X de juiste verk schil, Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: Open huid? Kloosterhalsem heelt alle wonden Korte Berichten. BUITENLAND. x (Wordt vetvólgd'J ■J FEUILLETON. DE VIER SERGEANTEN VAN LA ROCHELLE Abonnam«nt«prQ» r v v I 2-— V 7 f 285 t 0 60 f hooger. gfr'lwartMï voor Alkmaar foor buiten Alkmaar yüt Geïllustreerd Zondagsblad f 35,—s t 15? Verspreide Berichten. het commandantsgebouw ingehaald. UIT DE PERS. Zijne Excellentie „De Arbeider" Aalberse. „Maar heeft dan nooit eenig meenings ver schil geheerscht tuuchen hem, Aalberse, en zelfs zyn beste sociale en politieke vrienden? Of en geducht! Daarvoor is hy toch een leer- BINNENLANO. Mwertenti«prQ«i Van I—5 regefe f 1.25: elke regel meer 10.25; StdMB per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod* b| vt» uitbetaling per plaatsing f 0.60. alio abonrié*a wordt op aanvrage gratia een poli» verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 600,—, f 400,—, f 200,—. f IQQ f 6(7 POSTGIRO POFlGiMO 1HMX I weg- spoedig de wjj- over de incidenten te Sjanghai. gestreden, broodeloos lieten NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD „ONS BLAD» 1814 maar de criaia doorstaan eetaan een stout- Fndier. de omstan- waren geweest dan zij egeering der Bourbons niet tot 1880 zou hebben geleefd! Gisterenmiddag is de laatste Belgische vlag van het commandantsgebouw ingehaald. ■r CA1LLAIX IN LONDEN Churchill en Caillaux hebben gisteren hun i over de terugbetaling der vvriieezet. Na het onderhoud van eergisteravond, dat twee uur duurde, hebben de twee staatslie- op de Fransche ambassade ge- de gasten, voornamelijk offici- vv/.v pvisvircu, zivu wk Montagen Norman, de directeur-generaal van de Engel- Naar verluidt hebben tijdens de besprekin- ”1 onder vier Barnaud, de tezamen memoranda Naar gemeld wordt, waren de uit Szechwan ontvoerde zendelingen op 6 dezer nog ongedeerd. De pogingen om bun invrjj- heidsstellhig te verkrijgen, worden voortge zet. Maandagavond is te Montreal een brand uitgebroken, waardoor een blok Hatwpqjngen en twintig andere huizen verwoest zyn. De schade is nog niet te schatten. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Volgens een draadloos bericht uit Lon den is gisterenmorgen een zware aardschok gevoeld in Catania. Een aantal buizen is be schadigd. Onder de bevolking ontstond een paniek, doch niemand is gekwetst. Te Reinekendorf bij Berlijn heeft giste ren een 71-jarige koopman in een vlaag van jaloezie een revolverschot op zyn 53-jarige vrouw gelost en haar licht gewond. De man pleegde daarna zelfmoord en was op slag dood. Het aantal personen, dat op 17 Augus tus in Groot-Brittannië als geheel werkloos was opgegeven, bedroeg 1. 298.400. Dit getal is 28.950 hooger dan de vorige week en 176.085 meer dan verleden jaar op hetzelf le tijdstip. Gisterenmiddag zyn er in de Rhymn ?y vallei in Wales weer eenige lichte aardschok ken waargenomen, die echter weinig en dan niet anders dan materieele schade hebben aangericht. Een telegram uit Napels maakt mel ding van verhoogde activiteit van den Ve suvius, w aarby sterk onderaardsch gerommel wordt gehoord. De overheid heeft de bevol king in den omtrek gewaarschuwd, dat aen uitbarsting niet onwaarschijnlijk Fjkt. NOODWEER IN FRANKRIJK. Op talrijke punten in Zuid-Oostelyk Frank rijk heeft een hevig onweder gewoed. Ten gevolge van de daarmede gepaard gaande wolkbreuken zyn verscheidene plaatsen en dorpjes onder water geloopen. Bruggen wer den weggeslagen en wegen gedeeltelijk gespoeld. De schade is aanzienlijk. DE ONTRUIMING VAN HET ROER GEBIED. De laatste Belgische bezettingstroepen heb ben gisterochtend even ua 9 uur Duisburg verlaten en zyn naar den liuker-Rjjnover ver trokken. De aftocht had zonder eenig militair vertoon en byna zonder deelneming van de bevolking plaats. - -X i 1 V Z_ W DE FRANSCHEN IN SYRIë. Uit Medzjd wordt gemeld, dat sultan At- rasj pasja, die aan het hoofd staat van de opstandige Droezen verklaard heeft, dat do beweging, die begon wegens weigering