VOOR DE HUISKAMER I VIJFDE JAARGANG \929 NUMMER 15 0 H Wenken voor Verkooper». o 6 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOPOOOOOOOo De Blinde Zuster van Warschau. DE BRUIDSDIAMANTEN k.» .H mis bSeïï”,,■£.*36 SSte iXTX «1ÏÏ HOOFDSTUK XXXVL v.,7" 1 Hij beziet het artikel niei tooals de rei- inilllllHUIIIHIIIHtlIHHII HllilIlillUtlIlllll ■rtmHtmmmmimiiHHmiimnmmiiiiimiiiiiiiiiimiimmiiiiiimiiiiimiitiiiiuitimwnM «miiiiinnmmmiimitmmmiimiimmi Intusschen deelde Lancelot zijn plan -x M I Allemaal wolven. Er waren wolven bij dig genoeg. Hiermee in overeenstemming ïien> heden de vroege Duitsche meesters, gemaakt te worden, de vleet in de wouden achter Starnberg waren de gewoonten der familie. Het morgen de Spaansche, gisteren Rembrandt T ja, en beeren ook, wat dat nu aangaat, gebed en het ontbijt waren om zeven uur, en de Nederlanders. Den volgenden mor- mee. om de Kerstdagen over te blijven. WACHTEN. Onlangs bij mooien maneschijn, Stond hij te wachten, „Niks geen bijgeloof 1 Ik krijg des Za terdags m’n weekloon 1” Klant van Barbier München, indien Lancelot er in had toegestemd. „Nooit.” Hij zag haar twijfelachtig aan. „Dus hebt ge geen begrip van boet» mensch maken welk voordeel, welke be zuiniging geeft het me. Zeker, ook voor de door concurrenten 't KON NIET WAAR ZIJN. Als vader 's avonds thuis komt vertelt DE REDEN. ,rDus jij zou op Vrijdag nooit nooit op OOOOOOO-OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 0 --'o O.W. Ie O.W.er „Zeg, George, waar ga je heen V’ 2e O.W.er „Ik ga mijn zoon aangeven bij den Burgerlijken Stand.” Ie O.W.er „Kom, kerel, is dat nu een stand voor jou.” OP DE HUWELIJKSREIS. Zij (sentimenteel) „Ach, als nu ons schip eens verging het moet zoo heer lijk zijn samen te sterven.” Hij „Ik kan zwemmen”. Zij „Och. hoe immer 1" gen brachten zij door tusschen Grieksche en Etrurische vazen. De volgende week zullen zij de Italiaansche scholen en de schetsen van oude meesters nemen. De Hollandsche school neemt natuurlijk al leen een dag in beslag, en de tentoonstel ling van moderne schilderijen vraagt meer dan één bezoek. Dan zijn er verzamelingen edelgesteenten, medaljes en gravuren, om niet te spreken van beeldhouwgale- rijen in de Glyptotheek, de historische fresco’s in de Festsaalbau, etc. etc. Ata systeem van opvoedkundig zien is het blinden-onderwijzer zou sturen. Tot haar de gedachten over te laten gaan en dan verwondering, maar niet tot haar wan- te, hoop, vernam zij, dat er in haar land nie- tochtelijk van paardrijden. Maar deze voortreffelijkheid van het materiaal, eft. sport ging haar iets berokkenen, wat haar wereld beschouwde als het grootste onge luk, dat haar kon overkomen. Op zekeren dag struikelde het paard en de gravin werd roet geweld tegen den grond geslin gerd. Toen zij weer bij bewustzijn kwam klok tien uur, waarop een zwaren, ouden Dt larvan zij waarschijnlijk niet “>u maken, daar zij zag, dat loofdzak^ijk werken waren over deerdheid en wijsbegeer- -Ter voordeel mee bereiken. Een goede en werd tot Zuster geprofest. En toen reiziger dient dus de capaciteiten te heb- - a _a<_ _f!_ -Uv—aaa«»,«4’^ de Kerk, haar nieuwe orde. Onder te geven, adviseur te zijn voor hen. En is hoekje dat begon met „st” en eindigde op een „k.” Bn in het midden stond een ,a.”