ZIJPE. de Zijl van d, No- deocm ZIJPE Branden. Te Stolpe m Jjpe verbrantkien 3 hooibergen, 1 Nobel en 2 van J. NieuwtaiA aldaar. De brand ontstond bii biel WaarsdiiinHIc is hooibroe lad CAIJULNTSOOG. HENSBROEK. WERVERSHOOF) BLOKKER. te m uit een heffing «n voor da en dat is niet voor opnieuw moeiljkheden tegen het geloof. De kendiW liefde voor den godsdienst ral hierdoor co ker gesterkt rijn. Het contact tusschen den Eerw. Directeur en de jongens is behouden, terwijl ook de spaarzin wegens van een spaarbank is bevorderd. De heer Dekker wijst erop, dat een der be woners van de Kagerbosch op een avond een zg'. blaker bij zjjn buis had aangestoken, waardoor brandgevaar is ontstaan, en vraagt den voorzitter of dit geoorloofd is. De voorzitter zegt, dat hem het geval reeds bekend is, en dat hij den betrokken persoon daarover heeft onderhouden. 8pr. vertrouwt dat dit in de toekomst niet weer tal voorvallen. De vergadering wordt hierna onder dank zegging voor de aangename besprekingen ge sloten. dieeren yan ziekenhuizen bestaat geen wet. De gemeente is half kath. en half niet kath. De gemeente finautiën laten niet toe om met geld te smjjten, te meer daar het in ’t geheel- geen gemeentebelang is. Laat Alkmaar zelf betalen. Spr. wijst nog op St. Pancras. Is dat geen bewijs? De Provincie wordt ook gevraagd en als deze subsidie toestaat, dan moeten wij ook dat weer betalen. Spr. sluit zich bij den heer Smal aan. De heer KAMP wijst op het gesprokene door den heer Oudejans over de neutrale school. Als de kath. niet kunnen velen, dat hun kinderen deze scholen bezoeken dan zullen de katholieken het ook zeker billijken als wü niet in een katholiek ziekenhuis gaan. Spr. begrijpt niet, dat in Alkmaar min-vermogende katholieken nog naar het Stadsziekenhuis gaan. De heer OUDEJANS ueemt het den heer Kamp volstrekt niet kwalijk dat bij als an dersdenkende niet in een katholiek zieken huis wil gaan, maar waarom onderhouden de niet-katholieken dan zelf hun ziekenhuis niet? De heer WIT zou wel eens willen vragen, wat of de heer Oudejans verstaat onder openbare school. Spr. meent dat deze vroe ger niet van de protestanten was, maar van alle man. Het onderwijs dat gegeven werd was goed voor allen. De heer OUDEJANS vraagt waarom of de heer Wit dan in den Baad voorstelde om een protestantsche onderwijzeres, die katho liek werd, 4e ontslaan. De heer STAPEL: Er zijn katholieken die bun kinderen van de Bijzondere school af halen en weer naar de openbare'sehool laten gaan. De heer OUDEJANS: Dat zijn bij mü geen katholieken meer. De VOORZITTER heeft de heeren laten yitspreken, wenscht echter geen politiek de bat en wil er zich ook niet inmengen. Hij heeft zijn standpunt gegeven in de meerder heid van B. en W. Ieder heeft zijn overtuiging. Spr. is bij geen enkele politieke partij, maar dat belet toch niet, dat hij wel een overtuiging heeft. Spr. is er voor om het op gemeenschapsz jrg aan te sturen en wil alleen medewerken als het een overhéidsziekenhuis is en dit is hier in de omgeving noodzakelijk. Spr. zal dtijd boven politieke partijen verheven zijn. Neu traal of niet kan hem niet schelen. De heer OUDEJANS gevoelt niets voor overheidsbemoeiing. Dit is zelden goedkoo- per dan het particulier initiatief, waar hij altijd voor zal stemmen. Hierna wordt het ineerderheidsvoorstel van B. en W. in stemming gebracht en aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Smal, Oudejans en v. d. Gracht. Volgt vaststelling der Gemeentebegroo- ting 1926, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad. 36066 4154, waarbij een post van 760.62)4 voor onvoorzien. De Kapitaaldienst wordt vastgesteld met 5 voor ontvang en uitgaaf. Met deze vaststelling worden tegelijk volgende subsidiën toegekend. Aan het Wit Gele Kruis en de Diac. gezinsverpleging ieder 75 en aan de R. K. Geitenfokveree- nii alsnog een verzoek is inge komen, dat slrals in behandeling zal worden gebracht. VerJw gaan