„ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 'érvolgd.} FEUILLETON. EEN OFFER. L. FRANKENBERG N«. 18*. POSTGIRO 104863. Dinsdag 8 Jani 1828. POSTGIRO 104863. 2Oe Jaargang «tr Frig Tapen •r my, vertrek ifficier en Abonnementsprijs» Fer kwartaal voor Alkmaar v 4 L— iFoor buiten Alkmaar f 2M Met Oeflluatreerd Zondagsblad O CO f booger. BINNENL AND. Korte berichten. Mercker vertrok glimlachend de mondhoe ken tot de hem eigen spottend minachtenden glimlach. BUITENLAND. GEEN AANLEIDING-.. Verspreide Berichten. Ae«értentieprij|^ Van 1—5 regtfe f 1.25; elke regel mwrTO.; per regel f 0.75; Rubriek -Vraag en aanb uitbetaling per plaatsing f 0.60. tan «ile abonné'a wordt op aanvrage gratis enn polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 6OO,—, f 4OO,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f igj --U I bestaan voor het leggen. Van gewicht alleen ia het..’ ADMINISTRATE No. 433 RKDACTIC Na. 333 dat de kamer door een echel met verbonden is, hetwelk den oud» zyn manschappen ia aangeweijF- nog De valsche ALKMAAR brengt door directe inkoop in het buitenland steeds het nieuwste In DAMESTASCHJE3 NÜORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Het Saargebied. De Duitsche vertegenwoordigers van het Saargebied hebben een memorie bij den Vol kenbondsraad ingediend waarin rij verzoe ken geen voorstel te aanvaarden om het Saargebied onder de bescherming van Fran sche troepen te stellen. Hierdoor zou dan tevens het recht van vrij vervoer voor die troepen op de spoorwegen in het Saargebied vervallen. maken, die de schrijver of schrijfster dezer zonderlinge waarschuwing was, was niet aan wezig. De kapitein haalde de schouders op. „Dit briefje was naar het schijnt tan juf frouw Haedenroth gericht. Weet ge soms, waar het vandaan komt?" „Neen, ik vond het zooeven in de eetka mer op dén grond, het was om een steen ge wikkeld. Daar het ongetwijfeld voor mjjn pupil beetemd wan, zoo heeft de schrijver of schrijfster zich by het naar binnenwerpen ze ker in het raam vergist." „En ook mejuffrouw Haedenroth beeft geen vermoeden omtrent den persoon des af zenders?" „Ik heb het onnoodig geoordeeld, haar met deze mcdedoeling to verontrusten.” „Het kan echter van belang zijn om hare meening te vernemen. Zou er ondanks het late uur nog mogelijkheid bestaan, om de juffrouw te «preken?” „Ik vrees van neen, kapitein. Mevrouw Haedenroth is door de tijding, dat haar doch ter zich in een onverantworodeljjke lichtzin nigheid midden onder de oproerlingen ge waagd heeft, zoo hevig geschokt, geworden, dat ze onmiddellijk begint te jammeren en te weenen, wanneer Isa ook maar voor een oogenblik de kamer wil verlaten. En >k kan u bovendien zeggen, dat het gesprek doel loos zou zijn. Ook wanneer myn pupil den echriiver va» het briefje vermoedde. xuudè WOLKBREUK. Gistermorgen woedde boven Halle en om streken een hevige w'olkbreuk. Ten gevolge hiervan heeft tegen 11 uur in de bruinkool- groeve „Alwine” te Bruckdorff een ernstig ongeval plaats gehad. Een dijk is doorgebro ken, ten gevolge waarvan alle ingangen naar de mjjn zijn overstroomd. Het aantal mijn werkers dat is omgekomen, is nog niet be kend. De schade wordt voorloopig geraamd op meer dan 1.000.000 mark, terwyl de mijn waarschijnlijk een half jaar zal moeten wor den stilgelegd. DUITSCH—NEDERLANDSCH HANDELSVERDRAG. De Vereeniging „Effectenbeschenning" te ’s-Gravenhage heeft zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken gewend en verder tot de R.K., Anti-rev., Chr.