. Zoo’n liberaaltje (ST. ANTONIUS.) Waarom word Ik toch zoo teleurgesteld En door angst-gedachten satanisch gekweld.. Daar komt zij 1 Gelukkig I Met vroo- lijken zin Vliegt zij den hoek om en draait de Bakkerstraat in, Ja zij ts hetIk herken de metalen stem Van de reeds lang verwachte electri- sche tram. ;eland terug- Hij was een oud man, die, terwijl anderen i blijven roem behaald hadden, zelf ongelukkig was geweest, en zoodoende onbekend was gebleven in de dagen, toen eer en fortuin in München bijna voor het zoeken te krijgen waren. Schwanthaler en de volgelingen van Shwanthaler hadden t aan koop van het artikel, dat hij verkoopt, reeds adviseur 1 Men heeft in dat ad- voor wie deze poorten der ge het publiek te bezingeq wat een uiting van con- currentie-vrees is I immers als er geen ander dergelijk machien bestaat dan zou het dwaasheid wezen aan zulke „vergelij kende” argumentatie tijd te besteden doch de argumenten naar voren te bren- voelde zij haar oogen strak verbonden, gen, die veel meer mdruk op tederen Een groot aantal geleerde doctoren spra ken haar vonnis uit totale blindheid. „Tegenwoordig ziet men haar de blin den verzamelen, geld collecteeren om ze aangeboden merken gelden deze argu te voeden en te kleeden, de manden en menten, doch geldt ook niet voor iedere andere dingen welke zij maken, verkoo- behoorlijke zeepsoort, dat ze een frisch pen, een inrichting besturen, welke tege- schuim geeft en de handen zacht en schoon lijk een asyl, een werkhuis en een school maakt Toch koopt men de zeep, waarop is. Zij leert nieuwe beroepen om ze weer met die argumenten in de couranten de aan de blinden te leeren, leidt blinden- aandacht is gevestigd. Wie *t meest over onderwijzers op, leidt novicen in het re- tuigend en *t aantrekkelijkst weet te zeg- OOK EEN KUNST I Een leeuwen temster bracht een leeuw in een kooi en liet het beest toen gra cieus een ilontje suiker uit haar mond nemen. „Dat kan ik ook riep een jongmensch uit het publiek. „U I" zei de leeuwentemster met een ongeloovigen glimlach. „Zeker 1” antwoordde de jongeman, ,even goed als de leeuw 1” HOE DAT KWAM. „Ik doe alle moeite, Henk aan zijn ver stand te brengen, dat adverteeren loonend is, maar hij wil het niet inzien.” „Kan ik best begrijpen 1 Ken je zijn vrouw? Ja? Nou, die heeft hij op een l Ook voor het reizigers vak geldt wat u j0 „N neen geen heel juist. Ik heb er iets aan gedaan in was.” „In was?” sprak hij haar haar na. Beiersche volksliederen, waarbij zij zich- Toen van toon Veranderend „Welnu, zelven op de guitaar of citer begeleidden goed,” zeide hij, „ge kunt het probee- en soms, als een paar buren in kwamen ren. Alleen denk er om ge moet wer- loopen, zetten zi) stoelen op zij en wals ten, zooals alleen Duitschers dit kunnen. Zoo gingen de dagen voorbij en het leven scheen Winifrieda Savage een too- Engelanc ar dagen 1 om haar gevestigd te zien, en naar eenige van de merkwaardigheden van München te toonen. Het was niet eer de derde week voorbij ging dat de familie Kreuzmann geheim zinnig begon te lachen, en op te merken, dat het dem Herrn Baron veel tijd kostte de prijzen en den roem gehad en Krü- Fraulein Winifrieda de merkwaardighe- ger, een droomer en een kluizenaar, waa den van München te laten bezichtigen, in de koude buiten blijven staan. „Nu, nu, wij zullen zien”, zeide Frau Kreuzmann „maar geloof mij op mijn woord, eer hij weggaat, zullen wij een verloving vieren”. „Als zij niet reeds verloofd zijn 1” on derstelde Brenda. Zou zii dan bet uur geheel vergeten zijn? Of staat zij te droomen op ’t Konings plein Terwijl hij hier in de Bakkerstraat Geduldig op haar te wachten staat Och kom toch eindlijk ik verlang zoo naar jou Mijn handen en voeten zijn stijf van de kou. werkelijk zoo voottreffelijk is, zoo de verkooper hem met tegelijkertijd kan overtuigen, dat 't gekocht en druk van hem gekocht zal worden Op redelijke gronden moet hij hem kunnen aantoonen dat het artikel hem duizend, tweeduizend gulden zuivere winst zal opbrengén Om aan te toonen, dat dat vet wacht kan worden, zal de verkooper van het ar tikel in zekeren zin dikwijls even weder- verkooper in dienst van den ander zijn, d.w.z. hem een lesje geven, hoe het kan worden aangelegd om het product te ver- kcopen Iedere gevatte teiziger zal direct voelen, dat dat op ’n heel bescheiden tak- 'ische manier meet gebeuren