Noord-Hollandscli Dagblad. 20e JAARGANG. 4? MODERN DRUKWERK. ALKMAAR. Tweede Blad. ONS BLAD", DRUKKERIJ MODELBOEK TER INZAGE WESTWOUD. PROVINCIAAL NIEUWS. LANGENDIJK. MAANDAG 1 MAART 1926. L. FRANKENBERG, GEMEENTE BUREAU VOOR BEROEPS KEUZE. DOELENSTRAAT. De asphaiteerlng van de Langestraat wenscht voorirtunt dat deze arpfcelen met al gemeene stemmen worden aangenomen wordt voorgesteld het punt aan te houden tot een volgende vergadering, waartoe wordt besloten. HANDEL EN MARKT. 433 en 63X wordt omgezet in eenzelfde bedrag Hoiplein Alkmaar. Telefoon Wet het door de commiseie naar voren ge- bereid oude leiding in het mid- 5.' „A T para Hel derde klasse zjjn te idonderwjjs. Na het doorloo- i der tweêde klasse kan dan worden be slist of daarna eindenderwys wordt Wjj «jjn speciaal ingericht tot het maken van kantoorboeken met afwijkende modellen en liniaturen. t ALKMAAR. Geopend op Maandag- en Donderdagavond van 78.30 en Woensdagmiddag van 24 uur. Advies kosteloos. FAILLISSEMENTEN. Heden werd ter griffie der Alkmaarsche Arrondissementsrechtbank gedeponeerd, de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van J. Hartog Az., beurtschipper te Zd.- Scharwoude met geene uitkeering aan con currente schuldeischers. Id. N. Dekker v.h. caféhouder te Limtnen, thans groentenhandelaar to Zaandam, idem. WESTWOUD. Ontwikkelingsavond. Donderdag j.l. werd een ontwikkehngs- avond gehouden onder leiding van den heer C. Schipper. De opkomst was minder groot dan die der voorafgaande. De voorzitter heet de aanwezigen van har te welkom, spreker had in verband met het onderwerp van dezen avond de opkomst gaarne grooter gezien. Spr. vindt het goed gezien door de Kapelaan, nadat het veertig- uren gebed pas is gehouden een onderwerf als „dde Catacomben” te behandelen. Spr. memoreert het succes van den laatst gehouden ontwikkelingsavond, brengt dank aan den hecY J. Koopman voor de leiding in het bijzonder den heer Middelhoff voor diens leerzame rede De secretaris der Club, de heer J. Koopman leest vervolgens de notu len der laatste bijeenkomst die zonder op- of aanmerking worden vastgesteid. Vervol gens geeft de WelEerw. heer Dessing, advi seur der club, een duidelijke uiteenzetting van de Catacomben. IA Voorzitter is zjjn Eerwaarde dankbaai voor diens boeiende rede over zoo’n heerlijk onderwerp. De heer J. de Boer hield met succes eei minutenrede over de droogmaking van d« Zuiderzee. In verband met de rede van den Kapelaan wgrden door enkele personen eenige vragen gesteld en door Zjjn Eerwaarde uiteengezet Na eenige discussie werd besloten op Woens dag 10 Maart de slotvergadering te houden De voorzitter dankt allen voor het slagei van dezen ontwikkelingsavond. waarna aiui ting met gebed re- omdat daarop in ieder geval de kans bestaat, welke kans niet-bestaat als de zaak nu meteen maar ’t kost nu tóch al genoeg radicaal aan gevat wordt en men ook alle leidingen onder de trottoirs aanbrengt. Men verzekerde ons toch, dat de arbeids loonen, welke aan bet verleggen der water- leidiugsbuis ten koste zouden moeten wor- den geleggd, niet dermate boog zullen zijn omdat deze werkzaamheden gevoeglijk met andere werkzaamheden verbonden zouden kunnen wordendat zij veel gewicht in de schaal mogen leggen. Want liggen er (nieuwe) waterleidingbui zen ónder de trottoirs, dan kan men even- tueele herstellingen zonder beschadiging van het kostbare asphalt-plaveisel verrichten, ter wijl men 't nu maar af moet wachten, of de oude leiding zóó sterk blijkt te zijn, als men wel schjjnt te mogen verwachten. Ons dunkt, dat men toch den zokersten weg wel had mogen kiezen, opdat men op alle eventualiteiten voorbereid zou zijn. Nu is het een sprong in het duister en mis schien zal later blijken wjj hopen van niet dat de Gemeente tóch beter de boven genoemde arbeidsloonen voor haar rekening had kunnen