Hoord-Hollandsch Dagblad. BERVOET’S UITVERKOOP. Tweede Blad. ZATERDAG 30 JANUARI I r ALKMAAR. DONDERD. 28 JAN. 1926. DE LAATSTE DAG VAN KUNST EN KENNIS. Vergadering van den Raad Y in. En daM dan? All J voorkomende bot W. V. n in de hou- ize brand ?'dOor om- 1OO 20e JAARGANG. bezig, waarna zij grootendeels kon inrukken. ping wonen, konden het tijing-A’eflaten. Toen de in EEN VROOLIJKE KUNSTAVOND IN „HET GULDEN VLIES”. Bovengenoemde vroolyke kunstavond zal op Zondag 31 Januari a.s. des avonds ten q bestaande uit van Dqk, gegeven „TêTE D’OR” (Goudhoofd). Voordrachtavond door AL BERT VOGEL in „Het Gulden Vilei”. Om „Goudhoofd” te begrijpen, moet men den schrijver Paul Claudel kennen. Hij was 21 jaar, toen hjj „Tête d’Or” schreef: de leeftijd van hemelbestormende en* wereldver- trappende onafhankelijkheid, van goudglan zend idealisme, van zwartsten Weltschmerz, de leeftijd van zoekende, radende oneven wichtigheid. Claudel geraakte onder den in vloed van een Bauddaire, van ’t intellectu alisme. Hij zag de wereld met haar klater- goudschittering en sohjjnsoboonverlokking, en er was geen geloof aan een Hierna-boter, dat al die valsche vergankelijkheid met een glanzii hoofd’ KARAKORUM-EXPEDITIE. In aansluiting op onzo mededeeling, dat de Heer Ph. C. Visser in Alkmaar eene lezing met tal van schitterende lichtbeelden zal hou den betreffende de 2de Karakorum-Expeditie kunnen wij mededeelen, dat deze is vast gesteld op Dinsdag 16 Feb. a.s. des avonds te 8 uur in de Schouwburgzaal „Het Gulden Vlies” a. d. Koorstraat te Alkmaar. Bjj deze gelegenheid zal genoemde heer spreken over zijn „Expeditie naar de onbekende gebie den tusschen Kara-Korum en Hinu Kush”. In verhand met het feit dat deze lezing buitengewoon belangwekkend en leerzaam zal zijn.heeft het Comité Kara-Korum-Voor- dracht Ph. C. Visser, gemeend het bezoek te moeten aanmoedigen door by voorverkoop toegangskaarten tot lageren prys beschikbaar ta stellen en wel tot 6 Februari a.s. De prijs bedraagt dan 1.resp. 0.75 terwyl na dien datum deze wordt verhoogd tot 1.25 resp. 1. Voor nadere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende aankondiging. BISSCHOPPELIJK BEZOEK. Z. D. H. Mgr. Augustinus Josephus Gallier, Risschop van Haarlem, bracht heden een be zoek aan de onder zijn patronaat staande in stelling „Huis van Zessen”, in de Schouten straat, alhier. LEZING OVER HONGARIJE. Naar wy tot ons en veler genoegen kun nen mededeeelen, zal de heer H. B. Ros uit Amsterdam, die onlangs hier ter stede een lezinfe over Hongarije hield, a.s. Maandag avond te 8 uur in het gebouw der St. Jo- sephgezellenvereeniging aan het Verdronken- oord, deze lezing vervolgen en dan thans de lichtbeelden vertoonen. Wij twijfelen er niet aan of de velen, die het eerste deel bgwoonden, zullen ook nu weer aanwezig zjjn, tcrwjl zy, die de eerste maal verhinderd waren, thans ook verwacht worden, want ook voor hen zal bet vervolg zeer interessant zijn. brandende perceel brand reeds eenigei ruiten waren reeds bevond zich reeds op de eerste bovenverdie ping kwam plotseling een groote herders hond van den heer Bakker, welke hond zich al dien tijd in het brandende huis had bevon den, met een grooten sprong door rook en vuur naar beneden, tot grooten schrik van allen die het zagen en niet wisten wat er aan de hand was. De hond kwam goed op den grond terecht en zocht een goed heen komen. De brand werd ontdekt door een surveil- leerend agent, die de bewoners waarschuwde. Van blusschen bleek reeds aanstonds geen srpake te zijn. De oorzaak is onbekend, de schade wordt door verzekering gedekt. der gemeente ALKMAAR, op Donderdag 28 Januari 1926, 's middags te 1 uur. VOORZITTER: de heer mr. W. C. Wendc- laar. SECRETARIS: de heer A. Koelma. Afwezig de heeren