A tea f Z het i ae i aan daai HOOFDSTAKKEN. Di 9 4 k Het verleden jaar ingevoerde verbod van omepannen heeft voor de N. V. Aiktnaarsche Stadstram groot finan cieel verlies tengevolge gehad. Ia verband hiermede hebben wij onlangs hoewel noode toegestaan, dat de vroegers het wisselen op de Heul te doen plaats vinden is reeds onder de oogen gezien, doch de verwezenlijking stuit af np de hier aan verbonden koeten en gebrek aan ruimte. Ook is bet zeer de vraag of de toestand daardoor zou verbeteren. Wij zulle» gaarne onderzoeken of door het tijdelijk afnemen, bet 0(. klapbaar of inschuifbaar maken van de stang vermindering van gevaar kan worden bereikt. M staa ondt zorg slechts voor een gering deel wordt veroorzaakt door hen, die hier sinds 1919 zijn komen wonen Een staat, vermeldende het aantal aanslagen in de ver schillende belastingklassen zal U worden toegezonden. Wij zouden gaarne hebben vernomen welke gebreken er aan de regeling van het verkeer bij het „Paardshoofd” klo ven. Getracht wordt ter plaatse zooveel mogelijk ruimte te krijgen. De toestand is daar reeds heel wat beter dan vroe ger. Ook bij de grootste uitspan-drukte te de rijweg nu twee maal zoo breed als voorheen. De politie houdt onafgebroken hierop haar bijzondere aandacht gevestigd. tl kud van gemeentepersooed meent te moeten doen. Gegevens omtrent de indexcijfers zullen U worden toege zonden. Gezien het in vergelijking met 1925 over 1926 booger ge raamde bedrag aan uitgaven van plus minus f 160.000. wenschte een lid te vragen of B en W wel hun volle aan dacht schenken aan het vraagstuk der bezuiniging, waarop ook mods het vorig jaar met klem werd aaogedrongen. E slis met spa E piai grv» D Jaar krat zicht T< Hof| er tc wij» von| date »P lanj 7 7< naa Wel i stee E nii; kmi tral» vso den ««fis E ople vai vin dk, zijn turn wx teer O» “«I dm Fnfarte leden vestigden er de aandacht op, dat geen be drag te uitgetrokken voer de woningen, wfibe zulten moe ten worden gebouwd veer de grsteara, thana gehuisvest in het Ri/ksopvoedmgsgosffcfci «n in woningen aan het Zooals in den aanbiedingsbrief reeds te medegedeeld, wordt een nieuwe regeling met betrekking tot de toekenning van subsidies voorbereid. Tot eene beslissing hieromtrent n het evenwel in ons college nog niet gekomen. Ditzelfde Hd vroeg of de overlast, welke de bewoners van de van Everdingenstradt en omgeving van het water heb ben ondervonden, inderdaad is veroorzaakt door de afslui ting ran een riool ten gevolge van den bouw van het nieuwe R. K. ziekenhuis, en waarom een desbetreffende klacht, reeds ia de maand Mei geuit, eerst in begin October ernstig werd onderzocht Een voorstel tot verlenging van het sluitingsuur voor de café’» is van ons College niet te verwachten, te minder, nu de Raad eerst onlangs de tegenwoordige regeling heeft vast gesteld. Op 1 Januari 1926 bedraagt het restant: der gewone teewtegsarhald 1786 450 2727 101 66 Van de N. V. de Aiktnaarsche Bad- en Zweminrichting beeft ons tot dusver geen verzoek om vergrooting der in richting bereikt Het is ons intusschen bekend, dat binnen kort onze medewerking zal worden gevraagd. Wij zullen de plannen met belangstelling tegemoet zien en zijn gaarne bereid om, wanneer de gevraagde hulp overeen te brengen is met wat de geldmiddelen der gemeente gedoogen, te be vorderen, dat aan de plannen uitvoering wordt gegeven. Op het eerste gedeelte van nevensvermelde vraag ant woorden wij toestemmend. Deze zaak had van stonde aan de aandacht van den Directeur der Gemeentewerken es daarna ook van ons College. Voor het verkrijgen van dt noodige verbetering moest echter overeenstemming worden verkregen met het bestuur der St Hypolitusstichting, waarmede uiteraard eenige tijd gemoeid was Zoodra den werd bereikt, zijn de noodige voorzieningen getroffen. Het is niet juist, dat de ingekotqen klacht eerst Begin October ernstig werd onderzocht. IL Algosnnam Bohaor. Door enkele leden werd de opmerking gemaakt, dat bet vorig jaar door B. en W. was toegezegd, te overwegen, om bij deze begrooting, de bijdragen in de algemeene bestuurs kosten over tic hoofdstukken der begrooting