v „ONS BLAD” Bureau: HOF 6. ALKMAAR. - Telefoon: We 8» M FEUILLETON. OM DE EER DER FAMILIE. Weceeaag 1O februari ’OSTgtro ttxswi *Oe Jaargang fcwerientitprijti Van I5 regel»-/ 1.25; elke regel meer 10.; per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanb uitbetaling per plaatsing f 0.60 BINNENLAND. *1 BUITENLAND. Verspreide Berichten. UIT DE PERS. Oneenigheld. Korte berichten. Te Parijs. Abonnementsprijs^ nr rwanssi wor Alkmaar ••••«- Foor buiten Alkmaar f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 80 f hooger. In. AH* sbonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welks hen verzekert tegen ongevallen tot «rên bedrag van f SOO,—, f 4OO,—, f 200,—, t IQQ—60,—, f 36,—, f POSTGIRO 184861 n pa- Gedenck-, een het 1 ADMINISTRATIS No. 43» RCDACTIS No. 33» 9. r uil van op de M op sto- NODRD-HOLLANDSCH DAGBLAD HET KONINKLIJK ZILVEREN HUWELIJKSFEEST. Maandag lijn uit alle oorden des lands en ook uit het buitenland teer vele telegrafische lietwat zywaart, van al dezo drukte was op een boschweide een vrooljjk gezelschap om een op den grond uitgespreid ta fellaken gelegerd waarop een zeer eenvou dig ontbet stond Helder klonken de glazen, en de jeugdige frissche kelen zongen een jubelend lied in de heerlijke natuur. Hoe vreedzaam en eensgezind bet gezelschap ook onder elkaar was in hun natuurlijke onge dwongenheid, zoo spon toch de afgunst bare draden van den een naar den ander. ,Wat zullen die burgers nijdig zqn dat wij i volkomen ignoreeren!" fluisterde me- baron Schlichting toe, heer, die het grootste gedeelte van zijn '4 gelukwenschen voor de Koningin en den Prins ten paieize Het Loo binnengekomen. Het aantal dienstdoende !81vgia<i<den op Het Loo moest wordi Ook werden ta| leize afgegeven. Uit de gemeente Apeldoorn door het personeel der intendance Hed Loo, het personeel van de opperhoutvester^ Het Loo, de Oranjevereeniging Het Loo, en den raad der Gereformeerde Kerk en voorts bleomstukken van de gezamenlijke ministers, den Raad van State, de commissarissen der Koningin en hun echtgenooten, de burgerij van Amsterdam, den Tuinbouwbond te Aals meer, de Vereeniging van Christ. Onderwy- zers(eesen) in Nederland, het onderofficie ren regiment kustartillerie in Den Helder, den bijzonderen vrijwilligen landstorm, de Kon. vereeniging Het Nederl. Tooueel, den Oranjebond in Den Haag en de vereeniging SL Lucas. Te Den Haag. Gisteravond had in de groote zaal van den Dierentuni de Christelijke Oranje- vereeniging .Bijbel en Orane” een huk digingsavond georganiseerd ter geleg n- heid van het zi eren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar De Koningin had haar kamerheer, ceremoniemeester, Baron van Hardenbroek tot Lookhorst opgedragen om haar dezen avond te ver tegenwoordigen. De voorzitter, de heer Paa, sprak een rede uit. waarin hij uiting gaf aan de vreugde, die het Nederlandsche volk ge voelt bij het huwelijksfeest van zijn Koningin- Vervolgens werd net nationale zang- spel «Je Maintiendrai” opgevoerd. toe lief hadden, dat het echter zoo spoed niet tot een huwelijk kon komen, wijl schoone Bietinghoff doodarm was, terwijl hij met zijn toelage van huis maar juist zyn HET WEENSCHE PERSSCHANDAAL. De Weensche correspondent van de „N. R. Crt.” ontleent inzake bet geval van de Abend aan het Neues Wiener Journal, dat bij de afpersingen, waaraan de hoofdredac teur zieb schuldig maakte, de ad