Noord - Hollandsch Dagblad. Zandvoort- Alemaria Vietrix Tweede Blad. ALKMAAR. 1925 VRIJDAG 6 NOV. I 5 v A... Zondag a.s. 2 uur: V. A. F. C.-HOEKJE. Oproep aan de R. K. Volksbonders.. Off Ideale Mededeellngen. KERK EN SCHOOL. te Water. Uit onze Oost BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. en 19e JAARGANG. Guido Gezelle. hierover schrift el (jk vóór getroffen heb. het aan van ten betreft, neer I De directie xou een lengte gelijk ozenbanen in Eu- Reserve H. Hoogland. R. C. K. II—V. A. F. C. III. Vertrek per trein 12.50 uur. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A.S. Q. 8. C. IIV. A. F. C. I. Vertrek per treia 12.50 uur. loodig is er een ordt be nding te neb met aan pooten acteur zelfs wat wel re- ■iteld, dat ’t gebeele aandeel, als vergoeding zou ontvangen Th. Konyn C. Jacobse A. Vink J. v. Diepen W. Donders J. Njjman O. v. Os, J. Geels, W. Winter, A. Peetoom, C. Donders. V. A. F. C. IISchoort I. 'Aanvang 2 uur; J. Bek P. Boots. B. Telleman. Bruggeling, N. Groenland, J. van Stralen Jb. de Nijs, C. Kleef, Molenkamp, J. de Jong, J. Huiberts. Zon- en uur des nachts voor het interlocaal en internationaal kverkeer worden opgesteld. Voorta zal met ingang van 1 Januari a.s. een zelfde regeling gelden ojl voor de kan toren Alkmaar, Helder, Woimerveer en Zaandam. Deze kantoren zullen dus v< calen en den internationalen opengesteld Maandag 12 en feestcag 8 uur v. m. Voor de Zon feestdagen blijven de tegenwoordige open- de veeladfaig rat Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik voor onderstaande re gelen een plaatsje in Uw veel gelezen dag blad. Naar aanleiding van een bericht in ver schillende couranten als zouden de directies of agenten van verschillende couranten, die door bezorgers worden besteld, zijn aange- maand om de premie te betalen voor de ver zekeringswetten, verwonderde ik mjj er over, dat er door verschillende groote dagbladen werd overwogen om voortaan hun biad door de post te laten bezorgen. Wat is nu bet resultaat van die petten, die gemaakt zijn in het belang van de arbei dende bevolking? ten eerste, dat er evengoed voor die men- schen geen premie wordt betaald, zoo de pest hun werk gaat doen, ten tweede, dat honderden of misschien wel duizenden, die voor een zeer groot ge deelte wegens lichaamsgebreken of derge- lyke niet voor andere werkzaamheden ge schikt zjjn, grootendeels van hun broodwin ning worden beroofd. Het is te wenschen, dat wetten die eigen lijk ten goede moeten komen aan de arbei dende bevolking, op die manier geen nega tieve resultaten afwerpen. U M. de R. dankend, teeken ik C. MEIJERING, Forestusstraat 4. Alkmaar. ze van hetzelfde karakter zjjn, maar zieb onderscheiden door haar uitgebreidheid. Haar karakter is eehter geheel anders en haar uitgestrektheid veel geringer dan b% orkanen of cyclonen. De uitkomsten van het met medewerking van zeer velen ingestelde onderzoek naar den omvang der schade werd door spr. in kaartvorm vertoond. De voort zetting der baan in N.