I ALKMAAR. F ;ete I Uit onze Oost I Staten-Generaal. - l’T' GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. SPORT EN SPEL. RADIO. LANDBOUW EN VEETEELT Klein Allerlei. kosten hiervan bij te dragen. 7-8 1-1 1—2 aeten de [o] welke hü in tad verdiend en in achter: Müller; 1. achter: Kut- Lang; spilt Köhler; L urid- van scheidsrechter Audenwu, ;ende elftallen: TWEEDE KAMER. MARINEPERSONEEL. (Schriftelijk beantwoorde vragen.) 2-1 op Europeesehe verpondii de Inlandsche verponding; verder wegenaan leg ook in Banjoemae, den Preanger, in Zuid- Bantam en in Atjeh. BRAND. Zondagochtend ontstond te Amersfoort, ▼ennoedelijk tengevolge van hot stoken van een vuurtje door twee kleine jongens, brand in een der hooibergen, gelegen op een ter rein onder den hoogen Plantsoen wal tusschen Coninckstraat en Kamppoort. Daarop vatte de groote fourageechttur der firma H. Gerrit- «en, graan- en fouragehandel,Wuur. De brand sloeg over op een ledigen hooiberg van ge noemde firma. Alles brandde af, zoodat ook de voorraad van negen wagens geper^J hooi en haverstroo verloren ging. I AUTOBUS IN BRAND. Vrijdagavond gebeurde in de Langstraat te Roermond een ernstig ongeval, dal aan zeke- ren H. S. uit Beegden bij Roermond het leven heeft gekost. Deze liet zich per autobus naar zijn woonplaats vervoeren. In de langstraat vloog plotseling de autobus in brand. De heer S., die de eenige passagier was, sprong er uit. Hij kwam met het hoofd tegen een muur te vallen, ten gevolge waarvan bjj een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding opliep. Zaterdagmorgen is H. S. in het 3U Jans- Gesticht te Roermond overleden. De autobus is door de politie in beslag genomen. De chauffeur van de autobus bicef ongedeerd. plaats gehad op initiatief van Nederlandschc zijde. HOLLANDIA I— VOLEWIJCKERS I (A’dam) 4-0. Voor den N. V. B.-Beker heeft Hollandia Zondag Volewjjcket» I op bezoek gehad. Hollandia kwam met invallers uit voor de Jong, Freezeu en Schutte die in het N.H. Elftal speelden. Een tamelijk publiek ia aanwezig, wanneer de scheidsrechter laat opstellen. H. is direct sterk in de meerderheid en het spel ia nog geen tien minuten oud, ala van Duimen schitterend voorzet, welke voor- v. Vuurat benut door onhoudbaar te scoren Volewjjckere komt dan eenigzine in den aan val. Uit een dezer aanvallen krijgt V. oen penalty toegewezen. De invaller keeper v. d. Zei weet het harde schot echter schitterend te koereu. Rust 10. Na de thee blijft H. wor bet beste deel van het spel behoudenf v. d. Rol weet no. 2 te maken, terwijl Polman u 0.3 en 4 voor zijn rekening nam. Veel btf- LIMMEN. Gisteren had alhier dé 2e propaganda- wedstrijd plaats. Te half twee werd deze ge opend door A.R.C. 2 van Alkmaar en 8.D.E. 2 van Wormerveer. Uitslag 82 in het voor deel vann A.R.C. 2. In de 2e afdeeling, welke ten 2 uur werd angovangen, werd gespeeld tusschen G.V.V. I van Krommenie en Vlteese I van Castricqm. Uitslag 41 in het voordeel van eerstgenoemd de club. zondors gebeurt er nïet meer zoodat wanneer de scheidsrechter eindigen blaast H. de vol gende ronde heeft bereikt. EOMOND AAN ZEE. Gisteren speelde hier een Zeevogelcombi- natie tegen een Egmondsch veteranen elftal. De veteranen weerden zich flink tegen de vlugge Zeevogels, zoodat bet eindresultaat 66 voor de eerste wel een succes genoemd kan worden. EEN VERGISSING. Eenige jaren geleden werd te Amsterdam een bejaard man