verten tie- agent Arthur Fuchs als bemiddelaar optrad, die zich daarmee een vermogen van meer dan dertig milliarden kr. wist te verwerven. Het blad noemt ook de namen der instellin gen, die slachtoffer van de afpersingen zijn geworden, waaronder Castiglioni, de Deposi- tenbank, Bronner, Drucker, Kranz, enz., en wijst er op dat „Der Abend” niet bet eenige blad in Weenen is, dat zien op die wijze in komsten verschaft. TEGEN DE BAKKERSTRUST IN AMERIKA. By het Federale Hof is een verzoek inge diend om te beletten, dat zeven maatschap pijen, waarvan de voornaamste de Ward Food Produts Corporation is, een groote trust in het bakkersbedrijf vormen. De Ward Food Products Corp, is verleden week ge registreerd met een kapitaal van 590.000.000 dollar. Ook de attorney general is onder de onderteekenaars der petitie, welke gebaseerd is op de wettelyke bepalingen tegen de truts. Het plan beoogt alle bakkerjj-bedryven en gros onder één directie te vereenigen, ten einde alle concurrentie uit te schakelen. DE LEER VAN LENIN. Teneinde een einde te maken aan de twis ten over de interpretatie van de leer van Lenin, beeft bet centraal comité der Russi sche communistische party besloten een com missie te benoemen voor bet ontwerpen eener „officieele interpretatie” van die leer, die dan voor de party gezaghebbend en bindend zal zyn! Deze commissie zal haar arbeid verrich ten onder oppertoezicht van Stalin. Een ver zoek van de oppositie, om ook een of meer gedelegeerden in deze commissie te mogen benoemen, is afgewezen. OVERSTROOM1NGEN IN HET BUITENLAND. De toestand in het Theeinsgebied wordt slechter. De omgeving van het riviertje de Lea is in een groot meer herschapen. Vele buitenhuisjes worden weer door bet water bedreigd. Gistermiddag is de temperatuur ook plot seling gedaald. Om twee uur was zy 41 gr. tegen 51 gr. gisteren op denzelfden tyd. Te Manchester is zelfs sneeuw gevallen. bewonderd werd. In een engsluitend crème kleed, dat melk wit hare slanke gestalte omsloot, met lang- golvende, prachtig blonde baren, kwam zij op haar parasol gesteund, langzaam aange trippeld. „Wat een affreus hobbelige weg", klaagde zy met zachte, weeke stem. „Gij hebt het uitstapje te ver uitgestrekt, ik werd zoo laat eerst door de hertogin ontslagen." „En de freule heeft dezen weg zoo geheel alleen afgelegd?” vroeg baron Schlichting met zulk een ongeveinsde ontsteltenis in toon en blik, als ware het bosch met mon sters van allerlei soort bevolkt. „Zeker heb ik dat; ik hoopte u op Geor- geshöhe te vinden ,een wegwijzer gaf mij eindelijk de richting aan, waarin ik u zou kunnen vinden, en nu moest ik maar klim men en klauteren, om my zelf een omweg te besparen; ach, ach, mijn arme voeten.” De zeldzame schoone hofdame wees hare sierlijke in goudkleurige laarsjes kende loopwerktuigen. ,Jk zou de vöetetappen wel willen kus sen”, fluisterde Schlichting galant. „Wilt gij op dezen gcimproviseerden zetel plaats no men, hjj bestaat uit myn overjas?” Tien handen reikten haar ververschingen toe en de meest belangstellende vragen be reikten de ooren der hofdame, die met een onnavolgbare gratie op de aangeboden zit plaats neergezonken was: zy zag er verruk kelijk uit, dit negentienjarige meisje, met itgebrHd. z bloemstukken fit de gemeente Aj De officieren der Nederlandsche land macht, de reserve-officieren daaronder be grepen, sullen aan de Koningin en den Prins