OPRUIMING in Mantels, Japonnen. Blouses, Stoffen enz. „Even naar WESTERKAMF” De watersnood. „ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: Leidschestraat 68-70*72 - Amsterdam om te profiteeren van de FEUILLETON. DE GEHEIMZINNIGE MOORD. b| vop jM Swertentieprija i Van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer 10.25; per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod" uitbetaling per plaatsing f 0.60 f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f IS^ Abonnementspry** Per kwartaal yoor Alkmaar rrwrm.a voor buiten Alkmaar - Z w »- t 2 B5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. kanajl» abonné’s wordt op aanvrage gnrtia tmn polis verstrekt, welke hen verzekert togen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD naar en var- HOOFDSTUK XLV. De terugtocht. (Wordt vervolgd.) Straks een zuigeling vervoeren, Dan een half verdronken beest, Nooit zijn onze Nederlanders Zóó pro-militair geweest. ifabriek te Deventer tydeiijk i einde de straatverlichting te AMMNtSTRATlM Ne. 439 REDACT!» No. 333 WIE ZENUWACHTIG IS, Onrustig en Overspannen, en zyn gewone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijn- hardt’s Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 et. Bij Apoth. en Dr<x gisten. feit zou hebben plaats gevonden, niets be kend. is. A«- i paniea- de kom Geen ongeval bij Oeffelt. Het departement van Marine deelt ons mede, dat er van een ongeval, dat bij Ocf- een heel eind van het schip was weggedr-j- ven. „Zet de boot uit, kapitein!” riep Carter, om den drenkeling op te nemen, als Jim hem boven brengt. En gij, Dirck!’ riep hij den anderen schippersgezel toe, „zie waar uw maat blijft, en volg hem met den boeier!” De boot was spoediger uitgezet, dan men van de trage eouinaae der „Raaf verwacht eersten rang had ontwikkeld, is zwaar geteis terd. De spoorlijn Toerda-Abroed is over een lengte van verscheidene K. M. vernield en negen bruggen zijn weggeslagen De lijnen van Ora-dia-Arad en Arad-Teioos zijn eveneens zwaar beschadigd. In het dal van de Moeres zijn meer dan 80 bruggen vernield. 19.000 huizen bij Koblenz beschadigd. De schade door het water in de Duitsche overstroomingsgebieden aangericht, wordt op ongeveer 30 millioen Mark geschat. Het dis trict Koblenz is het zwaarste getroffen. Meer dan 19.000 buizen hebben in dat gebied van het water te lijden gehad en meer dan 20.000 gezinnen met in totaal een 70.000 leden zijn dóór deze ramp getroffen. De Seine wast nog meer. De Seine is plotseling opnieuw gewassen, maar de toestand is nog niet verontrusten 1. In het departement van de Oise is de toe stand verslechterd, terwijl in de Ardennen de situatie verbetert. Ten gevolge van den stroo menden regen der laatste dagen voorziet men een nieuwen was van de Rhone en de Saone. Wat Den Bosch doet. Gistermiddag heeft, de kring Den Bosch van den 'hristeljjken Boerenbond vergaderd ter bespreking van 'de huisvesting van bet vee. Besloten werd, dat uit de dorpen uit den omtrek iederen dag minstens 12 leden van den jongeboerenstand het vee in Den Bosch zullen verzorgen. In deze dorpen zal, voor zoover zelf niet bedreigd, vee kunnen worden ondergebracht, waartoe alle medewerking zal worden verleend. Alles geschiedt 'onder lei ding van liet Huisvestigingscomité. De burgemeester van Boxmeer deelde den R. K. Bakkersbond mede, dat hij 8ü0 brooden heeft ontvangen en voor Donderdag geen brood noodig heeft. De secretaris van Dreu- mel meldde, dat heden zjjn afgevaren 2 boo ten met ongeveer 400 stuks vee. Uit Grave is een boot vee onderweg, die 200 stuks kan vervoeren en in Overasselt en Alphen aan de Maas vee kan