M-Hdscli DaglM r Tweede Blad. DONDERDAG 18 FEBR. '26 r I o o o r-i SPORT EN SPEL. V. A. F. C.-HOEKJE. Officieele Mededeellngen. KUNST EN KENNIS. RECHTZAKEN. BINNENLAND. arrondissementsrechtbank. schade bedroeg! f26.35, waarvan W., tot f 1 dat een beklaagde Alkmaar. Ekkel Staats 20e JAARGANG. 0 5 0 15 10 •5 IC 0 Jtn den u t- be- het Hel/ersch was V0ETBAI2 ’.'.EDSTRIJD TUSSCHEN TWEE POLITIE-ELFTALLEN. Alkmaar wint met 90 van Zaanland. Gistermiddag vond op het terrein van V. A. F. C. aan den Wester weg een voetbal wedstrijd plaats tusschen een elftal van de Alkmaarsche Politiespertvereeniging en een team van de Zaanlandsche dito. Alvorens de wedstrijd een aanvang nam sprak de Commissaris van Politie, de heer C. C. Walraven die met den Inspecteur, den heer 3. v. d. Laan den geheelen wed strijd bijwoonde de spelers toe. Spr. hoop te, dat de w’edstrjjd een prettig verloop zou hebben en wees op de succeesen, het vorig seizoen reeds behaald. Dit stemde spr. tot blijdschap. Spr. uitte den wensch, dat de match fair zou verloopen en verklaarde, dat de Alkmaarders, als zij eventueel mochten verliezen, gaarne bereid zouden zijn, in Zaandam revanche te nemen. De captain van het Alkmaarsch elftal, de heer Tpr Horst dankte den Commissaris voor diens medewerking aan de Politieeportver een iging. De heer v. d. Wulf, captain van het Zaan- landsch elftal, sprak den wensch uit, dat de Alkmaarders zich ook zouden aansluiten bij Zaanland. Alkmaar pakt de zaak dadelijk ernstig aan en er zijn géén 5 minuten verloopen, of Ter Horst geeft den Z.-keeper het nakijken. Dan golft het spel heen en weer met A. steeds in de meerderheid. Doelpunten kunnen dan ook niet uitblijven en met een schitterend schot fabriceert v. d. Gracht no. 2. De Z.- keepcr zorgt voor de rust zelf nog voor het derde doelpunt. Na halftime is Zaanland iets sterker ge worden, maar de Alkmaarders zijn eveneens in routine toegenomen. We krijgen een her haling van voor de rust: voor we goed en wel tot het besef gekomen zijn, dat de strijd hervat ie, beeft Ter Horst no. 4 al in de tou wen gejaagd. Dan krijgen de Alkmaarders kort achter elkaar twee penalties te nemen. De eerste wordt sportief naast geschoten; de tweede schiet Ter Horst kalm op den Z.- doelman af, die echter geen hand uiteteekt, zoodat de stand 50 is. Dan schiet een Z.- back den bal in eigen doel. Door een fout van den A.-doelverdediger wordt Z. een penalty toegekend, die keihard hoog over geschoten wordt A. is steeds in den aanval Z. komt slechts sporadisch op de A.-heUt Haar aan vallen zijn evenwel gevaarlijk. Doelpunten blijven niettemin uit, dank zij de goede ver dediging of doordat het doel niet onfortuin lijk aan een doorboring ontsnapt In<de. laat ste minuten worden nog drie doelpunten ge* te zien gaf. Het was dan ook niet te verwon- deren, dat deze twee de doelpunten deden ge boren worden. Ons compliment nog aan den reehtsuiterst. Jammer, dat hij bijna geen steun van zijn buurman kreeg. Resumcerende mogen we zeggen, dat de Alkmaarders goede vorderingen in het voet balspel maken. Trainer Hartland kan tevre den over zijn mannetjes zyn. Vry veel publiek woonde den wedstrijd b(j. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A. S. Rood Wit IV. A. F. C.