„ONS IBLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: (Wordt vervolgd.) FEUILLETON. DE GEHEIMZINNIGE MOORD. Awertentleprljsi Vin 1—5 regels f1.25; elke regel meer f 0.25; VedMV per regel t 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod* b| vnf uitbetaling per plaatsing f 0.60. Verspreide Berichten. BUITENL AND. BINNENLAND. Korte Berichten. UIT DE PERS. Sectarisme. Abonnementsprijs t Per KSmrttV voor Alkmaar Koor buiten Alkmaar I x I 2 85 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f booger. ï»n alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 6t>0—f 4OO,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 36,—, f 15* NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD nomen", iroken, door de behoud van •en geen overwegende be- j toezegging werd verder >t van bet liberale blad is niet meer uiting spijtigheid, zegt „Het Huisgezin”: burgers, tegen wie hy verdenking koesterde of een veete had. Zetelend op den top van ADMINISTRATE No. 433 REDACTIE No. «33 Ver- ge- De Daliy Telegraph bevat berichten en be schouwingen, die er klaarblijkelijk op gericht rn_ J— :_JL -Li- -I-. hi_a- nemens zou zyn rechtstreeks naar de wapens blijven. Inzake de verkiezing nente Raadsleden werd Toen hij des morgens Laura’s smaakvol boudoir binnentrad, waar zij met miss Elisa beth nog aan het ontbijt zat, verliet zij ter stond haar plaats aan het openstaande ven ster on kwam hem verheugd tegemoet. uüze begii Laat de «potten. DEMONSTREERENDE KLEERMAKERS Ongeveer vijfduizend stakende kleermakers demonstreerden voor de gebouwen van de In ternationale Tailoring Company, in New York. Eerst toen de politie gebruik maakte van traan- en gasbommen geluk te het haar de stakers te verspreiden. DE LAATSTE DER GRIEKSCHE BANDIETEN. Na een hevig gevecht dat niet minder dan zeven uur heeft geduurd, zyn eindelijk twee der meest beruchte Grieksche bandieten op een der toppen van den beroemden Olympus gesneuveld. Hiermede is Zuidelijk Macedonië en Noord-Thessalië bevryd van een ware plaag en is er practisch aan het bandieten wezen in Griekenland een einde gekomen. Een der bandieten die de hoofdrol speelde, was een der moedigste en dapperste en wreedste desperado's die Griekenland ooit heeft gekend. Hoewel nog jong, doodde hy toch eigenhandig in den loop der laatste ja- ren niet minder dan zeventig menschen, waaronder officieren, soldaten, gendarmes en mingen. Tot het voeren van een bonds-insigne op de buseen aan te brengen, werd medo beslo ten. Aan de rondvraag werd ijverig deelgeno men. Een voorstel tot verhooging der contribu tion werd geren voyeerd naar het Hoofdbe stuur. Na het benoemen van een commissie voor de financiën voor, het derde bondsjaar sloot de voorzitter de vergadering. Vernomen wordt dat de bolsjewistische geest eerst in de sociaal democratische partij zóu worden gepousseerd om, als de tijd daar voor rijp zou zijn, tot een putsch over te gaan. Vele wapens en propagandistische geschrif ten zyn in beslag genomen. De „Pesti Naplo” verneemt dat de Hongaarsche politie met ze kerheid heeft vastgesteld dat Bela Kun zich te Weenen ophoudt en van daar,uit de bols jewistische propaganda leidt. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. De Fransch-Amerikaansche besprekingen over de Fransche schuld zyn gisteren offiei- l begonnen. Uit New York wordt aan het agentschap Central News gemeld, dat Caillaux voorne mens is, een voorstel te doen gebaseerd op een jaarlyksche betaling van 25 millioen dol lar aan Engeland en Amerika Caillaux hoopt, dat Engeland met 10 millioen dollar jaarlijks genoegen zal nemen, zoodat er dan voor de Vereenigde Staten 15 millioen dollar zou overbljjven. Naar verluidt zou Amerika ech ter ten minste 20 millioen dollar eischen, al staat het wel vast, dat de totale vordering van 900 millioen dollar zal worden vermin derd. De algemeene opvatting in Amerika is, dat alle schulden, voor en na den wapenstilstand aangegaan, dienen te worden geconsolideerd, tezamen