van Frankrijk om de eischen der Droezen in te willigen, zich thans heeft ontwikkeld tot het begin van een algcmcenen opstand en dat de Droezen niet langer onafhankelijkheid voor hun stam alleen eischen doch voor geheel Syrië, waar Frankrijk voortaan nog slechts een adviseerende rol zqu moeten hebben zooals Engeland ten opzichte van Irak. Sarrail heeft gemeldt, dat het garnizoen te Socëïda nog steeds omsingeld is. De vrou wen en kinderen van Fransche nationaliteit, die te Socëida waren gevlucht, zyn erin ge slaagd, de linies der opstandelingen te over schrijden ea te Dama-kus aan te komen. Volgens een telegram uit Beiroet zouden Dzjebel Droezen Maandag met ongeveer 1500 man een aanval hebben gewaagd op de stad Damascus. Na een kort gevecht tegen Fran sche cavallerie en vliegtuigen zijn zij echter met zware verliezen afgeslagen en m wan orde naar den Libanon gevlucht. TEGEN DE MODE-EXCESSEN. Men meldt uit Rome: Om aan het, ondanks alle vermaningen, voortdurende ergernis geven van sominigw vrouwen, minstens in de kerken een einde tv maken heeft de Pausalyke staatssecretaris een strenge verordening uitgevaardigd, waa.. bij den leden van het presidium voor hulp- verleening aan de pelgrims gelast wordt, scherp toe te zien, dat geen onwelvoegelyk gekleede vrouwen het Huis Gpds binnentre den. Dien overeenkomstig wordt bij den ingang van alle groote basilieken controle uitge oefend en worden de vrouwelijke pelgrims, die onbehoorlijk gekleed zyn onverbiddelijk geweerd. De verordening geldt in het bijzonder ook die vrouwen welke zonder hoofdbedekking ter .kerke gaan, een „toeristisch gebruik”, dat in Italië steeds ergernis wekt. DE STRIJD IN MAROKKO. Twee kaids en alle hoofden van Bomara vertoeven te Ajdir, waar Abd-el-Krim hen moet vasthouden wegens den zwakken weerstand, dien zij den Franschen troepen geboden hebben bij de jongste gevechten in de Dsjebel Sarevar en aan de Loekkos. Een gemengde afdceling heeft Sin Matoef van leeftocht voorzien en den omtrek van dien post schoongeveegd, dank zy den steun van hulpstrydkrachten en de medewerking van artillerie en cavalerie. Op het oogenbllk zyn 2000 familes der Tsoels met hun kudden teruggekeerd; de helft van deu stam heeft nu zyn onderwer ping aangeboden. besprekingen over de f Fransche schuld aan Engeland voortge Na het onderhoud van eergisteravond, den tezamen geten. Onder - eele personen, bevpnd zich ook sehe Bank. In een artikel onder bovenstaanden titel sdhryft Rector C. A. Soffers in „De Neder-, landsche Ban ze” onder meer het volgende: van den Meester.Schaapman. Hij gaf reeds bijna een kwarteeuw geleden taring van een dergelijk ge- in eensantwoord aan mr. Troelstra en mr. Trent, „er kan verschil van inzichten bestaan, ook tusschen principieel totaal-ge- lijkgezinden, over de toepassing der begin selen in de praktfjk; over de beginselen zelf nimmer.” Zeker, er beeft wel eens meeningsver- schil bestaan tusschen mr. Aalberse en zijn beste sociale en politieke vrienden.... ook uit den middenstand. Met name belemmeren de bepalingen van de arbeidswet, o.a., heb ben bjj de uitvoering wel eens kwaad bloed gezet, ook in onze kringen. Waarom het te verbloemen? Maar vooreerst een minister regeert niet voor een bepaalde groep, maar moet de rechtvaardigheid en staatsorde voor gansch een volk handhaven. Van af bet hooge podium ziet hij neer en verder dan zy, die op hun kringetje van groeps- en vakbe langen staren. Overigens zij, die mr. Aalberse persoonlijk kennen, weten dat, al is door omstandighe den zijn levensarbeid tot nu toe voor een deel in andere richting gegaan, hy van den dag van zijn eerste openbaar optreden af, immer een bijzondere liefde en een open oog heeft gehad voor de belangen en nooden van den middenstand. Daar weten middenstands- leiders van, die hem op hun weg ontmoetten. En herinneren zich nog de bezoekers van een middenstands vergadering in 1922 te Haarlem, toen daar in-besloten kring, mid den tusschen vrienden, in een heerlijke rede onder motto: „Dies irae, dies illa”. mr. Aal berse zyn ministers- en middenstandshart eens heeft uitgestort. De zaal daverde van de toejuichingen onzer middenstanders, het werd een ovatie aan den spreker. Zeg, weet men het nog? Genoeg, want waar sou ik eindigen. Waarlyk, Nederland en vooral Katholiek Nederland mag trotech zijn op het bezit van dezen man, die nu wel als „Excellentie-Ar- beider” H. af getreden, maar toch Godlof! met zijn enorme arbeidskracht en arbeidslast als lichtend voorbeeld en bemoediging voor het Nederlandsche volk, vooral het Roomsche volk behouden blijft. 