ophalen. Vol gens nader bericht is nten in laatstgenoemde plaats aan het laden. Nader is uit Haps en Oeffelt verzocht om petroleum, brood en verdere levensmiddelen. Deze artikelen worden verzonden. Naar Haps worden op verzoek van het Oranje Kruis 24 paar waterlaarzen gezonden. Luitenant De Bie meldde aan het Comité, dat hy met Je booten in goede orde te Boxmeer is aange- komen. Blijkens ontvangen bericht van Monseig neur Diepen, komen de Zusters Clarissen uit Boxmeer naar Den Bosoh. In opdracht van de Zusters van Mariënburg zijn 4 bussen naar Boxmeer gezonden om de Zusters en ouden van dagen to halen. Nadat de matrozen en Jim van „de Raaf waren teruggekeerd, begaf Carter zich op nieuw naar beneden, om de kleeren van Wal- lance te doorzoeken, die hij in diens kool hoopte te vinden. Werkelijk hingen hier een pels en een rok, die aan den verdronken pa» sagicr hadden toebehoord. In den pels stak een brieventasch met honderd pond aan banknoten, maar evenmin daarin, als in den rok werden juweelen gevonden. Carter liet de kleeren in het bezit van den kapitein, doch legde beslag op de portefeuille. Toffe jongens! Clinge Doorenbos dicht in de „Tel. Kalm en waardig,' vastberaden Staat de water-land-soldaat In den land- en water-oorlog Nu er zooveel water staat. Hier een zending Voedsel brengen, Diür een flinke reddershand, Ginds met rusteloozen ijver Sjouwend zware zakken zand. Eerst een koppig boertje halen, Dat niet van zijn zolder wou, Dan een pude, zieke Opoe, Stijf van nattigheid en kou. Brave Jantjes, toffe jongens, Wij zijn trotsch op u, ga voort'. Gij zult kunnen zeggen: ’k diende In den dubb’len zin van ’t woord. Betere toestand. Uit Venlo werd bij het Marinebestuur be richt ontvangen, dat het detachement mari niers aldaar van heden af niet meer voor as sistentie daar ter stede noodig is. IndiC begint een steun-actie. Het lid van den raad van Nederlandsch- Indië, do heer J. van der Marei, verzocht na mens het door hem gepresideerde Smeroo- fonds den hoofden van gewestelijk bestuur in geheel Indië, comité’» te vormen tot steun verlening voor de door den watersnood in Nederland getroffenen. Bezoek van vice-admiraal Fock. Vice-admiraal Fock werd gistermorgen te negen uur door commandant Harmsen by Al verna met vletten af gehaald. Hij heeft den toestand in het overstroomde gebied geïn specteerd. den geheelen schat terwijl Wallance boven dien zulke voorwaarden gesteld had, dat tyv slachtoffer nog altijd onder zyn bereik bleef. Zyn noodlottig uiteinde kan dus bezwaarlijk groot medelijden wekken, en mag eer be schouwd worden als een rechtvaardige ver gelding voor een leven dat, geheel aan de zonde en ongerechtigheid gewyd, zonder deze geduchte ontknoopiqg zeker nog veel onheil en jammer zou gesticht hebben. 105. Terwijl Carter dit zeide, pakte hij Wallan.'e bq den kraag van zijn pijjekker. Deze trok ecktc-r behendig zijn armen uit bet wyde kledingstuk, stiet den politie-beambte zoo onzacht terzydc, dat ny bijna het evenwicht verloor, en liep in zyn hemdrok ijlings naar het dek, gedreven, naar ’t scheen, door een instinct tot zelfbehoud ofschoon hem, in dien Spelsaud zich niet tegen «yn gevangen neming verzette, geen ander middel tot aut- koming overbleef, dan een sprong in de open zee, die zelfs voor een meer middelmatig zwemmer weinig kans op redding aanboad, daar de naastbij gelegen oever nagenoeg drie kwartier-uurs verwijderd was van de plaats, waar „de Raaf’ lag. Carter volgde hem op de hielen. „Houd hem!” riep hy Jim toe, die op het dek geble ven was, omdat de kapitein hem niet verder had laten komen, maar die alles kon booren wat er in de kajuit