Kleeding naar maat J. B. Koster Noord- Hollandsch Dagblad. 90e JAARGANG. J Tweede Blad. B.'ï Amsterdamsciie Beurs. ALKMAAR. l' l 20 Aprill 1926 UITGEEST. Comb. A. Kreijmborg Co. Alkmaar DONDERDAG 22 APRIL ’26 SPORT EN SPEL. PROVINCIAAL NIEUWS. WARMENHUIZEN. «7» 39 L. FRANKENBERG, ALKMAAR. HANDEL EN MARKT FAILLISSEMENTEN. Berichten opgenomen in een gedeelte onrer vorige oplage. Opgave vaa de Nederlantische Daadboawbauk BURGERLIJKE STAND. BEEMSTER. FINANCIEELE RUBRIEK. Onze collectie is weer opnieuw aangevuld met nieuwe dessins Wij garandeeren goede pasvorm en prima bewerking f 1.45 1J0 (Opgave 146 166 166 166 166 132',, «7% 2.49* 117M 118* 106* 288 285 386’A 385* 384’/. 385’A 322 366 352 352 155 158 46 de uii [oj 79 435* 3% Arie ■:oc de itte 1 0 1 0 K 0—1 0 1 l 0 0—1 0—1 2.49* 7.40 59.34 8.32 8.92 35.35 12.12 66.80 65.29* 54.10 48.15 Keuring/. Van de dienstplichtigen der lich ting 1927 goedgekeurd J. J. Bleeker, J. M. Commandeur, C. Damiaans, P. Houtkooper, N. Jonker, Pi., N. Jonker Kz., J. Mosch, A. J. Reindere, J. Rozemlaal, G. Rqpma, P. D. Sevenhuqsen, C. van Wonderen. Afgekeurd: P. Gieling, M. Kutterink, J. Molenaar, M. J. Pronk, S. Westra, P. W. Wog- num en P. A. Zomerdijk. Niet verschenen J. N. Kossen en C. Stet. 402* s73 441 169* 158 650 343 79 172 169’/, 158 650 344 324 223 222 166 375 650 345 329 156 649 345 l, van het Naohte- J 165* 380 123' 369 180*;. 385* 109* 147* 39* 169* lu* 39 324 223* 323 329 156 402 •>75* 440 402 y 373* 438 t49 345 3211 219* 220 351* 314 TELEFOONNUMMER. In den nieuw verschenen telefoongids Is abusievelijk het nummer van Besteigoederen, van de Spoorwegen, opgegeven 144. Dit moet zijn 414. idem 1918 idem 1919 idem 1923 Ned. India 1923 Ie BUITENLAND 170*/. 159 651 '42* 424 227 107* 317* 21»* 214* 36C* 15», 380 247 360 315 319»j, 152 257 193' 159* 146';, gin ziti 195 .01* 374 441 366 180 385* 404* 374’/. 439* 193’,. 160 39»;, 99’/, 101* 1017. 11'3 104’/, 386 250 193* 159’,. 1467, 386 252 59.36 8.30 8.90 35.23* 12.12 66.85 65.25 54.25 48.15 30 109* 147* 39’;, 37. groote Vooral 4*-5* werd gespeeld in het Clublo- G. en had een gezellig en vlot nog nader té bepalen datum, komt ’t G. naar Alkmaar voor het spelen van een returnmatch. Inmiddels heeft V .V. V. door het winnen van den wedstrijd een kostbaar puntje voor het kampioenschap 2e klas N.-H. in de wacht gesleept. Berlijn Parijs Brussel Weenen Londen Stockholm Kopenhagen Oslo Bazel Rome New-York Praag 323 2227, De aftredende bestuursleden van Hesto ren en Rqpma werden met een groote meer derheid van stemmen herkozen. De heer Klerk bracht verslag uit van de gehouden aigemeene vergadering te Hilver sum. Bij de rondvraag komt in bespreking opberging van de materialen van het W: Kruis en het toezicht hierover. Uit de be sprekingen blijkt, dat het thans bestaande ge bouwtje absoluut onvoldoende is en dat het bestuur deze zaak nader onder de oogen zal zien en met voorstellen komen. Hierna slui ting. De wedstrüd kaal van H. S. verloop. SCHAKEN. Gisteravond heeft, zooals wij reeds aankon- digden, de ontmoeting plaats gehad tuaechen het eerste tiental van het Haarlemsch Schaak-Gezelschap en het eerste tiental der Alkmaarsche Schaakclub V. V. V. Met 5*—4* heeft V. V. V. den wedstrijd gewonnen 1 Beide tientallen waren volledig opgekomen, waardoor een spannende wed strijd is gespeeld. Aan de oneven-nummers speelde V. V. V. met wit. Het verloop was als