I “ciïschikki"j v“ I 0 Korte berichten. Verspreide Berichten. v Uit onze Oost Staten ^Generaal. BINNENLAND. Mlnlsterwlssellng. GEMENGD NIEUWS. grso. tenge <enb De ►:o: ver- <le de 6-jari, therina. vpr- hc- REORGANISATIE DER R. K STAATS PARTIJ EN DE K K. STANDS- ORGANISATIES. Naar wij vernemen kan het voorstel der Commissie Ruys inzake de reorga nisatie der R. K. Staatspartij, in Be- stuurskringen der vier groote R. K. so ciale organisaties van arbeiders, land bouwers, middenstanders en werkgevers geen instemming vinden. Met name is men gekant tegen de voorgestelde samenstelling van den Partijraad, waarin genoemde organisa ties geen rechtstreeksche vertegenwoor diging zullen krijgen. Men fe daarnaast van meening, dat genoemde organisaties in den Partijraad stemrecht dienen te hebben, doch dat de :aak van den Par tijraad scherp moet wcraen onderschei den van de taak, welke aan de Bonds vergadering wordt opgedragen, COMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING. VULKAANUITBARSTING. vulkaan Mauna Loa Hawaii stoot, naar de „Chicago Tribune” meldt, opnieuw geweldig'- massa’s lava uit, met ruik een kracht, dat het heele eiland beeft. Een lava- rivier stroomt thans naar het dorp Kau. Men vreest, dat vele inboorlingen z(jn omge komen. Ook is men ernstig bezorgd over bet lot van omstreeks 100 inwoners van Hoepuloa, die, nadat dit dorp vernield werd, niet meer werden gezien. BOSCHBRANDEN. Een aantal branden hebben in de laatste da ten veel schade aangericht in den staat New- Yorfc en New-Yersey. Te Rockland 1-ake, in de nabijheid van Nyack, bereikte een veld brand een opslagplaats van dynamiet, die ontplofte. De explosie was zoo hevig, dat de vonken nog op een kwartmjjl afstand neer vielen en daar weer nieuwen brand veroor- aaakten. Dertien huizen in het dorp werden nield. De brand bereikte het bosch bij Hock Mountains. Drie personen zijn daarbij «n het leven gekomen. De brand bestrijkt thans een oppervlakte van meer dan 1000 acres bosch. Een veldbrand in de buurt van Southamp ton, op Long Island, ..vernielde drie villa’s, ter waarde van 50.000 dollar. Een twaalf tal branden, welke van min of meer ernetigeu aard zijn, zjjn in de beide staten uitgebro ken. De onderhandelingen in de juridische BOtnmie «ie van den Duitsohen Rijksdag over het compromis-ontwerp in zake de schade loosstelling der gewezen vorsten, zijn door obstructie der sociaala-democrnten. voorloo- pig mislukt. Aan den Nederiandachen gezant te Bern is opgedragen, bet verdrag nopens het toe zicht op den internatoinalen handel in wa penen, munitie en oorlogsmateriecl, opge- ■teld door de conferentie, die van 4 Mei tot 17 Juni 1925 te Genève m geweest, op het secretariaat van den Volkenbond te onder teek en en. Te Kief zal dezer dagen weer een nieuw ^Bchanndaal-procee” plaats- hebben. Te recht staan een 113-tal loden van het Kief- •che politiebureau, waoronder twee cominis- •arissen, beschuldigd van corruptie en aan verwante misdrijven. Behalve de beklaagden worden ook een 120 getuigen gehoord. Een gewezen socialistisch Litausch volksvertegenwoordiger, Abracan, is in hech tenis genomen op het oogenbiik, waarop hij orders in ontvangst nam van een vertegen woordiger der Internationale van Moskou. De minister van binnenlandeche zaken beeft de ontbinding gelast van alle afdeelingeu der arbeiderspartij. COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT? De ..Locomotief” meldt, dat men van be- stuurszijude op Midden-Java, bij de aanvang van de nieuwe suikercampague, opleving van eommuistische activiteit verwacht, welke blijkbaar geconcentreerd zal zijn op enkeie fabrieken. Het bestuur zou aan twee suiker- admlnistrateuns op Midden-Java hebben aau- geraden, het Europeeech fshrieks, en tuin- personeel te wapenen met schiettuig. 