voorviel, en ingeval van onraad terstond ter hulpe zou zyn gesneld. Wallanco liep naar den voorsteven, mis schien met het doel om in het ruim door te dringen en zich daar te verschansen, totdat de kapitein hem een middel tot ontkomiug »an de hand zou hebben gedaan. Toen Jim In Transsylvanië. Het water in dé overstroomde gebieden van Transsylvanië is enkele dagen geleden beginnen te vallen. De aangerichte schade is evenwel enorm groot, vooral in de districten van Moeres-Toerda, Toerda-Aries, Alba de Jos en Bihar. De stad Toerda, die zich juist de laatste jaren tot een industrieel centrum van den De nood te Wamel. Men seinde ons gistermiddag 4 uur uit Wa mel: Het vee, dat in een noodstal is onderge bracht in het tramstation, dreigt ernstig ge vaar, daar het gebouw op het punt staat te verzakken. Met groote moeite zyn de 200 De hulpverleening. I Uit den Bosch wordt Woensdagmorgen ge- teind: Het Nederlandscb R. K. Huisvestingsco mité deelt mede, dat de R. K. Bakkerspa troonsbond zich bereid heeft verklaard op de meest economische wyze de bevolking uit de diverse gemeenten van brood te voorzien. De burgemeesters, die van “uvw,.”Cüuemdê usA„ wenschen gebruik te maken, gelieven zich in verbinding te stellen met het secretariaat van dien Bond, dat gevestigd is Schapenmarkt 10 te 's Hertogenbosch. Uit Uden is bericht ontvangen, dat in het Missiehuis aldaar honderd plaatsen voor vluchtelingen worden beschikbaar gehouden. De tweede boot met vluchtelingen, die gis teren uit Alphen aan Maas hier zou aanko men, is te Engelen achtergebleven, omdat men door de duisternis niet verder durfde va ren. Er waren ruim 100 personen aan boord. De vrouwen en kinderen werden opgenomen in het pensioaat der Eerw. Zusters, terwijl de mannen by de burgers werden ondergebracht. Een zieke werd opgenomen door den oud- burgemeeeter van Engelen. Een vrouw, die pas een kleine gekregen had en een andree zieke bleven aan boord en werden door den schipper uitstekend verzorgd. Heden zyn Je vluchtelingen van Engelen naar Den Bosch verder gereisd. Het Comité ontving bericht, dat vandaag weder een boot roet 130 personen uit het land van Maas en Waal verwacht kan worden. Per auto arriveerde gisteren uit Alem een vrouw, die in biyde verwachting verkeerde. Er doen zich gevallen va: ellende voor, die zich niet beschrijven laten. De steenoven, waar het vee voorloopig staid was, is ondergeloopen; het fort St. dries is geheel bezet, terwyl er geen voeder is. De Commissaris der Koningin in Limburg vroeg kleeding veor Blerick. Aangezien Jhr. het Oranje Kruis de bese gen k< eteld^ (Stuurt hun eens een kist sigaren! Toont hun uwe dankbaarheid! p.n. vochtio wAritenQ - O -- Diirvoor krygen ze geen tijd.) zou hebben en drie man lieten zich daarmede op den stroom afdryven, terwijl Carter, kapi tein Spelsan, de stuurman en twee andeie matrozen der bark onafgebroken in de golven staarden. Na verloop van tien of twaalf minuten zag men niet ver van de boot een borreling in het water. Er kwam een hoofd en een arm boven, en met eene van vermoeienis uitge putte stem hoorde men Jim roepen: „Ik neb hem by den riem vast!” De boot schoot toe, maar stiet met zooveel kracht tegen den bewusteloozen Wallanco aan dat de gesp van den gordel brak en ie drenkeling niet gordel en al opnieuw in do diepte verdween. Twee de$ matrozen namen Jim onder de armen en haalden hem binnen boord, terwyl een derde oogenldikkelyk in zee sprong, maar na bjjna een kwartier-uurs onder het water te zijn gebleven werder bo ven kwam zonder iets van den drenkeling ontdekt te hebben. Vught bedreigd. Over den Dieze-Dyk stroomt het water. Het water komt nu