romen. Maar dku is het te laat ALKMAAR, 27 Febr. Eie. veiling voor Hollands Noorderkwartier Aair voer 10 000 kipeieren, prijzen: 54 KG f5.90, 56 85 K O f 6.00—f6 30, 58-6Ö K.O f630—f6.50, 60-62 K O. f640- •f7.20, Bruin f650-f680; 14 000 eend- eieren, prijs f6.50 per 100 stuks- LANGENDIJK. L. T. B. De afd. L. T. B. ver gaderde Donderdag 25 Februari. Voorzitter verwelkomt, na de vergadering met gebed te hebben geopend, de aanwezigen, inzonder heid den Weleerw. Adviseur en den Z.Eerw. Heer Pastoor en hoopt op een gezellige be spreking. Na lezing der notulen, die na wijziging, worden goedgekeurd, deelt de Secr. mede, dat door het Bestuur van de Veiling aan de Comm, van Beheer is opgedragen voor het volgend jaar een nieuwe regeling te ontwer pen voor een meer afdoende opruiming van het ijs bij veiling en laadplaats. De rekening van den Penningmeester wordt hierna vastgesteld, nadat door den heer A. Schuffelen is medegedeeld, dat alles in volkomen orde is bevonden. Volgt bespreking Statutenwijziging. Een door het Bestuur ontworpen concept wordt artikelsgewjjze behandeld. Bjj punten 9 en 10, regelende de aanspra- ‘■jkheid, blijken npkele leden bezwaar te hebben, met als gevolg dat na langdurige discussie, door het Bestuur dat het ge- Zooals wij Vrijdag reeds berichten hoedt men er van afgezien ook de waterleidingbuis uit het midden der Langestiaat naar de kan ten te verleggen, in verband met den goeden toestand, waarin de thans liggende buis nog gebleken is te verkeeren. Bij ons rijst thans de vraag, of de zuinig heid de wijsheid hier niet ztd bedriegen. Want wat is het geval? Het waterleidingbedrijf had zich verklaard do (eene) den dor straat te vervangen door twee nieu we, onder de trottoirs. Dit bedrjjf wilde deze werkzaamheden, welke zy zelve onnoodlg acht, gratis verrichten, in zou verre, dat het de materialen voor zyu rekening zou nemen, terwijl de Gemeente de voor deze werkzaam heden te betalen arbeidsloonen zou vergoe den. De gemeente heeft gemeend van dit aan bod, hoe royaal overigens ook, geen gebruik te moeten maken. Zij zal hierbij zeer zeker hebben gedacht aan den goeden toestand, waarin het water- leidingmatoriaal verkeer^ doch was deze taktiek wel juistf Veronderstel, dat te eeniger tijd binnen kort misschien; wie weet 't? zal blijken, dat de oude leiding tóch gebreken vertoont, gebreken, die misschien op 't oogenblik nog verborgen zijn. Is dat 't geval is, zal bij her stelling bet asphalt onherstelbaar geschonden worden, geschonden moeten worden. Men mag toch veronderstellen dat paratie binnenkort noodig zal zijn, Volgt punt 4: Gelegenheid tot bet doen van voorstellen voor de algemeene vergade ring Noordermarktbond. Op voorstel van den heer P. Brujjn Jbz. wordt aangenomen een voorstel in te dienen ter bepaling, dat van kool die door bouwers onderling aan elkaar wordt verkocht, niet het volle [>ercentage, doch hoogstens 1 pro cent wordt geheven. Volgt een voorstel van het Bestuur over het Bonnenstelsel. De Secretaris deelt mede, dat het Bestuur van oordeel is, dat het afge ven van bonnen voor onderhandschen koop van kool, niet alleen in strijd is met het ver plicht veilen, maar zeer drukkend werkt op het peil der prijzen aan de veiling, omdat de concurrentie hierdoor voor een deel wordt uitgeschakeld. Als stelsel dus verderfelijk wil het Bestuur de bonnen alleen behouden .voor bijlading van wagons en overigens alleen voor den tijd vóór Nieuwjaar, omdat er alleen voor dien tijd sprake is van een tekort van aan voer aan de veiling. Hierover wordt langdurig gediscussieerd; echter blykt dat men het vrjjwel algemeen met de genoemde argumenten eens is. De heer D. van Kleef zegt, dat het wei aanbeveling zou verdienen het stelsel van na-veiling toe te passen. Met de reserve dat dit op de algemeene vergadering zou kunnen besproken