-Hist., Vrjjheidsbond- scLe en Vrjjz. Dem. Kamerfractie^ met het verzoek, by het Duitsch-Nederlandsche han dels verdrag gben crediet-verleening aan Duitschland toe te staan, tenzy een betere valoriseering der vooroorlogsche ecbulden in handen van Nederlanders verkregen is. VER. VAN RADEN VAN ARBEID. Gisteren is te Amsterdam de tweedaagsche viering van het 5-jarig bestaan der Vereeni ging van Raden van Arbeid begonnen. De vereeniging werkt met een centraal bu reau in Amsterdam, een permanente studie commissie en een geneeskundige commissie in Utrecht Vooral de laatste commissie heeft veel nuttig werk verricht, dqpr de uitzending van verzekerden naar sanatoria te regelen. Gistermiddag was er in het paviljoen Von delpark een feestelijke bijeenkomst ter viering van het lustrum, waarbij ook de minister van Arbeid het woord voerde. BARON VAN WIJNBERGEN. Het lid der Tweede Kamer, mr. H. baron Van Wijnbergen, is naar „De Maasbode” meldt, in het St Antoniusgasthuis te Utrecht opgenomen kbt het ondergaan van een lichte operatie. Den Duitschen Rijksdag heeft een voor stel bereikt van den Pruisischen minister van Justitie, om den Deutsch-Völkischen afge vaardigde Kube te doen vervolgen, wegens het aanzetten tot veemmoorden. - Zondag heeft de nationale betooging ter gelegenheid van den jaardag van den vrede van Trianon te Budapest geleid tot studen tenrelletjes. Deze ontstonden, omdat ook een woordvoerder van do Joden -het woord had willen nemen. Het Perzische Kabinet is afgetreden. —Een brand heeft een gedeelte der gebou wen verwoest van een arbeiders-coöperatie in een der dichtbevolkte wijken van Parjjs. De schade wordt op 700.000 francs geschat. De studentenorganisatie van de Tech nische Hoogesehool te Hannover heeft beslo ten in verband met een conflict met de cura toren, als gevolg van de voorgenomen stu- denten-bestraffingen door Prof. Lessing, uit Hannover te vertrekken en zich te Brunswyk te vestigen. Naar de bladen melden zouden reeds 1200 studenten de stad verlaten heb ben. gij zekerlijk zijn naam uit haren mond niet vernemen.” „Welnu, dan zullen wy daarvan moeten af zien. Ik hecht overigens aan da waarschu wing op zich zelve geen beteekenis en ben van opinie, dat het hier maar een poging tot bangmakerij, of een ongepaste aardigneid betreft. Misdadigers, die zich vooraf laten aankondigen, plegen niet zoo gevaarlijk te zijn. Aan mijne beschikkingen voor dezen nacht denk ik dus terwille van dit briefje nieta te veranderen, dan dat ik zelf hier mijn kwartier zal nemen. Gij zult zeker wel i.oo. goed willen zijn te zorgen, mijnheer, .lat er ergens op de benedenverdieping een kamer tot mijne beschikking gesteld wordt." Mercker boog toestemmend en schelde zijn bediende, wien hij, in tegenwoordigheid van den kapitein de noodige bevelen gaf. Toen hij ervan sprak, dat iu bedoelde ka mer ook een bed geplaatst zou worden, weer de mynheer Von Nordenholz dit met de meeste beslistheid af. „Het is reeds voldoende, wanm een sopha of gemakkelijke stoel aas is, wam za' udi natuurlijk niet te i zulke opstootjes voor volkomen uitgesloten verklaarden, wanneer gy, mijnheer, maar een enkelen stap wildet doen, om hun wat te ge- moet te komen. Men schijnt inderdaad reeds met zeer kleine concessies tevreden ie zijn, het lijdt byna geen twyfel of dit zou een on eindig beter en aanbevelenswaardiger miidel zijn, om de geordende toestanden terug te krygen, dan een militair optreden, ’t geen ook altijd een, ook voor den werkgev.vr, be denkelijke verbittering moet achterlaten.” „Ik begrijp zeer goed, mynheer de kapitein, dat ge voor een oplossing zjjt, door welke uwe taak zeer verlicht zou worden. Doch het spijt me, dat ik uw raad niet kan opvolgen. Hoe ik my tegenover de eischen mijner ar beiders gedragen wil, zulks moet eenig cn al leen aan myn beoordeeling overgelaten blij ven en uw chef zal u dan zeker ook niet op gedragen hebben, om de hier heersehende loonkwestie te beslechten. Om de opruiers, waarvan ik zooeven sprak on schadelijk te maken, hiertoe bestaat, naar myn ervaring en overtuiging slechts één werkzaam middel en dat is: om hen bij de minste poging tot opstand onverbiddelijk neer to schieten.” De kapitein verwaardigde zich niet om op deze bemerking te antwoorden. „Het is myn plan om morgen by het aan breken van den dan naar mün garnizoen tè- Het is mogelyk, dat er tengevolge van een vlotte actie ten gunste van het beoogde doel onder de burgery