„ONS BLAD» l Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: r Korte berichten. i i U- FEUILLETON. EEN OFFER. I N*. 1*7. postgiro 184861 Weeigdaj S Juni postgiro (84881 *Oe Jaarlaag BINNENLAND. Abonnementsprijs» ftr kwartaal voor Alkmaar foor buUeo ABanaar 'a s Kat OeffliMtreerd Zondagsblad u XX-XK BUITENLAND. Awwertentieprijai Van 1—5 regels-f 1.25; elke regel meer f 0.25; per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbotr uitbetaling per plaatsing f 0.60. fn alla abonné'a wordt op aanvragw gratia een póli» verrtrakt, welkenen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200,—, 1OO,—f 60,f 35,—, f 15*S UIT DE PERS. Het eerst noodlge. POSTGIRO 184881, POSTGIRO 184861 i i- schrijft „Het Centrum’'. 8 13. (Word» vervolgd.) at I 1 I I I I tn zal t het ADMINISTRATK No. 4S3 REDACTIE N<x S3» r«B bta AH 've en >n- let ar x> wr- dS. ie n- UI at :e- 1- n ■t o V I X— f 285 O 00 f hooger. genheid hebben, haar houding zoowel te Po- rya als to Genève te doen uitkomen en een politieke lyn dienovereenkomstig te volgen’’. De „Oeuvre”, het radicaal-sociaüstische' dat blad, acht de Hongaarsche affaire evenmin ten einde. De documenten, die de Fransche gezant in Hongarije mee naar Parijs neemt, zegt het blad, zullen geen plaats laten voor twijfel inzake Prins Windischgratz’ actie. Men zal tot de ervaring komen, dat de maonines voor het maken der valsche biljetten van of ficieels zijde zijn besteld en betaald. DE TOESTAND IN POLEN. Uit Warschau wordt aan het „Berliner Ta- geblatt” geseind: In den loop der eesstvolgende dagei het kabinet-Bartel aftreden. Men acht evenwel «oker, dat het met enkele wijzigin gen zal terugkeeren. Maarschalk Pflsoedski, professor Moszicki en Bartel, aldus verluidt verder, zullen een triumviraat vormen. Dit triumviraat zal zich ernstig met systematischen arbeid bezighou den, ten einde de saneering van Polen op politiek en economisch gebiedje bereiken. Nadat aan den president de verlangde bui tengewone volmachten zullen zijn verleend, zal de Landdag voor verscheidene maan Ion op recès gi Het kabi HET DUITSCHE RIJKSKABINET. Zooals de Berlijneche bladen vernemen, heeft het rijkskabinet besloten de portefeuil les van justitie en de bezette gebieden, die door de benoeming van dr. Marx tot lyks- kanselier vrij zijn gekomen, voorloopig onoe- heerd te laten. De rykskan«elier zal ze ad interim blijven waarnemen. slaapvertrek had gediend en waarin hij nu ook zijn laateten, langsten slaap was inge gaan. Het gonzenden gedruisch van vele ge dempte stemmen klonk Isa tegemoet en toen nu dokter Waltershausen de op een kief staande deur geopend had, zag zij het kleine vertrek, welks balkenzoldering bijna op de hoofden der grootste mannen scheen te rus ten, dicht met menschen gevuld. Bij den eer sten blik vermocht zij daarom noch het sterf bed van den ouden man, noch de gestalte zijner dochter te ontwaren, doch het had al len schijn, alsof de verrassing, die haar aan blik heden overal teweegbracht, zich hier op een niet minder dreigende wijze lucht zou geven als zooeven voor het huis. Do kleine dokter toonde echter, dat het hem noch aan moed, noch aan tegenwoordig heid van geest ontbrak, om daar, waar zyn ridderplicht bet hem gebood, een moeilijken toestand ook met mannelijke vastberaden heid meester te worden. lea’s arm vast tegen zich trekkend, trad hij met baar zóóver ter zijde, dat do uitgang vrij werd en bij de alge meens verstomming, voor eenieder verstaan baar, zeide hij <fj) zijn energieken toon: „Gelooft gij werkelijk met uw hoogge schatte aanwezigheid de arme Gartruda zulk een grooten dienst te bewijzen? Of houdt gij het veeleer niet voor raadzamer, om baar vooreerst een weinig aan zich zelve over te laten? Helptea kan toch niemand van jelui, was, „en ge zult een liefdewerk verrichten, wanneer het u gelukt, om haar uit deze doffe vertwijfeling op te richten, waarin zij simta den dood baars vadem vervallen ie. Doch ik verzoek u ernstig, juffrouw Isa, verspil do kostbare