worden, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Een tweede voorstel om bij de bepaling der kwaliteit van de kool de kwalificatie „door schot” af te schaffen, ondervindt algemeene bestrijding en wordt verworpen. Eveneens een voorstel van den heer P. Schuffelen om niet meer van „puik” en „lek ker” bjj het veilen van aardappelen te spre ken. Een vezzoek van den heer Jb. Groot om de nep in den zomer vóór de aardappelen te veilen, zal door den Secretaris in de Cornm. van beheer worden besproken. Eveneens zal in het Marktbestuur een op merking van den heer A. Schuffelen worden besproken, om de steile bruggen aan den Ooststeiger te verbeteren door bet aanbren gen van trappen. De heer P. Bruijn Jbz. «ou het wenschelijk vinden als de goederentrein een paar uur la ter vertrok. Uit de besprekingen blijkt, ihU hiervan veel meer nadoelen dan voordeelen het gevolg zouden zijn, zoodat ierop niet verder wordt ingegaan. Wel zal in het Marktbestuur de wensche- lykheid worden bepleit, dat eerder met het laden wordt begonnen en dat het laden der groenten niet vertraagd wordt door het los sen van wagous stroo e.d Opgemerkt wordt nog, dat door kooplie den van hier op andere plaatsen „bokken” worden verladen, wat in strijd is met de on langs gemaakte overeenkomst. Geantwoord wordt, dat dit een bepaling is van den Vier bond en in deze gevallen er weinig aan te doen is. De heer D. v. Kleef vindt het niet juist, dat door personen van elders op gegeven tij den, wagons kool in de veiling worden ge presenteerd. De vergadering is het er mee eens, dat dit niet billijk is en alle kool (dus ook deze) aanwezig moet zjjn; zal in ’t Veilingsbestuur besproken worden. Tot afgevaardigden algemeene vergadering N.M.B. worden benoemd de heeren D. Bruqn, P. Bruijn Jbz., D. v. Kleef, J. Broer- sen, N. Sneekes en J. Schuit Kz. Voorstellen voor de algemeene vergade ring Dioc. Tuindersbond worden niet ge daan. Enkele leden maken nog van de gelegen heid gebruik om van het eigen geteelde kool zaad te bestellen, waarna de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wfj- ze wordt gesloten. ODd^rwgs - heeft eb ctat aan de Hoogere Bur gerscholen zoowel algemeen vormend dind- onderwijs als voorbereidend hooger onderwijs is. Verder is de Verordening betreffende de toelating van leerlingen uit andere gemeenten te herzien, in dier voege, dat de thans af zonderlijk voor elk der scholen gevorderde bijdrage wordt omgezet in eenzelfde bedrag voor de geheele school. Met betrekking tot de overige verordenin gen, die tengevolge der reorganisatie wijzi ging dienen te ondergaan, meenen B. en W. te kunnen volstaan met een besluit, waarin BIJLAGEN TOT DEN RAAD. Reorganisatie Handelscholen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deed B. en W. bjj tchrjjven van 17 December 1924 Nr. 14297 Afd. Ha. O. toekomen de voorwaarden, waaronder Handelsscholen met drie-, vier- en vijfjarigen cursus door het Kijk kunnen worden erkend. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. overwogen of het al dan niet wenschelijk is te achten de Handekdagschool en de Hooge- re Handelsschool te reorganiseeren in dien zin, dat zij aan de gestelde voorwaarden zul len voldoen. B. en W. merken hierbij op, dat deze erkenning geen verband houdt met het al of niet ontvangen van Rijksubsidie. Zjj be treft erkenning van de aan de leerlingen uit te reiken einddiploma’s voor benoembaar heid tot verschillende betrekkingen of vrij stelling van examens. Het komt B. en W. alleszins' gewenscht voor de reorganisatieplannen te doen plaats hebben. Meenden zjj in 1924 geen voorstel te moeten doen tot omzetting der scholen in een litterair-econouiische Hoogere Burger school, o.m. omdat daardoor aan de scholen het karakter van Handels(vak)scholen zou worden ontnomen en het doel, waarvoor zjj zijn opgericht, daarmede voor het grootste deel zou verloren