veroordeeld tot een gevan genisstraf voor den tijd van vier jaren. Toen er ongeveer drie van verstreken waren, dien de de man, die intueechen zeventig jaar was geworden, aldus de „TeL”, een verzoek in om hem een half jaar kwijt te scheiden, zulks met het oog op het tuinwerk, dat hij in het voorjaar en in den zomer zou kunnen ver richten. Op dit verzoek werd goedgunstig be schikt, zoodat hij in plaats van 27 October 1926 reeds op 20 Maart jj. de vrijheid zij het dan ook op de gebruikelijke voorwaarde, her kreeg. n Met een paar t^onderd gulden, de gevangenis mét werk had ve een nieuw pak gestoken, kwam hij, juist toen de zomersene dagen begonnen, in Amsterdam aan. Het geluk was hem gunstig en aanstonds kon hij het hem beloofde tuinwerk krijgen. Tegen Paechen vervoegden zich plotseling twee rechercheurs van het bureau Admiraal de Ruyterweg te zijnent en namen hem mee naar het parket van den officier van justitie. Hier hoorde hij. dat het de bedoeling was geweest, hem drie maanden kwjjt te scheiden, doch dat, ten gevolge van een fout in de ad ministratie, de voorwaardelijke invrijheid stelling op 20 Maart had plaats gehad. Zonder dat hij gelegenheid kreeg orde op zijn zaken te stellen en zijn meubelen op te bergen, werd de zeventigjarige, die tien dar gen van gouden voorjaarszon bad genoten, ijlings opgezonden naar de gevangenis te Scheveningen, om de resteerende vier maan den celstraf in eenzaamheid uit te zitten Men heeft thans een verzoek om gratie in gediend. BEDEVAART NAAR LOURDES. Voor degenen, die plan hebben met extra-trein van de Nederlandsahe vereeniging tot samenstelling van bedevaarten dit jaar de bedevaart naar Lourdes mee te maken, zijn thans invulformullcren verkrijgbaar bij Mevr. J. SPeet-v. d. Zijde, Ptlns Hendrlk- strait 14, Alkmaar. WEER EEN KLEWANG-AANVAL IN ATJEH. Een klewang-aanval te Oedjong-Poelo in het landschap Kloeëts, op de marechaussée- bigade van luitenant Batten is af ges lagen. De vjjand had negen dooden. Onzerzijds werd licht gewond luitenant Batten voornoemd. Voorts hadden wjj drie zwaar- en twee licht gewonden, terwijl er een onbeduidende bles suren bekwam. De toestand van een der zwaargewonden is levensgevaarlijk. DE INDISCHE BEGROOTING. De begrootingsvergadering ten paleize van den Gouverneur-Gent raai is afgeloopen. In weerwil van belangrijke belastingverlaging, waaronder afschaffing van het hoofdgeld, welke twaalf millioen opleverde, ia toch een sluitende begrooting verkregen met een over schot van zeven tot acht ton op den gewonen dienst. Bovendien worden belangrijke nieuwe maatregelen voorgesteld n.L, een groote uit breiding van de irrigatie o.a in de noodlij dende streken van Rembang, benevens een belangrijke wegenaanleg Op Java Tevena wordt voorgesteld extra 7J4 millioen beschik baar te stellen voor aankoop van particuliere landerijen. Voorts-verlaging van Me opcenten Op Europeeseho verponding en wijziging van Op vragen Van het lid van do Tweede Ka mer den heer L. L. H. dé Visser, betreffende door den commandant der Stelling Nieuwe- tüep ten aanzien van het marinepersoneel en den Bond van Minder Marinepersoneel geno men maatregelen, in verband met een door bet Nationaal Arbeidssecretariaat uitgeschre- ven openbare vergadering te Helder, heeft de Minister van Marine geantwoord, dat de daarin vermelde handelingen van den com mandant der marine te Willemsoord hem in hoofdzaak