M-loMcli Dagblad Tweede Blad 19« JAARGANG. ALKMAAR. MAANDAG 19 OCT. 1925. INGEZONDEN STUKKEN. SRORT EN SPEL. RECHTZAKEN. PROVINCIAAL NIEUWS. EGMOND AAN ZEE. 1 de Graaf, groot verschil met eenigo sei- Laat ons thans o vergaan tot niet :e W. Hoogachtend, "A. Heertjes. doen, wat niet vei De heer RUIGE V. Hall ont- den Alkmaar. 19 October ’25. „het Noord-Hollandsch EEN ZILVEREN JUBILEUM. Het personeel van bet ’koloniehuis „Zwar tendijk” te Egmond aan Zee verzoekt ona te willen mededeelen, dat morgen het Cen traal Genootschap voor Kinderherstelling», en Vacantiekolonies 25 jaar bestaat. Tevens wordt dan herdacht de dag, waar op de heer A. O. Bos te Egmond aan Zee ge durende een kwart eeuw aan het Genoot schap verbonden ia. Zou komt nog een suppletoire begrooting! De VOOR!'-- begrooting van 1927 zonder belastingver- •hooging best te vinden is. De heer SCHINKEL: Moet het juist 941 worden. De VOORZITTER: Dat is een maximum, VER ROTTERDAMSCH HOFSTAD- TOONEEL. Gelijk reeds is aangekondlgd, is de eige» naar van „Het Gulden Vlies” erin geslaagd, het „Rotterdamsch Hofstad-Tooneel” voor een avond te Alkmaar te engageeren. Voor zoover wjj ons herinneren kunnen, is dit de eerste maal, dat dit hoogstaande gezelschap hier ter stede optreedt. De Alkmaarders zijn dus thans in de gelegenheid metterdaad te toonen, dat zij het streven van dep. Heer Mooij het publiek iets bijzonders voor te zetten waardeeren. De pers is algemeen vol lof over spel en spelers van „De Korte Broek”, hetgeen moge blijken uit volgende uittreksels: „Er is om dit waarlijk allervermakelykste blijspel dolle pret in de zaal geweest. De leut was e> al dadelijk in en bleef over de vijf be drijven voortduren.” „Deze echte humor blijkt wel uit de kie- sche geestigheid, waarmede de schrijver net geval van een als man verkleed en voor een man doorgaand meisje drie bedrijven lang boeiend wist te maken. Het is te meer de moeite waard het stuk te gaan zien, wijl Lily Bouwweester in de travesti-rol verrukkelijk is van gevatheid, parmantigheld en charme.” Meerdere van dergelijke uiterst gui recensies staan te onzer beschikking, meenen evenwel met bovenstaande te kun nen volstaan. Immers er blijkt duidelijk uit, dat we hier te doen krijgen met een gezel schap, dat ver boven vele andere uitsteekt. Slechts geven we hieronder nog een korte inhoudsopgave, zdbals we die in de „Msb." aantroffen: „De amusante geschiedenis speelt zich af rond een romanschrijver van naam, die in de practijk des levens een weergalooze naï- veling is en daarbij nog extra onhandig; mits gaders een jong meisje, dat, om haar broer aan een baantje te helpen, in den uitersten nood haar toevlucht neemt tot een list door zichzelf voor dezen laatste te doen doorgaan en als secretaris bij den lichtelijk singuliercn publicist in dienst te treden. Men begrijpt, dat deze truc van het op haar beurt extra handige en cordate meisje tot allerlei malle situaties aanleiding geeft, vooral wanneer des schrijvers neef logeeren komt en de beide „jongelui” zich met dezelfde kamer moeten tevreden stellen. Deze omstandigheid for ceert het démasqué van de pientere jonge dame, die intusschen zich in baar mannelijke „incarnatie” zoo onmisbaar heeft gemaakt, dat de ondanks zijn talent als romancier slechte kenner der vrouwelijke psyche zich aanstonds aan haar gewonnen geeft.” Om een enkele situatie lijkt het blad voor behoud voor volwassenen niet ongewenschL Overigens dient erkend, aldus wordt verder geschreven, dat het ietwat delicate gegeven met gepaste soberheid werd uitgewerkt en door de knappe regie van Alida Tartaud— Klein decent is behandeld. Zooals men weet stóat het