RADIO. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. Boek en Blad. BUITENLAND. RECHTZAKEN. LANDBOUW Efi VEETEELT KERK EN SCHOOL. En rtu naderen we den Hoek van Holland Vooruit gaat het met spoed den Atlantisch en Oceaan in. Vaarwel aan het fieve vaderland1 In- diien we nog een brief kunnen posten Onderweg, dan kunt ge op alle nieuws Adieu1 tie-adres. •:o> )o(—)<X MARIA. Ook Melle Walgraffe, zang. 8.20 k Lezing. 9.30 Dansmuziek. 820 Zan concert Hjke avond. ook enkele slechte appels voortbracht, ter- wijl de klein gebleven blaadjes my voorspel den, dat het natuurlijk einde van den boom reeds naderbij was en in elk geval de boem niet met succes op zijn plaats kon blijven, ie hij den afgeloopen winter geveld. Bij het zagen -en kloven kon duidelijk worden nage* gaan, dat de meedoogenlooze zwam hij een vrü groote snoeiwond was binnengekomeu. Boven ie gezegd, dat zy aanvankelijk nair beneden is voortgewoekerd. Het bleek nu, dat zjj zich wel 't eerst in de dunste takken vertoonde, doch haar eersten voedingsbodem in de dikkere takken vond. Zjj heeft zich dus na binnendringing zoowel op- als neder waarts een weg gebaand. Ware het nog niet bekend, dan zou dit feit zeker aanleiding kannen geven tot hot ad- DE ONBEWAAKTE OVERWEG. In de buurt van het dorp Lonneker is bij een weinig gebruikten en niet afgesloten overweg van de spoorlijn OldenzaalEnsche dé, de voerman van den aannemer Meijerink door een trein aangereden, waarbij de wagen werd verbrijzeld, en de bestuurder een schouder bij den val ontwrichtte. Het paard bleef ongedeerd. De volgorde der plaatsnamen is alphabe- tisch, in het eerste hoofdstuk worden de plaatsen besproken langs de Noordzee, in het tweede hoofdstuks de Waddeeilanden en in het derde hoofdstuk vervolgens de plaat- Münster, 410 M. 1.352.50 Vroolyk orkestconcert. 3.35 Klassiek-Operettenconcert. 0.20 Solirtcncon- cert. 7.30—8.00: Couéismtwi. die neuc Ge- sundungsmethode. 8.20 „Die Nachtigall” operette van Bredschneider. HARDHANDIG. Toen Zondagmiddag de 21-jarige .1. uit Drunen door den Baardwijkschen overlaat te Waalwijk fietste met zijn verloofde, werd hij 'door eenige kwajongens met steenen gegooid In drift ontstoken zette hij de jongens na. greep d^n 13-jarigen S. en stompte hem zoo danig tegen den buik, dat de jongen, naar huis getransporteerd op last van den dokter Maandag naar Den Bosch werd vervoerd ter operatieve behandeling. De toestand van den jongen is zeer ernstig. GASVERGIFTIGING. Aan den Oostersingel te Groningen wer den Dinsdagavond en gisternacht bewoners ernstig verontrust door lichtgas, dat in de huizen drong. Toen de 81-jarige mej. Alberts zich ter ruste wilde begeven, gevoelde zjj zich zeer onpasselijk en waarschuwde haar man, die reeds te bed lag. Ook deze bleek den invloed van do gaslucht reeds te onder vinden, hij was nog nauwelijks in staat, zich naar een dokter te begeven. De politie kwam te hulp met een zuur- stof-aparaat en bracht mej. Alberts, die op het punt stond, haar bewustzijn te verliezen, weer bij. Gebleken is, dat in al de naburige huizen het gas door den gootsteen naar binnen drong. Een onderzoekt heeft uitgewezen, dat bij het opgraven van de straat, aldaar, oude gasbuizen, die grootendeels verroest en uit gevreten waren, drie groote lekken hadden. Toen de sleuf, die voor bestratingsdoelein- den in