Kusters en Leesberg, beiden met kennisgeving. De VOORZITTER opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering wor den vastgesteld. Nieuwjaarsrede burgemeester. De VOORZITTER zegt het volgende: Sinds onze vorige vergadering is een groot deel van ons land geteisterd door een waters nood van een om vang als in geen-jaren was voorgekomen. Het komt my daarom voor, dat wy onze werkzaamheden niet mogen san- vangen zonder een woord van warme deel neming met de slachtoffers van deze ramp. Kon men in den aanvag omtrent haren om vang misschien van gevoelen verschillen, door de later ingevallen vorst heeft zij een zoodanigen omvang genomen, dat met volko men zekerheid vaststaat, dat voor millioenen en millioenen schade is toegebracht aan een groot aantal personen in Limburg, Noord- B ra bant, Gelderland en Overijssel. Het ;s dan ook niet voldoende om in deze woorden van deelneming te spreken, maar het is noodza- kely'k dat de eenheid van het Nederlandsche volk ook door daden in deze wordt betoond. Gelukkig heeft men het te Alkmaar algemeen alus verstaan en het is mij een groote vol doening er op te kunnen wijzen, dat het Al gemeen Watersnood-Comité in deze stad be halve een groote hoeveelheid kleederen, een bedrag van ruim f 12000 heeft opgehaald. Bedenkt men, dat daarnaast het R. K. Huis vestingscomité nog een 6000 heeft ingcza- meld, dan mag gezegd worden, dat Vkmaar te midden van andere gemeenten dn 'cz- vvn uitstekend figuur heeft gemaakt. Trouwens op het gebied der weldadigheid heeft "Alk maar in 1925 bijzonder veel gedaan. Het lijkt mjj niet gewenscht daarvan een volledige op somming te geven, maar ik mag toch zeker niet onvermeld laten de ruim 12000 die Alkmaar in den afgeloopen zomer naar aan leiding van de cycloonramp heeft bijeenge bracht. De In de laatste weken voorgevallen feiten hebben my hiermede vanzelf gebracht tct een herinnering aan het zoo pas afgeloopen jaar. Het zjj my vergund daaraan nog tenige BEGRAFENIS Ör- P. VRIJLANDT. Het stoffelijk overschot van Dr P. Vrijlandt, dat de vorige week te Alk maar, waar hij rector van het gymnasium is geweest, voorioopig ter aarde was be steld, is naar Moordrecht overgebracht en daar gistermiddag bijgezet in ’t £Taf, waar ook zijn vader rust. De plechtig heid werd door de weduwe, bloedver wanten en vrienden bijgewoond Bij het geopende graf heeft de heer W. F. J. den Uyl, uit Utreoht, hat woord gevoerd. Te Alkmaar op het kerkhof aldus sprak hij, is onze geliefde doode verle den week geprezen als een uitnemend leeraar, als een man van groote weten schappelijke bekwaamheid, met hbege en edele strevingen. Dezen lof heeft hij zeker ten volle verdiend, doch wij zou den aan de nagedachtenis van onzen besten vr i nd tek r. doe ndie« wji .hem hier aan zijn laatste ruststede ook niet herdachten als vurig Patriot: hem: .lie zijn land liefhad met geheel zijn ziel, met geheel zijn hart en met geheel zijn verstand. Voor hem toch gold het woord van Verlaine, dat de liefde tot het vaderland de eerste liefde is en de laatste liefde ra elefd t tCod. Hoe w sten wii ee liefde brandend in hem! Geen offer, geen inspanning, geen vijandschap van menschen viel hem daarvoor te zwaar. Op ontroerende wijze heeft hij er getui genis van afgelegd in zijn vlugschrift „Moederaarde”, zijn eerstel ngA <4 een reeks werken van grooteren vang zou zijn gevolgd, ware hij niet ontijdig uit dit leven weggerukt. „Zooals men slechts ééne moeder heeft en eenen vader, zoo heeft men slechts ééne moedertaal en één vader land. Er is voor een Nederlander niets hoogers te bereiken- dan op ende op Nederlander te zijn. Godsdienst is in onze oogen, te leven in overeenstemming met den aard, het karakter van het stuluke grond, dat ons, dank zij den Almachtige, hier