B. en W. accoord met het voorstel der commissie om op de be- grooting 200.uit te trekken voor sub- die aan autobussen. Van de opmerking betreffende de kosten van leerlingen op kostscholen is goede nota genomen, erf B. en W. zullen het mogelijke doen opdat deze kosten in de toekomst kun nen worden verhaald. Ten aanzien van de opmerking inzake be lastingverlaging in de toekomst zegt de voor zitter, dat B. Cn W. het standpunt innemen, dat inkomen uit vermogen zwaarder kan en moet worden belast dan inkomen uit arbeid, en dat B. en W. zich ten aanzien van dit punt alle rechten voorbehouden. Na eenige besprekingen komen in behan deling: Verzoekschrift van do Burgerwacht om voor 1925 150.subsidie te mogen ont vangen. Idem van het Hoofdbestuur van de vereeni- gftig tot bevordering van vakonderwijs, om 15.subsidie. Idem van de vereeniging voor malariebe- Btrqding in Noordholland, om voor 1926 een subsidie, berekend naar 1 cent per inwoner te mogen ontvangen. Met algemeene stemmen worden deze ver- zoeken ingewilligd. >g in behandeling het ver- iduinavereeniging om in de van oprichting L Gebleken is echter, dat de ouderen niet zoo graag meer met de jonge of nieuwe leden van het Patro naat samengaan. De band wordt losser en we raken ze kwjjt, om te gaad slenteren langs de straat of in de herberg te vertoeven. Ook gaan ze naar de bioscoop in de stad, wat de ondervinding heeft geleerd en waar alle gevaar aa,n is verbonden. Gevallen zijn cr, ook hier, in Blokker voor de jeugd. De Fatronaatscommissie beeft voorgesteld om die jongens van 17 jaar af en ouder gepast en op nuttige wijze zich te laten vermaken op Zondag, van half 6 tot half 10 uur. In het „eigen huis”, het Patronaat vermeent men hiertegen bezwaar te hebben, wegens het be vorderen van de uithuizigheid, dan stelt spr. de vraag: zjjn.ze dan thuis, zoo niet, waar gaan ze heen? Dit bezwaar is dan ook meer een uitvlucht, terwijl zoo ze hier zjjn, ze als goed onderge bracht kunnen genoemd worden. Tegen dit vermeende nadeel stond het voordeel, dat de jongens op het dorp worden gehouden en beter op tijd thuis kunnen zijn, dan wanneer ze op andere plaatsen verkeeren. ’n Voordeel is het ook, dat ze hier in een verloflokaal zjjn en niet ..parmantig” het „borrelen” nadoen wat een heel andere wending zal geven aan de actie voor de drankbestrijding en verder het opdoen van kennis en ontwikkeling in de goede richting. En met een zekeren nadruk wyst de Eerw. spr. op een nauw eren omgang tusschen de Katholieken onderling, wat voor de toekomst een groot voordeel voor het Kath. leven In onze gemeente zal meebrengen. Hierdoor worden ze afgehouden van den omgang In neutrale vereenigingen, welke omgang, ge zien de ervaring der laatste dagen niet kan bestendigd worden. Verzoekende de jongens Iteneden 17 jaar zooveel mqgelijk thuis te houden, wjjst de Eerw. spr. er op, dat op uitdrukkelijk verzoek van ouders of verple gers, ook jongens van 1417 jaar als adspi- rant-lid opgenomen worden, doch dan alleen op de Zondagen en tot ’s avonds 8 uur. Hierna geeft Z.Eerw. gelegenheid bezwa ren naar voren te brengen en verzoekt alten, zoo deze niet bestaart, krachtige medewer king in het waarachtig belang der kinderen en van hun toekomst. Na eenige gedachtenwiseling sprak Pas toor Ammerlaan nog eenige welgemeende woorden en spoorde daarbij de ouders aan ook de meisjes thuis te houden. CALLANtSOOG. Raadsvergadering. Dg Raad dezer gemeente vergaderde op Woens dag 21 October. Tegenwoordig alle leden. Na opening werd overgegaan tot mede-iee- ling der ingekomen stukken. Deze bleken niet zeer belangrijk. Vervolgens werd, over gegaan tot behandeling der aanvrage «W het Gemeentebestuur van Alkmaar om bedrage in het tekort der exploitatie-reke- ning vaq het Centraal Neutraal Ziekenhuis. De VOORZITTER doet voorlezing van 't bekende advies, waarin volgens berekening tarief van de gemeente gevraagd werd f 293 per jaar. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. ge zien den slechten financieelen toestand der gemeente voorstellen een bedrag van f 100 te geven en wel voor 3 jaar. De beer VISSER vraagt nog een klas 1» ger te gaan. De VOORZITTER zegt, dat de bijdr age niet gegeven Wordt volgens het kïasse-sys- teem. De beer VRIES vraagt of de opzet niet wat grootsch is, De VOORZITTER zegt dat het risico ven den grooten opzet voor rekening van Alk maar is. Wjj geven voor 3 jaar f 100 en meer niet. De heer HOLLANDER vindt het een eisch des tyds, dat er een modern ingerieht zieken huis komt Het voorstel van B. en W. acht hjj niet zoo kwaad. De heer SLEUTEL zegt, da j er staat f 293 of minder. Als we f 100 geven, kunnen we aan die f 100 vast zitten, ook al zou bet bedrag niet noodig zijn. Na nog eenige onbelangrijke besprekingen wordt het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Vaststelling der gemeentebegrooting dienst 1926 en wel naar aanleiding eener opmer king van Ged. Staten. De voorzitter zegt dat de begrooting sloot met een tekort van f 4.88 J— geoorloofd. B. en W. stellen de begrooting vast te stellen op een bedrag van f 22931.06)4 in ontvangst en uitgaaf. De kapitaaldienst op f 15004.88. Goedgevonden. Ingekomen een verzoek van den heer Vriesman om een stuk grond van de ge meente te mogen koopen. B. en W. stellen voor tot verkoop te be sluiten tegen den prjjs van f 100. De grond zal dienen voor het botfWen van een woning. Wordt goedgekeurd. De heer Kooger vraagt hoever men bij het betrokken bestuur gevorderd is met het recht maken van den Oosterweg (bocht naar Abbestede). De voorzitter zegt dat deze zaak nog ifl behandeling is. De heer Mooy vraagt of er mogelijkheid is voor productief werk, bjj eventueele werk loosheid. De voorzitter zegt dat twee menschen bij hem geweest zijn die productief werk had den, ter gelegenheid kan hierover gesproken worden. Nader informeert de heer Moojj nog naart de subsidieverlening van Rjjk en Provincie. De voorzitter zegt dat subsidieverleening van de Provincie is ingetrokken en daar dus niet meer op gerekend kan worden Hierna sluiting. HENSBROEK. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag 22 October 1925 des namiddags te 2 uur. Al len aanwezig. Na opening door den Voorzitter, burge meester Kooiman volgt voorlezing der notu len. welke onveranderd worden vastgesteld. Medtxieeling werd gedaan van kasopname bq den administrateur van bet G. E. B. en bij den gemeente-ontvanger. Van de ingekomen stukken vermelden wjj de volgende: Begrooting van inkomsten en uitgaven over 1926 van de gezondheidscommissie te Hoorn met een bijdrage van deze gemeente van f 9.32. Van de Holl. Maatschappij van Landbouw afd. Opmeer een schrijven, waarin wordt me degedeeld dat dezen winter in Hensbroek een tuinbouwcursus zal worden gegeven. Ver zocht wordt hiervoor een schoollokaal gra tis te mogen gebruiken met vrjj vuur eö licht. Besloten wordt het gevraagde te verlee- nen. Van het bestuur van den polder en de banne Hensbroek een schrijven, waarin verzocht - wordt aan de politieverordening achter art. 5 te willen toevoegen een nieuw artikel nL art. 5a luidende: Eigenaren van landerijen zjjn verplicht wanneer de landerijen met een dijk één geheel vormen deze te onderhouden. Besloten wordt aan het polderbestuur te berichten dat hiertegen geen bezwaar be staat. Van de vereeniging ter bevordering van het Vakonderwijs in Wcst-Friesland een schrijven dd. 17 Oct. inhoudende bet jaarver slag over 1924 met dankbetuiging voor ver leende subsidie. Tevens wordt gevraagd een subsidie voor werkplaats vakopleiding, daar deze niet meer dooz.het rijk wordt geaubdi- dieert. Dit adres wordt in handen gesteld valf'B. en W. om advie«. g. Een schrijven van het gemeentebestuur te Alkmaar met de noodige bescheiden in zake de stichting van «en centraal neutraal ziekenhuis te Alkmaar. De VOORZITTER leest een en ander voor, waaruit blijkt dat Hensbroek is ingedeeld in