Sproeten SPRUTOL Jongehs PUROL Uit onze Oost (o; VEILIGHEIDSHOEKJE GEMENGD NIEUWS. MMNHARDT't Staal-Tabletten Maag-Tabletten Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten Hoofdpiin-Tab letten Bij Apoth. en Qt<>g Staten-Ganeraal. BINNENLAND. RADIO. KERK EN SCHOOL. Klein Allerlei. 1 Doos 30 ct. GEZONDHEID?!AAD jazzmuziek him Pau» wter •ocoie Delft schen en Geen volksdeel, aldus ajja. terwijl de gelden toch waren binnen- atonariMen. t 0..M—1180 Dansmusiek. MOEDERS, Laat U omtrent de voedini van Uw zuigeling door een f ----- kunt gij veelal voorkomen, dat de klein! ziek wordt. ig en vetzorgin, dokter vooruch ten. Ook als Uw kind gezond ia. Zoodoend. 75< 75 De begrootings-achterstand. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot van de wet van 5 October 1841, houdende instructie voor de Algemeene Re- 1 uitgevaardigd tegen, hen. ge- daneen in~openbare gelegenhy’fc'i. Königsieusterhausen, 1300 M. 7.509.20 Kamermuziek van Schubert door het Mahlke-trio (piano, viool, cello) K. Raitz, viola. H. Schubert, contra-bas. Daar na nieuws. 9.50—11.20 Dansmuziek. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbericht. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, piano) 1.202.20 Tijdsein, orgelconcert. 3.35 Lezing: British wild ani mals. 4.20 Tijdsein, causerie: Personality and alotihes. 4.35 Dansmuziek. 5.85 Kinderunrtje. 6.20 DanWnttriek. 6.50—7.20 Omroep voor Europa. 7.20 Tijdsein Big Ben, weertierlrtit, nieuws. 7.45 Pianocomposities van Debussy. 8.00 Causerie: On the National memorial to Queen Alexandra. 8.209.20 Concert door het quintet (viool, 2 viola’s, cello en hoorn) M. Richardson, mezzo-sopraan. J. P. Dunn, piano. 9.20 Concert door hpt Colombo’s or kest van Hotel Victoria. K. Opperman, con tra-alt. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: Development of the horn, met mu ziek. illustr. op de posthoorn en moderne posthoorn. 11.2012.20 Dansmuziek. 12.20 Sluiten. gekomen. Op het oogenblik laat het totaal tekort zich nog niet vaststellen. Naar schat ting beloopt het ongev' er 500.000 gulden. De directeur vau het bureau is door d< directies tan de geïnteresseerde Stoomvaart maatschappijen geschrrst, terwjjl de officie- van Jnstitie, mr. Van Thiel, zjjn aanhoudinj gelastte. Na gehoord te ztjn werd hij op vry< voeten gestfld. Het onderzoek wordt inmiddels voortgezet komen vroeg in 't voorjaar koop tijdig een pot V AWe Drogisten J In zijn schrijven betoogt het bestuur, dat de te beramen bezuiniging de administratie zoodanig zou kunnen beperken, dat het be lang der verzekerden daar door gevaar loopt. Dat in arbeiderskringen, mot name ook in de R. K. arbeidersbeweging geen deskundi gen op het gebied der verzekeringsadminl- stratie zouden zijn te vinden, wordt door het bestuur ontkend. Het.schrijven eindigt dan Ook met den wensch, dat de minister alsnog zal besluiten, het arbeiderselement in de be- zuinigings-commissie op te nemen. Bbett een vertrad Thans is het alleen aan mannen en vrouwen veroorloofd om met elkaar te dansen in par ticuliere lokaliteiten. Dansscholen zijn ev-n- eens verboden. Tengevolge van verkeerden wi-selstind zijn twee spoortreinen nabij Chicago op el kaar geloopen. Er werden 3 spoorw»-gbeamb- ten gedood en 20 passagiers gewond. Graaf Bethlen ie te Genève aangeko men. Hoewel de Gcneefsche arbeiderspers de monstraties