van het - 1 „Noord llandsch Dagblad” ft Vrijdas 14 Mel 1926 DE GRAVEN VAN EGMOND KERKLIJSTEN. ALKMAAR. BURGERBRUG. ERKBERICHT OFFICIEEL 4 Maria DE WHEERE (ABBEKERK). J**p met Ilixigini*, we Woensdag feestdag van den H. Ivo, be lijder der 3e Orde, volle aflaat. Donderdag feestdag van den H. Bernar- dinus van Benen, belijder der late Orde, volle aflaat. V rijdag feestdag van den zaligen CriapinuB belijder der late Orde, volle aflaat, 5 uur Lof. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag. Deze week de Meimaandoefeningen Zon dag, Dinsdag en Vrijdag onder bet Lof. Op de andere dagen om 7 uur. elen in *t strenge om dit stand- bebben WESTWOOD. Hedenavond 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria. Morgen (Zaterdag) 2e dag der Novene voor Pinkateren. Zondag 7 uur Vroegmis, half 10 Hoogmis, 2 uur Vespers. In de week de H.H. Missen te half 8 en 8 uur. Voor en onder de H.H. Missen uitreiking van de H. Communie. Dinsdag, 18 Mei, zesde der negen Dinsda gen van den H. Antonius. Voor en onder de H.H. Missen bestaat ge legenheid om te biechten. Zaterdag half 12 gelegenheid om te biech ten voor de kinderen. Zaterdagmiddag van 35 en van half 6 tot 7 uur voor de andere parochianen. Zondagmorgen bij booge uitzondering, zoo mede voor diegenen, die verafgelegen hunne woonplaats hebben, biechtbooren. Zaterdag, 22 Mei, Vigilie van Pinkstereu, vasten- en onthoudingsi Laatste dag der Novene van Pinksteren. WAR MEN HUIZEN, Zondag de H.H. Missen te 7 en 10 uur, kwart over 1 Cat., 7 uur Lof met preek. Maandag half 7 in de Kapel. Te 7 uur uit reiken van de H. Communie in de kerk. Donderdag 1ste H. Communie der kinderen Kwart vóór acht de H. Mis, half 4 Lot. Zaterdag van 48 uur gelegenheid om te biechten. lederen avond half acht Marialof met Mo- zee hoedje. Cat. voor de meisjes in de zusterschool bj| den Pastoor. Cat. voor de jongens in de jongensschool bij den Kapelaan. Zondag Cat. voor hen, die van de school af zQn. maer zullen magt en onder het geregt van zyn reg- diensten dat hy ook waer- H. LAURENTIUS. Morgen te 4 uur moeten de meisjes komen biechten van de Woensdagse he leering, te half 7 de meisjes van het St. Agnes-Patro- naat. Zondag onder het octaaf van ’s Heeren He melvaart, collecte voor de kerk, half 7, kwart ♦oor 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis, 1 uur Btjbel en Liturgie, vaa 2—4 uur is de kerk open, 8 uur Broeder- schapslof met predikatie, Rozenh., kwart voor'7 Congregatie van den H. Aloysius. Deae week eiken avond Meimaandlof, waar na Maandag, Dinsdag en Woensdag de ver schillende congregaties. Vrjjdag 4 uur moeten de schooljongens komen biechten, voor wie Zaterdag half acht algen. H. Communie. Zaterdag wjjding van de Doopvont Vigilie van Pinksteren, geboden vastendag. Zaterdag van 48 en van half 79 uur gelegenheid om te biechten, te 4 uur moeten de schooljongens komen biechten van de Za- terdagscbe leering. Zondag a.s. Hoogfeest van Pinksteren of de Nederdaling van den H. Geest over de Apos telen, de voltooiing van Christus kerk. Maandag 9 uur plechtige Hoogmis voor bet 25-jarig Kerkmevsterschap van den heer Jaoob Konfng. OBDAM. I Zondag 8 uur Vroegmis, half 11 Hoogmis, 2 uur Cat., 8 uur Vespers. Maandag 10 uur gez. Maandstond voor Gertrudis Groot, hsvr. vaa Hendrik Dekker, te 8 uur vergadering voor de leden der 8e Orde van den H. Franciscus. Donderdag te 9 uur gez. H. Mis voor de Broederschap der gedurige aanbidding, des avonds 8 uur Lof met Rozenkrans. Zaterdag van 4half 6 en van half 7half 9 biechtbooren. H.H. WAARD. (H. Familie). Zondag half 8 voor Henricus