op aarde andere herinneringen vast te koopen. En noem ik in de eerste plaats het aftreden vaa het Raadslid Offers en het optreden In zQn plaats van den heer Bosman. Ik herinner er U verder aan, dat in het afgeloopen jaar tjja overleden de heeren Eits, het voorma'ig Hoofd van de 6e Gemeenteschool, Ds. de Pree en Mr. Cohen Stuart, dat een eervol ontslag werd verleend aan den heer Visser als Hoofd der School voor Buitengewoon Lage Onder wijs, endat de Raad benoemd heeft de heeren De Winter als Hoofd dier School en De Groot als Directeur der Handelaavondschool, terwyl mejuffrouw Poelman werd benoemd tot Hoofd der U. L. O. School voor Meisjes. Vermeerderde de bevolking over het jaar 1924 met 652 zielen, over 1925 bedroeg die vermeerdering slechts 621 zielen. De kleine achteruit hare ver! glanzing van blyde hoop ontlichtte. „Goud- hoofa” is de zuivere uiting, de belichaming van wat er in die dagen in Claudel woelde en leefde. En die gevoelens heeft hjj ver klankt in volgens Vogel schitterende beelden, in soms meesterlijk-psychologische ontrafelingen. De personen in deze tragedie zijn beli chaamde ideöen, 't stuk zit vol symbuliek. Claudel breekt dan ook met de oude-, en streeft doelbewust naar de neo romantiek. Wie is „Goudhoofd”? Een zekere An iel, in zich voelend een onstuimige wildheid, een yzeren onbuigbaren wil, wars van het klein- iijke, pietluttige dorpsleven, is de wereld In gegaan. Hem volgde de vrouw, die hem liefhad. En nu heeft de dood die vrouw aan hem ontrukt. De wereldhaat, de menschen- verachting en daarmee: de zelfvergoding groeien in hem. Hij weet in zich een ontem bare kracht. Een vriend zijner jeugd, ook een zoeker, die smachtend in de donkerte, die hem om huivert, uiteiet naar meer licht, meer waar heid, zal Aniel volgen, als deze er weer op uittrékt, vast besloten om den mencch, dien lafaard, z’n groot-willen te doen gevoelen. Hiermee eindigt het eerste deel. In het tweede zien we den man met de gouden lokken als overwinnaar van-een vjj- andeiijk leger, en daardoor: als redder van zijn vaderland. Z’n trouwe vriend sterft on voldaan, dorstend naar licht en waarheid., cn daarmee verdwijnt bet laatste greintje menschenliefde uit de ziel van Goudhoofd. HU aai het volk, dat h|j too juist gered heeft uit z’n loomen slaap wakker schudden, h(J zal ’t oude vermorzelen, hij wjjet *t volk, dat voor 't paleis sgmenrot en tiert, op een toe komst van roem en grootheid. Als een con sequent Übermensch A la Nietscbe verplet tert bjj alles, wat hem in z’n streving in den keg staat; hjj doorsteekt den ouden koning, omkleedt zich met het koninklijke purper en verjaagt de dochter, de laatste telg uit de oude dynastie. Met het oude, wat hemzelf en wat de wereld betreft is nu totaal afge rekend. 't Oude, hier verzinnebeeld door z’n eerste slachtoffer en ’t ontzielde lichaam van z’n vriend. In het derde gedeelte treffen we koning Goudhoofd aan in weergalooze macht. Azië is nu het doel van zijn willen. Maar nu is 't met zUn macht gedaan. De koning wordt zwaar gewond en sterft, nadat hjj aan z’n hoofdlieden de koningsdochter als z’n op volgster aangewezen heeft. Vooral in dit laatste gedeelte is allewer- kelykheid zoek. Hier niets dan vaak duistere symboliek. Uitgebeeld wordt de vurige baai van den vroegeren onderdaan tegenover de weerlooze koningsspruit, die naar deze on- heflsplaats ontvlucht is. Dit oud regime, boewel Goudhoofd ’t weer bestemde voor z’n land, heeft afgedaan: de dochter van den vermoorden koning geeft den geest. Leegte, sombere, wazige onzekerheid, vertwijfeling rest nog voor een leven zonder licht, zon der vertrouwen op 'n albestierende Voorzie nigheid. Met die tendenz. al zou Claudel die nu niet meer bedoelen, gaan we naar huis. U ziet: bjjlangena niet