tusschen de Dieze en den weg naar Vlijmen, die op enkele plaatsen ook reeds overstroomd wordt. Doordat de Dommel niet af kan voeren naar de Maas en baar afvoetweg door het ka-‘ naai Den Bosch-Dmmmelen niet voldoende is, stroomt ze over en wordt Vught bedreigd. Hier is men bezig, kleine dijkjes te maken, om het water te keeren. De Schipbeek. Ten gevolge van een storing in- de fabri cage kan de gasfabriek te Deventer tydeiyk niet werken. Ten einde de straatverlichting te verzekeren is den ingezetenen verzocht geen voor kookdoeleinden te gebruiken. Het gas wordt sedert gisterenmiddag onder lagen druk in de stad gebracht. Te Holten ontruimen vele boeren hun hul zen. De weg naar lAren Is gevaarlijk. Te Bathmen worden opnieuw vele huizen verla ten, wegens het aldoor wassen van de Schip beek. Er dreigt eenig gevaar voor den spoor dyk Deventer naar Almelo die by Bathmen tot op een halven meter van de kruin in het water staat. Lieldadigheidsvoetbalwedstrijden? Het bestuur van D. F. C. te Dordrecht heeft aan den N. V. B. verzocht in Fe bruari a_s. de competitie over het geheele land één Zondag stop te zetten, om alle clubs in de gelegenheid te stellen liefdadig heidswedstrijden te spelen ten bate van de door den watersnood getroffenen. De doorbraak bij Dalfsen. Omtrent de breuk in den dyk kunnen wij nader berichten, dat Dinsdagavond gecondo leerd werd, dat midden in den dyk even bo ven Dalfsen, ter hoogte van de Katholieke kerk, een opening was gekomen, waar het wa ter met geweld doorspoot. Getracht werd de opening te stoppen met zakken zand, maar deze vlogen met geweld weer uit het gat. Een rieten dak van een boerderij werd afgebroken en voor de opening gestopt', het volgde d^ zakken zand. Een ijzeren bok met pin, die men voor de opening had gebracht, brak midden door. Met donderend geweld vloog nu het water door het gat, dat 8 i 10 Meter breed was. Om half vier gisternacht werden de pogin gen om het gat te stoppen, voorloopig opge geven. Tegen den enormen aandrang van het water was niets te beginnen. De zandzakken, waarmede men getracht had het gat te stop pen, lagen even later midden in het dorp op den straatweg. In het geheele gebied heerschte een stemming. Slechts enkele huizen in van Dalfsen bleven vry van water. Vast staat, dat zeer veel pluimvee kens verdronken zijn. Mr. van Meeuwen als Kring-commissaris van ------ hik king had gekre- over nieuwe kleedingstukken en over de. tens, werd by van dit verzoek in kennis ge- De Burgemeester van Boxmeer verzocht bet Comité te 's Hertogen bosch om booten, die aldaar dringend noodig zjjn. Hedenmor gen om half vyf zijn niet auto’s twee booten naar Boxmeer gezonden, terwyl reeds eerder de auto van den telegraafdienst met de mo torboot, door den heer Van 8waag aangebo den, naar Boxmeer was vertrokken. Vanmor gen om half zee vertrokken zes auto's, elk geladen met een boot, waarvan er vier naar Herpen gaan met bestemming voor Raven- «tein, één naar Oyen en een naar Appel- tern. De toestand te Nijmegen en om streken. NIJMEGEN, 6 Januari. Heden namiddag had de Waal by Nijmegen nog 20 c.M. val. In den Ooypolder, waar het water met tamelijk groot verval door do overlaat terugloopt, werd eenige decimeters val geconstateerd. Een deel van Beek is weer droog. De dorpen Leuin en Kokerdom hebben alle -last van kwelwater. Hedenmid dag werd in het gebied van Neder-Asselt en Wjjcben 1 c.M. val waargenomen, hoe wel het water nog met zeer groote kracht door de doorbraak by Neder-Asselt stroomt. De kerk van Balgoy is hedenmiddag on derzocht door officieren van de genie. De kerk vertoont een ernstige scheur in -het priesterkoor, doch