stoomt en verft alles 1 De Stoomerij van S. KROM te Alkmaar „ONS Iblad** Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: Me. 1»). 4 Prima afwerking. Vlugge aflevering. Telefoon 897. ncfc 4 (Wordt vervolgd.) FEUILLETON. EEN OFFER. Korte berichten. Woeasdag Mei postgiro 154863. goe Jaarlaag Verspreide Berichten. Abonnwnantsprtys? Her kwartaal voor AUumar X— Jfoor buiten Alkmaar •<-*>-* f 285 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. tan allo abonné*» wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,- BUITENLAND. teft-rertentlaprija: Van 1—5 regrtef 1.25: elke regel meer f 0.! per regel f 0.75; Rubriek -Vraag en «anb uitbetaling per plaatsing 0.60. f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60^ Nog steeds onklaarheid. BINNENLAND. 7 f 36,—, f is} POSTGIRO 154863. POSTGIRO 154863. i de ■:o: den HOOFDSTUK III. DE AANVAL OP DE FABRIEK. ■en u i ADMINtSTRATW No. 453 RKDACTia N*. 433 Uit Moskon wordt gemeld dat generaal Feng deze stad heeft verlaten om in Kalgan zgne legers weer te organiseeren, tot w« Ik doel de Sovjet-regeering 700.000 dollar te zij ner beschikking zou hebben gesteld. r strijd Bluefields hernomen. Dit bc- teekent bet einde der revolutie. den tuin bereikt, en hij kon nu de van 1 kennen. Schwarzbart op den boule- gezonden Spoorwe- 14 kan Duitsche onder in, door Duitaehe on- Twee politieagenten en twee burgers zijn gedood, 17 burgers en twee leden van de Filippijnsche konstabelmacht gewond bij een ernstige vechtpartij in San Fernando, de voor naamste stad van de provincie Pampanga. Volgens te Londen ontvangen berich ten hebben de regeeringstroepen van Nicara gua zonder Zeven stakingsposters hebben den Brit- schen consul te Swatau (China) aangevallen, toen hij bezig was communistische plakkaten van de muren van het consulaat te verwijde ren. De consul verdedigde zich met een stok, maar moest zich ten slotte op het erf terug trekken. De Poolsche minister-president heeft aan de pers plannen mede gedeeld tot invoe ring van een tydelijk dictatum van den Pre sident van de Republiek en de regeering. Naar de Times verneemt zjjn besprekin gen gaande over een herziening van de scha- devergoedingsregeling en over een vervroeg de ontruiming van het bezette gebied in het Rijnland. Volgens de Daily Mail is tusschen Enge land en Turkije overeenstemming bereikt over de Mosoelkwestie. Te Deecubudora (staat Durango) in Mexico zijn twee Amerikaanscbe mjjnontgin- ners door bandieten ontvoerd. Federale Mexi caans che troepen zijn uitgezonden, qm hen te bevrijden. De vice-president van het hoofgdbestuur der Joegoslavische redicale partij en minis ter in tal van radicale kabinetten Yovano- witsj beeft zelfmoord gepleegd. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft het ontwerp-Vlaggenwet voorloopig ingetrok ken. Het zal in de volgende parlementszit- ting weder worden ingediend. De correspondent te Boekarest van de „New York Times” heeft van de Roemeen- isterochtend 10 uur in de van het Vredespaleis in Den NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ONTZETTENDE VULKAANRAMP IN JAPAN. 4 2000 menschen vermist. Maandag heeft een geweldige uitbarsting van den vulkaan Tokaohi plaats gehad. Meer dan duizend menschen worden vermist, ter wijl van twee honderd vaststaat, dat zij ver dronken zijn. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Een Reuter-bcricht uit Tokio meldt nader: Het geluid van de ontploffing werd op een afstand van 32 Kilometer nog gehoord. Meer dan 2000 menschen worden venniet; en 200 zijn verdronken in de uitgespoten watermas sa’s terwijl 60 huizen onder de lava bedolven werden. Tal van mijnwerkers zijn opgesloten in een zwavelmijn. De uitbarsting geschiedde plotseling, zon der eenige voorafgaande waarschuwing. Te Parlava zjjn 60 huizen onder de lava begraven en worden 120 mijnwerkers ver mist. DE SPOORWEGRAMP BIJ MÜNCHEN. De Rgksrpesident heeft naar aanleiding van het vreesclijk spoorwegongeluk bij Mün chen een telegram van deelneming aan de directie van de Duitaehe gen. Een nader bericht meldt nog, dat het aantal dooden gestegen is tot 33, terwijl het aantal zwaargewonden 80 bedraagt. Om den franc te verzekeren, zal de regee ring met kracht het herstel van het openbaar crediet nastreven. melijke nadering van een mensch naar huis gegolden had, dan moest deze voorbijgegaan zijn, of wel het moest iemand geweest zijn, dien het dier kende. Mercker spitste echter nog meer de ooren en nu zag hij plotseling, dat er iets wits zich tusschen de heggen be- 'jAie is daar?" riep bii met een forsebe, DE BELGISCHE REGEERINGS- VERKLARING. De nieuwe regeering verscheen gistermid dag om twee uur voor het parlement Ouder groote belangstelling las minister-president Jaspar de regeeringsverklaring voer. Vast besloten, allee uit den weg te ruimen, wat verdeeldheid kan veroorzaken of haar van het beoogde doel kan doen afwijken, zal de regeofipg geen veranderingen in de bestaan de maatschappelijke of taalwetten voorstel len en er voor waken, dat de bestaande wet geving naar de letter en naar den geest wordt uitgevoerd, Zij zal nauwgezet den godsdienst- en schoolvrede eerbiedigen, zooals de thans be staande wetgeving en de bestuurlijke recht spraak die beben vast gesteld. Wat de internationale betrekkingen aan gaat, zal de regeering de traditie harer voor gangers volgen. De regeering zal zonder verwjjl ontwer pen indienen, die de tractaten van 19 April 1839 afschaffen en aan de vriendsohappe.yk» betrekkingen met de Nederlanden een aan de twee landen voordeelige economische basis geven. Ten gevolge van de te Londen getroffen overeenkomst tusschen de ministers van ar beid van Duitecbland, Belgis, Frankrijk ».n Italië, die zich allen verbonden hebben hun regeering de aanneming van de overeenkomst van Washington aan te bevelen, zal de regee ring aan het parlement voorstellen, deze con ventie goed te keuren en alzoo door de ver zekering van den achturen-werkdag de sa menwerking tusschen arbeiders en werKge- vers te vergemakkelijken. Overtuigd, dat een resultaat slechts kan bereikt worden door een tot het maximum ge dreven economische bedrijvigheid, zal zij ijve ren om aan nijverheid, handel en landbouw de breedste ontwikkelingsmogelijkheden te verschaffen. Het lot van den franc zal dan ook naar voornaamste zorg zijn. tijdens de algemeene staking. Men vreest voor een scheuring in de Engelsche liberale par tij. schande zien en de geheele wereld zal er ge tuige van zqn hoe ik mjj wreek.” Hij wisohte zich met een zakdoek bet bloed van het gezicht en sloeg de richting naar het arbeideredorp in. Met haar gansche gewicht hing het meisje aan hem om hem tegen te houden. „Blijft nu dan nog maar bij mij George," smeekte zij, en vertoon je ten minste van avond niet aan de anderen. Zie, je hebt me zelf gezegd, hoe opgewonden ze toch al zjjn, en wat een woeste taal zij in de herberg voe ren. Er is wellicht nog maar één kleine aan stoot toe noodig en het onheil is er. Wil j(J er dan de schuld aan dragen, dat wij allen in het verderf geraken?” Hij sloeg echter geen acht op haar smee- ken en maakte zich ruw uit hare omstrenge ling los. „Laat mij gaan. Een erbarmeljjke laf aard ben ik geweest, toen ik hun zooeven aanraadde om ordelijk te blijven en toen ik met den spinner Franke bijna handgemeen geworden was, wijl hij van meening was, dat men heengaan en bij den bloedzuiger de ma chines stuk moest slaan. Franke