-W. Duitschland medo rekenend, komt men tol aan die der vier lange I ropa. Een door dr. II K. de Haas vervaardigde kaart van de valrichtingen in een groot ge bied om Borculo werd vertoond en aange vuld. met de uitkomsten van een nog gede tailleerder onderzoek in het Bosch van Ruur- lo door de heeren Zwart en Both aldaar. Mes kan de bijzonderheden alleen verklaren door een groot aantal hoozen aan te nemen, waa» by de drukverschillen verklaren wat door windkracht alleen niet te begrijpen is, al moet men aannemen, dat windsnelheden bo ven 50 M. per seconde zjjn voorgekomen. Vau *t onderzoek der luchtdruk verschijn selen vertoonde spreker een kaart van de isobaren te 6 uur 30, waarop nabij Nijmegen zeer groote gradiënten voorkomen, die slechts zeer kort bleven bestaan en vermoo- delyk meer gevolg dan oorzaak waren. De regenval vertoont groote verschillen; de grootste hoeveelheden vielen in een smal le strook links van de hoozenbaan in Bra bant en Gelderland, en in een tweede strook van Zwolle tot Delfzijl, nabjj welke strook slechts weinig schade voorkwam. Tempe ratuur en windverdeeling aan bet oppervlak zyn noctnaal voor een flink onweer, niet vob doende om meer dan een gewone stormvlaag te veroorzaken. Buitengewoon zyn echter de temperatuur verschillen in de hoogere lucht lagen. zoodaf hier, vooral ’s middags, groote drukverschillen voorkwamen. Dit voerde to' zeer slerke winden op liet niveau van 2000 m. waargenomen zoowel te De Bilt als ,tc Ucele tsnen vrij langzaam bewegende lucht- lageti daar beneden. Al deze bijzonderheden passen by de on derstelling van Wegener en Krèbs, dat hoo zen de verticaal omgebogen einden zijn van horizontale luchtwervels, gevormd wanneet een opstijgende luchtstroom doordringt in veel sneller bewegende hoogere lagen. Vol gens deze beschouwing moet dus de sterke wind vermeerdering naar boven als directe oorzaak van de ramp worden beschouwd. Eickholt Venneker Op de Weegh P. Godya C. Jol T. Jonkers N. v. Os, van Westen, Ruis. Lengers, A. Haakman. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie 'ter inzage is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van den heer A. F. Zeegers aldaar, om ver gunning tot het opriebten van een werk plaats voor machinale houtbewerking, niet plaatsing daarin van een electro-mot or van 5 P.K., dienende tot het drijven van een lint en een cirkelzaag in hot perceel Westerhofje nr. 6. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op 20 November e.k., voormiddag» te elf uur en schriftelyk vóór of op dien tyd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hjj die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schriftu ren kennis nemen. Alkmaar, 6 November 1925. •Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDËLAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. in zou het totaal resultaat uig zijn. Ma'beide kanten gaarne MFn en iaarum wensch- ten de vakbonden ziuh, wat de verblyfkoe- te leggen bij de verlaging, u daartegenover dan geei wijziging moeten brengen in bet verlof ei het uurgelden. De 1 BRANDWEER Burgemeester en Wethouders benoemden tot brandweerman den heer G. de Wit, Mag- dalenenatraat 4 en verleenden op zjjn ver zoek, met ingang van 1 Januari a.s., als zoo danig eervol ontslag aan den heer D. N. de Louw, Voordam 20, alhier. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting van de Twee de Kamer der Staten-Generaal werd bespro ken de kwestie der schadevergoeding aan E. Ci. Wgntink te Alkmaar voor in 1917 in beslag grbiMNen zeep. De keer Duys bepleitte hierbij dienst be hagen AGENDA. R. K- VROUWENBOND. De cursus over „Opvoeding!” óoor den Weleerw. Heer E- Helmer, begint niet Dinsdag 10 November, maar DINSDAG 17 NOVEMBER, in het St Marthagetouw (Ni?uwlandeis ngcl) om acht uur Men kan zich alsnog hiervoor opge ien bii .Mej. Paleari, Faidsen .of Mei- Wanna, Ritsevoort i BENOEMD. 