-ï, aanvang 2 uur, terrein V. A. F. C. Th. Konjjn W. Winter W. Donders J. Haakman, W. Donders, C. Jacobse O. v. Os, C. Kleef, J. Geels, A. Peetoom, C. Donders. Eickholt. B. Telleman N. Venneker. B. op de Weeg, N. Groenland, 8. de Winter N. v. Os, H. v. Westen, J. Kuis, P. Lengen A. Haakman Reserve T. Jonkers. Bij eventueele verhindering gelieve men hiervan kennis te geven bij ondergeteekende, doch uiterlijk Zaterdagmiddag. A. HAAKMAN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeen»' kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Gerrit Strooker, alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende, andere andere dan sterke dranken voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Keizerstraat no. 22. Binnen twee weken na dagteekening de zer kan een ieder schriftelijk bezwaren te gen het verleenen van dit verlof bij hen in dienen. Alkmaar, 18 Februari 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ANATOLE FRANCE. Gisteravond hield de heei.K. R. Gallas, oud-leeraar aan de voormalige Alkmaarsche Cadettenschool, thans lector aan de univer- siteit te Groningen, in „De Unie" een lezing over bovengenoemden Franschen schrijver. Bij ontstentenis van den voorzitter der vereeuiging „Holland-Frankrjjk" opende Dr. Molzer om even 8 uur de btieenkoinst. Met een enkel woord verwelkomde hjj den heer Gallas en verleende dezen daarmede het woord. Spr. begon met er op te wqzen, dat de Fransche litteratuur in 1924 driemaal een verlies leed. In dat jaar stierven: Pierre Lot ti, Catullo Mendès en Anatole France, „le doyen des grands écrivains de cette épo que", de scepticus, die by z’n doodsstrijd vroeg: „C’est ya mourir?*’, die, toen alles om hem wegzonk, toen hij voelen moést, dat z'u theorie van atheïsme op niets uitliep, dat er geen donkere leegte, geen waardelooze vergetelheid volgde op dit korte leven, maar een onverbiddelijke eeuwigheid, in hulpe- looze angst uitriep: „Maman". Z’n moeder dat was nog z’n eenigste houvast. In dit litteraire tijdperk in Frankrijk dienen we te onderscheiden: een klassieke stroom met een bewonderenswaardige eenheid op religieus, sociaal en nationaal gebied, en een richting van de „pensée libre met ’n neiging tot het individualisme van internationale beteeke- nis, met als doel: de inwendige vervolmaking van den mensch. Anatole France vindt zijn voorgangers in Montagne (17de eeuw) en is een „vrai fils" van Renan. Hij bestreeft een vrjjheid, die ontaardt in anarchie. Om dezen schrijver goed te begrijpen, moet men z’n vaderland kennen, Frankryk, dat slechte bestaat door kracht, dat alleen gered zal worden door die kracht. De vader van Anatole France (pseu doniem van Jacques Anatole Thibaut, hy werd geboren 16 April 1844) was „garde du corps" de Charles X, fel-koningsgezind, ver kreeg den bjjnaam van „Franco" Dit ver klaart dus den schuilnaam van zijn zoon. Later werd hjj boekhandelaar. De moeder was een vrome, milddadige vrouw die en dit is van waarde voor de litteraire vorming van Jacques verhaaltjes „uitvond". Ttiuis was er nog een grootmoeder, een 17de eeutfsc.h type, absoluut „sans piéte, sans re ligion”. Une femme frivole. Anatole kwam eerst op 't college Stanislas van de Patera Jezuieten, het college bij uitnemendheid in Parjjs. Daar legt hij zich toe op Griekseh en Latyn. Zyn eerste H. Corrimunie maakj geen indruk op hem (invloed grootmoeder?^) Hjj lees Renan, Sainte, Beuve, stelt levendig be lang in de 18de eeuw, die hjj karakteriseert als „la belle impiéte". Eens moét hij histori cus zyn. In dien tjjd maakte hij voorschriften voor catalogi, schrijft aanteekeningen op boekbeschrijvingen, enz. Als de oorlog uit breekt (1870) wordt de jonge Thibau sol daat. Daarna komt by in een boekhandel; schryft manuscripten en vervult dan een functie in de Senaatsbibliotheek. Reeds had hjj geschreven in 1873: Poèmes dorés. Nu verschijnen in 1876: les Noces corin- thiennes. In 1881 verschijnt zijn hoofdwerk: Le Crime de Sylvestre Bonnard. Overal be merken we in den schrjjver een neiging tot baweert: la vie est im- tpns uit: „Aimez la viel ilant”. In al z’n werken r\ eigen jeugd en dat W. V. Uit 't bovenstaande blykt ruimschoots, dat deze scepticus, deze Christusloochenaar geen kost voor ons Katholieken