had toch ge lijk. En wanneer maar eerst de machines er van gelust hebben, dan is de beurt aan hen, wien ze behooren.” „Och, doe het toch niet, George, doe het toch niet,” smeekte het jonge meisje wee nend. „Franke is een dronkaard, uit wien al leen de brandewijn spreekt, eir hem zullen do anderen zeker wel nimmer volgen. M:.ar De volle schijf der maan was over de met hout bewassen gebergten opgestegen, en de onweerswolken, welke aan het firmament ge dreigd hadden, schenen voor hare stralen te vluchten. In een bijna dagheldere verlichting lagen daar de hoogo uitgestrekte fabriek-«ge bouwen; de villa van den overleden hand Na raad echter was in des te diepere schaduw gehuld. Nog geheel gekleed leunde Mercker tegen bet half openstaande raam van zijn slaapka mer en blies uit een kort aarden pijpje dichte rookwolken al dwarrelenl in de stille zwoele lucht. Het halfluide knorrende aanslaan van den grooten Leonberger hond, die des nachts ter bewaking van het huis in den tuin gelaten werd, deed hem verwonderd opkijken. Hij boog zijn bovenlijf ver over bet kozijn van het raam naar buiten. De hond was weder DE GODSDIENSTVERVOLGING IN MEXICO. De „Osservatore Romano” publiceert e<-n schrijven uit Mexico, dat door tusscbenkom«t van den venlreven Apostolischen delegaat aan den H. Vader is gezonden. Dit schrijven bevat zes bladzijden ond'.r- teekeningen van Mexicaansche families en vereenigingen. Allen komen op tegen de onrechtvaardige en hatelijke verbanning van den delegaat, dat in de geheele beschaafde wereld een pro test moet uitlokken. De onderteekenaars verklaren hun onge schokte aanhankelijkheid aan den H. Stoel en geven uiting aan hun groote dankbaarheid jegens den Paus, terwijl zij tevens verzeke ren, dat geheel Mexico de zware beleediging veroordeeld. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De politieke toestand in China is verwar der dan ooit. Het beste dat er vqlgens den Pekingschen correspondent van de „Times” van kan worden gezegd is, dat de betrekkin gen tusschen de twee voornaamste militaire leiders, ofschoon verre van eensgezind, blijk baar vriendschappelijk zijn. De gecombineer de beweging tegen de Kwomintsjoen (de na tionale legers) blijkt stil te staan tengevolge van de non-cooperatie van de strijdkrachten van Woe Pei-foe. Woe Pei-foe echter wordt in het Zuiden vastgehouden door een oorlog in Hoenaa, waar zijn invloed door elementen der Kwomintang (de revolutionaire republl- keinsche partij), die door Kanton worden ge steund, wordt bedreigd. Hy is ook betrokken bij een militaire poging om de macht in Szetajoen te verkrijgen Intusschen lijden zijn belangen in het Noorden schade, terwijl het onder leiding van Jen staande kabinet, dat hjj steunt, niet de goedkeuring heeft van Mockden. wanneer jij zoo spreekt; dan zullen er vreese- lyke dingen gebeuren.” „Denk je dat?” vroeg hij met een woeden den lach. Des te minder mag ik daarom hier myn tijd verbeuzelen. Lang genoeg heob 11 wij ons hier laten vertrappen.” Hjj strekte dreigend de vuist uit in richting van de villa van mevrouw Haedm- roth en onheilspellend schitterde het wit zij ner öogen. Met een laatste, wanhopige poging orn A ni- de het meisje zijne hand. „Maar denk tenminste toch aan onze toe komst. Denk eraan, wat mijn vader zeggen zou, wanneer hjj je onder de opstokers en op roermakers zag?” „Wat gaat mjj je vader aan meisje? Laat die bange oude maar achter den haard blij ven, wanneer het hem niet bevalt. Eerder zal alles naar den duivel gaan, voor ik den el lendeling ginds de betaling schuldig blijf voor dit litteeken." Onzacht schudde hjj het meisje van zich af en dit deed nu geen verdere poging meer om hem tegen te houden. f verstomd en wanneer