van stad en land „groote belangstelling” voor de oprichting van ten monument ter eere van de historie-’.no Ju liana van Stolberg ontstaat; de liefde tot ons koningshuis, welks jongste telg genoemd werd naar Juliana van Stolberg, spreekt daarin een voornaam woord mee en wanneer een comité van vooraanstaande persouén eyn bepaald doel aanbeveelt, dan k.ui Tiet niet anders, of de groote massa begint er on willekeurig iets voor te voelen. Jgeze sympathie zal echter moeilijk gewekt kuhnen worden onder de Katholieken, die meer historisch inzicht hebben en die weten, welke rol Juliana van Stolberg gespeeld heWt in den toenmaligen strijd tegen het katholicisme, althans tot uitbreiding van bet Protestantisme. Wy mogen deze vrouw om meer<l->re an dere redenen respecteeren, zooals het be taamt, wij voor ons zien in het feit, dat op 16 Februari 1.1. 420 geleden Juliana van Stolberg geboren werd, geen aanleiding om enthousiast gestemd te worden vóór de oprich ting van een Juliana van Stolberg-gedenk- teeken. Het feit, dat o.a. ook twee Katholieken van naam de circulaire van het provinciaal comité onderteekend hebben, kan onze mee ting ten deze niet veranderen. De Katholieken hebben o.i. geen re-lcn om het aangegeven doel bij te dn dat hy aan deze punten vasthoudt totdat het rapport der stóenkool-commissie nauwkeu rig zal zijn uitgevorscht. Aan den anderen kant wordt van de zijde der mijneigenaars medegedeeld dat zy geen nieuwe voorstellen hebben te doen en dat al leen een oplossing kau worden gevonden door de een of andere wyziging, welko resp. op de loonen of de uren zou kunnen slaan, of districtsovereenkomsten zou kunnen in houden. FRANKRIJK’S FINANCIEELE TOESTAND De Fransche ministerraad heeft beraad slaagd over de middelen ter verbetering van den financieelen toestand. De jninisterraad heeft besloten terstond een program tot beperking van den invoer en het verbruik in werking te stellen. De mi nisters van binnenlandsche zaken, openbare werken, handel en landbouw zullen daartoe een commissie vormen. Briand heeft in het bijzonder gewezen op de noodzakelijkheid van beperking in het ge bruik, waaromtrent de ministerraad opnieuw van gedachte zal wisselen. Deze beperking slaat op bet koren, dat voor de brood-bereiding in geval van nood met andere stoffen moet worden vermengd; op anthracie't, dat door Fransche kolen kan worden vervangen; op benzine, suiker en an dere artikelen. Verder schynt men te denken aan sluiting van bakker’s en vleeschwinkels gedurende één dag wekelijks. Over de weder invoering van brood- en dergelyke kaarten werd in den ministerraad niet gesproken, maar desnoods zou het kun nen gebeuren. Niet strikt noodige openbar» werken zullen, wat hun aanleg betreft, op betere tijden wachten. Bovendien overlegt de regeering met het bestuur van de Bank van Frankrijk over de mogelijkheid dat deze een leening waarborgt, door Amerikaansche banken toegestaan, waarvan de opbrengst de speculatie tegen den frank moet fnuiken. KATHOLIEKE MANIFESTATIES IN FRANKRIJK. De H. Sacramentsprocessies hebben ovet heel Frankryk met groeten luister plaats ge had. Een aantal bisschoppen hadden last gege ven, zich niet aan de uitzonderingsmaatrege len tegen de Katholieken te storen. Te Nantes heeft ook dezen keer de proces sie plaats gehad, doch de opstelling geschied de niet in de plantsoenen Saint-Pierre en Sain te André, doch in den tuin van het col lege Saint-Stanislas, waar een plechtige om megang met het Allerheiligste plaats had. Na afloop daarvan begaf de processie zich met den bisschop mgr. Le Fer de la Motte, ontgeven door de geheele geestelijkheid van de stad, aan ’t hoofd in een enonnen pro- test-stoet over den publieken weg naar de kathedraal. In de kathedraal bleek het oi’zagljjke mo nument te klein, om de geloovigen te bevat ten. Na het „Credo”, dat in alle aanwezigen een heerlijk enthousiasme en een heilige ont roering wekte, gaf mgr. Le Fer de la Motte den zegen met het Allerlheiligste