Stam. 10 nnr voor de parochie. Maandag 8 uur voor Weleerw. heer Franc. Kimman. Dinsdag 8 uur voor Cornelia en Berkhout en overt, ouders. Woensdag 8 uur voor Nicoiaas Zwemmer. Donderdag 8 uur voor Eva Eeken. Vrijdag 8 uur voor fam. van Langen Floris. Zaterdag 8 uur voor Jacob Hes, Guurtje van Dam en overt, fam. (H. Hart). Zondag 7 uur voor de parochie, 10 uur ter eere van de H. Theresia van Lisieux. Maandag 7 uur voor Z.Eerw. Pastoor Caro lus Helwig, half 8 voor de leden van den Euch. Bond. Dinsdag 7 uur voor overt, fam. Lou we en Kramer. Woensdag 7 uur voor Jacobus Kaptejjn, half 8 voor Adrianus Overtoom, Elis. Bes en overl. fam. Donderdag 7 uur voor everl. ouders, half 8 voor Jan Ursem en Maria Schouten. Vrijdag 7 uur voor Joanna Bibo, hsvr. van Jac. Groot. Zaterdag 7 uur voor den heer Petrus Gerar dus Graaf. gevallen waer uyt ik geneygt ben recfat- a gehoor te geven, op dat ik in oordeel waerdig mag wezen igtieyt van God te verkrygen. Zo is -i—_j dat Heer Steven Abt van Egmond tot onz'tr kenniese gebragt heeft, eenige autentyke schriften en brieven van den goeden dona tion en possession, die der Kerke en Gods- huyse van Egmond, onse Voorvaders die Godvrugtige Grave van Holland, nyt haer Vgen erven ende goederen, die zy van der Koningen erflyk ontfaugen hadden, de Ker ke voorzeyt Betimmert, doteert, begavet en de ge-eert hebben, te weten: dat Dirk Wal teers Broeder, de eerste Grave van Holland LRSEM. Zaterdag, 15 Mei, van 8half 5 half 7 tot half 9 gel. tot biechten. Zondag half 8 Vroegmis, 10 uur half 8 Cat., half 8 Lof met Rozenhoedje i gena Meimaand. Heden Euch. dag. Donderdag 8 uur ges. H. Mis voor lev. n overl. leden der Broederschap van Ged. Aan bidding. De gvbeder worden verzocht voor Maartje Molenaar, die met de laatste H.H. Sacramen ten der Stervenden is voorzien. ZWAAG. Zondag onder het octaaf van 's Heeren He melvaart, 7 uur Vroegmis, kwart v<x>r 9 Com munie ritr» ik en, 10 uur Hoogmis, half twee Cat. voor Je kinderen die dit jaar sn het vo rig jaar de pltchtige H. Commun>o *edaan h«bben, kfart over 2 Vespers. Eiken avend gedurende de Meimaand wordt het Rozenhoedje nxet de Litanie van de Allerheiligste Maagd gebeden in de Lourdes- kapel, om half 8. Woensdag te 7 uur. Vrijdag maandstond voor Joanna Koppen. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en ontboudingsdag, 7 uur wjjding van de Doopvont. Zondag 7 uur voor Gerardus Visser en Elis. Groot, half 10 voor de parochie. VL Adelaerd, een treffelijk Abt, heeft tot Eg mond een Kerk geetigt, tw eert,a de Maget Maria, ende stierf anno lift den 10 Mey, en wert in de zelve Kerk voor 't Choor begra ven. By zynen tyd gaf Graef Floris de Vetlst de 8 Graef van Holland, dat Klooster vaa Egmond vier kostelyke kappen met een ver gulden kelk, en tot de Oasse van St. Aeibert gaf hjj een stuk Gouds, en een seboone koe- teiyke Spanne. En «yn Huysvroew Petronei- ia gat 1 Klooster een Diaken-rok, en eea Casuffd, met een stuk Land, geldende 8 pond 's jaers. ST. DOMINICU8. Heden Zondag onder het octaaf van *s Hee ren Hemelvaart, te 6 uur, half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen met onderrichting, half 11 Hoogmis met predikatie, kwyt over 12 en kwart voor één Cat. der groots leering. Na den middag 5 uur Congregatie voor de man nen, 8 uur voor de jongens, 7 uur Lof en oefeningen der Meimaand. Vandaag onder alle H.H. Misagn schaalcol- lecte voor de jeugdorganisatie in deze pa rochie. De geheele week ’s avonds te 7 uur Lof en oefeningen der Meimaand. Maandagnamiddag moeten alle kinderen biechten om Dinsdagmorgen kwart over 7 