Ifeberf VHabletten. „ONS BLAD" Bureau: HOF 6. ALKMAAR. Telefoon: brieven uit frankrijk. N» 1» I I FEUILLETON. DE MOORDENAARS VAN FUALDÖS. ii A W 01 IMblIBI CHTIlft LANGESTRAAT IVO - ALKmAAk VrUdfcff M Ja» marl 1VX«. postgiro immx »Oc Jaarlaag I. SCIOOMIOTIB en Z< Awertentiaprija» Van I5 tegeh t1.25; elke regel meer f 0.25; Veda^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" b| vof uitbetaling per plaatsing f 0.60 Korte berichten. Abonnom«nt*pr(j«i As* kwartaal voor ADumm Koor buiten Alkmaar ...•••...1285 Met Oeffluatreerd ZowduRtblad 0 60 f hooger. Mn tll* abonné’s wordt op aanvrage gratia een poli» verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 6OO,—. f 400,—. f 200,—, t 1OO,—f 60.—, f 35,—, f isi UIT DE PERS. Colljn niet terug. tegra KrrlpijM BUITENLAND. w Verspreide Berichten. POSTGIRO 104863. POSTGIRO 104863. I Mr. P. v. 3. -■ van Kersten tactisch is de 8 een fl (Wordt vervolgd.) ADMINISTRATIE No. 43S REDACTIE No. E3S irtonen f vau een een de werk- let karak- dio wier NODRDHOLLANDSCH DAGBLAD Ier vrou- e by het goed ge- China en Rusland over den Oosterspoorweg valt een hernieuwde levendigheid te be speuren in het zoogenaamde nationale leger, welks aanvoerders beschikkingen treffen voor een nieuwen aantal op Tsjang tso lin. BES1ELT UW MEUBELEN vroog tijd o bij ons, daar er dan de noo dige zorg aan besteed ken worden ngrjjk dit Instituut in korte trekken er toedoen en door welke oorzaken dan ook, niet meer. Dat feit hebben we, noode of niet, te aan vaarden, en bet ware opnieuw struisvogel politiek, het te verdoezelen of uit den weg te gaan. Bovendien zou een terugkeerend kabinet- Colyn met de behandeling der begrootiug van Buitenlandsche Zaken hebben voort te gaan waar men den 11 en November was blij ven steken en zou daarmee het gezantschap bij bet Vaticaan tot het verleden behooren. En al durven wij in de gegeven omstan- betoonen ten het eer de digbeden weinig optimisme aanzien van bet in stand blijven van gezantschap, van ieder ander kabinet der dan van het ministerie-Colijn kan Naar gemeld wordt, heeft de Roemeen- sche regeering de censuur afgekondigd voor buiienlandscho bladen. Voor de verspreiding moeten do bladen aan de militaire autoritei ten worden voorgelegd. Het linieschip „Hessen" heeft twee stoomschepen, de ..Faust” en de „Trave”, uit het ijs in de Finsche golf bevrijd en naar Re- val gebracht, Grans, da medeliehtige van Haarmann die zooals men weet tot twaalf jaar tucht huisstraf is veroordeeld is tegen dit vonnis in hooger beroep gegaan. De overstroomingen in Portugeeseh Oost-Afrika blijven ernstig. Talrijke inboor lingen, die op de daken van hun hutten vei lig meenden te zijn, werden daar door kroko dillen aangevallen en verslonden. die aan kunst, wetenschap en onderwijs dienstbaar zijn. Voor alles zal het noodig zijn dat de politiek buiten deze organisatie wordt gehoudea. Een klip die niet zonder moeite zal word omzeild en zich al spoedig laaf be speuren is de taalkeuze bij de samenstelling van bibliographieën en het publiceeren van wetenschappelijke geschriften, waartoe het Instituut zijn medewerking zal verleenen. Aan het hoofd staat een „Conseil d’Admi- nistration” waaruit ten „Comité de direc tion” is gekozen om met den drecteur de da- geljjksche leiding van zaken in handen te hebben. Het lnstitu.it omvat de zeven vol gende secties: Algemeene zaken; Betrekkin gen tusschen de Universiteiten; Wetenschap pelijke relaties: Juridische aangelegenheden; Litteraire relaties; Artistieke samenwerking en pers-aangelegenheden. Het zou te ver voeren afzonderlijk op ieder dezer secties in te gaan trouwens het zou voorbarig rijn nu reeds over hun werkzaam heden te spreken, waar alles nog in voorbe reiding is en jaren noodig zullen zijn om vruchten op te leveren waaraan men den boom eerst zal kennen. Breed opgezet dit Insti tuut ongetwijfeld en het gebouw waarin het is ondergebracht, uiterst geschikt den rusti- gen arbeid van de mannen der