had voorspeld, zijn incidenten tot dusverre achterwege gebleven. De Letlandsche schoener „Daina” is gistermorgen voor Zeebruege gezonken. De bemanning, die negen koppen telde, trae.jt o al zwemmend de kust t» bereiken. Vier hun ner vonden echter den dood in de golven. Van de vyf overigen werden er drie zwaar gewond. Rede Prof. Veraart. Voor de studieclub St-. Michael te heeft gisteravond prof. J. A. Veraart een voordracht over de politieke crisis 19251926 gehouden. Hoe staat spr. tegenover het nieuwe kabi net? Zooals hy tegenover bet kabinet-Lim- burg zou gestaan hebben. Hy wacht de daden af. Hy wacht vooral af, de daad tegenover het gezantschap van het Vaticaan. Hy moet we] aannemen dat het nieuwe kabinet zal ko men met een herstel van de verminkte be groeting. Want het zal toch niet kunnen ge beuren, dat de R. K. Kamerfractie bereid zou zyn, een offer, dat zjj voor het behoud van de coalitie wilde brengen, te brengen ter eere van een extra parlementair kabinet. Spr. wensebt voor het overige drie zaken te bespreken. En wel de coalitie, de uiterste noodzaak, en Kamerontbinding. Spr., die nooit over de coalitie beeft ge- sprukea, als over een eeuwig verbond, voed de er behoefte aan te verklaren, dat de coali tie een politiek verbond is geweest dat de rjjkste vruchten voor het Nederlandsche volk heeft gedragen. Wie een groepeering zoekt, in de politieke constellatie van thans begrjjpe, dat het er om te doen is: het anti papisme voorgoed in een hoek te duwen. Wjj, katholieken, hebben ook op niets zoo zeor te letten, als op zdf- ctandige ontwikkeling van onze R. K. Staatspartij. Wy doen dat onder de beste ▼oorteekenen. De reorganisatie-commissie kwam, naar spr.’s Inzicht, tot een gelukkig resultaat. Spr. kwam DB PATR0U1LLE-0VERVAL OP ATJBH. Aneta seint uit Kotaradja aan de Holl. bla den: De overvallen brigade bestond uit 18 man, waarvan 10 man werden gedood,, 3 zwaar en 3 licht gewond en een vermist, be nevens vier dwangarbeider», waarvan er 2 werden gedood en 2 gewond. De verliezen der kwaadwilligen zijn onbe kend. Twee lykeu zyn gevonden. Verloren zjjn 17 karabijnen en 800 patronen. Een karabyn werd verstopt. Zeven klewang» zyu eveneens verloren gegaan. De aanvoerder van de bende was een ze kere Teukoe Mauioed, zoon van den vroe- geren Oelee-balang. Parijs „Radio-Paris” 1750 M. 12-50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 10.20 Concert. Het vocale kwartet Torelll. Operette «electie La Haute. Orkest Radio- Paris. Feuilleton dramatique. Brussel, 262 M. 6.36 Lezing: Le oboix d’un poste recepteur. 8 50 Speciaal concert, tot 10.20. Münster, 410 M. 12.35—1.50 Orkestconcert. 3.204.20 Con cert door de scholieren van het Gymnasium Recklinghausen. 4.20 Orkestconcert. L. Stoll declamatie en Ch. Schroeder, sopraan. 5.50 Lering: Bienenzucht. 6.40 Sportlezing. 7.05 Lezing: Streifzüge in das Gebiet der moder nen Biologie. 7.50 Concert door het Sohoen- makerkwartet. 9.50 Uitslagen van de 8- dtagsche wielerwedstrijden.