1. De Bourbons toonden by hun terugkomst op den Franschen troon: niets te hebben ge leerd en vergeten. Dat bleek reeds dadelyk in in veel sterker mate nog, nadat van Napoleon’s „honderd dagen” w«, en de gevluchte Lodewijk AVni, voor een tweeden keer dank zy vijan delijke bajonetten, op den troon was terug gebracht. Voelde Frankrijk, in 1814 voor een groot deel moede van Napoleon’s voortdu rend oorlogvoeren, zich toen min of meer ge red door de monarchie; In 1816 voelde het zich door deze zelfde monarchie dverwonnen. En de overwinnaar liet niet na zijn hand zwaar te doen drukken. Een stelsel van spion nage en agents provocateurs heerschte in de jaren 1815 tot 1818, waarbij het regime van Napoleon’s strengsten Minister, den sebran- dereir, maar doortrapten Fouché, maar kin derspel was. Reeds in 1816 werd een eerste poging tot omverwerping van het Bourbon- sohe gezag te Grenoble gedaan; later werden Meer onschuldige voorvallen te Parijs, te Lyon en elders ontdekt; alle gematigheid bij ae berechting dezer pogingen bleek verdwe nen, en men handelde zelfs tegenover kinde- £gn en vrouwen, nauwelijks verwant aan de- HET INVOERRECHT OP VLEESL’H. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de pryscourant ter berekening van het invoer recht op versch of gekoeld vleesch in haar vergadering van 24 Aug j.l. bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en Kalfsvleesch, versch of gekoeld. 100 K.G. 100; Paarden vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 55. Gedurende de maand September 1925 zal mitsdien het «invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleesehsoorten bedragen 10 pCt. v. de hiervoor vermelde waarden. SPOORWEGPERSONEEL. In de gisteren te Utrecht gehouden confe rentie tusschen de directie der Nederland sche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende vakbonden werd medege deeld, dat jhr. mr. D. J. de Geer, heeft be dankt als voorzitter van het Scheidsgerecht, wegens zijn benoeming tot minister van Bin- nenlandsche Zaken. In zyn plaats zal worden aangezocht om als voorzitter op te treden oud-minister Dr. J. Th. de Visser. Voor de vervulling van de vacature van arbeider-remmers zullen naar goedgevonden werd, in aanmerking komen: le. overcom pleet personeel van den dienst der exploita tie, of andere diensten; 2e. arbeiders-rem- mers, die op wachtgeld zyn gesteld; 3e. per soneel, dat gaarne voor arbeider-remmer in aanmerking wil komen. Uitvoerige besprekingen werden voorts ge voerd over de positie der schrijvers in ver gen van Caillaux en Churchill oogen, sir Otto Niemeyer .en wederzydscbe deskundigen, tezamen aan verschillende technische memoranda ge werkt. Op den informeelen aard der besprekingen tusschen de ministers wordt te Londen groote nadruk gelegd en de mededeeling, dat over de be reikte resultaten geen officieel commu niqué zal worden verspreid, vóór Churchill en Caillaux aan hun regeeringen rapport hebben uitgebracht, strekt tot tegenspraak van niet- genen wier schuld men slechts bij be nadering had kunnen vaststellen, op de meest wreedaardige wjjze. De graaf Decazès was eyen onvermoeid als onvermurwbaar. Doch in 1818 scheen er een verslapping in te treden. Uiterlyke pogingen tot verzet komen na dat jaar niet meer voor, maar men gaat zich organiseeren in geheime vereenigingen of in vereenigingen met een geheim doel. Eu toen in 1820 Louvel den inderdaad misdadl- gen aanslag* op den graaf van Berry deed, laaide de