7, D. II de Bissehop van Haarlem heeft benoemd: tot Directeur van het Jongenspatronaat te Heemskerk, R. D. W. v. d. Berg; te Hem en Venhuizen, R. D. P. C. Vollebregt. tot Bisschoppelijk Inspecteur van 't R. K. Bjjz. Onderwijs in het Dekenaat Beverwijk den WelEerw. Heer Rector J. C. Aaiberre. GOOSDIENSTDIPLOMA A. De examens voor bet Godsdienstdiplom.» A zullen in het vervolg gehouden worden vier Daaraan herinnert ons da wegstervende natuur, die wy nog maar kort geleden in rollen zomerrykdom aanschouwden, terwijl de H. Kerk onze aandacht vraagt voor het geen volgt op dien stap van het wiegsken in het gravenveld. Daarom meende ik, dat het goed was ea geheel liggend in den gedachtengaftg van on ze Moeder, wanneer wy, katholieke mannén, in deze dagen een kort bezoek brachten aan de plaats, waar onze dierbare overledenen het oogenblik der opstanding verbeiden en waar men ook eenmaal ons stoffelijk over schot zal te rusten leggen. Het zal goed zjjn voor de afgestorvenen: A an zien doet gedenken. Het zal goed zyn voor ons, die reeds meermalen diep onde4 den indruk van een pas gedolven graf huiswaarts keerdep, maar in het geroezemoes van het alledagsleven de eeuwigheidsgedachte aan onzen nu eenmaal beperkten horizon za gen ondergaan. IMar herinnert ons iedere grafsteen aan bet „Heden ik, morgen gij”. En het zou niet mannelijk, het zou kinder werk zyn, alsdan het hoofd om te wenden, omdat die waarheid onaangenaam aandoet, maar daarom niet minder waar blijft. Ik had bijzonder U, Volksbonden op het oog, omdat gij doorgaans door uw werk kring verhinderd zjjt de maandelyksche dien sten op bet kerkhof by te wonen. Daarom vraag Jk speciaal aan u: laten wy a.s. Zon dag om 3 uur in de kerkhofzapel bijeenko men, om daar in katholieken trant, d. w. z. door gebed en overweging de gedachtenis der overledenen te vieren. Dan zal blyken, of ik met dit voorstol ds juiste snaar van het katholiek gemoedsleven getroffen heb. Uw Geestelijk Adviseur v Kapelaan HELMER. Een inwoner dezer Gemeente, die gisteren varende was met een praam in het water van de Singelgracht, by het Kweerenpad al hier, kwam in botsing met een brug, ipet het gevolg, dat hy door den cchok te water viel. Hij kon zich echter zwemmende redden en kwam zoodoende met den schrik en een nat pak vrij. VERBODEN RECLAMELOTERIJ. Door de politie is de voortzetting, belet van een verboden reclameloterjj, welke door een winkelier hier ter stede werd gehouden. WERK GEGUND. De electrificatie van 28 woningen, te Hoorn te bouwen door de fa. Wormsbecker, is aan den laagsten inschrijver, den heer Ko Botteinui, alhier, gegund. DIERENBESCHERMING. Rapport over het derde kwartaal 1925 van de Afd. Alkmaar v. d. Vereeniging tot be- POL1TIEK EN KLEEDERDRACHT. In „De Vrjjheid” schrijft de heer Hans hef volgende. „Er zijn bepaalde richtingen ia onze poli tiek, die zieh tot bepaalds uiterlijkheden aangetrokkén voelen. Ik was dezen zomer in een Oeldersch dorp, in de nabjiheid waarvan een bataljon jongs communisten kampeerde. Een paar keer per dag trokken ze voorbij het huis, waar ik lij delijk woonde en ze zagen er zoo lief en on schuldig uit deze kiekens van David Wijn koop. InplaaU van bommen en handgranaten opr den interlo- i dienst worden '1 van den nacht van Zondag op _ndag 12 uur tot den forst volgenden Zon- feestcag 8 uur v. m. Voor de Zon- en stellingsuren van overdag gehandhaafd. SPOORWEGPERSONEEL. Gistermorgen is wederom een bespreking gehouden tusschen de directie der Nederlaud- sche Spoor wegen en de vertegenwoordigers van de pcrsoneelbonden ever de regeling van het verlof, de verblijfkosten