er dreigt geen oogenblik kelyk gevaar. De kerk is nog steeds vol met vee. AHeen zijn er gisteren enkele paarden uit Balgoy naar Den Boseh gebracht. Hedennamiddag vernamen wy uit Dreumel - dat het water daar nog 5 c.M. is gewassen en dat de doorlaat nog werkt over 150 M. De activiteit van het R. K. Huis vesting»-Comité. Gisterenmiddag had het Dagelyksoh Be- •tuur van het R. K. Huisvestingscomité voor het eerst gelegenheid een geregelde verga dering te beleggen. Deze bijeenkomst had plaats tusschen de drukke werkzaamheden door en moest telkens onderbroken worden daar nog allerlei dringende zaken te rege len vielen. Het groote werk conceptreerde zich uiter aard in het Centraal Bureau, waar de auto’s en motoren heen en weer rijden, padvinders voortdurend af en aan rennen om estafette diensten te verrichten, alleen die aan het reddingswerk deelnemen hun orders ontvan gen en alle berichten uit de overstroomde gebieden ontvangen en onmiddellijk tot han delend optreden verwerkt worden. Gisteren voor het eerst durfde men er een uurtje af nemen om eenige zaken, vooral de actie der geldinzameling betreffende, te overleggen. En spoedig reden weer de estafetten weg om de telegrafische instructies voor de talrijke comité’s te doen verzenden. Zoo gaat het werk rusteloos voort op het hoofdbureau, terwyl het plaatselyk comité met assistentie van talrijke dames en hecren dag en nacht zich beijvert om den vluchtelingen hun lij delijk verblyf in deze stad zoo geriefelijk mogelyk te maken. Een taak, waarvan het zich op zoo verdienstelijke wyze kwjjt, dat de vluchtelingen zeer tevreden en uiterst dank baar zyn voor deze wyze waarop zij hier verzorgd worden. De gisteren aangekomen tweede boot met vluchtelingen uit Alphen bracht 98 personen mee, waaronder vyf zieken, o.a. een vrouw, die pas bevallen was, die allen per Wit Gelo Kruis-Auto naar het ziekenhuis werden ver voerd. De Chef van den Militairen Genees kundigen Dienst Dr. van der Werf, verleen de met de leden van het Roode Kruis medi sche hulp. Bij het comité komen reeds verzoeken in om voedingsmiddelen voor menschcn, vee en paarden te bestellen. «tuks- vee gered. Met alle macht wordt nu aan een nieuwen stal gewerkt. Het binnenwater wast nog steeds en het oogenblik nadert, waarop het voor mensch en dier aan voedsel begint te ontbreken. Geheele huizen staan op het punt in te stomen. Ook te Druten de toestand ernstiger. DRUTEN, 6 Jan. Uit Druten seinde men ons hedenmiddag half vyf: In Druten is het water hedennacht nog 5 c M. gestegen. Meerdere menschen worden in hooger 'gtjegen gebouwen ondêrgebrócht. Dank zij de spoedige hulp van het plaatselyk huisvestingscomité onder leiding van Jen pastoor van het Oranje Kruis genieten allen een goede verzorging. e Gisteren was te Horssen de toestand critiek. Telefonisch werd hulp gevraagd, daar de hoogste punten dreigden onder te loopen.- Onmiddellijk is vanuit Druten en door de mi litairen langs den Maaskant hulp verleend. Later werd bericht, dat de menschen gered waren. In Leeuwen zijn gisteren door de marine ender leiding van kapitein De Kadt 600 stuks vee gered. Heden wordt de redding voortge zet. Te Alphen zyn 40 huizen ingestort. De tceetand is daar ernstig. Treurige toestand te Wychen. WYCHEN, 6 Jan. Hedenavond om zes uur seint men ons uit Wychen: Thans is de brug klaar. Men vlucht uit deze streek naar Nijnifgen. De bewoners die het diepst in het water zitten worden door de mariniers met vlotten weggehaald. Er is ge brek aan voer voor het vee. Er zyn hier ver schillende individuen, die van de gelegenheid profiteeren, om hun slag te slaan. Politie en ntarechaussée hebben