VOOR DE HUISKAMER De Adder van Milaan k NUMMER 31 ZESDE JAARGANG 1926 I Hi 5 ELCK WAT WILS 5 /kS ftadeS EEN «VS PIUS X. ^•ff'.SdS ±3 licht deze groep. Een ander lichaam in een en er zijn tot drie kammen op één as gezet. F“ --- -- J -”- rerge^o^en“w^“^"«^ «-«^t worden. Men zorgt n.l., dat het nem vuist den teugel vast- Zijn dolheid kwam schuim van het paard, dat dol van schrik omverwerpen van Della Scala, 't verove- klemde tanden zette hij den beker op de Eindelijk sprong hij met ingehouden in den steek laten.” Zijn gescheurden Visconti antwoordde glimlachend Op een andere ets uit 1588 staat de ver- glimlachend tot Giannotto, „Het huwt- ten van Verona, die Milaan komen bin- „Zfjt gij er zeker van?’ nog door andere verscherpt. De terecht gestelde wordt „op het galgeveld met de andere gehangen”, „ter schanden nachts in de Schelde geworpen,” „tot assche ver brand”, zijn goederen werden verbeurd verklaard, zijn lijk wordt onder de galg begraven. Als de dood tengevolge van verdrinking niet intreedt, is de beul ge dwongen hem te doorsteken. aannemen gevaar onstaan zou. Natuurlijk worden versieringen of op eigenlijk zelf nog met, wat ik zal doen Doch wij hebben dezelfde belangen,' heele natuur uiter schuilde iets spook achtigs onder de boomtakken, en de strui ken in den tuin achter den muur schenen fluisterend uit te roepen „Visconti is in aantocht T De hand op zijn dolk liep Francisco voort Twee witte motten, overdag wit nu züverachtig blauw, onnatuurlijk en geheimzinnig, fladderden langs hem heen Zij schenen den opgewonden man een zinnebeeld toe, de zielen van twee dooden, „Uit liefde waagde de secretaris hem niet zonder sarcasme in de rede te matenaal tusschen de tanden van de eene kam zal dienen als tand voor een tweede. Fijne stofkammen kunnen daarom niet die methode gemaakt worden. ZINNEBEELD. „En hoe heb ie de baby genoemd T” „Amenka 1” „Wat 'n idee I Hoe kom je er op „Wel, de baby moet ook altijd nog droog gelegd worden.” „PROSIT." Moos zat in Monopol en had’n biertje 21 - Het was nu volkomen donker geworden, zoodat men niets anders kon zien, dan dat de woning leeg stond. Het dak was half weggebroken, als met een roekeloos doel, zoodat de zachte lentehemel een weinig licht kwam verspreiden in deze donkere omgeving. Er stonden een paar krukjes, een ruwe houten tafel, een ge broken aarden kom en een hard gekleurd houten knus, dat half van den muur was afgerukt. „Dat moet een haastige vlucht geweest reten hebben „Kijk eens 1” nep Vittore uit, 'n zilveren beker van den grond oprapepd. waarop Francisco zich van Tomaso tot den knaap wendde en hem haastig het voorwerp uit de hand nam. Het was een zwaar zil veren beker, waarop een wapenschild met den Duitschen adelaar en de letters „C. S.” Fijne s volg «IS Men maakt dan gebruik van scherpe stootmessen, die een lange gleuf in een plaat kunnen maken ter lengte van den tand en die bovendien aan een eind zoo omgebogen zijn, dat ze een inkeeping ge ven van de breedte van een tand. Men gebruikt in zoo een „doubleermachine" twee stootmessen (bijtels) die na elkaar snel in de plaat worden gedrukt, waarna de plaat een tandbreedte wordt verscho- EEN OUDE DOODSTRAF IN DE NEDERLANDEN. De straf van verdrinking in een vat in het Oud-Germaansche Recht wordt het ;erst door Kar) von Amira vermeld in zijn„Untersuchungen zur Rechts- und Religionsgeschichte”, dat deel uit maakt van de Handelingen der Beiersche A kade mie van Wetenschappen van 1922. De misdadiger werd met het hoofd voor- er een kam tegenaan wordt gedrukt (met den vlakken kant). De stukjes leder glijden nu er over en gaan wegens de groote beweeglijkheid ook tusschen de tanden in, zoodat ze alle ruwe plaatsen wegschuren HOOFDSTUK