minuten niet, want ge brengt u zelve en mjj in ernstig gevaar, wanneer ge me dwingt om hier buiten in bet voor huis al te lang op wacht te staan.” Isa wilde hem een woord van dank voor zijn trouwen bijstand zeggen, doch hij was de kamer reeds uit en had de deur achter zich op slot getrokken. Haar sterk geschok- ten moed met al haar zielskracht bijeenrapend, schreed de dochter van den handelsraad naar de beweginglooze, vrouwelijke gestalte, die aan het bed op een voetenbankje ineengedo ken zat. Haar schuwe blik gleed daarbij on willekeurig over den doode, die daar stijf en stil op zijn laatste leger lag; als tot een vroom afschei<lsgebed waren de gerimpelde aan den arbeid gewende handen van den ouden wever boven de dekens gevouwen, en het eerlijke grysaardsgelaat keek, voor <oó- ver het verband zijn trekken vrijliet, rustig en vreedzaam, evenals het gelaat van een slapende uit de kussens. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Gistermorgen hield do Koningin weder audi ëntie. Daar verschenen o.a. de R. K. geeste lijkheid der «stad, vertegenwoordigd door den deken, Mgr. Stroomer en de Z.Eerw. heeren pastoors Graaf en Stolk; voorts een 40-tal vereenigingen en particulieren, zoomede het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart en het Moderamen van het Continentaal Congrei voor Inwendige Zending. Prins Hendrik reed gistermorgen uit voor het brengen van een bezoek aan het Amster- dainsch 'Lyceum op het Valeriusplein en Ar lis. Gistermiddag is ook H. M. de Koningin- Moeder in de stad gekomen. Per auto kwam de vorstin uit Soestdijk aan, vergezeld door de hofdame Baronesse Van Ittersum, kamer heer Jhr. Van Tets en haar particulier se cretaris, de heer Sixma Baron van Heemstra. De Koningin-Moeder woonde allereerst een lezing by van het congres voor Inwendige Zending en bracht daarna een bezoek aan de Marine-tentoonstelling in het Scheepvaart- Museum. Na afloop van dat bezoek keerde H. M. wederom per auto naar Soestdjjk te rug. Donderdagmiddag komt H. M. de Konin gin-Moeder eveneens per auto en met het zelfde gevolg weer te Amsterdam, ter bijwo ning van de lezingen van het Congres voor Inwendige Zending van de heeren René van Ouwenaller en Muntau over: „De hulp aan gevangenen”. Daarna keert II. M. per aute naar Boestdijk terug. Niet minder dan duizend genoodig len, on der wie vele dames, waren gisteravond te genwoordig op de soiree ten Hove. Er waret verscheidene leden van Eerste en Tweede Kamer, te Amsterdam woonachtig, van Ge deputeerde en Provinciale Staten, en leden van het Gemeentebestuur, raadsleden, bene vens burgemeesters van tal van Noord-Hol- landsche gemeenten, en verder o.m. de état- major van de Zwcedsehe oorlogsscl) pen „Manligheten en „Tapperheten". Dan waren aanwezig vertegenwoordigers van handel en scheepvaart, van kunsten cn wetenschappen, van de rechterlijke macht en vele officieren vzn land- en zeemvht en leden van het corps consulaire. H. M. de Koningin, die vooraf had ontvan gen de personen, die haar voor een onder scheiding wilden bedanken, trad om onge veer halftien de Burgerzaal binnen, verge-1 zeld van haar Gemaal. H. M. was gekleed in een avondtoilet van ivoorkleurig satijn. Z|j droeg den diadeem en het grootkruis van den Nederlandscben Leeuw. De prins was in admiraals uniform. Den goheelen avond tot halftwaalf hield de Koningin oercle. terwijl de Prins zich on der de gasten bewoog. In den Pruisischen Landdag, die gisteren voor het eerst na het Pinksterreces weer bij eenkwam, heeft het door het ingrijpen van de Berlynsche politie nog juist bijtijds ver hinderde reohtsradicale putschplan andermaal in het middelpunt der debatten gestaan. De leider van de Pruisische politie, minis- teraldrektor Abegg, held als vertegenwoordi ger van minister Severing een uitvoerige re de. Abegg eindigde zijn rede met de medede»'- Kng, dat het gevaar thans bezworen is en dat de politie er verder voor zal zorgen, dat het woord van minister Severing: „zoolang ik minister ben, zat