de straat was gegraven, later weer werd dichtgeworpen, zocht het gas uit deze lekken^zich een uitweg door de riolen. Zoo is het in de huizen gekomen. Gelukkig is het ongeval tjjdig genoeg be merkt Nu liep het af zonder persoonlijke on gelukken. Gids voor mooi Schoort, Groet en Camperduin. Als gratis uitgave van de vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenver keer te Schoorl, Groet en Camperduin ont vingen wy een gids voor gemelde plaatsen. In een vrjj uitvoerig artikeltje worden de bekoorlijkheden van deze mooie duinstreek opgosomd en meerdere gemakken, ten aan zien van vervoer, enz. gereleveerd. Mooie foto’s verluchten den tekst en zul len niet nalaten, hun propagandistisch werk te verrichten. Advertenties geven adressen van pensions, lunchrooms, enz. aan, terwijl een kaart van de duinen den wandelaars goede diensten zal bewijzen. Wat nu? Het O. M., mr. Reilingh wist raad, ledigde zijn actetasch en stond die af, waarna de deurwaarder ze den getuige bij wijze van hoofddekeel op het hoofd zette. (Hilariteit). Vervolgens zeide getuige de eedsformule na. Mr. S.: ’t Lijkt grappig, maar de bedoeling is natuurlijk niet om hier grappen uit te halen. De Wet schrijft nu eenmaal voor, dat deze ge tuige den eed met gedekten hoofde aflegt. dan Mint ge op alle nieuws iekius-AmsterdamV. rekenen. BOTSINGEN MET STUDENTEN IN CHINA. Volgens te Moskou uit Canton ontvangen berichten, hebben studenten in de Chino-teclM provincie Hoenan een sympathie-demonstra, tie voor de Sovjetregeering en de Kwo-Min- tazig partij georganiseerd. Hierbjj te het tot botsingen met de politie gekomen, waarbij 24 pentollen gedood en meer dan 300 gewond moeten zijn. In verband met deze gebeurtenissen is de provincie Hoenan in staat van beleg ver klaard. POINCARé WEGENS SMAADSCHRIFT VERVOLGD. Ernest Judet, wiens getuigenis in een pro ces tegen den Zwiteerechen schilder Hans Bossard, beschuldigd van verstandhouding met de Duitschers tijdens den oorlog, werd geweigerd omdat hij niet als getuige was op- geroejien, is een vervolging wegens smaad schrift begonnen tegen het blad „Le Petit Marseillais” en tegen den oud-premier Poin caré. Deze laatste had een brief aan genoemd blad gezonden welke werd opgenomeu waarin hij verklaarde, dat Judet bij,, vjrttek ter dood wae veroordeeld”. Dit beweert lu- det, is pertinent in strijd met de waarheid en „bewijst flagrante kwade trouw by den h.-. r Poincaré.” Hij eischt nu 100.000 francs scha devergoeding van het blad en den oud- premier. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Op bevel van de politieke afdeeling der Borlynsche politie hebben gisterochtend huis zoekingen plaats gehad by verschillende com munisten van wie er tien gearresteerd wer den. Er is bovendien veel materiaal en pa pieren in beslag genomen. De huiszoekingen staan in verband met de verspreiding vau een, op last van den officier van justitia in beslag genomen brochure, waarin tot stryd _tegen de grondwet en omverwerping van de “bourgeois-republiek" opgewekt wordt. HET COMPLOT TEGEN MUSSOLINI. De gerechtelyke instructie naar don aan slag op Mussolini, gepleegd in den morxen van 4 November 1925, Italié's Wapcnttil- standsdag, is thans afgeloopen, en het O. M. heeft zjjn conclusies ingediend. Veertien per sonen worden beschuldigd, aan het complot te hebben deelgenomen. Ouder