III Dt gij* tl aar d'Estts. „Honderd duizend florijnen geen vino. Florence, dat zich wegens de mis- WsschXp hen in lag. „Zij vragen honderd vijftig duizend, boven dichtdaarin bevindt zich een man worden, etc. tot alle sneden gemaakt zij: die zijn gebonden handen in gebed ge vouwen heeft. Links zijn twee mannen de mannen omgeven de rechter met zijn over de breedte van een tand verschoven rechterstaf. Toen PiusX kort na zijn verheffing be- zoek kreeg van den man der wet, die eene moet het zijn t1 C Ambtenaar De pen van den secretaris vloog met zenuwachtige haast over het perkament, zuster te verbinden met een Valois doch EEN DAAD VAN PAUS PIUS X. Een geestelijke uit Palermo had al zijn QU met groote letters „Ik ook een zou daarvoor vloeien ver- Een groote betoovering ging wegens voornemens. het maanlicht en het stille uur van de ge it een groote en uitgestrekte bezittingen gehad. Verona en Brescia, thans in handen van Visconti. De secretaris was benieuwd, wanneer zijn overwinnende meester het schijntje eer bied en den oppervlakkigen titel, welke hem met het Keizerrijk vetbonden, er en de tanden aan de oppervlakte afronden. DE OOR SPRONG ^VAN^DEN NAAM Dit laatste wordt bereikt, omdat de as met die lederen schijven regelmatig ook heen en weer wordt bewogen. Buitenman „Morgen meneer mag ik misschien een fietskaart hebben Ambtenaar „Zeker, wat voor een kaart Buitenman „Een fietskaart.' ,Dus voor een Heerenrij- HAAR NIEUWE HOED. „Nou mevrouwtje,” zei de vriéndelijke oude dokter tot de patiënte die hem kwam opdoeken, ,jk geloof, dat mijn behande ling u helpt. U ziet er véél beter uit.” „O, dokter, met dezen hoed op, zie ik er altijd veel beter uit.” eb ruik van cel- gevaarlijk zou procuratie kwam verzoeken, om de erfe- __eF_eaIIJNa. A_ a»e wieT?” Buitenman „Nee dat niet.” Ambtenaar „Voor een damesfiets dus.” Buitenman „Nee ook niet.” Ambtenaar (verwonderd) „Wat dan •och, andere hebben we niet.” Buitenman „Voor *n mansfiets.” HISTORISCH. 't Gebeurde op een klein plattelands- dorpje in Noord Brabant, op een Belas- waar men rijwielkaarten moest halen voor het mogen berijden der DE RAKKER. Drie jongens gingen een dorpswinkel binnen wiens houder zeer oud was. Den eersten K>ngen vragend, wat hij wilde hebben, antwoordde deze „Voor vijf cent drop a.u.b.” De flesch stond op dé bovenste plank, die hij eraf nam en voor vijf cent uitwoog. Toen hij hiermee klaar was, vroeg hij „Wat jij ventje?” „Voor vijf cent drop a.u.b.” De man nam nog eens de droptlescb maar vroeg nu ook tegelijk aan den derden jongen „Moet jij ook voor vijf cent drop „Neen,” zei de jongen. Hierop zette hij de flesch weer weg en vroeg den derden jongen wat hij wilde. „Voor een cent drop." Duidelijk, schrikwekkend gn onmen- i en tameling uit de 14de eeuw, komt het voor schrift voor, dat men vervalschers in een vat moest ombrengen. Op grond daarvan ken van de juiste grootte gesneden of ge- neemt dr. Goldschmidt aan, dat deze straf ponst en komen dan in een speciale ma- •eeds in de 14de eeuw als gewone straf chine, die de zijkanten tot den juisten bekend was, daar zij in dit rechtsboek als vorm freest, terwijl b.v. bij stofkammen regelmatige straf naast andere vermeld de plaat we) eerst zoo, bewerkt is, dat wordt. 