bekend zijn; zij zijn verricht met Instemming van zijn ambtsvoorganger. Op grond van artikel 17 van het Regle ment betreffende de krijgstucht, vastgetseld b(j Koninkl. besluit van 31 Juli 1922 (Staats- •blad no. 476), krachtens artikel 73 der wet op de krijgstucht, is het militaire gezag tot be doelde handelingen bevoegd, zoodat noch van aantasting van rechten van den militair, noch van ontoelaatbare inmenging in de be voegdheid en zaken van bonden van het ma rinepersoneel sprake kan zijn. VOETBAL. DUIT9CHLAND NEDERLAND 4-2. Door een goede 42 overwinning heeft bet Dultnohe elftal gebroken met dé traditie. De regeling in bet Stadion te Düaeetdorff was niet beet; het publiek verbrak eenige ijzeren hekken, waartegen de aanwezige politie niets vermocht. Het publiek drong daarna op hot veld en het gelukte de politie na veel mo»4te wat orde te scheppen. De oorzaak wae, 'lat veel te veel plaatsen meer verkookt, dan l>e- schikbaar waren. Daardoor wee het reeds laat toen de wectetrjfd aanving. Onder leiding speelden de vol Dufteehlaad: doel: Ertl; r. terer; r. middel den: Nagelschmitz; r. bulten: Schröder; r. bin- De minister verzokt op het zeer «mge- wenschte van den toestand als hier bedoeld I te wijzen en er op aan te dringen, dat in de eerste plaats in dienst worden gnomen ge zinshoofden, die als eenig kostwinner voor hun gezin optreden en dat inzonderheid met de tewerkstelling van twee of meer leden uit één gezin althans gedurende den tijd, dat de ■werkverschaffing in de gemeente geopend is, eooveel mogeliik wordt, vermeden. HULDIGING J. B. VAN DIJK. De Katholieke Tweede Kamerfrachtie zal Dinsdag as. in Den Haag een feestmaaltijd aanbieden aan den beer J. B. van Dijk, die onlangs zijn zeventigste verjaardag heeft be reikt en zich bij die gelegenheid aan alle fees telijkheden door vertrek naar het buitenland had onttrokken. Tot dezen maaltijd zijn, behalve alle led^n van de Katholieke fractie, ook génoodigd Je heeren Th. Heemskerk, mr. H. Bijlevcld en C. Smeenk, resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester van de Anti-Revolutionnaire fractie der Tweede Kamer. NATIONALE FEESTSPELEN. Zoools men weet, heeft zich hier te ia»de een commissie gevormd, welker zich ten doel stelt in ons land in daartoe geschiki«Aplaat- een, de lust op te wekken tot het opvoeren van feestspelen, zooals in talrijke stolen in het buitenland, telken jare worden gegeven. De secretaris dezer commisssie, de beer D. J. van der Ven, heeft in een persbijeenkomst haar plannen en voornemens nader uiteenge zet. Hij wees o.a op de Festspiele in Duitsch- land. waar deze gedramatiseerd in beeld ge- I ven een gebeurtenis uit de plaateelijke ge schiedenis, legende of sage, voortlevende in de streek, waar het spel plaats grijpt en die telken jare stroomen reizigers trekken. De commissie meent nu. dat ook in ons land dergelijke feesten best mogelyk zijn, ge tuige reeds enkele voorbeelden in ons land als de opvoering in het Stadion te Amster dam dezen zomer, Middelburg e.a Het ideëele -wat hierhjj voorzit is het aan- kweeken van de eenheid voor het steden schoon en liefde voor de geschiedenis. Voorts bevordert mén naar de plaatsen, waar deze feestspelen zullen worden gehou den. het vreemdelingenverkeer en dus ver meerdering van de welvaart voor de bewo ners. Groote steden, die al genoeg aantrek kelijkheden hebben en plaatsen waar reeds éénmaal per jflar