om te slaan, doch dat hiervan nu niets te gebleken. Deze leden wensch- ten hiervan gaarne de reden te vernemen. In den aanbiedingsbrief (bijt 139 blz. 7) hebben wij reeds medegedeeld, waarom de meerderheid van ons College geen voorstel tot verbooging van de pensioensbijdragen van het Dat de toeneming der bevolking het totaal belastbaar in komen in bet algemeen gunstig beïnvloedt, is niet tegen te spreken. Het spreekt niettemin vanzelf, dat hiermede een algemeene daling gepaard kan gaan. Wij spraken daarom ook de hoop uit op eenige herleving van den algemeenen toestand. De Inspecteur der belastingen ging ons hierin voor (zie bijlage nr 62). Dat nu de vermeerdering van de uitgaven van het Bur gerlijk Armbestuur boofdzakelijk van de toeneming der be volking het gevolg zou zijn is ons niet gebleken. Van de 100 werkloozen, die op 12 September 1.1. werden ondersteund, waren 87 reed» vóór 1919 hier gevestigd. Van de overigen kwamen hier wonen in 1919 2, in 1920 0, in 1921 2, in 1922 2, in 1923 3, in 1924 3, in 1925 1. Van de 492 andere personen, die in September 1925 on dersteuning ontvjpgen, waren hier gevestigd: vóór 1919 481, in 1919: 1, m 1920: 1, in 1921: in 1922: 3, in 1923: 1, in 1924: 1, in 1925:4. Hieruit blijkt, dat de verbooging der kosten van Armen- Toen wij ter bevoegder plaatse inlichtingen vroegen, of het geoorloofd was de bestuurskosten (in het verslag zal bedoeld zijn: het bedrag der algemeene bestuurskosten na aftrek der bijdragen van de bedrijven) over de verschillende - hoofdstukken te verdoelen, werd ons medegedeeld, dat'deze maatregel niet op instemming zou kunnep rekenen, emdat het voor geschreven model der begrooting/daartoe geen vrij heid geeft en buitendien de eenheid, die men door dat model om statistische redenen wenschte te bereiken sterk zou woe den geschaad. Waar wij dus verwachten dat de bedoeld» verdeeling, zoo zij al mogelijk zou blijken, op tegenstand zal stuiten bij Gedeputeerde Staten, hebben wij geen aanleiding gevonden, deze aangelegenheid verder te overwegen. HL Opwnbaro Veiligheid. Een der leden zou de aamdsetet «rillen vestigen op de regeling van bet verkeer bij het Paardshoofd, waar de toe stand, in het bijzonder op Zaterdagmorgen, kritiek kan zijn. Vrijwel alle leden wezen er op, dat het vorig jaar op ver zoek van den Raad wijziging is gebracht in bet wisselen van de tractortram bij het gebouw van de NederlandscRe Bank. Genoemde leden konden er zich niet mede vereenigen, dat op dit drukke verkeerspunt de oude toestand weer te wijze van wisselen weder werd gevolgd. Het denkbeeld, - -- I L -A— - - - - la aa Krachtens de „Verordening, regelende het uifbetalen van jaarwedden eu loonen aan ambtenaren, beambten en werk lieden, die ter vervulling hunner militaire plichten worden I opgeroepen” (Gemeenteblad nr. 305) en de „Verordening, regelende de rechtspositie van de werklieden” Gemeenteblad nr. 351) wordt aan gefatiwden en aan on gehuwden, voor zoover ze kostwinner zijn, tijdens bun verblijf onder de wa- i penen 75 en aan de ovenge ongehuwden 25 van hun t jaarwedde of loon uitgekeertf. Wij achten deze bepalingen verouderd en hebben reeds 1 aan de Commissies voor georganiseerd overleg een voorstel -I tot vaststelling van een nieuwe regeling, welke aansluit bij I die van het Rijk, om advies toegezonden. Volkshnisvasting. De plannen tot stichting van woningen o.a. voor de in het R. O. O. gehuisveste gezinnen zijn nog bij om College m voorbereiding. Het bedrag dat hiervoor noodig zal zijn, te om nog niet bekend. Wij zullen, zoodra wfj de plannen aan Uwe Vergadering voorleggen, tevens bet noodige credtei hersteld en zouden liever zien, dat een andere oplossing werd gezocht, bij voorbeeld door het wisselen op de Heul te doen plaats vinuen. Andere leden, van oordeel, dat meer in het bijzonder de veiDiucimgustang bet gevaar veroorzaakt, vroegen of dit niet zou zijn te ondervangen door een wijzi ging te laten aanbrengen in de constructie van deze stang, bijvoorbeeld door deze omhoogklapbaar of adh de onder zijde van den tractor inschuifbaar te maken. Enkele leden stelden de vraag, of van B. en W. een