Maar men heeft ook wel artikelen te verkcopen, die niet voer wederverkoop bestemd rijn, b.v. machines, die bespa ring aan arbeidskrachten of aan tijd geven of die schadelijke abuizen onmogelijk maken Daar is 't als aangewezen om niet de hij haar altijd en altijd weer. Maar zij antwoordde steeds, dat zij minder vermoeid was, dan bij hun ver trek. Het was 8 uur 's avonds, München bereikten, familie Kreuzmann aan het De goede mensche’n hadden hun Engelsche gasten nog niet in de eerste twee dagen verwacht, maar zij haastten zich naar buiten, de vreemdelingen te- het middagmaal om één uur, het avond eten om acht, ’s Morgens, terwijl haar nichtjes het lichtere huiswerk deden, ging Frau Kreuzmann naar de markt en be reidde het middagmaal. Intusschen werkte de predikant 's zo mers in zijn tuin, ging 's winters met zijn geweer uit, bezocht armen en zieken en kwam eens kijken in de school der ge- Hij had menig grijs beertje geschoten in meente. Na het middageten als de vrou- zijn jonge dagen vöör hij getrouwd was. wen aan haar naaiwerk bezig waren of Beeren waren echter in later jaren zeld- bezoeken in de stad aflegden, was het zijn «woonte naar de koninklij- - --te gaan, en daar bleef hij blind' Het probleem, hoe voor deze hul- pelcoze soldaten te rorgen was er een, dat de rutoriteiten niet konden oplossen. Er waren geen [«stichten vcor blinden <n geen scholen. „Niet vele jaren vcor het uitbreken van den werelc'corlcg was Gravin Czocka het sieraad van een der adellijke cude fa milies van Polen. Haar schoonheid, leven digheid en helder verstand waakten de •erge [ravin tot de :on, waarom de gezel- rckapswereld van Warschau wentelde. Ze was verloofd met een jongeman van gelijken stand en de dag van haar huwelijk was reeds vastgesteld. „De mooie jonge edelvrouw hield harts- «k over de geschie- :hrijvingen en som- I, bracht hij een avond was het nieuwe tehuis heden” Tinnen" vier'muren. de Kreuzmanns af woonde, in een verval gelijk zult ge ’t interressant gaan vinden. Er is geen vak, geen taak, waarin ge mand was.die de blinden kon onderwijzen, niet belang gaat stellen, zoo ge maar met advertentie." „Toen wist ik”, zei ze eenvoudig, „§wat denktzooveel uur per week ben ik ge- mijn levenswerk moest zijn. De helft noodzaakt m’n „kostelijken” t’ijd er aan van mijn leven heb ik het gebruik van te besteden en den overigen tijd benut mijn oogen gehad, en de andere helft ben ik voor m’n „pleziertjes”, doch ook in uw moeder „Vanmorgen hééft de ooievaar ik totaal blind geweest. De laatste helft rusttijd en ontspamungsuren die oogen bij den schoenmaker een zusje gebracht.” is veruit de gelukkigste geweest. Het is en ocren open houdt voor dingen, ideeën, een groot voorrecht blind te zijn, want die u zakelijk te pas kunnen komen, schenen met moeite die korreltjes te kun- mijn leven is veel rijker geworden dan nen vermalen. Maar eindelijk begreep toen ik mijn gezicht nog had.” ie ’ttoch en onverschillig schofechouder- 7 J* 1 r. - -- --- l een 8°*^ reclametijd en zoo móet je *t nemen,” waagde ik zelf lezen had geleerd, verzamelde zij schrift te lezen of iets anders nuttigs teis gaan Wat ’n bijgeloof GEEN EINDE. Onderwijzer „Wat heeft op oeze we- viseurschap dus enkel consequent te zijn reld geen einde en het wat verder uit te strekken. De be- De kleine Izadk „De totale uitverkoop loaning ervan zal niet geringer zijn dan bij mijn vader. Veel verkoopers falen, omdat niet al- die van het gjewone „adviseurschap”. ligieuse leven en bestuurt een religieuse gen, verkoopt en behoeft heusch niet communiteit in een woord, ze is een bang te wezen, dat hij reclame maakt voor van de meest begaafde vrouwen in ge- zijn concurrent I heel Europa.” C Tóen ik de kleine zuster vroeg, waar voor ieder vak zoó ié-: verdiep zij de roeping had gevonden voor haar mogelijkheden, daal