hen zyn: Tito Zaniboni, socialistisch ex-parlementslid, ge neraal Luigi Capello en de grootmeester Jer Italiaansche vrijmetselaars, Domizio Torri giani. Zij worden beschuldigd, destyds ta Kom en te voren elders daden te hebben willen plegen om gewelddadig de constitutie van den staat en den bestaanden regeeringsvorm te veranderen. De instructie heeft zeven maanden geduurd. De verwyziging der zaak naar de op mbare terechtzitting is gevraagd wat betreft Zani boni, als hoofddader, en Capello en viar an deren, als medeplichtigen. Het 0. M. vraagt invrijheidstelling van Torrigiani en zeven an- ONZE JONGE MEISJES. Och neen, beweren, dat vroeger alles zoo Meaal was en .daarom maar steeds spre ken van „dien goeden ouden tyd”, dat willen we niet. Daarvoor heeft ook onze tyd te veel goeds: iedere tyd brengt zyn eigen voor- en nadeeleft mee en het zou dwaas zyn, zich blind te staren op het goede van een tijd en voor de gebreken alzoo geen oog te hebben. Doch aan onzen tijd kleeft een ge brek. zóó groot, dat er nooit genoeg tegen gestreden zal kunnen worden. We bedoelen de te groote vrjjheid, die het- jonge meisje tegenwoordig in tal van gezinnen geniet. De ze vrijheid uit zich des winters in het /onder behoorlijk geleide bezoeken van bals, uitvoe ringen, enz., waarbij aan meisjes van 18 jaar en soms nog wel jonger, de huissleutel wordt meegegeven, zoodat ze thuis kunnen komen wanneer ze)dat willen. En dat is dan natuur lijk altyd by nacht en onty! In welk gezelschap zyn ze dan? Door wie worden ze thuisgebracht? In welken toestand verkeeren ze, als ze in die nachtelyke stilte huiswaarts keeren? 0, dit laatste behoeven we niet te vragen: verhit en opgewonden zyn ze natuurlijk door de atmosfeer in de bal zaal, waarbjj ook nog vaak gebruik wordt gemaakt vair dranken, die ze in zulke om standigheden liever heelemaal niet moesten gebruiken. De gevaren, die de kinderen door die te groote vryheid omgeven, zyn vele; denken we vooral ook aan het ontzettende euvel der gemengde verkeering, die er het gevolg van kan zyn; want het gezelschap is natuurlijk in de meeste gevallen niet uitsluitend katho liek. In den zomer trekken ze naar buiten, de duinen in, ver weg vaak op fietsen; verdwij nen vroeg in den middag en komen ’s avonds laat weer thuis, zonder er ooit eenige re kenschap van te geven, waar en hoe ze den dag doorbrachten! En dan uit zich die vrijheid nog op een andere wyze: in de kleeding. Vaak vragen we ons af, hoe het mogeljjk is, dat een moe der het kan goedkeuren dat eeh meisje zich kleedt op een wyze, zooals we dat tegenwoor dig zoo vaak zien. Zittend in een tram b.v. zien we daar soms meisjes binnenstappen, die een treurig tekort aan stof zoowel aan den boven- als aan den onderkant der k’.ce ding vertoonen. Ze schijnen zich daar ech ter volstrekt niet van bewust te zyn, want met een onverschillig gebaar worden de bee- nen over elkaar geworpen een houding, die zeker op zulk een plaat.» niet past! en het tekort aan kleedrag blykt nog meer! Het wordt dan een vertooning, die een fat soenlijk mensch het schaamrood naar de wangen dryft en zich geergerd doet afwen den. Wy vragen ons dan wel eens af: waar voor doet zoo’n meisje dat nu? Zouden ze nu allemaal slecht zyn, die zich zoo aanstel len? Doen ze het om aan een bepaalden of aan een nog onbepaalden man te