gaan, met de hierbedoalde reorganisatie is zulks niet het geval. Het tjj de oprichting vooropgezette doel blijft be houden en daarnaast zullen de uit de erken ning voortvloeiende voordeelen komen. Een en ander zal naar de meening van B. en W. op den toeloop van leerlingen een gunstigejj invloed hebben. Het vooruitzicht toch, dat het te behalen einddiploma, behalve voor den handel, ook nog op ander gebied waarde heeft, zal bjj velen ongetwijfeld de keuze op het Handelsonderwijs doen vallen. Hoofd zaak echter achten B. en W. de verbetering uit onorganisatoriech oogpunt, welke van de samenvoeging der beide scholen tot één .on derwijs inrichting het gevolg zal zjjn. Werd de aansluiting van het onderwijs der Hau- dolsdagschool en dat der Hoogere Han leis school tot dusver zooveel mogelijk verzekerd door de eenheid van leiding, toch zal bot noodige verband eerst dan volledig en juist gelegd zjjn, wanneer de twee scholen één aaneensluitend geheel vormen. B. en W. be schouwen dan ook deze reorganisatie als een belangrijken factor; die kan meehelpen om het handelsonderwijs tot bloei te brenjen. Hoopvol stemt in dit verband het feit, dat de belangstelling voor dit onderwijs weer groei ende is. B. en W. zouden hebben geaarzeld wanneer het aantal leerlingen was gebleven gelijk met de mogelijkheid rekening moeten hou den, dat het bestaan der scholen niet langer verzekerd kon zjjn. Gelukkig is van terug gang echter geen sprake meer. Vermind was het aantal leerlingen in voorafgaande jaren in toenemende mate, nu de handel eenigszins opleeft is er weer vooruitgang te constat»- ren; het aantal nieuwe leerlingen, dat t'.ivia de eerste klasse bezoekt, bedraagt twintig, tegen tien in den vorigen cursus. Er zjjn aan wijzingen, die het aantal aangiften ook voor den volgenden cursus bevredigend zal zyn. In de hierna te formuleeren ontwerp-be- sluiten hebben B. en W. zich de beide scholen gedacht als één school onder den naam van „Handelsschool”, waarin onderwijs zal wor den gegeven in een vjjf-jarigen cursus. Ten behoeve van de leerlingen, die, als tot dus ver, niet meer dan drie klassen wenschen te volgen, zal een j vormen voor eindom pen slist of daarna eindenderwjjs wordt ver langd dan wel voortzetting der studie tot en met het vjjfde schooljaar. Het voordeel daarvan is, dat de keuze mogeljjk bljjft tus- schen een drie- en een vijfjarige opleiding, die beide eindonderwijs geven. De tabel van lesuren zal enkele wijzigingen moeten onder gaan, aan sommige vakken zullen enkele uren minder worden besteed, aan andere weer meer. Als nieuw vak is toe te voegen „liehameljjlte oefening.” Aan de hand van de salarisregeling 1925 en met het oog op het thans in functie zjjnde personeel en de te genwoordige en de nieuwe urenverdeeling, □ebben B. en W. nagegaan welke gevolgen de reorganisatie op de exploitalie-rekening van het handelsonderwijs zal hebben. Voor bet volgende cursus-jaar zullen deze vrjj on beduidend zijn. Met ingang van 1 Septem ber 1927 en daarna is de derde klasse te splitsen. Door de dan meer te geven lesuren zullen de uit te betalen salarissen stijgen. Met de volledig doorgevoerde reorganisatie is te rekenen op eene hoogere uitgave van f 3000 A f 3500 per jaar. B. en W. zullen te zy'ner tijd waar moge- Ijjk, trachten enkele uren in de derde (ge splitste) klasse te combineeren, waardoor eenige bezuiniging mogeljjk zal worden. De Insjtecteur van het Handelsonderwijs heeft medegedeeld zich met de voorgestelde reorganisatie te kunnen voreenigen. De Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs onderwerpt aan het oordeel van B. en W. de vraag of niet de mogelijk heid bestaat om in liet leerplan van één aer bier bestaande U. L. scholen of van beide meer wiskunde, boekhouden en aanverwan te vakken op te nemen, in welk geval laar het oordeel der commissie de Handelsdag- school wellicht zou kunnen worden opgehe ven, terwjjl een kleine verandering van het leerplan der litterair-economische afdeoliag van de R. H. B. 8., deze laatste de plaats zou kunnen doen innemen van de Hoogere Handelsschool. Mocht deze vraag ontken- - --nend worden beantwoord dan kan de Com- Üevraagd: 1 assistente in do huishouding. missie zich met de voorstellen vereenigen. 