Mijnhardf’s Klein Allerlei. LUCHTVAART. - J fc KERK EN SCHOOL*. Laxeerfabletten werken bij onregel matigen stoelgang lender kramp of pijn. KERKLIJSTEN. GEMENGD NIEUWS. DR0EVIG 1 PROVINCIAAL NIEUWS. -X)? en '1126 de# t DE ONBEWAAKTE OVERWEG. (0)—>- DIEFSTALLEN. Den laatsten tijd zijn te Eindhoven talrijke Inbraken gepleegd, waarbij de dieven het in het byzonder op brandkasten gemunj hadden. Ze traden met ongekende brutaliteit op. Ge- mimen tjjd heeft de recherche daarnaar on derzoek gedaan, totdat in de woning van N. K. aan de Edisonstraat te Eindhoven de ma nufacturen werden gevonden, tusschen het plafond verstopt. Ontniddellijk daarop volg den meer arrestaties en werden nog aange houden twee broers van N. K.. M. J. en F. K„ alsmede een zekere W. van H. Allen zul len ter beschikking van de justitie in den Bosch worden gesteld. Intussclien wordt het politioneel onderzoek nog voortgezet. Door een der groote autobussen van den dienst DokkumT>eeuwarden i« Vrijdag avond op het marktplein te Dokkum een 15- jarige kappersbediende overreden en gedood. In hef mijnveld Vlodrop is Zaterdag morgen op een diepte van 485 M. een laag kolen aangeboord van 25 c.M. De kolen zijn van goede kwaliteit. Zaterdag herdacht de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam haar 50- jarig bestaan. nlgten. Groote o>p- Seorting, toen daar orsfelezen. De regee- 'hyr-en hebben tele- ^ejSkwensch naar de waarop drie der achtervolgende agenten hem revolvers trokken en te zamen 8 scholen losten op de beenen van T. Eén loste 4 scho ten. één 3 en de derde gaf 1 schot af. T. kreeg 2 schoten, één in het onder en één in het bovenbeen. Dit kalmeerde hem. Hij liet toe, dat een der agenten hem het dolkmes ontrukt en gesteund door twee agenten, werd hij naar ’t ziekenhuis. Coolsingel, gebfacht. Zjj wonden zijn niet enetig. De toestand van de' vrouw was nlef ge vaarlijk. PASTOOR KRUITWAGEN O.F.M De Zeereerw. Pater Kruitwagen O.F.M„ oud-Pastoor der St. Franciscusparochie te Nijmegen, heeft officieel afscheid genomen van zijn parochianen. Z.Eerw. zal rust gaan genieten in het St. FranclscusgasUiuis te Rot terdam. door de ongehuwde alleenwonende vrouw G. T. te„Sliedrecht,'brand ontdekt. Deze was spoedig gebhischt, doch toen buren het huls binnengingen vonden zij het lijk der vrouw voor de bedstede. Allereerst werd gedacht, dat de vrouw door den rook was gestikt, doch een door de politie ingesteld onderzoek wees uit. dat do vrouw, die zeer slecht be kend stond, een hoeveelheid azijnextract heeft gedronken en daarna getracht‘heeft het huis in brand te steken. De vrouw moest juist dezer dagen nog enkele weken gevangenisstraf ondergaan. Doos 60 cent bij Apoth an Drogisten Gisternacht is ingebroken in de sigarenfa briek van de firma Hoek en Maas te Valkens- waard. De bewakers der fabriek bemerkten onraad en een hunner waarschuwde de po litie. terwijl de ander,.- er vóór zorgde, dat de dief, die blijkbaar aan de brandkast be zig was, de fabriek niet kon verlaten. De marechaussee heeft den man gearresteerd; hij bleek de kopersknecht P. te Eindhoven te zjjn, die ook te Eindhoven schijnt ingebroken te hebben. NAGEKOMEN KERKLIJSTEN. WOGNUM. Dinsdag 8 uur voor Simon Commandeur en overleden oudere. Woensdag 8 uur voor Cornells Heddes. Donderdag 8 uur voor Maartje Ettes. 