Noord-Hollandsch Dagblad. Tweede Bïad. I ALKMAAR. ..Badin MAANDAG 18JAN. 1926. 19e JAARGANG. Plechtige Inwijding der vergroote M uloschool aan den Nieuwlandersingel. AGENDA- R K. VROUWENBOND- Dinssdagavond om 8 uur vervolg va» den cursus door den WdEerw- Heer E. Helmer, gegeven over ..Opvoeding” in net St- Marthagebouw, Nieuwlandar- singel- Vrijdagavond as. om 8 uur zal in het St- Marthagebouw, Nieuwlanderi- singel, een bak- en waschdemonstratie gehouden worden met artikelen van de firma E. Ostermann en Co., uit Amster dam. namelijk Dr- OetVer’s bakpoeder n” en het zelfwerkend wasch- middel ,.Persil". Deze art’kelen worden gedemonstreerd door Mevr- Bergman, uit Halfweg, bij velen reeds door de verfdemonstratie van het vorige jaar bekend. 9 Februari zal de 'aarvergadering ge houden worden- De i den worden er op attent gemaak». dat candidaatlij ten voor de vacature in het Bestuur inred;end kunrfen worden tot en met uiterliik 2 Fe bruari, bii ffe secretaresse. Mei- D. Wanna, Ritsevoort 3- L. FRANKENBERG, L vaj zjjn sluiting» yverigen bode, I cd» Lpr. dankt allei moreerden en alien in vrien (Applaus) Hierna wordt de eerewjjn rondgediend en verdwijnen jaaar een andere plaats waar 0 worden ververschingen aangeboden. De offideeie opening. Om half twaalf had de officieele opening van het schoolgebouw. Behalve de straks reeds genoemde per sonen waren hierbjj o.a. aanwezig: de burge meester, mr. W. C. Wendelaar, de gemeentesecretaris, de lieer A. Koelma, de wethouder van onderwijs, de heer J. Weeter- hof, de Weleerw. Paters Siemes O.P. on Van de Sanden O.P., de schoolarts, dr. Pamcyer, de directeur der liobtbedrjjven, ir. Van De venter en de aannemers, de heeren Bakker en Karssen. Toen allen zich in de teekenzaal verecnigd hadden, nam de voorzitter van het schoolbe stuur, de Hoogeerw. Heer De séances vangen aan te 3 en 8 uur. Het bijwonen van deze séances kunnen wjj den billard-liefhebbers ten zeerste aanbevelen. LICHTEN OP. Morgenavond voor rywielen en motorrij tuigen om 4.48 uur lichten op. Voor rjj- en voertuigen om 5.18 uur. RUIT VERBRIJZELD. Tengevolge van de gladheid kwam van morgen een melkwagen terecht in de spiegel ruit van den heer Wijdeman, in de Magda- lenenstraat. De ruit werd gehaald verbrjj-eld. eiüv» O. Mensink, de uitvoering mef een bartelijk woord van welkom en constateerde met ge- noegen de groots belangsteling in het wer ken en streven der vereeniging. Hij deddg de HEER A. v. d. BURG BEGIFTIGD MET HET GOUDEN KRUIS „PRO ECCLESIA ET PONTIFICE.” Hedenmorgen vond de plechtige inwijding der vergroote R. K. Jongensmuloschool aan W -V 1 - Het feest werd ingezet met een H. Mis. te 8 uur door den Höogei A. Ooms in de St. Lai Het nieuwe achoolgedeelte. De uitbreiding dor school omvat 2 zijvleu gels, n.l. 1 aan den Nieuwlandersingel on 1 aan de Bleekerskade. Door de deur aan den Nieuwlandersingel komt men in de groote hall, waarin men da delijk getroffen wordt door het grooto St. Josephbeeld, dat hier een plaats gekregen heeft. Het trappenportaal is monumentaal uitge bouwd. Beneden bevinden zich voorts een spreek kamer, een kantoor voor het Hoofd der school, een lokaal voor berging-van boeken en een leslokaal. Boven zjjn een groote teekenzaal, een schitterend ingericht natuurkunde-lokaal met amphitheatersgewys geplaatste banken en o.a. een radiotoestel fhet loudspeaker, en voorts eenige leslokalen. De