geschreven heeft. Een bekend Katb. criticus noemde den ge dachtengang van Anatole France zeer ge vaarlijk. Wat overigens de artistieke waarde van z’n werken betreft, nog in 1924 stelde Johannet de vraag: Anatole France est-il un grand écrivain? In de uitwerking dier quaes- tie viel hij hem op heftige wyze aan. W. V. une histoire dröle, maar: ,,d’ une impiété pro- fonde”, „Le Lys rouge” (1894) is vooral merkwaardig om de reeks van tjjdgenooten, die daarin geschilderd worden. Overigens un roman de passion. L’ Histoire Contemporai ne (1897’99), behandelt de zaak-Dreyfus. Het is de geschiedenis van de Fransche mo raal in dat tijdperk. Gallas noemde het: un livre aigre et acide, d’ amertume, d’ ironie perpétuelle. Na de pauze behandelde spreker Anatole France als schrjjver in ’t algemeen. Hij heeft den invloed der positivisten ondergaan. Zyn meesters waren Renan, die volgens France is: le plus grand génie qui a parlé la plus belle-langue" en Sainte Beuve. De laatste leidde hem in op 't terrein der poësie. De werken van France zjjn „des oeuvres intel- lectuels”. Hoofdzaak is: ideeën verzamelen. Hjj schept slechts één karakter: zichzelf. Hjj figureert in zyn meeste werken. Men mag hem niet rekenen tot de absolute sceptici: zyn drift om te handelen immers weerspreekt dit. Als scepticus beweert France: tout est relatif, il n’ y a ni bien ni mal; le mensonge est une parcelle de la vérité. In de kunst is hij een waar „épicurien”, ook tegenover den godsdienst. Hoe ouder hjj echter wordt, hoe verbitterde/ hjj daartegen over staat. We zeiden het reeds: voor hem bljjven slechts over: 1’ ironie et la pitié. Ge heel in overeenstemming met z’n levensbe schouwing is z’n gedachte omtrent de vrouw. Wat z’n poësie betreft, deze zal volgens spr. spoedig niet meer gekend worden. Z’n proza evenwel heeft iets blyvend/, iets aparts. Hem ontbreekt de geestdrift, ’t pathos. Waar in hjj een meester is, dat is in 't schilderen van tjjdperken: il sait donner des couleurs locales a une époque. Volgens den heer Gal las verdwijnt z’n invloed, er bljjft niets over dan een droom van groote schoonheid, en la pitié. Maar eens zal hy beter gekend wor den. De aanwezigen dankten door een hartelyk applaus. Dr. Molzer was vooral dankbaar, waar hier een Hollander op zoo echt-Fran- sche wjjze gesproken had. Hartingsveld, Swiers, Blakenburg, Affourtit, Buitenhuis Eigendorp, Rysdjjk, Hejjkoop v. d. Wulf, Ljjpkema Bjjlinga. Wjjnberg, Veenema, B. v. d. Brink Staats Klaver K. v, d. Brink, Dalenberg, v. d. Gracht, Ter Horst, Van Noort. de Westelijke politievoetbalcompetitie. Onnoodig te zeggen, dat de toespraken met luid applaus ontvangen werden. Onder leiding van scheidsréchter Amou reus stelden zich hierna de volgende elftal len op: het optimisme; hjj mortelle. Hij noodigténs uit: „Aimez la viel Le reste est jeu d’enLnt”. In al z’n werken spreekt hy over z t\ eigen jeugd en dat stelt ons in staat hem te kennen. Nog gaf hjj criticken uit: Vie littéraire. Scherp neemt hij stelling tegenover al wat godsdienst is Hjj publiceert een serie verhalen; meer dan ooit blijft ons: France twijfelt aan alles. In 1890 verschijnt Thais, z’u 2de groot succes, „Une évocation de l’antiquité alexandrine." Het is een passie-roman; daarin exposeert hjj voortdurend z’n verfynd épicurisme. Daar is hjj de bestrijder van Brunetière. Z’n scepticisme doet hem zeggen: er zijn maar 2 dingen die waarde aan het leven geven: la pitié et l’ironie! In 1912 schreef hjj: Les dieux ont soif, une évocation de la Révolution. Als ge- sohiedkenner hebben we van hem: Vie de Jeanne d’Arc, maar do nauwkeurigheid.... laisse 4 désirer. Voor hem is deze uitver- koorne „une automate, un cas de pathélo- gie.” Gedurende den wereldoorlog