1 PURMEREND, 26 Fear „Afglagvec Beemster, Pu mierend cn Omstreken.” Aardappelen f 0 55 -f 0 97 per zak.van 25 K.O.; witlof 23 ct per KO.; roode kool f7—f 12.50, gele kool f2 70— f7 M) per 100; spruitokol f0.55—4435 per 15 K.O.; bieten f6 -49 50 per 1Ü0J stuks- prei f8.20f 17.50 per 100 bos; uiep 40.65-41.30, dri.l.ngen f 1 70 p 25 K.O goudreinet 20—26 ct per K.O braehte denkbeeld ktftftfen B. en W. niet in- stemmen. Het onderwijs aan de Handehdug- school, dat thans gegeven wordt door leer aren met midelbare of academische be voegdheid, van wie de meeste een jarenlange ervaring op het gebied van het Handelson derwijs bezitten, zou dan in handen komen vn leerkrachten, die in het algemeen slechts bevoegdheid voor lager onderwjjs bezitten. Het overdagen vn de taak vn de Hanlels- dagschool aan de U. L. school zou, welke ook overigens in verband met het verschil in vor ming der leerkrachten de gevolgen daarvan mochten zjjn, zeker in dit opzicht het doel minder goed doen benaderen, dat de oplui* ding voor den handel, zoo men die alleen aan de U. L. school zou toevertrouwen, niet de uitsluitende taak der betrokken onderwijs inrichting zou zjjn. En dit is nu, het concentreereu van de op leiding, het vooropstellen van het bepaalde doel, dat het geheele onderwijs beiiderscht, achten B. en W. voor het handelsonderwijs nog steedsvan groot belang. Aan een U. L. school, waar de leerlingen nog voor zooveel anderere doeleinden mjeten gevormd, mist men dit uitgesproken karakter' van vakop leiding. En dat is eveneens hun bezwaar to gen het doen vervangen door hoogere han delsschool door de litt. economische afdce- ling der R. H. B. 8. Men is het in de onder wijskringen niet eens over den aard van het daar te geven onderwijs. Doordat een aan merkelijk aantal uren buiten de minimum- tabel vallen, zjjn er in litt. econ. scholen van geheel verschillend type. Op de meest uiteen- loopende wjjze is van deze formatie gebruik gemaakt, zoodat van een snelheid niet ge sproken kan worden. Eenerzjjds staat een lit- terair-historiesho richting, anderzijds een eco nomische en weer andere daartusschen, die van beide iets hebben. B. en W. willen zich in de daaromtrent bestaande verschillen van inzicht geen partij stellen, vooral omdat zij ze van geen belang achten voor de oplossing van de vraag welke hen hier bezig houdt. In welke richting de nieuwe afd. A. der H. B. 8. haar bestemming ook vinde, nu- do gemeente eenmaal beschikt over een onder wijsinrichting, die de jongelieden van 13 tot 18 jaar op een goede basis opgetrokken vor- imug kan geven, met het oog in het bijzonder op de eischep van den handel, welke vorming is toevertrouwd aan deskundige en volle lig daartoe bevoegde leeraren, zou het, naar B. en W. mcenen, (“en stap in achterwaart- sche richting zjjn, de burgerij van de stad en hare omgeving de gelegenheid te ontnemen, hare kinderen deze ter bevrediging van hare behoeften in het leven geroepen en daartoe bjjonder geëigende instelling te doen bezoe ken. Wenscht ook de Raad behoud der middel bare liandelsopleiding en reorganisatie der scholen, dan zullen de beide thans bestaande scholen zjjn op te heffen en zal moeten wor den opgericht een Handelsschool. Het aan de op te heffen scholen verbonden vast personeel dient te yorden ontslagen en opnieuw te wordei^Moemd aan de nieuwe school; u-r- zake zullen B. en W. een voorstel doen als de reorganisatie de Mintsteriëele goedkeuring heeft vefworven. Het ligt