belangrijke historische fees ten plaats vinden, als Alkmaar, Leiden, e.a., zullen niet voor feestspelen in aanmerking komen. De commissie zal hierbij var. voorlichting kunnen dienen en leiding kunnen geven. Behalve in Duitschland beeft, men ook in België, Frankrijk, Engeland. Zwitserland en Zweden reeds dergelijke plaateelijke spelen, aks de commissie zich ook voor ons land voor stelt. De uitslagen der Zondag voor den N. V. B. gespeelde wedstrijden luiden: KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Maastricht: M. V. V.Stormvogels Groningen: Be QuickEnschede AFDEELING I. Promotie C^-xn petit te 2e klasse. Gorincliem: UnitasD. E. C. 23 Promotie Competitie Ree. 2e klaaee. Alkmaar: Ale. Victrix HV. V. A. H 50 AFDEELING H. Promotie Competitie 2e klaaee. Rotterdam: C. V. V.Haarlem AFDEELING IIL Ie klasse. Almelo: HeraclesHengelo Beelissing laatste plaat». Deventer: QuickZ. A. C. AFDEELING IV. Ie klaaee ’s-Boeeh: B. V. V.—N. A. D. Eindhoven: EindhovenWühelmlna SPANBROEK. Stormvogels I speelde met vier Invallers tegen Heiloo I een spannenden wedstrijd. Stand gelijk 33. OUDKARSPEL. D. T. S, 8 en de aspiranten gecombineerd, speelden tegen de Alkme.. rsche boys. In een nog al loom gespeelden wedstrijd wonnen de Alkmaarders met 42. D.T.S. 1 speelde tegen het. gouden kruis. Uitslag Daar bjj gelijk spel de is D.T.S. er dus uit. NOORD-SCHARWOUDE. Holland 2 speelde op eigen terrein tegen B.8.V. 2 van Bergen en won met 41. Een combinatie van Holland 1 en 2 speelde hier na tegen D.V.0. van Obdam en won met 3-0 PROGRAMMA1». DINSDAG 20 APRIL. Hilversum, 1050 M. 12.00 en 7.30 Politieberichten. 6.307.80 x Engelsche lee, door den heer Frod Frey. 8.00 en 10.00 Persberichten. 8.10 R. K. Radïo-Om- roep. Concert met medewerking van het Utrechtsch Sonore Orkest, onder leiding van den heer N. v. Oostrum, den heer Frits Bol- siua, bas. ooncertzanger. Z.Ew. Heer v. Dorp, Pastoor te Rhoon, als spreker. 1^. Husaren Attacks, op. 23. Oscheit, b. Babette, Nicholls, Sonore. 2. Recitatief on aria (Schöpfung Thle- raria), Haydn. Baszang. 3. Ouverture v. d. opera „Der Kalif von Bagdad", Boieldieu. Conore. 4a. Allerseelen, Strauss, b. Ich wage, uieine Minne. Baszang. 5a. Yes, Sir, that’s my baby, Donaldson, b. Marcliéta, Schertzinger. Sonore. 6. Lezing door Z.Eerw. Heer P. van Dorp. 7a Aaraby, "Nicholls, b. He zee you in my dreams, Jones. Sonore. 8a. Ik hoore tui ten de hoornen, Mortelmans, b. Jung Die trich, Henschel. Bas zang. ua. Dorfkinder (Der Zigeunerprima’a) Kalman. 'Sonore. 10. Le cor, Flegier, Baezang. 11'. Svastika Marech Oostrum. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Het radlokwartet en solisten, sopraan bariton, viool. .202.50 Tjjdsein, lunchmuziek en speeches van het diner van het Australische cricket team. 4.35 Orkest- concert. 5.05 Kinderuurtje. 5.50 Ijzing: Are eriticke taken too seriously? 6.50 Omroep voor Europa. 7.20 Tjjdsein Big Ben, weerbe richt. nieuws. 7.45 Pianocomposities van Mendelssohn. 8.00 Lezing. The influence of the press. 8.20 From my window, causerie. 8.25 The poacher, comedie van J. 0. Francis. L. Griffiths, contra alt, versterkt orkest en de Welsh singers. 9.25 Concert. Orkeet.. J. Farrington, baa en Mme Clara van IJzer, viool. 10.05 Bandmuziek. 10.20 Weerbericht, nieuws. 10.30 lazing: Music and the ordina ry listener. 10.5012.20 Dansmuziek. Parüs „RacHo-Paris", 1750 M 11.50 Concert Lucien Paris, piano, viool cello. .05 Nieuwsberichten. 