„ONS BLAD” I 4 Bureau: HOF 6. ALKMAAR. Telefoon: H. SCHOOMHOVEI en X* Korte berichten. t I FEUILLETON. OM DE EER DER FAMILIE. WOIIN&INRI CHTII6 LANGESTRAAT IOO - ALKMAAR I Verspreide Berichten. Xe 48 postgiro 104MX Vrijdag 10 FeOraari lOJtO. postwro imms. 8Oe Jaargaag BUITENLAND. BRIEVEN UIT FRANKRIJK. over; om i A Vooral na jaren gebruik, worden onze Meubelen ZEER gewaa deerd ADMINISTRATIE Nol 4M REDACTIE Na. men en een hotel, ter plaatse werkers te slapen lagen, hutten werden vernield. gewoonten zyn dermate Elzas en het moederland, van vele gebouwen en 4 veel te wensohen over, Aw#ertenti«prl ja Van 1—5 regels fI.25; elke regel meer f 0.25; r'MT per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod" b| vod uitbetaling per plaatsing f 0.60 f 400,—. f 200,—, t IOO,—, f 60,—, f 35,—, f 15,' andere gedaan had dan uitdrukking geven aan de stemming van breede kringen van de Duitsche bevolking. Door deze toevoeging krijgt de verklaring evenals die omtrent Zuid-Tirool een min of meer dubbelzinnige nuance. Abonnementsprijs* >er kwinaat voor Alkmaaa ta *f— Um alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polia verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, van Frankrijk, vrij algemeen is geworden. Klein daarentegen is het aantal van hen, die een zelfstandig Elzas, los van het moeder land, als ideaal beschouwen, al wyat ook de Zukunft steeds verder in die richting en wordt door sommigen aangedrongen op een uitspraak door den Volkenbond. Wat de groote massa wil, is een eigen Re geering met kamer en senaat, die de begroe tingen vaststelt; een eigen administratie die onafhankelijk is van de Fransehe. Frankrijk zou derhalve alleen een protectoraat over den Elzas uitoefenen. Een dergelijke eiseh, waardoor de band weinig meer te beteekenen zou hebben, kan moeilijk worden ingewilligd. Maar wel heeft Frankrijk het nog in zijn han den het kwaad te keeren door maatregelen te treffen, die althans ten deele aan de verlan gens der Elzassers zouden tegemoet komenv Vooreerst dient de Regeering de verzekering te geven dat de godsdienst vrijheeid in den Elzas volkomen zal worden gehandhaafd en de recht worden geëerbiedigd die een anti- clerieale Regeering dreigde te zullen Schen den. Taal, zeden en verschillend in den dat het misplaatst zou zijn, beiden met gelijke maat te meten. Vervolgens zal het noodza kelijk zijn een Ministerie in te stellen, dat speciaal belast is met de belangen van Elzas- Lotharingwi en waarvan aan het hoofd staat een man die blijvend zich aan die gewesten kan wjjden. En Jast not least' een zich verre houden van inmenging in de politieke meeningen in den Elzas en een terugwinnen van de sympathie, door niet op brute wijze, maar langs lijnen van geleidelijkheid de Fransehe gedachte ingang te doen vinden bij een volk, dat zoo hemelsbreed van het Fransehe ver schilt. Zoover is het nog niet gekomen, dat een scheiding onvermijdelijk is en de Duit- sche propaganda kan ongedaan worden ge maakt door een Fransch welwillend optre den. De fouten door de kartel-regeering begaan, hoofdzakelijk op instigatie van eenige Ma- connicke machthebbers, zijn nog te herstel len, mits met takt en rechtvaardigheid wordt opgetreden. DE BANBILJETTEN AFFAIRE. De immuniteitscommissie uit de Hongaar- sche Nationale Vergadering heeft den soeiaal- democratischen afgevaardigde Karl Peyer wegens ernstige beleedigende interrupties, gericht tegen den minister-president Bethlen, voor den duur van dertig achtereenvolgende zittingen uitgesloten. Naar de „Az Ujsag” eipld, hebben de Fran- sche politieambtenaren, die by het door den officier van justitie plaats gevonden verhoor van den voormaligen chef der Hongaarsc'ae staatspolitie, Nadossy, tegenwoordig zijn ge weest, met verwondering opgemerkt dat door Nadossy aan de beambten bonbons werden aangeboden en dat bedoelde beambten door hem geheel en al werden behandeld, alsof hij nog steeds chef der staatspolitie was. De Franschen verlangen ’t verhoor van graaf Emmerich Karolyi, van wien zij nadere bijzonderheden over de door den voormaligen minister-president, Teleki, gespeelde rol ho pen te vernemen. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, zijn alle geruchten omtrent een relatie tus- schen valsche munters en den DuRschen Ryksweergenerpal; Von Seeckt, uit de lucht gegrepen. verwijten, maar wat ik u bidden mag, ver breek dat ijzige stilzwijgen”, smeekte hij op hartbrekenden toon. Geljjk een zwak riet vleide hij zich tegen den forsch gebouwden broeder aan, wiens tegenwoordigheid alleen hem reeds troost en hulp schonk. „Schud je gansche toorn over mjj uit, ik smeek je daar als ’t ware om, doch onthoud mij je bijstand, je broederliefde niet." „Wees bedaard, Leo, je geweten zal je al genoeg verwijten doen, ik wil je daarvan verschoonen. Thans is het zaak te handelen. Heb je reeds een plan gemaakt....” „De kogel is myn eenige redding.” De ernstige oogen van den jongen kapi tein tyikten bestraffend op den wanhopigen broeder. Afkeurend schudde hij het hoofd. „En wij dan?” vroeg hij ernstig. Radeloos blikte Leo voor zich heen. „Ik meendo het aan onze eer verschuldigd to >ijn”, verontschuldigde hy zich. „Onze eer bestaat daarin, om de schuld te betalen, maar niet om een nog grootere schuld op ons te laden. Voor jou staat thans maar één weg open: Amerika. Maak je ge reed, over een half uur moet je op reis zyn." „Naar Amerika. Egon, moet ik dan een avonturier worden?" In een smartelijke klacht omvatte de jonge graaf zijn'broeder. „Dat moet je niet, toon dat er nog dege lijke kracht in jé rit. Ginds is het land van den arbeid. Je suit er je brood wel vinden. Na verloop van een jaar zal de zaak hier DE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIË. Na drie dagen van inspannender! arbeid en onverzwakt doorzetten, hebben de leden der bluschbrigades de boseb- en veldbran den bedwongen, doch alleen aware regen, waarop echter helaas geen kans Is, zal het gevaar van uitbreiding der branden, geheel kunnen bezweren. Tallooze schapen zijn door de branden deerlijk gewond of blind geworden, zöodat zij moeten worden afgemaakt. De regeering beraamt maatregelen tot steun verleening aay de boeren. Reuter meldt nog, dat de waarde van de door het vuur vernielde zagerijen in de pro- vlncie Victoria 300.000 pond sterling be draagt. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DE FRANSCHE BELASTINGEN. Doumer schatte, volgens zyn verklarin gen in de financiëele commissie van den Se naat, bet total* begrootingstekort op 5525 millioen, waarbij 925 millioen van de inte rest van de voorschotten der Banque de Fran- cej en 600 millioen voor de Amortisatie-kae. Ter dekking hiervan stelde hij alle door de Kamer verworpen indirecte belastingen voor met name die op alkohol, zout, koffie, tabak en ook verhooging der uitvoerrechten met 30 pCt., welke 400 millioen en een belasting van 1.2 pCt. op de betalingen, welke er 2400 moet opbrengen. GRIEKSCHE LEIDERS GEAR RESTEERD. De „Daily Telegraph’’ verneemt uit Athe ne, dat de leider der Republikeinsche Unie, Papanastasfoo en de leider van de Nationaal Republikeinsche Party Kondilis Woensdag morgen gearresteerd zijn. Een officieel communiqué meldt,, dat hun wegzending uit Athene nood zak olijk was, om een eind te maken aan de verontrusten de geruchten, welke sinds eenige dagen de ronde deden. TURKSCHE VROUWEN EMANCIPATIE. Het nieuwe Turksche burgerlijk wetboek, dat op enkele uitzonderingen na overeen komt met het burgerlijk wetboek van Zwit serland, is door de Nationale Vergadeimg aangenomen. De minister van Justitie wees er bij de verdediging op, dat de belangrijkste bepalingen van het nieuwe wetboek de so ciale organisaties betreffen, en dat mannen en vrouwen voor de wet gelijk worden ge steld. Naar zijn moening is de Turksche vrouw tot nu toe als een slavin behandeld en was zij de meest