volgt: H. 3. G. I—V. V. V. L F. A. PutsP. Deugd J. J. BertP. Ooijkaas D. J. TorkJ. G. v. Burken J. v. d. Steeg—J. Houtkooper D. Andrea-P. Hartog P. L. PrinsC. Bedjjn Th. Mobach—F. C. Laas P. ApelboomH. Pijpers J. GortG. v. Nieuwkuqk H. W. v. DortA. Vader WARMENHUIZEN. Witte Kruis. Maandag avond had de aigemeene vergadering plaats van de afdeeling het Witte Kruis. Aanwe zig waren 6 bestuursleden en 4 leden. Na opening door den Voorzitter, den heer Dr. van Hesteren worden de notulen goedgekeurd Besproken worden eenige ingekomen cir culaires en zal in de candidatuur Dr. van Leeuwen, Da Staal worden gecandideerd. Vervolgens doet de •(penningmeester reke ning en verantwoording, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 1801.42 en ïtgaven f 1978.53, te kort f 177.11. De rekening wordt nagezien en in orde be vonden. Ook de begroeting van 1926 wordt vastgesteld. Vervolgens leest de Voorzitter het door hem opgemaakte verslag van de werkzaam heden van de afd. over het jaar 1925 voor, uit welk verslag blijkt, dat het aantal leden op 1 Januari 1925 bedroeg 322 en op 1 Ja nuari 1926 346. De uitgeleende artikelen werden, gelijk dit in 1924 geschiedde in een door het Centraal Bureau samengesteld register geboekt, waardoor een betere contro le hierop bestaat In 1925 werden 253 ar tikelen uitgeleend. Opgemerkt dient hier nog te worden, dat vele gebruikers wel wat al te slordig met de artikelen omspringen, voor al met ledikanten en ruststoelen en wat nog erger is, vele leden wachten zeer lang voor zij de uitgeleende artikelen weder terugbe zorgen. De 5 lig ten ten werden dezen winter opgesolnlderd. De administratie der finan ciën stelde hooge eischen aan den penning meester, zijn ijver en liefde voor onze ver eeniging deden hem iedere moeilijkheid overwinnen en het zal U bij bet hooren der cijfers der rekening en begrooting duidelijk zijn, dat het penningmeesterschap dezer ver eeniging geen sinecure is. Een woord van dank aan den heer Rjjpma is hier wel op zijn plaats. De samenstelling van het Bestuur werd in den loop van 1925 gewijzigd als vclgt: Voorzitter Dr. van Hesteren, 2de Voor zitter, J. Swan Hz., Secretaris Ds. Horustra, Penningmeester S. G. Rjjpma, Materiaalhou- der Dr. van Hesteren, terwijl als bestuursle den fungeerden de heeren Turkstra te Krab bendam, Rijs te Warmenhuizen en M. Klerk te Schooridam. Ofschoon de wijkverpleging geen onderafdeeling is van het Witte Kruis is het gebied, waarop zq hare werkzaamhe den uitstrekt, zoozeer ook ons gebied, en is bet financieel verband zoo innig, dat eene opsomming van de in deze vereeniging ver richte werkzaamheden hier zeker op haar plaats is. Door Zr. ter Burg werden in deze gemeen te in 1925 totaal gemaakt 1721 visites, dit cijfer moet nog vermeerderd worden met 260, zijnde het aantal huisbezoeken door de Zr. gemaakt als enquetrice bq de bestrijding der T. B. C. In bet geheel werden 1981 bezoeken af gelegd, wel een belangrijk cijfer, dat in de toekomst mogelijk m wanneer onze ipü OND. BINNENLAND Insu linde Oliefabrieken Jurgens Oude Philips Holl. Kunstzijdi INDUSTR. OND. Anaconda Steel com CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cultuur Vorstenlanden Dito Actions H. V. A Java Cultuur Moormaan Co Ned. Ind. Suiker Unie Poerworedjo MIJNEN Redjang Lebong PETROLEUM Dordtsche Petroleum Gec. Holt olie Kon. Ned. Petroleum Steaua Romana RUBBER-MAATSCHAPPIJEN