Zonder incidenten ging de imposante scha re na het welslagen van dit machtig protest uiteen. In den namiddag heeft de studeerende jeugd gemanifesteerd voor het stadhuis, wat tot een schermutseling met de politie leid de, toen deze de manifestatie wilde verhinde ren. Een arrestatie werd gedaan, doch niet gehandhaafd. Te Montauban heeft een geheel soortge lijke manifestatie plaats gehad, dooh de bij zonderheden ontbreken nog. Alleen is be kend, dat by den proteststoet een botsing met de politie heeft plaats gehad, waarbij zes personen gearresteerd, doch na proces verbaal in vrijheid werden gesteld. Te Saint-Nazaire heeft de processie plaats gehad zonder incidenten, doch de protest stoet is op een contra-manifestatie van de socialisten gestuit; had een kloppartij plaats, waarbij een aantal personen gewond werden. 18. Ook Mercker achtte het tegenover deze terechtwijzing zjjn plicht om een ietwat trot- schere houding aan te nemen. „Het is mij natuurlijk hoogst aangenaam te hooren, kapitein, dat alleen de komst der militairen zulk een bedarende werking moet gehad hebben, doch ik koester eenigen twij fel, of deze werking zal blijven voortduren. De lui, die u onder de oogen gekomen zijn, mogen er zeer onschuldig uitgezien hebben, maar gij kunt ook geloof slaan aan mjjn be tere kennis der toestanden, wanneer ik u verzeker; dat de groote massa steeds gene gen is om gehoor te geven aan deze opruiers. Zoolang het tenminste niet gplukt is den we ver Reinicke te arreeteeren, is het mij bij den besten wil onmogelijk om aan een her stel der orde te gelooven.” „Wellicht zou er een zeer eenvoudig mid del zyn, om dezen persoon en de andere rad draaiers onschadelyk te maken.” „Ik ben benieuwd dit plan te leeren ken nen, kapitein.” „Een paar uur geleden zyn my in do dorps herberg een paar bejaarde arbeiders komen opzoeken, die een blijkbaar zeer oprecht leed wezen over de gebeurtenissen van gister aan den dag legden, en iedere herhaling van woordigd, t w. minister Sokal en graaf Tar- nowski. Dit geschiedt om op de hoogte te blijven van de discussies over de reorgani satie van den Raad. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft gisterochtend >ijn veertigste zitting geopend. Guani (Uruguay) werd tot voorzitter aan gewezen. Spanje is in deze raadszitting voor loopig vertegenwoordigd door een jongen gezantschapssecretaris uit Bern, wat tot tal van commentaren aanleiding geeft Vander- velde (België) is nog niet aangekomen. By de opening der zitting van den Volken bondsraad (met gesloten deuren) heeft sir Eric Drummond medegedeeld, dat de Mello Franco hem had laten weten dat hij dezo raadszitting niet kon bijwonen. Daar hy ook geen plaatsvervanger gezonden had, was de plaats van Brazilië leeg gebleven. Naar verluidt zou Bnand gistermiddag een onderhoud met Mello Franco hebben waarin hy een verklaring van de opmerkelijke hou ding van de Braziliaansche afgevaardigde zal trachten te krijgen. Bjj deze zitting van den Volkenbondsraad is Polen door twee waarnemers vertegen- Nadat reeds sinds eenigen tijd in meerdere dagbladartikelen een actie was ingeluid om by gelegenheid van de eerstvolgende verjaar dag van Prinses Juliana, die op 30 April 1927 den achttien jarigen leeftijd bereikt, een gedenkteeken van Juliana van Stolberg, de moeder van Willem den Zwijger, opgericht te krijgen in Den Haag, is dezer dagen de werkelijke actie voor genoemd doel begon nen. Voor de provincie Noord-Holland met uitzondering van Amsterdam, voor welke stad een afzonderlijk comité gevormd is heeft zich een provinciaal comité- samenge steld, hetwelk voor genoemd doel zal ijveren. Dit comité heeft alreeds een circulaire in ■le pers doen verschijnen om de burgerij op te wekken, voor dit doel gelderf'af te zonde ren. Zaterdag heeft men een en ander ook in ons blad ala officieele publicatie kunnen lezen. In een onderschrift eprak de burgemeester van Alkmaar daarbij de verwachting uit, Jat er ook in zijne gemeente