zijn kort geblaf de hei- Haar gezicht met haar schort bedekkend, schreed zij wankelend naar het dorp. George Reinicke daarentegen begaf zich, zooals hij was, met de bloedige striem over het doods bleeks gezicht en met koortsachtig slaande polsen naar de herberg, uit welker geopende ramen hem een yerward geschreeuw van op gewonden stemmen tegenklonk. HET BANKBILJETTENPROCES TE BOEDAPEST. Uit Boedapest wordt gemeld, dat het Open baar Ministerie de opheffing van de parle mentaire immuniteit van den afgevaardigde Hir aangevraagd heeft teneii.de hem te ver volgen wegens het afleggen van een valsche getuigenis. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Sir Herbert Samuel beeft in antwoord op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat er tusschen Baldwin en Item niet van gedach ten is gewisseld over de bewoordingen van zyn memorandum in de kolenkwestie. De Britsche kolenhandel stelt pogingen in het werk, om uit het buitenland kolen in te voeren. De secretaris der mynwerkersfederatie, Cook, heeft in een rede in de Rhondda-vallei verklaard, dat hy een telegram heeft-ontvan gen, waarin gemeld' wordt, dat «Ie Russische mijnwerkers weer een byna even groot bedrag hebben bijeengebracht als de 274.OCX) pond aterling (ruim f 2.200.000), welke zy reeds hebben gezonden aan de stakende Britsche mijnwerkers. Ook uit overig Europa en uit Amerika komt steun. Cook viel heftig den Algemeenen Raad van het T.U.C. aan. De secretaris der mynwerkersfederatie, Cook, die zioh sedert de staking reeds on wel gevoeld had, is op een bijeenkomst te Radstock in Zuid-Wales bewusteloos van de tribune gevallen, terwijl hij bezig was de ver gadering toe te spreken. Cook is thans zwaar riek. Asquith heeft een brief met verwijten aan Lloyd George gericht, wegens diens houding 7. „Een kleine bekoeling voor je mannelijke waardigheid”, riep hjj spottend lachend. Met een druk der knieën zette hij zjjn paard weder in beweging en weinige minuten later was de hoefslag daarvan in de verte weyre- storven. 60 Weenend bad het jonge meisje den arm om den hals van den mishandelde geslagen. Half troostend, half verwijtend kprak zy hem toe: „Waarom ben je my ook gevolgd, George. Ik heb immers vooruit gezien, dat er een on geluk gebeuren zou, wanneer je hem neg woedender maakte. Maar je bloedt. Kom, Iaat ons naar de bron gaan, opdat ik een natten doek op je gezicht kan leggen. En dan willen wy eens overleggen, wat wy aan de anderen zeggen zullen, om je wonde te verklaren, want de waarheid mag toch niemand te we- ten komen, is ’t wel?” „En waarom niet?” stoof Reinicke plot seling uit zjjn dof stilzwijgen op. „Of denk je soms, dat de. beleediging voor mij minder zwaar zou zijn, wanneer maar één daar van weet behalve hij en ik? Geloof je, dat ik thans in een hoek zou wegkruipen evenals °®u *0ra!!8e,<le hond, die niet den moed heeft gehad, zyn pijnigen naar den strot te vlie gen. Neen, neen, de geheele wereld zal mijn DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGS- CONFENRENTIE. In de Commissie van Redactie der voorbe reidende ontwapeningsconferentie heeft de Belgische gedelegeerde, De Brouckére, rap port uitgebracht. In het rapport wordt er op gewezen, dat bet op het oogênbfik ónmogelijk. is de even- tueele toekomstige oorlogsbewapening van een land te beperken. Daarentegen kunnen maatregelen worden getroffen voor de be perking van die strijdkrachten te land, te wa ter en in de lucht, die in vredestijd duurzaam door de staten onderhouden worden en die onmiddellijk, zonder voorafgaande mobilisa tie, in actie kunnen treden. Hiermede kan evenwel niet vooruitgeioo- pen worden op dat kwestie der potentieele oorlogssterkte. Uit de botsing der