Amsterd. Rubber Bandar Rubber Deli Bat Rubber Indische Rubber Intercontin. Rubber Kendeng Lemboe Lampong Sumatra Rubber Oost-Java Rubber Nederl. Ind. Rubber Koffie Serbadjadi Silaau Wai Sum Rubber SCHEEPVAARTEN Holt Amer. Lijn HolL Stoomboot HolL Lloyd Kon. Boot Stoomvaart Mq. „Nederland" Paketvaart Scheepvaart Unie Marine Common. Marine Preferent Niev. Goudriaan TABAKKEN Beeoeki Deli Batavia Deli-Maatechappij Senembab AMER. SPOORWEGEN Erie Spoor Southern Rails Union Pacific Wabash. Railway PROLONGATIE 45* 58 *17. 787. 171’/, 192 169 89 duur niet uitgesloten verwacht benoefde te worden. Aan het einde der bijeenkomst deelde de wethouder van onderwijs, de heer J. Wester- bof, mede, dat de besparing, door opheffing der handetescholen te verkrijgen, van geen beteekenis zou zijn, indien men lette op de uit te keeren wachtgelden der leeraren en andere financieele gevolgen, die een reorga nisatie in den zin van hetgeen de commissie van toezicht op het M. 0. wil met zich zou meebrengen. Onze sorteering REISARTIKELEN ia de beste hier ter stede. af tot de Bleekersloot, 24, L. JupQn. Idem, de noordzijde van den Lood IJ weg af tot de Bleekersloot, f 16, Goudsblom. Ter griffie van de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar ie gedeponeerd de eenige stel en menig aardig meer dan eene op de bracht. Deemster. Maandag werd door een zes tal auto's van Edam vee vervoerd naar de Alkmaarsche markt. In de Beemster geko men kwam plotseling een der vrachtauto’s tegen ten boom terecht Bekneld tusschen den beschadigden auto werd de chauffeur D. V. in dienst bq de firma R. te Edam in bewusteloozen toestand opgenomen. De man bleek een hereenschu<Hng en eenige gebro ken ribben to hebben opgeloopen. Zjjn toe stand is bedenkeüik. Er wordt een onderzoek ingeetekL iog eens mede zal spreken, afdeeling andermaal het ini tiatief moge nemen bjj het gemeentebestuur er op aan te dringen voor onze gemeente af zonderlijk eene wijkzuster aan te stellen. Als plaatselijke vereeniging tot bestrijding der T. B. C. werd het volgende verricht, 260 huisbezoeken (zie boven) met plm. 25 gezin nen onder toezicht, 2 patiënten werden naar een sanatorium gezonden met gunstig ge volg, 3 maal werden verbeteringen aange bracht aan woningen, waarin patiënten aan T B. C. werden verpleegd. Met dank aan allen, die dit jaar de vereeniging met hunne diensten en gaven bijstonden, niet het minst het gemeentebestuur, dat met zijne subsidies van velerlei aard onze verrichtingen zoozeer steunde, sluit ik hierbij het verslag. ONGEVAL. BERLIJN, 21 April. Aan boord van een Amerikaansche onder zeeboot in de haven van Newhaven zjjn door een ontploffing 12 man der bemanning meer of minder zwaargewond. DE DREIGENDE MINISTERCRISIS IN POLEN. WARSCHAU, 21 April. Heden zal een zitting van den Ministerraad plaats heben, in welke zal worden besloten of de regeering in verband met het uittreden der sociaal-democratisohe ministers, in haar geheel zal aftreden. DE AANVALLEN VAN PA|XAVACINL BOEDAPEST, 21 April. De immuniteits-commissie uit het Parle ment stelt voor Pallavacini wegens beleedi- ing van Minister Rakowski gedurende dertig in uit te sluiten. Men verwacht een groote oppositie tegen dit voorstel. ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING. VOLGING. AMSTERDAM, 21 April. Het Gerechtshof deed gisteren in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen den tim merman, die op 2 November j.l. door de Bui tengewone Kamer der Rechtbank wegens brandsticthing veroordeeld was tot 2 jaar ge vangenisstraf De man was beschuldigd van brandstichting Veroordeeld was tot 2 jaar ge- April te Weesperfcarspel, in perceel C 112, waardoor het huis geheel afbrandde en het aangrenzend perceel C 111 gedeeltelijk. Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank, gedeeltelijk en opnieuw rechtdoende, ontsloeg het den bekl. van rechtsvervolging op grond, dat in de dagvaardiging het „op zet” niet omschreven was en rhis geen straf baar fett ten laste gelegd was. Als verdedigster was Mr. Hans Hilksum op getreden. uitdeelingslijst in het faillissement van Bregt- je Ligthart, manufacturierster te Grooto- broek, met een uitkeering aan concurrente schuldeischers van 3 pCt. HET HANDELSONDERWIJS. Onder leiding van den heer Jb. Ctoeck, voorzitter van het comité van actie tot be houd onzer Handelsschoo), had in de „Har monie” een druk bezochte vergadering plaats, welke mede door een aantal raadsleden en den wethouder van onderwijs werd bijge woond. In deze bijeenkomst hield de heer Oh. E. H. Boissevain uit Amsterdam, een plei dooi tegen de opheffing der school en streed de meening zicht op het M. 0., deleschool aan de U. L. school wil Bijkantoor Alkmaar. (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN 4* Nederland 1917 5 5 6 6 BANK-INSTELLINGEN Koloniale Bank Indische Bank Handel M INDUSTR. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 29en AprH 1926 een Raadsvergadering te beleggen. TRAP VAN EEN HIT. Gistermiddag kreeg een bewoner van het Woonwagenkamp, in de Doorbraak van een hit een trap tegen de borst. Eenige mannen ondersteunden hem en brachten den ongeluk kige naar het café „Het Vosje.” De politie verleende de eerste hulp, waarna de man per wagen naar het woonwagenkamp vervoerd werd. opheffing der school en be ing van de commissie van toe- J., die de taak van de Han- L. Z.over dragen en die van de hoogere handelsechool Mn de litt. econ. afd. H. B. S. De heer Boieeevain legde er den nadruk op, dat goed handelsonderwijs niet alleen een kostbaar bezit is voor den handeldrjjvenden en indus- trieelen middenstand geljjk een strooibil jet van het bestuur van deze middenstands organisatie meldde doch voor de gebeele Alkmaarsche burgerij. Spr. negeerde alle per soonlijke of politieke kwesties, die wellicht aan de reorganisatie van het handelsonder wijs te dezer stede vastzitten, doch zette in den breede de beteekenis van goed handels onderwijs uiteen, omdat bjj velen waarschijn lijk een onjuist inzicht omtrent deze materie bestond. De voorstellen van B. en W. waren hem sympathiek en hij achtte het een mis daad tegenover den handel als onze a.t>. Jonge kooplieden en kantoorbedienden hier voortaan geen goed georganiseerd handels onderwijs zouden kunnen behouden. De kracht van ons volk ligt in bevordering van handel en industrie, landbouw, veeteelt bronnen van ons volksbestaan en spr. ver langde hiervoor het allerbeste onderwijs, dat er te krijgen ie. De spreuk: „Van Alkmaar de victorie” zon een wrangen bijsmaak krij gen, als hier straks door den Raad beslui ten zouden genomen worden, die Alkmaar economisch achteruit zonden brengen. Daar om moet zorg gedragen worden, dat het han delsonderwijs zoo goed mogelijk is in een stad, die het centrum van Noord-Holland's Noorderkwartier is en aan wie geen slag mag