9 uur gezongen H. Mis bjj een huwelijks inzegening. Vrijdag half 8 voor Joannee Vis, 8 uur tot zekere intentie. Zaterdag 8 uur voor de Eerw. Zuster Aile- gonda. Zondag te half 8 voor Dirk Zeeman en Grietje Blauw., te half 10 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. Heden na den middag te 2 uur de Vespers. Woenedag te 7 uur Meimaandlof. Donderdag te 9 uur gezongen H. Mis bij een huwelijksinzegening. Vrijdagmorgen te 8 uur gemeenschappelij ke H. Communie der kinderen, die nog niet hun plechtige H. Communie gedaaü hébben. Ze moeten te half 8 in de kerk aanwezig zijn. De uren waarop ze moeten biechten zullen nog nader op school worden bekend gemaakt. Vóór de H. Mis van 8 uur zullen ze gemeenschappelijk tot de H. Tafel nade ren. Zaterdag te half 8 wijding van de Doop vont en te 8 uur ongeveer de H. Mis. Biechthooren van 3 tot half 5 en van 5 tot 7 uur. Te 7 uur Meimaandlof. HEEMSKERK Dinsdag de le H. Mis te 7 uur voor de kinderen, die buue le H. Communie doen en te half 8 en te 8 uur. Woensdag de H.H. Mitsen te 7 uur, half 8 en 8 uur gezongen 11. Mis van Requiem, ’s av. te 6 uur Maria-Congregatie. Donderdag de H.H. Missen te 7 en 8 uur s avonds te 7 uur Lof ter eere van het Aller heiligst Sacrament des Altaars, met Rozen hoedje. Vrijdag de H.H. Missen te 7 en te 8 uur en te 9 uur, gezongen H. Mia met Veni Creator, bjj gelegenheid van ey zilveren huwelijks feest. Zaterdag de H.H. Missen te 7 en 8 uur en te 9 uur gezongen H. Mis met Veni Creator, bij gelegenheid van een zilveren huwelijks feest. In deze week catechismus als naar gewoon te en biechthooren voor de le en 2e klasse. Zaterdagavond te 7 uur Lof ter eere van Maria het Rozenhoedje. Een doods. Aan den onbewaakten overweg bij Tolke, gemeente Schagen, Wachtpost 22, is gisteren middag door den trein, die uit Alkmaar 5.02 verdekt, P. van Veer, die dit wachthuis zelf bewoont, overreden. Hevig verminkt werd hij, van onder den trein weggehaald, beide beenen en een arm .waren afgereden. D. Ruig, van Tolke, die het ongeval be merkte, heeft dokter Melchior gewaarschuwd, die met een verpleegster per auto het slacht offer naar het St. Elisabeth Gesticht te Alk maar vervoerde, waar hij inmiddels is over leden. Van Veer was spoorwegarbeider en had een paar koeien, waarvan de melk dagelijks werd weggebracht. Zoo ook gisteren. Hjj moest daarvoor met een melkwagentje de •poorljjn over. De getroffene laat een groot gezin na. Naar men ons mededeelde, is dit reeds bot tweede ongeluk op deze plaats. MOORDAANSLAG. Door een echtelijk drama i< Zaterdagavond omstreeks 10 uur de Schie.lamsche Dijk te Rotterdam in rep en roer gebracht. De 28-ja rige vrouw B. A. stond voor de deur van haar woning. Schiedamsclie Dijk 139, met twee meisjes te praten, toen een buurvrouw, die uit het raam keek, waarnam, hoe de echtgenoot van mej. A., de Ainsterdamsche caféhouder W. W. T., op haar toeliep, en lang mee voor den dag haalde en daarmee zjjn vrouw een steek in den rug toebracht. Mej. A. vluchtte, terwijl T. haar naliep, ipi einde opnieuw te steken. Op het hulpgeroep waren onmiddellijk agenten van politie ter plaatse, zoodat T. zjjn voonemen niet ten uitvoer kon brengen. T. stormde met opgeheven mes op de agenten af. Een der agenten sloeg hom met dé sabel op den arm. om den man te dwin gen. het mee te laten vallen. Dat lukte niet, COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de Pro- I fincie Noord-Holland is gisteren met verlof haar het buitenland vertrokken, om geduren de een drietal weken een badkuur té Mariën- bad te ondergaan. Tijdens zijne afwezigheid zullen zjjn functies worden waargenomen door het lid van Gedeputeerde Staten, .Hir. mr. D. E. van Lennep. die ook des Donder dags audiëntie te Haarlem zal verleenen. Te Amsterdam zal de eerstvol ende gewone audiëntie op Vrijdag 11 Juni plaats hebben. DE POOLTOCHT VAN AMUNDSEN. Naar uit Nome gemeld wordt. Is de Norge Donderdagavond