en de uurgelden. De organisaties wezen er op, dat de vak- vereenigingen reeds op andere punten het R. D. V. betreffende, bereid waren eenige concessies te doen, waartegenover wel eenige verbeteringen stonden, doch waardoor de toestand als geheel ongeveer in evenwicht zou zijn gebleven. Wilde de directie nu ook nog de verlofdagen, verblijfkosten on uurloo- nen verminderen, positieve achten Echter zou rt( tot een oplossini Het leven is één stap gesteld, het wiegsken uit, In T gravenveld. En dan! o Dan, ’t on weet het niet Hjj weet ’t alleen, Die alles ziet m en irgeJden. Nederlandsche Vpreeniging „St. Ra phael” en de Prot C8ir. Bond stelden voor om de verlofregeling in elk geval te handha ven tot 1 October 1926 en dan de zaak in den eventueel te stichten personeelraad onder de oogen te zien. Hoewel de directie b.rreid was, haar voor stel tot verlaging van de uurgelden terug te nemen, kon toch geen overeenstemming om trent het verlof worden verkregen. De directie zal uu nog schriftelyk de Wijzi gingen omtrent alle besproken punten formu- leeren en deze aan de hoofdbc?tm-en toezen den. De B. A. N. 3. en de Neutrale Bond zullen onder geen voorwaarde medewerken aan het brengen van „verslechteringen” in de tegen woordige verlofregeling, ook niet wanneer een klein financieel voordeel daartegenover zou staan. DB TH. VERHOEVEN NAAR WEENEN. tip uitnoodiging van de „Erziehungs- und Schulorganisation der Kathoüken Oeeter- reichs” ij Dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, wederom naar Weenen ver trokken, om daar Zondagavond en de drie volgende avonden re°p. in Wiener-Neustadt, Graz en Linz een redevoering te houden over „Katholischer Reügionsupterricht und katho- lischer Profanunterricht in Holland”. Ter illustratie van de rede wordt in Wee nen een tentoonstelling gehouden van speci fiek Katholieke schoolboeken en andere leer middelen. waartoe een kleine twintig Neder landsche firma’s geheel bdïangelcos hunne me dewerking hebben verleend. De vergadering op Zondagavond wordt, evenals twee jaren geleden, gehouden in de Sophieënsaal en zal worden bygewoond door Zijne Eminentie Dr. O. Piffl, Kardinaal Aarts bisschop van Wcenen. DE FRAUDE TE WELTEVREDEN. Het bedrag der knoeierijen, waarvan de magazijnmeester van bet garnizoensklee- dingsmagazyn te Weltevreden, de le luite nant der intendance M. J. Koopman», die inmiddels met verlof naar Europa is ver trokken, verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt, is inmiddels opgeloopen tot f 50.000. KAASMARKT. De mw.óoer bedroeg heden 199 stapels, we gende 120.163 K. G. Be prijzen waren als volgt: Fabriekskaai kleine m. m. 57.Idem z. m. 54.idem commissie m. merk 60. Boerenkaas kleine m. m. 57.50 idem z. m. 58.idem commissie m. merk 59. De handel was matig. LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen om 4.51 uur lichten op. Voor rjj- voertuigen om 5.21 uur. station der N. 8. gaf geen reden tot bemer king- R. K M1DDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE.” Gisteravond om 8 uur hield de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze” een slecbt-bezocbte vergadering in bet café van den heer Bos, aan het Waagplein. Na het Alkmaarsch halfuurtje opent de Voorzitter de heer C. Kejjsper om half 9 de vergadering met den Chr. Groet en geeft daarna het woord aan den heer Raat ter voorlezing der notulen, welke na eenige Be sprekingen aangaande het niet bezorgen van convocaties en kwitanties onder dank van den voorzitter onveranderd worden goedgekeurd. Als ingekomen stukken worden vermeld: Een schrijven van de afd. Edam om te ageeren tegen het voorstel Amsterdam waarin wordt aangedrongen op een vermin dering der contributie der groote af deel in- gen, dus een progressieve contributie-hof- fing. Na eenige besprekingen, waarin voor al tot uiting komt dat bet niet voorshands actie te voeren, daa commissie deswege is ingesteld, sloten zich wel met Edam in verl stellen, maar in genoemden geest deze afdeeling te verstaan. 