toegebracht worden door verslechtering van handelsonderwijs. Er volgde eenig debat, waarbij o. m. g vraagd Werd of het toelaatbaar was voor be zuiniging de bestaande handelsschoo! op ta heffen en of er naar bet oordeel van den he .r Boissevain kans was, dat de Regeering de geldeljjke vergoeding van 50 op 70 zou brengen. De heer Boissevain antwoordde, dat er gelukkig op bezuinigingsgebied een kente ring valt te bespeuren en men overbelt tot de meening, dat we gelden moeten blijven ▼otoeren voor alles wat one volk krachtiger kan maken en de welvaart verhoogen. Hier toe behooren de geiden voor goed georgani seerd handelsonderwijs. Wat de kans betreft om de geldelijke vergoeding van bet Rijk hooger te krijgen, meende spr., dat die kans sX zeker bestond, hetgeen reeds kan blijken uit het feit, dat er voor het handelsonderwijs méér geld op de begrooting was uitgetrok- ken en een percentage van 60 op den ALKMAAR. GEBOREN: Elisabeth, dochter van Cornells Blaauw en Jacoba Elisabeth van Sqp. Pieter Herman, zoon van Johannes de Vries en Wilhelmina van Westerop. Wilhelm Christiaan, zoon van Dirk Pronk en Johanna Lancee. Oscar Pieter, zoon van Pieter Boskamp en Annechien Ham mings GETROUWD: Johan Jan van der Starre* en Maria Anna Broers. OVERLEDEN: Christina Johanna Blokdjjk, 13 jaar. Jo hanna Christina Elsina van Tent, wed. Jo hann Fiedrich Jobst Hermann Schilling, 88 jaar. door de fa Upma te Alkmaar voor deze ge legenheid afgestaan, begeleid door zijn leer- meester, den toonkunstenaar Sam. Vlessing te IJmuiden. Zoowel vioolspel als accompagnement wek ten veler bewondering en werden met groote aandacht en oplettendheid gevolgd. Een minutenlang applaus na afloop bewees hoe ’t publiek het gepresteerde apprecieerde. De hooggespannen verwachtingen waren, zooals de heer Molenaar in zijn slotwoord me moreerde, zeker ten volle beantwoord, t Was een avond van fijn kunstgenot! BurgeL Stand. Ondertrouwd. Koppend en Johanna van der Zee. BEEMSTER. Aanrijding. Dezer dagen had een aanrijding jtlaats tuschen de personen auto van den heer de V., van Punnerend en die van den heer de R. van Nieuwendam. De aanrijding had plaats aan den Middenweg alhier, nabij den Oosthuizerweg. De auto van den heer de V. botste tegen één der aldaar staande boomen, waardoor ’t voertuig zoc- danig werd beschadigd, dat de eigenaar zijn weg ermede niet kon voortzetten. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Beemster in bloei. Verleden Zondag wa ren velen uitgetrokken om de bloemenpracht onzer vruchtboomen te bewonderen. Reeds des morgens vroeg telde men veie bezoekers en dat duurde voort tot laat in den middag. Sommigen waren voorzien van een fototoo- plekje werd dan ook ie gevoelige plaat ge- GRASVERPACHTING. Dinsdagmiddag werd ten Stadhuize het gras gewas der gemeente verpacht De verschillende perceelen werden gegund als volgt: De zuidzijde van den Schermerweg, van de Stadsgracht af tot de brug b|j den Schermer- weg, van de Stadsgracht af tot de brug bjjt den On?val, 2, Zonderhuis. Het graagewas langs den Singel, Texelsohe hek af tot het hotel „De mét uitzondering van een gedeelte rondom het bloemperk bij „eD NachtegMl”, 2, J. Eislnga. Idem, van het hotel „De Nachtegaal” af tot den Straatweg naar Heiloo, 2, J. Eisinga. Idem, van de Emmabrug af tot de Kabel- straat, Ij J. Verver. *- Idem, bjj de begraafplaats, ten zuiden van de verlengde Kruislaan, tusschen