zoo mogelijk tot den werk onder de blinden, vertelde zij met grond ervan af, probeer boven uw vak- haar zachte teert stem, hoe zij op 'haar genooten uit te komen door originaliteit ziekbed had gevraagd, dat men haar een die ge zult verwerven door er wezenlijk Een correspondent van Warschau schrijft Een kleine zwart-ge- kleede figuur stond stil op het trottoir van de drukke straat en onmiddellijk hield ille verkeer op om haar den weg te doen oversteken. Een jonge Amerikaansche attaché, die naast haar stond, keek een oogenblik naar haar en zei tot mij „De leen de goede, laat *t zijn allervoortreffe- merkwaardigste vrouw in Warschau". lijtate eigenschappen van het artikel naar Onder het oude Keizerrijk zou aan een voren dienen te worden gebracht, maar lid van de Russische Koninklijke familie omdat deze feitelijk niet meer dan een in- vrije passage zijn gegeven door de straten leiding zijn en het verkooper, daarna van hét oude Warschau. Maar het was pas begint. slechts een bescheiden nonnetje, dat zoo Een goed zakenman koopt, niét om werd geëerd dien dag en iederen dag. 'n voortreffelijk artikel in voorraad te W»nt wanneer Zuster Elisabeth, de sticht- hebben •- hii koopt wanneer hij de waar- „En ge zijt bepaald niet moe vroeg jagers in hun schuilhoeken hadden ge- hoorde tot de weinige bevoorrechten, nagenoeg volmaakt was. Maar daardoor bracht. tJ-- Zoo babbelde hij en ging de tijd snel ook na de uren voor voorbij Na een poosje sloeg de koekoeks- geopend zijn. t dominé Kreuzman In dien stoel, in dien hoek had de ?oe- beeldhouwwerken, particuliere ateliers - 'uitschen bijbel voor de man zijn middagen gedurende de laat- i.~„ i avonds, toen zij den dag haalde, een hoofdstuk hardop ste twintig jaren doprgebracht, om daar e° hun n’®en en zij vonden de voorlas en Gods ^gen inriep over zijn de bouwstoffen op Je zamelen voor een z,) meestal s namiddags heen, omdat de J--J geleérd theologisch£oek, dat volgens en- artisten zelven dan gewoonlijk rustten kelen nooit afgewerkt zou zijn en vol- Intusschen bleef Winifrieda er bij, dat Zij ;ens anderen zelfs nooit was begonnen, gaarne zou leeren boetseeren. Met hei “"idsjtijn familie voor, oog hierop gingen zij de meeste atelier: u u- München rond en bezochten o.a. dat van zekeren Herrn Krüger, the assist en t-professor was aan de Akademie van beeldende kunsten, en niet ver van WAAR IS DE VADER Schilder Ik heb zoojuist twee schil derijen klaar gekregen, waarover ik gaar ne uw meemng zou willen vernemen. Het eene stelt mijn vader voor naar een ,ganz allein” oude photographic, het andere Charlotte Voorbij is al lang de bepaalde tijd, Corday in den kerker. Maar niets is te zien waarheen hij ook Criticus (na lange beschouwing) :Zegt kiikt. ii mij, als ’t u belieft, wat de vader is lr je, Uwedeles redenatie is ook r.og on- cm zoo te zeggen. luist van louter natuurlijk standpunt. God „Heilige Elisabeth notdt ze genoemd”, ichiep den mensch vrij. Schitterend zei de jonge attaché, „haar geschiedenis Maar de mensch slentert niet op z’n ccoie is een der mirakels der reconstructie van .eentje over de aardbol, zonder zich tret Polen het mirakel van de blinde, die -anderen te bemoeien. God schiep hem als de blinden leidt. Toen de Pcolsche sol- een sociaal wezen, d. w. z. hij heeft in zich daten begonnen terug te keeren uit den een natuurlijke drang naar gemeenschap., corlog, was een jarrrrerlijk aantal hunner Waaruit volgt, dat hij ook rekening moet houden met de andere leden van die ge- meenschap, en zich als bescheiden deeltje, y*’hcrieltje, stipje van een grcot geheel, moet onderwerpen aan coorschrifttn die gelden voor het algemeen belang. Wat u zélf dan ook troüw doet 1 Ga maar ra.’n Heel >4- alledaagsch voorbeeldje. U gzat natuurlijk ‘graag door voor ’n fatsoenlijk mersch. Maar dan heeft u u