te Teller (gelegen ten N.W. van Nome) geland, na een vlucht van 71 uur. De Norge zei onttakeld worden. Het bericht van Amundsen’s veilige tocht over de Poolstreken is overal in de Veree- nigde Staten met groote Instemming en blijd schap ontvangen. Hevige sneeuwstormen en mistbanken hebben de vlucht, zeer vertraagd. Port Clarence, waaraan Teller ligt, ia nog steeds door het ijs geisoleerd. zoodat een tocht van 40 K.M. over het ijs moet worden gemankt voor de vier leden der bemanning, die naar Nome zullen oversteken, de stoom boot kunnen bereiken. Naar wordt bericht is er tusschen Point Barrow en de Pool geen tot nu toe onbekend gebied ontdekt. Het bericht van de aankomst, van‘de Norge heeft zich in Noorwegen snel verspreid. De bladen te Oslo kwamen met extra-editiee uit. De straten zijn bevlagd en er verdringen zich geestdriftige menschenmen’ winding heerechte in het. f de berichten w’erden voor] ring en tal van genootecl grammen van hulde en gel expeditie gezonden. is. dat de ambtenaren en werklieden in 's Ryksdienst daardoor het meest, getroffen zjjn. De motievan Schaik was redelijk en bil lijk. Dus is dat ook de motie-Purmerend. Spr. l«gt er den nadruk op, dat men niets meer vraagt dan er in staat en vraagt dan, welk gevaar er in schuilt. Waarom moet de motie dan den doofpot in? Spr. doet ten slotte de verrassende mede- deeling, dat Purmerend de motie Intrekt en gat de overwegingen daartoe na. Spr. verzoekt een uiteenzetting, waarom deze motie in politicis ongcwenscht ie en vraagt, of Mgr. Nolens verklaard heeft, dal hij van deze motie op de hoogte is, (instem ming). De VOORZITTER constateert, dat de mo tie van de agenda is afgevoerd. Het praead- vies is tot stand gekomen door o.a. Je mee- ning 'van de Kamerleden te vragen. Spr. vraagt, of moties gewenscht zijn en of het niet beter is te handelen volgens het pro gram. Is het geen groot gevaar, een bewe ging te forceeren in een bepaalde richting? Men bedenke, dat onze partij uit verschillen de groepen bestaat. Spr. kan nog verklaren, dat Mgr. Nolem kennis van de motie heeft genomen. De reorganisatie der Staatspartij. 6. Behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de Vergadering van den Algemeenen Bond op 11 en 12 Juni 1926 te Utrecht. De aandacht vraagt voornamelijk de behandeling van het rapport der Reorgauisatie-Commissie. Prea-adviea van het Kringbestuur: Het Kringbestuur beveelt ten zeerste aan, de voorstellen van het Reorganisatie-rapport over te nemen. De meerderheid van het Kring bestuur stelt voor in art, 11 de volgende wij ziging aan te brengen: „de gekwalificeerde personen van den Partijraad, genoemd onder de letters f en n vervallen en daarvoor wor den onder nieuwen volgletter opgenoemd: De Voorzitters respectievelijk van de R. K. Werkgeversvereniging: van de R. K. Mid- denstands-Féderatie; van het R. K. Werklie- den-Verbond in Nederland en van den R. K. Boeren- en Tuindersbond. De minderheid zou ook dit onderdeel van art. 11 ongewijzigd willen laten De VOORZITTER acht het gewenscht een korte algemeens beschouwing te houden en en herinnert aan het Wbstaande, korte regle ment, waaraan onze Partij ontgroeid is. Door de St. Michaël-actie ia tenslotte de wensch naar voren gekomen, de Staatspartij te reorgauisceren, zulks naar aanleiding van het communiquéAengenent. Een belangrijk voordeel van de reorgani satie is, dat een ieder, die zitting heeft in Raad, Staten of Kamer, daar spreekt en han delt als lid van de R. K. Staatspartij, welke is opgebouwd vanaf de plaatselijke kiesveree- nigingen. Gewenscht acht spr. ook een goedkeurings- recht van de