der Nederlanden by gelegenheid van bun züveren huwelijksfeest een huldeblijk aan bieden in den vorm van een schilderij van de hand van den heer Hoynck van PapendrechL Een eerewacht. Het ligt in het voornemen van de plaat- seiyke landstormcommissie ’s Gravenhage, een eerewacht te geven uit bijzondere vrij willige landstormers, by den terugkeer van de Koninklijke familie in de residentie a.s. Maandagavond 6 uur 20 min. aan Staatsspoor. hen volkomen igm vrouw van Eichrodt een 1 veertig levensjaren in hofkringen had door gebracht. „Natuurlijk, dio burgers beschouwen het als een inbreuk op hun rechten, dat wy om zoo te zeggen beslag hebben gelegd op bet seizoen. En wat voor bontgezelschap is daar niet bijeen, b. v. de beruchte woekeradvo- eaat uit P. en zijn spruit, foei, wat vokl” ,Jk krijg kippenvel van afschuw; doch rQ. ieid sou dieper bij den groet van den seboonston ca valier der residentie en „Hallo, den berg af”, commandeerde Schlichting, allen voor uitsnellend. Gelijk reeën sprongen zy licht voetig het steile jiad af, naar de weide toe, die zich gelijk een groene band om den berg slingerde. Graaf Egon’s oogen hadden slechts ééne gezocht in de rij der dames, de schoone hof dame. Zij had zich van de „heentrekkende zwerm weten los te maken en nu stonden beiden alleen tegenover elkander. Een donkere blos overtoog het witte effen gezichtje. „Welkom”, fluisterde zij zacht en innig- Eugenie”, antwoordde hij eveneens met een hartetochtelyke beweging. „Maar kom dan toch, graaf Hallwey, en trek u freule van Bietinghoff een weinig aan, zjj klaagde daar straks over vermoeidheid," riep baron Schlichting een weinig boosaar dig van de helling van den heuvel naar bo ven. Het was immers reeds lang bekend, dat de beiden daarboven elkander tot waanszins - - - dig de „Denk daar niet aan, genadige vrouw. Ge loof me, wees geen spelbreekster, we zyn hier veel te ongestoort. De landelijkheid is een heerlijk iets, hier kent men ceremonieel noch etiquette, zelfs Hare Hoogheid gevoelt zich hier vryer en ongedwongener. Die las tige hofdwang. Wezenlijk, genadige vrouw, laat dien armen woekeraar maar stilletjes aan zyn lot over, hij wordt door zyn eigen standgenooten gemeden. Waar zy hem maar zien, ontwijken zy hem, aan do table d'hote is hjj volkomen geisoleerd, met al zyn mil- lioenen is die man nog alles behalve te be nijden. Dat kleine zwarte meisje van hem is schuw als een vogel, het wordt door onze hoopvolle jeugd den ganschen dag door be schimpt en achtervolgd. Onze jongelui zit ten het achterna als roovers.” De dames grinnikten en de spreker draai de met de grootste voldoening aan zyn snor baard. „Een benydenswaardige erfdochter, die •kleine Zigeunerin met hare gouden stralen krans om het wilde kopje niet waar? Wederom hoonlacbten de dames. „Baron Schlichting, ge moet ous den man toch een» aanwjjzen, doet ge dat?” „Hjj zal er wel voor oppassen, genadige I vrouw, hij laat zich niet opmerkzaam maken. Sapperloot, daar komt de .bekoorlijke Bie- tinghon". Met een enkele sprong stond de baron overeind en snelde de jonge hofdame te cemoet, die om hare schoonheid algemeen van Europa geprezen. Maar nu neemt hij do rede van den Beierschen ministerpresident Held tot uitgangspunt van zyn aanvallen zon der den tekst nog onder de oogen te hebben gehad. Held beeft uitsluitend over de kultu- reele vrijheden of liever bet gebrek daar aan