1 werd besloten diligent te blijven en wel voornamelijk om te bereiken, dat de te ruime arbeidsgelegenheid in het voor jaar zooveel mogelijk verschoven wordt naar het slappe seizoen. Aan den minister van Waterstaat werd verzocht stappen te doen, welke er toe kunnen .leiden, dat Je buitenlandsche posttarieven, welke hier te lande gel den, meer in overeenstemming worden gebracht met die der andere nabij gele gen landen, omdat gebleken is, dat voor een zeer groot bedrag drukwerken door Nederlandsche firma s aan buitenland sche ondernemingen ter uitvoering wor den gegeven, of althans dreigen te wor den gegeven, niet omdat de Nederland sche drukkerijen niet kunnen concurree- ren, maar omdat door verzending uit het buitenland wegens de iagere tarieven aanzienlijke bedragen worden bespaard. de eerste plaats moet worden gestreefd naar d gesteld - GEHEIME BRANDERIJ, Belastingkommiezen uit Veenendaal en Lunteren hebben te Lunteren bij E. F. aan den Postweg in vereeniging met de Rijkspolitie te Ede een geheime brande rij ontdekt. Een volledige installatie en een groo.' te hoeveelheid drank zijn in beslag ge nomen en per vrachtauto naar Ede ver- voerd. een rechtvaardig bestuur. Met den nieuwen G.-G. zullen uitvoerige en gondige besprekingen worden gehouden over de inlandsche lieweging. Daarbij zal het stre ven zjjn om een zooveel mogelijk tegemoet komende houding als van een liberale, wel willende regeering verwacht mag worden, te nemen. Aangedrongen is door de heeren Scheurer en an Rjjckevorsel op de indiening van een aanvullingsbegrooting voor den aanvankelijk teruggenomen bouw van twee torpedoboot- jagers en een onderzeeboot. Spr. deelde thans mede, dat het hiernaar door den Minister van Marine jngestelde on derzoek is geëindigd en dat hjj goede reden heeft om aan te nemen, dat de ongerustheid van de beide heeren zal worden weggenomen. Spr.. beschouwde het communisme als een beweging, die zich van de gezonde en natio nale beweging meester wil maken om haar voor het communistische doel te misbruiken. De rede van den minister werd met in stemming begroet.. De lieer LïNGBEEK (Herv. Geref.) be treurde het dat de Minister de waarde der propaganda van den godsdienst had gene geerd. Daartegenover wees §pr. er op dat de ontwikkeling en de vooruitgang van den in lander zonder den godsdienst niets zullen baten. De heer ORAMER (S. D.) repliceerend, be streed het betoog van den heer De Visser. De leuze „ftidië los van Holland”, door den heer De Visser thans wederom aangeheven, is een valsche leuze. De heer Cramer toonde zich teleurgesteld en onbevredigd over de rede van den Minister, welke slechts een positieve aanwijzing bevatte, n.l. de aankondiging van het voorstel tot aan bouw van oorlogsvaartui gen. Spr. verdedigde nader zijn eerste motie, doch trok zijn tweede motie in zake de wjj- ■iging van de samenstelling van den Volks raad in. De beer Dr. DE VISSER wees er den heer Lingbeek op, dal deze den Minister van Ko loniën onrcêht hoeft aangedaan, omdat de Mi nister verklaart heeft, dat de verzorging der geestelijke belangen der bevolking bij hem veilig zal zijn. De heer JOEKES (V. D.) toonde zich even als de heer Cramer teleurgesteld over het ant woord van den minister. Spr. drong nog aan op de benoeming van een oommfesie in In- die ter bestudeering van een algeheele her ziening der Indische Staatsinrichting. Aangaande het