gezelschap on der directie van Cor van der Lugt Melsert een naam, die reeds genoeg zegt en wordt te Alkmaar de 26e opvoering van het stuk gegeven. Tot de medespelenden behooren de da mes Lily Bouwmeester, Kitty PerinKlup pel!, Kitty Posthumus en Wilh. Kleij, m de heeren J. Grefe, Louis Gimberg, Louis van Gasteren, Theo Frenkel Jr. en Joh. Steen- bergen Jr. Morgen (Dinsdag)-avond vindt de uitvoe ring plaats. Moge een tot in de hoekjes gevulde „Gul den Vlies”-zaal getuigen, dat de Alkmaarders goed tooneelspel weten te waardeeren. Dan mogen we er verzekerd van zijn, dat ons nog meerdere kunstvolle tooneelavonden gebo den zullen worden. dekken door Mr. L’s capaciteiten door het sl|jk te halen? In afwachting teekent onder dankzegging voor de plaatsruimte JR- V. te Amsterdam en J. H. te Alk maar, dronkenschap, ieder .f 1 boete of 2 dagen hechtenis. Th. te Zijpe, H. D; te Schoor!, loopen over verboden grond, de le f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e f 7 boete of 4 dagen hechtenis. P. C- te Castricum, K. V. E., Q. J. K. te Schoort, W. V- ’t H„ G. K., j. A H-, J. I- P., A. Pi te Alkmaar, j. V. de (Am sterdam, K. G- te Heerhugowaard, A. V. te Koedijk, overtreding Politiever ordening, de le, 4e, 7e en 10e iedetl f 3 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e f 5 boete of 1 week tuchtschool, de 3e en 8e ieder teruggave aan de ouders zonder toepass'ng. van eerig" stra', de 5e f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 6e f U boete of 1 dag hechtenis, de 9e f 10 lx>ete of 5 dagen hechtenis, de Hef 16 boete of 8 dagen hechtenis. G. D. te Egmond a.d Moet, A. _K. te ,Eg.mondbinnenv A. M te Heikxx G. W te Limmen, P. AF. J R„ A. L, 'G, T. A- Bu te Castricum, G. K., P. B.vtPk J. I- v. H. te Alkmaar. J. H. te <Kkom- menie, C. M-, R. C, H. K. te Amste» dam, D. de B, A. A, G. R., I. B. te H eerhiugOwaa’.uI. oviertlnedfngi Mo.'oiv en Rijwielwet, de le, 2e, 4e, 5e, 7e 8e, 9e, 11e, 12e, 13e, 14e, 16e en 17e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, -de 3e en 10e ieder f 3 boete of 3idagen hechtenis, de 6e f 6 boete of 4 da^en hechtenis, de 15e en 18e ieder f 2 boe te ol 2 dagen hechtenis, de 19e f2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J- K-. P. B I. N.. A. v. S. de de Rijn, O. MT. de HM‘. B.. L. KL iN. Y. M. de H- j\. A. M. BL P. HaiELw’. d. W. de G„ C. de R„ H. P., iFL v, D. A. M Bl, L A. S W. C. P, lA, >H, P. A- u, d. U. A. r\ te Alkmaar. <Óven* treding Kieswet, ieder f 0 50 boete of 1 dag hechtenis. VOETBAL. Alkmaar I—V. A. F. C. I 4-3. Begrijpelijkerwijze bestond voor bovengc- noemdeu wedstrijd groote belangstelling, te meer waar hier ter stede geen andere wed strijd was vastgesteld. Tegen den tijd van den aanvang had zich een dichte haag toeschouwers om het kleine, weinig comfortabel ingerichte Alkmaar-ter- rein ^techaard. Noodig is het wel, dat langs het Noordelijk gelegen doel een afzetting ge maakt wordt, daar de toeschouwers thans meermalen in het veld stonden. Het terrein zelve was goed bespeelbaar. De wedstrijd werd in goede verstandhouding gespeeld en was meer spannend dan fraai. Het peil stond dan ook niet hoog en slechts sporadisch zag men staaltjes van goed voetbal. Door de meeste spelers werd absoluut geen rekening gehouden met den wind, welke vrij sterk was en dwars over het veld stond. Vele malen ging de bal huizenhoog de lucht in, inplaats dat deze langs den grond gehouden werd. Als wjj hierboven schreven van spannend dan kwam dit door het enthousiasme, waarmede beide elftallen zich in den strijd wierpen. En dat spel had voor de toeschouwers onte genzeggelijk iets aantrekkelijks. Een ding moet ons hierbij ook van ’t hart: als men dezen wedstrijd zag tusschen deze beide elftallen, welke aan den kop der eer ste klasse gaan, dan moet men toch beken nen, dat het spelpeil in deze klasse van den N. H. V. B. toch waarlijk niet vooruitgaat. Het is wel een zoenen terug. een korte beschrijving van den wedstrijd en elftallen. Reeds kort na den aanvang had Alkmaar de leiding als uit een hoekschop een <loel- worsteling ontstaat en de bal tenslotte in net V.