- DRUK INBREKERSBEZOEK. Te Jutfaas heeft een serie inbraken plaats gehad welke echter een matig succes hadden. By den heer W. bezocht men iD kelder en deed zich te goed aan de provisie. Bij den heer P. was men juist doende in te breken toen de zuster des heeren P. onraad hoorde en haar broer v. aarschuwde. Deze trok er op uit, maar de inbreker(») was(ren) reeds ver dwenen. Vervolgens werd ingebroken by den hee W. in de Nedereindsche buurt, waar het succe» ook miniem was. Voorts brak men in by den heer R. waar men den boel overhoop haalde en een fiets meenam. Tot nu toe slaag de de politie er niet in eenig licht te brengen in dit drukke inbrekersbezoek aan Jutfaas. Spr. kwam nu tot de behandeling van de uiterste noodzaak. Samenwerking met de S. D., hoe onge- wenscht ook om vele redenen zou noodig zijn, indien de redelijke verlangens der katho lieken, door de overigens zoo gewenschte sa menwerking in de coalitie niet worden bevre digd. Spr. komt dan- tot de rede van den heer Albarda op j.l. Dinsdag in de Kamer gehou den. Hij betreurt, dat op die rede geen debat is gevolgd. Nu spr. den heer Albarda niet in mondeling debat kon zeggen, wat hem van zjjn kant moet worden gezegd, zal hy het hier «eggen en dan vooral dit: dat »pr. de onop rechtheid van het tweede deel van de rede met diep leedwezen heft moeten vaststellen. Geen volksdeel, aldus eindigde spr., kan piet grooter moed en gerustheid den nieuwen TWEEDE KAMER. (Vc-gadering op a.s. Dondrdag.) De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen a.s. Donderdagmiddag 1 uur. Aan de orde komt dan de behandeling van de verzoeken tot het houden van drie interpellaties: een van den heer Lovink en twee van den heer L. L. H. dc Visser. Voorts regeling van werkzaam heden. De voorzitter is voornemen», nadat in leze vergadering door -de regeering mededeclin- gen zijn gedaan in verband met het eindigen van de kabinetscrisis, voor te stellen, even tueel» besprekingen naar aanleiding van deze mededeelingen den volgenden dag te hou den. gen wijding kregen wy stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos f 500.000 VERDUISTERD. In een der vorige editie» is medegedeeld, dat eenige rechercheurs van het bureau War- moesstraat te Amsterdam in Haarlem den di recteur van een bevrachtingskantoor hadden gearresteerd, zulks op last van de Justi.ie naar aanleiding van belangrijke verduisterin gen ten nadeele van een aantal stoomvaart maatschappijen te Amsterdam. In verband met deze geschiedenis ver neemt de „Tel." dat dit bevrachtingsbureau speciaal voor 'n aantal stoomvaartmaatschap pijen was opgericht, waardoor geen gebruik behoefde gemaakt te worden van andere be- vrachtingsbureaux. Als directeur werd de bewuste persoon aangesteld, die vroeger een hooge positie bij de K. N. Stoomboot Maat schappij bekleedde. Eenigen tijd geleden werd in verband met voorgenomen bezuini gingen een controle ingesteld, welke knoeie rijen in de boeken op groote schaal aan bet 1 daglicht bracht. Zoo bleken verschillende 1 a hooge bedragen als niet betaald geboekt te tusscheu de Europeesche en inlandiche mla? houdenle kenkamer. Tegen dit ontwerp, zooals het is ingediend had men vrij algemeen bezwaar. Sommige leden beschouwden de indiening als een ge mis van deferentie voor bet parlement; zij betoogden, dat het parlement vrijwillig zou abdiceeren, wanneer het dit ontwerp aannam, omdftt de regeering daardoor de bevoegdheid zou krijgen, een jaar lang, zonder de mede werking van het parlement te regeeren. Tot dusver was het mogelijk een minister tot aftreden te nopen, door zyn begrooting te verwerpen. Dit zal, na aanneming van dit ontwerp niet meer mogelyk zyn. Eindelooze tijdperken