'Mondelinge mededeeling door den vo!h\ zitter. Spr. heeft een onderhoud gehad .net den voorzitter van de Hanze in Hol der, aangaande de komende verkiezing voor de Kamer van Koophandel. Spr. >n^ moreert het verlies van 2 zetels hjj de vo rige verkiezingen. Alkmaar zelf is voor het kleinbedrijf voldoende vertegenwoordigd. Schagen heeft volgens spr. gevraagd aan de Afd. AIkmvar hun candidaat te stemmen. Schagen is reeds vertegenwoordigd, daarom is een steun aan Schagen volgens bet bestuur niet noodig, maar wel is er een candidaat noodig uit de bloembollenstreek Limmen-Oastricum. Ech ter kan de Kath. Middenstand in Caetri- cutn-Limmen alleen geen lid in de Kamer van Koophandel brengen. Er wordt nu ->n- dertiandeld met den candidaat van Scha gen, opdat deze zyn candidatuur intrekke. Spr. vraagt nu een stemming der leden over het al of niet steunen der candidatuur van Schagen. Nadat door eenige leden hierover het woord is gevoerd, deelt de voorzitter me de, dat er binnenkort een plaats zal open vallen in de Kamer van Koophanlel, welke door de Hanze bezet zal worden, daar de regeling zoo zal worden, dat zon der stemming de leden van dezelfde orga nisatie elkaar zullen opvol| eerste vacature wil men <- ma»l per jaar en wel in het begin Januan te Amsterdam, in April te Den Haag, in Juli te Alkmair^ in October te Noordwjjkerhout. De onderwijzers en onderwijzeressen, die dit diploma nog niet bezitten worden verzocht zich op te geven aan den Bisschoppelijk ge- gecommiteerde, J. J. M. Janssen Schmidt, Rector St. Bavogesticht Noorlwijkerhout. NEDERLAND EN CHINA. Zooals bekend heeft de Nederlandsche geering voorgeel dat Nederlaffd al voor de geleden schade by de Bokseropstand in China, zou worden aangewend, tot het houden van een wetenschappelijke inspectie en het maken van een regeling voor den loop der Gele Rivier, die kortelings, door haar overstroeming, zulk een lamp in China heeft veroorzaakt. Cnina heeft er thans in toegestemd, dat voor dez» inspectie een der beste Nederland sche ingenieurs zal worden aangewezen. TELEFOONVERKEER !N DE PROVINCIE. De op de kantoren in de provinciale hoofd steden ingevoerde uitbreiding van de gele genheid tot het voeren van interlocale en in ternationale gesprekken, zal met ingang van 8 November a.s., definitief worden ingevoerd, met dien verstande evenwel, dat op - feestdagen de kantoren reeds te 12 «cherming van dieren. De Inspecteur der afdeeling, de heer C. Verwer, Tuinstraat 12, i&lhier vermeldt in zjjn maandrapporten over Juli, Augustus en September het volgende: By het lossen van varkens uit wagens werden meermalen de dieren door het indruk ken der oogen tot teruglooper; gedwongen, de menschen werden op het ontoelaatbare hiervan gewezen. De hond van een melkventer vertoonde aan den buik een uitwas, den geleider werd gelaat, de buikriem te verplaatsen. Vechtende hanen in dezelfde mand werden in verschillende manden geplaatst. Losse oogkleppen by paarden werden her steld. Een [-aard van Egmond