gezamenlijk te oommunléeeren. Dinsdagmorgen van 7 uur af uitstelling van het Allerheiligsts, half 10 ges. Huwe lijksmis tot intentie van bruid en bruidegom. Woensdag 9 uur de H. Mis der Kindsheid voor de meisjes. Woensdagnamiddag 2 uui^gaat de Congre gatie der H. Familie, afd. vrouwen en meis jes ter bedevaart naar 0. L* Vrouw ter Nood. De trein vertrekt 2.8 en stopt voor de Gena- dekapel. Wie deelneemt aan de bedevaart neme een kaartje „buurtverkeer Castricum” retour. Tijdens de bedevaart Worden gezon gen de liedjes uit het liederboek voor Mei en October. Te half 7 is de trein weer in Alk maar terug. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag. Zondag Hoogfeest van Pinksteren, met vol len aflaat van den Allerh. Rozenkrans, onder alle H.H. Missen schsalcoüecte voor de St. Josephscholen. 8T. JOSEPH. Zondag collecte voor de Retraite-penning, half 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis, hslf 7 I-of met gebeden en gezan gen ter eere van 0. L. Vrouw ter Nood. Maandag van 45 uur biechten voor de kinderen. Dinsdag onder de H. Mis van half acht algemeene H. Communie voor de kinderen. Vrijdag half acht H. Mis voor de leden van „Voor Eer en Deugd." met algemeene H. Communie, 7 uur Lof met propagsnda- preek, na het Lof gelegenheid om als lid te worden ingeschreven. Zaterdag, Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag. Op den 2en Pinksterdag gaat de 18e jaar lijk sche bedevaart Alkmaarsche Broeder schap van O. L. Vrouw ter Nood per extra- trein naar Heiloo. Alle Katholieke vereenigingen onzer stad worden weer uitgenoodigd, om, evenals de vorige jaren, met hunne vaandels aan dese bedevaart deel te nemen. Het juiste uur van vertrek uit Alkmaar en andere bijzonderhe den worden de volgende week meegedeeld. BERGEN. Zondag le van de 6 Zondagen welke aan het feest van den H. Aloysius vooraf gaan. Algemeene H. Communie voor geheel de mannelijke jeugd. De H. Communie wordt uitgereikt te half 7 en 7 uur, half 8 Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, 2 uur H.*Fatnilie voor de vrouwen en te 7 uur Lof ter eere van den H. Aloysius met predikatie. Maandag en volgende dagen der week des avonds te 7 uur Mejmaandoefening. Vrijdag half 10 gez. Maandstond voor Jo4s Kraakman. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingtoiag. Te half 7 wijding van de Doopvont en te 7 uur de gez. H. Mis des nam. van 4half 9 biechtgelegenheid. De gebeden worden verzocht voor Helena Maria Keetv. d. Kolk, Marg. Admiraal Koot, Joanna RooslootDenneman, die met de laatste H.H. Bscramenten der Stervenden zyn voorzien en voor Joés Kraakman, die in den Heer is overleden. In den ondertrouw zyn opgeuoiueu: Paa- cratius Laurentius Koopman en Petronella Kenter. Albertus Dekker Jz. en Anna van Baar. Hedenmiddag 1 uur Cat., 2 uur Vespers met Roz. en daarna lied 57. Deze week eiken ochtend na de H. Mb van half 8 de oefeningen van de Meimaand, alsmede biechtbooren en Cat. volgens ge woonte. Deze week ook nog extra bieebthooron wa gens bet a.s. 40-urengebed en wel Vrijdag middag van 88 en Zaterdagmorgen van 8 tot 12 uur en van 38 uur geregeld door. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag, om half 7 de le H. Mis en daarna de wijding van het doop vont, waarna de 2e H. Mis. Zondag u. onder heide H.H. Missen bf- zondere schsalcollecte van het Pauseljjk Liefdewerk: Bt Petrus, tot opleiding vaa ia- landsche priesters in de missielanden seM. Zondag a.s. 7 uur wordt het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld en daarna de le H. Mis. Onder de Vroegmis en om 9 uur wordt de H. Communie uitgereikt en om 10 uur de Hoogmis. Men wordt verzocht de bussen te gedenken waarop staat: offerkaarsen om kaarslicht te branden bij bet H. Sacrament gedurende de dagen van het 40-urengebed. Maandag half 8 voor Jan Bjerps. Dinsdag half 8 voor Gerrit Ros en Rei- noutje Broersen. Woensdag half 7 voor overt ouders, half 8 voor Jan Lichthart. Donderdag half 7 voor Anna Schuit, half 8 voor Grietje Bakker en overt kinderen. Vrijdag half 7 voor Cornelia Groot en Di vers Lichthart, half 8 voor Anna en Poland. Zaterdag half 7 voor overt ouders, broe der en zuster, half 8 voor Jacob Vriend en Cornelia van Beers. Zondag 7 uur voor de parochie, 10 uur voor Cornelia Schipper en Aafje Schouten. en van NIEUWE NIEDORP. (Kloosterkerk). Zondag half acht de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis voor de weldoeners, half 8 Lof met gebeden van de Meimaand. Maandag feestdag van den H. Paachalb Bayion, belijder der late Orde, volle aflaat voor alle geloovigen. Dinsdag feestdag van den H. Felix van Cantalitie, belijder der 1ste Orde, volle af laat voor alle geloovigen. Tevens 6e Dinsdag der Novene ter eere van den H. Antonius. fOm 8 uur de Hoogmis, 5 uur Lof. LANGENDIJK. Zondag 7 uur uit dankbaarheid, bfl een zilveren huwelijk, 10 uur voor de parochie, preek door pastoor van Noord, onderwerp» „Nog dezelfde voor ons”. VoorgeschreveM schaalcollecte voor het Seminarie Warmond. Ns de Hoogmis Cat., 2 uur groot patronaat, kWart voor 8 klein patronaat, 8 uur Lof met Oat. door Past, van Noord, onderwerp: „Ge openbaard en toch verborgen." Maandag 7 uur voor Cornells Krutjer, 7 uur in het zusterhuis voor Anna Nujjlsvatf Kinderen. Dinsdag 7 uur voor Laurentius Wahles, 8 uur jaargetij voor Petronella van jder Steen Woensdag 7 uur voor Maria de Nys, 8 uur voor lev. en overt leden van St Barbara. Donderdag 7 uur voor Simon Melker en Anna Hoedjes, 8 uur uit dankbad^hei<8*^f een zilveren huwelijk, 7 uur Marialof met Meimaandoefening. Vrijdag 7 uur voor Jacobus Biersteker en Maria Brouwer, 8 uur voor Gerrit Kramer en Cornelia Putten en overt kinderen. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag, 7 uur voor Theo- dorus Prins, half 8 voor Willem Delis, 7 uur Marialof met Meimaandoefening. Van 34 en van 6—8 uur blechthooren. De gebeden worden verzocht voor Maria MulBes, Gertrudis Brouwer-Danen berg en Afra Kramer, die met de laatste H H. Sacra menten der Stervenden zijn voorzien. ENK HUIZEN. Zondag half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 8 uur Lof. In de week de H. MIs om half 8. Maandag in de Kapet Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Marialot Zaterdag vanaf 5 uur biechtbooren. T ZAND. Zondag de H.H. Missen te 8 uur en half 11, na de Hoogmis Cat., 3 uur Vespers. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag. Vóór de H. Mis van 8 uur wijding van de Doopvont. In den ondertrouw zyn opgenomen: Petrus Stoop, te Graft (de Rijp) en Joanns Mak van Noord-Zype. Nicoiaas Boersen van Anna Paulowna en Anna Koojjman van Noord- Zijpe. cryt, en Antrim Prieeteren, Athulbart Har man Poppen Soon, ende Engelbert Leeckan Scatalath, Trusiag, Adel-wyn Caateieyn drie gebroederen, Garbrand, Ijsbrand, Gruytwa- ter, Dodo van Ryswyk, Thiedaert, 'Itiiehald, Tlergaert, Blanckaert ende meer andere. Op dezelve dag Lebbe ik Dirk voorzeyt, geootu- mitteert ende gewaelt tegen St. Aeibert 9 Mannen in Maesland, vaa Schipleden af tot in de Maes; ende ia Weeterbyran 8 manse van der Maes; en in Vrououalant, gevende hier voor alle jaren een eyus van 8 pond in Alk- maer. Voort door suppücaüe mynen uytver- kore