wetenschap te bevorderen. Bun werkkamers zijn boog in het gebouw gelegen, uitzicht gevende op do tuinen van „Palais Royal”, eens het centrum van mondaine genoegens thans aandoende als een Begijnenhof in Amsterdam. Hun eenvoud steekt' wonderlijk af bij de weelderige ont vangstzalen beneden, waarin de opening heeft plaats gevonden, temidden van een in ternationaal gezelschap en het trappenhuis dat grootsch aandoet. Onder de vele moei lijkheden die overwonnen moeten werden, behoort in de eerste plaats het financieele vraagstuk. Het wydsche gebaar de kosten zeven jaai lang te dragen strekt Frankrijk tot eer. Maar do tegenwoordige toestand vau dit land laat niet toe de 2 millioen te over schrijden. Een bedrag veel te gering om de gewenschte uitgaven te bestrijden. Beperking is derhalve geboden en de materieele voor- waarden, waaronder de intelleetueele wer kers moeten arbeiden en naar welks verbe tering ovet geheel de wereld dit „Instituut" streeft, zullen in den beginne uiterst beschei den zijn. Het zaadje is in ieder geval gestrooid en de toekomst zal er wasdom aan moeten geven. Deze moge dusdanig zijn dat bet in tellectueel heil der volken er door wordt be vorderd en door deze geestelijke samenwer king het „vrede op aarde” nader worde ge bracht. Pirijs, 13 Jan. 1926 aan. De Commissaris van politie, die zich met het voorloopig onderzoek belastte, vond echter niets. Niettegenstaande het huis van Bancal op dien 20stcn Maart gesloten bleef, terwijl men toch de bewoners in den tuin, die naar de nabyzynde rivier leidde, zag .-.poelen en schrobben. Hy hoorde ook niets van de praatjes, die er door de stad liepen; later bleek, dat hy niets wilde hooren. Want in de Rue des Hebdo’madaires waren de tongen los genoeg; men vertelde er elkander zonder om wegen hoe de moord geschied was; gaf be dekt te verstaan, wie orbjj betrokken waren, maar men noemde niet alle enden naam van Bancal en zijn vrouw, niet alleen die van Co- lard en een zekere Anna Benoit die er als bovenburen woonden maar men woes vrij duidelijk in de richting van Bastide Gramont, den geaehten cn gefortuneerden ingezetene. Reeds zijn gestalte gaf tot die verdenking aanleiding, want slechts een man als hy, ruim vyf voet lang, kon in het nachtelijk duister door een ieder als een halve reus worden her kend. gezien met den heer Bastide Gramont, beiden tot de voornaamste bewoners van Rodcz be- hoorend en onderling verwant Zij hadden Fualdés tot Bastide hooren zeggen: „Zoo wilt gij U dus van Uwe veiplichtingen afmaken"’, waarop de ander had geantwoord: „Dat zul len wy heden avond wel bespreken.” Alles kleine en op het eerste oog onbeteekende voorvallen, die do betrokken personen zich zouden hebben ontgeven, ware cr niets bij zonders gebeurd. Doch in den heel vroegen ochtend van 20 Maart vou wen uit het nabijgelegen molenrad het lijk van e< moeilijk, het courantennieuws schaarsch was) door het feit zelf wordt gemotiveerd. Dat het proces tegen de moordenaars van Fualdés deze belangstelling had, de geschrif ten uit dien tijd zyn daar om het te bewyzen; teekeningen, die op de voornaamste momen ten van de zaak betrekking hebben, onder schrijven het. Deze uitingen van belangstel ling waren op haar beurt weder hët gevolg van de raadselachtige houding, gedurende do verschillende instanties van dit geding, van een der vrouwelijke getuigen, die zoodoende meer de aandacht tot zich trok dan het pro ces zelf. Vooral zy is het geweest, die de span ning „erin heeft gehouden”, uiettegenstaando reeds van den aanvang af de aanwijzingen tegen beklaagden dusdanig sterk waren, iat baar getuigenis overbodig kon boeten. En nu nog, na ruim honderd ^aren, hangt er een sluier over haar persoon!ykheid; kan men zich nog de vraag stellen of zy een volleerde co- mediante was en als zoodanig optrad, dan wel in werkelijkheid een vervolgde, die on danks alle baar aangeboden bescherming, vreesde voor bet verbreken van den eed, op het lijk van het