verlaat hy Parjjs en verdiept zich in z’n eerste ja- ren. France heeft nooit ‘t succes gezocht door middel van reclame en charlatanerie. Hjj is volop klassieker. Als scepticus bleef hjj on beroerd van in- en uitwendige emotie’s. Slechts door den oorlog brandde in hem op „un éclat de haine.” Daarna behandelde spr. in 't kort enkele zjjner werken o.a.: Poémes dorés, waarin we behandeld zien: la lutte entre l’antiquité païnne et le christianisme. Christus verloochent hy; Deze heeft vol gens hem de Grieksche cultuur omver ge worpen. Volgens spreker mogen we in die verhou ding tot onzen Zaligmaker een persoonlijk iets misschien niet wegcijferen. France be wondert de schoonheid: „Lors d’ elle il n’ est que horreur et trouble”. Zjjn critieken dra gen een persoonlijk cachet; ze zjjn een soort roman, een autobiographic. De misdaad van Sylvestre Bonnard was, dat France zichzelf niet gekend had. Uit verschillende zjjner „contes” volgt onmid- dellijk de les, dat men de waarde der din gen, die men meemaakt, ónmogelijk juist be- LQfiidfielen kan. „La Rfttisserie <fe la Reffle Pédauque” est I maakt, éen door v. Gracht én twee door Ter Horst Met den stand 9—0 voor A. kwam het einde. De Zaanlanders hadden zeker een enkel tegenpuntje verdiend. Vermelden wij nog, dat enkele corners niet het gewenschte resultaat opleverden. De wedstrijd had een vriendschappelijk verloop. Overtredingen werden begaan uit onkunde, niet uit minder goede sportieve op vatting. Zóó begrepen kunnen we niets dan lof hebben voor den scheidsrechter, die zijn taak goed vervulde. Z. beschikt over eenige individueel goede spelers. Het elftal hing echter vrywel als los zand aan elkaar. De keeper zal nog heel wat moeten leeren, alvorens hij iets prcsteerën zal. In het Alkmaarsche elftal waren eenige goede wenken. Doelverdediger en backs wa ren uitstekend. Eerstgenoemde heeft meer dere gevaarlijke schoten gehouden, terwjjl zyn partners dikwjjls het terrein voor hem zuiverden. De spil wist het spel goed te verdedigen en greep steeds op het juiste moment in. Middenvoor en linksbinnen vormden een gevaarlijk tweetal, dat zeer goed samenspel DE FRIESCHE BANK EN DE STAAT. Voor de 3e Kamer der Haagsche Recht bank zijn gisteren de pleidooien gehouden inzake het proces tusschen de Friesche Bank (voor de firma Broersma te Alkmaar) en den Staat. Voor do Friesche Bank trad op mr. Kos ters uit Alkmaar, terwijl voor den Staat werd gepleit door mr. A. F. Telders. Mr. Kusters ving zijn pleidooi aan met de opmerking, dat de grondslag voor deze pro cedure dezelfde is als die voor het vroeger be handelde proces tussehen de fa. Broersma en den Staat, in welke vordering de firma èn door de rechtbank èn door het Hof niet-ont- vankelyk is verklaard. De vordering is n.l. ingesteld op grond van een cessie, welk de Friesche Bank had van de firma Broersma wergens werken (het dem pen van een kolk en dijkaanleg) bij het Maas-Waalkanaal. In de eerste plaats doet zich bij deze proce dure de vraag voor, of meer gecedeerd kan worden dan verschuldigde of verschuldigd wordende termijnen. Pleiter meent van wel en verwijst daarbij naar een vonnis van de rechtbank te Haar lem, waarin dezelfde opyatting wordt gehul digd. Volgens de tegenpartij zou het in de be treffende clausule voorkomende woord „mits gaders” beteekenen: „dat wil zeggen”, doch volgens van Dalen heeft het de beteekenis van „alsook, benevens, mede”. We hebben hier dus niet uitehritend een cessie ex art. 668 B. W„ doch tevens een cessie van alle andere rechten. Wanneer het standpunt van den Staat, dat alle handelingen door den cessiehouder moeten worden verricht, juist zou zjjn, dan hadden ook alle door den Staat gedane aan zeggingen tot de Friesche Bank moeten zjjn gericht. Nu