beklagenawaardige fi guur in de geheele geschiedenis. Do nieuwe wet geeft haar evenwel de plaats en de rechten die haar toekomen. Door de Turksche moeder de plaats te ge ven die haar toekomt, zullen nieuwe krach ten aan Turkije worden toegevoegd. De af- geloopen dertien eeuwen worden wegg- vaagd. De wet bevat een verbod voor Turksche vrouwen om christenen te huwen en schaft de veelwijverij af. DE SNEEUWLAWINE IN UTAH. Reeds zyn 24 lijken onder de puinhoopen by Sanguleh vandaan gehaald, waar, zooab gemeld, een geweldige sneeuwlawine heeft plaats gehad. Men vreest, dat in het geheel een vijftigtal menschen begraven werd. De lawine verraste de bewoners van het plaatsje Sanguleh, dat in een smalle kloof gelegen is. volkomen. Rotsblokken en boo- werden meegesleurd, terwyl de kerk waar vyftig myn- en een twintigtal 17. „Egon, myn broeder.” Graaf Leo trad op den drempel van de kamer en wierp zich aan den borst van den geroepene, die adem loos van den snellen loop en verwonde-d door het daar hem aanbiedende tooneel stil bleef staan. Nu echter begbn het spreken, zacht en steeds zachter te worden. Het duurde ter nauwernood tien minuten. De kapitein be greep terstond alles en zag het hachelijke van den toestand in. Hij stond midden in de ka mer, den mantel om do schouders geslagen, gereed om heen to gaan. Geiyk 'n oesebon- keno stond Leo voor hem, wiens bleek, ont daan gelaat hem meer zeide dan diens woor den doen ktyiden. Eindelijk schreed hy naar de schrijftafel, las vluchtig de papieren door, die daarop lagen, stak ze by zich, nam oe- boedzaam het geladen vuurwapen op en stak bét in den zak van zijn mantel. Een ijzeren vastberadenheid lag er in zyn oogen, toen hij den oppasser met vaste stem bevel gaf om een koffer met het allernoodzakelijkste lin- nengoed en eenige kleedingetukken gereed te houden, over een kwartier moest do ba gage reisvaardig zijn. Graaf Leo was eindelijk met zijne beken tenissen ten einde. „Haat mij, Egon, doe mij we) weer in orde gebracht zyn. Dat je het land verlaat is noodig, wjjl ik alsdan vrijer handelen kan. Dien vandaag nog je ontslag in, met Kemper zal wellicht nog wel «en vergelijk te treffen zijn, zoodra je persoon en je positie niet meer in aanmerking komen.’’ „Reken hier niet op, Egon. Kemper is hard als een rots, zoo licht geeft hij iets niet op.” „Wy zullen zien. Wil je vertrekken?" „Ik zal doen, wat je goeddunkt. Maar wat wil je met den woekeraar beginnen, wan neer hij zyn vorderingen blijft volharden „Aan onzen naam ieder mogelyk offer brengen. Wy zullen gebrek lijden, opdat hij zoo spoedig mogelyk voldaan Wordt. Wel licht dat ik myn huwelijk nog verder ver schuif, tot zoolang er geen verplichtingen meer op ons rusten.” „De koffer staat gepakt’, meldde Frits, wien dikke zweetdroppels op het voorhoofd parelden.” „Kleed je nu aan, Leo, wy blijven nog slechte weinige minuten by elkaar, en ik heb nog veel met je te bespreken." „Kapitein, mag ik meegaan naar Ameri ka?” vroeg Frits met zyn gewone trouwhar tige wijze. „Wat zou je daar beginnen? Mijn broer zal geen oppasser noodig hebben”, antwoordde graaf Egon met een bitteren lach.^-^' Jk zou den luitenant van groot nut kun nen wezen. De broer van mijn vader is ecu DE FRANSCHEN IN SYRIé. Dinsdagavond hebben bij. het zuiveren van de wyk Meidane te Damaskus ernstige ge vechten in de straten der stad plaats gehad. Tien bandieten werdoir gedood, en een even groot aantal zwaar gewond. Zes tirailleurs zyn eveneens gewond. Nadat de nacht in de wyk rustig was verloopen, werd de zuive ring in den morgen hervat. In den Hermon zijn do zuiveringsoperatiee begonnen. Te El Biri, ten Zuiden van den weg Beiroeth-Damascus stootte men op den vyand, dio op de vlucht ging met achter lating van 60 dooden. De verliezen der Fran schen waren 1 doods en 6 gewonden. Opstandige Druten hebben de Franschen a.agnevallen by Rachays en ten Z. van Da- maskus, doch zyn met zware verliezen