met de bedragen voor den aankoop van Amerikaansche legervoorraden en wel voor 62 jaar tegen een rente van 3K pCt, welke van terugwerkendc kracht zou zyn, zoodat de thans opgehoopte rente, die tegen 5 pet is berekend, belangrijk zou worden verminderd. Bij een dergelyke regeling zou Amerika ongeveer 400 millioen dollar van het nominale bedrag laten vallen. ter verder ging, dan hij ooit gegaan was. wil de zij hem allo gelegenheid geven om zijn hart uit te storten, nam dus een geschikt voorwendsel te baat om zich uit het vertrek te verwijderen. Laura leunde met den elleboog op den arm van haren stoel en ondersteunde haar voor hoofd met de hand, terwyl zy strak en pein zend voor zich zag. Arthur ging naast haar zitten en vroeg: „Laura, hoe kunt gij zulk ’n ernstige uitleg ging aan de woorden v an Miss Madden ge ven?" „Gij weet niet, Arthur”, antwoordde zij met een van aandoening betendo stem, „hoe ongelukkig ik my zou gevoelen als mijn vader mij niet innig liefhad! Ik heb mij nooit anders voorgesteld, dan dat by mij even fee der beminnen zou, als mijn grootvader deed. Maar de woorden van miss Madden doen mj) aan do mogelijkheid denken, dat ik my in mijne verwachting bedrogen zou kunnen zien!" „Hoe kunt gij er aan twijfelen, Laura," her nam Arthur op teedcreu toon, „dat uw va der u zou liefhebben?" „Maar gesteld eens wat de Hemel ver hoede! dat uw vrees gegrond ware, wees verzekerd, dat het dan toch nooit aan har ten ontbreken zal die u lief hebben; wees ver zekerd, dat u zelfs eene liefde wordt toege dragen, zoo niet teederder, dan toch vuriger dan eenis vader voor ziiu dochter kan koen- RIJKSPERSONEEL. De „Tel.” deelde mede dat in de vergade ring van de Centrale Commissie van Georga niseerd Overleg zou gebleken zyn dat by de Regeering het plan zou bestaan, de extra-uit- keering voor het personeel der staatsbedrijven nkt van het beschikbaar te stellen bedrag van 3 millioen af te trekken, maar daarbo ven uit te keeren, waardoor het totaal bedrag aanmerkelijk verhoogd zou worden. De „Rsb.” zegt dat dit niet geheel juist is. Door den regeeringsvertegenwoordiger is me degedeeld, dat de Regeering bereid is om over 1925 aan het gebeele Rijkspersoneel, zoowel militair als burgerlijk, een extra-uit- keering van een week loon te schenken^ De regeering raamt deze uitgave op drie millioen. Mocht deze echter iets meer zyn, dan zullen daartege zwaren bestaan. De nog gedaan, dat ook personeel met een tij delijke aanstelling zeer waarschijnlijk een week extra loon zal ontvangen, doch voor het personeel in lossen dienst en voor hen, die op plaatselijke looncontraeten arbeiden, kan deze toezegging niet worden gegeven. Van de zijde der organisaties is de ont stemming over deze toezegging te kennen ge geven, te meer waar bij het georganiseerd overleg alleen gesproken mocht worden over de verdeeling van het bedrag van 3 millioen èn niet over de vraag, of, gezien de toezeg- DE VOLKENBONDSVERGADERING. De Volkenbondsvergadcring heeft zich gis terochtend uitgesproken voor de voorberei ding van een Int. economische conferentie. Costa Rica werd uitgenoodigd Bondslid te voor zes niet-perma- het Chinee^che voor- 22. Vóór dat bij lord Herristone antwoordde, wilde hy Laura met »ljn zielsgeheim bekend maken, en beantwoordde zij niet.. Maar neen. Laura zal de speelgenoot harer jeugd en haar vertrouweling en vriend van later niet afwyzen!" Met vreugde nam hij het voorstel wan miss Elisabeth aan, om haar en hare kweekelinge Baar gouden te vergezellen. „Ik tftoet my aan haar verklaren, vóór dat xy haar vader ontmoet,” dacht hy; ‘„want de tegenwoordigheid van den beer Walter zou haar wellicht doen aarzelen om voor hare wa- re gevoelens uit te komen. Dit reisje moet mij een geschikte gelegenheid aanbieden om haar te zeggen, wat my op het hart ligt.” Arthur bracht den avond, waarop hij en de beide dames te Londen aankwamen, met haar op Portlandplace door, zonder dat zich 'de door hem zoo vurig gewenschte gelegenheid