dit niet het geval is geweest, zouden in het systeem van den Staat ook die aan zeggingen van nul en geener waarde zjjn. Hoewel volgens het dictum van het arrest het niet-ontvankeljjk verklarende vonnis der rechtbank werd bevestigd, hebben we zeer zeker toch ook rekening te houden met de overwegingen van het arrest. Ook wanneer een onderdeel van een werk van aard is veranderd, is volgens pleiter 495 A. V. van toepassing, welke verande- rign van aard mr. Kusters met eenige voor beelden toelichtte. Wat nu de feiten betreft, hiervan deelt plet ter mede, dat in het bestek was opgenomen de bevoegdheid van den aannemer om het teiTein te ontgrinden, en voorts de verplich ting van den aannemer om grind aan den staat te leveren (30.000 M3). Daarbjj was te vens overgelegd een staat der gedane borin gen en een nadere staat betreffende het grindgehalte. Nu bracht volgens pleiter de goede trouw mede, dat de aannemer, met deze bescheiden voor oogen er op mocht en kon rekenen, dat grind aanwezig was. Achteraf zegt de Staat, dat de aannemer verkeerd heeft gedaan ojj de ontgrinding een zuiginstallatie te gebruiken, doch pleiter merkt daartegenover op, dat de aannemer van te voren $an de directie van den Rijks waterstaat een plan heeft overgelegd, waarin ook die zuiginstallatie was opgenomen. Men heeft nagenoeg geen grind gevonden. In dit verband merkt pleiter nog op, dat het bestek de verwachting gaf, dat er een terrein was, dat ontgrind kon worden, terwjjl achter af is gebleken, dat er een terrein was, dat niet of niet meer te ontgrinden was. De aard van het werk is daardoor veran derd. Hetzelfde heeft zich voorgedaan met de klei. Op een gegeven oogenblik was het werk dan ook zoo hopeloos in de war, dat met met het werk niet verder kon. Uit verklaringen der directie by gevoerde besprekingen blijkt voldoende, dat er zeci zeker niet aanwezig was de hoeveelheid klei, waarop de aannemer volgens het bestek mocht rekenen. Ook daardoor is de aard van het werk ver anderd. Volgens het bestek moesten voorts 190.000 kub. M. grond worden verwerkt. Volgens on- derverdeeling door de directie waren daar van 66000 kub. M. bestemd voor bet dempen van de kolk. Toen deze hoeveelheid geetort was, bleek echter, dat de kolk nog niet voor de helft gevuld was, waarna de aannemer met het storten is doorgegaan. Op het oogenblik, dat de aannemer van het HET ZILVEREN FEEST DER KONINKLIJKE FAMILIE. Gisteren hebben H. M. de Koningin er Prins Hendrik gelegenheid gegeven aau ben. die zulks hadden aangevraagd, geschenken aan te bieden ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest. Hedenmiddag zou een tweede reeks audi ënties gehouden worden. Te 11 uur werd ontvangen de comman dant van het veldleger, luitenant-generaal Muller Masis, met een deputatie van 15 hoofdofficieren ter aanbieding van het ge schenk van de officieren van het Nederlaud- sche leger, bestaande uit een schilderij van den schilder Hoynk van I apendrecht, voor stellende een overtocht over den Gelder- «chen -IJsel in het begin der mobilisatie. Ge neraal Muller Maesis hield bij de aanbieding een toespraak. Door de beperking van alle bijkomende onkosten, was volgens spr. het Comité ir staat eerstdaags ook nog ongeveer 1490 ter beschikking van de Koningin te stellen, ten bate van den watersnood. Voorts werd namens de officieren van not Nederl. Indische leger en door de Nationale landstormcommiflBie, bjj monde van haat werk werd verwydertl, had nij er volgens zjjn opgave reeds 110.000 kub. M. in gestort, en nog was de kolk niet vol. Bovendien kon den de dijken niet worden gelegd, voor dat de kolk geheel gevuld was. Als bewjjs, dat het bestek wel zeer veel fouten heeft gehad, constateerde pleiter nog dat de finna Broersma