4.05 Solistencon cert. 7.35 Engelscha les. 8.05 Concert Köniffswüsterhausen, 1300 M. 6.50 „De Tooverfluit”, ppera in 2 van Mozart. 9.5011.20 Danernnziek. Brussel, 262 M- 5.20 Orkeetconcert. 8.20 Concert M. Jac- quier, tenor. 8.50 Lesing: Litterature Beige. 9.05 Concert 10.20 Nieuwsberichten. Münster, 410 M 12.35—1.50 Vrooljjk orkeetconcert 3.50 Gedichten en mirziek van Osar Flarechlen» 5.20 en 6.00 Ixningen. 6.20—7.00 Italiaan- sdhe lea. 7.20 Spaanache lee. 8.05 „Manfred”, dram, gedicht van Lord Byron. OVER REDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is nabij het Muiderpoort- Station te Amsterdam een droevig ongeluk gebeurd. Een wegwerker werd gegrépen door de locomotief van een trein, die van het Weesperpoort-Station naar het C. S. reed. De man werd geheel verminkt opgenomen. Hij was onmiddellijk 'lood. EEN GEVAARLIJK SUJET. Toen Vrijdagnamiddag een 5-tal meisjes, van wie do oudste ongeveer 17 jaar, op de slikken aan de Schelde te Bereen op Zoom, bezig was met het zoeken van kreukelen, werden zij aangesproken door een man, die voorgaf van de politie te zijn. Wijl de meis jes niet in het bezit bleken te zijn van een „vergunning" werd het oudste meisje ..aan gehouden" voor een proces-verbaal. Hij nam bet verschrikte kind mee naar een keet, waar ^zooals hij beweerde zijn boeken lagen en het proces-verbaal zon worden opge maakt. Het gebouwtje was echter gesloten en dies sommeerde hjj het meisje daar te blijven wachten tot hij zou terugkomen. Dit kwam het meisje verdacht voor en zjj weigerde te blijver^ wachten. De man greep daarop het kind aan waarom het om hulp riep en de vier andere kinderen, mede om hulp roepende toe schoten om haar bij te staan. De .Agent" vond het toen geraden zelf de vhioht te ne men. Het mocht de politie gelukken het ge vaarlijk sujet te arteeteeren, een oude beken de der politie, uit Halsteren, die al meer voor dergelijke misdrijven was aangehouden. FABRIEKSBRAND. I Zaterdagmiddag brak brand nit in de serf- warenfabriek van de firma P. A Co. te Zui len. In korten tijd stond het gebouw in lichte laaie, doordat daar veel brandbare stoffen waren opgeslagen. Spoedig deelde bet vuur zich mede aan de er naast staande «choen- smeerfabriek. De brandweer, alsmede eon mo torspirit uit Utrecht, trachtten met v(jf stra len het vuur meester te worden, doch kon niet verhinderen, dat beide werkplaatsen ge heel uitbrandden. Ook het woonhuis van den heer P bekwam aanzienlijke waterschade. Uit de brandende perceelen kon zoo goed als niets gered wor den. De oorzaak is onbekend. HOORN. „FORWARD” I—D. O. S. (A’dam) 4-1. In een van bolde kanten goed gespeelden wedstrijd is het „Forward" gelukt de puntjes in Hoom te houden. Ruim 2 uur fluit schettls- rechter Bizot de elftallen binnen de lijneit. Kaag is met het tossen de gelukkigste en ver- kiest tegen den schuin over het veld staan- den wind te spelen. De eerste aanvallen rijn voor D. O. 8. S. en Koop en Llppite moeten hun beste beentje voorzetten om scoren te voorkomen. Geleidelijk komt „Forward" er echter beter in en Neefjes weet den bal vlak voor het D. O. 8. 8.-doel te brengen. De D. O. 8. 8.;doelman blijkt echter op zijn post te zijn en weet het harde schot schitterend te keeren. Als er dan ongeveer 15 minuten ge speeld is, krijgt „Forward” een penalty too- gewezen, Welke door H. Kwaad onberispelijk in een doelpunt wordt omgezet. Met nog meer vuur werpen beide ploegen zich in den strijd en om beurten zijn de doe len in gevaar. Uit een mooien D. O. 8. 