er geen putsch plaats heb ben”, bewaarheid wordt. Later heeft MacDonald nogmaals de kwee- tie van den stilstand in het mijnbedrijf aan gerept. Lloyd George stelde voor, dat de Premier stappen zal ondernemen op den grondslag van het rapport van den kolencommissie, n.l. dat hy een ontwerp zal indienen, beoogendo reconstructie van de mijnindustrie en instel ling van een loonraad. Hierdoor zal het con flict aldus spr. tot een einde gebracht kunnen worden. De Premier verklaarde in zijn antwoord, dat de voorstellen, welke door de regeering zyn gedaan tot oplossing van het conflict, en dio door de mijneigenaren zoowebals door de mijnwerkers werden verworpen, een poging zijn geweest om het geschil op te lossen, ge heel in overeenstemming met het richtsnoer, aangegeven door de Mijncommissie. D/Wnyn- eigenaren waren de meening toegedaan, dat hier sprake was van politieke inmenging. Spr. had nimmer zyn overtuiging verholen, dat hoe minder de industrieën met de Regee- ring van doen hebben, hoe beter het ie. De deadlock duurt voort, maar nochthaus blijft spr. met de partyen in contact. Spr. is bereid de onderhandedingen ieder moment te hervatten. DE CRISIS IN DE BR1TSCHE MIJN INDUSTRIE. In het Lagerhuis heeft MacDonald, de lei der van do Labour Party gisteren gevraagd, hoe thans met betrekking tot het kolensub sidie de zaken «taan. De Premier verwees in zijn antwoord naar het op 22 Mei aan de Mijnwerkersfederaiie gezonden schrijven, waarin! gezegd werd, dat het voor de Regeering onmogelyk zou zijn het subsidie van 3 millioen na het einde van de maand beschikbaar te houden. Aan gezien hierop geen antwoord ontvangen werd, moest de Regeering zich vrijheid van handelen voorbehouden. De Deensche militaire vlieger luitenant Botved is gistermorgen te Tokio aangekomen. Den 16en Maart had hy Kopenhagen verla ten. Hy zal den terugweg over Siberië ne men. De kassier van een bank te Chicago bracht Zondag een onverwacht bezoek aan het bankgebouw. Hy verraste daar twee b> wakers, die een gat hadden geboord door een muur van gewapend beton en een tunnel hadden gegraven van 20 M. lang. De man nen hadden daAr vfa uui.".'.ën aan gewerkt. - Twee Atnerlkaansche mijnemployé’s die sinds 18 Mei werden gevangen gehouden door Mexicaauscbe bandieten, zyn bevryd na een gevecht tusschen Mexicaansohe troepen en de roevers. Van deze laatsten werden er twee gedood. Na een beroep van Briand op den wa penstilstand der partijen, zyn de Fransche fl- nancieele Kamer-debatten verdaagd met 313 tegen 147 stemmen, waardoor de meerder heid naar rechts ie verplaatst. De radi calen onthielden zich van stemming. De stoomboot „Washington Irving”, is by het verlaten der haven van New York met bestemming naar Albany door een tankooot geramd en gezonken. Alle passagiers ten ge tale van 600, zyn gered. De Belgische socialistische partij telde in 1925 599.007 leden tegen 626.238 leden in 1924. De dochter van den handelsraad kon er zich nu door eigen ervaring van overtuigen, dat de dokter de dingen juist had beoordeeld, toen hij haar zooeven gezegd had, dat zij allo reden had om de vrouwen veel meer te vree- zen dan de mannen. Er waren herhaalde en met krachtige woorden gekruide uitdrukkingen van den, by de arbeidersbevolking algemeen bemin den dokter noodig, eer men, en nog niet te genzin, hun een smalle doortocht opende. Niemand beantwoordde fea’s groet en het bleef niet by de giftige, hatelijke blikken, die zich van alle zyden op bet meisje richtten, maar rechts en links van den pynlyken weg, dien zij paesceen moest, deden zich ook ha telijke bemerkingen en enkele scheldwoorden hooren, die Isa hot bloed naar de wangen joegen, ofschoon zij ze gelukkigerwijze maar ten deelo verstond. Onwillekeurig steunde zy vaster op den arm van haar geleider, want de bevende knieën dreigden haar den dienst te weigeren en zy gevoelde met beschaming, hoezeer zy, goed cn wel beschouwd, hare krachten had overschat. Thans echter had zy zelve de mo gelijkheid tot otnkceren