verschillende reglementen. Men steh minimutn-eischen aan de kiesvereenigin- gen voor een samengaan met de Staatspar tij. Wordt dus eenerzjjds het gezag wat stren ger aangehaald, anderzijds zal het klachten instituut waken voor eventueels misbruikt» van besturen. Ook i^de verhouding tolde Iterate Kamer leden veranderd. Het belangrijkste punt is de Partijraad, die een centraal lichaam vormt en bestaat uit stemhebbende en adviseerende leden. Om de leden gelegenheid te geven, zich meer in te werken in de vraagstukken, is hun een mandaat van 4 jaar gegeven. Alleen de af gevaardigden stemmen. Gewaarborgd is voorts een veelzijdige sa menstelling, al is hier voor niet speciaal een formule gevonden. Dit is trouwens onmoge lijk. De leden van den Hoogen Raad van Ar beid zijn niet voorgesteld ais vertegenwoor digers der maatschappelijke groepen, doch omdat zij best met het sociaal-economisch werk op de hoogte zjjn. Toevallig is intna- schen. dat die leden door de organisaties zijn aangewezen. Do bondsvergadering dient speciaal voor de huishoudelijke zaken. Een moeilijkheid schijnt hierbjj, dat besluiten van de bonds vergadering door den Partijraad vernietigd kunnen worden. Zeer waarschijnlijk zal zich dit echter nooit voordoen. Te veel aandacht moet men hieraan dus niet schenken. Belangrijk vindt spr. ook de financieele regeling. Geheven wordt slechts f 0.05 per lid. Hierdoor zal men kunnen komen tot de stichting van een Partijbureau. Tenslotte bespreekt mr. Leesberg nog de aanneming van leden, het recht van roye ment en de overgangsbepalingen, welke laat ste betrekking hebben op de studieclube, wel ker reglementen moeten goedgekeurd wor den door de kiesverenigingen. Spr. hoopt niet, dat men de gevolgen van jde reorgani satie zal willen verschuiven naar het kiesre glement. Er zal een nieuw reglement ontwor pen worden. Maar hier moet niet op gewacht worden. (Applaus). Bij artikel 2 licht de heer STULTIENS (Hoorn) een amendement toe, luidende als volgt: sub b wordt gelezen: „het vaststellen en verwezenlijken van programs." Hoorn acht het niet noodig, dat doel is: het aanvullen van een program. Meer ge wenscht acht men het vaststellen van pro grams, zoowel voor Kamer, Staten als Raad. De kiezers moeten ook meewerken aan het verwezenlijken van programs. De VOORZITTER vindt het amendement niet geheel juist. Het aanvullen van programs acht spr. zeer gewenscht. Als wjj zorgen, dat onze afgevaardigden in de officieele lichamen komen, dan wordt ons program verwezenlijkt De hoer STULTIENS meent, dat de Kaïuer- olub tot du Staatspartij behoort en op haar rust dus ook de plicht, het program te ver wezenlijken. De VOORZITTER antwoordt, dat bet ver wezenlijken van het program aan de Kamer leden is. De heer STULTIENS trekt het amendement in, omdat het vrijwel niets verandert. Op artikel 4 is een amendement van Hoorn luidende: „Eenmaal toegelaten worden zij gerenvoyeerd, wanneer zij het lidmaatschap van een andere politieke organisatie aan vaarden.” Omdat blijkt, dat hierin het reglement reeds OM EEN AUTO. De koopman C. K. te Rotterdam had een Ford-auto op afbetaling geleverd aan den chauffeur P. Z. uit Vlaardingen. Over de be taling ontstond een geschil en K. wilde een deurwaarder te Vlaardingen op dén auto beslag doen leggen. Omdat de auto te Rot terdam in gebruik was, ging dit niet zoo gemakkelijk en toen K. Vrijdagavond den bewusten auto op de Schiekade Westzijde 1 te Rotterdam onbeheerd zag staan, nam hij een snel besluit, stapte in en ging'ër met den wagen van door. Z. deed bij de politie aan gifte van het gebeurde en klaagde K. wegens diefstal aan. Do politie onderzoekt de zaak. Zaterdagmorgen werd in het huls, bewoond I r k. RIJKSK1ESKRINGOROANISATIE „HELDER”. Zaterdagmiddag te 2 uur vergaderde de R. K. Rykskieskringorganteatie „Helder” in de zaal van „Het Gulden Vlies” te Alkmaar. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het Tweede Kamerlid den heer Van de Bilt De VOORZITTER, de heer Mr. A. J. M. Leesberg, opende de vergadering met den chirstelijkcn groet en verheugde zich over de flinke opkomst. Spr. wierp dan een blik op den algemse- nen politieken toestand. Deze is thans zeer bijzonder, doordat we niet in het bezit zyn van een parlementair kabinet, hoewel er een parlementaire Meerderheid is. Men zou het kunnen vergelijken met een stuk land, dat langen tijd goede vruchten heeft voortge bracht, doch thans een poosje stil moet lig gen. Spr. hoopt inmiddels, dat de innerlijke kracht spoedig raag terugkeeren en dan in den vorm van christelijke samenwerking. Als vaststaand mag spr. nog aannemen, dat de kiezers achter de Kamerleden staan. Met den wensch, dat spoedig een parlemen taire regeering aan het bewind mag komen, verklaart spr. de vergadering voor geopend. 2. Notulen der Algemeene Vergadering van 30 Januari 1926. De notulen, door den heer BARNHÖORN (bestuur) voorgelezen, worden geodgekeurd. De VOORZITTER heet nu welkom den hr. Van de Bilt en doet mededeeling, dat verhin derd zyn de heeren Bomans en Loerakker, benevens enkele bestuursleden. De SECRETARIS deelt vervolgens de 5a- mensteling van het bestuur mede. 3. lugekomen stukken. Deze betreffen enkele amendementen en een schrijven van den R. K. Vredesbond. Verzocht wordt, als lid toe te treden. De VOORZITTER acht de Hnanciëele ver plichtingen wel dragel(jk, nl. f 25 per jaar. Bij acclamatie wordt besloten, als lid toe te treden. 4. Mededeelingen zijn er gene. De motie Purmerend. 5. Behandeling der op de laatste Ryks- kieskring-vergadering aangehouden motie der R. K. Kiesvereeniging te Purmerend, lui dende: „De R.-K. Kiesvereeniging te Purmerend, in vergadering bjjeen op 26 Januari '1*26 overwegende, dat de ontvangsten van ’s lands schatkist over 1925, blijkens de gepubliceerde cijfers zeer gunstig zijn, dat bet totaal over 1925 ontvangen bedrag met niet minder dan ruim 46 miljoen gulden de geraamde ontvangsten overschrijdt, dat de motie-Van Schaik, geadopteerd dooi de geheele R.-K. Kamerfractie, een herziening van de noodmaatregelen voor de ambtenaren in uitzicht stelde, indien de middelen des lands ruitner vloeiden, dat deze laatste voorwaarde ten volle ver vuld is, herinnert de R. K. Kamerfractie aan deze motie en vertrouwt, dat mede door een spoe dige-oplossing der Kabinetscrisis, weldra in daden zal worden omgezet, wat deze motie Van Schaik in uitzicht stelde, noodigt de ver gadering van de Rijkskieekring-organisatie „Helder” op 30 Jan. 1926 uit, om deze motie Purmerend over te'nemen en aan de Kamer leden van dit ressort, benevens aan de R.-K. Kamerfractie daarvan afschrift te zenden, en te puhliceeren in de pers." Preae-advies van het Kringbestuur. Het Kringbestuur is het met de ïn de motie ontschreven feiten in hoofdzaak eens, maar acht de samenvoeging van die feiten in een motie en het aannemen dier motie, met het kennelijk doel een algemeene beweging in de richting dier feiten te verkrijgen, inoppor tuun en niet geheel logisch. Moet om die na der uiteen te zetten redenen het Kringbestuur aanneming der motie ontraden, evenzeer zou het verwerping der motie betreuren, daar dit wel even onjuist zou zijn om de gevolgen. Na zeer ampele besprekingen aan de hand van inlichtingen uit «eer goed