waakzaamheid der royalistische po litiespionnen vooral tegen deze vereenigingen op. Opnieuw begon een jacht naar complot ten; opnieuw was het met alle vrijheid van spreken, schrijven, ja zelfs denken gedaan; sterker dan in eenige xprige periode leefde Frankrijk in een wantrouwen, dat zelfs de beste vrienden onderling inspireerde. En het stond in dit opzicht niet alleen; over alle lan den, waarover de Heilige Alliantie, op de puinhoopen van Napoleon’s gezag gesloten, haar uitstrekte, was het aldus, In Duitsch- land, in Oostenrijk, in Napels, in Spanje, in Griekenland, overal de harde hand van den met geweld teruggebrachten heerscher, doch overal ook geheime genootschappen; samen zweringen, verzet tegen het wettig gezag. De Carbonari, die een niet onbelangrijke rol in de Europeesche geschiedenis dier da gen hebben gespeeld zyn afkomstig uit Na pels; het geheim genootschap werd daar on- eeriebt teren dn vreejndnliniren. maar keerde zich spoedig tegen het koningschap. Van Na pels en het verdere Italif gingen de Carbona ri over naar Frankryk, en van verschillende vereenigingen, die na 1820 in zoo groot aan tal werden opgericht was er geen zoo gevaar lijk, zoo uitgestrekt, zoo goed georganiseerd als de z.n. Charbonnerie. Zonder bezwaar Kon men zeggen, dat de jeugd van de burger- zoowel als van de militaire scholen haar voor hei grootste deel toebehoorde; dat zij haar vertakkingen had zoowel in de militaire als in de burgerlijke maatschappij, en in deze laatste in alle rangen en standen, vermoode- Hjk tot aan het zoo exclusieve hof van Lode- I wyk XVHI toe. Men bedenke daarbij, dat de Bourbons een groot aantal officieren en sol daten, die met groote dapperheid onder Na poleon hadden gi rondloopen; dat de beste plaatsen in het leger werden bezet door vroegere geëmigreerde», die nu militaire autoriteit uitoefenden over oud-gedienden, die in byna elk land van Europa hadden overwonnen. Is het te ver wonderen, dat de Charbonnerie, en de daar aan nauw verbonden vereenigingen als b. v. de „Chevaliers de la liberty (ridders van de vrijheid) welke vooral in landbouwstreken aanhang hadden, versterking kregen van het ontevreden militaire element? Naar het bul- tenlandsch voorbeeld was de Charbonnerie verdeeld in groepen, die den natm van Ven- tes drogen; deze Venten verkeerden door middal van slechte èén enkelen ctftdëlegeerde dar de Confiscatie van de zonder vona van van kort geding, de politieke organi- 7yden van de contra-rcvo- lutie zonder meer werden doodgeschoten, worden reeds gemeld. In weerwil van de herziening van de straf wet en het opnemen daarin van de bepalin gen, welke deze methoden van rechtsgeding theoretisch verbieden, zyn deze nog nooit geheel in onbruik geraakt. Algemeen was de verwachting, dat een 'dergeljjk overheidsop treden langzamerhand zou verdwijnen, zoodat het weer opduiken er van veel verbazing wekt. in den regel den president met de Ventes van een hoogere klasse en bereikten zoodoen de ongezien voor het meerendeel der aanhan gers, de hoogste lichamen van de Charmon- nerie: de Vente supérieure en het Comité di recteur. Eén dergeiyke organisatie had het voordeel, dat de leden onderling elkander slechts kenden voorzoover zy in de Ventes en in de besturen ervan zitting hadden en dat slechts de élite onder de aanhangers be kend was met den namen en de personen van de leiders. De militairen waren georganiseerd in speciale militaire Ventes, zooveel mogelijk verdeeld ieder over een geheel regiment. Het aantal aanhangers van de Charbonnerie werd in die jaren op duizenden en tienduizenden geschat en men kan ervan verzekerd zyn, dat Indien aan het hoofd had gi moedig en geniaal man, in digheden gunstiger i geweest zyn, de Ri 1 - - Achtereenvolgens kwamen verschillehde aanslagen haar verschrikken. In Augustus 1820 was er de aangelegenheid van den Franschen bazar, een aanslag die niet meer of minder ten doel had dan geheel de konin klijke familie op te lichten; Vincennes te ver rassen en zoowel in het Oosten als het Wes