gangen zjjn ruim en prettig aangelegd. De rechterzyvleugel bevat een grootach gymnastieklokaal, volledig toegerust met do modernste toestellen. Hier is ook een cabine ▼oor de schoolbioscoop. Tenslotte is er nog een apart steenen ge bouwtje, dat dienst doet als fietsenbergplaats. Van buiten maakt het gebouw een monumen ten indruk, welke nog versterkt wordt door de inrichting De verwarming van de geheels school ge- ■obiedt door middel van gasradlstoren. misschien nuttiger kunt zijn. 8pr. verheugt zich er Qver, dat de school 1 voldoet aan eiken redelijken eisch, aan de eischerr des tjjds. Voor het kind is niets te veel binnen zekere grenzen Het schoolbestuur zal veel voldoening heb ben en ook de Deken en de volijverige secre taris zullen er over voldaan zijn, dat de school staat. In 1919 gaven B. en W. toestemming tot den bouw. Door allerlei omstandigheden werd de afbouw echter vertraagd. Maar Oudejaarsdag 1924 werd ook hiervoor de toestemming verkregen. Men kan het jaar niet beter besluiten dan door een goede daad. En nu staat de school er. Spr. richt gelukwenschen tot het hoofd en de onderwijzers, voor wie een mooie taak is weggelegd, welke men misschien het beste kan begrijpen aan den avond des levens. Het huis is mooi en noodig, maar bijkom stig, vergeleken bij wat de onderwijzer geeft. Als ge U zelf geeft, dan is dat volmaakt, n.l. het kind te geven, wat men geven kan. Als een groot aantal kinderen, ook uit het volk, de school kan volgen, dan zal spr. zich er over verheugen. Het onderwijs heeft mede onze harten In genomen. Als zóó dit feest begrepen wordt, mogen we ons allen één voelen. Daarin ver heugt spr. zich en hoopt, dat het onderwijs in Alkmaar moge groeien en bloeien tot heil van de jeugd, tot heil van de gemeenschap, die ons allen lief is. (Applaus.) Broeder Franciscus, het Hoofd der school, neemt het woord, om dat spr. als Hoofd, er een belangrijk stuk bjj krygt. Tot nu toe bestond de school uit 10 lokalen. Niet meer en niet minder. Het was zich behelpen buiten de klassen. Toen spr. in 1923 hier kwam was er voor het Hoofd om te werken een wit tafeltje en een rieten stoel zonder leuning. Nu krijgt spr. tenminste een kantoortje. Dankbaar is spr. gestemd op <fe eerste plaats jegens het schoolbestuur, dat hard ge arbeid heeft, om dit werk tot stand te bren gen. Vooral dankt spr. den volyverigen se cretaris. Op de tweede plaats dankt spr. den Raad en het Dageljjksch Bestuur voor de loyale op vatting van de gelijkstelling neergelegd in de Lager Onderwijswet 1920. Men vraagt wel eens: wat hebben we aan die mooie scholen! Maar we zien nu in, wat we vroeger mankeerden, om alles te kunnen leeren. De Mulo-school is de school der toe komst. De kinderen worden er geschikt ge maakt om te beginnen „the struggle for life”. Spr. is uit voorbeelden gebleken, dat het werken der onderwijzers niet alleen theore tisch, maar ook practisch goed is. Elk jaar neemt het aantal leerlingen der Muloscholen toe. Met voldoening zegt spr. dat het R.K. onderwijs met alle waardeering voor het neutraal onderwijs aan de spits staat, wat aangaat het aantal geslaagde can- didaten. Speciaal legt spr. den nadruk op het resultaat van deze school. In 1924, toen voor bet eerst examen afgelegd werd, slaagden na een driejarige opleiding 8 van de 9 Can dida ten, of rutai 88 pCt.. Dat is al ver boven het gemiddelde. In 1925 werd de volle 