tot baar verwjjderiug van het werk reeds 480.000 had besteed, en dat de voltooiing van het werk voor 225.000 aan een ander was opgedragen, terwijl toch de raming voor het geheele werk slechts f 230.000 bedroeg. Mr. Telders begon zijn pleidooi met de op merking, dat dc quaesties van h<rf grind, do kolk en de klei reeds volkomen zj)h neerge- legd in de procedure tusschen de firma Broersma en den Staat en bovendien in de stukken, zoodat pleiter ze thans niet meer zal behandelen. Het standpunt van den Staat is altyd ge weest, dat de geschillen zoodanig moesten worden geformuleerd, dat de Staat kan zien, onder welk punt van 495 die geschillen val len. Eerst dan zou de Staat tot medewerking bereid zijn. Volgens den tegenpleiter zjjn in de cessie begrepen alle rechten, doch pleiter is van nieening, dat er sprake kan zyn van allo rechten, doch alleen van rechten van ver schuldigde of verschuldigd wordende termij nen. Niet gecedeerd is het recht van 495, welk recht aan de finna Broersma is gebleven. Op grond hiervan is volgens pleiter de Friesche Bank dan ook niet-ontvankeljjk in haar vordering. Pleiter legt verder twee exploiten over van de firma Broersma, een van 28 Febr. 1924, waarby wordt geprotesteerd tegen de beslis sing van den minister. en waarbij een com missie wordt gevraagd, en een van 12 Maart 1924 waarby een arbiter wordt aangewezen. Wanneer nu het systeem van den tegen pleiter juist zou zyn, dus dat alle rechten waren overgegaan, dan zou niet de firma Broersma de-exploiten hebben moeten doen uitgaan, doch de Friesche Bank. In de dagvaarding wordt gezegd, dat niet alleeu de firma Broersma de vordering voor een commissie bad ingesteld, doch dat zulks mede was gedaan door de Friesche Bank. Dit nu wordt door pleiter ten stelligste ont kend. Volgens de notaris-acte had de firma Broersma het vorderingsrecht behouden'. Wanneer men optreedt als lasthebber, dan moet zulks in de dagvaarding zjjn gesteld, of dit moet daaruit bljjken. Over deze quaes- tie zal de Hooge Raad binnenkort een beslis sing geven, welke ook voor dit proces van belang is. In het onderhavige proces is echter van geen van beide gevallen sprake. Waar nu de Friesche Bank niet gebruik heeft gemaakt van de volgens den tegenplei ter aan haar gecedeerde rechten, n.l. het vra gen van een commissie, kan zij thans ook niet deze procedure aanvangen. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 9 Maart. Zijp bereids f 12.50 had vergced. om naar hii .vertelde geen drukte te l ebben met de rechtbank, daar hii een oogje had op een net meisje in Drenthe. Maar vandaag1 ging hi\zoo lee.iik bui ten ziin boekje., dat het weinir had ge scheeld of hii was ingerekend we_ent meineed. Hii leed/ onder eede een vet4 klaring .af die zoo zeer afweek van zijn mededeeling .aan den rijksvexlw achter dat-de zaak wel l‘,'s uur langer duurde dan de barometer had voorspeld. [an zat er leeliik tysschen en het is nog lang niet zeker of te$en hem zal een vervolging worden ingesteld Een goed teeken is echter voor l.e.n dat de ofiicier geen scho.sing heeft ge vraagd en tegen den hardnekkig onUen- nenden verdachte Coin. G f 60 boete oi 60 dagen heeft gevorderd. I)e eend bracht het uit Een eendenhoudcr te St Pancras ont dekte onder ziin kwakend gcvoee.te ’o exemp.aar, dat blijkens de merken toe behoorde aan den arbeider (oh. B- al daar. Ziin broeder braJu de eend aan dezen terug, maar ontdekte tevens, dal deze B. eenige eenden van zijn broedet in bezit had. Hiervan weid aaRgifte ge daan en heden stond de strafbare een* deuhouder teiecht GeVo.rrfend werd f25 boete of 25 dagen in de eerste plaats deed de heer Arte Vlug, de bekende koning der edelkar- pers aan den Langendiik^ een goed woordje voor hem en in de tweede