door den heer Van Vuuren aangekondigde initiatief-ontwerp nopens de herziening van art. 123 van het Regeerings- reglement thans art. 177 Indische Staats regeling tulien wij, aldus de heer Joekes, de indiening van dit wetsontwerp afwaohten, om onze meening daar over te zeggen, nadat de Volksraad daarover zal zijn gehoord. Wij kunnen alsdan tevens de vraag onder oog zien, of het onderwerp zich leent voor een regeling bjj initiatief-ontwerp. De vraag ryst bovendien, of het wel zoover zal ko men. De heer Van Vuuren toch deed een warm beroep op de andere partijen der rech terzijde om toeh in te zien, dat alleen dan het juiste regecringsbeMd zou kunnen worden gevestigd, wanneer weder zou hersteld zijn het christelijke ooalitie-bewind. In zijn tripliek crifïseerde de heer DE VIS SER (Oomm.) nog eens op felle wijze den mi nister, er op wijzend, dat de Indische bevol king onverbiddeiljjk „Indië los van Holland” eisciit. De heer SCHEURER (a. r.) repliceerend, vroeg den heer Lingbeek, hoe deze zich de geestelijke bearbeiding van Indië voorstelt en in hoeverre en op welke wijze de regeering naar zijn meening dien geestelijken arbeid moet verrichten. In zjjn antwoord dankte Minister KO NINGSBERGER den heer dr. De Viseer voor diens herinnering tegenover den heer Ling beek dat bij spr. de verzorging der geestelijke belangen veilig is te achten. Spr. is den heer Cramer dankbaar voor de intrekking van diens tweede motie. De heer LINGBEEK zeide ten opzichte van de verzorging van de godsdienstige belangen nog, dat een predikant in de eerste plaats zegt: het moet, en in de tweede plaats, of en hoe het kan. Daartegenover zeide Dr. DE VISSER met nadruk, dat niemand, dus ook de heer Ling beek niet, mag twijfelen aan de oprechtheid van de woorden van den m; nieter dat bij hem de verzorging der geestelijke belangen veilig is. De algemeens beschouwingen werden volgens gesloten en de vergadering tot den verdaagd. legrooting, ■ORTUYN (V. B.) de keuze van den nieuwen gouver- neur-Generaal toe. Voorts brengt bij hulde aan de verbetering van den financieelen toe stand door gouverneur-generaal Fock. Spr. verklaart zich tegen de motie-Cramer tot wij ziging van het kiesrecht voor den Volksraad, en betoogt, dat men niet in te snel tempo nieuwe hervormingen kan invoeren met het oog op gebrek aan voldoende geschoold per soneel. Hjj wijst op het groote belang van de bevordering van samenwerking tusschen ambtenaren en cultuurondernemingen, die cultures, waarvan de resultaten van groot fi nancieel belang voor Indië zijn. Spr. dringt nog aan op vermindering van den Belasting druk. De heer BRAUTIGAM (S. D.) vraagt verlof tot de Ministers van Waterstaat en van Ar beid, Handel en Nijverheid eenige vragen te mogen richten betreffende het treffen van voorshriften omtrent belading, ontlading en bemanning van schepen voor de binnenvaart, Zuiderzeevaart en vaart op Schelde en Zeeuw- sche stroomen inbegrepen. Over dit verzoek zou In de vorige zitting worden beslist. Daarna wordt de algemeene beraadslaging over de Indische begrooting voortgezet. De heer L. DE VISSER (Comm.) repli ceert. Spr. verklaart, dat indien het communisme een moeraskoorts is, het moeras zelf, het ka pitalisme met de bloedzuigers, die in het moeras leven, allereerst onschadelijk dient te worden gemaakt. Spr. dient een motie in, waarin de regee ring wordt verzocht het daarheen te leiden, dat bij het ojitreden van een nieuwen gou verneur-generaal algemeene amnestie wordt afgekondigd ten opzichte van alls in- en ex- terneeringsbesluiten, alsmede uitgesproken vonnissen, verband