100 pCt. bereikt. Dat geeft groote voldoening te meer als men weet, dat voor de commissie te Amster dam, waar onze candidaten exhmen deden, 30 van de 111 zakten. Spr. hoopt op den ingeslagen weg voort te gaan en in de toekomst eenzelfde succes te boeken, maar hoopt ook succes te behalen op het gebied der opvoeding. Spr. uit den wensen, dat het vertrouwen, in het onderwij zend personeel gesteld, niet beschaamd mag worden. Namens dit personeel verklaart spr., alles te zullen doen, wat de leerlingen kan brengen tot succes. (Appaus.) Deken Ooms heeft tot zyn spijt iemand vergeten, n.l. den algemeen overste, die hier de Broeders stuurt en ons schoolbestuur in het najaar verrast heeft met 4 Broeders tegelijk. Spr. is altijd jaloerseh geweest op dezen overste. Hij is een pacifiek, kalm, bezadigd mensch en al tijd dezelfde. Als hij visitatie deed, kwam bjj spr. altijd bezoeken, en informeeren, hoe het met de broeders ging. Als spr. dan verkaarde, dat het met de Broeders perfect ging was hij altijd blij. Op zijn leeftijd ging bjj tweemaal naar Indié op visitatie en kwam altijd even jeugdig terug, (gelach). Spr. wenscht den al gemeen overste het beste toe. (Applaus). De heer v. d. Burg, meende, dat op hem de plicht van dankbaar heid rustte, nu hij op geestelijk gebied een eervolle onderscheiding van het Hoofd der Kerk mocht ontvangen. Spr. dankt den bur gemeester voor diens gelukwenschen en hoopt, dat mr. Wendelaar nog larffce jaren den groei en bloei van Alkmaar mag beleven. (Applaus.) Deken OOMS geeft nu het woord aan den stichter van de school. Paueeljjke onderscheiding, die van het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice”, welke verleend was aan den hoer A. v. d. Burg, ter gelegenheid van diens 40- jarig lidmaatschap van het R. K. Schoolbe stuur. Na een geestlg-gemoedeljjk speechje speld de de Eerw. spr. den heer A. v. d. Burg de onderscheiding op de borst.* Broeder FRANCISCUS wees op het ver schil in onderwijstoestanden met den ouden tyd. Spr. herinnerde aan de school van mees ter Bruno, waarvoor nu een monumentaal gebouw in de plaats gekomen was. Dan re leveerde spr. den moeilijken tyd, welken.de heer v. d. Burg meegemaakt had. De grootste verdienste van den heer v. d. Burg is, dat hjj de kinderen uit dC grijparmen van het open baar onderwijs gehaald heeft. De heer v. d. BURG, die met zyn echtge noot© door twee leden van het schoolbestuur per rijtuig van zyn woning gehaald was, dankte, zichtbaar aangedaan, allen, en in het byzonder Mgr. Hollmann, zyn boeten vriend, die, ondanks den watersnood naar Alkmaar overgekomen was. Ook zegde hy dank aan Broeder Franciscus en Broeder Timothtus, welken laatste hij als jongen op „8L Louis” gekend had. Spr. gaat in den geest de oude toestanden op de school na. Spr. heeft de uitbreiding van 100 tot 700 kinderen meegemaakt en wenscht tenslotte groei en bloei toe aan bet bij zonder onderwijs. Daarna werd de nieuwbouw van de school bezichtigd. Deken Ooms het woord. Deze sprak ongeveer als volgt: Geacht gezelschap. Een aangename i moeilijke Aangena: genaden afgesmeekt te hebben, nu ook p- reohten dank uit te spreken. Elke medaille heeft haar keerzijde. Op de eerste plaats dank aan den nurge- meester en den wethouder van onderwijs en de raadsleden voor de goede meewerking, om het gebouw tot stand te brengen. Zij hebben ons loyaal en royaal geholpen. Vooral de