-dool belandt. Alkmaar is dan iets meer in den aanval en spoedig daarop weet de mid denvoor den voorsprong te vergrooten. De Alkmaar-voorhoede krijgt dan nog eeziige zeer mooie kansen, welke echter niet ge batikt of verknoeid worden. Intusschen doet de V.-voorhoede menige poging den achter stand in te halen en werkelijk gelukt hun dit onverwacht. De V.-middenvoor lost van ver ren afstand een mooi schot, dat doel trof. Met dezen stand gaat de rust in. Na rust, toen V. den wind mee kreeg, was zij iets meer in den aanval. De vinnig van zich afbijtende A.-achterhoede belette voor- loopig elke poging om te doelpunten. De druK op het A.-doel bleef echter aanhouden en na goed werk van den linksbuiten werd de gelijkmaker in het net gedeponeerd. Reeds spoedig daarop kreeg V. de leiding als de linksbuiten mooi voorzet en de rechtsbinnen onhoudbaar inschiet. Alkmaar begint zich dan te roeren en de strijd wordt nog spannender. By een A.aanval vangt de doel verdediger den bal,' maar wordt met den bal in het doel géloopeh. Reeds denkt ieder, dat het einde zal komen met een gelijk spel als echter bij een Alkmaar-aanval een der V.-spelers den bal in eigen doel doet belanden. Zoo kwam dan hot einde met een kleine overwinning voor Alkmaar. Een gelijk spel was zeker een juistere uitslag geweest van dezen wed strijd. Scheidsrechter Vel leidde goed, maar was dcor zjjn witte trui, meermalen moeilijk van de spelers te onderscheiden. Bij Alkmaar wisselde de achterhoede goe de momenten af met zeer zwakke. De links achter leek ons nog het meest tactisch toe. Do rechtsachter redde meermalen leolyk. Bo vendien hoede hij zich voor al te enthousiast spel. In de middenlinie was de linkshalf do beste. Zijn aangeven was meermalen zeer gced. Ook de spil deed af en too tactisch aar dige dingen, vooral in de tweede helft. De ■voorhoede als geheel vonden we zwak. De rechtsbuiten deed hier nog het beste werk. Bij V. A. F. C„ dat wel gehandicapt was door een drietal invallers, was Je doel verdediger zwakjes. Het eerste en derde doelpunt was o.f. wel te voorkomen geweest. Van de beide achterspelers was de linksback zeker de beste, de rechtback miste routine en trapte eenlge malen zeer gevaarlijk over den bal heen. In de halflinie was de links half beslist te langzaam. De voorhoede van V. vonden wij gevaarlijker dan die van Alk maar. De vleugelspelers waren snel, terwijl de linksbinnen tactisch goed werk deed, doch weinig steun ondervond. D. E. C. I—ALC. VICTRIX I 3—2. Het is Alcmaria niet mogen gelukken de overwinnlngsreeks van D. E. C. te stuiten. Toch heeft het maar zeer weinig gescheeld. Tot kort voor het einde had Alcmaria nog met 12 de leiding toen by een vrye schop Alcmaria's linksachter onhoudbaar den bal in eigen doel kopte. Door deze tegenslag was Alcmaria een weinig ontmoedigd en hiervan profiteerden de Amsterdammers. Zij kwamen geweldig opzetten en uit een goede voorzet van rechts kopte de D. E. C.