volmaakt, heeft niet volkomen aan den opzet beantwoord, is te beperkt in haar wijze van werken, is voor alles nog jong. Maar reorganisatie en uit breiding van dit lichaam zou inogelijk ziju geweest en een geheel nieuwe organisatie overbodig hebben gemaakt, die niet alleen groote geldelijke offers zal vragen, doch eveneens jaren noodig zal hebben om vrucht baar te arbeiden. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Een nieuwe federatie zal het daglicht zien, waarin het bureau van Dr. Monti te Rome een groote rol zal spelen. Dit eenmaal vast staande, kunnen wij niet anders dan wen- schen dat dit lichaam eens groot en krachtig moge worden, om de „Pax Christi in regno Christi” over geheel de wereld meer en meer Toen het rytuig voor de deur van den arm voogd stil hield, keek de Amerikaan op. „Is alles zoo gelegen, als die man ons ver teld heeft?” vroeg hy. De dokter knikte bevestigend; beiden stap ten uit en gingen met het kind naar binnen, terwijl het rijtuig op hen bleef wachten. Hubert Katernberg was in zyn kantoor. Een luide schreeuw van zijn zuster, die als een noodkreet klonk, deed hem den winkel binnenstuiven. Wat hij daar zag, deed hem zoozeer ont stellen, dat hjj sprakeloos bleef staan. Vóór hem stond het kind en daar achter zyn broe der en zijn zwager, die hem zwijgend met toornige blikken aankeken. „Op je knieën, ellendeling!” donderde Ja cob. „Je leugens en bedriegerijen zijn aan den dag gekomen; het masker is van je schijnheilig gezicht afgeruktl Ik gruw van je laagheid!” „Hé, wat is er gebeurd?” vroeg Johanna leuk. „Zwijg!” bulderde Jacob haar toe, met een blik vol verachtin». „Jij hebt helh bij al zijn schurkerijen geholpen; jy hebt my bij een vreemd graf gebracht; jijmaar genoeg. De vodden die mijn kind aan het lyf heeft, getuigen tegen je! Die sporen van mishande lingen roepen bij God om wraak.” De armvoogd stond bedremmeld aan znn witte das te plukken; eindelijk vouwde hij de handen op de borst en sprak op zalvendca HET ZIONISTEN-CONGRES. Gemeld wordt, dat tusschen de Oosten- ryksche regeefing en vertegenwoordigers der fascisten een compromis is tot stand gekomen, waardoor het Zionistisch congres ru£tig zal voortgaan. De fascisten zullen Za terdagmiddag een „Duitschen dag” houden, waarbij een demonstratie van twee uur zal worden gehouden. Ondanks dit ce-snpremis blyft de politie op haar post. Het verkeer is evenwel geheel hersteld, ook in de nabijheid van het Con certgebouw, waar de zittingen van het con gres plaats vinden. ENGELAND EN BRITSCH-INDH. De onderkoning van Britsch-Indië lord Reading heeft bij de opening van de Br. In dische Wetgevende Vergadering meegedeeld, dat hem, bij zijn besprekingen met de lei ders der verschillende politieke stroommgen in Engeland gedurende zyn onlang: gebracht bezoek, gebleken was, dat al die lei ders en stroomingen sympathiek gestemd wa ren jegens Br. Indië. Echter waren zy ook allen evenzeer besloten, niet te wyken voor druk en geen overijlde concessies te doen. Indien er commissies werden benoemd om een onderzoek in te stellen naar hervormin gen op wetgevend gebied, zou dat tot te leurstelling moeten leiden. Hij was versterkt in zyn opvatting, dat al leen door vriendschappelijke samenwerking Britsch Indië kan vooruitgaan op zijn pad naar zyn einddoel. DE STRIJD IN MAROKKO. Twee diplomatieke agenten, een Spanjaard en een Franschman, hebben zich wekenlang te Melilla en Tandzjer opgehouden met de bedoeling in contact te komen met afgezan ten van Abd-el-Krim. Deze is echter niet komeu opdagen, waaruit de onverzoenlijkheid van het Rif- fynsehe opperhoofd blijkt. De twee ambte naren hebben last ontvangen naar hun ge wone post terug te keeren. DE ONLUSTEN IN CHINA. De Amerikaauscha dokter Howard, die op 23 Juli jL door bandieten werd opgelicht en weggevoerd, bevindt zich, naar thans de finitief is vastgesteld, in een bandietenkamp 40 mijlen rivieropwaarts van Fucbowhsien. Hy wordt goed behandeld en is volkomen ongedeerd. Het kamp is door troepen om singeld en men gelooft, dat de bandieten ón mogelijk kunnen ontsnappen. De onderhan- delingen over de vrylatiug van dr. Howard gaan met moeilijkheden gepaard. Toch zal men waarschijnlijk zyn Instating bewerk stelligen. Negen Britsche zendelingen, waaronder bisschop Mow 11, zijn echtgenoote en drie an dere dames werden dertig mylen ten Noorden van Tsjengoe, de hoofdstad van de provin cie Szetsjoean door bandieten ontvoerd. Een van de leiders der communistische regiering te Kanton, Liau Tsjuug-Hoj, is Woen sdaga vond vermorod. Minister Chamberlain is onverwachts uit. Sussex naar Londe'n teruggekeerd in ver band met de moeilijkheden in China^ in het bijzonder wat betreft den boycot der Brit sche en Japansche schepen door de regee- ring van Kanton, Hongkong lijdt door dezen boycott groote schade. Vele buitentandsche ondernemingen te Hongkong zijn reeds be gonnen hun perceel in te krimpen en men schat de schade op ongeveer 240.000 per dag. DUITSCHLAND. EN DE VOLKENBOND. De „Evening Standard” verneemt, dat Duitschtand in den loop van dit jaar geen verzoek meer zal indienen om tot den Vol ker* nd te worden toegelaten. Wel zou dit waarschijnlijk geschied zyn indien Briand evenals Herriot de onmiddellyke toelating Mr P v S. 0 x f o r d, \16 Aug.. 1925. ging. „Ik kom tot. den bedelstaf. Men moet my toch eerst bewyzen, dat de oude Moll dio papieren werkelijk heeft nagelaten!” de dokter verontwaardigd. papieren zyn voorhanden geweest. En kom werkelyk tot den bedelstaf, dan is dat een rechtvaardige straf voor je menigvuldige schurkerijen. Je vrouw en je kind zullen er niet door lijden, die zal ik helpen. En luister goed wat ik zeg: je hebt uit laaghar tige wraakzucht mynheer Mundorf aange klaagd; wanneer jc het waagt om die aan klacht met de omgekochte getuigen vol te houden, zal ik je in de rechtszaal o;>enlijk ontmaskeren. Ik verlaag ook, dat je het ambt van armvoogd zult nedorletrgen!” „Dat vorder ik ook", voegde Jacob er by. „Alleen een man van eer mag zulk een ambt bekleeden; als je uit eigen bewaring die be trekking niet neerlegt, zal ik zorgen, dat ze Jj ontnomen wordt. Hubert Katernberg Btoud voor zijn lesse-- naar te rekenen en deed alsof hij het niet hoorde. Johanna zag in, dat allee verloren was en verliet met een tergend lachje het kantoor.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1