van het 'Piroolsche volk gesproken. Ik onderstreep Held’s woroden dat wy ons het recht om op te komen voor de kultuur- rechten eener Duitsche minderheid niet laten ontnemen. Wy hebben geen geschillen met het Itali- aaneebe volk, met hetwelk wy in vrede wil len leven, maar tot de basis van vrede be hoort ook zelfrespect zonder welke geen volk leven kan. Onzo machteloosheid is niet b* t- zelfde als een gebrek aan innerlijke kracht en waardigheid, en met deze gevoelens wijs ik de dreigementen van Mussolini met de grootste vastbeslotenheid af. (Byval). Na de rede van Stresemann legden verschil lende afgevaardigden een verklaring af, waar in de eiech van Mussolini wordt afgewezen. President Loebe vatte het resultaat van de bespreking in den Rjjksdag samen in de ver klaring, dat de Rijksdag het feitelijke en het gerechtvaardigde van de beleedigende be tichtingen en uitvallen van Mussolini met nadruk afwjjst en dat het Duitsche volk zich het recht niet zal laten ontnemen, voor de Duitsche minderheden onder vreemde heer schapen een rechtvaardige behandeling te eiacnei. VIJANDIGE BETOOGINGEN IN BELGIë. Gisteren werden zeven-en-dertig vaandeh van ontbonden regimenten aan het Leger museum overgedragen. De plechtigheid gaf aanleiding tot een betooging door een zeer dichte menigte, die met bloemen naar de vaandel* wierp. Drie uitroepen overheersch- ten: „Leve het leger", „Weg met Poullet”, „Weg met de regeering”. Voor het museum verbrak de menigte de politie-af zettingen en omringde de vaandels geheel, waarvoor men een weg moest banen. De komst van Poul let, premier en i^^gter van lands verdedi ging ad inter i^^Werd begroet met kre ten van „Weg met Poulletl" De komst van prine Leopold wekte groote geestdrift. Poullet hield een toespraak, waarin hjj zeide, dat hjj zich er een verwyt van zou maken op dezen dag door een lange rede voering de ontroering te verstoren, die ons, aldus spr., bevangt by dit schouwspel van zooveel roemrijke emblemen. In bet oogen- blik, dat de minister van oorlog deze em blemen uit naam van het leger en het land ontvangt, begroet ik ze met de eerbiedigde genegenheid en indien, wat God verhoedo zich in de toekomst opnieuw een conflict zou voordoen al* dat van 19181918 dan zuhen wij ons om deze zelfde vaandels scharen om onzen grond en de onafhankelijkheid v*n ons land te verdedigen. De genoodigden bewaarden het stilxwygen na deze rede. De deuren van bet museum waren gedu rende dezen tyd gesloten en generaal ?ol- lyns ging de menigte, die nog steeds betoog de, tot kalmtei, stilte en ingetogenheid aan sporen. Poullet, die dreigde het voorwerp eener vjjandige betooging der menigte te worden, moest door een zydeur vertrekken. De menigte verspreidde zich vervolgens en ging een groet brengen aan het graf van den onbekenden soldaat. liet blykt, dat de heer Marchant nu bezig Js in zyn eigen partij verdeeldheid te bren gen door zjjn optreden tegen mr. Limburg als Kabinets-formateur. In het jongste nummer van de „Vryzinnig- Democraat” schrijft hij: Er zyn er onder de onzen, die oordeelen, dat wy in het stelling nemen tegenover de formatie-Limburg te tras zjjn geweest van uitdrukking en te persoonlijk. Hjj gaat daar dan tegen in, maar of hij doordoor de critici tot andere gedachten heeft gebracht, zal wel minstens twyfeiaoh- tig zjjn. En intusschen krjjgt hjj het ook met de eociaal-democraten aan den stek. „Men weet”, schrijft het „Volk” in ant woord op zjjn ontboezemingen in de „V.