houdende met de volks beweging. t Deze motie wordt dadelijk behandeld. De heer WALRAVE BOISSEVA1N (V. B.) besprak met instemming de houding van den Minister ten opzichte van diens optreden te gen het communisme. Hij stond uitvoerig stil bij de allerwege te constateeren opleving van de inlandsche beweging in de koloniale rjj- ken. De heer KONINGSBERGER, de Minister van Koloniën, herinnerde allereerst aan de mededeeling in de regeeringsverklaring v. 11 Maart jJ., dat de Regeermg streeft naar verdere uitvoering van het begliisel, dat in Indië het regeeringnbeleid zooveel mogeljjk door en met medewerking van uit de bevol king voortgekomen krachten moet worden gevoerd. Met blijdschap mag worden geconstateerd, dat aan Indië is geschonken wat tot dusver zegenrijk is gebleken. Er is evenwel aoh*er- staud in te halen; daarom moet het aange vangen werk van de ontwikkeling van Indië worden voortgezet en in sneller tempo dan in Westersche landen heeft plaate gehad. Voor hetgeen Nederland heeft gedaan, zal het zich evenwel met gerustheid voor de recht bank der geschiedenis kunnen verantwoor den. Na den oorlog is de internationale positie en beteekenia van Indië in zoodanige mate toegenomen, dat de verhouding met het moe derland daarvan de gevolgen heeft onder vonden. Voor het o nd ^w ijs wordt gedaan, wat dav-ian gedaan kan worden. Het stoffelijk welzjjn is een onderwerp van voortdurende gedachten wisseling. Wat de zeggenschap in eigen huis aangaat, de minister zette uiteen, dat dit vraagstuk voor hem een punt van nauwgezette en gunstige overweging zal zijn. Wat de inlandsche beweging aangaat, door een goede bejegening zullen goede resultaten bereikt kunnen worden. De huidige bezwaren tegen de staatsrege ling zullen, naar vertrouwd mag worden, in de toekomst meevallen. De Minister ontried de Kamer ernstig de aanneming van de motie-Cnuner in zake de intrekking van art. 161 bis. Dit artikel te niet gericht tegen stakers of een staking, mita deze niet gericht is op het verstoren van de openbare orde of het ontwrichten van het economische leven. Doch tegen de systemati sche ondermijning onder valsche leuzen van het gezag is de handhaving van dit artikel nooaig. Wat Atjeh aangaat, het door den heer Cra mer gevraagde onderzoek is niet noodig, om dat de nieuw opgetreden gouverneur een on derzoek heeft in gesteld. De voorloopige con clusie van den gouverneur is, dat niet meer dan een plaatselqke beteekenia aan de plaats gehad hebbende overvallen moet worden ge hecht; maatregelen tegen herhaling zijn geno men. Aan den heer Van Vuuren antwoordde do Minister, dat de verzorging der geestelij ke belangen bij hem volkomen veilig zijn. Aan de misstanden in het land der Kajw- Kaja's is eens en voor goed een einde ge maakt. Deze aangelegenheid ia tot voBe te vredenheid der bevolking geregeld. Wat de DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. .De militaiien hebben nog steeds niet bo nkten of zij het Kwomint«junn tot het bit tere einde, zullen bljjven vervolgen, doch Mandsjoerijscho troepen blijven zich in de richting van Peking voortliewegen De drie Mansioerjjsche generaal*. Tsiang-Teoe- Bang, I-i Tsjing-li en Tsjang-Tsoen-tsjang. zijn Woensdag naar Peking vertrokken, elk met éen lijfwacht van 1000 man. De directeur van den Peking-Moekden spoorweg deelde mede, dat de spoorwegen, die openg< broken waren, thans hersteld zijn. Het hoofd der politie heeft .aan den deken van het corps diplomatique* medegedeeld, dat de politie alle noodige maatregelen zou nemen ter bescherming van hef loven en de eigendommen der