georiënteerde kringen kwam het Kringbestuur tot de con clusie de Alg. Verg, te adviseeren er. bij Purmerend op aan te dringen de motie in te trekken. De verschillende gronden, welke tot die conclusie hebben geleid, waren: a. De voorstellers vergeten, dat de salaris sen der ambtenaren geregeld worden bij Ko- ninkl. Besluit en niet bij de Wet; dat verder de motie Van Schaik wel is ingediend, maar tevens is verworpen en dat eindelijk sinds dien een herziening der salarisregeling heeft plaats gehad, die miljoenen kostte. b. Een belangrijk deel van ons volk meent, dat de laagst gesalarieerde ambtenaren en de oud-gepensioneerden eerst geholpen moeten worden; ook mag niet uit het oog vtgloren worden, dat er eerst en vooral belastingver laging moet komen; voor een generale en be duidende verbetering der salarissen bestaat vooralsnog niet veel kans. c. De drang naar verbetering moet uitgaan van de Organisaties, daar het geen zaak is der Kamer, maar eene van het Georgani seerd Overleg met de Regeering. d. Wij hebt>en geen Coalitie-regeering maar een extra-parlementair Kabinet; zelfstandig iets doen in de bedoelde richting gaat niet voor onze party-fractie, wijl we geen meer derheid hebben. e. De motie-Purmerend ie middels de dag bladen ook ter kennis gekomen der R. K. Kamerfractie en is ook aan deze techtstreeka ingezonden; de Voorzitter der R. K. Kamer fractie is volkomen op de hoogte van het geen de motie inhoudt; men iate nu aan de fractie over te handelen naar omstandigheden en politieke verantwoordelijkheid. De VOORZITTER «preekt zyn waardee- ring uk voor de wijze, waarop de heer Leers deze materie behandeld heeft in dk blad. De heer LEERS (Purmerend) wijst op geelt en strekking der motie-Purmerend. Ze berurt louter op de motie-van Schaik en blijft bin- uien de politiek mogelijkheden. Spr. wijst er op» dat de heer Colyn den gulden niet had kunnen veilig stellen zonder de hulp van on ce Kamerleden. Hun komt dus ook een deel der dankbaarheid toe, maar dan ia on«e Ka merfractie ook ten deele verantwoordelijk voor de maatregelen, genomen voor die vei ligstelling. Spr. vraagt, of men nu vergeten I voorziet, wordt het amendement ingetrokken. Voorts stelt Hoorn voor: „Onder een an dere politieke organisatie als bedoeld in het derde lid, wordt niet verstaan een college genoemd in de art 5, 6, 7 en 8 of een door de Kiesvereeniging opgerichte-...” enz. De heer STULTIENS acht deze redactie- wijziging gewenscht, doch trekt ten slotte ook dit amendement in. Op artikel 8 stelt Hoorn voor, in plaats van „kiesvereeniging” te lezen „kiescollege”, evenzoo in de art. 9, 10, 11 en 25. De VOORZITTER ontraadt dit amende ment, omdat kiesvereeniging beter de bedoe ling weergeeft. Het zal genoemd worden Eerste Kamer-kiesverecniging. De heer STULTIENS trekt het amende ment in. Op artikel 9 stelt Purmerend voor achter We le- en 4e alinea (artikel 10) toe te voe gen: „eventueel hooger beroep by den Partij raad.” De heer LEERS (Purmerend) wil een kiesvereeniging recht geven in beroep te gaan bij den Partijraad en niet slechts bij den Rijkskieskring of de Rykskieskringver- gadering. De VOORZIT1ER antwoordt, dat er reeds twee instanties zjjn. De eerste is de kiesver- eeniging’ftan de Rijkskieskring en ten slotte de algemeene vergadering hiervan. Om nu nog hooger te gaan, lijkt spr. niet praktisch. Desnoods zou spr. kunnen gaan tot aan het bestuur van den Partijraad. De heer LEERS stelt dan voor het bestuur van de Staatsparty. De heer NIJPELS (Bestuur) voelt er niets voor, de partij-instanties op te voeren. Het lijkt spr. niet praktisch. De heer KANSHUIZEN (Zaandam) vreest, dat het Partijbestuur dan overladen zal wor den met werk. Het amendement wordt njet gesteund dus beschouwd als te zyn verworpen. Op artikel 11 zijn de volgende amendemen ten ingediend. Amendement Hoorn: a. art. 11, sub 5., let ter f te lozen: „De Voorzitters respectievelijk van de R. K. Werkgeversvereeniging; van de R. K. Middenstands-Federatie; van het R. K. Werklieden verbond in Nederland en van den R. K. Boeren- en Tuindersbond. Amendement Alkmaar: b. Art. 11, sub 5: de gekwalificeerde personen genoemd onder letter n vervallen en daarvoor in de plaats stellen do Voorzitters respectievelijk van de R. K. Werkgeversvereeniging; van de R. K. Middenstands-Federatie; van het R. K. Werk- lieden-Verbond in Nederland en van den R. K. Boeren- en Tuindersbond. (Wil de leden van den Hoogen Raad van Arbeid handha- vqp). Amendement Krommenie: c. Art. 11, sub 5. Onder de gekwalificeerde personen worden opgenomen: vertegenwoordigers van de vier groote standsorganisaties. Amendement Purmerend: d. Art. 11, sub. 5. le. Er wordt aan de 4 R. K. Standsorgani- satie’s een ruime rechtstreeksche vertegen woordiging gegeven in den Partijraad in te deelen onder 5. e. 2e. De gekwalificeerde personen onder letter n worden geschrapt. Amendement Helder: f. Art. 11, sub 5. le De gekwalificeerde personen onder f en n worden geschrapt. g. 2e. Behalve de door bet Kringbestuur genoemde sociale organisatie’s worden in art. 11, sub 5 nog opgenomen: De Ned. R. K. On- derofficierenbond „St. Martinus” on de Ned. R. K. Vereeniging van Marinepersoneel „8t. Christophorus." Toelichting: Bij de behandeling van militaire vraagstukken is het gewenscht, dat behalve een vertegenwoordiger van de R. K. Officieren, ook vertegenwoordigers van mi litairen van lageren rang aan de beraadsla gingen kunnen deelnemen, hetgeen zeer ze ker bevorderlijk is aan een objectieve be handeling van deze vraagstukken. De heer DE WOLF (Bestuur) verdedigt het meerderheidsvoorstel. De organisaties zyn het best op de hoogte van de vraagstuk ken op sociaal politiek en economisch ter rein. De leden van den Hoogen Raad van Arbeid zitten er als privé-jrersonen. Spr. meent, dat door een vertegenwoordiging van de organisaties de eenheidsgedachte in onze party «al bevorderd worden. Een vertegen woordiging van de Khmers van Koophandel vindt spr. niet praktisch. Spr. hoopt, dat hot voorstel van de meerderheid zal worden aan genomen. (Applaus). De heer GROEN (Bestuur) ondersteunt dit betoog. Men verkrijgt dan de gewenschte personen. De heer STULTIENS (Hoorn) sluit zich hierbij aan. De heer KEYSPER (Alkmaar) ziet slechts uen voldoende vertegenwoordiging van we tenschappelijke mannen. Praktykinenschcn mist spr. echter. De middenstand b.v. is niet vertegenwoordigd in den Hoogen Raad van Arbeid, maar in don Middenstandsraad. Spr. hoopt, dat men niet alleen theoretici, maar ook praktijkmenschen zal afvaardigen. (Ap plaus). Ook de overige afgevaardigden van de verschillende voorstellende kieevereenigiu- gen verdedigen hun amendementen. De VOORZTITBR meent, dat er meer te gen dan voor de standenvertegenwoordiging is te zeggen. Spr. wyst5).v. op België, waar de praktijk heeft uitgewezen, dat bet niet ge wenscht is, de standsorganisaties in de po litieke organisatie te vertegenwoordigen. De leden van den Hoogen Raad van Ar beid komen er, bezield met de idee bet alge meen belang te willen behartigen en niet all vertegenwoordigers van standen. Dit ia jolai een voordeel. Wil men echter persé standen vertegenwoordiging, dan raadt spr. evenwel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 2