terug geslagen. De Franschen verloren vier doo den en vermissen 3 man. EEN DUITSCH-TSJECHISCH INCIDENT. Het Duitsch-ltaiiaanscho incident heeft zich met een slechts kleine variatie herhaald tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakye. Wederom heeft Held, de Beiereche minis ter-president, zich over de behandeling van Duitsche minderheden in den Beierechen landdag laten interpelleeren en wederom heeft hy daarop een antwoord gegeven, waarvan de inhoud en do strekking voldoen de gekenmerkt zyn als men weet, dat do Duitsche bladen ervan zeggen, dat hy de din gen bij hun waren naain genoemd heeft. De Tsjechische regeering heeft toen haren gezant te Berlijn opdracht gegeven zich over dezen uitval te beklagen en dr. Stresemann, de minister van buitenlandsche zaken, heeft hem, geheel in den geest van zyn houding tegenover het protest van Mussolini, daarop geantwoord, dat or in het minst geen aanlei ding tot een beklag bij de ryksregeering was, aangezien de ryksregeering zich over de zaak niet heeft uitgelaten. Evenwel voegde hy er, ook weer gelijk in het geval met Mussolini aan toe, dat Held by het gebruiken van scherpe uitdrukkingen aan het adres van T»jecho-Slowak|je niets DE POLITIEKE TOESTAND IN DEN ELZAS. Het nieuws is niet van gisteren dat in Elzas-Lotharingen de liefde voor het moeder land in breeden kring is bekoeld. Sedert ge- ruimen tijd weet men, dat in de herwonnen gebieden een beweging gaande is, die naar zelfbestuur streeft. Maar eerst sedert kort wordt hierover in Frankryk’s hoofdstad al arm geblazen, gaan in meerdere persorganen -.temmen van verontwaardiging op en staat het vast dat de Regeering over deze kwestie zal worden geïnterpelleerd. De bekende publicist, Henri de Rerillis die ook de campagne tegen Generaal de Sarraié heeft geleid, heeft in de „Echo de Paris" het allereerst de kat den bel aangebonden. Het tilzwygen is verbroken. Wat niet anders dan nuttig kan zyn om een juist beeld van den stand van zaken te 'even. Het valt niet te ontkennen, dat het religieu ze vraagstuk een belangrijke rol speelt in bet verlangen naar autonomie van den Elzas. De bedreigingen van Herriot in zijn mi- nisterieele verklaring de confessioneele school te zullen aantasten, het vooruitzicht den godsdienststrijd te zien herleven, hebben veel kwaad bloed gezet by de katholieke bevol king van den Elzas en ook by de protestan ten die in dezen een gnljjke lyn hebben ge trokken. Maar niet alleen in die kringen heerscht ontevredenheid, in alle gelederen, zonder on- ierseheid van politieke of godsdienstige overtuiging, is men uiterst slecht te spreken over de behandeling door het moederland. De verloren en terug gevonden zoon had krach tens officieel gedane beloften, gerekend op een meer bevoorrechte positie, althans op het behoud van rechten, die tijdens het Duit sche bewind hoog werden gehouden. Onge twijfeld doen niet al te zuivere Duitsche in vloeden zich zeer sterk in deze beweging van autonomie én separatisme gelden. En dit is weinig geschikt de sympathie in Frankrijk voor den Elzas te vergrooten. Ongeveer een jaar geleden is het eerste nummer verschenen van een blad de „Zu- kunft” dat klein begonnen, thans dertig duizeiA abonné’s telt en aan de spits staat van detbeweging. Oorspronkelijk voorgevend de morecle en de mateneele belangen der Elzassers te ver dedigen, is het langzamerhand bet partyor- gaan geworden van allen, die de zelfstandig heid van dit gebied voorstaan. De spoedige ontwikkeling van dit blad is voornamelijk te danken aan den vrees der Elzassers, de Fransehe wetgeving ongewij zigd in dat gewest te zien ingevoerd. Het gevoel van onafhankelijkheid hen eigen, zag al te graag een orgaan gebouwd, dat op den bres zou staan tegen aanranding van gewestelyke belangen. Het ontstaan viel juist op hel oogenblik dat de kartel-regeering den godsdienststrijd opnieuw wilde ontketenen en de confessi oneel school haar wezen