van crisis en regee- ringsloosheid kunnen zonder bezwaar worden uitgelokt, omdat de noodzakelijkheid om het budget gereed te hebben, zal ontbreken. Andere leden betwistten, dat bij dit ont werp aan de regeering de gelegenheid wordt geschonken om zonder meue werking van het parlement de leiding van zaken op den ge wonen voet voort te zetten. De bevoegdheid der rgeeering, om over 4/12 van de bedragen op de vorige begroo ting toegestaan, te beschikken, ia in normale omstandigheden voldoende. Ook wanneer de voorgestelde maatregel alleen zou gelden voor het jaar 1926, dan nog meenden deze leden daartegen te moeten op merken, dat de machtiging aan de regeering, om in plaats van gedurende vier, gedurende twaalf maanden geld uit te geven, op den grondslag der vorige begrooting, te ver gaat en geenszins noodzakelijk is. Met een verrui ming van dien termijn tot 6 of 8 maanden zou kunnen volstaan volstaan. HET NIEUWE KABINET. De officiëele benoeming. Do „Staatscourant" van gisteravond be vatte het Kon. Besluit, waarby: le. Niet wordt aangenomen het door Mi nister van Karnebeek aangeboden ontslag. 2e. Aan de overige ministers uit het te genwoordige Kabinet met ingang van 8 Maart ontslag wordt verleend, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan de Kroon bewezen. 3e. Met ingang van 8 Maart benoemd wor den de gisteren reeds medegedeelde Minis ters in de daarbij aangeduide formatie. De beëediging. Naar wjj vernemen, zullen de nieuw be noemde ministers a.s. Maandag door de Ko ningin worden beëedigd, waarna de overne ming der portefeuilles uit handen van ambtsvoorganger zal plaats hebben. Mr.*Waszink aan Onderwijs. Men weet dat mr. Waszink was aangezocht om in bet Kabinet-Limburg zitting te nemen als Minister van Waterstaat. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat hy in dezelfde kwaliteit zou optreden in het Kabinet-De Geer. De christ.-hiet. formateur stond er op, twee an|i-revolutionnairen in zijn Kabinet te krijgen. Naar „De Tyd" verneemt, werd de portefeuille vau Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aangeboden aan mr. V. H. Rut gers, doch deze weigerde In zjjn plaats werd mr. H. van de Vegte voor Waterstaat aan gezocht en de portefeuille van O., K. en W. aan mr. Wttt-ïien» aangeboden. Het gezantschap bij op de begrooting. De nieuwe Regeering zal den post vo>r het gezantschap by den Paus weer op de be groeting ^rongen. In politieke kringen ver wacht men, volgens het „Hdbd.”, dat de mi nister-president het bij het debat over do Re- geeringsverklaring verdedigen zal. Huldiging van Mr. M. A. M. Waszink. Naar wy vernemen hebben verschillende ▼ereenigingen en particulieren te Heerlen besloten, mr. M. A. M. Waszink tor gelegon.- heid van zyn benoeming tot minister van Onderwys, Kuueten en Wetenschappen on zjjn aftreden als burgemeester van Heerlen te huldigen. Prof. Slotemaker de Bruine’» opvolger. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine wordt als lid van de Eerste Kamer door prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman opgevolgd. Prof. Slotemaker de Bruine heeft op c»n vraag wat er staat te getscureden met zyn kerkelyk hoogleraarschap nu hij tot het mi- nistersambt geroepen is, geantwoord, dat in het kerkelyk professoriaat nonactief of wachtgeld niet bekend is. Het is een novum dat een kerkelyk hoogleeraar tot minuter wordt benoemd en zoo bestaat voor dit unie ke geval geenerlei regeling. Er zal dus naar een oplossing moeten worden gezocht en hoe die zal worden gevonden, valt voorshands niet te zeggen. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbericht. 3.50 Lichte klassieke muziek door het symphonie-orkest. L. Trenton, sopraan. L. Fleury, fluit. 4.35 Twelfth night, van W. Shakespeare, 2e acte 5e scène en 3e acte, 4e*scène. 4.55 Orkest. L. Trenton, sopraan en "fi. Fleury, fluit. 5.205.50 Orkestmuziek. 8.20 Klokkengelui. 8.25 Orgelconcert van de St. Mary I^e Bow. 8.35 Kerkdienst in de studio. Preek, zaag en orgelconcert. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Concert door de band van H. M. Royal Air Force. 9.50 R. Helder, zang. 10.10 Laf- fitte, fluitsolo. 10.30 De band. 10.45 R. Hel der, tang. Daarna weder bnndmnziek tot- 11.05. Parijs ,JUidh)-Paru”, 1750 M. 1.05 Concert Lucien Paris piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 8.35 Havaspersberioht eu .sportuitslagen. 9.0510.50 door het orkest Mario Cazes. Brussel, 262 M. 8.35 Concert met medewerking van den heer M. Neles, declamator. 9.05 Causerie: 1j6s événements de la semaine. 9.20 Voort zetting van het concert. 10.20 Nieuws. Münster, 410 M. 8.20 Morgonconcért door het strijkkwartet en zang. 9.2010.00 Eenheidskortschriftles. 10.5011.50 Lezing: Klang der I-andsehaft in gesproebener Dichtung. 3.20 Concert door de Freiherr v. Stein-sohool. 4.20 Orkestcon cert. 5.20 Lezing: Paul Ernst. 5.50 Schaak- les. 6.20 Lezing: Was soli unser Junge wer den? 6.50 Lezing: Die Schnepfe und ihr Sirich. 7.20 Lezing: Die Bedeutung der Pflanzkartoffel für die Ertrage. 7.50 „Die Regimentstochter’’, opera v. Donizetti. MAANDAG 8 MAART. Hilversum, 1050 M. 12.00 en 7.30 Politieberichten. 5.006.00 Kinderuurtje, verzorgd door Mevr. Ant. v. Dyk. 6.057.05 Vooravondconcert door het H. D.' O.-orkest, ouder leiding van Fr. Lup- gens. 7.057.30 Radiopraatje. Spreker: De heer R. Swierstra, onderwerp: Hoe wordt muziek overgebracht? 7.45 en 10.00 Persbe richten. 8.10 Kamermuziek door bet Dres- dener Strijkkwartet (aangeboden door de N.V. .Philips-radio), bestaande uit de heeren Fritsche, le viool, Schneider 2e viool, Rys- halin. altviool. Kropholler, cello. Mevr. So phie Haas, sopraan. Kwartet A-mol op. 132, Beethoven. Kwartet Op. 41 111, Schumann. Hiortusechendoor zang van Mevr. Sophie Haas. MAALTIJD TEN HOVE. Gisteravond heeft ten koninklijken paJMze te ’e Gravenhage een maaltijd plaats gehad, door de Koningin aangeboden aan de Indi sche vorstelijke personen uit Soerakarta en Jogjakarta, die de 'Koningin en den Pri'i», namens de sultans dier rijken, bij het Ko- nininklijk zilveren huwelijksfeest gelukwen- schen en geschenken hebben aangeboden. GOUVERNEUR-GENERAAL FOCK. In verband met bet feit, dat een der cer ate drie punten, waarover het nieuwe kabi net moet decideeren zal zjjn de keuze van een nieuwen Landvoogd, verneemt „AnrX*" dat het vaststaat, dat mr. Fock onder geen conditie bereid is, eventueel nog als gouver- neur-generaal aan te blijven na 7 September. BEZUINIGING8OOMMISSIE VOOR DE SOC. VERZEKERING. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft te kennen te geven, dat hjj, waar het een deskundigen-commissie gold, aanleiding vond om een werknemer te be noemen in de onlang» samengestelde com missie tot bezuiniging bjj de uitvoering der sociale verzekeringswetten. Het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond »irh nnnieuw tot den minister ge wend. PROGRAMMA’S, ZONDAG 7 MAART. De Christel, en Katholieke radiover, gaven ons beiden op dat zij aj. Zondag 7 Maart om 8.30 voorm. een morgenwijding hadden. By nadere Informatie meldde de H?D. O. ons dat de Chr. Morgenwijding zou vervallen. Thans blijkt ons dat juist de Katholieke Mor- had moeten vervallen. Pa» heden daarvan bericht, Hilversum, 1050 M. 8.30 v. m. Christel. Morgenwijding door Joh. de Heer te Ryssenburg. Lozen van Psalm 32 onberymd. Daarna wordt gezongen door het echtpaar d eHeeer: Psalm 32:1 en 6. Ik heb den vasten grond gevonden, Zangbun del 641i 1, 2, 3. Myn ziel ia gelukkig in Je sus, Zangbundel 727:1, 3, 5. Toespraak: De vergeving der zonden, naar aanleiding van Psalm 32. Zang door het echtpaar de Heer: Zondaar zoekt gy niet en vrede, Zangbundel 81:1, 2, 3. Wat zult zonder Christus gij doen, Zangbundel 707 i, 3, 4. Noem uit zyn volheid, uit „Vyf Geloofsliederen, vers 1, 2, 3. Gezang 52:10. KOnigeunutm-hanten, 1300 M. 10.5012.10 Concert. Steiner kapel. Trsnaky, tenor. 7.20 „Fatinitaa," operetta in 3 acten van F. v. Suppé. Daarna nieuws. UITVAART KAPELAAN P. H. A. STARMANS. Nadat Donderdagavond tegen 6 uur het stoff liik overschot van wylen den Weleerw. heer P. H. A. Starmans van uit hot SL Frsn- ciscusgasthuis te Rotterdam naar de St Jo- sephkerk aan de Kruiskade was overge bracht, werden Donderdagavond om 7 uur de metten voor de zielsrust van den overledene gezongen. De lijkkist, die gesloten moest blyv-<n. wrrd by den ingang der kerk in ontvangst genomen door den Zeereerw. heer G. v. d Meer, pastoor der parochie, die met assisten tie van den Weleerw. Pater Melchiade' Nieuwtiad Ó.F.M. en den Weleerw. heer P. P"pp'n de ceremoniën verrichtte. Ai» cantoree fungeerden daarbij de broe der van den overledene Fr. Petrus Starmaut O. Carm., en den Weleerw. heer C. J. Laas bergen. Bij de metten was agens de Hoogecrw. hoor Mgr. Taskin, president vz het Semina rie Warmond, diaken de Zeereerw heer B. Terra, rector van het St Fr&uciscus Gasthuis en subdiaken de Weleerw. heer J. A. J. v. Rooy, kapelaan der parochiekerk van de H. Familie te Rotterdam. Als cantoree fungeerden de Weleerw. hee ren C. J. Lansbergen, kapelaan der parochie on F. F. v. Buuren, kapelaan te Kethel. Op het Priesterkoor hadden vele Eerwaar de Geestelijken plaat» genomen, zoowel se- culiere als reguliere, terwjjl vooraan in het middenschip gezeten de familieleden van den overledene de droeve plechtigheid bywo->n- d'en. Het kerkgebouw wa- gei cel met een aandachtige schare parochianen en geloovi- gen gevuld. Gistermorgen om neget^ uur werden de Lauden gezongen in de St. Jozefskerk, onder zeer groote deelneming van geestelijken- en gekravigen. Als agens fungeerde de weleerw. beer Pastoor A. Wreesman van de parochie van de H. Elisabeth. Te half tien werd daar na de plechtige H. Mis van Requiem opge dragen door den zeereerw. heer J. W. vau Heet-wjjk, deken van Rotterdam, met .«wi sten tie van kapelaan H. Kouwenhoven van de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes als diaken en van kapelaan J. W. Schodts van Middelharnis als subdiaken, terwjjl alt ceremoniaritis fungeerde, de weleerw. beer Drost. Pastoor G. Kuys, pastoor van de H. Li- duina-parochie te Hillegersberg hield 'n tref fende lijkrede naar aanleiding van de tekst woorden ..Mihi vivere Christus est et mort lueum”. (Voor my is het leven Christus en het sterven ie mjj een gewin, Philipp. 