8.- aanval komt de gelijkmaker op een eigenaar dige wijze. Het narde schot ging n.L naast, doch werd door Kaag gestopt. Door effect nu, sloeg de bal over zijn armen heen In het doel. Sjioedig hierna le het rusten. Na de theo schijnt het, dat „Forward” er nog een extra schepje heeft opgegooid. Al thans het ourste kwartier na rust stond heel D. O. 3. 8. te verdedigen. Haring weet spoe dig no. 2 te scoren, terwijl Neefjes no. 8 en 4 voor zijn rekening nam. De enkele uitvallen van D. O. 8. 8. brengen weinig gevaar en de enkele schoten, welke keeper Kaag te verwerken krijgt, worden door hem op solide manier behandeld. Als de scheidsrechter eindigen blaast, is de stand nog steeds 4—1. Het geheel was een aantrekkelijke strijd. Uitblinkers bij D. O. S. 8. waren de keeper en middenvoor. Bij „Forward” J. Neefjes, Li]>pits en Haring. Keeper Kaag kreeg weinig moeilijk werk. Opmerkelijk is bet, dat het spel van „Forward” de laatete weken too is vooruitgegaan. Indien Mr. Leavy (trainer „Hollandia”), die „Forward” een dag per week les gaat geven, het meer tactische combinatiespel en baloon- trole zal leeren, gelooven we zeer zeker, 'lat „Forward” het doel van allen, de le kl«< R. K. F. zal bereiken. HOLLA NDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Onder leiding van den heer D. de Boer, te Stompetoren, heeft te Amsterdam een verga dering plaats gehad van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Medegedeeld werd, dat naar aanleiding van een klacht, betreffende het in den bek kijken van rundvee op de markten. De voorzitter en de secretaris, Ir. T. P. Huisman, hebben een onderhoud gehad met den directeur van den veeartsenjjkundigen dienst. Toegezegd is, dat zal worden nagegaan, of dit verscherpt markttoezicht kan worden ingekrompen. In zake het voorstel van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, om een commissie van advies in het leven te roepen, waarvan de leden zullen worden aangewezen door de drie centrale landbouworganisaties, den Tuinbouwraad en den Alg. Ned. Zuivel- bond, werd na eenige discusse besloten, niet afwijzend tegenover dit voorstel te staaan. Over het gebruik van buitenlandsche sera en entstoffen door de veehouders, is een on derzoek bij de afdeelingen ingestold. Beslo ten werd aan te dringen op een vrijlaten van inenten door de veehouders tegen vlekziekte. De Verreeniglng tot ontwikkeling van landbouw in Holland’s Noorderkwartier wil de in samenwerking met de H. M. v. L, een commissie instellen tot onderzoek naar wat kan worden gedaan ter verbetering van ds hygiëne bij de melkwinning. Besloten werd in deze commissie zitting te nemen en in de GENOOTSCHAP „STILLE OMGANG”. Gistermiddag te 3 uur vergaderde in het „Gulden Vries'’ het Genootschap van den Stillen Omgang te Alkmaar. De groote zaal van bet „Gulden Vlies” was geheel gevuld, toen de Voorzitter, de heer van Emmerik (H. H. Waard) de ver gadering met den Christeljjken groet opende. Spr. heet de aanwezigen, de aanwezige he<- ren Geestelijken, de zusterorganisaties, do zangers en speciaal kapelaan Helmer wel koin. Spr. wijst er op, dat het doel van deze vergadering wel bekend Is. Meerderen mno- ten echter met den stillen omgang in kennis gebracht worden. Het doet spr. genoegen, dat