slachtoffer afgelegd. Rodei, de boofdstad van het departement der Averyron, is een kleirt stadje geheel in het Zuiden van Frankrijk, tegen de 8paan- sche grenzen aan. Oudtijds was het geschei den in twee deelen: de Burg en de Citê. In dit laatste gedeelte voor ons verhaal slechts f. Het proces tegen de daders van den moord op Fualdés neemt in de geschiedenis der Fransche rechtspleging de plaats in van een der, too niet bet klassieke voorbeeld van een geruchtmakend proces. Toch was deze cause célëbre geenszins van ingewikkelden of mys terieusen aard, en bood zy geen bijzondere complicaties of sensationeele onthullingen. Integendeel, reeds enkele uren na den moord waren de schuldigen ontdekt, wat niet verwonderen kan, omdat z|j met dusdanige onvoorzichtigheid handelden, dat zij een al te groeten wissel trokken op de stilzwijgendheid die zij meenden zich in eigen omgeving ta hebben verzekerd. Waar deze ontbrak; waar onverwachte gebeurtenissen bet stilzwijgen bemoeilijkten, kostte bet der Justitie niet veel moeite om de daders te vatten; zy had zien de blind en hoorende doof moeten zijn, ware rij daarin ditmaal niet geslaagd. Een klein stadje in het Zuiden van Frankrijk, genaamd Rodez, mocht begrijpelijkerwijze in opschud ding komen door dezen moord op een zijner aanzieniyksten inwoners noch de omvang, hoch do aard van hot misdrijf waren zooda nig, dat de belangstelling van geheel Frank rijk (en dat in die dagen, dat de verbindinmi „Het Hsgzn.’’ schrijft: „Men moet thans wel als onherroepelijk aanvaarden, dat bet kabinet-Colyn niet kan wederkeeren. Indieu wij dit vaststellen, treden wij niet in het verleden terug. We vragen niet opnieuw, of men in Juli verstandig heeft gedaan, een avonturiers- of struisvogelpolitiek te volgen. We onderzoeken niet, of de heer Nolens, te wiens aanzien do „Tijd” klaarblijkelijk behoefte gevoelt onbeperkt vertrouwen uit te spreken in diens beproefde wijsheid, in I den nacht van Kersten tactisch is opge treden. We constateeren alleen, en met een. door de meesten onzer oprecht gedeeld leedwe zen, dat een kabinet-Colyn op den tegen- woordigen toestand niet zou passen. Het kabinet-Colyn is een afspiegeling van de eensgezinde rechterzijde, en eensgezinde rechterzijde bestaat door M>M kleed, hetwelk al spoedig kénd werd ais te zyn dat Van Fualdés. M echt werd gewaarschuwd en was ter plaatse; de mare ging door het a..s.adjo. Ieder had zijn veronderstellingen. tuaar bijna alle deze gingen de richting van de Rue des Hebdomadatres uit en wei in het bijzonder naar een huis, bewoond door het geziu Ban cal. Want dit stond te Rodez in 1817 zeer slecht aangeschreven; men erkende het al gemeen als een wouing, waar samenkom sten van verdachten aard werden gehouden; men kende dit huisgezin, bestaande uit man, vrouw, een volwassen en slecht oppassende dochter en drie kleine kinderen, alle moge- lijke ondeugden toe. Toen op den nabij gele gen boek een stok met gouden knop, die van den heer Fualdés afkomstig bleek, werd ge- vonden, namen de verdenkingen vaster vorm uit het slop willen komen, waarin we gc- daa hebben we thans te ijveren extra-parleffleeteir kabinet, dat, in -OTB- conservatieve, maar een vooruitstm- venJe kieur moet dragen. De Visser zal, hoe zyn sym- logen wezen, als staatsman de eer- i dit in te zien. INTERNATIONALE SAMENWERKING. Het is moeilijk, te beweren, dat na den oor log de verhouding tusschen de verschillende volken uiterst vriendschappelijk is geworden. De naijver is nog even groot als te voren, een bedenkelyk Nationalisme is in veie landen ge groeid en de financieele betrekkingen, door den oorlog geschapen, zijn weinig geschikt in onbaatzuchtigheid samen te doen werken aan den opbouw van een ontredderde maat schappij. Toch en wellicht juist daarom, is nooit too in intelleetueele kringen de behoef te gevoeld aan internationale samenwerking op ieder gebied, als in ouzen tijd. De Volken bond is er een sprekend bewys van. En hoe men ook