afgeeneden en met half gesloten oogen en een luid kloppend hart trad zij na twee, haar eeuwig toeschij nende minuten over den drempel van ’t lage bouwvallige huisje. Rechte vau de smalle gang lag de huiska mer, die den ouden Martens tevens tot DE HONGAARSCHE BANKBILJETTEN- AFFAIRE. De „Matin’’ meldt, dat de bij de verval- aohingen te Boedapest betrokken regeeringen geenszins voldaan zyn over de wijze, waarop bet proces tegen de vervalsohers is afgewik- keld. Die regeeringen zijn van oordeel, ^at eoowel de debatten in het Hongaarsche par lement ah het gerechteüjk onderzoek erop gericht waren, de waarheid te verbergen. „De Fransche regeering”, zegt het blad, „die bui tengewoon goed van informaties is voorzien, vooral door toedoen v»u baar gezant te Boe dapest, is tot geheel andere conclusies dan graaf Bethlen gekomen. Zij zal weldra gele- cident plaats gevonden tusschen den Engel- eehen gedelegeerde, Malcolm, Delevigne en den Chineeechen afgevaardigde Tsjoe. Het incident sproot voort uit een mededeeliug van den Britschen gedelegeerde, dat door de Chineesche regeering voor een hoeveelheid van 100 K.G. morphine en 100 K.G. heroine, afkomstig uit Duitscbland en welke klaar blijkelijk niet voor medische‘doek.-inden be stemd was, een invoercertificaat is afgege ven. De Chineesche gedelegeerde uitte zich daarop in beleedigende bewoordingen jegens sir Malcolm en beschuldigde Engeland er van, veel meer opium in te voeren dan noo- dig is voor medische en wetenschappelijke doeleinden en op deze wyze de wereld te ver giftigen. Tsjoe verklaarde, dat het spoedig uit zou zijn met de inmenging van vreemde naties in China, en dat China spoedig alle bestaan de verdragen zou verscheuren. ;aan. nnet Bartel zal zich in de eerste plaats toeleggen op het uit den weg ruimen van de groote corruptie en van de misbrui ken, die in alle ministeries heerschen. Bij de onderhandelingen met Duitschland zal men niet ir-sening noudëri met de arzOTWIoriyke wenschen van Poeen, die tot nu toe het totstandkomen van een overeen komst in den weg hebben gestaan. tHC-Kleiii. By den rijtoer die uè Koninklijke familie gisteren heeft gemaakt en waarbij men door een gedeelte van den Jordaan ging om de kinderbewaarplaats in de Vinkenstr iat te bezoeken, deed zich een incident voor, n.l. op de brug tegenover de Binnen Oranje straat waar geschreeuwd en gefloten werd, toen de rijtuigen passeerden. I Eenige politie-agenten trokken hun sabel en in samenwerking met een paar recher cheurs werden do demonstranten ovjr de brug naar de andere zyde gedreven. Tevoren had de politie reeds hier en daar borden in beslag genomen, waarvan de op schriften ten doel hadden het publiek tc be wegen niet te blyven staan. Op de Rotterdamsche brug over de Nassau- kade kwam wederom een aantal mannen, die groote roode borden droegen in de rich ting van den stoet. De politieruiters voor kwamen echter dat zij tot dicht by de rijtui gen konden komen Vandaag omstreeks 1 uur ie de Konink lijke familie uitgereden naar de De Ruyter- VONNISSEN IN DE OEKRAÏNE. Het hooggerechtshof der Oekraïne heeft het proces beëindigd tegen de 111 ambtena ren by de militie te Kiëf, beschuldigd van knevelarij en verduistering. De hoofdbeklaag- de, Kovalenko, hoofd der militie te Kiëf, bad zich reeds van bet leven beroofd. De vonnis sen waren zeer zwaar. Vier beschuldigden werden ter dood veroordeeld; twee elk tot tien jaar gevangenisstraf. Dertig personen zyn vrijgesproken. De overige beklaagden kregen straffen van één tot zeven jaar gevan genisstraf. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- C0NFERENT1E. By de algemeene beschouwingen over het rapport van den (Hrecteur van het Internatio naal Arbeidsbureau hebben de Nederlandsche gedelegeerden, de heeren Cort van der Lln: den en P. J. 8. Serrarens het woord gevoerd. De heer Cort v. d. Linden (werkgeversgode- legeerde) sprak over de onvolmaaktheden der arbeidsorganisatie, waarop mgr. Nolens in zyn openingsrede zinspeelde. Spr. vindt de poging van den directeur, om den ernst van den toestand te verzachten, hoogst gevaarlijk. Spr. meent, dat de staten niet ratificeeren, omdat de conventies te ver gaan, en omdat de arbeidsorganisatie tracht in de gemiisn- schap der staten een soort van sociale moest- begunstigfngsclausule in te voeren. Zonder hulp van den staat moet de arbei dersklasse evenals de overige klassen 4e voordeelen trachten te verkrijgen, die zij ua- s treeft. De heer Serrarans (bestuurder van hel R. K. werkliedenverbond) stelt de vraag, of de ze conferentie niet den plicht heeft de metho des, de bevoegdheid en de resultaten der con ferentie van Ixmden voor gelijktijdige ratifi catie der conventie van Washington betref fende den achturendag te besproken. Spr. maakt reserves in zake de interpretatie dier conferentie, en ziet als eenigen vooruitgang de mogelijkheid van snelle ratificatie. Spr. komt daarna op voor de rechten der minderheden, in bet bijzonder voor behoorlij ke vertegenwoordiging van het Christelijk vakvereenigingswezen. Hy constateert met voldoening, dat de directeur bet nut van sa menwerking met de kerken erkent. Spr. hoopt, dat de invloed van de kerk b|) de oplossing van sociale problemen meer en meer zal toenemen. DE MOSOELKWESTIE. Volgens mededeehngen in de Turksche pers, die bij afwezigheid van officieele com munique’s wel nie| o<7i<je6j_ uaar aIlo in hoofdzaak correct zyn, zyn de onderhandelingen over Mosoel thans practisch gesproken tot een einde gebracht. De formeeie afsluiting dezer onderhandeiin- gen wordt verwacht direct na de aankomst te Angora van de gedelegeerden uit Irak. De voornaamste punten zyn, naar de pers mede deelt, ten eerste, de aanvaarding door Tur kije van de Brusselscbe grenslijn, ten tweede een veiligheidsnet voor tien jaar tusschen Engeland, Turkye en Irak en ten derde een aandeel voor Turkye in de petroleum van Mosoel. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING. De Belgische Senaat heeft gistermiddag de verklaring van bet nieuwe ministerie bespro ken. Na een kort debat werd een motie van voelen I Neen, dokter, thane moogt ge me werkelijk niet langer willen tegenhouden. Gertrude Martens is mijn eerste speelkame raadje geweest, en ik heb steeds een bijzon dere neiging voor haar gedoeld. Nimmer zou ad het my vergeven, wanneer ik haar thans k» haar leed verliet.” Dokter Walterehausen loosde een diepen kucht, doch een blik op Isa’s vastberaden ge laat moest hem wel duidelijk maken dat er geen kano bestond, om haar tot anpero ge dachten to brengen. Hy schikte zich dus in het onvermijdelijke en reikte haar den arm, om haar persoonlijk naar het huisje van den ouden Martens te voeren. Een groot aantal personen, waaronder *n meisje8 de meerderheid uitmaak ten, had zich voor de deur verzameld, en het Isa ventekte bjj dezen hoop "“^lykelyk nog grooter opzien dan zoo- rran b\j de mannen aan den ingang van het maar wie weet, of er niet de een of ander onder jelui is, die zyn behoorlijk aandeel heeft aan den dood van den braven man. Want aHeen de laffe schurk, <lie den eteen geworpen heeft, ie zyn moordenaar geweest, bedenkt dat wel. En wanneer gij dan toch absoluut met elkander beraadslagen wilt, wat voor goeds ge ale boetedoening aan het arme meisje bewijzen wilt, zoo kunt ge dat zeker vry beter doen op eene andere plaats dan juist hier, waar alken Uwe tegenwoor digheid reede geen vertroostende gedachte in haar hart kan laten opkomen. De deur staat open, tooals gij ziet, en buitendien is zooals ge eveneens ziet, hier iemand met me medegenomen, die er zich denkelijk beter op verstaat om te troosten, dan gijlieden.” Reeds by de duidelijke toespeling op hun medeplichtigheid aan bet droevig uiteinde van den ouden Martens, was een deel der aanwezigen ongemerkt naar de deur gescho ven, en toen de dokter zyn scherpe strafrede geëindigd had, ledigde zich de kamer schie lijk en onder een diep stilzw'ygen der aanwe zigen. Slechte heimelijk gluurde nog deze en gene naar Isa, die