1 Men heeft haar ook in beeld gebracht, tandkanten. doch deze afbeeldingen zijn zeer zeld zaam. - het verdrinken van Leonard Pluvier en twee meisjes te Antwerpen in 1560. Het liet hem een paar slokken wijn dnnken en wind en zette wat water naast hem neder. Het stonde, jonge meAsch kuste de hand, welke hem verzorgde en fluisterde „Ik schillende wijzen voltrokken, i) voor l- .cbruikt. De l laats door middel van water. Eenige ma len is sprake van verdrinking in „een wijntonne” of „in een wijnvat", maar in deze gevallen werden de slachtoffers niet in wijn gesmoord, maar in wijnvaten met „Ja, H. Vader, want ze hebben geld moeten leenen, om het proces te kunnen voeren." Hij plaatste zich aan zijn schrijftafel en stelde een weinig later aan den advocaat het volgende briefje ter hand De Paus doet afstand van de erfenis, die hem ver maakt werd, onder de eenige voorwaarde, dat de erfgenamen, welke haar nu zullen bekomen vijf en twintig duizend gulden uitkeeren aan de armen van Palermo. Onnoddig te zeggen, dat de man der wet, met gewoon dergelijke volmachten te ontvangen, buiten zich zelven was van ven, om daarna twee nieuwe sneden te verbazing en bewondering. ontvangen. Alle sneden gaan zigzags- gewijze in elkaar over. Men bereikt hier door, dat men tegelijk twee kammen uit snijdt, waarvan de tanden van de eene de holten tusschen die van de andere opvullen. Na het snijden zijn de beide kammen direct uit elkaar te halen. Er moet alleen opgemerkt worden, dat de laatste tanden op speciale manier ge maakt moeten worden (omdat ze als sluittanden dikker en anders zijn) zoodat, na het uit elkander nemen der twee kam men, de uiteinden nog eens verwarmd moeten worden om die sluittanden in den juisten stand te zetten. De gedoubleerde kammen worden, om dat ze aan de kanten net zoo dik zijn als aan den rug, nog eens met speciale frees- toestellen aan de tandkanten dunner en spits gemaakt Ook de rugkant wordt meermalen .rond gefreest. De tanden vertoonen aan ae kanten nu nog oneffenheden en ruwe plaatsen, die noodzakelijk weggenomen moeten wor den. Dit gebeurt met een speciale ma chine, waarvan de hoofdzaak bestaat uit een as, waarop lederen cirkels tusschen hout zijn gemonteerd die lederen schijf jes en schijven zijn geheel los van elkaar en worden bestoven met nat puimsteen- „Zij begonnen met twee honderd dui zend te vragen,” klpnk het kort en bondig aan zou geven, om zich Koning van Lom- De wind groeide steeds aan de wol- terug. „Honderd duizend florijnen, of bardije te verklaren zoowel in naam als merkte hij met een flauwen glimlach op. ken werden dikker en zwarter en snelden, ik ga elders heen.' in macht. „Tracht nu te slapen. Gij waart op weg het maanlicht verduisterend, door het De pen van den secretaris vloog met „En gij zelf, edele heer, gij wenscht uwe naar 't hof van Della Scala Ik zal u met luchtruim. De zenuwen tot brekens toe gespan- dat hij bedekte met ongelijke lijnen van wie zal uwe bruid zijn?” mantel van de schouders afnemend, legde nen, dacht Francisco eerst dat ’t de wind nietig, in elkaar gedroegen schrift. Hij Visconti antwoordde glimlachend hij deze over Tomaso heen, die rustte op was, welke hij samen hoorde met 't nade- had een karakteristieke hand. In zijn stoel „Deze huwelijken worden slechts uit eer- een leger van heistruiken, en bleef ge- rend geluid der hoeven, totdat hij plotse- teruggeleund zat Visconti hem stilzwij- zucht gesloten. Denkt gij, dat ik uit op een bankje voor een groot vat, worden de fijne tanden gezaagd en na het w-k L* aa« a Ar aa^ y IaaAaAa Ar 1 a hem automatisch de as met de dikkere zagen was nog hangende, toen Leo XIII, in Visconti’s plaats, dan zou hij zich even Giannotto angst aanjoeg. ---‘---t-J Visconti die aan het venster was blijven bloemen bedwelmende geuren uit. Fran- af, ten einde de boozen niet in 't gelaat doch met veel minder moed. vaan, besefte opeens wat hij daarbuiten --J De hertog ging aan het venster staan rag en «prnny naar de tri»! trw ti j «y van het buitengoed zal Visconti wel in zich nogmaals neder op de steenen langs den weg gestaan hebben 1” Met saamge- den weg. klemde tanden zette hij den beker op de Het zachte briesje begon aan te zwellen met bloed bespat was. tafel, waar het spookachtig tn 't halfdon- de bladeren der populieren ritselden ker glom. en donkere wolken kwamen over de maan „Ga nu slapen, Vittore eerst wat eten heeridrijven Francisco had echter ner en dan slapen Gij rijt hier in veiligheid.’ gens oogen voor. Licht of duisternis. De knaap zag hem vertrouwend aan en wat kwrin t er op aan sinds Visconti was weldra, lichamelijk en geestelijk uit- zijn pad gekruist hadl Hij wachtte langen penning meer, al moesten zij den koop handelihg van zijn vader tegen hem ver- geput, in diepen slaap verzonken. Toen tijd. Geen enkel geluid, .behalve het ge- weigeren.” zeide Visconti, zich bevin- zet had, was herhaaldelijk verslagen ge- boog Francisco zich over Tomaso heen, ntsel der bladeren, het suizen van den dend in een klein donker vertrek van worden en blij er met het verlies harer wilt en toen Tomaso hem trachtte te verzekeren van rijn groote bereidwillig- te miskennen, hoewel nog zeer ver weg wende oogen op. had, hield hij hem tegen met ,4k weet de hoefslag van een galoppeerend paard I Francisco bleef wachten. is nacht en wij bevinden ons blijkbaar op kelzaagjes, waarvan de dikte net zoo groot kamfabrieken, die slechts in enkel fabne- Cook liet het beest dien naam behou- de binnenplaats van de gevangenis; op is als de gleuf tusschen twee opeenvolgende ken in Duitschland, Amerika, etc. be- den, welke daarna m de beschaafde taal den achtergrond zien wij een gebouw met tanden. Het zaagje draait snel rond en oefend wordt. Die fabrieken trachten als algemeene naam is overgegaan. sterk getraliede vensters. Daarvoor op het midden dikker blijft dan de smalle schriften met andere machines op de woord, hetwelk in de taal der inboorlin- kammen gebracht. Bij hoorn en schild- gen beteekende „Wij verstaan je niet.” De matrozen ruilden dat vreemde dier Een dezer afbeeldingen illustreert automatisch en meestal op twee of dne terwijl bij celluloid en galalieth machinaal in en brachten het mede naar het schip, ponsen en drukken plaats vindt waarna rij aan hun kapitein vertelden dat r _rOok het maken der machine’s voor de de wilden het „Kangoeroe” noemden, is nacht en wij bevinden ons blijkbaar op kelzaagjes, waarvan de dikte net zoo groot kamfabrieken, die slechts in enkel fabne- dsco merkte ze op en 't trof hem dat ze te zien. Doch aanstonds keerde rijn moed w een kleur hadden als van geronnen bloed, weer terug en tevens het besef van rijn kijken, wendde zich toen om en zeide ter, Giannotto, lui«t»r 1 Dat zijn de schat- glimlachend tot Giannotto, „Het huwt- ten van Verona, die Milaan komen bin- Nog één oogenblik en het paard stoof lijk van mijne zustor met den hertog van nenetroomea 1 De buit van Verona, de duldig aan zijne zijde waken. Er was geen licht in de hut, maar lang zamerhand begon de maan naar binnen te schijnen. Francisco stond op, trok een de spieren zich in zijn krukje naar de tafel toe, zette zich neer want <jjt gekkengeschreeuw deed iemand gezet, liet en begon zijn dolk zorgvuldig te onder zoeken, waarna hij dezen op tafel klaar lag. Toen tastte hij in den zak als om zich paardengetrappel en kreten van woede, vertrek, scherp uitkwam, van iets te verzekeren. Tomaso merkte op, „Hij rijdt met zijn eigen spook!” mom- dat hij iets blinkends aan de hand stak pelde Francisco, die zich weder hersteld goud betaald zal worden, Giannotto, geen een ring! „Wie zou hij wezen?” peinsde had. penning meer,” herhaalde Visconti, de knaap, niet volkomen bewust of hij waakte of droomde. „Wie zou hij wezen schelijk klonk thans het gegil vlak bij en viel weer in slaap, om plotseling met kwamen paard en ruiter in ’t richt, schrik te ontwaken, toen