voor stel te te verwachten om het sluitingsuur voor koffiehuizen te verlengen tot 12 uur. Andere leden achtten een verten ging van het sluitingsuur overbodig en ongewemcht IV. Volksgezondheid. Een lid sou gaarne bet standpunt van B. en W. vernemen ten opzichte van een mogelijke vergrootiwg der bad- en zweminrichting; eventueel of B. en W. zich de oplossing denken door vergrooting van de bestaande inrichting of door nieuwbouw. Het ontwerp der begrooting voor 1925, waarop hiernaast is gedoeld, geeft geen juisten grondslag voor vergelijking. Daarin toch'komen nog niet voor de nh de vaststelling der begrooting door den Raad op verzoek van Gedeputeerde Staten aangebrachte administratieve overboekingen wm Hoofdstuk XIII naar de Hoofdstukken II en VI, welke in het ontwerp voor 1926 wél zijn opgenomen en op hef totaal van grooten invloed zijn. Het te derhalve beter de door ge noemd Co 11 eg? goedgekeurde begrooting voor 1925 als maatstaf te nemen. Het totaal der daarop uitgetrokken ge wone uitgaven bedroeg 2.739.102.76. Het ontwerp voor 1926 geeft een totaal aan van 2.774.334.79. Voor een juiste vergelijking moet hiervan de verbooging van de kasposten in hoofdstuk XIV, ten be drage van f 43500 worden afgetrokken. Het totaal van net ontwerp voor 1926 te dan reeds rond 8600 lager aan dat der begrooting voor 1925. Wij achten dit van be lang, omdat wij rekening hadden te houden met onvermij delijke verhoogingen der uitgaven voor onderwijs (Hfdst VIII 8 16, Armwezen (Hfdst. IX) en rente voor tijdelijk geleend geld (Hfdst XIV). UH dien hoofde moest een ver schil van 20.000.worden gedekt. In dit licht beschouwd te het feit, dat niettemin een vermindering van het totaal ffi't f 800#bereikt is, wel van eenig^ beteekente. oeze isoen vonden hst opnemen van wiastuitkeerin- bodrij»*** niet juist, daar ook volgens hen be drijfswinsten niet zijn ontstaan door «en progressieve hef fing van de geheele bevolking. De hier aan het woord zijnde leden verklaarden zich ech ter noodgedwongen bij het voorstel te zullen neerleggen, wanneer niet anders dan door hoogere belastingheffing of kortingen op de salarissen van de ambtenaren^ het tekort zou kunnen worden voorzien. Nog een ander lid was van meening, dat hoezeer het in den aanbiedingsbrief vermelde mindere saldo van. 1 100.000.van groote beteekente te, teder ingewijde moet erkennen, dat hij niet wordt overvallen en dit had kunnen verwachten. Het hier aan' het woord zijnde lid betoogde dat uit de gemeenteverslagen kan worden opgemaakt, dat het belast- baar inkomen regelmatig terugloopt en dat dit gevoegd bij den verlaagden factor, als oorzaak te aan te wijzen. Overigens meende dit lid te kunnen constateeren, dat de door den Raad gewenschte evenwichtstoestand was bereikt, dat de groote overschotten de belastingen ten goede zijn ge komen en voor het vervolg getracht moet worden de uitga ven in overeenstemming te brengen met de ontvangsten en niet omgekeerd Vete leden drukten er hun verwondering over uit dat B en W blijkens den aanbiedingsbrief van meening zijn, dat de toeneming der bevolking gepaard zal gaan met een accrès van het belastbaar inkomengenoemde leden meen den, dat eer een verzwaring van het budget van het Armbe stuur te te verwachten. Een lid was van oordeel, dat hoezeer voor de betrekkelijke door B. en W. geponeerde stelling in het algemeen wel wat valt te zeggen, er teekenen zijn aan te wijzen, dat Alkmaar schijnbaar een uitzondering op den regel maakt en kan wor den geconstateerd, dat het belastbaar inkomen daalt en de werkloosheid toeneemt, getuige het door het Burgerlijk Armbestuur gevraagde subsidie. In dit verband komt zijns inziens de fraag naar voren of de toeneming van het aantal werknemers zich in Alkmaar niet onevenredig ontwikkelt ten opzichte van de arbeidsgelegenheid. Een ander lid wenschte in dit verband de vraag te stellen of de toeneming der bevolking niet eerder hoogere. uitgaven vordert van de gemeente (vergelijk het hoogere subsidie van het Burgerlijk Armbestuur) dan wel wijst op een accres van het belastbaar inkomen. Nog een ander lid zou gaarne willen weten zulks in