plaats werd de verdachte verdedigd door mr. H- P. NL Kraakman, die na zich te hebben beklaagd dat hii ’s mor gens Ij's uur doelloos in de advocaten hamer had moeten doorbre.igen, rele veerde, dat dit de eerste zaak was na de invoering van het nieuwe wetboek van strafvordering, dat een beklaagde ambtshalve wordt verdedigd ook zon der dat hii in voorarrest verfoeit De president me.kte den advocaat on. dat het buiten de schuld was van de rechtbank dat hii zoo lang Jiad moeten wachten en voegde er bij het beter te hebben gevonden indien pieiter deae opmerking achterwege had ge<aten. Niet tevreden met him vonnis. Twee Egmonasche konijnendcivets waren door den jachtopziener Jape op heeterdaad bet.ap. en ajor den kanton rechter die grooter vriend is van hak kers dan van st.oopers me» zware geld boeten ot hecnte.iisstraifen gestraft E. G- den een. werd opgelegd f 40 boete of '20 dagen en den ander Al bert K. zelfs f 75 boete of L0 dagen- L>ie straf 'was hen te peperig en zii waren in hooger beroep gekomen, be werende, dat de jachtopziener z.c.i had vergist en anderen voor hen had aan gezien. Een verweer, dat echter zoo weinig .ef.ect sorteerde, dat de Otf.ciei zonder ee..ige bedenking bevestiging var het vonnis vorderde. Hierop sluiting. Zitting van Dinsdag 16 tebr. Alweer die Heldersche autobus. Nadat de vorige maal de dagvaarding nietig was verklaard, werd thans op nieuw in hooger beroep behandeld een zaak tegen H. H. autobusondernemers te Helder “en veroordeeld door den Kan tonrechter aldaar, wegens het innemen van een standplaats bij het station, zon der vergunning van B. en W., tot f 1 boete of 1 dag. Het gaat natuuflijk niet om de knik kers, maar om het recht van t spel. De autobusondernemer wil weten of B. en W. te Helder de bevoegdheid hebben hem te dwingen lid te worden van den autobusondernemersbond „De Samen werking" getiteld, aan wien het gemeen tebestuur van Helder schijnt te hebben) opgedragen het verleenen van vergui^ ningen, natuurlijk alleen aan leden. Mr. Kusters, die de belangen van/ appellant behartigt betoogde in cai gebreid en zwaar gedocumenteem toog, dat de gestie van dagelijksch bestuur in strijd was met de art. 135 on 150 van de gemeentewet niet alleen, doch dat de grondrechten van zijn cliënt werden geschonden wanneer men hem zou willen dwingen lid te wor den van een organisatie, waartoe men om principieele of andere redenen niet zou willen toetreden. Ook betoogde plei ter, dat men hier te doen had met een ongeoorloofde delegatie van macht. Lm*- mers toch droeg het college van B. en W. de bevoegdheid vergunningen te ver leenen over aan den autobusonderne mersbond „De Samenwerking Requireerde dus de officier bevesti ging van het vonnis, de advocaat drong aan op ontslag van rechtsvervolging, hoewel volkomen toelevende, dat het laatste woord in deze principieele kwes tie wel door den Hoogen Raad zal moe ten worden gesproken. Vernielingl l Een 37-jarig boeie. arbeider Corn. G- te Goorn gem. Berkhout stond terec .t wegens vernieling van een flinke spie gelruit in het perceel van den slager Hottentot t-‘ Avenhcm in den nacht van 9 op 10 Januari. De^ oorzaak van dit nachtelijk geweld w'as een pandoera- vondje ten huize van den landbouwer jan Zijp in de Beemstér. De kaaitspe- lers kregen ten slotte trek in een har tigheid en Jan Zijp en Kees Gr. trok ken te middernacht naar den winkel van slager Hottentot Deze had echter geen lust om de Heer en te bedienen en zoo- als Zijp den volgenden morgen aan den .veldwachter Brouwer verk.aaide, had Corn. G een steen opgenomen en daar mede het spiegelruit in den winkel ni- Reserve Jb. de Njjs. Uitgeest IIV. A. F. C. II, vertrek per trein 12.50.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 10