vreemdelingen. EEN FRAXSCH DL'ITSCHE ALLIANTIE. De ..Matin” bevat een hoofdartik< 1 van Ar nold Recht erg, den Duitsehen kali-magnaat. Hierin bepleit deze het tot stand komen eener Fransch-Duiteche alliantie, op grond van het samengaan der Fransche en Duit- scho kali, staal- en chemische industrieën, een militair verbond, waarin België zou wor den opgenomen de nietig-verklaring der clanj| sules van ’t vredesverdrag, die op Frank r ij vw en Duitschland beterekking hebben, behalve van die, waarbij de grenzen worden gere geld, ontruiming binnen twee jaar van het Rynland, de handhaving van het Daw<w- plau, de politike teruggave van Danzig en van den Poolschen corridor aan Duitschland en van de industrieën van het Poolsch-Duit- •che cartel in Opper-Silezië zonder grens wijziging. Daartegenover zou dan komen te staan de opneming van Polen in de Fransch-Duit- sebe militaire alliantie, terwijl ten slotte Frankrijk zijn toestemming zou geven tot do aansluiting van Oostenrijk bjj Duitschland, waarna Tsecho-Slowakije eveneens zou wor den opgenomen. De „Matin” schrjjft hierbij dat deze prin cipes eener conventie door Franschen van grooten politieken invloed niet afgekeurd worden. DE „VRAGENLIJST” VAN BENESJ. De vragenlijst van den Tsjechischen Mi nister van Buitenlandsche Zaken Benesj, heeft te Berlijn groot opzien gewekt. Een vooraanstaande Tsjechische politieke per soonlijkheid heeft nu aan de „Germania” verklaard, dat Benesj zelf zijn inlichtingen van officieele Engelsche zijde heeft gekregen, waarbij meer in het bijzonder gedoeld wordt op informaties betreff nde de voorbereiding van het voorgenomen Duitsch-Russisch ver drag, Benesj en de Engelsche Gezant te Praag, Mr. Clerk, schijnen een bijeenkomst te hebben gehad. Benesj moet tijdens dit on derhoud enkele bezwaren naar voren heb ben gebracht De Gezant, die van dit onder houd aan Chamberlain rapport uitbracht, heeft van dezen tan antwoord gekregen, dat hjj gaarne een nadere preciseering van de bedenkingen van den heer Benesj zal ontvan gen. Benesj ging hiermede actoord en heeft aan het Lonaensche Foreign Office voor ver- trouwelijk gebruik een uiteenzetting van zjja met betrekk^ig tot het Duitsch-Russisch ver drag gerezen bedenkingen toekomen. Men is te Praag niet weinig verbaasd geweest, dat tengevolge van een indiscretie deze aaagele- genheid in de Engelsche pers is gepublioeerd. De commissie voor werkverruiming vergaderde dezer dagen onder voorzit terschap van prof. dr. W H. Nolens. Besproken werd dr toestand in de Drentsche venen. Uitvoerige mededee- lingen werden gedaan omtrent groote plannen, welke in voorbereiding zijn. Met betrekking tot de maatregelen ter bevordering van de regularisatie van de werkgelegenheid in’ijet schildersbedrijf. bi.I oe nenijnscne recncrchc zuilen eei-’ lang ook vrouwelijke ambtenaren worden aan gesteld. Zij krjjgen dezelfde promotiekansen als hun mannelijke collega’s en kunnen het tot commissaris brengen. De drie delegaties voor de onderhande- lingen over den vrede in Marokko zijn uit elkaaa gegaan, zonder tot een accoord ge komen te zjjn. Zij zullen later weer bijeen komen. De datum dezer nieuwe conferentie is nog niet bepaald. Aan boord van den Italiaanschen schoe ner ..Fratelli Monteneri”. met een lading ben zine op weg van Sicilië naar Benghari aan de Noord-Afrikaansehc kust der Middel- landschè Zee, heeft een ontploffing plaats gehad. Het schip zonk. De kapitein werd ge red; 5 loeen der bemanning worden gemist. De luxetrein ParijsBarcelona is op een goedleren trein geloopen. Er zijn 5 dood en en een dertigtal gewbuden, van