ten en Zuiden van Frankrijk voorname steunpunten te veroveren. Hadden niet en kele onderofficieren te vroeg gesproken, weL hebt wm de aanaiae gelukt- Nu Meek hü he> officieele lezingen over de conferentie. Het belang v. geheimhouding by officieele onder- handelingen van dezen aard spreekt trou wens vanzelf. De pers geeft, by gebrek aan gezaghebben de inlichtingen, nogmaals een overzicht van de geschiedenis der onderlinge schulden. De „Times” brengt eert interessant punt naar voren. Na de conclusie te hebben ge trokken. dat bet vermogen van Frankryk om te betalen aanzienlek is en dat deze kwestie van betaalkrachtigheid de kern van de zaak vormt, wyst het blad op het volgen de: .Jndien wé onze aanspraken geheel lie ten vallen, zou Frankryk er niet beter van worden, daar zyn vermogen om de Ver. Sta ten te betalen dienovereenkomstig zou sta gen. Het is niet de taak van den Ëngelschen minister van financiën, zóó tet bandelen, dat de toch al zoo zwaar belaste Engelsche be lastingbetaler nog meer te dragen zou kra gen. niet ten bate van den schuldenaar, maar van de overige schuldeischers. De cre diteur in een faillissement verlicht den last van den failliet niet, door v. zyn eisch af te zien, doch laat daardoor alleen meer over ter verdeeliyg onder de overige crediteuren.” Caillaus zeide in een interview tot de jour nalisten dat hy gisteren opnieuw gepoogd had een toenadering tusschen het Britsche en het Fransche standpunt tot stand te brengen. Toefl hem werd gevraagd, of hy hoop had dat overeensteming zouw orden bereikt, ant woordde hy: „Er zal geen overeenstemming worden verkregen. I zal naar Parys gaan met nieuwe voorstellen en myn collega’s1 vragen: bekijk ze eens. Dat is alles”. Caillaux keert Donderdag naar Parys te rug. EEN NIEUWE TERREUR IN RUSLAND. Bedurende de laatste maanden, aldus meldt de „Times”-correspondent te Riga, herleven methoden, die de vroegere z.g. militante pe riode van ’t Sovjet-regiem kenmerken! Er bestaat thans ’n zeer uitgebAide vonn van plotselinge arrestaties, verbanning naar af gelegen provincies, ook nfM de Narym- streek van Siberië en de eigendommen en dat aM proces. Talrijke gcyj waarby menschen satie voor het dat zy een ultimatum zal zenden aan de bewindvoerders te Kanton, waarby zy eischt het herstel van Kanton als een open ver- draghaven, bet uitzetten van alle bolsjewiki uit Kanton en Kwantoeug, het opheffen van de Wbampoa-schoolkadetten, die, naar ver luidt, bolsjewistisch geleide troepen zyn en het uitscheiden met den boycot van Enge land en met de anti-Engelscbe propaganda onder bedreiging van een algeheele blokkade te water door Engeland. Het Chineesche personeel aan het Engel- sebe gezantschap te Peking is teruggekeerd. Men acht de staking daardoor geëinigd. LOONRAAD SPOORWEGEN. Mr. Dr. A. P. N. Kooien heeft als voor zitter van den Loonraad by de Nederlayd- sche Spoorwegen bedankt wegens zij nbe- noeming tot Minister van Arbeid. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebestu ren een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de Rykscommissie-Werk- verruiining den minister heeft -doen weten, dat zy herfiaaldelyk heeft kunnen vaststel len, dat aan Ifct rondschrijven van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, betreffen de voorkeur van Nederlandsch fabrikaat, gevolg wordt gegeven. Toch is aan de commissie gebleken, aldus de minister, dat er nog gemeentebesturen zyn, die, hoewel zij in het algemeen bij het opdracht geven van belangrijke bestellin gen nauwgezet rekening houden met de be langen der Nederlandsche nyVerheid, over het hoofd schyuen te zien, dat zij ook de werkgelegenheid hier te lande kunnen be vorderen door de noodige steenkolen (spe ciaal anthraciet) en gietcokes van Neder- landsche mjjnen te betrekken. De commissie heeft in enkele gevallen de ervaring opgedaan, dat in de leverings voorwaarden, waarnaar de levering van ko len en anthraciet werd aanbesteed, speciale producten van buitenlandscben oorsprong werden verlangd, niet omdat speciaal