burgemeester verdient een pluimpje. Deze toch heeft gezegd: de wet is er en we zullen haar ook loyaal uitvoeren. Dank aan het schoolbestuur. Zij hebben hard gewerkt. In huis zyn gouden en zilveren gereedschappen, maar ook houten en tinnen. Zoo ook hier. De heeren Kusters en de Wild zyn reuzen-mannen, om zoo iets tot stand te brengen. (Applaus.) Spr. en de andere leden zijn meer paradepaardje* (gelach). Maar toch ook zjj hebben gewerkt. Dank aan Mgr. Hollmann, die den waters nood heeft getrotseerd en over heggetjes en dykjes is geklauterd (gelach), om den heer v. d. Burg als ridder ..Pro Ecclesia et Ponti fice” te verwelkomen. Mogen Mgr. Hollmann al is hij ook op jaren nog eenige jaren gegeven zijn eh at zijn wenschen vervuld worden, vooral voor den groei en den bloei van de orde dor Kruisheeren in Hollani. Dank aan den architect en zijn hoogbe jaarden vader, want de architect is de geeste lijke vader van de school. De architect be denkt alles. Spr. feliciteert hem en dankt hem voor zyn goede zorgen. Dank aan de aannemers, die dit tot stand brachten. Moge het hun gegeven zijn, neg meer scholen en andere geitouwen te stichten. Dank aan de opzichters. We hebben bier beste opzichters gehad en zyn bijzonder te vreden over hun werk. Dank aan de schoolautoriteiten, den w» t- houder van onderwijs, den secretaris on dr. Pameyer. Tenslotte lest best dank aan de Eerw. IJroeder*. die naast de H.H. onderwij zers de school bestieren, om de kinderen op te leiden zóó, dat de geest van wetenschap en wijsheid en de vrede des Heeren hen hoge vervullen. Gods beste zegen ruste op Broeders, onder wijzers en leerlingen. Moge God Zyn H. Engel zenden, om hen te bewaren. Dank aan de Zusters voor baar belangstel ling. Zy moeten koude en weer troteeeren, om eiken dag van de Qudegraoht naar de Kru- gerstraat te gaan. Spr. wenscht haar sterkte en goeden moed toe. Broeder Theodoras hartelijk dank voor zyn tegenwoordigheid. Hy is feiteljjk de i van onze Muloschool geweest. Toen er Geacht gezelschap. Een aangename en Jaak rust op het oogenblik op iny. lafa, om na God dank gezegd en zijn TIMMERMANSZIEKENFONDS. Zaterdagavond hield bovengenoemd fonds zijn 78ste jaarvergadering in „’t Gulden Vliee" alhier. Met inbegrip van het bestuur waren van de 228 leden 48 tegenwoordig. De voorzitter, de Heer Metselaar, heet all< n hartelijk welkom en wenscht' de leden per- soonlyk en in hun huisgezin alle goeds toe. Spr. wijst op de rampen waardoor ons land in het afgeloopen jaar getroffen werd, als die te Borculo en de watersnood, waarvan ’Alk- maar gelukkig bevrjjd bleef, zoodat wjj dank baar op het afgeloopen jaar mogen terugzien. Vervolgens brengt de voorWtter, terwijl de leden zich van hun zetel verheffen, in sym pathieke woorden hulde aan de nagedach tenis van het juist overleden oud-bestuurs- lid, den Heer N. v. d. Voort, die gedurende een 16-tal jaren vol ijver de belangen van het fonds behartigde. De notulen van de vorige algemecne ver- gadering door den secretaris, den Heer Fran sen, gelezen worden onveranderd goedge keurd. Daarna rekening ea verantwoording door den penningmeester, den heer F. H. Ringers, uit welke rekening wy vermelden, dat ge durende 1925 aan ziekengeld werd uitge keerd 1724.50 en de rekening 1925 sloot met inbegrip van een bedrag aan rente groot 160.76, met een voordeclig saldo van 334.81, zoodat op 31 Dec. 1925 in kas is 