-D."’, dat hjj al zoo ver is, dat by nog liever Colyn terug zag, dan dat Limburg komen zou. En wjj, die dat nu eenmaal onmogelyk met hem eens kunnen zyn, krijgen er deswegen ook van langs met weinig kieskeurige bewerin gen, als dat het symjiathiek zou zijn wanneer wij maar tot het Kabinet-Limburg zouden toetreden en dat liet ons niet kwalyk te ne men zou zyn, wanneer wy alvast op krediet het gezantschap aanboden, en meer van dat ongerijmde.” Men ziet, dat de verhouding er niet vrién delijker op wordt, merkt „Het Centrum" op. En men vraagt zich onwillekeurig af: hoe lang het „pais en vree" zou zjjn gebleven in het democratische bloc, dat de heer Marchant bad willen vormen tot oplossing der crisis!? De katholieken hadden werkelijk geen on- erluk, met zich afzydig te houden.... haar groote, gryze kijkers en de sneeuwwitte teint, de elastisch, weeke ledematen en de fijne spothoeken aan de schoone gevormde lippen. Het slechte weer, voornamelijk in de Noor delijke provincies van Spanje, waar vele rivieren overetroomen, duurt voort Op vele plaatsen is dientengevolge de landarbeid voor eenigen tijd onmogelijk, waardoor de werkloosheid onder de daglooners toeneemt In het plaatsje Quenta de Campo, naby Val ladolid, is een kerktoren door de voortdu rende regens ondermytyi, neergestort. De to ren was 25 Meter boog en bevatte 28 klok ken. EEN WERKLOOZE VERMOORDT DRIE DOKTERS. Naar de „Tag." uit Moskou verneet, heeft een werklooze in de kliniek aldaar den ze nuwarts dr. Meisel en daarop den in een aangrenzend vertrek aan bet werk zijnden tandarts Mcitscharski doodgeschoten. Den te hulp snellenden eerste-arts dr. Hirschfeld verwondde hjj zwaar door twee schoten. Toen pleegde hy zelfmoord. De toestand van dr. Hirschfeld is hopeloos. Een telegram uit Dshli meldt, dat do Engelsche Onderkoning bekend heeft ge maakt, dat er een Britseh-lndische oorlogs vloot wordt opgericht, waarbij Indiërs uJ3 officieren zullen kunnen dienen. Volgens een telegram uit Melbourne, moet de brand, die de etaataboeschen van Victoria bedreigde, bijkan» gedoofd zyn, dank zij regen* die als een bestiering geval len zyn. Te New York heeft dezer dagen -Je of ficier van justitie Emory Buckner een redo gehouden in de Advocatenclub. Volgens len officier zou de strenge tenuitvoerlegging van de anti-drankwetten in den staat New- York 15.000.000 dollar ’s jaars extra koeten. Vanochtend zyn de autoverhuurders tè Berlijn in proteststaking gegaan tegen het beleid van de Berljjnsche verkeerspolitie, die om de pryzen te drukken den numerus clau- I sus voor de Berlijnsche auto’s had opgene- I ven, met het gevolg, dat het aantal huur auto’s is verdubbeld en de pryzen met 25 pet. zijn gedaald. Volgens de laatste wekelyksche opgave is er een vermindering van 25.800 in bet aan tal werkloozen in Engeland. In de laauto vier weken bedraagt die vermindering nu 78.000. Het totaal der werkloozen bedraagt 1.175AOO, hetgeen 63.000 minder is dan een jaar geleden. Naar de Dni meld, is het aantal werk loozen te St. Petersburg het afgeloopen iaar met 75 pet. gestegen. Het gemeentebestuur heeft aan de regeering een subsidie van 5 millioen roebel gevraagd al* bijdrage in de koeten van werkverschaffing. De officieele nota’s betreffende de er kenning de jure van Sovjet-Rusland door Cechoslovakye zyn uitgewisseld. Het Duitsche vrachtstoomechip ,,Api*" (ca. 2000 ton) is op ongeveer 1000 nrjl ran het kanaal gezonken. Negen leden der be manning zijn verdroken. De overigen zyn gered en, naar wordt vernomen, door liet Nederlandsche s.s. „Driebergen” opgenom-’n. De Britsche minister van handel beeft medegedeeld, dat er 34 verzoeken waren in gediend in verband met de wet ter besebar- ming der industrie. 