verband met de bevolkingstoename het aantal aanslagen in de verschillende belastingklassen. Een der leden zou tot B. en W. het verzoek willen richten de vraag, omtrent verhooging van pensioensaftrek voor ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente nader on der de oogen te zien. Het standpunt dat er op grond van de Indexcijfers, thans geen aanleiding bestaat, een voorstel m dien geest te doen, achtte bedoeld lid niet erg sterk, omdat bet daarbij zeer de vraag is, welke waarde aan indexcijfers behoort te worden toegekend. Een ander lid kon zich met dit betoog wei vereenigen, doch sprak de vrees uit, dat, als een voorstel tot verhooging to behandeling zal worden genomen, de Raad er zich ten slotte toch niet mee zou vereenigen. Nog een ander lid verklaarde zich tegen verhoogden pen sioensaftrek, op grond van de omstandigheid dat die aftrek practisch beteekent loonsverlaging Weer een ander lid vroeg gegevens over te leggen om trent de indexcijfers. Meerdere leden wenschten te vernemen, of het juist te dat een ambtenaar, die voor korten tijd afwezig is voor militai re, herhalingsoefeningen, een zeker percentage van zijn sa lans moet missen en bij bevestigend antwoord of B en W. den tijd nog met gekomen achten, de desbetreffende Veror dening te wijzigen. Vele leden zouden het op prijs stellen, te vernemen, hoever B en W. reeds gevorderd zijn met de samenstelling van een nieuw systeem van sabsidieering. Een lid wees hierbij nog op het ongewenschte dat het ge meente-subsidie al te hoog wordt in verband met hetgeen door de leden der vereeniging of door particulieren wordt bijeengebracht, daar dan het gevaar van verkapte over heidszorg ontstaat. Als voorbeeld noemde dit lid de Vereeniging voor Kin- derkleeding met een gemeente-subsidie van 1000.— tegen over 200 aan inkomsten uit anderen hoofde. Een der leden maakte de opmerking dat de gemeente voor een beduidend bedrag bij den woningbouw is betrokken en meende, dat de resultaten van de exploitatie met alle bevredigend zijn, zoodat het niet buitengesloten moet wor den geacht, dat te eeniger tijd meer financiêele bijstand zal worden gevraagd. In dit verband wenschte dit lid de vraag te stellen, hoe het College hierover denkt en welke voorzieningen te dien aan zien zijn getroffen of in de toekomst zullen worden getrof fen. b. woaingbouwvoorschotten c. annutteitsschuldea Ambachtsschool en stachtbuisbedrijf540 257A5 d. hypothecaire bouwvoorschotteu aan t particulieren 32 800 50 Totaal T f 7096610QQ Hierin te begrepen wegens voorschotten aan: a. de bedrijven f 1.775044.74 b. woningbouwvereenigingen enz 2.727.101.60 c particulieren 32 806 50 d. instellingen, bachtsschool, bo uwver een i gingen, tiortveiling enz. Het komt ons niet noodzakelijk voor, dat we om thans reeds zouden beraden omtrent hetgeen moet worden gedaan, wanneer te eeniger tijd méér financiêele bijstand door de woningvereenigingen zou worden gevraagd. Het zou trou wens vrijwel onmogelijk zijn te bepalen, welke weg daarbij zou moeten worden ingeslagen. Het Rijk toch blijft eener- zijds ongenegen tot afschrijving op de aan de gemeente ver strekte bouwkapttalen over te gaan of de jaarlijksche las ten, daaruit voortvloeiende, te verlichten, terwijl het ander zijds bij de uitkeering van bijdragen in de exploitatietekor ten tegen de overschrijding der vastgestelde maxima streng waakt. Derhalve non elke maatregel uitsluitend de ge- sseente op aanzienlijke uitgaven komen te staan Het zou echter zelfs de vraag zijn, of dit van hoogerhand zon wor den toegelatem voegen hierbij een afschrift van «en door den M teister mm Arbeid, Handel en Nijverheid aaa de Gedeputeerd Steden der provinciën gerechten brief, waar bij gemeenten, dte op «enigerlei wijze een spectate stemsrege- ling invoeren met teteendtag van aften steua van r^kswege ingevolge OMfiNdta* bedmgd. als am- woning- er.- portveiling enz 748 313^8 5.283 260.5/ Schuld, waartegenover geen vordering staal1.813 349 43 oi otngeslagen over het aantal inwoners per 1 Januari 1925 t.w. 26471 68 50 per inwoner

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1925 | | pagina 20