5763.51. De commissie voor het nazien dezer reke ning bestaande uit de heeren Leemeyer, Broer tjes en Harwjjne, bevond alles in volmaakte orde, waarna den penningmeester onder ap plaus, voor zijn steeds keurig beheer werd dank gebracht en door den voorzitter nog eens extra naar voren werd gebracht het vele werk en de uitgebreide administratie welke de penningmeester heeft. By de thans volgende bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van den Heer Messelaar werd deze met 44 stemmen herko zen. De Voorzitter de verzekering gevende dat het met zulke bestuursleden als waarme de hy werkte, niet moeilijk viel het voorzitter schap waar te nemen, nam onder dankzeg ging aan de leden voor het wederom in hem gestelde vertrouwen, zjjn benoeming aan. Punt 5 der agenda: Voorstel van het >»e- stuur tot het voor een jaar verlengen van de verhoogde uitkeering, werd ïhet algemeen© stemmen aangenomen. De uitkeering bij ziekte bedraagt voor 1926: 1 week ƒ5; 4 weken 8; 4 weken 7; 4 weken 6; 4 weken 5; 4 weken 4 en 5 weken 3. Punt 6. Bespreking propaganda aanwer ving nieuwe leden, had een uitgebreide discussie tengevolge, waarbij meerdere voor stellen door de aanwezigen naar voren wer den gebracht. Het resultaat van een en ander was, dat een commissie voor propaganda werd be noemd bestaande uit de leden: Leemeyer, Peereboom Pool en Blankendaal, waaraan de voorzitter als bestuurslid werd toege voegd. By de rondvraag werd het woord gevoerd door de Heeren Scheppers, Leemeyer, Pool, Zorgman en Ringers, waarna de voorzitter in zijn sluitingswoord dank bracht aan den y verigen bode, den Heer Groen, die zyn func tie zoo geheel correct naar genoegen van be- stuur en leden waarneemt. den Nieuwlandersingel plaats. Het feest werd ingezet met een H. Mis. te 8 uur door den Hóogeerw. Heer Deken M. P. A Ooms in de St. Laurentiuskerk, opgedra gen, waarbij aanwezig waren het voltallige schoolbestuur, de Eerw. Broeder Timotheus, algemeen overste der Broeders van OuJen- bosch, de Eerw. Broeder Theodoras, oud- hoofd} alhier, thans te Amsterdam, de Eerw. Broeders. Onderwijzers en leerlingen. Na de H Mis werden de gebeden verricht, die anders bjj de inwijding geschieden, wan neer men prbcesSiegewjjs van de kerk naar de school trekt. Om kwart over tien begon de plechtige inwijding, welke, Volgens plechtige formule verricht werd door den Hoogeerw. heer M. Ooms, daarbij geassisteerd door den Weleerw. Heer Th. G. van Haaster. By deze plechtigheid waren tegenwoordig de Hoogwaardigste Heer Mgr. H. M. F. Holl mann. Magister-Generaal der Kruisheeren, het schoolbestuur, Broeders en Onderwijzers, de Weleerw. Paters Uitewaal O.P., Van Campen O.P. en Oorsprong O.P., de Eerw. Zusters Ju lie en Martha, als vertegenwoordigsters van de’ R. K. Meisjesscholen, het raadslid Klaver, de architect, opzichter en onder-opzichter, benevens do familieleden van den heer A. v. d. Burg. De lokalen en gangen waren kwistig met bloemen en planten versierd. Na de inwijding van het geheele gebouw werd bet beeld van St. Joseph, den patroon heilige van de school, gewijd. Vervolgens nam de Hoogeerw. Heer OOMS het woord. De géwjjde spreker noemde don dag van heden een sohoonen dag voor Roomsch Alkmaar, om vervolgens een ver klaring te geven van de inwjjdingsformule, die wees op het doel en het behoud van de school (Applaus.) Hierna nam spr. nogmaals het woord, maar nu voor een particuliere zaak, n.l. om inedo- deellng te doen van de Broeder Theodoras vindt het wat sterk, als de Deken van stich ter der school spreekt, dat bij maar ópstaat en zich als zoodanig aandient, (gelach). Spr. begrijpt echter de bedoeling van den Deken en staat een beetje verlegen met zyn eigen houding. Niet, dat verlegenheid één van spr. hoofddeugden is (gelach). 