het maanlicht door het open dak naar binnen scheen en hij Vittore opmerkte, die in diepen hij het schuimende paard met blinde zacht, doch eerder verergerd, daar hij schitterenden jongen edelman, die zich slaap lag. De beker glom nog steeds op woede aan. Blootshoofds, haren en man-'Tleze gevoelens moest verbergen onder zoowel bij hem zelf ah bij zijn geheele de ruwe tafel doch de deur was thans ge- tel in Francisco Francisco bleef een oogenblik staan, gronden, was 1" naar buiten getreden. Visconti was in Dit was geen menschelijk wezen. Het van een lage ziel, ijverzucht op overmoe- vallen - 1 m T- - - j na het inzagen van een gleuf wordt de voortdurend weer verbeteringen aan te een verhoogde zitplaats en door gewapen- houder met de kammen omhoog gewipt en brengen in hunne machines, die betere „KANGOEROE”. Toen de bekende ontdekkingsreiziger James Cook in 1770 na de ontdekking Na deze behandeling volgt polijsten en den Moretonbocht langs de kust zeilde wel vóórpolijsten met behulp van dikke naar het tegenwoordige Queensland, linnen schijven, gemonteerd op een as die wierp men eens het anker uit om dnnk- snel kan ronddraaien, gevolgd door napo- water te halen. Op het land kwamen (Jaar lijsten op een vilten schijf. Ook dit werk op vele inboorlingen bijeen en keken met vereischt de noodige voorzorgen, omdat groote nieuwsgierigheid naar het schip er op gelet moet worden, dat de celluloid en de blanke menschen. Een der wilden niet te heet wordt, waardoor ze ten eerste droeg een gedood dier op zijn schouder, week zou worden en verkeerden vorm kan met welk beest de blanken totaal onbe en ten tweede ontploffings- kend waren en daarom vroegen rij, hoe dat dier heette. „Kangoeroe”, luidde daarop het ant- geput, in diepen slaap verzonken. Toen tijd. Geen enkel geluid, .behalve het ge- weigeren,” zeide Visconti, zich l boog Francisco zich ovtr Tomaso heen, ntsel der bladeren, het suizen van den dend in een klein donker vertrek de zachte tonen der nachtelijke zijn paleis. Hij sprak met den roodhangen schoonste bezittingen en het behoud ha- man, die twee dagen geleden rijn paard rer vrijheid afgekomen te rijn. ’1 aan den teugel geleid had op den weg Giannotto was met dit alles bekend, ben zoo adem op. Hij hoorde iets. De wind was naar Brescia. Gezeten aan een kleine tafel, Della Scala, hertog van Verona, had fraaie dankbaar morgen ben ik weer beter." hem tegen. Hij knielde neer en legde het was de secretaris bezig „Ja, word spoedig beter gij zoudt mij oor aan den grond. Toen sprong hij we- hoop papieren, welke tiia van veel dienst kunnen wezen, als gij derom overeind en scheen plotseling als ----- van gedaante te veranderen. Het was niet edele heer.” merkte hij met schuw afge- en hoorde peesche dynastieën i In het begin der veertiende eeuw, nog in een ton, waarbij de veroordeelde in een zat water of wijn gestopt en zoo verdron ken werd, komt nog m de 18de eeuw voor, pad, galalieth en overeenkomstige caseine- Anno 1730 werden te’ Amsterdam eenige producten, celluloid, eboniet. De laatste personen, die zich aan tegennatuurlijke stof wordt op speciale manier in rubber- □ntucht hadden schuldig gemaakt, op fabrieken verwerkt en valt buiten deze deze wijze terecht gesteld. In dezelfde beschouwing. itad werd in 1641 deze straf voltrokken Terwijl de kunstmatige producten door aan zekere Grietje Snel Jansdochter we- de fabrieken in platen worden betrokken, gens het vermoorden van haar eerstge- moeten de natuurproducten hoorn en ooren kind. Bijzonder dikwijls werd de schildpad eerst bewerkingen ondergaan, straf van verdrinking in 'n vat toegepast eer ze tot vlakke platen gevormd en al; in de laatste helft van de 16de eeuw. Anno grondstof