aan Zee met borst en andere wonden is zes dagen stalrust ge geven, waarna hersteld. Een vr^handelaar (Heer) werd onderhou- den over het schoppen van varkens tegen den Bij het dragen van hoenders en vleugels ontmoette de Inspects verzet van da zjjde van het publiek, bedroevend is. Een bewoner van de Tuinstraat die zjjn hond (mede kostwinner) voortdurend aan den ketting liet liggen temidden van zjjn uit werpselen is hierover onderhouden. Het dier heert thans vfyheid van beweging en de ligplaats is gereinigd. Voorkomen werd, dat door een heer 51 6 kippen in een rieten mandje van 40 m. 30 m. mede naar Bergen werden genomen. ’t Komt reeds veel minder vóór, dat levend pluimvee in zakken wordt vervoerd. Opgetreden werd tegen een man die een varken aan een oor en staart dróeg. Een te Heiloo overreden hond, die niet was te redden, werd door onzen veearts pijnloos af gemaakt. Een overbelaste veeauto werd gedeeltelijk gelost, waardoor enkele schapen moesten achterblijven. Een met ijzerdraad bijeengehouden paar dentuig werd verbeterd terwty paarden met lósse hoefijzers naar den hoefsmid werden gedirigeerd. Een bezoek aan dgen en voor de iku zorgen voor een candidaat uit de bloembollenstreek. Besloten wordt geen actio te voeren inzake de candi datuur „König” te Schagen* voor de Kamer van Koophandel, ea zoo niogélyk te trachten, deze candidatuur ingetrok ken te krjjgen, opdat alzoo „De Hanze” daadwerkelijk toone, dat het haar ernst ia, de samenstelling dier Kamer in de toekomst langs minnelijke schikking, zon der verkiezing, te doen plaats grijpen; hoezeer ook voelende bet gemis aan een billijke toebedeeling van zetels aan Ka- niseeren praatavonden, waarbij van alles tholieken. Bovendien meent de Hanze, daarmjde wellicht te kunnen bereiken, dat de enor me kosten aan een dergelyke verkiezing verbonden, den Kamer van Koophandel zouden bespaard blyven. Besproken wordt dan de wintercampagno. Hot bestuur wil voor den winter orga- door de leden gevraagd kan worden om zoodoende de leden ook meer van den Mid denstand en Sociale toestanden op de hoogte te brengen, tevens ter bestrijding van het slechte vergaderingbezoek. Na een langdurige bespreking stelt de voorzitter voor de convocaties der verga deringen vergezeld te doen gaan van een uiteenzetting van voorgetitelde praat avonden. Aldus wordt besloten. Daarna wordt bet woord gegeven den heer Hoogervorst voor het lezen bet verslag van de 38e Centrale Raadsver gadering, welk keurig gestyljerd verslag met dank van den voorzitter onveranderd wordt goedgekeurd. Met het oog op dën gevorderden tyd wordt besloten punt 5: Verslag Bondscon- gree uit te stellen tot de volgende verga dering. Volgt bespreking 20-jarig bestaan der af- deeHng in 1927. Eenstemmig wordt besloten het 20-jarig bestaan feestelijk te herdenken, waarna wordt voorgesteld daarvoor een commissie te benoemen van 5 personen, 2 uit het be stuur, waarvoor zich beschikbaar hebben gesteld de heeren Endel en van Kessel en 3 uit de leden, waarvoor zjjn aangezocht de heeren Kühne, Geels en lansen. Op voor stel van den Voorzitter wordt op aandrin gen der leden de zaak uitgeeteld tot de volgende vergadering, daar de vergadering heden te slecht bezocht is. Na de rondvraag, waarvan door enkele leden door het stellen van minder belang rijke vragen gebruik wordt gemaakt, sluit de Voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. OOK IN HOLLAND. Voor eenigen tijd maakten wii mel ding van een door het „Alg. Ind. Dpbl gesignaleerd -geval van niet-atleoaag- sche. in eik geval niet hedendaagscho kranKzinnigenverzorg ng- Een zoon en een broer van een krank zinnig man, welke in de omgeving van Bandoeng woonden, moesten voor den landraad terechtstaan, omdat zij den geesteskranke als een wild beest in een kooi hebben ingesloten. Het desbetreffende bericht uit het ..Alg. Ind. Dgbl” moge verwondering hebben gewekt, men wachte zich er voor al te spoedig van „Indische toestan den” te spreken. Immers een gelijksoor tig geval van middeleeuwsche krankzin nigenverpleging in den iare 1925, akhis „De Rotterdammer”, is ons ook be kend in Nederland nog wel onder den rook van Leiden, dicht bii de groote gestichten „Rhijngeest” en „Endegeest”. Een landbouwersfamilie „verpleegt” daar sedert geruimen tijd een familie lid, dat ernstig geestelijk gekrenkt wel niet in een kooi, maar tod» in een gebouwtje, dat er zeer veel op hikt Ook deze man is eens ter observatie naar een gesticht gebracht, doch de -fa milie oordeelde het beter hem weer thuis te nemen. Bii de hoeve liet men een steenen hok bouwen, dat met dikke tralies is afgesloten, waarin de ongelukkige als een wild dier is opgeborgen. DE MOORD TE NEDERWEERT. Nu de Gebr. D. als verdacht van den moord gepleegd op den onbezodigden rijks veldwachter Verkennis te Neder- weert door de justitie te Roermond op vrije voeten zijn gesteld, schijnt ’t vast te staan dat C. die zooals men weet met .etn der gebr. D. direct na het geheaf de werd gearresteerd, de vermo/delijkie dader zal zijn, deze wordt dan ook in arrest gehoiden. Is de ,,B. ert” goed ingelicht, dan heeft c. een voliedige be kentenis afgelegd. VLIEGONGEVAL. 1 Men mektt uit Amersfoort d.d- Novetnber: I Gisterenmorgen ontdekten twee lui tenants aMateurs, die in een vliegtuig boven den Berg .vlogen, dat de motor niet meer wencte. Ze probeerden de wei van „Kampoord” te bereiken, doch ze haalden het niet. Net op den grens van het Reebosch kwam het vliegtuig in de boomen terecht, waartusschen het met den kop omlaag neerkwam. De avi ateurs stapten „kalm” uit en staken een sigaret op! Alleen het toestel was niet ongedeerdde schroef was stuk en het benzinereservoir lek. Het liep dus won der boven wonder best af. Telefonisch opgeniepen werklieden van Soesterberg hadden het toestel vlug gedemonteerd. Om 4 uur waren alleen een tiental gebroken dennetjes neg de bewijzen'van het ongeval. EEY GELUKKIGE GEMEENTE. De begroeting voor het jaar 1926 van Bennebrcek heeft een uitgaat en inkom sten van den gewonen dienst van f 55299.10'z, waaropder een batig saldo van bet vorige jaar van f 9316.29, ter- w ijl de schuldenlast bedraagt f 5100. zoodat deze gemeente met het batig saldo ruim den schuldenlast kan dek ken. Aangezien de belastingen zeer la g zijn, wordt aldaar den laatsten tijd veel gebouwd. i DE CYCLOON IN AUGUSTUS. lu de bijeen komst van de Wis- en Natuur kundige afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, hield prof. E. van E verdingen een voordracht over de cycloonachtige windhoozen die 10 Augustus IJ. mis land teiaterden. Een vergelijking van de vernielingen op 10 Aug. met de talrijke in de Onweerever- slagen van het Meteorologisch Instituut sinds 1882 termelde gevallen van schade door wimiboozen, toont, zoo telde spr, aan dat Reserve J. v. Verzoeke s.v.p. half 1 aan het station aan wezig te zyn. By eveutueele verhindering hiervan ken nis te geven voor Zaterdagmiddag by A. Haakman, Boterstraat.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 5