behagen? Och, de meesten zullen er wel niet by den ken. Doch dit is zeker, dat de degelijke jon ge man in zoo iets toch geen behagen kan scheppen en er niet aan zal denken zyn le ven te binden aan een meisje, dat zich op die manier aanstelt. En de man die wél be hagen heeft in zoo iets nu, de hemel be ware het meisje, dat met zóó'n man het le ven zaj door moeten! „De jonge meisjes ge- neeren zich tegenwoordig piet meer, dat la ten ze aan ons over!” zei ons kort geleden nog een jonge man, die in een tram een der- gelyk schouwspel meemaakte en zich daar van ook met minachting afwendde. En zoo is het ook, althans in heel veel gevallen. Dat de ouders toch niet zoo in alles hun kinderen onbeperkte vryhedi laten; dat zy er zich vooral niet van afmaken met de lo wering: och ja, dat is nu eenmaal zoo de moderne tyd, daar kunnen wy niets aan doen want dit is toch niet zoo. In elk geval zijn alle ouders verplicht tegen dezen mo dernen tydgeest te stryden en hun gezag, hun van God gegeven, over hunne kinderen te doen gelden en niet alle excessen te schrij ven op rekening van den modernen tijd. Want zij zyn het, die eenmaal rekenschap zullen moeten geven aan God, over de wijze waarop wij ons van onze taak, de zorg voor de ons toevertrouwde panden, hebben ge kweten. En geen beroep op een modernen tijd zal dan baten, want deze zorg en deze plicht zyn van alle eeuwen! ZATERDAG 12 JUNI. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 4.Ü06.30 Voorivond- concert door het H. D. O.-orkesL o. L va:i Fr. Lupgens. Mevr. C. KanneBlooker, sopraan. 6.307.30 Cursus in‘Handelskennis on han- delstechniek. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 V. A. R. A.-omroep Meta Rel- del. alt. Tine Ravenstein, sopraan. Annie Frank, niano. Het kinderkoor van de muziek school Dames Frank, o. 1. van Bets Frank. Spreker: De heer C. Woudenberg, voorzitter der Centr. Coöp. voor Woninginrichting, a. Langs de Dyk. b. Verraseinkje. c. Wat zal ik nu doen? d. Sofietje. e. Wiegeliedje, f. De sleep. Alle van G. Vogel van Vladeracken, door koor. 2. Arabesque, piano, Schumann. 3. Aria uit „Der Freiechütz", Weber. Zang. Tine Ravestein. 4. Rede door den heer C. Woudenberg, over: Woninginrichting. Pauze. 5. Waarom kijk je toch zoo boos, Annie Frank, b. De Koekoeksklok, c. Touwtje springen, d. Kleppermarsch. Koor. 6. Allegro, Mozart. Piano. 7a. Arioeo, Hkndel. b. Aria uit „Orpheus”, Gluck, c. Du bist die Ruh, Schu bert. d. Wohin, Schubert. Zang. Meta Reidel. 8a. Muizenpret gestoord, Kuiler, b. Het lief ste plekje, C. v. Rennes, c. Kindr’n van één Vader, C. van Rennes. Daventry, 1600 M. 3.05—5.20 Radio-camaval in Bristol. H. M. Grenadier, garde band. G. Naish, sopraan. W. Glynno, tenor. Het Wookey hole mannen koor. T. Elsben. humorist. Dohraymi en E. Carlisle, liedjes en pianospel. 5.20 Dammu- ziek. 6.20 Causerie. 6.35 Kinderuurtje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, lezing: Northern Australia. 7.45 Sonate no. 24 in E- flat van Haydn, voor piano. 8.00 Lezing: The human horse trainer. 8.20 Een hal^ uurtje va- rirté. 8.50 Muziek door het Colombe-orkest. Ph. Merritt, tenor. 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 Concert. Lilian Cooper, sopraan. F; Tit- tert, tenor. J. Padbury, saxophone. 10.50 12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs, „Radio Paris”, 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.55 Concert. 