over dezo instelling moge denken, hoe sceptisch men er tegenover moge staan, te meer waar de vredesstemmen uit Rome er niet worden gehoord, zjj beduidt een schrede in de goede richting en zou, indien zy niet bestond, ongetwijfeld in bet leven dienen ge roepen. Het zelfde kan gezegd van het „Institut de Cooperation inteilcctuelie”, dat enkele dagen geleden plechtig is geopend en zijn plaats In het officieele leven der volken beeft inge nomen. Het is voortgekomen uit den Volken bond, die reeds sedert eenige* jaren een com missie van intellectuele samenwerking be- vatte, waaraan thans een uitgebreidcr en per manent karakter is gegeven. De Fransche Regeering heeft namelijk het initiatief genomen dit instituut te Parijs te vestigen en gedurende zeven jaren de daar aan verbonden kosten te dragen en voor huis vesting te zorgen. Dit aanbod is met dank aanvaard en zoo belooft bet gebouw ie bet rustige „Balais Royal”' gelegen, bet middelpunt te worden van bet intelleetueele leven der verschillende naties. Niemand kan zeggen of het aan zyn deel ui beantwoorden en zeker van katholieke zijde moet men eenigszins huiverig staan te genover een instelling, waarvan de leiding berust by mannen, wier levensbeschouwing niet op de Christelijke beginselen is geba seerd. Mannen van hooge beteekenis en onmis kenbare wetenschappelijke begaafdheid zya ty ongetwijfeld, maar bun namen, Painlevé, Zinstein, prof. Lorentc en vele anderen, ge ren duidelijk aan in welke richting zaamheden zullen worden gsieid. H ter zal neutraal heeten. Maar wij weten al te goed wat die neutraliteit beteekent en hoe zij in de meeste gevallen strijdig blijkt met de Katholieke beginselen. Niettemin is het belai nader te beschouwen en bet weien van na te c Dezo nieuwe instelling wil door alle moge lijke middelen de misverstanden tusschen de volken uit den weg ruimen. In zijn openings rede heeft Painlevé het zoo juist gezegd' „De intelleetueele elite van een volk beeft als zending de geestesgaven van dat volk tot hooger ontwikkeling te brengen, kunst, lit teratuur en wetenschappen te bevorderen, maar ook de zjel der andere volken te bo- grypen en als het ware hun tolk te zjju bij bet eigen volk. Dit is dan ook het doel vaj dit Instituut, dat vooral praktischcn arbe.d wil verrichten, do samenwerking wil verze keren van geleerden, kunstenaars en schrij vers, om de tnenschelijke kennis internatio naal te ordenen, wederzijds bereikte resulta ten gemeenschappelijk te benutten en veel overbodigen arbeid te voorkomen. Het pro gram is omvangrijk doch nauwkeurig om schreven. Het omhelst de studie van allo vraagstuk ken en de organisatie van alle instellingen dio betrekking hebben op de intelleetueele acti viteit in de verschillendo landen. Een con tact dient gevormd tusschen de wetenschap- peljjko voormannen dat voeren moet tot een oeter begrip van elkanders streven en tot een vruchtbare samenwerking der instellingen, DE BELGISCHE SOCIALISTEN EN DE DIENSTTIJD. Het algemeen bestuur vau de socialistische party in België heeft gisteren het voorstel van de frontparty besproken om den militairen diensttijd dadelijk op zes maanden te bren gen, in plaats van (van 12) op 10, zooals de regeering voerstelt. Na een debat van twee uur, dat soms zeer levendig was, heeft men besloten te blijven by het denkbeeld van Mathieu om te beginnen met 10 maanden, gevolgd door een jaarlyksche vermindering met een maand tot de 6 maanden .bereikt zyn, die ook in het socialistische programma geëischt worden. Vaoriaopig is de regeerings- coalitie dus weer gered. Alleen de fronters, de communisten en een enkele uiterst link- «che socialist misschien zullen voor maanden stemmen. EEN DREIGENDE SPOORWEG STAKING IN ENGELAND. Een speciale bijeenkomst van afgevaardig den van het nationaal verbend van spoor- HET HOOGSTE GEBOUW VAN NEW-YORK. Te New-York zal een gebouw verryzan, dat hooger moet worden dan een der andere, die in de wereldstad a«n den Hudson al