8pf. dankt allen, die hem in hun woorden releveerden. Dikwijls had spr. spijt, dat indertijd do school niet was afgebouwd, zooals ze nu is. Misschien kwam dat, omdat spr. ook wel eens in een mooie school wou zyn. Maar nu feliciteert hy zichzelf, dat het niet gebeurd is, want dan was de schitterende gelegenheid er niet geweest, om nu hier te zyn. Dat be- teekent voor spr. een paar jaar leven meer, dank zy de vele vriendschapsbetuigingen hier ontvangen. 8pr. staat versteld van het reuzen werk, dat de heer Kusters aan de school heeft ver richt. Hy was, vergeleken bjj de anderen, jong in jaren, niet in ondervinding en ver stand, zoodat spr. wel eens dacht: wat moet dat Nu ziet spr. dat alles in. Uit naam van de jongens van Alkmaar zegt spr. den heer Kusters dank voor hetgeen hjj gedaan heeft. die zjjb verblyf trier me de verzekering, dat hij .p zal blijven gedenken. stichter r Iprake van was, heeft hij met drie klassen in het Waaggebouw schooltje gespeeld. Broeder Theodoras moest hier dus zijn, want hy is de stichter. Moge het hem gegeven zijn, nog vele scholen te stichten. (Applaus.) Alsnu was het woord aan den burgemeester. Spr. merkte op. dat een goed voorbeeld altijd doet volgen. Als het hart van den Deken van dankbaarheid overvloeit en als hij dank zegt, dan wil spr. zijn voorbeeld volgen. Spr. zegt den Deken dank voor de vriendelijke ontvangst en voegt hieraan toe woorden van gelukwensch aan het schoolbestuur, en den Deken in het bijzonder met het succes bij de in gebruik neming van deze school. Spr. stelt het bijzonder op prijs, dat de Deken waar deert wat het gemeentebestuur doet. Spr. her haalt, dat de gemeenteraad altijd bereid zal zjjn aan de wenschen van het R. K. School bestuur, gegrond op de wet, naar genoege te voldoen. Spr. merkt op. dat de door den Deken aangehaalde woorden niet van spr. zyn, maar van den wethouder van onderwijs, (gelach). Spr. onderschrijft overigens deze woorden en wenscht den heer v. d. Burg ge luk met de pauselijke onderscheiding. Spr. sluit zich aan by de woorden van hul de gebracht aan Broeder Theodoras. Spr. stelde de samenwerking tusschen het ge meentebestuur en Broeder Treodoras buiten gewoon op prijs, vooral, omdat we alle twee van een opgewekt mopske muziek houden. Spr. stelt het op prys ook hem persoonlijk ge luk te wenschen. De wethouder van onderwijs, de heer Westerhof, stelde het op hoogen prys, hier een enkel woord te zeggen. Spr. is hier heengegaan met do onverdeeld gelukkige gedachte, om den opbloei van het onderwijs in Alkmaar. Als wethouder moet spr. niet alleen de wet uit voeren, maar hy doet dit ook graag, omdat hy van nature een vriend dar gelijkstelling is. Die gelijkstelling was spr. uit net hart gegre pen en het doet hem genoegen, dat de ge lijkstelling het bijzonder onderwijs heeft op geheven uit het moeras der armoede. De romantiek van het bijzonder onderwijs is echter voorbij, omdat men nu het onder wijs niet meer zelf bekostigt. Ge hebt gehunkerd naar het recht, dat U thans gegeven