8.20 Causerie. 8.50 Ga laconcert. Orkest en instrumentale en vocale solisten. Königwüeterhausen, 1300 M. 8.50. Concert. B. Geysel, harmonium. F. Baumauu, tenor. C. Walter. O. Walter Gund- valdsen, viool. Ocarino-duetten. 10.50 -12.20 Dansmuziek. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 5.20 ConcerL Galaconcert. 8J Münader, 410 1.35—2.50 Opelamuziek. 2.50—3.20 i-e- zing. 4.05 Jeugltooneel. 6.05 Esperanto. 6.50 Radiopraatje 7.208.00 Engelsche les. wodstrgd in Hagen. 10.20 Vocaal N. Henke, tenor. 10.5012.20 Vroo- DE EED. Voor den Amsterdamschen politierechter Mr. Servatius verscheen gisteren een getui ge, die den eed moest afleggen. De man, een Israëliet, bracht de hand boven het ongedekte hoofd en sprak toen het voorgeschreven eedsformulier uit. Mr. 8.: Bent u Jood! Getuige: Ja. Mr. S.: Dan moot u zich dekken en mij na zeggen. „Zoo waarlijk, helpe mij God Almach tig.” Get.: Ik heb geen hoed bij my. (Hilariteit). VRIJDAG 11 JUNI. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 6.30—7.30 Fran.sche les. door den heer Ch. Miehe. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 Groote militaire tap toe. Deze wordt uitgevoerd door de Konink lijke Marine Kapel, o. 1. van den heer J. Leistikow, tezamen met de tamboers en pij pers van het korps Mariniers te Willemsoord (Den Helder), a. Geeft acht. b. Taptoe blazen door hoornblazers, c. Taptoe slaan door tamboers en pijpers, d. Gebed voor pijpers, e. (zie c.). f. De Marinekapel speelt „het Ge bed”, met tamlioers en pijpers, g. Volktlied (Wien Neerland’s Bloed), door de kapel, n. Wilhelmus (oude toonzetting), door de kapel, i. Eeretnarsch door de Marinekapel met tam bours en pijpers, j. Defileer-marech der Ko ninklijke Marine, door A. L. HazebrO’ k. Uit te voeren door alle medewerkenden, k. Dé filé voor den microfoon. 1. Aftrap (afdan ken). 9.00 Lezing door den heer Fred. Fry, over: De reisplannen tot besluit van den taal cursus. Daarna concertprogramma. Het H. D. O.-orkest, o. 1. van Fr. Lupgens. Mevr. E. W. WatermanVan der Zyl, viool. Daventry, 1600 M. 11.2012.50 Concert door het radiokwar- tet en solisten (sopraan, tenor, viool). 12.50 1.20 Orgelconcert door H. Dawson, uit de St. Mary Le Bow-kerk. 1.202.20 Lunchtnu- ziek. 3.40 Lezing: Elementary French. 4.05 Concert door de People’s society. 5.05 Con cert. IJ. Bates, sopraan. M. Mellers, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Uit treksel uit de radiobladen 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Sonate no. 26 in A en sonate No. 27 in E, van Haydn, voor piano. 8.00 Lezing: Some of pioneer». 8.20 Variété, Clarke en RobersUkomieken. R. Lestrange, causeur. De Mayfair four. 8.50 Concert. Pianokwintet, Bloch. Terzet voor fluit, hobo en viola, Holst. Liedjes met piano- begel. 9.50 Weerber.,, nieuwe. Lezing: Disar- In welke badplaats zal ik mijne vacantie doorbrengen. Degenen, die voor zichzelf deze vraag nog niet opgelost hebben, zullen by de beantwoor ding er van ongetwijfeld hun nut kunnen doen met den gids, onder bovenstaanden ti tel samengesteld, door den heer J. W. Kockx, directeur der N. V. Mij. Noordzeebad Eg- mond, Boulevard 4 te Egmond aan Zee. In zyn voorwoord zegt de schrijver, dat de gids alleen beoogt, een samenvatting van alle Nederlandsche badplaatsen in één band je, waarbfl een ieder in de keuze wordt vrij gelaten en geen aanbevelingen worden ge- PLANTENZIEKTENLEER. 