onze Claudel, de sohryver van het wondermooie „L’Annonce faite A Marie", met welke vertaling Rooy- aards zulke heerlyke triumphen vierde.... De compositie van de tragedie „Tête d’Or", de diepe symboliek, de laten we maar zeggen eigenaardige beelden, vraag, die zich onweerstaanbaar aan opdringt: Waar eindigt de symboliek, I te beurt was gevallen, eerbied dus voor I de Moederaarde, overeenstemming met de Natuur.. en zoo is ook godsdienst, in onze oogen, overeenstemming met ons verleden, de overlevering, eerbied voor de goede, nuttige en schoone daden onzer voorouders". Welke Nederlander heeft vóór hem zóó klaar, zóó eenvoudig, zóó schoon deze dingen gezegd? En wij verwacht ten nog zooveel schoons in woerd en daad van heml Maar God, die het best weet, wit {ped voor ons is, nam hem van ons we), zoo als Hij voor eenige weken in de Zuide lijke helft van ons Nederlandsche vader-, land den 44-jarigen Vlaming Lolev ijk Dosfel die „de heilige nationalist” werd genaamd voor zich opriep. Op zijn sterfbed sprak onze vriend er van, dat hetgeen God doet welgedaan is en dat wij in Zijn wil berusten moeten Wij zullen berusten, doch altijd, zoolang wij leven, zal de wonde die dit verlies geslagen heeft blijven schrijnen, nimmer zullen wij dezen al te vroeg gestorven aanvoerder en leider vergeten kannen De wetenschap en het Alkmaarsche gymnasium hebben veel aan hem ver loren, zijn gezin, zijn bloedverwanten en vrienden nog véél meer, maar zijn Vaderland het allermeest. Wie zal zijn plaats innemen? Wie heeft zijn Nederland zóó lief en is daar bij tevens zóó bekwaam, zóó onver saagd,, zóó offervaardig, zóó trouw en zóó wel bij tale? „Dr. Vrijlandt kan niet vervangen worden”, reeds menigeen heeft het spr. gezegd! Maar in zijn geest zou het niet zijn geweest, den moed nu verloren te geven: de laatste woorden, welke hij, een vier tal weken geleden, aan spr. schreef, luidden: „Met vollen moed een nieuw vechtjaar 1926 iól", en daarom ri»o spr. aan zijn graf de jeugd van alle Dietsche landen waarop hij zijn hoop stelde toe, naar de wijze van den dichter Jan Celliers: Wat vrees ons Geseeën sal wees die grond, die bloed, die <’.-s wat sulke vrygte dra, In ons Vrijlandt se gees Voorwaarts Neerlandial De heer Den Uyl legde op het graf een krans, doorvlochten met de landskleu- ren en met oranje linten. LOTERIJ. Men deelde ons mede, dat in deze stad 3 twintigjes van het lotnr. 12619 van „Lotisico" verkocht zijn. Op dit nummer viel een prijs van f 50.000, zoo- dat op elk „twintigje" een brutoprijs van f 2500.gewennen werd. LICHTEN OP. Morgenavond voor rijwielen en motor rijwielen om 5 08 uur lichten op. Voor rij- en voertuigen om 5.38 uur. NED. REISVEREENIGING. Op verzoek herinneren wij er nog even aan, dat Mr. M. J. van der ifyer. uit den Haag, voorzitter der NeJ. Reis- vereeniging, morgenavond, 29- Jan., in „Het Gulden Vlies” een causerie zal houden over Tirol en de Dolomieten. itgang van de vermeerdering vindt rklanng in de Ingebruikneming -*an woningen der Bouwmaatschappij „’t Ooie- vaarnest", juist over de grens dezer gemun te. Want de vermeerdering der bevolking in deze stad heeft in 1925 geregeld meer bedra gen dan over 1924 tot aan het oogenblik, waarop de eerste dier woningen beschikbaar kwam. Telt men verder de thans cp het t'oie- vaarsnest wonenden by het totaal op, tan is de bevolkingsvermeerdering van Alkmaar over 1925 niet beneden die over 1921 geble ven. De gezondheidstoestand der bevolking was over 1925 wederom goed te noemen. Besmet- telyke ziekten kwamen hier in beteeken-nde mate met uitzondering van roodvonk, nkt voor. Aan roodvonk leden 35 patiënten. Ten aanzien van de malaria kan ik mededeelen, dat het sedert 1920 zoo zeer teruggelo->pen kinineverbruik in 1924 opnieuw is verminderd