meerlingen moet waarheid te voorschijn komen. Wjj hebben goede hoop, dat aan deze spreekwijze yan Gallischen oorsprong, waarmee de werkelijk heid zoo vaak een loopje neemt, nu eens recht zal wedervaren inzake het vraag >tuk der reorganisatie onzer partij. Tengevolge van de belangstellende ge dachtenwisseling is o.L schrijft „de Maasbo de”, al veel opgehelderd omtrent een en an der, dat in verband met bet rapport der com missie verduidelijking behoefde en uit den wirwar van gedienstige verbeteringe-pogin- gen beginnen zich zachtjes-aan de omtrekken af te teekenen van hetgeen gezond doorzicht en tactisch beleid doen wenschelgk achten. Zoo is het wel in confesso, dat de recht- streeksche vertegenwoordiging der standsor- ganisaties in den Partijraad moeilijk zal kun nen worden afgewezen. Of daarnaast de indi recte, doch meer in solidaristisch verband ge dachte vertegenwoordiging dient gehand haafd of niet, daaromtrent zijn de opinies verdeeld; ons lijkt deze vaag echter prac- tisch van weinig beteekenis, vermits haar be vestigende beantwoording in hoofdzaak neer komt op een dubbele aanwijzing van dezelf de personen. z Van meer importantie is, dunkt ons, de nog steeds hangende onklaarheid over het karakter van den Partijraad, dien b.v. ook nu weer de leiders onzer middenstande-orga- nisatie willen zien buitengesloten van het geen tot zyn meest-eigenlyke bemoeiingen behoort, namelijk de candidaatstelling. Van deze organisatie-menschen is bet moei lijk te vatten, dat zij het hoogste college der politieke organisatie want als zoodanig is toch de Partijraad bedoeld zienderwys aan een zijner essentieels functies willen onttrek- kenj want bier mag men gerust van een „or ganisatorisch monstrum” spreken. Op dit punt is dan ook zeer stellig prin cipieel verzet geboden. metaalachtig klinkende stem, en daar er geen antwoord van uit den tuin kwam, liet hjj erop volgen: Antwoord of ik schiet." „Ach, om Godswil, mijnheer Mercker,” klonk nu licht onder zyn venster, „ik heb toch werkelijk niets kwaads in den zin, Ik w5de alleen maar mevrouw Maedenroth of de juf frouw een gewichtige tijding doen. „Blijf staan, waar gij staat,” beval hij. „Wie zyt gij?” „Gertrude Martens uit de spinnerij, mijn heer Mercker, de dochter van den wever Mar tens.” „De dames slapen reeds, doch wanneer uw mededeeling werkelijk zoo gewichtig is, zult ge haar mij ook wel kunnen dwn. Kom maar boven.” Het blauwachtige maanlicht had thans ook het meisje met volle duidelijkheid onder- Ondanks zijn nadrukkelijk bevel, kwam de aangesprokene niet van hare plaats en het scheen dan ook, dat Mercker plotseling van gedachte veranderd was. „Blijf maar waar gij zyt. Ik zal terstond bij komen.” PERMANENT HOF VAN INTERNATIO NALE JUSTITIE. Het Permanente Hof van International» Justitie beeft groote rechtza Haag een zitting gehouden voor de uitspraak van zyn arrest in de zaak tusschen de Duit sche regeering (eischeres) en de Poolsche re geering (verweerster) betreffende zeaere Duitsche belangen in Iconisch Opper-Silezi<*. Zooals men zich zal herinneren, ging het in hoofd zaak om twee vragen: le. of Polen ge rechtigd was op grond van de wet van Juli 1920 eigendommen ten Duitaehe on danen of maatschappijen, êJ—L derdanen gecontroleerd, in beslag te nemen; 2e. of de kennisgevingen door de PooLsche regeering van haar voornemen om over te gaan tot de „liquidatie” (d. w. z. een vorm van onteigening) van een aantal landelijke eigendommen, toebehoorende aan verschfl- lende Duitsche onderdanen of aan door dezen gecontroleerde maatschappijen in overeen stemming was met d^ bepalingen van de ar tikelen 622 van bedoelde conventie van Genève. In zyn lijvig arrest komt het hof tot «een ontkennnende