slaan. Het wordt acht voet hooger dan de Woolworth Building. Het komt te saan aan de Broadway tusschen de 122ste en 123ste straat en het krijgt den naam The Christian Missionary. De bouw wordt gefinancierd Ivor den makelaar in onroerend goed Oscar E. Konkle. Er komen in het gebouw allerlei onderne mingen: een hotel met 5500 kamers, een kerk, een bank, wiukels etc. In heel hot ge bouw ook het hotel zal niet gero<»kt mogen worden. Tal van ruimten worden oe- echikbaar gehouden voor de administratie van zendingswerk. De geheele opzet bedoelt, een daad van dank en erkentelijkheid te zijn voor het feit, dat indertijd Konkle’s zoon van een ernstige ziekte was hersteld. Deze zoon is thans me dicus en zendeling aan het Victoria Meer in Centraal Afrika. En nu zet zijn vader het to renhuis. Er komen twaalf daktuinen op, één eetzaal zal 2000 gasten tegelijk kunnen her bergen, cn de bouwkosten worden geraamd op 14.000.000 dollar zonder terreiukosten mee te rekenen. Met «len bouw is bereids een begin ge maakt. REORGANISATIE VAN DE POLITIE TE NEW YORK. Uit New-York wordt gemeld, dat Mc Laugh lin, de nieuwe commissaris van politie te New-York, het voornemen te kennen beeft gegeven, het politiecorps te reorganiseeren. Hij verklaarde in een toespraak aan de po litie te Brooklyn, dat van het corps, dat 40.000 man telt, niet minder dan 6000 zich te verantwoorden hadden wegens plichtsver zuim, 'voornamelijk wegens dronkenschap in hun diensttijd. Ik ben niet van plan politie agenten die drouken zyn, gewapend op straat te laten loepen, zeide de commissaris, en ik zal iederen agent, die wegene dronkenschap terecht staat, ontslaan. katholieke Kamerfractie het opheffen van bet fieeft de parlementaire commissie gezantschap ondergaan. Er zit, nu wij schier eenstemmig, zij het op verschillende gronden, thans een samen gaan met de socteaJ-democralen niet willen niet anders op dan een extra-parlemen- tair kabinet. En de katholieken zijn misschien hel meest en het eerst van allen aangewezen, het tot stand komen van zulk een kabinet te bevorderen. Niet allereerst omdat een zoodanig kabi net bet gezantschap zal redden (wie onder ons indertijd dien eisch onverbiddelijk aan een extra-pariementeir kabinet hebben g>> steld, zullen, hem thans niet meer hand haven) maar omdat een dergelijk ministerie sterker dan woorden de „uiterste noodzaak" kan afwenden en omdat bet aan de recht- echo partijen tijd en verpoozing biedt om zich zelf en elkander terug te vinden. Een kabinet-Colijn sou een samenwerking van en een accoord tusschen de rechtscho partijen veronderstellen, die er niet meer zijn. Een extraparlementair kabinet kan zich vrijer bewegen, rust niet op een bepaalde afspraak en kan eerder steun van een recht- sche fractie missen, van een linksche aan vaarden. - Indien wjj op de minst oneervolle wijze -—Ijl.—» ill L «bva raakuzyu, dau hebbej vóór een c~" overeenstemming met de pofitieke eonstel tie, geen vende De heer pathieën m< ste zijn om van belang, was de Rue des Hebdomadaires, i vroeger bewoond gelijk baar naam aan geeft door vredelievend geestelijken, een hoofdstragt, die in tusschen gedurende de tot een der slechte kwartieren van het rusti ge stadje was geworden. Van deze straat leid de slechts een korte wandeling naar de voor naamste der overgebleven poorten en naai het buiten de wallen. Daar begon de weg langs het riviertje de Aveyron, naar het nabijgele gen plaatsje Monastère. Diverse late voor bijgangers zagen op den avond van 19 Maart 1817 bijzondere dingen in de Rue des Hebdo- madaires en op den weg vandaar naar bui ten. De een had verdachte individuen op wacht zien staan voor het Hotel des Princes; een ander bad fluiten gehoord op een wyze als waardoor men onderling teekenen geeft; meerderen waren een aantal personen tegen gekomen, die in een zak iets blijkbaars zwaars droegen en die, begeleid werden door een buitengewoon grooten man, die een ge weer met den tromp naar beneden droeg. Weer