cok te houden aan vcor schriften en wetten. U zult b.v. op een diner nooit met uw vingers eten 'n schaaltje aflikken zou je misschien wel eens willen maar ncoit dóen u zult op- ttaan, als u aan anderen wordt vcorge- 4 .steld en misschien tegen heug en meug „aan gen aam” zeggen, al meent u ’t cok niet u zult niemand in de rede vallen enz. enz. Volgt u deze regelen niet op, dan krijgt u te hooren dat u onbeleefd is, en nog heel wat meer. Maar manlief, wat is f dat anders dan gebonden zijn aan de wet- ten van de politesse Bent dus niet vrij? v Waarachtig wel, u kunt u cok nergens aan storen, maar..,., ten koste van u*v goeden naam. En is het dan verkeerd, dan de Roomschen die zich óók aan niets konden storen, zich, om wille van hun onsterfelijke ziel onderwerpen aan de wet- ten van de Kerk, die zij de éénig ware weten - En zoo is ’t met alles I Als u vanavond in 't pikdonker naar huis gaat en u komt in botsing met ’n fietser-zonder-licht, die je broekie beslijkt en je kaasbolletje over ,J de keien laat hobbelen, dan zult u ’t er bijster mee eens zijn, als die rakker op 't politieboekje komt.... Maar.... is die man dan niet vrij Mag ie z’n lantaarn niet aansteken of uitlaten zooals ie zelf wil? Hebben anderen het recht hem dit voor te schrijven Hetr liberal, u ziet 't.' Als ’n mensch mocht doen wat ie wou, dan zou *t gauw een pap worden. Zelfs dié partijen, die het hardst om vrijheid schreeuwen, hebben voor hun leden wetten gesteld. Laatst nog zijn ’n paar van die lieve jongens de partij uit ge trapt.... omdat ze omgang hadden met luidjes, met avie ze zich vanwege het be- stuur niet mochten bemoeien." „En nu, waarde heer, is ’t woord aan u.” Onrustig schoof ie op z’n stoel heen en weer. Z’n vrijheidsminnenda hersens ving had plaats gevonden. vigen kleinen ouden man in zijn afgtdra- fc„Hebt ge opgemerkt, hoe hij haar met gen zwart fluweelen muts.en 200 kwam men overeen, dat zij onmiddeJ- hun liefde in hun oogen Ie toonen.' „Zulke mooie oogen, als der Herr Baron heeft, zoo mooi en zoo vol uitdruk king,” zuchtte Brenda. Maar Frau 1" wenkbrauwen en schudde afkeurend het hoofd. Geen jong meisje had er iets mee vlijtig, werk goed, en ik zal u alles geven te maken of een heer c- gen vol uitdrukking had. „Der Herr Ba- „eteekend „Ik heb nooit geteekend, behalve een klein beetje, een heel klein beetje met zeide Winifrieda verlegen. „Boetseeren in klei hebt ge ook nooit waar zou hij blijven? ’t Duurt van avond zoo lang, Zoo zucht de jongeling en zijn hart is bang. jes liepen Winifriedi tina ruimde de tafel oude man zijn met weer, waarvan de tromp aardig was uit- brachten haar bij heur kippenhokken en schouder van den schutter te rusten, en de koe en de hoenders voor. van zijn gemeente- celot die en tijds, hoewel zeldi in de club door. E van Winifrida dit was de gang der dage- een vroolijke huismoeder, met een lederen Toen geleidden de meisjes haar naar lijksche bezigheden binnen vier muren. o-reuzmanns ai woonae, in een vervai- taschje, dat van haar gordel afhing, greep haar kamer, en Frau Kreuzmann bracht Nadat hij haar gebracht had, zou Lan- len hoeve op den linkeroever van den Isar. Winifrieda bij beide handen, kuste haar haar een kop van een of anderen heeten celot onmiddellijk naar F--- J-1- op beide wangen, en heette haar welkom (frank, nadat zij te bed was gegaan en keeren. Hij zou een paar thuis. De grijze predikant, in zijn af- lang vöör elf uur was het geheele gezin gesleten, zwarte jas en tsrt* „“t. hielp haar koffers binnenbrengen. De twee nichtjes blonde, lachende meisjes mw gevlochten haar en geborduurde v mutsjes, en rokken juist even kort genoeg, aan üjdta zijn weinig Mken in het om een aardig voetje en schoenen met gespen te laten zien namen haar hoed en mantel af, brachten haar grooten stoel bij den kachel, wreven haar