klasse I rubriek 3 en per jaar f 168 wordt gevraagd. Spr. deelt mede, dat B. en W. in meerder heid hebben besloten voorwte stellen ten hoogste f 168 per jaar toe Te kennen voor den tijd van; 10 jaren. De heer SMAL deelt mede, dat hij de min derheid van B. ea W. is. Ia veel gemeenten heeft dit adres een punt van bespreking uit gemaakt. Bq spr. rijst de vraag „Wat heeft de gemeente Hensbroek in deze te besluiten, Het dorp is gelegen tusschen Hoorn en Alk maar, daar staan voldoende ziekenhuizen en daar is plaats voor allen.” Het St Elisabeth-gesticht in Alkmaar is goed, maar men wordt daar door religipusen verpleegd, daarom gevoelen velen zich daar niet op hun plaats. Dit is mij goed, maar laat diegenen, welke een ander ziekenhuis wen- schen dat dan ook zelf betalen. Onze Kath, ziekenhuizen hebben toch ook niet om subsidie gevraagd. Als we de gevraagde 168.toestaan dan wordt dit in 10 jaar 1680.Zullen we ieder jaar zoo’n 168.kunnen betalen? Bovendien, als wij subsidie geven, dan zet ten we de deur open voor anderen en willen we consequent blijven, dan moeten we ook anderen geven. Spr. vindt het bouwen van zoo’n groot zie kenhuis heelemaal overbodig. Voor de sub sidie wordt ook niets terug gegeven. Geeft men aan de gezinsverpleging e. a., dan heeft men, er ook wat voor, maar hier is spr. tegen. De heer SCHAAK merkt op dat do heer Smal zegt als we hier subsidie toestaan, dan zullen ook anderen komen. Daar is ook niets tegen, als zij dan ook maar bewijzen dat men daar neutraal verpleegd kan worden. Spr. is meermalen in het St. Elisabeth-gegticht ge weest en vindt dit een reusachtige inrichting maar waar Alkmaar een neutraal ziekenhuis wil oprichten(niet te verstaan.) De heer SMAL: Het St. Elisabeth-gesticht betaalt ook zelf, laten zij ook zelf betalen. De heer SCHA’AK weet niet hoe „ze” dat klaar krijgen om aan geld te komen, mis schien hebben ze, ja, hm, maar wjj kunnen het niet 't Gaat om de gezondheid en daar betaal je alles voor. Als je niet goed wordt, dan heb je er wel wat aan. W'ethouder WIT: Waar we aan bezig zijn, daar waren we wachtende, dat we ’t niet eens zouden zijn en het zou komen tot een heftig debat. Hij betreurt het dat de heer Smal zich op zoo brutale wjjze uitdrukte. Er zijn hier wel meer besluiten genomen dio mij ook tegen de borst stuitten en waar ik m'n naam onder moest zetten, b.v. de Bijzondere School, 't Wordt al méér versplintering onder ons volk. Zoo’n 1600 gaat er van ons jaar lijks naar de Byz. Scholen. Ik yind het treu rig. Diq versplintering wordt al erger, ’t Zaadje is echter door de katholieken zelf gezaaid. Wq zullen vasthouden aan een neu traal ziekenhuis. De heer STAPEL, wil tot stemming over gaan, om hier elkaar nog langer uit te vete ren, daar wordt niets mee gewonnen. De heer OUDEJANS: „Wit «evoelt zich onrechtvaardig behandeld door de subsidie welke aan de bjjz. scholen gegeven wordt Dit is echter een wet, die tot stand is geko men door allen. Spr. kan niet begrijpen dat de heer Wit hiermede naar voren durft ko men. Als U nog moest betalen wat de Ka tholieken aan de openbare scholen hebben betaald, dan sou U raar kijken. Voor subei- perceeien, gelegen aan den Nieuwenweg, of die dien weg belenden, vast te stellen. Uit het schrijven van de bewoners van den Nieuwen weg blijkt, dat zij berëid zjjn de vol gens regelen van een te maken straatbelas- ting 8 pCt. van de geschatte waarde volgens de grondbelasting bij te dragen. Besloten wordt ten aanzien van de te ma ken brug nog eenig advies in te winnen. Het voorstel van Burgemeester cn Wethouders wordt hierna met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens wordt een verordening op de heffing en invordering van de straatbelasting voor gebouwde en pngebouwde eigendom men aan den Nieuwenweg vastgesteld. Schrijven van het gemeentebestuur van Alkmaar, houdende het verzoek om een bij drage in de exploitatiekosten van het door die gemeente te stichten Centraal Ziekenhuis. Do bijdrdge wordt door een commissie uit de vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen, in de kantons Purmerend, Hoorn en Medemblik, geadviseerd op 60. Burgemeester en Wethouders adviseeren op dit verzoek afwjjzenj te beschikken, om dat geacht kan worden, dat de ingezetenen dezer gemeente by de stichting van een Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar geen belang hebben. Op dit verzoek wordt met algemeene stem men afwijzend beschikt. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een overeenkomst met de gemeenten Westwoud en Nibbixwoud, in zake straatverlichting van den Zwaagdqk. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Steltenpool inzake het stukgooien der Lampjes, zeide de voorzitter, dat hjj in dien aan deze baldadigheid geen einde kouft, met Hoogkars|>e] overleg zal plegen om do straatverlichting aan den Zwaag.lijk voor het vak Wervershoof-Hoogkarspel te staken, al thans niet meer voor rekening van de ge meente te nemen. De Raad gaat hiermede accoord. Met al gemeene stemmen wordt de overeenkomst met Westwoud en Nibbixwoud vastgesteld. In behandeling komt een voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot Verbouw van. de woning van den veld wacht er ,en inrich ting van een arrcstantenlokaal. Volgens ge maakte teekening en begrooting zullen de kosten 540.bedragen. Besloten wordt het werk te laten uitvoe ren. Mededeeling dat een schrijven is ingeko men van Burgemeester en Weth. van Medem blik, houdende bericht, dat de capaciteit van de gasfabriek aldaar niet groot genoeg is om ook deze gemeente gas te leveren. De ge meente Medemblik zal met de gemeenten Opperdoes en Twisk omtrent gasvoorziening overleggen, en mocht met deze gemeentmi geen resultaat worden bereikt, dan bestaat er geen bezwaar Wervershoof gas te leveren. .Schrijven van den Inspecteur by het Lager Onderwijs, om voor een eventueel ten be hoeve VMn het onderwijzend personeel te ge ven cursus in handenarbeid een bijdrage te willen verleenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor op dit verzoek afwyeend te beschikken. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be sloten. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de gemeente- en rijkspolitie de ge bruikelijke gratificatie te verleeneft voor ex tra diensten en assistentie by de kermissen. Bovendien wordt voorgesteld aan den rijks veldwachter Bontenbal te Andyk voor zyn extra diensten op de Zondagen een ex tra- vergoeding berekend naar 50 per jaar te geven. Mot algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel besloten. In behandeling komt een schrijven van het bestuur der vereeniging tot het verkrijgen van onroerend goed door landarbeiders, om ingevolge de landarbeiderswet een voorschot uit ’s Rijks kas aan te vragen voor het bou wen van een woning ten behoeve van A. van Beekveld te Onderdijk. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verzoek toe te staan en bij het Rijk de beschikbaarstelling van de benoodigde gel? den aan te vragen. Besloten wordt bij het Rjjk. een bedrag van 3060 aan te vragen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat indertijd aan de Hoofden der openbare scho len overeenkomstig hun verzoek eervol ont slag is verleend als hoofd der school. Toen is verzuimd hun ontslag te regelen uit hun betrekking als Hoofd en onderwijzer by het Vervolgonderwijs. Op voorste 1 van Burge meester en Wethouders wordt dit ontslag aan de heeren Bos en Janssen thans alsnog ver leend, onder dankzegging voor de diensten die aan de gemeente in deze functie zijn be wezen. Vervolgens zegt de voorzitter, dat reeds eerder inden Raad ter sprake is gebracht om het afgelteurde vleesch, dat thans wordt be graven, in een te stichten inrichting te ver werken. Bq onderzoek is gebleken, dat de eindproducten, als vleeechmeel, vet, nog een goede marktwaarde hebbed. Bovendien zou uit hygiënisch oogpunt de verwerking de voorkeur boven begraven verdienen. Door de Commiesit in den kring Mid woud is een onderzoek gedaan naar de rendabili teit van een dergeljjke inrichting en is geble ken dat het practisch wel uitvoerbaar is. Ih beginsel verklaart de Raad zich bereid, tot stichting van een dergeljjke verwerkin- richting mede te werken. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de gemeen te-rekening, dienst 1923 goedgekeurd is terugontvangen. In verband daarmede wor den de kosten per leerling, uit te keeren aan de bijzondere school, gesteld op 9 per leer ling. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeliug dat Gedeputeerde Staten goed keuring hebben verleend aan het besluit van den Raad om de helft der inkoopsom voor pensioen op de betrokken ambtenaren te ver halen. By de rondvraag wijzen de heeren Koop man en Kraakman erop, dat de straatverlich ting wordt belemmerd door de takken van boomen. De voorzitter zegt, dat zoodra de tjjd daarvoor gunstig is, de boomen zullen wor- den gesnoeid. WERVERSHOOF. Raadsvergadering. De raad deaer gemeente wergaderde Dinsdag. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer N. J. H. Raat, burge meester. In behandeling komt: Vaststelling van de gemeente-begrooting en die van het gemeentelyk electriciteit-be- drjjf, dienst 1926. Hierl^j worden tevens eenige subsidieaanvragen l>ehaqdeld. De commissie, belast met het onderzoek der begrooting deelt mede dat zij do ge- meente-hegrooting en die van het G. E. B., zooals die door Burgemeester en Wethouders in de vergadering van 9 September j. 1. zijn aangeboden, hóeft onderzocht. Dit onderzoek geeft aanleiding o.a. tot do volgen.Ie opmerkingen: Wat Itetreft den nieuw opgebrachten post voor subsidie aan de vereeniging voor kraamverpleging zal de Commissie gaamo een nader ontschreven verzoek van* de St. Li- duinavereeniging alhier aantreffen. De com missie heeft daarom dezen post voorloopig gehandhaafd. Verder heeft de commissie eenig bezwaar tegen algeheele schrapping van den post: Subsidie aan' autobussen, en stelt daarom voor den post met 200.te handhaven. Vervolgens heeft de commissie gezien dat de kosten voor kinderen die uit deze gemeente elders kostscholen bezoeken, voor 1926 op 1000.wordt geraamd. De commissie vindt dezen post een belangrijke en onbillijke verhooging van de lasten der gemeente. De commissie dringt daarom bij Burge meester en Wethouders aan zooveel mogolijk wetswijziging, die verhaal op de ouders mo- gelyk zal maken, te willen bevorderen. Ten slotte doelt de commissie mede dat door haar met genoegen is geconstateerd dat wederom tot verlaging van de inkomstenbe lasting met een kwart procent kan worden overgegaan. Tooit verzoekt de commissie aan Burge meester eir Wethouders, wanneer by een vol gende begrooting weet tot verlaging van be lasting kan worden overgegegaan, een voor stel tot verlaging van het aantal opcenten op de vermogensbelasting bij den Raad in te dienen. Het onderzoek van de begrooting van het gemeentelyk electriciteitsbedrjjf gaf tot geen opmerkingen aanleiding. Namens Burgemeester en Wethouders deelt de voorzitter mede dat vln de St. Li- duina vereeniging komen, dat straks m ....i.. gebra'h.L Verdw gaan B. Hierna komt no; zoek van de St. Li< kosten, verbonden aan het aanstellen een kraamverpleegster voor de geheele ge meente, 400.te willen bydragen. Burgemeester en Wethouder» stéllen voor om overeenkomstig het verzoek vanaf 15 October 1925 1 Januari 1927, een subsidie berekend naar 400.per jaar toe te staan. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De begrooting wordt met algemeene stem men vastgesteld op een bedrag vaa 55.404.4354 voor wat den gewonen, en 35.000.voor wat den buitengewonen dienst betreft. Eveneens wordt de begrooting van het G. E. B. vastgesteld op een totaal van resp. 17.455 en 2500. Vervolgens wordt door den raad besloten het percentage voor de plaatselyke inkom stenbelasting voor het dienstjaar 19261927 te stellen op 54 pCt. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, tot onderhandscho verhuur, voor den tjjd van vier jaren, van de volgende gemeen- te-eigendommen perceel, kad. gem. Wervershoof, sectie D. No. 80 groot 1.47.60 H. A., aan K. Mol al hier, voor 270 per jaar; idem sectie D. no. 82, groot 1.42.30 H. A., aan P. Schouten, voor 175 per jaar; idem gemeente Hoogkarspel, sectie B. no. 849 en 350, groot 057.70 H. A. aan J. van Ophem, voor 100 per jaar; idem gem. Hoogkarspel, sectie B. no. 848, groot 0.25.50 H. A., aan D. Dekker, voor 50 per jaar. Het voorstel wordt met algemeene stem- n.aangenomen. Schrijven van de bewoners van den Nieu wen weg, waarby zq zich bereid verklaren af stand te doen van brug en weg ten behóeve van de gemeente en waarbjj zjj zich tevens bereid verklaren in het jaarljjksche onder houd van brug en weg by te dragen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het aanbod van de bewoners van den Nieu wenweg te aanvaarden en a. over te gaan tot bet maken, voor reke ning van de gemeente, van een betonnen brug toegang gevende tot dien weg; b. de bestrating aldaar uit te breiden; e. de koe ten van een en ander te I geidleening; d. verordening W vordering van een straatl iging te Spierdijk 10. De begrooting G.E.B. 1926 wordt even eens vastgeMela met ’n bedrag ad. 9186.98 voor ontvangst en uitgaaf. Zoo ook de Begrooting van het Burger lijk Armbestuur over 1926 met een bedrag ad 2438, waarby 2000 gemeeute-subsi- die. Hierna vootstel van B. en W. tot aankoop van slangen enz. voor brandkranen in het dorp. De totale kosten zullen bedragen 243.50. Aangenomen. Vervolgens het voorstel van B. en W. in verband met losloopende honden. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het wenschelyk vinden hondenbelasting gaan heffen en wel 6 per jaar voor eiken nond. Dit bedrag wordt verminderd tot 1. per hond voor die, welke nuttig zyn voor den tuinbouw, eenig bedrijf van njjvrhéid of ter bewaking van vaartuigen. Deze verordening zal voor het eerst wor den toegepast in 1926. Wordt aldus vastgesteld. Hierna rondvraag, welke niets opleverde en daarna sluiting. BLOKKER Oudersavond. In het Pa- tronaatsgebouw ha<f alhier een Oudersavond plaats ter bespreking van het onderwerp: Wat te doen voor de meer gevor derde schoolvrije jeugd. Deze vergadering ging uit van de Fatronaatscommissie en za gen we naast den Eerw. Directeur van ’t Pa^ tronaat, Kapelaan G. Kuit, ook de beide Pastoors van Ooster- en Weeter-Blokker aan wezig. Pastoor Hermans opende de bijeen komst met een inleiding over het jeugdwerk en wees erop, dat de rijpere jeugd in den stuwtyd van het leven juist op dien leef tijd bijzondere zorg noodig heeft. Daarom is gemeend geworden eens een bespreking te moeten houdpn, hoe voor die jeugdige personen is te zorgen in de organisatie Heden wordt van de aanwezige ouders de aandacht en medewerking gevraagd, om na uiteenzetting van het voorgenomen plan, te komen tot stichting van deze organisatie als bedoeld te zyn een Jozefgezellen-Ver eeniging. Het woord is hierna aan Kapelaan Kuit om die plannen nader uiteen te zetten. Zyn Eerwaarde herinnerde er aan, dat nu, vier jaren geleden dit gebouw als Vereeniging»- gebouw is geopend, onder bescherming van Jezus’ H Hart, waardoor de eerste steen is gelegd voor de jeugdorganisatie Het Patro naat voor jongens van 1217 jaar is het in stituut geweeet om ér de Joxefgezellen-Ver- eeniging uit te ontwikkelen. Dankbaar ziet Z.Eerw. op de verloopen jaren terug, waar met medewerking van de ouders goede resultaten zijn behaald. Hoewel de laatste niet zichtbaar of tastbaar zijn, teak kan niet gezegd worden, dat deae jaren zonder vrucht zyn geweest Het godsdienst onderricht is in meer ruimeren zin verstrekt dan zulks op de Catechismus kan geschieden. Ook is een winter besteed geworden aan ker- keRjke geschiedenis en het behandelen van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 6