een ander, een tuinman, geheel aan den buitenkant der stad wonend, had deze individuen, die het zware voorwerp droegen, langs de rivier zien voortgaan en afhalon langs een steil pad. Geheel andere perst uit Rodez hadden op denzelfden middag 19 Maart den heer Fualdés, magistraat zoo wel onder de Republiek als onder het Keizer rijk en sedert korten tijd in bet ambteloos le ven getreden, op de marktplaats in gesprek wegarbeiders in Engeland heeft besloten het besluit van de nationale louncommissie, dat de eischen tot loonsverhooging van de hand wijst, niet te erkennen en heeft tevens bet verzoek van de patroons om een loonsver laging toe te slaan verworpen. Men i» van oordeel, dat dit besluit ernstigen toestand schept, zooal niet waaraehtige crisis. Men acht het intusschen waarschijnlijk, dat geen liesluit tot staking genomen zal worden voordat het verbond de patroons ontmoet heeft en getracht heeft de onderhandelingen te hervatten. j DE VALSCHE BANKBILJETTEN. De Hongaarsche nationale vergadering van en- quete naar de politieke betrekkingen in de bankbiljettenaffaire gekozen, die uit 25 le den zal bestaan. Daarna begon zy met de behandeling van bet iionvedbesiuit. Te Boedapest is in vert>and met de bank- notenvervalschingeaffaire de secrearis van aartshertog Albrecht, Johannes Meyer, in hechtenis genomen. Naar de te Weenen verschijnende 3 bend” uit Boedapest zegt te vernemen, zou de po litie bjj een huiszoeking bij den Nat'Midlen Bond van Rechtsche organisaties een eigen handig geschreven brief van Bethlen in be slag hebben genomen, <bea hij in begin De cember 1925 vóór de zitting van den Vol- kenhondsraad te Genève_ tot baron Perenyi zou hebben gericht. In dezen brief zegt Beth len (altijd volgens het genoemde Weensche blad):' „Ik weet van uw ophanden zijnde Fransche francs-actie. In het belang van mijn onderhandelingen te Genève, alsmede uit al gemeen politiek oogpunt .’ertoek ik u dezo actie voorh opig te willen opschorten.’’ De verdediger van prins Windisch Gr5tz, zoo beet het verder, kreeg kennis van dezen brief, en stelde een afschrift er van ter be schikking van de oppositie. In de bespreking mei de partijleiders vroeg de afgevaardigde Vaezonjri den minister-pre- sidem op den man af, hoe hei met dezen brief zat. Bethlen was aanvankelijk buitengewoon verrast, haalde daarna ecLu r de schouders op eu gaf toe, dat deze brief bestond. Hy seide: „Ik ontken niet, dezen brief geschre ven te hebben. Hy bewyst alleen maar, dat ik de actie niet heb goedgekeurd”. De oppo- sitioneele afgevaardigde antwoordde Bethlen, dat het zyn plicht als minister-president ge weest zou zyn, onmiddellyk tegen de val- schemuntere op te treden, niet echter om bun een ojiechorting van hun actie te verzoeken. DU1TSCHE CONSULS IN RUSLAND GEARRESTEERD. Naar de bladen melden zyn de Duitsche consuls te Batoem, Bakoe en Poti wegens militaire spionnage gearresteerd en naar Moskou overgebracht. De rechters hebtien niet tflleen de jiarticuliere jiapieren in beslag genomen, maar ook de consulaire archieven. Het departement van buitenl. zaken te Ber lijn zal stappen ondernemen om vrijlating der consuls te bewerkstelligen. DE TOESTAND IN CHINA. Bolsjewisten, die van Kwantoeng kwamen, hebben 25 kilometer van Swatow een Chi- neeschen douanepost bezet, welke onder controle van de maritieme douane stond. Dit is het eerste openlijke vergrijp tegen de in tegriteit van de internationale controle. Het blad Asahii heeft een telegram ont vangen uit Dairen, dat Tsjang tso lin de aanhouding gelast zou hebben vau Iwanof, den Russischen directeur van den Oost-Chi- neeschen spoorweg. Een telegram uit Charbin zegt, dat de toe stand verscherpt is, Chineesche troejien trachten zich hy Charbin samen te trekken. De Russische gezant te Tokio moet ver klaard hebben, dat Rusland berei<L, is zijn eischen desnoode met geweld te steunen. Tengevolge van de verkoeling tusschen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1