-middenvoor Vo gel, op het laatste moment de winnende goal in het Alcmaria-net. Het was jammer voor Alcmaria, daar over het algemeen goed gespeeld is geworden. Alcmaria III op bezoek bij Meervogels wist het niet verder te brengen dan een ge lijk spel, 2—2. daar gaan wij niet boven. De heer SCHINKEL: Ik vind het voor on ze draagkracht wel wat hoog. Er zullen in woners zijn, die er niets voor voelen. Ik stel voor 500. De VOORZITER: Dat is bezwaarlijk, om dat wjj in de klasse ingedeeld zijn van 30 ct, per inwoner Red.) De heer SNOEKS: Zoo gauw Alkmaar 20.000 vroeg aan de provincie, hebben ver schillende andere gemeenten dat ook gedaan KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge Uitspraak Van 16 October. L. V- te de Rijp, overtreding Arbeids wet, 2 X f 4 boete of 2 X 4 .d. tiechb J. O- te Alkmaar, overtreding Loterij- wet, f 6 boete of 3 dagen hechtenis^ M. C- v. d. S. te Bergen, overtreding Vogetwet, ontslag van rechtsvervolging- ilndSuders"^ deJJLln’ 48 (T de G°) I Ukwe^de^le^^fO.SO 'bSta d. J aanwezig waren of» 4 x-1 dag hechtenis, de 2e 5 x 0.50 thans verantwoording en zoekt men zich te boefe erf 5 X 1. dag hechtenis. EGMOND AAN ZEE. Raadsvergadering. Vrijdagavond vergaderde de raad onzer ge meente onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heer J. Prins. Ingekomen een dankbetuiging van den heer Cé Drost voor de hem verleende gra tificatie. B. en W. stellen voor de heer overeenkomstig eigen verzoek eervol slag te verleenen als ambtenaar van burgerlijken onder dankbetuiging. Aldus besloten. Volgens de overeenkomst inzake de vleeschkeuring met Alkmaar wordt thans pev inwoner aan A betaald 10 ct. en voor huis- slachting 5. Alkmaar stelt voor deze bijdragen respec tievelijk te brengen op. 7 J4 ct. en 3.50. Wordt dankbaar aanvaard. De tol is verpacht van 1921 tot en met 1925. De geldleening op den straatweg loopt af in 1926 en dan moeten nieuwe tarieven in het leven worden geroepen. Daarom stellen B. en W. voor de pacht te verlengen met het jaar 1926. De pachter heeft daar geen bezwaar tegen. Overeenkomstig voorstel van B. en wordt besloten. Dan volgt voortgezette> behandeling van den grondverkoop. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen dat prijzen kunnen worden vastgesteld: a. voor den grond gelegen langs de school met den bijbel naar het vlak. b. langs den Zwarten weg-naar de wa terleiding. c. langs den straatweg beoosten den heer Pronk. Zij stellen voor dien grond te verkoopen onder de volgende voorwaarden: le voor het bouwen van arbeiderswonin gen en burgerhuizen. 2e binnen één jaar na den koop bouwen. 3e dat 10 pCt. der koopsom als garantie wordt gestort. 4o dat het bouwplan goedgekeurd wordt door B. en W. om eventueele speculatie te voorkomen. Na uitvoerige discussie wordt dan besloten den grond in de Trompstr. te verkoopen voor 2.—, (tegen de H.H. Snoeks, Zwaan, Rul- gewaard, Schinkel); het hoekperceel ook voor 2.(tegen Schinkel); en naar de waterleiding voor 1.(allen voor). Een voorstel den grond langs den straat weg te verkoopen voor f 4, doet de stemmen staken, nadat de heer Ruigewaard heeft voor gesteld 3 'te vragen (tegen Ruigewaard, Schinkel, Snoeks, Zwaan, V. Pel.) Aangeboden wordt de begrooting 1926. Voor den gewonen dienst bedraagt deze in ontvangst en uitgaaf 115.321,96; Kapl- taaldienst 49.235,50. Opgemerkt wordt, dat het gasbedrijf het vorige jaar 3800 noodig had uit de ge meentekas en nu maar 1000. In de commissie tot nazien der begrooting worden gekozen de H.H. Maas, Schin kel en Krab. Wijziging verordening Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor te bepalen dat het werk wordt verricht door den bezoldigden ambtenaar van den B. S. Deze wordt bij afwezigheid vervangen door den burgemeester en bij diens afwezig heid door den heer Drost. Bij de huwelijken, zal de burgemeester zijn, bij afwezigheid de secretaris en anders de heer Drost. Dit geschiedt