en thane 0.9 gram per lid van het Algemeen Afdeelingsziekenfonds bedraagt. Over 1925 staan te dien aanzien geen gegevens vast Met het oog op den gezondheidstoestand is voorte de woningvoorziening alijd van groot belang. Dienaangaande kan ik mededeelen, dat niet alleen de op 31 December 1924 iu aanbouw, verkeerende 165 woningen gereed kwamen, maar bovendien nog 57 andere, zoo- dat de woningvoorraad in 1925 in totaal met 222 vermeerderde. Zooals vanzelf spreekt zyn de woningen van het Ooievaarsnest hierin niet begrepen. Naar men ziet, ook zoniet dat, een ruim voldoende getal voor de genoemde vermeerdering der bevolking in deze g«m«en- te met 621 zielen. Men kan dus zeggen dat ook in het afgeloopen jaar wederom de wo- ningnpod vemiinderd moet zijn. De toekomst ziet er echter in dit opzicht niet zoo gunstig uit ata verleden jaar, toen er op 1 Januari als gezegd, 165 woningen in aanbouw waren, terwyl dit getal op het oogenblik slechts 23 bedraagt. Het is te hopen, dat zij die van de opheffing van Huurcommissie in het afgeloo pen jaar een wederopleving van het particu lier initiatief verwachtten, spoedig die ver wachtingen verwezenlijkt zullen mogen zien, of dat andere maatregelen zullen worden ge nomen, opdat de bevolking aan het eind van het pas begonnen jaar er ten aanzien van de woningvoorziening niet slechter aan toe zal zyn dan thans het geval is. Wat den economischen toestand der lievoL kig betreft wil ik er vooreerst op wyzrn, dat de opbrengst der marktvelden over 1925 slechts een luttel bedrag hooger was dan over 1924. Wel werden op de kaasmarkt wn- der mirn 300.000 K.G. kaas meer aange- voerd dan over 1924 en weliswaar steeg de aanvoer ter graanmarkt niet onaanzienlijk, maar daartegenover stond een mindere aan voeg op de vee- en botermarkten. Ook de aan voer op de eieren mark^^p terug van by- na 3.500.000 stnks tot ruim 3.100.000 ’tuks, maar deze kleine vermindering van den aan voer ter markt wordt in ruime mate goed ge maakt door den aan voer van bijna 3.400.000 stuks ter elerveiling, welke op 10 Januari 1925 werd geopend. Het aantal te Alkmaar verhandelde eieren is dus in het laatste jaar verdubbeld. De omzet op de groentenveiling is de laatste jaren niet onaanzienlijk vermeer derd. Hij steeg van een waarde van ruim 204.000 in 1923 tot ruim 266.000 in 1924 en tot byna 290.000 in 1925. Zoo schijnt ook de vergrooting van bet aantal telegrammen en telefoongesprekken van 225.000 in 1923 tot 250.000 in 1921 en 258.000 in 1926 op een verlevendiging van het handelsverkeer in deze gemeente *e wy- zen. Misschien wyzen ook de cyfers van de inleggingen en de terugbetalingen by de Rijkspostapaarbauk en de NutsspaarnanK op een verbetering van den economischen toe stand. In 1923 werd n.l. bjj deze banken Ie zamen slechts f 1500 meer ingelegd dan to- .ugbetaald. In 1924 werd zelfs 17000 n.eer terugbetaald dan ingelegd, terwijl in 1925 166.000 5neer werd ingelegd dan terugbe taald. Het aantal faillissementen in het arron dissement Alkmaar, dat in 1923 127 beliep en in 1924 zelfs 153, verminderde in 1925 tot 91. Daarentegen was de werkloosheid in 1925 belaas grooter dan in 1924. Het gemid deld aantal werkloozen steeg n.l. van 208 op 225. Deze gegevens aangaande den economi schen toestand der bevolking wil ik niet be ëindigen zonder er nog op gewezen te heb ben, dat het totaal van het vastgesteld inko men in deze gemeente over 19241925 nage noeg gelyk bleef aan het verleden jaar ge noemde cyfer van ruim 16.000.000 over 19231924. Toch is er hierby een verschui ving ingetreden, aangezien dit totaalbedrag alleen bereikt is kunnen worden door ven toe neming van het aantal aanslagen van byna 7800 tot ruim 8200, zoodat het gemiddeld in komen der aangeslagenen is gedaald van 2070 op 