daar aan de voorkeur wérd gegeven, maar om dat deze leveringsvoorwaarden dateerden uit den tyd, dat minder dan thans met de belangen van de Nederlandsche nijverheid werd rekening gehouden en dat verzuimd waa de betreffende bepaling in de leverings voorwaarden in verband met de gewijzigde omstandigheden, te veranderen. Ter voldoening aan het verzoek door de Rykscommissie aan den minister gedaan, vestigt de minister hierop de aandacht der -gemeentebesturen. Aangezien het uit een oogpunt van werk verruiming ook van belang is dat zooveel mogelijk steenkolen en cokes van Neder- landsehe mijnen wordt betrokken, noodigt de minister de gemeentebesturen uit, dat hiermede by het doen van bestellingen re kening wordt gehouden en dat, zoo tegen een en ander bezwaren mochten bestaan, niet tot bestelling van buitenlandscbe pro ducten worde overgegaan, alvorens de Rijkscommissie Werkverruiming is gehoord. DE WEELDEBELASTING. De Nederlandsche R. K. Bond voor groote gezinnen heeft een motie aangeno men, waarvan besloten is ze ter kennis van de regeering en van de R. K. Staatsparty te brengen, en waarin, wyl de ingediende ontwerpen-weeldebelasting veeleer een ver zwaring dan een verlichting van belasting- onderzoek, dat de Charbonnerie een niet ge ringe macht uitoefende in verschillende be langrijke plaatsen; dat in het Zuiden Saumur, in het Oosten Beford, Neuf-Brisach, Hu- ningue, en in het Zuiden Marseille vermoede- lyke steunpunten zouden vormen. Invloed rijke ingezetenen van de verschillende plaat sen stonden by de Vente supérieure voor deze steden in; geheel de Rijnstreek heette in han den der Charbonnerie, en zelfs waren de noodige maatregelen getroffen om de verbin dingen tusschen Parijs en den Elzas af te snijden met overblijfselen van de vrijcorpsen van 1815. Zoover was de beweging gevor derd, dat de leden van het Comité directeur, die tot dusver in begrijpelijke geheimzinnig heid gehuld bleven, zich enigszins op den voorgrond gingen stellen. Zooals het echter meer by dergelijke gelegenheden gaat, een paar kleine voorvallen waren voldoende om den met zorg voorbereiden aanslag te doen mislukken. Te Marseille was het de moedige, maar on voorzichtige Valié, die zich In onberaden er te vroeg deed herkennen, en die in han den der Justitie liet een geheel uitgewerk» programma van de Charbonnerie. DE ONLUSTEN IN CHINA. UH Peking wordt gemeld, dat het corps diplomatique het thans eens is geworden over de nieuwe nota aan de Chineesche re geering De Daily Herald beeft een geld-inzameling geopend ter ondersteuning van de stakers eu de rebellen in China. Om deze steunactie kracht by te zetten, doet het blad mededee- lingen omtrent de slechte behandeling van Chlneezen door de buitenlanders. Verzekerd wordt dat de toestand te Tientsin en te Tsjingtau zoo goed als onhoudbaar is en dat daar gebrek aan levensmiddelen heerscht. Verder beweert het blad, dat Japan de troe pen van Tsjang So Lin tegen de Chincezen gebruikt en dat de groote mogendheden 'voornemens zouden zyn den opmarsch van Tsjang So Lin naar Peking te steunen in de verwachting, dat hy de tegenwoordige re geering zal afzetten en vervangen door e?n andere, die meegaand tegenover de mogend heden zou z(jn. Een motie, aangenomen in een groote ver gadering van protesteerenden te Hongkong, dringt er by de Engelsche regeering op aan, band daarmede over de bezwaren, welke be staan ten opzichte van de benoeming tot bu- reelambtenaar. Inzake art. 28 R. D. V., betreffende het vervullen van nevenbetrekkingen werd too- gestaan, dat op een bepaald dorpje wn spoorman in zyn vrijen tijd als barbier mag werkzaam zyn. Geweigerd werd, dat een spoorman te Uitgeest aldaar als agent van „Het Volk” zal optreden. Vergunning zal w«l worden verleend voor het fokken van kanarievogels, mits dit niet het karakter draagt van handeldrijven. De directie deed de toezegging i aan de bonden te zullen toezenden zigingen, welke zij in het R. D. V. noodig acht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1