beantwoording van de eerste vraag; terwyl, wat het tweede punt betreft, bet hof de Duitsche regeering ten aanzien vau sommige der bedoelde landelijke eigendom men in het gelyk stelt, ten aanzien van an dere het haty eisch tot onwettigverklaring van de kennisgeving ontzegt. TWEEDE NEDERLANDSCHE ESPERANTO-CONGRES. Het tweede Nederlandsch Esperanto-con- gres is Zaterdag, Zondag en Maandag te Nij megen gehouden. Ongeveer tweehonderd Es perantisten uit bet geheele land waren naar Nijmegen gekomen en bij dezen hadden rich tal van Duitschers en enkele Engelschen en Belgen gevoegd. Behalve aanhangers van de beweging gaven vele autoriteiten uit onder wijs- en andere kringen blijk van hunne be langstelling. Zaterdag had een vergadering plaats. Zondagochtend werd in de kapel van het klooster aan de Oldenbarneveltstraat te Nij megen een H. Mis voor de R. K. Esperantis ten plaats met predikatie in bet Esperanto opgedragen terwijl voor de protestantsche congressisten een godsdienstoefening in het Congresgebouw werd gehouden onder leiding van ds. de Jonge uit Bergen op Zoom, die den dienst in bet Esperanto leidde. In den namiddag werd een excursie naar Kleef gemaakt. De derde congresdag begeta met een ex cursie naar Berg en DaL Voorts werden in den voormiddag vergaderingen gehouden van de Neutrale Esperanto-Vereeniging La Estone estas Nia en van de R. K. Esperanto- Vereeniging Nederlanda Katoliko. Te 3 uur had in het Concertgebouw Do Vereeniging de sluitingsvergadering plaats onder voorzitterschap van den heer H. J. Blokker uit Amsterdam. Besloten werd een constant congres-co- mité te vormen. Het congres besloot tot de H. D. 0. (Hilver- sumsche Draadlooze Omroep) het verzoek te richten, uitzendingen in het Esperanto te doen geschieden. Tenslotte werd mededeeling gedaan van een adres d.d. 19 Mei gericht aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, om bij de aanhangige wijziging van de wet op het lager onderwijs, v aarby aan de gemeente besturen bevoegdheid zal worden verleend om een der talen it? het leerplan der lagere scholen op te nemen, de mogelijkheid te scheppen tot invoering langs dezen weg van sche regeering bevel gekregen, Roemenië bin. nen 24 uur te verlaten, daar hy volgens de opvatting der regeering berichten heeft doen publiceeren, die voor Roemenië en voor de Roemeensche dynastie beleedigend zyn. De Fransche ministerraad heeft beslo ten niet op de nieuwe mededeeling van Abd el Krim in te gaan. Deze zou intusschen ge vlucht zijn. Aangaande het auto-ongeluk by Char leroi, waarbij een Amsterdammer om het le ven is gekomen, vernemen wy nader, dat het slachtoffer is de heer Karel Siegmund Schut te. In den korten tyd van het bestaan der treintelefonie op twee D-treinen tusschen Berlijn en Hamburg zyn tot 22 dezer reeds 264 telegrammen verzonden en 3008 tele foongesprekken gevoerd geworden. Dit getal zal nu door de intusschen op zes andere D- treinen BerlijnHamburg ingevoerde trein- telefonie belangrijk toenemen. Een Oekraïner, Samuel genaamd, heeft gistermiddag vard Saint Michel te Parys vyf revolverscho ten gelost op Lataman Petljoera, het hoofd van de Oekrainsche party. Petljoera werd zwaar gewond en is spoedig overleden. De moordenaar die gearresteerd werd, heeft ver klaard, dat hy Petljoera verweet, dat hjj vroe ger de Joden onderdrukt had en er zelfs eenige had laten dooden. De politie te Praag heeft ohtdekt, dat ongeveer 8000 Chineesche kooplui vryelyk sowjet propaganda voerden. De Chineezcn hebben verzocht, over de Roemecasche grens te worden gezet. De Zuid-Afrikaansche regeering volgende parlementszit- ingediend. De correspondent te Boekarest van de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1