1946. Om zich een idee »e vor men over de verspreiding van het inkomen over de aangeslagenen is het niet onaardig te vermelden, dat van de genoemde 8262 aange slagenen er 5666 zijn wier inkomen niet hoo ver is dan dit gemiddeld bedrag van 1946. Van de 2596 voor een hooger inkomen aange slagenen zyn er 1089 met een inkomen hoo ger dan 3000, 437 met «wx inkomen hooger dan 5000, 122 met een ii^omen van meer dan 10.000 en 28 met eêirSinkomen van meer dan f 20.000. Het komt mij voor, dat uit deze cyfers voor de in deze gemeente te voeren politiek zeer belangrijke conoluaiea zyn te trekken. Het lijkt my echter niet mjjn taak, althans op dit oogenblik niet, om dat te doen, maar ik meende U deze cijfers te moe ten voorleggen, opdat ieder Uwer in staat ajf die condunee zelf te trekken. Van de in het afgeloopen jaar genome* 8 ure door de „Optimisten’ Adolf Bouwmeester, Antoinette Stella Fontaine en Max Weber, worden. Wy zullen niet in den breede over dezen avond uitweiden, doch slecLta een kort ré sumé van het een en ander geven. In de eerste plaats is Adolf Bouwmeester er, die den geheelen avond onvermoeid voordrachten, schetsen, één-acten enz. ten beste geeft Daarna hebben wy Antoinette van Dyk, de door de Radio zoo geliefde en gevierde zangeres, met Oud-Hollandscho liedjes bij de' luit, welke zeer geapprecieerd worden. Stella Fontaine, de bekende cabaret-zan- geres zingt zeer in den smaak vallende lied jes en eeft imitaties van bekende artisten. En „last not least” Max Weber, die met zyn goochelnummers en vocal met „de Moderne Heksenmeester" zeer veel succes heeft Het geheel staat onder artistieke leiding van Adolf Bouwmeester, die elk nummer op zyn eigen leutige wijze annonceert. Er meer van vertellen? Wy denken er niet aan. Dit is nu werkelyk om mee te beleven, vooral, daar het zulk een geruimen tyd ge leden 1-, dat een dergelyk genre hier ver toond werd. Wie zich zelf een prettigen, maar toch ook interessanten avond wil be- «orgen, zal verstandig doen, naar den schouwburg op de Koorstraat te gaan, al waar de „Optimisten” voor dien avond hun domicilie hebben gekozen. De pryzen zjjn voor niemand een beletsel Tot slot nog «enige recensies. „De Telegraaf": Daar is van alles, dat u, 't eene na '4 andere, op voortreffelijke wyze wordt vocrgeaet Men kan hun optimisme gegrond achten. De zaal was vol, ’t program ma uitstekend en het stffcces groot. „Handelsblad”. De Optimisten dis het aan durven de tooneelmisère van dezen tijd te trotseeren, hebben het in de variatie gezocht 't Zal blijken dat zij niet te optimistisch zjjn geweest „De Tjjd” Alles ging vlug en vlot iemand kan slagen, dan zijn z|j hét „TURNLUST”. Het bestuur van de Gymnastiek vereeni- ging „Tumlust” maakt aan de ouders en do nateurs nog eenige regelingen bekend, betref fende den te geven Eereavond op Zaterdag a.s.: Ie dat bet donateurschap recht van toe gang geeft voor twee personen; 2e dat er voor de donateurs gelegenheid bestaat tot plaatsbespreken; 3e dat deze avond ongeveer 9 uur voor de adspiranten is afgeloopen, zoodat zy op dit uur door de ouders kunnen worden afge haald; 4e dat er precies om half acht wordt aan gevangen, gezien het groote program, terwijl op dit uur, onherroepelijk de deuren worden gesloten. Men zie de in dit nummer advertentie. de ons opdrlngt: Waar eindigt de symboliek, waar begint de realiteit? dit alles had ten gevol ge, dat 't stuk niet den indruk maakte, dien Vogel met z’n machtig talent maken kan. La ten we ’t bekennen: we zijn te nuchter, te réëel, om ’t übermenschliche, ’t fel-tragischer waarby meer ideeën dan wenschen J»*'? el kaar in botsing te komen, zoo in^ vtffien om vang te begrijpen, 't Is tedwfïken aan de weergalooze zeggingskraetlt van den kun stenaar, dat men vportflurend