opdeed. Den geheelen volgenden dag moest hij zich aan de afdoening van dringende za ken op zyn kantoor wyden; en hy zag zich alzoo genoodzaakt de uitvoering van zyn plan tot den daarop volgenden morgen uit te stellen, den dag waarop de bankier te Bouthamnton verwacht werd. „Laura!” riei de omliggende dorpen. Deze vreesden en be wonderden hem zoozeer, dat alle pogingen om hem te vatten, door hen werden verijdeld. UIT HET LAND VAN DE AUTO’S. In de Vereenigde Staten zyn in het afge- loopen week-end volgens de rapporten, 60 menschen gedoo en 168 gewond door auto- ongelukken. In Ohio werd zes leden van een gezin gedood, drie menschen kwamen in New York om het leven, vier in Buffalo, terwyl verder bijna iedere groote stad haar slacht offers heeft gehad. Tot deze heeft president Coolidge bijna ook behoord. Toen hij Zondagavond een wande ling deed, kwam een auto recht op hem aan. Een agent van den geheimen dienst trok hem nog net bijtijds ter zydo waardoor een onge luk werd voorkomen. De chauffeur, die gear resteerd werd omdat hij den hoek niet goed had genomen, is tegen borgstelling van 8400 op’ vrjje voeten gesteld. naai verkeer; Gemeentelijke of Particuliere exploitatie; Onderling» samenwerking; De den Olympus was hij een soort koaiag ov«m>j Autobus tegenover andere middelen van ver voer; De Bond intermediair betr. den handel. Uit het verslag bleek verder dat: 9 leden waren uitgetreden; 12 leden om di verse redenen het bedrijf hadden opgeheven, Terwyl 57 ondernemers in het afgeloopen jaar als lid werden ingeschreven. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat het nadeelig saldo over het tweede jaar bedraagt 422.56. In het dagelijksch bestuur was aan de beurt van aftreden de heer H. M. P. van Emmerik. Deze werd met algemeene stemmen her kozen. In bet Hoofdbestuur werd in de vacature J. C. Kryger te Goes voorzien door het kiezen van den heer M. T. MannaertGeers, Ter ne u«en. Verder werden verkozen voor het Hoofd bestuur de heeren: D. Faber, Workum, Ir A. J. Kuiper, Rotterdam, P. Mastenbroek, Rot terdam, M. van Poelgeest, Amstelveen, A. Haima de Vries, Dordrecht. Een voorstel van contributic-inning door de afdeelingen werd aangenomen. Over het nieuwe wetsvoorstel betr. wijzi ging der wet van 1880, op openbare middelen van vervoer, werd aan de hand van een voor af door het dagelyksch bestuur ingediende studie, uitvoerig van gedachten gewisseld. Door de vergadering werd aangenomen het dag. bestuur op te dragen: bij het Min. van Waterstaat aan te dringen op een verdere doorgevoerde wijziging der wet van 1880, in den zin als de wet van 15 Dec. 1917 op de Locaalspoor- en Tramwegen aangeeft, n.l. het invoeren van een Rykscon- cessie, nader bepaald door provinciale ver gunningen Met een kleine meerderheid werd besloten zoo mogelyk met aanvang der a. s. zomer diensten oveh te gaan tot het uitgeven van een off. Bouds- RcL-güï, inhoudende alle üenstregellhgen der aangesloten onderne- NEDERL. BOND VAN AUTOBUSDIENST- ONDERNEMERS. De Nederlandsche Bond van Autobus- dienstondeniemerg hield 23 dezer te Amster dam in Krasnajtolsky zyn derde algemeene jaarvergadering. Alle afdeelingen uit het gebeele land met uitzondering van de afdeelingen Limburg en Brabant waren vertegenwoordigd. De vergadering stond onder leiding vau den heer N. Kraak Steeman uit Kloetinge, tweede voorzitter der organisatie, daar de heer H. M. P. van Emmerik, voorzitter, door omstandigheden verhinderd was de vergade- rirfg te preeideeren. Het verslag over het tweede Bondsjaar van den alg. Secr., den heer De Jong, behandelde in hoofdzaak de onderwerpen: Provinciale en gewestelyke keuringen. Diverse Belastingen; De Autobus in communaal en tntercommu- nornen zou hebben!" „Ho! ho! Laura!" zeide miss madden, half schertsend, „gij moet u niet verbeelden, dat uw papa u zoo bederven zal als uw goede grootvader deed!” Het vroolijke gelaat van miss Laura betrede eensklaps. „Hoe miss Elisabeth!” riep zjj, „denkt gij dan dat papa niet