zoovele dames aanwezig zijn. Deze kunnen wel niet aan den omgang deelnomen, maar spr. raadt hen aan voor zich zelf op 1 Mei een omgang te maken. Het is goed, dat de dames zullen weten wat de vereering van het H. Bloed in heeft. Maar ook de mannen en jongelingen moeten propaganda maken voor den Stiffen Omgang, opdat deze tocht zoo plechtig moge lijk moge slagen. Spr* wijst et op, dat deze omgang Gods wil Is, wat wel bljjkt aan den wenseh aaa do zeevarenden geopenbaard. Daarom is het noo dig, dat alle Katholieke mannen en Jongelin gen uit Alkmaar, ja uit heel het land, aan dezen omgang deelnemen. Spr. wil hierover niet nader uitwéider., daarover zal kapelaan Helmer een lezing houden. De secretaris, de heer J, A. Netten, leest het jaarverslag, dat door een dankbaar applaus werd gevolgd. Nadat een zangkoor onder leiding van den heer Klooster een tweetal liederen had g«- zorqMm, werd het woord gegeven aan den WelEerw. heer E. J. Helmer, Kapelaan aan de St. Laurentiuskerk, alhier, Rede Kapelaan Helmer Als we, zegt Z.Eerw., over 14 dagen komeu op een bepaald punt van de stad, we loopen verschillende straten door, we gaan naar de kerk en dan weer naar huis, is dat niets bui- tengewoons: als 't dat wel is, moet er oen bepaald doel zijn. Als dat gedragen wordt door een bepaalde hoogstaande gedachte is dat ieta buitengewoons. De Stille Omgang is een stille hulde aan het H. Sacrament Hoe staat de Katholieke man tegenover de persoon van Christus. Er moet daartusscheu een verhouding bestaan. Als spr. dit kan dui- dorijk maken, heeft Mj ook de bedoeling van den Stillen Omgang duidelijk gemaakt, dan is de noodige intentie opgewekt Spr. schetst de gezindheid van Israël tegenover Christus. Toen gevraagd werd, wat moeten wij doen, klonk het: doet boete. Ook thana wordt dat nog gezegd. Bij het einde der 19e eeuw z’yn de toestanden zoo geworden, dat gezegd werd, er moet iets geschieden. De mensch kan zjjn dwaling inzien en terugkeeren op lleu r-jchten weg. Er zijn kringen die opschrikken als zij het woord „boete", „verzoening” hoe ren, Durven wij het aan, dit dubbele begrip te beschouwen: de boete, de verzoening van den Man, Jezus Christus en de boete, de ver zoening van de mannen van Christus. Door het leven van Christus loopt eeu geheimzinnige draad, de verzoening, van Zijn kindsheid af. Uit de woorden van den Engel klonk reeds de verzoeningsgedachte Jezus is Heiland in den vollen zin des woords. God zelf heeft dus bjj het begin van bet Nieuwe Testament de verzoeningsgedachte geopenbaard; het grootste is de verzoenings- daad. Laten wij dit niet vergeten, zegt spr., laten wjj er dieper op ingaan. Christus zelf he-tft in het begin gezegd: Zie ik kon nu met Mijn menschelijke natuur als zoenoffer voor de zenden der menschen. Eerst later werd dezo gedachte, deze smeekbede van Jezus tot Zijn Vader geopenbaard. Uit de woorden, ziehier het Lam Gods, dat wegneemt de zon den der wereld, straalt weer de verzoenings gedachte. Op het eerste Paasehfeest van Jezus’ open baar leven, kwam deze gedachte tot uiting. Alleen uit de verzoeningsdaad zal licht en leven komen, zeide Christus tot Nicodemus. Reeds bij den aanvang van Zijn openbaar leven spreekt Christus van den verzoening* daad op den berg van Calvarië, opdat de be- teekenis hiervan ons niét zal ontgaan. In de meest kwellende oogeublikken waren Jezus woorden, woorden van verzoening. Christus voltrekt aan zich het groote werk der ver zoening. Het offerbloed van Christus en nst i Pöttinger; 1. buiten: Hofmann. 