is en dat U mag verheugen. In wezen zyn we hier allen het over de zaak van het onderwijs eens. We zyn het niet altijd eens. De heer Kusters weet dat. (ge lach.) Maar we zijn nu gelijk gestemd in de zucht en den heiligen wensch, om bet onder wijs te Alkmaar in voorwaartsche banen te brengen. Van veel belang is, boe het huis van het onderwijs er uitziet. Het initiatiefnemen voor mooie dingen is het mooiste, wat men in zjjn leven heeft. Broeder Theodoras was een sym pathieke figuur in Alkmaar. Spr. zou willen vragen: Wie kent Broeder Theodoras niet? (•’elachY We hebben met leedwezen zien De autoriteiten bezichtigden vervolgens het gebouw, waarna een foto van het gezel schap werd gemaakt. Aan het eind van dit verslag meenen wjj verplicht te zjjn Ven woord van hulde en lof te brengen aan den heer N. Molenaar, architect te Den Haag, voor de bijzonder mooie plannen, welke hij voor de school ont wierp. Dank zjj zyn practisohe en artistieke ga ven is de R. K. Jongensmuloschool te Alk maar één der modernste en fraaiste school gebouwen in den lande HOTEL-RESTAURANT „DE NACHTEGAAL.” Hedenavond opent de heer H. Wessels in het perceel Langeetraat-hoek Hoogstraat, waarin voorheen gevestigd was hotel Ncuf, en later do. N.-Hollandsche Bank, het Hotel- Restaurant ..De Nachtegaal”, zoodat <lit ge bouw aan zjjn onde bestemming is weergege ven. Wy waren reeds in de gelegenheid het gebouw in zijn tegenwoordisren toestand te bezichtigen. Beneden bevindt zich de ves tibule, die toegang geeft tot het café met bil- lardzaal tot een oppervlakte van ongeveer 100 M2., beide keurig ingericht Het buffet is voorzien van een speciale spoelinrichting voor glazen. Vanuit de vestibule bereikt men de garderobe, en telefooncel, die zich in den kelder bevinden eii'naar boven langs een steenen de uitpakkamer, tevens vergaderzaal en een convereatiezaal voor de gasten. Ge heel boven bevinden zich de badkamer en 10 ruime 1- en 2-persoons-kamers, voorzien van warm- en koudwatergeleidingen. Behalve de hoofdingang in de Langestraat is er ook een ingang in de Hoogstraat, waar tevens een bergplaats voor fietsen is ingericht. Het geheel voldoet natuurlijk aan de eischen, die aan een goed geoutilleerd hotel- restaurant-bedryf gesteld moeten worden, terwjjl het gebouw voor dit bedrjjf uitermate gunstig gelegen is. PIETER VRIJLANDT f Heden overleed na een kortstondige ziekte de heer Pieter Vrylandt, rector van ’t Stede- Ijjk Gymnasium alhier, in den ouderdom van 37 jaar. De heer Vrijlandt was eerst in De cember Ijjdende geworden aan influenza, wel ke ziekte zich zoo verergerde, dat de dood intrad. De overledene werd in 1889 te Nieuwer- kerk aan den IJssel geboren, slaagde op 23 Januari tot doctor in de klassieke lette ren, was achtereenvolgens leeraar aan de Gymnasia te Leiden,'Delft, Sneek, ’s-Gra- venhage en Nijmegen, conrector aan het Gymnasium te Zwolle en sedert 1 Maart 1924 rector van het Gymnasium alhier. Wjj zjjn speciaal ingericht tot het maken van kantoorboeken met kfwjjkende modellen en liniaturen. ALKMAAR. Onder dankzegging aan de aanwezigen voor hunne opkomst en de prettige wijze waarop de belangen van het fonds werden besproken werd de vergadering vervolgens gesloten. NED. REISVEREENIGING. Het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Nederlandscho Reisvereeniging verzoekt ons ie willen meedeelen, dat door bijzondere om standigheden