van mij zal houden?" „Dat zeg ik niet, beste Laura,” antwoord de de gouvernante; „maar zooals mynheer Percival zyn kleindccher liefhad, worden niet veel kinderen of kleinkinderen door hunne ouders of grootouders bemind." „O!” riep Laura, terwyl er een traan in ha re oo^en blonk, „hoe ongelukkig zou ik zijn, als myn vader my niet innig liefhad! Ik heb gedurig de dagen geteld die wy nog van el kander gescheiden moesten doorbrengen; cn als hij my nu niet liefhad. Zij bedekte haar gelaat met de handen en wendde zich van miss Elisabeth af. )p Arthur, „Laura! wie zou u niet liefhebben? Hoe...." Hy zweeg eensklaps, toen hij met een ze keren schrik bemerkte, dat hij zyn hartsge heim verraden bad. Maar Laura Walter was te onschuldig en te kinderlijk om den zin zij ner woorden te vatten. Miss Elisabeth Madden verstond dien zin echter volkomen en zag den jonkman, dien zij hartelyk genegen was, met een goed keurenden glimlach aan. Nu de jongeling ech- „Arthur!” zeide zy, hem lachend de hand reikende, „ik ben blijde dat ik u zie; want het is my te Londen zoo vreemd en stil, dat, ware het niet om papa,’ik wenschen zou Man- desiey Abby niet verlaten te hebben. Toen wy gisteren avond geen bezoek kregen, ge voelde ik eenige neiging om naar bet con cert te gaan dat in Exeter Hall door de Itali- aansche operazangers gegeven werd; en ik had reeds half besloten omTi te verzoeken ons daarheen te vergezellen; maar verbeeld u de tirannie van Miss Madden, die niet gedoogde dat ik u schreef en mij huis-arrest oplegde!” „Ik twijfel niet", antwoordde miss Elisa beth, „of mynheer Lovell zal mij in het gelijk stellen, na myn verdediging gehoord te heb ben. Wat zou de heer Walter wel gezegd heb ben, als hij aangekomen was en men zijn dochter met haar gouvernante uit de concert zaal had moeten halen?” „Hoor nu zulk een overdrijving!” riep Lau ra, de handen ineenslaande. „De pakketboo- ten komen nooit vóór den 19den aan, niet waar Arthur? Maar gesteld een», dat er dit maal een heugelijke uitzondering op den regel had plaats gehad dan houd ik my toch ver zekerd, dat myn beste papa mij, vooral op den dair van zyn aankomst, niets kwalijk ge- Schcol en pers sullen wei niet overbodig worden gemaakt, en in zooverre zon „aan gevuld” misschien beter zyn dan „overge nomen”, maar de radio-omzoep kan inder daad een factor worden van ontwikkeling en leering. Wie herinnert zich niet, boe den avond voor den verkiezingsdag, de redevoeringen van minister Colyn, van den beer van Wijn bergen, van den heer De Geer, voor het ra- dio-toestel te Hilversum uitgesproken, door tienduizenden van de onzen in heel het land zyn aangehoord en een der laatste propagan- da-middclen voor den beslissenden stemdag zyn geweest. Zoo kan by tal van gelegenheden d» ra dio-omroep «trekken »et Verbreiding van inselen". j N. R. CL gerust van „eectarisme” •JZVZtVVU, t Dit sectarisme is het maatschappij. Bestond er inderdaad niets dan de libe rale en sociaal-democratische beginselen, dan zouden twee klassenstrijd-legers (want het liberalisme huldigt, al bezigt bet dit woord niet, practisch den klassenstrijd) te gen elkaar botsen en zou het socialisme als de sterkste onherroepelijk moeten zegevieren. De christelijke beginselen willen geen klassenstrijd, maar vrede door verzoening en wederzyeche tegemoetkoming. En de liberale beginselen zyn, hoe men, nu men zich veilig voelt, daarmee ook moge paradeeren, in werkelijkheid zoo slap, dat men ze by den eersten ademtocht van drei gend gevaar overboord werpt en verloochent. Leerzaam blyft, hoe in de November- maaiub 1819 de liberalen al hun theoriën in den steek lieten en tot een volledige capi tulatie voor de revolutie bereid waren ge weest, indien niet het christelijk kabinet voet by stuk had gehouden. Wat do liberalen sectarisme schelden is een zegen voor de maatschappij. Het stoomschip Vogtland (7000 ton) van do Hamburg-Amerika-lyn is op de Weser aan den grond geloopen. Tengevolge van dit on geval is de sleepboot