bedreigde. Bo vendien deden de steeds dalende franc, het duurder wordende leven en de verhoogde be lastingen de ontevredenheid sterk toenemen, zoodat ook zy die geloofskwesties niet tellen, als spoedig bun steun gaven aan een blad dat de economische belangen van den Elzas kwam verdedigen. Het stelde in het licht hoe na den wapen stilstand beloften waren gedaan die niet werden verwezenlijkt. Kritiek werd uitgo- fend op de Fransehe Staatsinstellingen en gc- leidelyk aangedrongen op een zelfbestuur dat deze provincie in zekeren zin onder DuiLsch regiem heeft genoten. Zij beschikte toen maals over een eigen parlement, eigen minis ters en administratie. Meer en meer veld won deze beweging. En thans kan men zeggen dat het verlangen naar zelfbestuur, natuurlijk binnen het kader Een zucht ontsnapte aan Leo's borst. ,lk zou je nog wel om een liefdedienst willen verzoeken. Ik bemin Adèle von Rendewi.z, ik heb baar eenige regels geechreven. ik dacht, dat het in de ure dos doods geschied de. Zy zal my voor lafhartig houden en vele anderen zullen hetzelfde doen, wijl ik het noodlot door de vlucht ontga." „Laat het maar aan myn zorg over; om voor onze eer te waken. Ga nu.” Graaf Egon drukte zyn broeder aan de borst en kuste hem. „Ga met God voegde hy er diep aan gedaan aan toe. Met een ruk maakte graaf Leo zich uit do armen los en snelde naar de deur. „Vaarwel. Vaarwel” „Leo, wanneer je eenmaal in de verzoe king mocht komen ik bedoel" Egon’s hand haalde een der pistolen voor den lag en bracht het omhoog. „Niet waar, dan zul je haar weerstaan?" „Ja, Egon, hier heb je myn hand er op." Jk dank je. De tijd is beperkt, wjj kun nen niet veel meer spreken, maar ik zal 'fi schrijven, ook onze moeder zal het doen. God zy met je, tot weerziens.” „Tot weerziens", herhaalde Leo werktal- geiyk en snelde de straat op. Weinige minuten later stond graaf Egon Hallwey voor de eerste maal voor het gnjze huis, dat zijd broeder zoo noodlottig was ge. J de deua van <ten woekeraar gesloten wafc lang geleden hebben wy nog te Straatsburg vertoefd en zijn wy in de gele genheid geweest ons over het Elzassor vraagstuk te laren voorlichten. Inderdaad, de ontevredenheid wae groot. Men toonde zich alles behalve ingenomen met de wyze, waar op de administratie wordt gevoerd en sma lend toonde men ons de zichtbare verwaar- loozing die het stadsbeeld oplevert. De ui- terlyke verzorging v vervoermiddelen laat sedert deze bekoorlijke stad onder Fransch bewind is teruggekeerd. Het eens zoo schoo- ne plein dat bij bet binnentreden het oog verrukt, is thans van de boomen beroofd en ligt trooteloos daar neer. De Duitsche or de begint plaats te maken voor een Fransch „lanser aller”. Maar niettemin, zoo werd mij van bevoegde zyde verzekerd, zal de Elzas Frankrijk trouw blyven, imlten dit land be grijpt dat onze volksaard geen transigeeren toelaat op godsdienstig gebied en vrjjlieid binnen redelyke grenzeu ons dient gelaten. Belofte maakt schuld. Welnu de beloften zyn eens gegeven. Het zal van de inlossing afhangen of dit gewest, dat een speciale po sitie inneemt, Frankrijk niet tevergeefs zoo veel bloed beeft doen vergieten om het te heroveren. Parijs 17 Febr. 1926 Mr. P. v. S. VERWIKKELINGEN IN ROEMENIé. Naar de „Stampa” uit Milaan meldt, staat de aankomst ablaar van een vertegenwoor diger van het Roemeensche hof in nauw verband met ernstige gebeurtenissen in Roe menië. De toestand in Boekarest moet Woensdag zóó ernstig zyn geweest, dat in allerijl sterke troepenafdeelingen uit de provincie naar de hoofdetad move ten worden gedetacheerd. In verband hiermede staat het feit, dat de onderhaudeliugen met prins Carol met grooten nadruk zijn hervat. De prins zou gis teren naar Torbole vertrekken, doch hij heeft dit vertrek uitgesteld in vAhand *net de aankomst van den adjudant van den Roeineenschen koning, Codanescu, wiens aankomst hem telegrafisch was medegedeeld. Naar het schijnt zal