een strenge bewaking ingesrteld. Te Gennep vooruitgang merkbaar. GENNEP, 6 Januari. Langzaam zakt hier het water. De Spo^L straat is nagenoeg weer droog, zoodat ht^ reizigersverkeer en postvervoer kan plaats vinden over Goch en Cleve. Het postvervoer ondervindt echter groote vertraging. Den dyk voor het gehucht De Heide heeft men kunnen behouden, dank zy het dag en nacht werken van de bewoners. langzamer hand begint men hier uit zyn isolement te geraken. Velen komen, na dagen lang door- gebracnt te hebben op een tochtige zolder, voor het eerst weer op het droge. Naar wy vernemen zal tegen Zondag het personenvervoer per Maasbuurt-auto Nijmegen weder ingelegd worden. Aan verscheidene huizen is groote schade toegebracht. Sedert Zondagavond zitten Gennep en Ottersen zonder licht. Petroleum wordt van gemeentewege gedistribueerd. De mariniers doen hier in den omtrek prachtig werk. hem echter in het gangbord tegemoet snelde, keerde hy zich ijlings om; maar Carter was hem zoo dicht op de hielen dat hy, om dezen te ontgaan, achteruit moest wyken. By deze beweging struikelde hy over een op het dek liggend voorwerp en viel achterover, onge lukkigerwijze ter plaatse waar de valreep uithing en eene opening in het scheepsboord was, die men verzuimd had te sluiten. Met een geduchte plomp en een rauwen gil stort te Steven Wallance in zee. „Red hem!” riep Carter. „Hy heeft een gor del met diamanten om 't lijf!” Dit was een bloot vermoeden. Carter hiedd het voor zeker, dat Wallance in het bezit was van een goed deel der diamanten, maar acht te het onmogelyk, dat Jozef Wilmot den gor del zelf behouden had. In alle geval veron derstelde hy, dat Wallance zijn schat bij zich droeg. Jim ontdeed zich in een ommezien van zyn pijjekker, vest en laarzen, en sprong den drenkeling na. De stroom was zoo sterk, dat by na verloop van weinige seconden reeds Op deze wijze kwam Steven Wallance, bijgenaamd „Zwarte Steven”, op nagenoeg zestigjarigen ouderdom aan zijn einde. Uit 't geen vroeger omtrent hem medegedeeld is en uit het gesprek, dat Carter aan boord van „de Raaf met hem voerde, heeft de lezer zyn geschiedenis vrij volledig kunnen opmaken. Er blijft alleen nog over te zeggen, dat zijn kennismaking met Jozef W’ilmot niet, zooals Carter veronderstelde, op Norfolk had plaats gehad, maar reeds van het tijdstip dagteeken- de, waarop de eerste, na het gebeurde met Henry Walter, met de lichtzinnigste en ver- dorvenste jongelieden der hoofdstad betrek kingen had aangeknoopt. Kort na zijn ver banning was ook Wallance wegens geweldple ging en afzetterij tot langdurige deportatie veroordeeld en naar Norfolk vervoerd. Hier werden de voormalige bekenden gedurende et telijke jaren, veeltijds aan dezelfde openbare werken gebezigd of aan dezelfde kolonisten toegevoegd. Wel verre echter dat dit gesta dig en langdurig zamenzyn een nauwer ban I tusschen hen deed ontstaan, had Wilmot, die bij vele betreurenswaardigo eigenschappen nog altyd iets goeds bezat, Wallance hier zoo zeer van zyn slechte zyde leeren kennen, dat hij bij het verlaten der kolonie zich over niets zoozeer verheugde, dan dat hij voortaan van den omgang met den zede- en gewetenloozen Steven bevrijd zoude zijn. De onverwachte wederontmoeting op het kerkhof to Lislord^ was voor den gewaauden bankier een pletterende misrekening geweest. Het behoeft nauwelijks gezegd té worden, dat Wilmot, Wallance's medewerking tot zijl redding slechts door den afstand van een I goed deel zijner diamanten gekocht had. Dit I deel bedroeg niet minder dan een derde van fSTGIKO I0486& POSTGIRO HM863.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1