al haar wilskracht inspande om standvastig en bedaard te blyven, ofschoon het haar voor de oogen schemerde en de be dompte lucht van het lage vertrek hare borst oenauwde. „Thans zyt gij met baar alleen”, zei de dokter ernstig, toen de laatste heengegaan /vertrouwen in de regeering aangenomen door fde 92 aanwezige Idle®; slechts twee (liberale) senatoren onthielden zich van stemming. DE RIFF-VRAAGSTUKKEN. Het wordt steeds duidelijker, dat de oplos sing van de Riff-vraagstukken ernstige bespre kingen tusschen de Fransche en Spaansche regeeringen met zich mee zullen brengen. Zoowel de Franscben als de Spanjaarden zyn van meening, dat de stammen ontwa pend moeten worden, onder behoud van eenige mate van zelfbestuur, waardoor ten garantie zou worden verkregen tegen elke herhaling van de gebeurtenissen der laatste jaren, welke vooral voor de Spaansche re geering groote moeilijkheden met zich heb ben medegebracht. De Spaausche zone is nimmer beschouwd als een protectoraat in de volle beteekenie van het woord. INCIDENT IN EEN VOLKENBONDS- COMM1SSIE. In de Opiumcommissie van den Volken bond heeft gistermiddag een uiterst heftig in- Wat men vooral moet bedenken is, aanwezig moet zyn de sociale geest, zeide mr. Aalberse op het Zondag te Utrecht ge houden Gongree van het R. K. Werklieden verbond. En de heer Hermans zette by de ontwikke ling zyner gedachten deze stelling voorop: Hpe economie, los gemaakt van de Jiriete- *ke moraal, leidt tot ontzieling van Jen ar- beid, tot vermaterialiseering van den 'lensch en mist haar doel: ordelijke voorziening in redelijke behoeften door menschkundige aan wending van geestelijke en lichamelijke arbeidskrachten in verbinding met de kraca- ten der natuur”. De oplossing vau wat men de ,.<>ciale kwestie pleegt te noemen, en waarotf dan in *t bijzonder aan bet aibeidersvraagstuk, aan de verhouding tusschen werkgever en werk nemer wordt gedacnt, is door deze sprekers in weinige woorden aangegeven. Voor en boven alles is noodig: de sociale geest, niet als frase, maar als werkelijkheid, schrijft „Het Centrum’ En deze geest, doordrongen vin en steu nend óp de christelijke moraal, wjlke de economie doet beantwoorden aan haar we zenlijk doel. Ontbreken deze beide voor waarden, daft zijn alle pogingen tevergeefs. Dan kan er wel op technisch en ander ge bied iets, veel zelfs worden bereikt en tot stand gebracht, maar de sociale vrede zal uitblijven, de klove tusschen de standen zal niet worden overbrugd, men zal geen stap nader komen tot het pluk, en de veruoo- ging der maatschappelijke welvaart en be schaving, het meneca waardig beet vin, om het in één woord te zeggen, zal stranden op de vermeerdering van ongezonde behoef ten. Het maatschappelijk vraagstuk is in de eer ste en voornaamste plaats een vraagstuk van zedelyken aard. Zóó hebben de katholieken het altijd ver staan; zóó verstonden het de groote baan brekers in de beweging, mannen ds Von Ketteler. Rn soo werd hel ons ook voorgehouden door bet hoogste gezag, dat wy erkennen. Niet, dat wij de waarde der economische wetenschap, de beteekenie der techniek, de groote taak der organisatie onderschieten. Allerminst. Er ia een tyd geweest, dat velen onder ons daarvoor niet voldoende oog hadden, dat men er te weinig aandacht aan schonk, en dit beteekende verzuim en verlies. Maar de ware sodale geest, d.w.z. de christelijke geest zal tenslotte de oplossing moeten brengen, die de wereld noodig heeft en de redding uit de moeilijkheden. En het is «us die geest, welke in de eerste plaats gecultiveerd moet worden, geculti veerd onder anderen en onder ons, ;Utyd en overal, met ijver en volharding, omdat er o, zooveel nog aan ontbreekt aangedaan had Isa de handen eaam- L „O, mijn God, welk een vreeeeiyk lot! En Gertrude de arme, arme Gertrude, hoe nameloos ongelukkig moet zij zich wel ge voelen! Neen, dokter, thans moogt ge Gertrude Martens fe mijn eerste spedkami gei dere neigii

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1