koude handen en zeiden hartelijke woor- hoefden, al werden zfj in het Duitsch gesproken. ken”. Alsof zij te München gekomen ware -- om te zijn! Alsof werken niet juist het verdroom. Daar het jonge meisje slechts eenige was, wat haar geest verlangde. Er was geen gevaar, dat zij niet war» wonderlijk goed in elkander loopende vertrekken aan het ugeltXeJn ku“‘ken“s k«> »u M Kerstma. hij er mee betrapt en geschoten, uitstrekte, en door een reeks bergen be- gevaar te veel indrukken opeens te krijgen Terwijl Lancelot en Winifrieda d» rnaar, dat gewei ginds drie en grensd werd. Christina bewoonde de naas- eene den mooisten, dien hij ooit had vond, dat, zooals Lancelot had voorge- meegebracht Keek Frïulein naar dien steld, in een atelier kon veranderd wor- krans van staarten Of ’t vossen waren den. Neen, neen geen vossen. Wolven. Dit alles was, zooals men ziet, eenvou- de vleet in de wouden achter Starnberg waren de gewoonten der familie. Het morgen de Spaansche, gisteren Rembrandt BIJ DEN KAPPER. stichtte zij, onder goedkeuring en zegen ben oen zijn cliënten een goede „service” Klant „Allemachtig, u hebt me een van de Kerk, haar nieuwe orde. Onder te geven, adviseur te zijn voor hen. En is hoekje van mijn oor gesneden de zusters is een derde deel, evenals de dat ook niet ’n gezonde opvatting Barbier „Zal ik het even voor mijn ordestichtster, totaal blind. Deze werken Is niet ieder eerlijk man. die een ander heer afronden de Universe te in de werkplaatsen aan haar^blindenarbeid. op redelijke gronden adviseert tot die zich aan wetterrweet te binden.... blinde meisjes en leerde ze lezen. En nu.... bonjour I"' Spoedig werd de kleine kolonie van Stijf kneep ie z’n lippen op mekare en blinden te groot voor het huis van haar keurde me geen groet waardig. Maar toen vader. Er werden elders kamers gehuurd wordt. Zonde van den tijd en van de on ik 'n eindje van 'm af was, hoorde ik 'm en daar kwamen de vrouwen eiken dag gebruikte of misbruikte energie. een éénlettergrepig woordje mompelen bij elkaar om te studeeren en te werken. Men moet dus de argumenten trach- de tranen vandaan haalt.” De gravin, die zich reeds lang tot het ten te vinden, die den zakenman zullen Jantje religieuse leven voelde getrokken, trad suggereeren op die en die manier zal terhoofd hebben in het novitiaat van een religieuse orde ik DE TRANENBRON. Moeder„Onze Marietje huilt den heelen dag ik weet niet, waar het kind ---J. -d Jantje „Mama, ze zal toch geen wa- daa dé Kerk niet verplicht, wetten, voor ster en eerste overste van de Orde voor schijnlijkneid inziet om met oen verzoop te schrijven, waardoor ce de zaligheid van bescherming van blinden in Polen, ver- ervan redelijke winst re behalen. haar kinderen meer en meer verzekert? schijnt in de straten van haar geboorte- Trouwens, afgezien van 't godsdienst!- stad, neemt het. volk haar in zijn hoede ziger het laat hem vrijwel koud of 't jé, Uwedeles redenatie is ook r.og on- cm too te zeggen. „Heilige Elisabeth wordt ze genoemd”, „Kan niet waar zijn,” zegt kleine Piet. „Hou je mond, bengel,” zegt vader En wie in den trein zit, moet z’n tijd „waarom kan dat niet niet vtrleuteren door te praten over zaken, „Omdat er op het bordje voor het raam Zoodra de jonge gravin ze was twee waar men geen inzicht in kan hebben, duidelijk staat: een jongen gevraagd,” de te „Tja,.... as je ’t zóó neemt.” En en twintig ten tijde van haar ongeluk tenzij men een universeel genie als een zegt Piet, met mislukte charme smeet ie 'n klak in staat was het bed te verlaten, had ze Leonardo da Vind of zoo iemand was, bier door z’n liberale keelgat zóó’n een brief gestuurd naar Parijs en lessen doch doet men beter een idee uit te wer- plas, dat je z’n Adamsappel zwellen zag. gekregen in Braille-schrift. Toen tij zich ken of nog. „Hij alleen is een