bruikbaar zijn. Men zaagt de 1589 wordt deze straf voltrokken aan Fije horens en hoeven in stukken, die het in 'ans wegens het stelen en het verregaande water week gemaakt worden ze worden mishandelen van een kind. Anno 1570 dan gelegd tusschen platen, die zoo ge- vordt deze straf nog toegepast tegen ge- maakt rijd, dat de stukken vlak ertus- loofsmisdadigers. Den 21sten Ma 1535 schen kunnen liggen, terwijl telkens aan verden te Amsterdam negen vrouwen den buitenkant holten aangebracht zijn, wegens wederdooperij in de ton verdron- waardoor het mogelijk wordt die platen 'poeder. De schijven worden nu alle tege- ten. Deze straf wordt voor het eerst in de door houtskoolvuur goed heet te maken, lijk in snelle beweging gebracht, terwijl kronieken van 1530 vermeid. In den modernen tijd worden dergelijke Dr. Goldschmidt meent echter, op platen zoo geconstrueerd, dat ze electrisch grond van verschillende bewijzen uit verhit kunnen worden. Een groot aantal handschriften en oorkonden, dat hij den ervan gaat met de zachte stukken hoon; oorsprong van deze straf verder terug kan ertusschen in een schroefpers, die maakt nagaan. Zoo werd den 18den Februari dat de stukken hoorn gelijkmatig van 1478 George, hertog van Clarence, in de dikte worden en iets in lengte en breedte 1 Tower te Londen in alle stilte om het le- uitzetten. Daarna komen de platen in zen gebracht in een wijnvat, nadat het een koude platenpers, waarin ze onder laar tevoren koning Eduard zijne veroor- grooten druk blijven, tot ze geheel afge- deeling wegens hoogverraad in het par- koeld zijn en niet meer trekken, lement had doorgezet. „He was drowned Na die behandeling is er vrijwel geen in a butt of malvasy wine.” Ook in de onderscheid meer in de verdere verwer- .Blume von Magdeburg", een rechtsver- king tot kam tusschen genoemde natuur- en kunstmatige producten. De platen worden machinaal tot stuk- r tit ling kon onderscheiden dat het wilde kre- gend te beschouwen. De kamer, klein en zucht zal trouwen Neen, Giannotto, ten waren. rond, behangen met goud-bewerkt leer, daar sta ik boven. De verbintenissen, „Dat is Visconti zeide hij, terwijl was eenvoudig, bijna kaal gemeubeld. Een welke Visconti op gelijken voet stellen "1 armen ontspanden smal, hoog venster, laag in den muur in- met de koningen van Europa, rijn voor J ‘t een getemperd licht binnen, Valentine en Tisio. Doch ik zal trouwen t bloed in de aderen stollen. waarin het turkoois-blauwe kleed van den uit Het geluid kwam nader en naderbij, secretaris, de eemgste heldere kleur tn 't „Honderd duizend florijnen, wat in vallen. „Ik zal trouwen wie mij aanstaat. En dat is meer dan Valentine kan doen." Opstaande, begon hij in 't vertrek heen voegde hij er glimlachend bij. „Zij zou u nog wel eens heel veelmoeite HET FABRICEEREN VAN KAMMEN Men moet in het Oosten van Europa en in het Zuiden bekend rijn, wil men uit in een met water gevuld vat gestooten. apprecieeren wat de massafabricage van Maar eerst kort geleden, zoo lezen wij de gewone en de stofkam voor onze stre- in de N.R.Ct., is deze soort van straf, ken heeft gedaan het volgt vooral ook die in vroeger tijden in de Nederlanden uit allerlei uitdrukkingen, die thans voor algemeen in gebruik was, tot een onder- minder net of zeer onnet worden uitge- werp van een bijzonder diepgaand onder- kreten, maar die als volksuitdrukkingen zoek gemaakt door dr. Heinz Goldschmidt beteekenis hebben voor de beoordeeling tn een artikel in hetZeitschrift für van vroegere toestanden, die helaas bij vergleichende Rechtswissenschaft ongunstige hygiënische toestanden ook De straf van versmoren, door verstik- nog in onze streken en tijden te vinden ring om het leven brengen, of