13 waren verworpen. Over 9 was rapport uitgebracht De andere waren nog in onderzoek. Te Salgotarian (Hongarije) heeft ernstig mijnongeluk plaats gehad. Vyf arbei ders die in een nieuw aangelegde myn af daalden, zijn door de gaeeen, die uit grondwater opstegen, gedood. ■i’n waarde beer, van dien Kemper gespn ken, moeten wy eigenlijk Hare Hooghel daar niet eens attent op maken? Het toch een misgreep zijn.’ De schoone Bietinghoff was echter niet de laatste achternakomster van het pleizier- tochtje. Van den anderen kant werd thans een heer zichtbaar, wien men ondanks de burgerkleeding, de stramme militaire hou ding duidelijk kon aanzien. „Egon Hallwey. Wel verduiveld." Baron Schlichting was in een oogwenk weder op de beenen en rende den aankomende te ge- moet, die ZOO juist eerst aangekomen nog de sporen van zijn wandeling op de met stof bedekte kleeren droeg. „Een gelukkig gesternte heeft u voorge licht. Geluksvogel, die gy zyt.” Schlichting trok den genoemde, een slanke, knappe jongeman, in den kring der dames, die ter zyner begroeting ópstonden. „Wy zijn hier een weinig entre nous, myn waarde graaf”, lachte de baron. „Maak maar geen compli menten”, fluisterde zij hem toe. „Begroet de dames later volgens vorm en gebruik, doch laat ons thans vroolyk en vergenoegd zijn. Wy zullen maar dadelijk op de weids een spelletje gaan doen.” Met een vergenoegd hoofdknikken spron gen de dames op. Hallwey voelde menigen teederen handdruk bü de wilde verwarring van bet opbreken zoete meisjesoogen lonkten hem toe. menige fiere hals boog zich De Nederlandsche kolonie te Parijs heeft het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk tchtpaar opgewekt ge vierd. Ongeveer f40 aldaar woonach tige of toevende laodgenooten had len zich daartoe Zotfdag in hotel „Lu etia” aan een noenmaal vereenigd. Onze gezant, van mevrouw Loudon, vergezeld, presideetde. Jnr. Loudon sprak ziht voldoening uit over de drukke opkomst- Alle aanwezigen stemden staande met zijn woorden in. waarna de heer Van der Ploeg, door mevrouw Colin Pen ning begeleid, de eerste coupletten van het „Wilhelmus” zong, door de aan wezigen zoo goed en kwaad als het ginjr ondersteund. Later zijn daarop andere liederen gevolgd, o.a het „Wien Neer- landsch bloed”, „Valerius’ klank” en „Mooi HoHand”. De president der V. S., Cool dge. heeft aan Koningin Wilhelmina ter gete&en- heid van haar zilveren huwelijksfeest het navolgende telegram van gehik- wensch doen toekomen: Mevrouw Coolidge en ik spreken Uwe Majesteit ter gelegenheid va i Haa' hoo- gen gedenkdag onze hartelijke g-cruk- wenschen uit. Mogen U de komende jaren geluk in overvloed en de verwe zenlijking van Uwer Maiesteits hoog ste streven brengen- DE BANKBILJETTEN-AFFAÏRE. Het raadsel-Scbulz is thans opgelost. In het verloop der nieuwe Fransche beambten heeft de leider van het Cartografisch Insti tuut Geroe medegedeeld, dat Schulz <-en te Keulen geboren Duitscher is, die jarenlang technisch afdeelingschef aan de keizerlijke