om te weten, wie de verant woordelijke persoon is. Subsidie Centraal Ziekenhui». De VOORZITTER: Deze zaak behoeft eigenlijk niet toegelicht te worden. Men heeft dat voldoende in de kranten gelezen. In deze kwestie is een commissie benoemd van de vereeniging van burgemeesters en secretaris sen en deze heeft rapport uitgebracht. Overeenkomstig dat. rapport stellen B. en W .voor om voor de oprichting van het cen traal ziekenhuis oen subsidie te geven vaa 30 ct. per inwoner tot een maximum van 941. De beer SNOEKS begrijpt niet dat B. en W. met zulk een voorstel durven komen, aangezien dit een gemeente is, dié herbaalde- lijk om snbeidie vraagt. Haar draagkracht Is te klein om voor haar zelf te zorgen en de ingezetenen hebben moeite(onver staanbaar.) Onze begrooting moet met kunst- en vlieg werk in elkaar gezet worden. Ik begrijp niet op welken grond B. en W. met dat voor stel kunnen komen. Ik wensch niet op dat voorstel in te gaan en ik wensch ook niet te beschikken over de portemonnaie van do belastingplichtigen. Alkmaar heeft ons des tijds met het ambacht»- en handelsonderwijs een klap in den nek gegeven en nu komen zo om subsidie. Wel, Wat do gemeente dat uit eigen mid delen doen! Maar een noodlijdende gemeen te 10 jaar lang een subsidie verstrekken daar kan en mag ik niet aan meedoen. De gemeen te zit voor veel te veel en ik moet op grond daarvan stemmen tegen het voorstel van B. en W. De heer ZWAAN: Zijn daar ook eenige voordeelen aan verbonden voor Egmond om zoo’u groote subsidie te geven? De VOORZITER: Er is voor onze ingeze tenen een gelegenheid om in een neutraal ziekenhuis verpleegd te worden. De heer ZWAAN: Enkel omdat het neu traal is? Er zijn toch meer ziekenhuizen? Het St. Elisabethgesticht is toch ook een zieken huis! De VOORZITTER: Ja maar er zyu men- schen. die liefst niet in een confessioneel zie kenhuis worden verpleegd. De heer ZWAAN: Maar moet de gemeen te daar zooveel subsidie voor geven? Ik kan met dat voorstel nooit meegaan. Dat komt allemaal op do belastingplichtigen. In Haar lem hebben we gemerkt, dat wij niets konden loskrijgen en nu een subsidie te verleenen van 900 dat dan naar den geest is Ik kan daar niet mee meegaan. De heer SCHINKEL: Is het U ook bekend of de verpleging in het Centraal Ziekenhuis goedkooper zal zijn, dan in een ander zieken huis? De VOORZITTER: zelfde. De heer SCHINKEL: Dan zou ik er voor zijn, want de kosten zijn over het algemeen veel te hoog. In dit geval kan dat wel wat minder wezen. De VOORZITTER: De heer Snoeks heeft gesproken over de ambachtsschool. Dat is niet juist. Het ambachtsonderwijs is geregeld door de wet. Daar kan Alkmaar niets aan doen. De héér SNOEKS: Maar de handelsschool toch niet! De heer MAAS acht het wel degelijk een belang voor Egmond. En kan volgens zyn idee niet genoeg gedaan worden voor zie kenverpleging. Het verbaast spr. juist reer dat de H .H. Snoeks en Zwaan er zoo tegen zyn, terwijl ze wel subsidie geven aan de bijzondere school. Wij hebben toch ook op de openbare school onderwijs gekregen, en wy zyn vroeger toch ook niet bedorven op de openbare school. De heer ZWAAN: Mag ik Maas even ant woorden? Ik hoorde hem de bijz. school noe men. Dat was een rechtvaardige zaak, door de regeering toegestaan met 99 van de 100 stemmen. Hier is een ziekenhuis, waar ieder een verpleegd kan worden, maar omdat het niet neutraal genoemd wordt, is men niet te- vree. Daar kan iedereen komen. (De heer Snoecks interrumpeert: „Zelfs een Joodl”) Myn eigen kinderen en meer kennissen zyn er geweest en zy roemen het verschrikkelijk. De heer MAAS: Wy zijn tevreden met een openbare school, U niet! De heer RUIGEWAARD: Die byz. scholen hebben geld in den zak gehouden van den staat. Als die byz. scholen allemaal betaald hadden moeten worden, had het veel meer gekost. Zy zyn allemaal gebouwd uit eigen beurs. Laten dio menschen dit nu ook doen uit eigen beurs. Ik noem het verschrikkelijk om zoo het geld uit de zakken der belasting plichtigen te jagen. Wy zijn naar Haarlem geweest en hebben ons best gedaan en nu gaan 900 naar Alkmaar voor een ander ziekenhuis. Omdat het neutraal is! De heer MAAS: U kunt daar (openbare school) ook naar school gaan. De heer ZWAAN: Wy vragen ons recht. De heer MAAS: Wij daar onze verpleging. De heer ZWAAN: Daar zyn wij niet mee tevreden. De heer MAAS: Wy zyn daar niet mee te vreden! De heer ZWAAN: Wij hebben ons recht en dat is gebeurd met 99 van de 100 stemmen. Die moesten toch ook wel goed inzien, dat het noodig was. De heer MAAS: Niet alleen naar Uw recht wordt gevraagd, maar naar dat vau an dere menschen ook. De heer RUIGEWAARD: Ik wou de kwes tie echeiden. Het een is wet, het andere niet. En omdat dat geen wet is, kunnen wij er buiten en bujten do school kunnen wy niet en niemand, maar buiten deze subsidie kun nen wy wel. Het wordt ons niet verplicht. De heer MAAS: Wij kunnen ook wel iets :rplicht is. IWAARD: Wij mogen het van Egmond aan Zee niet geven. Deh eer MAAS: Dat is myn idee niet. De heer RUIGEWAARD: Wy zitten hier voor het belang van Egmond. De heer MAAS: Ja zeker. De heer RUIGEWAARD: Ik noem het vrij wel weggeven. De heer SNOEKS: Ik wou nog even vra gen waaruit U denkt de gelden te halen? Mevr. VISSER: Die komen daar vandaan, waar alles vandaan komt!!! De heer MAAS: Uit de belasting. De heer SNOEKS: Dat is niet te doen. Het zou in stryd zyn met jullie beginselen om te zeggen geen belastingverhooging. Of Ged. Staten daarmee genoegen zullen nemen, be twijfel ik sterk. Do heer MAAS: De begrooting is nu al kloppend. De heer SNOEKS: Zou U denken? Er en suppletoire begrooting! Z1TTER gelooft dat 941 op de De Redactie van Dagblad” Alkmaar. Mijnheer de Redacteur. Als „eerste aandeelhouder” verantwoording durft dragen voor zyn dwaze uitlatingen zou hy zyn laatste artikeltje wel met voHen naam onderteekend hebben. Het verbaast my, dat deze man, die be zweert de bewuste vergadering te hebben by- gewoond, zoo kort van memorie is, dat hij niet meer zou weten, dat, voordat mr. Loesch een woord gezegd had, één der aan deelhouders met een geluid, dat ik ternau wernood met behulp van een scheepsroeper zou kunnen voortbrengen, brulde: „Directie en kantoorpersoneel moeten geschorst wor den en mogen geen poot meer in de fabriek zetten.” De»»- aandeelhouder was als ik my goed herinner, mynheer G. Grondsma, dien „eerste aandeelhouder” door Mr. Loesch ondey hoog staande menschen laat rangschikken. Of een dergeljjke wyze van optreden met ,Jioog- staan” te vereenigen is, zal dan zeker wel een kwestie van smaak zyn. Wat de bewuste vergadering betreft wil ik „eerste aandeelhouder” even in herinnering brengen, dat Mr. Loesch en ik vertrokken zijn nadat wjj beiden geschorst waren. Naderhand deelde één der aanwezige aandeelhouders mij mede, dat hy niet had kunnen nalaten zyn compliment te maken voor de uitmuntende wjjze, waarop de „engelenbak” geïnstrueerd geworden was, waardoor een ordelijke be spreking onmogelyk werd. Acht „eerste aandeelhouder” het i schaapachtig Mr. Loesch tot een vergadering uit te noodigen om hem te kunnen mededec- len, dat hij niets van de leerfabiicatie zou afweten? Of was voor deze comedie de „engelenbak” weer geëngageerd, zoodat men verzekerd was het gewenschte effect te zullen bereiken? In dat geval spijt het my voor de heeren, dat