verdrinken zijn. Als grondstoffen voor kammen worden in hoofdzaak gebruikt hoorn en schild en weer te loopen. Langdurige gewoonte „Zij zou u nog wel eens heel veelTnoeite en voortdurend samenzijn met zijn mees- kunnen geven, edele heer.” „Ja 't is Viscontiq ter hadden Giannotto’s vrees en haat voor Visconti fronste de wenkbrauwen. Hij In de beugels overemdstaand, zweepte Visconti geenszins verminderd of ver- dacht aan Conrad von Schulenborg, den i en goedkoopere productie van kammen Moos zat >n Monopol en had’n biertje Op den voorgrond rechts zoodat de volgende tand door omlaag mogelijk maken, waardoor ook zij in staat besteld. Hij moest even telefoneeren en trekken twee gerechtsdienaars 'n zak van zakken van den houder ingezaagd kan zijn regelmatig afzet te houden of dien om te voorkomen, dat iemand tijdens zijn - - jn nog uit te breiden. afwezigheid zijn biertje zou drinken, legde en de machine gestopt wordt voor het h‘i papiert e bij, waarop hij geschre- -- -h" - MÏ 10 zak ligt op den grond voor het vat. 8>i het maken van gewone kapkammen goederen aan den H. Stoel vermaakt, Op een andere ets uit 1588 staat de ver- moet men rekening houden met de dunne aanzienlijk bedrag oordeelde Jrma» Wippe blootshoofds, met en dlkke tandenrij, die elk door een zaag in de pauselijke kas, welke dringend ceboeide voeten, de handen tot gebed ge- vin d« iulïte d‘kte worden gemaakt. Eerst sterking noodig had. vouwen op een bankje voor een groot vat, worden de fijne tanden gezaagd en na het Maar de erfgenamen betwistten de wet- tingkantoor, Jat hem diet tot aan zijn heup reikt. De beëindigen van de laatste gleuf wordt tigheid van het testament en het proces p‘‘‘‘ncial‘"w„en ocul pakt hem bij zijn schouders om hem automatisch de as met de dikkere zagen was nog hangende, toen Leo XIII, roem- - 8 03 ruggelings in het vat te stooten. ingeschakeld om den anderen kant af te rijker gedachtenis, tot beter leven overging De verdrinking in het vat werd op ver- werken. Om de verwarming tegen te maar voor- gaan, die vooral bij het gebruik van cel- terechtstellingen in het geheim lul«d onaangenaam en t verdrinking vond steeds worden de zagen regelmatig bespo- niskwestie voort te zetten bij het gerecht, - ten met water, dat ook de kammen af- vroeg de Paus koelt. „Zijn de erfgenamen van den priestei Uit celluloid, dat door verwarming in goeden doen?” zacht kan worden, kan door nieuwere „Neen, H. Vader, ze zijn integendeel machines zonder verlies van materiaal arm. voorbij. Doch vlug als de wind sprong Orleans streelt mijn eerzucht.” Visconti Francisco naar voren en greep met stalen 's oogen waren van een fraaie, grijze kleur en groot gevormd. Zij verlichtten een aan echt» tot niets, want hij werd in wilde genaam gelaat, dat thans een stempel van vaart meegesleurd en slechts rijn eigen denken droeg, doch dat de secretaris ook iterkte kon hem redden. Thans mengden met een andere uitdrukking kende. „Dat zich kreten van woede met die van den huwelijk is wel honderd duizend florijnen ruiter. Blindelings stak hij met rijn dolk waard. Tot nu toe zochten de Valois hun' toe, uitroepende „Kent gij mij niet, bruiden alleen in koninklijke familiën.” Visconti, kent gij mij niet „En toch beschouwen rij deze verbin- De dolk werd hem echter uit de hand tenis als een groote eer, edele heer," merk- geslagen en rijn oogen verblind door het te de secretaris op. schuim van het paard, dat dol van schrik „Zij beschouwen het als een groot voor voortholde Te midden van Visconti's deel,” weerlegde Visconti. „Als ik nu duivelachtig geschreeuw, kon hij in dien maar een dochter der Plantagenets kan krankzinnigen wervelwind een oogenblik vinden voor mijn broer Tisio, dan staan