wie 5 zwaar gewonden. Bij een botsing tii'schen politie en Mo- hammedaansche elementen, zijn twee Mo- hammrdanen gedood en 30 gewond. De f ransche Kamer heeft een amen dement tot vermindering van de ere- dieten voer het oproepen van reservis ten verworpen, nadat Painïevé de kwes tie van vertrouwen had gesteld. Generaal Tserentin is benoemd tot minister van oorlog in Griekenland. De vermiste Portugeesche vliegers zijn terecht. TWEEDE KAMER. (Vergadering van Donderdag), Bij de’ voortzetting van de algemeene beraadslaging over de Indische begrooting, juicht de heer DROOGLEVER FORTUYN GEDOOD. In den Noorder Legmeerpoider f Nieuwer-Amstel, heeft Woensdag een ernstig ongeluk plaats gehad Eenige kinderen waren daar aan het spelen, toen een kipkar passeerde. Een de.- kin deren sprong op de kar. Een 11-jarig knaapje, P. J. genaamd, wilde dit even eens probeeren, doch kwam bij den sprong tegen het andere knaapje terecht. Hierdoor kamen beiden te vallen en ge raakten onder de kar Den 1 i-jarigen jongen gingen echter de wielen over de borst, ten gevolge waarvan hij op slag werd gedood. De andere kwam juist tusschen ie wielen, waardoor hij ongedeerd bleef. EEN WERELDREIS VOOR EEN DUBBELTJE. Op 15 Februari j.l. verzond de burge meester van een onzer Twentsche grens gemeenten een brief „aan het vice-cor- sulaat der Nederlanden" in het raburv Benlheim (D Een loopjongen zou voor de bezor ging zoo opgeveer een paar uur tijds hebben noodig gehad. Maar de brief werd toevertrouwd aan de zorgen der Nederlandsche Posterijen. Met het uit zonderlijk gevolg, dat de missive har# bestemming bereikte na een tijdsverloop van precies twee maanden. Men moet nu echter niet denken da. het document ergens onachtzaam is blij ven liggen. Verre van daar! Het heeft een behandeling ondervon den, die van groote tcewijding getuigd. Want blijkens een drietal stempels op de achterzijde der enveloppe is de brief eerst in Shanghai gearriveerd en van daar uit naar Tientsin getransporteerd, alwaar vermoedelijk een of ander Duitsch ambtenaar zijn aardrijkskundige kennis beeft benut om het epistel een verderen doortocht door de kustlanden van het ommetelijke China te besparen en het met de vlugst mogelijke gelegen heid één station verder dan Ofdenzaal te laten belanden. En dat alles voor den prijs van één dubbeltje. GASONTPLOFFING. Gis tern amiddag omstreeks half zes heeft in perceel Wimpeistraat 4, te Sche- veningen een ontploffing pjaats gehad, waarbij twee personen gewond werden. In genoemd perceel is een weikplaats voor autogene lassching met carbid-i;i richting gevestigd. De daartoe gebezigde ketel bevindt zich in een gemetseld hokje in genoemde werkplaats. De patroon met zijn knecht, waren daar met hel snrjappaiaat bezig, toen plotseling blijkbaar in dit hoekje opge hoopt acetyleengas ontplofte, en wel met zulk een kracht, dat het geheele hokje uit elkaar sprong? De ketel bleef intact, doch de ebonieten zoldering van de werkplaats werd vernield, terwijl alle ruiten sprongen. Aan de overzijde van de straat is eveneens een aantal ruiten gesprongen, vermoedeliik door het weg springen van dik matglas De patroon en de knecht bekwamen brandwonden aan het gelaat en aan de handen. Zij werden m de ziekenverple ging in de Duinstraat verbonden en knnden zich toen huiswaarts begeven. ERNSTIGE BRAND. Twee kinderen om het leven gekomen. Omstreeks middernacht ontstond in de woning van den sigarenmakei G. W. Kragten, Govert Flinckstraat 101 brand. Dc vrouw, die met drie kinderen op de zolderachterkamer sliep, hoorde »een kleine ontploffing en bijna