Godanescu definitieve voorstellen medebrengen. De bezorgdheid der kroon moet zeer £rnot zijn. Men vreest er voor, dat, indien tydens het verblijf van prins Caro) in het buiten land ernstige verwikkelingen in Roemenië zouden plaats vinden, het niet uitgesloten zou zyn dat de revolutionnairen de Roe- mecnsche dynastie zouden bedreigen. rijk mynbezitter in Caüfornië, als arme scheepsjongen W hij naar Amerika vertrok ken. Mijn vader zei altijd, dat ik daar toch ook eens heen moest." „Neen, daar kan niets van komen”, besliste Egon kort en bondig. „Het zal een leven vol ontberingen voor je worden”, ging hy voort, zich tot zijn broeder wendende. „Doch ik verwacht van je, dat je niot verzinken zult in de werkeloosheid en in het slijk des le- Vene. Ik weet, dat het een groote troost voor je zou zijn, wanneer Frits medeging, maar ie moet zelfstandig worden, zelf den weg zflt'ken, die je toekomst verzekert. Geen avonturier moet je worden, maar wel een karaktervast man. Vindt je volstrekt nieis voor je bestaan, dan zullen wij de zorgen van jé levensonderhoud op ons nemen, doen een jaar moet je je zelf zien te behelpen. Hier is geld, myn eerete kapiteins-trakto ment, voor den overtocht zal het voldoende zyn, ik zal in New-York verder een som voor je deponeeren, die je voor gebrek zal vrijwaren. Meer kan ik met doen." Leo was reisvaardig, afscheidnemend blik te hy om zich heen. „Het is terstond zeven uur, ik heb den 'woekeraar vóór dien tijd bericht beloofd." zal het hem brengen.’’ ik onze moeder nog eenmaal zien?’’ „Neen, zij moet eeret voorbereid worden. - Bet te beter dat ik baar persoonlijk de fet worden, en trok aan de schel, ten mededeel." De vroegere aartsbisschop Cieplak uit Wilna, is te Passaic (New-Jersey), aan long ontsteking overleden. De Roemeensche regeering heeft een be vel uitgevaardigd om den leider van de "X- port-afdeeling der Fokker-fabrieken te Am sterdam, den heer Rasch, te arresteeren, in dien hy zich op Roemeeasch grondgebied vertoonen zou. Volgens berichten uit Teheran, is aldaar broodgebrek ontstaan. Dientengevolge moe ten ernstige onlusten voor de deur staan. In de laatste dagen hebben reeds botsingen 'us- schen de opgewonden menigte en de politie plaats gehad. De acte van beschuldiging in de zaak Barmat is nadat zes ambtenaren van bet 0. M. daaraan negen maanden hebben gewerxt, thans eindelijk gereed. Het is volgens den Reicbsdienst der Deutschen Presse een stuk vn 600 folio-blxizjjden geworden. Te Marseille is een sluikhandel in juweo len ontdekt, wat tengevolge heeft, dat de ju weliers, de erbij betrokken zyn, wegens be lastingontduiking een boete van 748.000 frank moeten betalen. Coolidge heeft «en lichte kou gevat en moet daarom in het Witte Huis blyven. Alle besprekingen zyn afgezegd. De juridische commissie uit den Ryks- dag hoeft met 16 tegen 6 summen een Com munistisch voorstel, strekkende tot het zon der schadeloosstelling onteigenen van de be zittingen der vroegere vorsten, verworpen. De politie op Sardinië gaat voort met d? provincie te zuiveren van gevaarlijke roa- verselementen; 112 iudividueu zyn gearres teerd. Wapens, munitie en een belangrijke buit, afkomstig van verschillende rooftoch ten zyn in beslag genomen. Twee personen, die I960 valsche bank biljetten van duizend escudos vervoerden zyn gearresteerd te Trausoso (Port.) In de gevangenis van de stad Krakau zijn de politieke gevangenen tot hongersta king overgegaan. Aanleiding hiertoe was de dood van een medegevangene, die voigens lo overige gevangenen niet aan natuurlijke oor zaken kan worden toegeschreven. Een alschuwelijk noodweer heeft zich boven de Fransehe kuststreken ontlast, zoo dat de visschersvloot niet kon uitvaren. Er b vry groote schade aangericht. De betrekkingen die wij persoonlijk met verschillende kringen in den Elzas onder houden, geven one het recht aldus te spre ken. Niet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1