uun toeleg mislukt is. De aaaval op Mr. L’s capaciteiten heeft werkelijk mijn lachlust opgewekt. Weet u geachte „eerste aandeelhouder” daa niet, dat in het ledervak vergrijsde men schen niets dan lof hebben voor de organi satievermogens van Mr. L. en dat het juist Mr. L. is geweest, die aanhoudend op opname van vakmenseben in den Raad van Commis sarissen heeft aangedrongen? Bezit u dan niet zooveel begrip, dat u kunt inzien, dat vooral het laatste Mr. L’s zekerheid op terrein demonstreert? Maar u zoudt verstandig gehandeld heb ben door, alvorens uw onzin uifr-te kramen, het door Mr. Kool in November 1924 opge- stelde prospectus nog eens te lezen, waaruit ik de volgende zinsnede citeer: „Niet alleen bleek by dat onderzoek, dat de technische zoowel als de administratieve leiding in bekwame handen berusten, doch tevens werd vastgesteld en door onpartijdige deskundigen bevestigd, dat ten eerste alle tot dusverre vervaardigde ledersoorten aan de hoogste eischen voldeden, dat er bij nor male productie op een flinke winst kan worden gerekend en dat de buitenlandscho concurrentie toen en in de toekomst niet behoefde te worden gevreesd.” Het moet wel een onnoozele Hans zyn, die een ander mensch op een voetstuk laat plaat sen, dien hy er zelf afstoot. „Eerste aandeel houder” dient toch te beseffen, dat Mr. L. door de commissie is aangesteld en dat hy met z(jn aanval op Mr. L.’s capaciteiten ook Mr. Kool een geweldigen vuistslag in het gezicht geeft. Als hy ook dit niet snappen kan, Is het alleszins begrypelyk, dat hy zich zooveel non sens op de mouw heeft laten spelden en zal hy in de bewuste vergadering wel niet met zyn geest aanwezig zyn geweest, waardoor hij niet weet, hoe het daar is toegegaan. Enkele dagen na deze vergadering moest ik vernemen, dat het niet in de bedoeling gelegen had mij te schorsen en bleek het mij ook dat de commissaris A toen nog niet wist, 'wat commissaris B gedaan had. En dan wil „eerste aandeelhouder” neg van geduldig aanhooren spreken. Hoe durft hy, maar och hy is wel zoo heldhaftig, zich achter zijn anonymiteit te verschuilen. Ik had verwacht dat „eerste aandeelhou der” mededeeling ging doen, dat hy er zich wilde voorspannen een onderzoek te bewerk stelligen en daartoe ging voorstellen, een commissie uit de aandeelhouders, de credi teuren en het personeel (dat toch op zoo droeve wyze van z(jn broodwinning werd be roofd) te benoemen. Daarmede had hy het belang der betrokke nen beter gediend dan met zyn zotteklap. Er behoeven voor „eerste aandeelhouder” toch geen redenen te bestaan dit onderzoek te schuiven of - -- Ik veronderstel het Op grond daarvan zullen ze allemaal komen! De heer ZWAAN: Verschrikkelijk dat het uit de gemeentebelasting moet betaald wor den. VOORZITTER: Dat is ook zoo voor de school! De heer ZWAAN: Dat is het recht. Dat wordt in overleg gedaan. De heer MAAS: Nu heeft U Uw recht ge< kregen. De. heer ZWAAN: Het ryk heeft al veel geld in zijn zak gehouden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 73 stemmen. Tegen de H. H. SNOEKS, ZWAAN en RUIGEWAARD. De heer Snoeks zal er niet bij stil zitten. Vastgesteld wordt de 3o suppl. begrooting hondenbelasting op 750. Rondvraag. De heer Snoeks wijst er op, dat verleden week Maandag de lantaarns tot 10 uur ’s morgens brandden. De heer Ruigewaard verzoekt middag vergaderingen. Wordt verworpen. Vóór stemden de heeren P. Snoeks, Ruigewaard, Mevr. Visser. De heer Schinkel heeft' gehoord, dat de bewoners der Trompenbergstraat klagen over de slechte verlichting. Opgemerkt wordt dat er wel eens een lantaarn gestaan heeftl Hierna sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 5