Vega, die het schip sleepte, gekenterd en zyn zes opvarenden verdronken. Uit Karbin wordt gemeld, dat een diplo matiek koerier gearresteerd is, die trachtte een groote hoeveelheid bommen en ontplof bare stoffen in China binnen te smokkelen. De katoenindustrie te Bombay blyft ver lamd. Van de 82 katoenfabrieken werken er nog slechts vyf. Er zyn 145.000 stakers. Op de Philippijnen zyn elf gevallen van cholera, waarvan een met doodelijken afloop, geconstateerd. De autoriteiten verze keren, dat er geen aanleiding voor onrust bestaat en dat zy den toestand volkomen meester zijn. Dc Zittguer Morgenpost deelt mede, dat Zeigner, de gewezen Saksische minister-pre sident, ‘die onlangs uit de gevangenis is ont- slagen van plan is, met vrouw en kind naar Brazib’ë te verhuizen en te trachten, daar zyn brood te verdienen als viool-virtuoos. De Londensche bakkerspatroons heb ben gisteren besloten, den broodprijs met een hal ven stuiver per vlerpondsbrood te vermin deren, wegens daling van den prys van het mee). Ia het dorp Rokitno Selachechie zijn 200 gebowuen afgebrand. De schade bedraagt verscheide millioen. Een zestigtal gezinnen is thans dakloos. In Casablanca heeft een hevige brand gewoed, waaraan een meubelfabriek en een heel blok huizen ten offer vielen. De schade wordt op 2.000.000 francs geschat, scheidene personen zijn bij den brand wond. teren. Laura! waart gij niet zulk een onschul dig kind, waarschijnlijk zoudt gij dan reeds geraden hebben, wat er in mijn hart omgaat.” Het meisje zag hem met hare vochtige oogen vriendelyk, maar vragend aan. „Ik heb reeds veel te lang gezwegen,” ging hij op hartstochtelyken toon voort: doch thans moet ik spreken, en my aan U open baren. Maar zoo ik op dit oogenblik nog niet waardig ben om naar uw hand te dingen. Laura! ik heb het besluit genomen om naar Indië te gaan en <UAr aanzien en fortuin te verweryen. Niets zal mij te moeielyk vallen, zoo ik 'slechts op uwe liefde staat mag ma ken, Laura! zeg my, dat ik daarop mag ho pen; zeg my, dat gij my liefhebt!" Laura Walter zag hem met een teederen glimlach aan, en zeide, terwyl zij hare hand in de zyne legde: „Arthur! ik heb u lief; zoo innig lief, als ik slechts een broeder zou kun nen liefhebben!" De jongeling verbleekte en liet het hoofd op de borst zinken. „Bemint gij my slechts als een broeder, Laura?” hernam h(j, na een poos gezwegen te hebben. „Hoe zou ik u teederder kunnen liefheb ben?” vroeg zij in haren eenvoud. De N. R. Ct. spot, naar aanleiding van het nieuwe veld van arbeid, dat minister Bon- gaerts voor het katholieke vereenigingsleven gelegen ziet in den radio-omroep: „secta risme in den aether”. De Katholieke school sectarisme. De Katholieke pers sectarisme. De Katholieke radio-omroep sectarisme. Dej«poi dan ëen „De tjjd voor het liberale monopolie is voorbij. Het heet wel, dat er in de politiek en in de economie geen andere beginselen zyn, dan de liberale en de sociaai-democratische, maar wy moeten niet ophouden te doen ge voelen, dat de onze er nog zyn en in den genoten strjjd onzer dagen baanbrekend werk verrichten. Zoo moeten wij alle vindingen der weten schap aangrijpen om propaganda te maken en het geld vooral niet vrijlaten voor den tegenstander. Als minister Bongaerts getuigt, dat de taak van school en pers ten deele staat overgenomen te worden dooi den radio-om- roep en dat zich daarmede een nieuw veld van arbeid voor bet katholiek vereenigings leven ontwikkelt, dan is dat woord een op wekking om ook op dit terrein activiteit te ontplooien. stel om daarbij rekening te houden met ethno- grafische, religieuse en cultureele momenten aangenomen. EEN ALBANËESCH KROONPRETENDENT OVERLEDEN. Naar de Neue Freie Fresse uit Boekarest meldt, is aldaar op 60-jarigen leeftyd prins ARjert Ghika overleden, een pretendent voor den Albaneeschen troon. Ghidka was een af stammeling vau Skanderberg en grondde daarop zijn aanspraken, die hij reeds ten tyde van de Turksche heerschappij gelden lieL Hij