in hun bedoeliug de reorganisatie geleidelik in te voeren. Me< de thans bestaande le klasse der Handals- dagschool (1 September aj. 2e klasse aan de nieuwe school) en de 1 September te vor men le klasse zouden B. en W. willen begin nen, terwjjl de thans bestaande 2e, 3e, 4e en 5e klassen (in den tegenwoordigen vorm 2e en Se klassen der Handelsdagschool en le en 2e klassen der Hoogere Handelsschool) tot het einde van den leertijd nog onderwijs zullen ontvangen gelen. Op tot uitdrukking komt, dat overal waar gele zen wordt Handelsdagschool en (of) Hoogere Handelsschool of Handelsscholen, daarvoor in de plaats komt Handelsschool en de meer voudige vorm wordt de enkelvoudige. Met enkele punten van ondergeschikt belang, die krachtens de reorganisatie van rechtswege worden gewijzigd, kan rekening worden ge houden, wanneer te zjjner tjjd de betrekkeljj- ke verordeningen om andere redenen moeten worden herzien. B. en W. geven den Raad in overweging te nemen de volgende besluiten: I. de Handelsdagschool en de Hoogere Handelsdagschool alhier met ingang van 1 September 1926 op te heffen; II. met ingang van 1 September 1926 op te richten een Handelsschool met vijfjarigen cursus; vast te stellen een verordening voor de Handelsschool te Alkmaar. vast te stellen de navolgende verordenin gen: Verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Han delsschool en de Handelsavondschool te Alk maar. vast te stellen een vercidening, houdende algemeene regelen betreffende de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeen ten, tot de Handelsschool. E. te bepalen dat van 1 September 1926 af in alle verordeningen, waarin voorkomen de benamingen: Handelsdagschool en (of) Hoogere Handelsschool of Handelsscholen, in de plaats daarvan wordt gelezen „Handels school” en de meervoudige vorm wordt ver anderd in den enkelvoudigen. F. De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat het gewenscht is voor de 1 September 1926 te openen Handelsschool erkctining te verkrijgen en dat in verband daarujede met betrekking tot het programma van onderwijs en eenige aan die school te benoemen leeraren ontheffing noodig is van de onderscheidenlijk onder IV en II van de voorwaarden, waaronder Handelsscholen met drie, vier- en vijfjarigen cursus door den Minister van Onderwjjs, Kunsten en We tenschappen kunnen worden erkend, gestel de eischen; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in by lage Nr. 22 tot 's Raads handelingen; Machtigt Burgemeester en Wethouders be doelde erkenning en ontheffing aan te vra gen. Burgemeester en Wethouders te machtigen aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan de Staten van Noord- holland te verzoeken aan deze gemeente van 1 September 1926 af ten behoeve barer Han delsschool onderscheidenlijk Rijks- en Pro vinciale subsidie te verleenen naar dezelfde regelen als zij tot dien datum voor bare Han delsdagschool en Hoogere Handelsschool ge niet. TE WATER. Vrijdagmiddag te ongeveer 5 uur viel een on geveer 4-jarig jongetje nabjj het Vamebroek in het water van de Singelgracht. De heer Metselaar, die toevallig passeerde, sprong ge kleed te water en mocht het genoegen .sma ken, den drenkeling weer op het droge te brengen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Op de Vrjjdag gehouden veiling werd de eerste spinazie aangevoerd door den heer N. P. Erkamp, alhier. BENOEMD. Met ingang van 1 Maart is benóemd tot rjjksklerk inspectie Directe Belastingen te Alkmaar, Mej. A. G. G. Kranenburg, tuans particulier klerk te Haarlem. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDS BEMIDDELING. D1STRICTS-ARBE1DSBEURS. Koetelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend alle werkdagen v. m. 91 uur nan. en n.m. Ven 4—5 uur. Voor werknemers uitsluitend van v.m. 9—12 uur en Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Des Zaterdags alleen van v.m. 91 uur namiddags. Mannen. Aangeboden: 2 bakkers, 1 banketbakker, 1 bankwerker, 2 boerenarbeiders, 4 chauffeurs, 1 drukker zetter, 4 electriciens, 10 (3) grond werkers, 2 kantoorbedienden, 1 kistenmaker, 5 kleermakers, 1 loopknecht, 1 (1) mach, houtbewerker, 1 mach, stoker, 2 magazijnbe dienden, 2 metselaars, 3 (1) meubelmakers, 15 (2) opperlieden, 3 (5) pakhuisknechts, 1 reiziger, 6 (4) schilders, 2 schippers, 1 schoen maker, 4 sigaren sorteerders, 1 sig. kisten- plakker, 24 (11) sigarenmakers, (3) smeden, 2 steenbikkers, 1 stoker, 14 (2) timmerlieden, 1 (1) tuinman, 1 uitvoerder, 1 voerman, 1 win kelbediende, (1) zadelmaker en 60 (21) loase arbeiden. De tusschen haakjes geplaatste getallen betreffen werkzoekenden geplaatst in de werkverschaffing. Plaatsingen: 15 grondwerkers, 1 kantoor bediende, 1 loodgieter, 1 opperman, 1 reizi ger, 1 schilder, 1 smid, 1 tegelzetter, 3 tim merlieden en 3 losse arbeiders. Gevraagd: 1 jongste kantoorbediende. Vrouwen. Aangeboden: 8 werkstere. volgens de tot nu Ujo geldende re- 1 September 1929 zal derhalve de reorganisatie geheel zjjn doorgevoerd. In ver band daarmede zal tot dien datum ontheffing moeten worden gevraagd van het bepaalde sub IV der voorwaarden, in dier voege, dat worde toegestaan de reorganisatie geleidelijk op de wyze als hiervoor is aangegevèn in te voeren. Verder zal ontheffing zjjn te vragen van sub II der voorwaarden ten aanzien van den vast aangestelden leeraar A. Prins en van de tjjdeljjke leeraren J. II. de Groot (voor zoo ver staathuishoudkunde aangaat) en Mej. P. H. C. van Veen, die allen volledige bevoegd heid voor den vjjfjarigen cursus missen. Deze ontheffingen zjjn mogeljjk in verband met punt VU der voorwaarden. De verschillende verordeningen moeten worden herzien. Die voor de Handelsdag school en de Hoogere Handelsschool, opgo- nomen in de gemeentebladen nrs. 530 en 491 gowjjzigd bjj Gemeentebladen 748 en 832, worden vervangen door één nieuwe, waarin de verschillende noodige wijzigingen zjjn ver werkt. Enkele veranderingen zjjn aan te bren gen met betrekking tot onderwerpen, dlo thans reeds in andere verordeningen zjjn ge regeld of krachtens vroegere Raadsbesluiten als vervallen zjjn te beschouwen. B. en W. hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om eenige verandering voor te steil» n in de verdeeling der bevoegdheden tusscien de Commissie van toezicht en het College van B. en W. of den Burgemeester, een veran dering welke naar zjj meenen in overeenstem ming is met de plaats, welke die commissie en het college of de Burgemeester bjj de da- gelyksche leidiug van zaken hebben in te ne men. 'Zjj bepaalt zich tot een wijziging der regeling omtrent het verlof der leeraren, de regeling der vacanties en de goedkeuring van het huishoudelijk reglement. Wat de schoolgeldregeiing aangaat hebben B. en W. de vraag onder de oogen gezien of de tegenwoordige afzonderlijke regeling voor de Handelsdagschool en voor de Hoo gere Handelsschool moet worden gehandhaafd in dier voege, dat zjj ondersch. zullen gel den voor de le, 2e en 3e en voor de 4e en 5e klassen der vereenigde school, dan wel of één geljjke regeling is te treffen. De heffing voor de Hoogere Handelsschool was gelyk aan die voor een Ryks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, die voor de Handels dagschool bedroeg 3/4 daarvan. Waar thans één school wordt gevormd acht de meerder heid van B. en W. het gewenscht een voor de geheele school geljjke regeling te treffen, waar voor zjj zou wUlen nemen, die, welke tot nu toe voor de Handelsdagschool gold. Aan het einddiploma der Hoogere Burgerschool toch zjjn meer voordeelen verbonden dan aan dat der Handelsscholen, terwjjl verder het han delsonderwijs vooral het karakter van ,„vak-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 7