Vrouwe Othilde hebbe ik gegeven Heer Steven Abt en zyne successeura in Alkmaer, dat Ambagtgeregt dat men heet dat dagt-lyka geregt. Dit is openbaerlyk geectried in Vlaer- aingen, voor al de Gemeente, in 't iaer 11T28 in 't 28 jaer des Keyset Hendrik de 4 in t levende jser des BiMchops van Utregt, Heer Coenraet, ende in ’t 28 jaer in der Officie des Abte Heer Steven, op de 7 kallenden in Oogst, zaligiyk in de name dea Heeren, Amen. XVIII. V. Stephanus Sone van Heer Barwoud, de 8e heer van Egmond: deze, alzo hem zyn Dis- peneier een Dief te voorschijn bragt, die een tonne Boter of twee uyt de Kelder stoelen wilde, heeft hem van syn wraekgierigheyd ^•rispt, ende den Dief niet alleen de Boter laten mede dragen, maer daar nog Tarruwe by doen geven, zwgende dat de Boter niet wel en smaekt zonder Brood. Hy stierf anno 1688. Copye van een Brief txm rfe verniewringe en confirmatie der giften en goederen dea Kloof tere van Egmond, dien gegeven heeft Diderih de eevende Orave van Holland. In den Name des H. en onvenchyden Jlrievuldigheyd. Ik Dirk, by de gratie Gods Grave der Hollanderen, nemende voor my, dal der menaohelyker krankfaeyd onzeker syn u veerdige beden dat strenge bsrmbertigti.,. *t dat wy alle menachen kundig maken: als kenniese met zyn goegte Vrouw Gena, in den eersten een houten Kerke tot Egmond getimmert heeft, daer hy Nonnen in dede zetten, ,ende offerde God totter pl setae behoef voornoemt, in Fronioe negen uuuisen, in Alkmaar 2 man- sen, in Callings de helft van zyne posessie. Dirk, die andere Graef Dirks Zoon voorzeyt, heeft met zyn eerweerdige Vrouw Hildegaert, t de Kerk voorzeyt vernieuwt ende van steen gemaekt, met grooter kosten, ende bragt daer Monniken in, lettende de Nonnen tot Benne- broek by Haerlem, daer ze hy langheyt van tyden verstorven ende vergingen. Ende gaf totten Godabuyse voorzeyt, .in Behagen -es mausen; in Barregen elf mannen en een quartier, in Wymnen een inansen met een halve, en van daer voort tot in Aren al 't Acker- en B< uwland, de Kerke van Heyloo, Alkmaer alle de ToUen; in Hoesden 2 man nen en een halve; in Limmen 7 mannen en een halve; in Boni tan twee inansen; in Bao cum 3 mansen; in Ordebolla 2 manse; in Those 1 manse; in (Jbiogen 1 mansen; in Heemstede 1 manse; in Velsen 8 manse, en de de offerhande van ’t Autiiaer in der Ker ken op St. Aegten-dag, van de een noen tot ter ander noeue; by der vloet Bamestra 1 manse; tussen de Beke Scbulidgleke ende Hurslede 4 manse met de Vimerye; in Voor hout de Kerk metten Tienden; in Sassen de Kerk metten Tienden; in Noordga de Kerk metten Tienden. Hilrogaert zyn eerste Huys- vrouw met goade zoden verciert, gaf God en 8t. Aelbregt, een Authaer-Tafel van Gout ende kostelyke gesteenten gemaekt, een Evangely-boek met goude ende prociosa peerlen ende- gesteenten verciert, IHstoriam Tripertilam, een boek in de Medicynen, Eg bert Dirks Soon voornoemt, ende Aertz-bis- schop van Trier, heelt ook cebert de plaets vnorsz en offerde al daer God ende St. Ael bregt een gulden kroon, suffel, een sehoone Stoel, een gout doorsteken, een Subtile, een kostelyke Ca- Gordel met een Misaad, een Capittelaer. dat 0. en N. Testam. veel andere Boeken, een zilv ren schryn met veel kostelyke Reliquien der Heiligen. Ar- nulphus ofte Aernout, Graef Dirks Soon,, met syn eerwaerdige Vrouw Luytgaert, offerde totter plaetaen van Egmond: in Those 2 maneen; in Castricum 2 mansen met 1 quar tier; in Velsen 3 mannen en 1 akker; in See sen een halve man»z Nota) in ’t Dorp Ley- tben 1 manse en een sestendeel; in 't Dorp Bergen, gelegen aeu ’t Westeynde