de lezing met lichtbeelden van Mr. J. van der Flier, voorzitter der N. R. V. over Tirol en de Dolomieten uitgesteld is tot Vrijdag 29 dezer. N.V. EIERVEILING VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Volgens mededeeling van de Directie van de N. V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier werden in het eerste jaar van het bestaan dezer veiling aangevoerd 2.949.472 kipeieron met een opbrengst van 225.821 A8 en 440116 eendeieren met een obrengst van 26.799.76. De gemiddelde prjjs der kipeieren was 7.65 per 100 stuks; die er eendeieren 6.10 per 100 stuks. R. K. VOLKSBOND. Dé leden van den Volksbond denken er he denavond aan met hun vrouwen naar het ge bouw der St. Josephsgezellen te gaan, alwaar de oud-adviseur, kapelaan Koojj, zal spreken. AUTOBUSONGEVAL. Bjj het passeeren van een andere auto gleed de autobus van den dienst Alkmaar Bergen die Zaterdagavond om 11 uur vaa Alkmaar vertrok, op den Bergerweg, ter hoogte van café „Rustwat” door de gladheid van den weg af en op het jjs in de wegsloot. De bus bleef met een der achterwielen tegen den wallekant aan de overzijde van de sloot steken. De pa^Sagièrs. een twintigtal, konden allen ongedeerd de autobus verlaten. Zondagmorgen om 6 uur heeft men d» autobuè door middel van een andere autobna weer op den weg gebracht. BILLARD-SéANCE. Zooals uit een in dit nummer voorkomende advertentie blykt, zal de welbekende Mei L. Schrier morgen in ,,’t Gulden Vlies” bif- lardséances geven. 1 Speciaal willen wy er de aandacht op yes- tigen, dat Mej. Schrier ook 's midHagj/eeo Vanmorgen viel een bedstel, dat op de stoep van den winkel van den heer Ober in de Langestraat stond? tegen een der étalago- ruiten van dien winkel, waardoor die ruit ver brijzeld werd. MISSIEF1LM. A. s' Zondag en Maandag zal in ,,’t Gulden Vlies” onder auspiciën van den WelEerw. father Kreet van liet Missiehuis te Roosendaal een missie-filmvertooning gegeven woolen over de Missie in Qeganda. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN WATERSNOOD. Door de Firma Gebr. Bervoets werd voor ruim vier duizend gulden aan kleedingstuk- ken voor de slachtoffers van den Watersnood beschikbaar gesteld. „DE POSTDUIF.” Onder den naam van „de Postduif” is hier ter stede een vereeniging van postduiven liefhebbers opgericht. Tot bestuurleden wer den gekozen de Heeren Th. J. Buissink 5 cor- zitter, Jos. van Seggelen, Secretaris, J. Hui- berts Sr., Penningmeester, R. Rejjmer en E. Katz, Commissarissen, F. J. Fejjen en C. D. Huiberts, hok-controleurs. UITVOERING „DE HALTER”. De tjjd voor de uitvoeringen der verschil lende gymnastiek-vereenigingn is weer daar. ,,De Halter” in het bjjzonder en aan de der uitvoeringen onder leiding van haren energiek en directeur, den heer Jac. Scbenke. Deze eerste uitvoering, welke gegeven werd voor kunstlievende leden en genoodigden, ge noot wederom een overgroote belangstelling: de „Harmonie” was meer dan bezet. Deze groote opkomst mag men eeker toeschrjjven aan bet symphatieke werken en streven vu „De Halter” in het bjjzonder en voor de zjj het nog wat schuchtere belangstelling voor de lichamelijke opvoeding in het alge meen. Er heerschte vanaf den aanvang een prettige stemming, welke tot het einde be waard bleef. Na' den gebraikeijjken yaandelgroet qi de de Voorzitter der vereeniging, de 1-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 5