1 Nederland: doel: Quax; r. achter: Denis; 1. achter: Van Koel; r. midden: Sandberg-, spil: Haaeink; 1. midden: Krom; r. buiten: Gielene; r. binnen: Kiuhlin; midovor: Tap; 1. binnen: Ruysch; 1. buiten: Sigmond. Duitechland opent de score, nadat er een kwartier geepeeld is. Een voorzet van rechte dwarrelt een oogenblik voor het doel, totdat Pöttinger plotseling naar voren vliegt en on houdbaar doelpunt £10). Acht minuten later krijgt Tap den bal voor het Duitsche doel te pakken en stormt op Ertl aan, dien hij met oen ^chot van korten afstand geen kans geeft (11). Ongeveer zeven minuten na -de runt was het weer de snelle Pöttinger, die uit een voorzet van rechte den bal langs Quax kopte; verschillende spelers benamen hierbij het uit richt (2—1). Bij een volgenden Duitechen aanval trapte Quax, ultloopende. den bal tegen Harder aan. doch Sandberg had zich In het doel opgestéld en wiet verder gevaar te voorkomen. Tap. die kort daarop met een iritetekendcn aanval geen spcces heeft bjj Ertl, ziet- kans om veertien minuten na het Duitsc-he doel punt een troughpass aan Küohlin te geven, waaruit deze op uitstekende wijze weet ge lijk te maken (22). Als dan niet lang daarna Harder opnieuw Duitachland de leiding bezorgd en Pöttinger, dit kort voor het einde vergroot, is de besüs- sirig daar en heeft hot Duitsche elftal oen verdiende 42 zege bevochten. Quax kan op een uitstekenden wedstrjjl terugzien. Ook Denis en Van Kol, vooral eerstgenoemde was weer schitterend. De halflinie was zwakjes. De beete was Krom. In de voorhoede waren Tap en Sig- I mond de besten. Het Duitsche elftal was een zeer goed ge heel. Behalve de achterhoede, was ook de middenlinie prima. De voorhoede wae uit stekend met linkerviengel en middenvoor als besten. Vrijdagavond is bij de Klokkemakersbrug te Voorhout het 5-jarig dochtertje van den heer Jansen door een auto uit Saasenheim aangereden. Het meisje wae terstond dood. Te Deyenter is het 18-jarig meisje M. J. 8. overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan tengevolge van een ontstoken kies. In het tiekenhvi» te Venlo ie overleden bet 6-jarig zoontje van den heer K. te Horst, dat bjj den brand in zjjn ouderlijk huis met moei te van de bovenverdieping van de woning gered werd en daarbij brandwonden bekwam. Ook het 8-jarig dochtertje verkeert thans tengevolge van de opgeloopen brandwonden in levensgevaar. Tijdens de gymnastiekles aan de R. K. School voor M U LO, te Apeldoorn, zakte een der leerlingen, A. v. ’t E., plotseling ineen. Toen men hem opnam, was het leven reeds geweken. Dr. Hermanldes constateerde hart verlamming. den heer Heintje», kluimveehandeleer te Haarlemmermeer kwanr deze week uit een kippenei een zeldzaam kuiken te voorschijn. Het beestje had een kop, doch overigens wa ren het twee aaneengegroeide lichamen. Op besoek b(j zjjn grootouders te Wouw, is het 8-jarig zoontje van den heer F., uit Roosendaal, in een onbewaakt oogenblik van een stoei te een tobbe kokend water getal len. Het kind ie overleden. Volgens enkele Duitsche bladen ia ter be strijding van diefstallen in internationale sneltreinen een regeling getroffen tusschen de Duitsche en Nederlanascbe poütie-autori- Alcmaria 3 voor 2—2. thuisclub verliest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 2