hoogstaand man, rondom zich, in haars vaders huis, andere dat uwe ideeënmachine in werking zet of die zich aan wettel weet te binden.... blinde meisjes en leerde ze lezen. u op andere wijze nuttig kan zijn. Het is fameus, zooveel als er in trei nen „droog gebittertafeld” en geslapen zijn middagi itig jaren dc fen op logisch! af ge wé in las hij ’s ave gewoonlijk uit een Het was geheel in overeenstemming met haar eigen wensch, dat zij - dien weg W!» - ...1 Z» ,o. „eb, door SXJiï, hebben willen gaan van, Londen naar steenbokken en gemzen waren er niet ke bibliotheek meer zoo veel als vroeger. Dat was de lezen in zijn eigen stoel en zijn eigen hoek- - schuld van de spoorwegen, die vreemde je, totdat de schemering inviel. Hij be- bultet> twijfel, dat Lancelot s rondgang Adl l KUll ICIl “—fl' 0 I 7 T -jeleerdheid kostte hij veel tijd. Dat was het ergste r bestemd, mogelijk het beste er van. -r--7- Dan waren er, behalve schilderijen en In dien stoel, in dien hoek had de man zijn middagen gedurende de oprgebracht, om daar te zamelen voor een poek, dat volgens en- bracht. de koude buiten blijven staan. Hij was oud en arm en vulde zijn karige bezoldiging aan door het aannemen van leerlingen. De leerlingen kwamen twe®> maal in de week klassicaal bijeen en had den verlof dagelijks in zijn atelier te wee» "Maar KÏtchen was er van overtuigd, ken. Winifrieda vatte bij het eerste ge kat vooralsnog geen vormelijke verlo- zicht liefde op voor de plaats en den droe- ving had plaats gevonden. v„Hebt ge opgemerkt, hoe hij haar met Aangenomen minnaars' zijn niet' bang ÓTfc7zi£\«ri££T w worden opgeaomen. „Ge zult hier nog drie andere dames vinden,” zeide hij. „Ge zult niet alléén Kreuzmann fronste de zijn. Maar ge moet werken. Kunst moet men dienen zij is geen tijdverdrijf. Werk «V» w-.—-1 m°°ie oo8'" of oo- wat ik weet. Hebt ge veel naar de natuur ron” had intusschen zijn intrek genomen in een hotel in de stad, en hoewel hij in de betrekking van gids Winifrieda iederen n morgen voor een of ander uitstapje kwam- potlood, halen, zorgde hij er voor, niet al te dik- wijls van de gastvrijheid der familie ge- gedaan bruik te maken. Alleen wanneer hij daar toe opzettelijk uitgenoodigd was, bleef hij een avond. Bij deze gelegenheid zet ten de meisjes haar mooie mutsjes op en bakte Frau Kreuzmann een „Apfel-Ku- zeide hij. chen” voor het avondeten. Na het souper maakten zij gewoonlijk wat muziek. Dat wil ik zeggen Kitchen en Brenda zongen souper, verzameld gezin en over de vreemde lingen onder zijn dak. „Denkt ge, dat ge het hier prettig zult gen vinden?” zeide Lancelot, toen hij Wini- Dai frieda goeden nacht wenschte. j, --- -- „Ik houd meer van de plaats en van de denis of met reis! gemoet, om hen te begroeten, en waren menschen dan van eenige plaats of eenige er niet minder hartelijk om, omdat zij menschen, die ik ooit zag I” antwoord- onverwacht kwamen. Frau Kreuzmann, de zij met een gelukkigen glimlach. 77...i Toen geleidden de meisjes haar naar lijksche be: taschje, dat van haar gordel afhing, greep haar kamer, en Frau Kreuzmann bracht heette haar welkom (frank, nadat zij te bed was .f lil 2,1)11 *6 korte broek, ln slaap. HOOFDSTUK XXXV. Met oprechtheid v1 openhartigheid - leven aangenamer of gemakkelijker dan het sluiten van nieuwe vriendschapsban- naar en den< gitchts wanneer de dingen met zijn - schijnen, wanneer er een of ander -vertoon gemaakt wordt vertoon van den van welkom, diefgeen vertaling be- wetlde> of stand, of scherpzinnigheid, of --3 vroomheid reikt eerlijkheid niet uit. K^yroken. Dan komen beleefde platheden, terughou- Intusschen hernam Christina, die even dlng en wederzijdsche verveling in plaats was binnengekomen om haar deel in de van een vrije, hartelijke gedachtenwisse- bcgroeüngen en kussen te ontvangen, UnR. Maar bij de familie