met den groot- sten aandacht toehoorde. De verklanking van ’t geen in ’^fnenschenziel leeft en roert, Jat was subliem. Denk U all£ mogelyke mances, die kunnen liggen tusschen den wildeflf tij umphkreet van den strever en T klagend fluisteren van den gemartelden menseh, Al bert Vogel weet ze weer te geven. Deelen we ten slotte mee, dat de zaal flink bezet was. Mr. C. Smal, Voorz. van „De Kath. Kring”, waarvan deze avond uitging, leidde den declamator met een enkel woorij in en wees op den avond in 't vorige jaar, toen we reeds met den heer Vogel kennis mochten maken. Naar we vernemen treedt op 8 Fe bruari a.s. v. Riemsdijk met z’n levensliedjes voor den Kath. Kring op. Commentaar over bodig: wie met dezen kunstenaar kennis ge maakt beeft, verlangt er naar, die kennisma king te hernieuwen; wie nog niet daartoe in de gelegsuheid was, ga er hpen. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN WATERSNOOD. Met ingenomenheid bericht de Penning meester van het Watersnoodeomité 1926, dat door hem is ontvangen 327.40 van de too- neelclub uit de afd. Alkmaar van de Ned. Reisvereeniging, als opbrengst van de door haar op Zaterdag jJ. gegeven opvoering van „Een groote nul’*. In totaal is nu door hei Comité ontvangen ongeveer 12.600. WERK OPGEDRAGEN. Burgemeester en Wethouders hebben voor den duur van het kalenderjaar 1926 het ver richten van metselaarswerk aan.de gemeen- tewoningen bjj den Tienenwal opgedragen aan den Heer Chr. Nic. van den Idsert, wo nende Clarissenbuurt nr. 35, alhier. ERNSTIGE BRAND. Tn den afgeloopen nacht is in het café „Atnicitia" van den heer Bakker op de Laat, nadat daar een feestje van een worstelvereenï ging was gehouden, brand ontstaan, die zoo'n grooten omvang nam, dat het café geheel is uitgebrand, terwyl de er achter liggei ten danszaal geheel is afgebrand. De: viel samen met een vergadering van de hoofd lieden van het brandweercorps, 's Avonds n.l. waren de hoofdlieden van de brandweer met den Burgemeester en een deputatie uit het corps „Kracht en Vlugheid”, waarvan de heer v. d. Veen commandant was, samenge- kemen om den heer v. d. Veen in verband met zijn afscheid van de brandweer, te huldi gen. De burgemeester voerde daarbij het woord, waarna hy den heer v. d. Veen een medaille van de Kon. Ned. Brandweerver- eeniging op de borst spelde. Om 12 uur had In verband hiermede een klein souper plaats, waarby door de verschillende aanwezigen ter eere van den scheidenden commandant speeches afgestoken werden. Toen men zich op ’t punt zijnde zich huis waarts te begeven, in fle vestibule van het politiebureau bevond, vernam men, dat er brand op de Ijiat was uitgebroken. Direct ging men naar alle kanten heen, om zich naar zijn post te begeven, terwyl ooX de alarmsignalen in werking werden gezet. Toen de brandweer ter plaatse van den brand ver scheen, bleek het, dat de politie reeds po gingen had aangewend het vuur in den aan vang te stuiten. Dit gelukte echter niet, zoo dat de brandweer met twee motorspuiten aan het blusschingswerk begon- Naast de vier stralen op de motorspuiten werden ook nog 4 stralen op de waterleiding aangesloten, zoodat met 8 stralen water tegelijk gewerkt werd. De brand pakte heel erg aan, zoodat ook de naastliggende perceelen gevaar Hepen. Men wist echter het vuur tot het branden de perceel te beperken. Het vuur sloeg nog wel over naar het er naast lig gende perceel, maar dit wist men te behou den, dit laatste perceel heeft slechts eenigo schade bekomen. Tot ongeveer half vjjf bleef de brandweer met het blusschingswerk bezig, waarna zij grootendeels kon inrukken. De eigenaar van het café en zyn gezin, die op de bovenverdiepini tjjd had gewoed de gesprongen en het vuur

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 5