van den Ryn drie manse; de Kerke van Vlaerdingen met de Tienden van den [jinde, leggende tussen de Vt atermgen Matlinge ende Thur- lede, die ook Heoga heet. Dirk de jerde van die name Aernouts Soon, met «yn Vrouwe Othisda, offerde St. Aelbregt in Rodenburg 4 mansen, die elk jaertyks gelden tien pond; in Rodenburger-broek 'I Ijmd van 16 oneen 's jaars; in Swieten een stukke Lands van 13 oneen 's jaers; in Waldmann»-Venue een stuk I-amls van 16 oneen jaertyks; in *s Gra ven Fritgarsa het Land van 16 oneen jaers. Syfryt of Sicco Heer van Breden- roede, Dirks Broedei voorst gaf St. Aelbregt tot remedie syne ziele, 't Land op de geest genoemt Noordhorpe, met de Alderinger- land, Hilddbrande-land, Swirdengc-land; 5 vierendeelen I-and Sosemade; in Ackersiota 12 pond; in Baves 2 pond. Floris de 3 Dirks Soon, met zyn Vrouwe Geertruyd, offerden totten Klooster van Egmond voornoemt, in Eaclum Delft 5 pond-en een once; in Boe- huysen een manse van 40 en een 's jaers; by Delft 10 mansen; sen de andere zyde van Delft 9 mansen. Deze Floris Soon was ik Dirk de 5 van die name, die Heer Steven de Abt ootmoediglyk bad, dal ik door de liefde Maandag 8 uur voor een overl. moeder. Dinsdag half 8 voor Jota Petr. Filmer. Woensdag 8 uur voor Pieter Karsten. Dónderdag voor Tjerk Arte Schouten en overl. fam. Vrijdag voor Agatha Weel en over!, fam. Zaterdag voor Gerarda Bloothoofd, hsvr. van Albert Knijjer. Zondag 2 uur Ixif met Rozenhoedje. Dinsdag half 8 H. Mis. Woensdag 7 uur Meimaandlof. Na het I-of vergadering in het kerkehuis ter bespreking van de opgerichte R. K. Regrafenlsvereeni- ging „St. Jozef” van Noord- en Zuid-Zjjpe. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag. Om half 8 wijding van dej Doopvont 8 uur H. MIs. Dien dag gelegenheid om te biechten van 3—4 en van half 7 tot 7 uur. Om 7 uur Meimaandlof, waarna gelegenheid om te biechten tot 8 uur. Gods, en tot eer van St. Aeibert, wijde reno veren, vernieuwen en confirmeren met myn schriften en zegelen autentyk aMe giften, po- setMien, gaven, donation, horende tot de Kerk en Klooster van Egmood; wiens bede ende begeert» ik lieflyk Ontfangen hebbe, en consent daer toe gegeven, ende uit grooter obaritaten geconfirmeert, als dat de Kerk voorn, alle voorwz. goederen behouden en bezitten lal JEnde dat niemand hem ver meten zal van i^i Landen van Wymnen- zwet af tot in d^Aren toe, want bet ai de Kerk van Egmond tbeb«4ioort. End» dat daer niemand ieta afuemen zal, onzegtelyk. nog eenige pleyt daer op hebben zal, zonder dea Abt» consent en toelaten. En dat al de onder- saten des Godsbuys voorn, in onzer Graaf schappen zonder ToUen zullen wezen, en dat hem niemand belaste en xal, staen en blyven onder dea Abte jurisdictie, en ten advocaat, in wiens is. Diergelyken mag den Abt of syn agtige Advocaat dqen, met den genen, die op St. Aelbregt Ijmd zitten, ende by gevaU» niet betalen en wilden, treeden in haer huy- sen, ec nemen daer zooveele uyt als ty schul dig zyn, zonder eenige Rigters tegen zeggen ofte wederroepen. En waer daer iemand van onzen onderzaten, ofte van buyten dien onzen dezen vrydom end» liberteyt dea Godahuya voorn, in breken wilde, dat wy niet en ver moeden immermeer te geeebieden, op dien moet vallen Gods toorne, en alle zyner Hey- ligen (maer moet met Judas Gods verrader, met den Duyvei en zyn Ei oordeel geloond worden). vastelijk te onderhouden, zoo hebben wy deze kaerte doen beschrijven en met onzen tegel gesterkt. Hier hebben als getuygen by, over ende aen geweest, Heer Steven Abt, Fol-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 20