1 21 Door deken Van Heeswjjk is (laarna de ab- soute verricht, waarna Let lyk naar Wog iunj is overgebracht. EEN NIEUWE ENCYCLIEK VAN Z. H. DEN PAUS. Z. H. de Paus heeft een encycliek gepu bliceerd over de ontwikkeling der missie». Het document wjjet op de verliezen, wel ke de missies hebben geleden en legt den nadruk op den plicht der geesteiij* heid en geloovigen om zorg te dragen voor mijsie- roepingen. De encycliek zet vervolgen» het geweldi ge werk der vorming van een inlandsche geestelijkheid uiteen en verklaart, dat er voor gewaakt moet worden, dat geen inlan der, die ware roeping bezit, van het pries terschap verwyderd mag worden gehouden. „Het zou een verkeerde zienswijze zjjn", vervolgt de H. Vader, „wanneer men zou veronderstellens dat de inlander» tot minder waardige rassen beboeren met een beperkte intelligentie. Een lange ervaring heeft uitgewezen, dat de volken van het uiterste Oosten en Wes ten niet minder zjjn dan de onze on dat zjj met dezen in lenvendig verstand ktflinen wedijveren”. De Paus herinnert er dan aan, dat de in- landeche leerlingen op de college» te Romy, niet alleen geljjk zjjn met de andere leerlin gen, doch hen dikwijl» in de behaalde reQÜr taten overtreffen. Bfjgevolg mag er geen verschil bestnag Te Woensel (eem. Eindhoven') is dezer dagen iemand eigenaar van eer. paard geworden voor de som han zeven gulden! t Toen de 8-jarige V. O. in de Goirlestraat te Tilburg op een pasaee- rende tram wilde springen, kwam hii te vallen. Hii werd door de wielen van den volgenden wagen gegrepen en totaal vermorzeld. Te Haulerwük (Fr.) i* het 15-jarige dochtertje van den veehouder G. Pool met haar f.ets in het Kanaal ge c ion ei .verdronken. tjjd tegemoet gaan dan het katholieke volks- deel. De oplossing. Het gezantschap. De Res.bode weet te melden dat ook het Ksbinet-de Geer nog bijna was mislukt In de bijeenkomst, die Woensdagavond plaats had, heeft, aldus het blad, deze mi-lukking ernstig gedreigd, doordat de heer de Geer niet zonder de medewerking van de katholieken een kabinet wilde forme, ren, terwijl de Wijzi- tring, die de heer de Geer in het program Limburg aanbracht en de wijziging in de sa menstelling van zijn kabinet waardóór het ka rakter aanzienlijk gewjjzigd werd, ten na deele van een vooruitstrevende sociale poli tiek. de medewerking van de katholieken zeer moeilyk maakte. Ten slotte is toch de heer Waszink bereid gevonden zyn medewerkng tó verle'-nen om de oplossing van de crisis mogelijk te maken. De heer Waszink heeft, schryft bet blad verder op krachtigen aandrang van den voor zitter van de R. K. Staatsparty iu dit kabinet zitting genomen. Nadat de beer Limburg Vrij dag zyn opdracht aan do Koningin had terug gegeven en deze daarna jhr. Ruys de Bee- denbrouck in audiëntie had ontvangen is deze, laatste Zaterdag naar Heerlen vertrokken, waar hij Zondag een langdurig onderhoud met den heer Waszink heeft gehad. Het is ook de heer Ruys geweest, die na een onderhoud met den heer de Geer Maandagmiddag den heer Waszink telegrafisch heeft verzocht, di rect naar Den Haag te komen, en het is ten slotte ook de bemiddeling vau den heer Ruys geweest, welke den heer Waszink deed be sluiten tot dit kabinet toe te treden, waar door Donderdagochtend de besprekingen kon den beëindigd worden en de heer de Geer do K ontgin het door hem gevormde kabinet kon aanbieden. 