den Wester, weg en de hertenkamp, benevens het grasge was nabij de Krocht, 2, P. Goudsblom. De Westzijde van den hout, van de poort van de begraafplaats af tot de Lindenlaan, f 1, S. Jonker. Het grasgewas in den Westerhout, noord- waats van de begraafplaats af tot den kastan jeboom, met 5 blokken, 2.50, P. Bakker te Heiloo. Idem, van den kastanjeboom af tot de Akers laan, 4.50, W. de Wit. Idem, In den Voorhout, van het begin bij de Bleekerslaan af tot de villa van mr. W. 0. Boeman f 5, 3. Jonker. Idem, langs de Zandersloot tot de Lange- *4*” laan, 3.50, P. de Jong. De bermen van den weg, beginnende bij de hofstede van wijlen N. Berger, tot de Kalk- ovensbrug, f 25, F. Floris te Heiloo. De bermen van den Bergerweg aan belde kanten, van den Spooroverweg, tot de ban- scheiding van Bergen en tot de hooge brug van den Groeneweg, f 5, H. Jager. De westkant van den weg langs de Oude Hoornsche vaart, van de draaibrug af tot de Zes Wielen, 3, G. van Veen. De berm, liggende langs het Kanaal in het Victoriapark, f 2 G. van Veen. Het grasgewas van den Heilooërdfjk, het gedeelte van het Noord-Hollandsch Kanaal af tot den Meer- of Loodpol-der-weg aan beide zijden, f 4, J. Winder. Idem, de zuidzijde van den Loodpolderweg af tot de Bleekersloot, 24, L. Jupqn. Idem, de noordzijde van den Loodpolder weg af tot de Bleekersloot, f 16, Goudsblom. HOORN. Geboren: Cornelia d. v. M. Nieuwboer en M. C. Plaaum, Turfhaven 31. Cornells, zoon van C. Rentenaar en M. v. Gorkum, Veenen- laan. Jacob. Adriaan, zoon van F. Kuithof en A. A. Hoekveen, Drieloomlaan 112. Junit Jelle, zoon van K. eBrgsma en T. E. v. de Oord, Merensstraat 84. Dirk Egberts, zoon van K. Schagen en G. Volkers, Nieuwendam 24 rood. Overleden: Dirk Rood, 48 jaar, echtgenoot van L.,G. v. d. Gulik, wonende te Blokker. Trqntje Trappel, 60 jaar, weduwe van J. Kommer, te Berkhout. Ondertrouwd: Andries, Martinus, Bulens en Catharina, Cornelia Hooqkamp. Paulus Adria- nus Beemsterboer en Johanna Catharina de Best. Frederik de Rooq en Elisabeth Scha gen. Johannes Beemsterboer en Geertje Kou ter. Jan Beers en Grietje Zee. Gerardus, An dries van Berkum en Trqntje Veld. Bernardus van Weeten en Geertje, Dina Kluft. Getrouwd: Gerardus, Nicolaas, Bakker en Catharina, Antonia Tiemeqer. Bernardus Rij per en Hendrika, Christina Schotten. Nanne de Vries en Alberta Jantje Jonkman. Tqen, Jans Ponrsma en Elisabeth Benist. WISSELKOERSEN. van de Neder], Landbouwbank). Bijkantoor Alkmaar. 59.36 8.25 9.05 35.20 12.12 66.80 65.25 54.55 48.14 10.02* 8.49* 7.40 UITGEEST. Symphonic Concordia. Voor een goed bezette zaal gaf „Concordia” Don derdagavond met een welvoorzien program ma haar laatste muziekuitvoering in dit sei zoen. Evenals altqd werd een kort openings woord gesproken, ditmaal door den heer J. Molenaar. Er werd goed gespeeld, al werd de trom bq wqlen al te duchtig geroerd, blqven de kwartetten de groote attracties, waarbjj met de meeste spanning wordt toege luisterd en een daverend applaus den dank der aanwezigen vertolkt. Dezen avond stond er nog iets op 't pro gramma, dat zeker veler beJaiigstelling en nieuwsgierigheid heeft opgewekt. Een 12-jarig knaapje, Jan Starreveld van Velseoord, een veelbelovend violist je speelde onberispelijk en met veel gevoel twee viool- solo’s daarbij op een vleugel, bereidwillig 8.15 227 168* 57* 78 78 178 195 168*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 9