voorzeker groote belangstelling zou bestaan voor het bovenaangegeven plan. In den'-Raad vin den Volkenbond heeft Frankrijk een voorsted ingediend om een punt aan de agenda toe te voegen: internationale bestrijding van de munterjj. NA DEN STRIJD IN MAROKKO. De Moorsche stammen blijven zich onder werpen. De jongste onderwerping is die van Abd- el-Krim’s minister van Oorlog, Si Ahmed, die zich te Targoeist heeft overgegeven. Abd-el-Krim en zyn broeder Si Moham med zijn naar Fez overgebracht en daar ge voerd naar de woning, die voor hen in ge reedheid was gebracht. Hun aankomst ge schiedde vrijwel onopgemerkt. HET EGYPTISCHE KABINET. Na besprekingen met Zagloel-pasja heeft de liberale leider Adly-pasja een kabinet ge vormd, waarvan hy zelf premier en minister van Bimienlandsohe Zaken wordt. De ex- premier Ziwar-pasja wordt minister van Bui- teniandsche Zaken en Kemel-bcy Kasbaba minister van Oorlog. HET NIEUWE ARBEIDSPALEIS. Zondagochtend is een plechtige bijeen komst gehouden ter inwijding van het nieu we gebouw van het Int. Arbeidsbureau te Genève. Onder de talrijke aanwezigen waren behalve de afgevaardigden van de 40 ter arbeidsconferentie vertegenwoordigde staten verscheidene leden van den Volkenbonds- raad. Er zijn een twintig redevoeringen ge houden, waaronder een van Mgr. Nolens. HET ENOELSCHB MIJNCONFLICT. De Observer verneemt uit Berlijn dat de Duitsche mijneigenaars van het Engelsche conflict partij trekken om contracten op lan gen termijn te sluiten met buitenlandsche markten die vroeger door Engeland en Duitschland bediend werden, maar door den oorlog voor Duitschland verloren gegaan waren. De Duitschers willen niet op bestel ling leveren, maar staan op lange contrac ten. De koopers wenschten dit aanvanke lijk niet, maar de vrees dat de Engelscben nog in lang geen kolen zouden uitvoeren, heeft den doorslag gegeven. Men schat de Duitsche productie op 30.000 ton per dag meer, sedert de staking in Engeland begonnen is. Een mynwerkersleider in Derbyshire heeft verklaard, dat bij nog geen gat zag in een spoedige regeling van de crisis. Hy vreesde dat het geschil nog verscheidene weken zou duren. Verwacht wordt dat het bestuur der Myn- werkersfederatie, de uitnoodiging zal ac- cepteeren van Evan Williams, voorzitter van de mjjneigonarenassociatie, om een gezamen lijke informeele vergadering te beleggen ten einde te geraken tot wederopvatting der on- derhandeling. De secretaris van de mjjnwerkersfederatie, Cook, heeft medegedeeld dat hij bereid is om aan het mjjnwerkersbestuur het aanne men der uitnoodiging aan te bevelen. Hij herhaalde echter opnieuw zijn verklaring, dat de mijnwerkers slechts een basis voor een nieuwe overeenkomst zullen bespreken, welke geen verlenging der uren of verlaging der loonen inhoudt. Herbert Smith, voorzitter van de Federatie van mijneigenaars, heeft eveneens verklaard Ook een aantal arrestaties hebben plaats ge had. DE BEZUINIGING IN BELGIë De Belgische ministerraad heeft gistermid dag het onderzoek voortgéttet naar de te ver wezenlijken bezuinigingen bjj de staatsdiens ten. De raad hield zich bezig met de afwik keling der diensten van het ministerie voor Economische Zaken, dat is opgeheven en besloot een aantal opbare werken op te schorten, waarmede nog geen aanvang is ge maakt De ministerraad gaf aan de verschillende ministerieele departementen opdracht het budget op te maken voor 1927, opdat de raad belangrijke verminderingen in de uit gaven kan aanbrengen. De „Libre Belgique” meldt, dat de regee ring besloten heeft, af te zien van de Duit sche steenkoolieveringen op rekening van de schadeloostelling, die haar te duur kwa men te saan. Dientengevolge zal hot Belgi sche bureau tot distributie der Duitsche steenkolen, met ingang van 1 September a.s., worden opgeheven. INTERNATIONALE ARBEIDS CONFERENTIE. Lord Burnham, die gisteren tot voorzitter der negende arbeidsconfrentie werd gekozen, wjjdde enkele zeer vleiende woorden aan het adres