otmiiddellijk daarop zag zij vlammen. Ze greep haar jongste kind en snelde naar beneden, roepende, dat er brand was. Toen de brandweer kwam sloegen de vlammen voor en achter fel uit Het bleek onmogelijk tot den zolder door te dringen om de beide achterge bleven kinderen te redden. Deze kwa men dan ook in de vlammen om. Het zijn irige Wilhelm en de 7-jarige Ca- Deze laatste was juist hersteld uit het ziekenhuis teruggekomen. De brandweer bluschte met drie stra len het vuur. De achterkamer brandde geheel uit. De beide verkoolde lijkjes werden daar aangetroffen. De oorzaak Van den brand is vermoedelijk een pe troleumlampje, daTaan een houten schot heeft gehangen. Dit schot is waarschijn lijk door de hitte in brand geraakt, waar door de spijker waaraan het lampje hing los Het en dit op den vloer viel. Daar sprong het uit elkaar, wat de kleine ont ploffing moet zijn geweest, welke de vrouw gehoord heeft. De lijkjes van de kleine slachtoffers zün naar het Binnengasthuis vervoerd. PROF. VAN ROYEN TREEDT AF ALS MINISTER VAN OORLOG EN MARINE A. I. Daar bij den Minister van Oorlog, te vens Minister van Marine a.i. bezwaren gerezen zijn terzake van de voorberei ding der instelling van een Departement van Landsverdediging, heeft deze be windsman gemeend, zijn ontslagaanvra ge te moeten indienen bij H. M. de Ko ningin. Hare Majesteit heeft het ontslag aan vaard en tot Minister van Oorlog be noemd den heer J. M. J. M. Lambooy, oud-Minister van Oorlog, JHR. RUTGERS VAN ROZENBURG. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den heer Jbt. dr. J, W. H. Rutgers van Rozenburg, houden de mededeeling, dat hij met ingang van 1 Mei a.s. ontslag neemt als lid van de Kamer, Naari uit Christelijk Historische krin gen vernomen wordt, is het bedanken van jhr. Rutgers van Rozenburg als lid van de Tweede Kamer geschied met de bedoeling om aan mr J. Schokking, den afgetreden minister van Justitie uit het vorige kabinet, de gelegenheid te openen wederom een Kamerzetel deelachtig le worden. JOODSCH NATIONAAL FONDS. Het Hoofdbureau van 't Joodsch Na tionaal Fonds deelt mede, dat IL M. de Koningin door een Nederlandsch Zionist in het Gouden Boek van het Joodsch i Nationaal Fonds te Jerusalem is inge schreven. Dit Gouden Boek is door het Joodsch Nationaal Fonds in 1902 aangelegd en bevat de namen van Joodsche en niet- Joodsche persoonlijkheden, die zich In den loop der tijden voor het Joodsche Volk hebben verdienstelijk gemaakt, als mede de opteekening van gedenkwaardi ge gebeurtenissen in het leven van het Joodsche Volk. H. M. de Koningin is het eerste Staats hoofd, dat in dit nieuwe Gouden Boek is ingeschreven en het dinjpff»*. waarop deze inschrijving is vesmield, is dezer dagen uit Jeruzalem, vrtiar het vervaar digd is, hier te lande aangekomen en H. M. aangeboden. Het diploma is in het Nederlandsch en in het Hebreeuwsch uitgevoerd en door den voorzitter van bet Directorium van het Joodsch Nationaal Fonds, M. Ussischkin, onderteekend. VECHTPARTIJ. Bij een vechtpartij in een perceel aan den Leydsweg te Enschedé heeft zekere te V., een ernstigen steek in het onderlijf gekregen. De man werd in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhui* overgebracht. Het was voor de politie zeer moeilijk om den dader op te sporen, daar nie mand over het gebeurde iet* wilde me- dedeelen. Ten slotte werden de beide gebr. J. gearresteerd. Ook zij wilden geen in lichtingen. geven. Met groote moeite is het ten slotte de politie gelukt vast te stellen, dat P. J. den messteek heeft toe.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 2