Kreuzmann was rustig haar oude plaats in het gezin ef geen sprake van eenig vertoon. Het haalde schoone borden en glazen Xttte waren goede, eenvoudige menschen stoelen boven aan de tafel voor Wini- eenvoudig, vriendelijk, landelijk, eer- fneda en Lancelot met een bankje voor hjk dg jag zich-5*!f„“n het b*n«fcn«frKle en een Toen Winifrieda Savage vier en twin- oogenblik later zaten zij allen aan het tjg uur onder hun dak had doorgebracht avondmaal, dat volgens de goede, aarts- voelde 2jj er zich zoo goed thuis, alsof zij vaderlijke, Beiersche gewoonte, uit heete haar geheele leven daar geweest was. Zij pudding, bruin brood, gestoofde vruchten begonnen haar, om het zoo eens uit te en eigen gemaakte kaas bestond. drukken, te bevrijden van alles wat het Het was een groote kamer met witge- hunne was. De predikant nam haar dien kalkte muren en een reusachtige balk, eersten morgen na het ontbijt mee naar die van het eene einde der zoldering naar zijn studeerkamer hij liet haar zijn boe- het andere liep. Geen kleed lag er op de ken zien en noodigde haar uit ze, wan- vloer, maar vlekkeloos rein waren de neer zij lust gevoelde, te leenen een planken en heldere witmoesselinen gor- voorrecht, wjaarv-- dijnen hingen voor de vensters. In een veel gebruik zou der hoeken stond, met glanzende tichel- het hoofdzakWi steenen belegd, een groote kachel, wier Duitsche godgzl openstaande deur een straal warm licht te, met enkele Grieksche en Latijnsche over den grond uitgoot. Aan de wanden klassieken er tusschen. hingen in eenvoudige zwarte lijsten eenige Daarop geleidde Frau Kreuzmann goede gravures, een geweer, het gewei haar door het geheele huis, liet haar voor- van eenige herten en andere jachttro- raad ingelegde vruchten en groenten en pheeën. kaas zien, ontsloot haar tallooze kasten Toen nu het avondeten was afgeloopen en toonde met onschuldigen trots haar sprak de predikant het gebed uit, de nicht- voorraad sneeuwwit linnen, waartusschen jes liepen naar boven om de kamer van welriekende lavendeitakjes lagen. Toen Winifrieda in orde te maken, en Chris- kwamen de beide meisjes Kitchen en op. Toen nam de Brenda haar halen om den tuin, den zilver beslagen ge- boomgaard en de huisdieren te zien. Zij gesneden, om gemakkelijk tegen den bijenkorven, en stelden haar aan Ponny, schouder van den schutter te rusten, en de koe en de hoenders voor, vertelde hun', hoe hij het dertig jaar ge- Haar eigen kamer was juist zooals Lan- verdroom. Daar het jonge meisje siecnts leden op zijn trouwdag van zijn gemeente- celot die beschreven had: een van drie .ééa zeeg onvoldoende opvoeding genoten, leden gekregen had. Een wonderlijk goed u, u geweer van het ouderwetsch model einde van een gang, uitziende op een vlak hoofdzakelijk uit de familieportretten der geen beter was er I Menigen steenbok landschap, dat zich tot aan den horizont Langtrey s geput had, liep zij met weinig had hij er mee betrapt en geschoten, uitstrekte, en door een reeks bergen be- gevaar te veel indrukken opeens te krijgen Kijk maar, dat gewei ginds drie en grensd werd. Christina bewoonde de naas- en alles hopeloos te verwarren. Het pleit- schoone kunsten bestudeerden, naderde een half voet lang van den wortel tot den te kamer ter eener zijde, terwijl aan de te voor Lancelot Brackenbury als mentor de winter met rassche schreden. De eerste top. Dat was van een koningsbok. dat andere zich een groot ledig vertrek be- in de kunst, dat hij dit gevaar voorzag, sneeuw viel, het eerste dunne ijsviicéje en er tegen waakte door een juiste verdee- dichtte de oppervlakte der slooten, en ling van zijn programma. Hij liet zijn nieu- Ds. Kreuzmann haalde zijn sleebellen weling nooit meer dan één school tegelijk voor den dag, om opgepoetst en glimmend

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 5