van mgr. Nolens dien hy „de ware kracht achter den Nederlandsche troon” noemde en wiens verkiezing tot president der vorige conferentie te danken was aan de al- gemeene achting, die hy by zyn collega's ge niet. De negende conferentie zal vermoedelijk heel wat meer moeilijkheden oplevoren, niet zoozeer door de drie ontwerpconventies in zake het arbeidscontract der zeelieden en strafrechterlijke en disciplinaire straffen, dan wel in verband met het voorstel van Brau- tigam en van den Belgischen arbeidsafge- vaardigde om den achturendag voor de zee vaart op de agenda der conferentie voor 1927 te plaatsen. De agenda voor de conferentie van 192? is overigens reeds zwaar beladen met de ziekteverzekering, de vakvereeniginsvrjjheid en de minimumloonen in de huisindustrie. In de voorstellen-commissie van de 9de Ar beidsconferentie h mgr. Nolens voor de ro- geeringsgroep gekozen en Goirdriaan voor de werkgeversgroep. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE. De militaire subcommissie van de voor bereidende ontwapeningscommissie heeft op voorste’, der Nederlandsche delegatie een subcommissie benoemd, die ten doel heeft in de Fransche voorstellen inzake de maritieme bewapening, het defensief karakter meer naar voren voren te doen treden. De Neder landsche delegatie heeft daartoe by de defi nitie van de taak der vloot, den nadruk ge legd op de functie, die zy vervult bij de kustbewaking, by het toezicht op de baken' en het betonningswezen de bescherming van visschery en koopvaardij, het handhaven van rust en orde in de koloniën, alsmede haar re presentatief karakter. In die subcommissie zyn benoemd Enge land, Frankryk, Spanje en Nederland. Schout-bij-nacht Surie zal Nederland ver tegenwoordigen. HEVIG ONWEER. Boven Berlijn heeft gistermiddag een zee» zwaar onweer gewoéd. In een half uur tjjds werd de brandweer niet minder dan 200 maal ontboden naar woningen, waar de kelders on der water stonden. De bliksem sloeg in ver scheidene huizen in en het tram- en het tele foonverkeer waren korten tyd erg in de war. OVERSTROOMINOEN IN SAKSEN. - Door de aanhoudende regens van de laat ste dagen zijn de Elbe en haar zijrivieren sterk gestegen. Reeds Zondag hebben over- stroomingen in Saksisch Zwitserland groote schade aangericht. f Vólgens de bladen heeft vooral het grens- plaatsje Schmilka zeer te lijden, terwyl ook het gebied van den grooten en kleinen win terberg zeer geteisterd is. Zaterdagavond zyn reeds afdeelingen rjjks- weer aangekomen, die gesteund door de brandweer uit verschillende plaatsen, hulp verleenen. rug te keeren”, zeide hy, het voorafgaande onderwerp daarmede als afgedaan .e be schouwen. „Een detachement van vyf-en- twintig man die ik onder commando van een officier hier zal achterlaten, is zelfs voor het uiterste geval meer dan voldoende om hier de rust te handhaven. Voor dezen naci>t zijn zoowel de fabrieksgebouwen als het ketel huis voldoende bézet, en wat betreft de villa, hier zal voor mij wel geen reden tot vrees bestaan.” Hij maakte een beweging om zich te ver wijderen, doch Mercker hield hem, doordien hy oogenschjjnlijk zoo maar terloops tegen hem zeide: „Ik, voor mjjn persoon, ben volstrekt niet bang, doch aangezien zich on der het dak van dit huis, zooals u bekend is, ook dames bevinden, zou het dunkt me, in elk geval ook raadzaam zyn, om een zeer toevallig in mjjn banden geraakte waarschu wing niet geheel in den wind te slaan. In elk geval ben ik minstens verplicht, om u met den inhoud daarvan in kennis te stellen.” Hy had een teer verkreukeld stukje grof papier uit den zak gehaald en dit den kapi tein overgereikt. Nordenholz las in stjjve, plompe letters eener weinig geoefende hand: „Bljjf om ’s Hemels wil dezen napht toch niet in de villa, liefste juffrouw, ik bid het u. Er zal daar iets verschrikkelijks gebeuren.” Een onderteekening of eenig ander Iten- teekeu. waaruit metf zou hebben kunnen QU-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1