202. Daar ik tot 31 Juli afwezig zal zijn, raid ik de lezers myner rubriek aan, als zy zieke planten hebben op te sturen of vragen heb ben te doen, zich te wenden tot den plaatse- lijken correspondent of reohtstreeks tot den Inspecteur van den Planten ziektenkundigen dienst te Wageningen. Wandparasieten. In „Floralia” van 10 April 1921 verscheen onder den titel: „Eigenaardig optreden van een wortelzwam”, het volgende onderschrift- je, dat ik hier graag in verband met het daar na volgende herhaal: „Waar van de wortelzwam Trannetes ra- diciperda of Polyporus annosus bekend is, dat zy verschillende naald-houtsoorten aan taal, waarbij we onder de schors van liet dikke hout het witvlokkig zwamweefsel aan- tfeffen, cd bij de wortelhals de vruchtlicha- men, daar moet het m.i. onze verwondering wekken, wanneer wij haar aantreffen aan vankelijk in de dunste takken van een ap pelboom om haar dan gelejdelyk te zien voortwoekeren tot aan den stam. Maar niet de geheele boom is aangerand gew’orden. Op ’t oogenblik staat nog drie kwart van den boom, doch de appels (Present van Engeiand) beginnen van minder kwaliteit te yorden: ze hangen reeds geel aan den boom en het pro cent wormstekige is zeer groot. Ook de niet- wormstekige hangen begin October reeds geel aan den boom. Op de plaats, waar de takken zyn afgezaagd, is het hout hieronder poreus en niet met carbolineum e d. te ver jagen. Nu moet ik hieraan toevoegen, dat het my nog niet met zekerheid gelukt is, vast te <-tol len of we hier te doen hebben met Polyporus annosus, Pol. sulphureus of met Pol. squa- mosus, daar ik nog geen vruchtlichamen zag. Dit is wel vreemd, daar de zwam reeds vóór 4 jaar optrad. Maar in elk geval is zy aan één der drie genoemde minstens nauw ver want. De stam zelf ziet er nog normaal uit en ik wilde met deze korte bcschryving dan ook alleen maar kenbaar maken: het optreden van een wortelzwam in zyn tegendeel ver teerd.” Daar de boom in 1925 slechte enkele »n mament. 10.20 Straatscénes in ou^Londvn. Oude Londensche straatliedjes, een praatje in de ondergrondsche en een scène uit Oliver Cromwell. 11.20—12.20 Dansmuziek van het Cecil-Hotel. Parijs, „Radio Paris”, 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 De jazzband René André. Louis Malsang, viooleolo’s. 8.20 Engelsche los. 8.50 Concert, gewyd aan een Fransch departe ment. Königswusterhausen, 1300 M. 8.20 „Die beiden Nachtigallen”, operette in 2 deelen van Bredschneider. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 8.20 Trio, Beethoven. 8.50 le scène der le acte van „Misanthrope”, Molière. 9.05 Gr*- mofoonmuziek. 9.35 Concert. 10.06 „Mon sieur Badin”, comedie in 1 acte van G. Cour- tcer of carbolineum. Ook soms kleine, gemak kelijk te veronachtzamen wonden geven zwammen gelegenheid binnen te komen, wat ik enkele dagen geleden nog bewaarheid zag. Beide gevallen betroffen anpelboomen. doch de perenboom zal ook wel niet onvatbaar zijn. Tn elk geval willen we haar met een car- bolineum-behandeling (of teer) niet vergeten. Ja. wat is het best, teer of carbolineum? Als ’t een van beide TT>oe4 zün. dan koolteer, dat korstvorm. is en dus goed afsFiiit og beter zal oi. zijn om in Anri! of Mei eerst