4 Hiermede is natuurlijk allerminst beweerd vervolgt het blad dat dit kabinet de bij zondere sympathie zou hebben van de R. K. Staatspartij: integendeel naar wij hedenmor- morgen vernamen heeft het bij niemand van ons l ijzondere instemming verworven. Wat het program betreft vernam het blad, dat daarover heel weinig gesproken is, be langrijke zaken zullen niet worden aange sneden «mi de voornaamste taak van het ka binet zal zijn de reeds ingediende begroetin gen af te werken en verder te doen wnt de hand te doen vindt. Men heeft niet gezocht naar personen op bepaald program, maar men heeft getracht 9 mannen te vinden, bereid om de regeeri.igs- machine weer op gang te brengen, zij bct dan zoo goed en zoo kwam als dit mogelijk Is. Zooals we Donderdag reeds mededeelden schryft het blad verder zal dit kabinet Inderdaad een voorstel inzake het horstel van het gezantschap by het Vaticaan doen. Blijft de Kamer ter zake weigerachtig, dan zal althans het kabinet hierin geen reden voor aftreden zien. De heer Waszink zou echter in dezen vrijheid van handelen hebben voor behouden, en, naar wij vernemen, is het zoo goed al» zeker, dat hij uit een afstemming van het gezantschap consequenties zal trok ken. Ook achtte men het in parlementaire krin gen zeer onwaarschijnlijk, dat de Katholieke Kamerfractie in dit geval terug zou komen op de verklaring van mgr. Nolens om dan tegen de begrooting van buitenlandsche za ken te stemmen. Wijziging In de Katholieks Kamer fractie. Naar de Residentiebode v. noemt zullen de aftredende ministers, de heeren Kooien en Bongaerts, weder als lid v.m de Tweolo Kamer optreden. Beiden hebben zich n.l. b|| hun benoeming tot minister onder op de lijst laten plaatsen. Om het mogelyk te maken, zouden dan de heeren Kampschöer uit Monster en Rutton uit Wansum als lid der Tweede Kamer Jtoe- ten aftreden. MINISTER COLIJN. De „Tel." heeft den aftredenden minister president, den heer H. Coljjn, gevraagd, wat zyn plannen voor de naaste toekomst zyu en of hy weer in de politiek terugkeert. De heer Colyn antwoordde, dat het Twee de Kamerlid C. v. d. Heuvel aangeboden heeft, als lid van de Kamer te bedanken, ten gevolge waarvan de heer Coljjn weer zou in vallen als lid van de Tweede Kamer, wijl hij ingevolge de desbetreffende bepaling van de Kieswet destijds echriftelijk aan het Cen traal Stembureau heeft meegedeeld, geacht te willen worden bij het open vallen van een plaats, nog op de Ifjst voor te komen. De heer Coljjn heeft echter ten aanzien van dit aanbod nog geen beslissing genomen omdat hjj overweegt, vooraf een reis te ma ken naar enkele Europeesche landen, ter be- Btudeering van de financieele en economi sche toestand De heer Coljjn zal ook weer het hoofdre dacteurschap van De Standaard op zich ne men en weer optreden als voorzitter van het centraal comité van a.r. kieevereenigingen. MARKEN ONDER WATER. Het eiland Marken staat weder onder wa ter. L. Trenton, sopraan. L. Fleury, fluit. 6e scène en 3e acte, 4e*seèni L. Trenton, sopraan en 'T.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 2