Bankbiljettendrukkery te Leningrad was. In 1923 kwam hy in aanraking met prins Win- dischgraetz, met wien hij de mogelijkheid van het namaken van Fransche bankbiljet ten besprak. In de gisteren gehouden zitting van de Nationale vergadering kwam het tot zeer ru- moer.ge tooneelen bij een rede van Jen mi nister van Binnenlandsche zaken Rakotsai, die betoogde, dat de beschuldiging van den afgevaardigde Vaszonyi, dat hy onder een- «sur staat, onjuist is. Toen Béthlen de zaal binnenkwam verhieven zich de afgevaardig den van de Eenheidspartij van hun zetels en brachten hem minutenlange ovaties. STRESEMANN’s ANTWOORD AAN MUSSOLINI. By de opening van den Rijksdag, welke gisteren gehouden werd, bleken de tribunes tot de laatste plaats bezet te zyn. Stresemann zeide, nadat 1-oebe de verga dering geopend had o.m.: „De verklaringen, door den Italiaanscben premier, Zaterdagavond in de Italiaaneche Kamer van afgevaardigden afgelegd, zyn van grooten invloed op de verstandhouding jegens Duitschland, maar ook op den inter nationalen politieken toestand zooals deze zich door de aanneming van het verdrag van Locarno en Duitschland’s aanvraag om toe treding tot den Volkenbond op het oogenblik afteekenL Er zou aanleiding zyn om de rhetorische uitbarsting van Mussolini op dezelfde wijze te beantwoorden maar de Duiteche regeering zal zich er niet toe laten verleiden om den heer Mussolini te volgen in den toon die meer op opwindende vergaderingen dan op rusti ge politieke gezichtspunten is afgestemd. Wy zullen de nuchtere feiten liever laten spreken. Bij het feit dat Zuid Tirol bij Italië ingelyfd is leggen wy ons neer en wy zullen de Italiaansche soevereiniteit over dit ge bied steeds eerbiedigen. Er bestaat echter niet alleen een internationaal recht maar een internationale moreel, (byval). Stresemann leest nu de plechtige verzekeringen van Ko- ning Victor en officieele Italiaansche regee- ringspersonen voor, waaruit blykt dat den Tirolers by hun intrede in den Italiaanscben Staat beloofd ie dat zy voor hun oude cul tuur niets behoefden te vreezen en in het bezit blijven van bun Duitsche scholen. In tegenspraak met deze beloften heeft het fascistisch regiem niets >nbeproefd gelaten om een systematische Italianiseering van bet betrokken gebied door te zetten. Al»~reactie daarop is inderdaad te Mün chen een beweging ontstaan die onmiddel- lyk tegen die pogingen tracht in te gaan. Achter deze beweging staan echter noch de Beiersche regeering noch officieele Duitsche persoonlijkheden. Spr. zou het ongepast achten als dergelyke meeningsuitingen door den minister-presi dent van een anderen staat beantwoord wer den met een breuk van reeds gesloten inter- nationaal-bindende handels verdragen. Als Mussolini denkt, dat een eenvoudig Verbod der Duitsche regeering om van de dingen melding te maken voldoende zou zjjn, dan kent hij de vrijheid van onze pers niet. Maar de Duitsche regeering zou ook onzo pers niet willen verbieden om op te komen voor een volk waarmee wy sinds eeuwen door een hechten band van kulturèele ge meenschap verbonden zyn. Onze regeering heeft gisteren tot het ver zoek om toetreding besloten, en zy is in dit besluit versterkt door Mussolini’s rede. Mussolini beeft nog in een redevoering in 1920 de waarde van de Duiteche cultuur en van den Duitschen arbeid voor het herstel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1