even de wond te bestrij ken met carbolineum, dat d<er»r het notit intrekt en enkele da?en (desnoods enkele uren) later, de koofteerkwast er op Oude en reeds vromer behandelde wonden kunnen we bij de rondgang ge- makkelijk nog weer even bestrijken aar we fret hier over wondbehan- deling hebben, daar komt het wel van pas even de aandacht te vestigen op ’t maken van geen groote wonden, die ik wel zag toepassen bij een zekere oment- methode, die voor ruim 10 jaar in de Beemster vrij .algemeen werd toegepast Of zii nog wordt toegep., weet ik niet wel keurde ik dgt w^ar ik kwam sterk af en wel zal het tuinbowonderwjis er het zijne toe hebben bijgedragen om oe inzichten ook hieromtrent tè wijzi gen De fout, die men beging, was, dat van om te enten boomen de eerste ver- gotfelingen, dus vlak boven de stam, op ongeveer een voet daarboven werden afgezaagd, waarbij soms de tabelachtige wonden van 12 en meer cM midddljjp ontstonden, die nat nirlijk niet of slevht ot zeer langzaam overgroeien en na het afvallen van de Jaag eveneens gelegen heid geven tot inwateren, inrotten en binnendringen van zwamsporen Tus- schen de bast plaatste men vaak 5 of 6 griffels, welke dan met 7 of 8 omslagen van raffiaband werden vastgelonden Zoo kwam ik ook bij iemand, die op deze wijze 3 pereboomen behandeld had, waarvan er één totaal dood was blijven staan- Hii iiiite zijn verwonde ring daarover en vroeg mii Jioe dat kon komen. Ik zeide, dat het mii verwon derde, dat alleen die eene was dood gegaan, omdat na een dergelijfce mishan deling toch veel kans bestaat, dat <en boom zg in zijn sappen stikt. Laten we, bij ’t omenten in ’t alge meen, de wonden niet grooter maken dan hoogstens 4 c.M Veel hangt af van den leeftijd en soort van het exem plaar, alsmede van de soort waarmede men veredelt, doch dit zJl do goed on derlegde en ervaren tuinman of kwee- ker weten. Wat ik in de Beemster zag was lekenwerk en slecht werk Moge ook ’t bovenstaande voor de practijk aanleiding geven tot ’t maken van zoo weinig en zoo klein mogelijke wonden bij snoeien en enten (omenten), welke wonden nadien respectievelijk met carbolineum en teer en ent was worden bestreken Ook onze wegboomen, plantsoen- «n andere sierboomen komen na .de snoei voor zoo’n behandeling in aanmerking. MAANE, Correspondent v d Plantenz. Dienst, Scheflinkhout Van veel belang is, dat aan het boekje een overzicht weed toegevoegd om de bad gasten. met de beteekenis van den storm- waarschuwlngsdienst (waarschuwingen die langs de Nederlandsche kust worden gege ven) op de hoogt(f te brengen. Degenen, die zich deze nuttige uitgave wenschen te verschaffen kunnen haar gratis bekomen aan hooger genoemd administra- tie-adres. Onze mededeelingen. In het correspondentie-blad der R. K. Or ganisten en Directeuren-vereeniging lezen wil dat, de jaarliiksche examens in de Is helft van Augustus te Utrecht worden ge houden. Candidaten kunnen zich vóór 1 Juli a.s. ongeven aan den len secretaris. Het in schrijfgeld, zijnde voor A. f 20.voor B. f 30 op te zenden aan den Penningmeester. De candidaten die hunne opleiding hetzij ge heel of gedeeltelyk by één der H. H. exami natoren hebben ontvangen, zyn verplicht dit by hunne aanmelding op te geven. Van den secretaria ontvangt elke candidaat opgave van plaats, dag en uur van het examen. Be houdens bespreking