die de aarde vaarwel kwamen zeggen, zijn gehate, witte, vertrokken gelaat zienvrij ferm geworteld te midden der Euro- rijn,” bemerkte Francisco op gnmmigen Met ingespannen blik zag hij ze op en toen lag hij tegen den grond toon. „Zou Visconti hier ook achter ge- neder zweven en weer verdwijnen. „Wie Visconti triomfeerend uitgillen, terwijl hij zouden er juist gestorven rijn de sporen nog dieper tn de flanken van slechts vijftig jaren geleden, alvorens de Frandsco’s zenuwen waren tot 't uiter- zijn paard sloeg „Voort, voortze rijn tegenwoordige Visconti het toppunt van ste gespannen. Met snellen voet trad hij ons op de hielen, doch wij zullen hun wel misdadigheid had bereikt, had Matteo den weg op en tuurde scherp luisterend ontkomen VoortVisconti, Gian Galeazzo's grootvader, in "t zilveren verschiet De dageraad begon te gloren toen Fran- rijn geslacht stevig gegrondvest als heer- Er was geen enkel geluid te hooren en cisco, meer uitgeput door de woede van scher van Milaan, door het verdringen ook mets te zien I Zoi^hij soms zijn kans zijn falen, dan door de pijn welke hij leed, van rijn mededingers, de Toriani, die gemist hebben Zou de hertog reeds voor- langzaam zijne schreden terug wendde, lang daar hadden geregeerd als voornaam- bij gereden rijn naar Milaan terug? Of nadat hij zijn dolk van den weg had opge- ste magistraten, en onder Martin della „Duitsche plunder," zeide Francisco was hij te ver gegaan om nog dienzelfden raapt. Niet veel verder, zag hij een rol Torre opgeklommen waren. Gedurende „waarschijnlijk uit de villa afkomstig. Dit nacht terug te keeren liggen, welke Visconti op rijn wilde vlucht die vijftig jaren was zoowel het grondge- zou misschien uitleg kunnen geven aan Turend in de richting van Brescia, rijn uit zijn wambuis verloren had Visconti bied als de macht van Milaan steeds aan- de verlatenheid van dit oord. De eigenaar hand op 't gevest van den dolk, zette hij thans veilig binnen de muren van Milaan gegroeid, totdat Gian Galeazzc door het ua u...»-a —1 v.-a i -1-1-a- -1- Francisco raapte het perkament op en omverwerpen van Della Scala, ’t verove- zag, dat het met verzen beschreven en ren van Verona en het vermoorden van zijn vader, dien hij reeds had afgezet, zich op gelijken voet had gesteld met koningen. Bijna geheel Lombardije was hem ge- hoorig, want rijn macht reikte van Ver- celie in Piedmont tot aan Feltre en Bell- Het inzagen der tanden gebeurt geheel pad gebeurt dit door zagen en snijden, kammen tegelijk. Het gebeurt met speciale dunne cir- aantocht I De maan stond half omfloerst stond r boven de geurige kastanjeboomen, en Visconti verkeer had met den duivel geweest zou zijn. Had hij zich bevonden staat.” ZijnTlik werd"dreigend, hetgeen A a Ia aam 1 A MA M -1 - A a aaA L aA m^Im V 9 I- a- onder een sluier, ademden een plek muur de ruwe tafel doch de deur was thans ge- tel in den wind fladderend, gilde en een masker van kruipende gedienstigheid, hof had weten bemind te maken en het sloten, en de twee knapen waren alleen vloekte hij als een bezetene. Zijn afkeer, geenszins rustende op edele hart van Valentine Visconti veroverd Met bonzende slapen was Francisco Francisco bleef een oogenblik staan, gronden, was alleen het voortspruitsel had, doch thans bij hem in ongenade ge- geen menschelijk wezen. Het van een lage ziel, ijverzucht op overmoe- vallen was. „Wat mijne zuster betreft," Lombardije alom bekend, dat dige misdaden, waarvoor hij zelf te laf zeide hij, ,aij zal huwen trien mij aan schitterend in ’t half duister, als een lamp dit moest het zijn. Hij kroop samen en wendde de oogen laag, wreed en tiranniek getoond hebben

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 13