had echter slechts weinig aanhangers en dan nog bjjua uitsluitend onder de Albaneezen in Roemenië. In Albanië zelf had hij geen in- 11 eel CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJN NIJVERHEID. Na de bespreking van de Engelsche mijn werkers met Baldwin over de interpretatie van de kort geleden tot stand gekomen re geling in het kolengeschil veAlaarde Ri chards, de mijnwerlt^slêldülj wy hebben voldoening gekregen en zullen een na tionale conferentie vzmafgevaardigden in de week na de volgende bijeengeroepen Er worden pogingen gedaan door het niet- politieke centrale bestuur te Londen om door het heele land burgers te organiseeren, die bereid zjjn om vrijwillig dienst te doen om, ingeval van een algemeene staking, de voor zieningen in vitale diensten te handhaven. Deze organisatie is reeds voltooid in 22 vau de 28 Londensche voorsteden. Lord Hardinge, de gewezen onderkoning van Indië, is voor zitter en in het bestuur zitten o.a. lord Jel- licoe, sir Rennell Rodd en vele bekende oud- militairen. vloed van eenige beteekenis. DE MOSOEL KUESTIE. De Daliy Telegraph bevat berichten zyn den indruk te wekken, dat Tnrkjje voor- gry^en. Het blad heeft by voorbeeld een be- :ht uit Athene, dat men daar den toestand met ongerustheid beschouwt en reeds er op rekent, dat een conflict tusschen Engeland en Turkije het verdrag van Lausanne zal aantas ten, waarmee ook Grieksche belangen van de grootste beteekenis gemoeid zijn. Uit Sofia verneemt het blad, dat Turkye mobiliseert en dat er ieder oogenblik kans op is, dat het de Zeeëngten sluiten zal. Voorts, dat de Turk7 sche troepenbewegingen in de buurt van Irak voortduren, zoogenaamd uit vrees voor op standen der Koerden. Van andere zyde is te Londen bericht ont vangen, dat Turkye by heel zyn verzet tegen Engeland en den Volkenbond door Moskou wordt gesteund, terwyl een vreemde militaire attaché aan een diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verzekerd heeft, dat de 2e, 12e en 17e divisie van bet Turksche leger op het oogenblik samengetrukken wor den om zich naar het front van Irak te be geven. Het Anatolisch corresponden tiebureau- meldt: „De bewoners van Zibr Akra zyn in botsing gekomen met de Engelsche troepen. Volgens geruchten, welke tot Sakbo zijn door gedrongen zou Sjeik Abd el Krim met d» £a- celscben ujn in den omtrek van Bag- Sad. De Engelschen hebben bekend gemaakt, dat zij zyn onderwerping zullen aanvaarden, als hij zich binnen tien dagen aanmeldL” EEN BOLSJEWISTISCH COMPLOT IN HONGARIJE. De politie te Boedapest heeft ontdekt dat de vroegere Volkscommissaris Mathias Ra- kosi, die in Hongarije tijdens de heerschap pij der bolsjewiki een belangrijke rol heeft gespeeld en die met Bela Kun na de ineen storting van het communisme in dit land naar Rusland was uitgeweken, sedert een week onder een valsclien naam te Boedapest ver toeft, om hier met de groep, die hier kort ge leden uit de sociaal democratische party is getreden, een communistische troica heeft iu- gcsteld, welke het plan had, den val der re- geering te bewerken om vervolgens de dicta tuur der bolsjewiki in Hongarije uit te roe pen. Met Rakosi is ook de gewezen secretaris van Bela Kun, Weimbcrger, te Boedapest aan. gekomen, die eveneens aan de organisatie der communistische actie heeft deelgenomen. Bei den brachten zeer veel geld mede, dat deels uit Moskou, deels van een Parysche organi satie afkomstig was. Niet alleen in Boedapest doch ook in de provincie en wel niet name bij de mijnwerkers te Fuenfkirchen werd een levendige actie gevoerd. De politie heeft Rakosi gearresteerd, die een volledige bekentenis af(egde emverklaar de op bevel van Moskou naar Boedapest ge zonden te zyn, om in Hongarije een bosjewis- tischen opstand te organiseeren. De politie heeft alle deelnemers aan de communistische Troica, in het geheel 44 per sonen, onder wie 5 vrouwen, in verzekerde bewaring "esteld. POSTGIRO 104MX

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 1