van Boek- en Muziek werken, treffen wy hier nog een interessant artikel aan uit „Revue Grégorienne”, waarin vooral gewezen wordt op de belangrijkheid van den Gregoriaanschen zang. De koor-directeuren zullen met ’n nauw gezette zorg, .alle deelen van den dienst tot de gerinste toe, moeten prepareeren en nooit het Gregoriaansch behandelen” als iets bijkomstigs op de uitvoeringen van gefigu- réerde muziek. Het is jammer genoeg geen zeldzaamheid, dat men uren besteedt aan het instudeeren van een muziekmis, terwyl men zelfs enkele minuten te veel acht voor het leeren van de Gregoriaansche stukken. HET EUCHARICTISCH CONGRES TE CHICAGO. De Nederlandsche pelgrims op weg. Uit Hoek van Holland, aan boord van het s-s. „Nieuw-Amsterdam”, schrijft d-d. 8 Juni j,f. de ZeerEerw. Pater iWi van Dijk O-S. Aug.: Niet in den nacht van Maandag op Dinsdag, doch Dinsdagmorgen te 8 pur vertrok de Nieuw-Amsterdam” van den steiger der HoHand-Amerika lijn. Zware mist, die na den prachtvoBen avond op kwam, verhinderde ’t vertrek. We hoop ten, dat 't ieder moment zou opklaren. Tot 2 uur bleven we op ’t dek. Toen gaven we 't op. Monseigneur H. van de Wetering is als verjeugdigd. Toen ik Mgr. vroeg, hoe Iaat Z. D H. de Mis wilde opdragenl was ’t antwoord zoo welwillend mo- gelijkjuist wanneer ge wilt. En toen ik zeide, dat ook in de tweede en der de klas de H. Mis zou worden opgedra gen, verklaarde Mgr. zich dadeljjk bereid oii afwisseling in iedere klas het H. Of fer te willen opdragen. De Maatschap- pil had zelfs een groot altaar opgesteld. Hedenmorgen celebreerde Monseigneur in. den mooisten salon, dien de kapitein Voor ka vingen allen uit de hand van Mgr. de pel afstond. De aanwezigen opt alie H. Communie Na de H. Mis van Mgr. Volgde nog een H. Mis ’t Was het gtemmig-devoot uurtje aan boord. Onze kapitein, die allervoorkomendst is, tracht ons in alles tegemoet te komen. «Daar hij gedwongen was het vertrek we gens mist uit te stellen, maakte ik be zwaar, dat wij zooveel later acht uren te New-York zouden aankomen. „O neen: ge^n nood, was ’t antwoord, we halen dat gemakkelijk in. Reeds 200 reizen maakte ik naar Amerika. Ik heb wel meer moeten inhalen nu komen we op tijd binnen”’ ’t Is niet druk aan boord. Slechts 150 issagiers. Wie hebben dus volop ruim- voor beweging. De tocht van Hoek van Holland is buiten boord triestig. Veel wind en regen. Maar de goede stemming lijdt daaronder geenszins. En I Monseigneur is de eerste om iedereen op te monteren. Prof. dr. Alfihons Ste ger zeide in zijn propaganda-lezingon niet ten onrechte, dat we in Monseigneur den meest gezelligen reisrtezcl zonder» hebben. De American Express Company heeft voor alles en alles uitstekend gezorgd. iTot over twaalf van nacht was de di recteur der American Expres bi' ons aan boord. Nog Iaat in den avond ontvingen we een telegram van den heer Ernest Laan®, die aan boord Mgr. en alle congressis ten vaarwel kwam zeggen, ’t Te je am bracht ons de laatste groeten Uit ’t va derland. Ook pastoor L Stoik bracht nog per kaart zijn vaarwel aan ons. Alle congressisten aan boord dragen een onderscheidingsteekephet insigne van den Nederlandschen Eucharistic schen Bond met de vaderlandsche drie kleur. Roomschen, dat ziin we: teline. 10.20 Nieuws- sen langs de Zuiderzee.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 12