I I )<X-)o( •»:- LANDBOUW EN VEETEELT Staten -Generaal. Uit onze Oost. FINANCIEELE RUBRIEK. I RINNFNI AND Korte berichten. Klein Allerlei. RADIO. Verspreide Berichten. KERK EN SCHOOL'. GEMENGD NIEUWS. wederspannigheid tegen DE POLITIE. van )0(-)0( ver- de of op de levensbelangen idea. zori de 1 voor niet egeeack, Bec- Orkest Mary HET'ENGELSCHE VLEESOHINVOER VERBOD. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een eehrjjven gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de pro vinciën, waarin hy er bij dezen op aandringt om, in verband met bet Eagehobe vleesch-in- voerverbod, een grooter verbruik van bin- nenlandsch vleesch in de onderscheiden ge meenten te willen bevorderen. In een Zaterdag gehouden rede te Chippar- ham sprak de Bntsohe premier over het em bargo op de carcassen uit Nederland en Bel gië wegen® het gevaar van mond- en klauw zeer. Hij zeide bet te betreuren, tot deze be perkingen tegenover zulke goede vrienden van Engeland te hebben moeten overgaan, doch er is geen andere weg in dezen n:oge- lijk. TWEEDE KAMER. GARANDEERING VAN ONZE GRENS. (Schriftelijk beantwoorde vragen). Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Vuuren in zake de overeenkomst van Locarno heeft minister van Karn ebrok het volgende geantwoord: De in Maart 1925 aan den Franechen am bassadeur te Londen in verband met het Duit- «che voorstel tot het sluiten van een waar- borgverdrag gegeven instructie, waarin van het betrekken van Nederland bij de te sluiten overeenkomst wordt gesproken, is den minis ter niet bekend geweest voordat deze in structie dezer dagen aan den Franschen Se naat werd overgelegd. Ook van den in die instructie uitgedrukten wensgh van de Franeche regeering, heeft de minister voor de overlegging van bedoeld stuk geen kennis gedragen. Noch toentertijd, noch later is er by de Ne- derlandsche regeering eenige stap gedaan om Nederland op de een of andere wjjze by de overeenkomst van Locarno te betrekken of haar te bewegen, langs een anderen weg te gemoet te komen aan in die richting gaande wenscben der Fransche regeering. UIT DEN VOLKSRAAD. By de algemeene beschouwingen van den Volksraad over de hegrooting voor 1927 on derstreepte de heer Zuidertiof het antwoord van minister Koningsberger aan het Kamerlid L. de Visser bij diens interpellatie in de Tweede Kamer, waarbij h(j het communisme vergeleek met malaria, als juist; hy zeide, dat het communisme preventief en repressief bestreden dient te worden; hij betreurt, het, dat de regeering het alleen repressief be strijdt. De heer Wiessing zeide, dat de ontvoog ding van het land en de politieke zelfbestem ming het einddoel moet zijn van de opvoe ding van de bevolking, waarvoor een sterke regeering noodlg is. Hij wees op de misluk king van de provinciale autonomie. De uit zonderingswetten, zeide hy, bevorderen *het communisme. De heer De Hoog wees op de behoefte aan ■g voor de opvoeding van het verwaarlooe- kind. Hij drong aan op verruiming van het arbeidsgebied voor de in Indië gebore nen. SPAARFONDS ZAANLANDSCHE BANK. Onder voorzitterschap van den president der rechtbank, mr. v. d. Meulen, heeft te Haarlem Zaterdagmorgen de vergadering plaat® gehad van crediteuren van het spaar fonds der Zaaulandeche Bank te Krommenie. Aan het rapport van den accounttant, den heer Hamelberg, betreffende het voorin?pig onderzoek naar den staat van den boedel van het spaarfonds ie ontleend, dat bet totaal van het actief is 1.396.621 en het totaal di< pas siva 1.396.505. Mr. van Regteren Altena zeide, dat allee in orde komt, als alle debiteuren betalen. Van lichtvaardigheid of slecht beheer is geen sprake. Men is ongelukkig geweest. Mr. Vis adviseerde de surséance aan te ne men. Hierna werd tot stemming overgegaan. Met 8 stemmen tegen verklaarde de verga dering zich voor surséance. Aa. Dinsdag uit spraak. HET NEDERL.-BELGISCH VERDRAG. De Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de vertegenwoordigers der afdeelingen van het Nationaal Comité van actie tegen het verdrag' met België is eenstemmig tot het be sluit gekomen dat het verdrag ook na de uuigebracbte wijzigingen volstrekt onaanne melijk is gebleven. Een geschrift waarin deze meening wordt toegelicht en de m'-iuorie van antwoord uitvoerig weerlegd, zal eerlang ver schijnen. Men is van mëening, dat noch de Schelde- regeliug, noch de eenzijdige verbintenis in take de scheepvaai t-kanalen voor Nederland te aanvaarden zyn, ,dat van aanvaarding J. de J. is in de Gouda verdronken, was onder het over het jwde lokaal der groenten geraakt, waardoor redding niet Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwar- tet en eolisten (contra alt-tenor, piano). 1.20- 2.20 Orgelconcert van St Lawrence Jewry. 3.35 Schoollezing. Elementary music and mu sical appreciation. 4.20 Causerie. 4.35 Con cert van ’t Marble Arch-pavilion. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Omroep voor Europa. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fransche lezing: Lettres de mon mou lin. 7.45 Piano-etudes van Scriabin. 8.00 Causerie. 8.209.05 Het versterkte orkest (van Manchester uitgezonden). L. Evans Wil liams, sopraan. De Welsh players in: Al bert’s Way out”, comedle in 1 acte van Evans. 9.05 Lezing: Music and the ordinary listener. 9.20 Weerbericht, nieuws. Taptoe, door de Aldershot band, pijpers, hoornblazers en tamboers. 10.55 Dansmuziek. 11.4212.00 Vervolg van de Taptoe. Parfje „Radio-Paris”, 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- oello). 505 Concert. L. Radisse, cello. M. Ca rnot, piano. 8.20 Engelsche les en neiuws- ber. 8.50 Concert KAnigswUsterhausen, 1300 M. 8.50 Gedichten voorlezing (Vegesaok, Bec ker en andere). 9,20 Concert Duschnitsky sopraan. B. Betel tenor. Daar na nieuwsber. Bruseei, 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert 8.50 Causerie. 950 Dansmuziek. geweldige overstroomingen in de Kanton zyn talrijke dorpen ver woest en meer dan 100 personen om het le ven gekomen. De schade wordt op 5 millloen Dollar geraamd. De Portugeesche regeering heeft een decreet gepubliceerd, waarbij het parlement wordt ontbonden, benevens alle parlemen taire commiseies, en waarbij alle voorrechten der parlementsleden worden opgeheven. STEENKOOL IN GELDERLAND. Bjj Gedeputeerde Staten van Gelderland is van Ir. J Koster, directeur van de Neder- landsohe Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken, en de heeren Hope en Co., bankiers te Amsterdam, een conces- sle-aanvraag ingekorr.en voor de ontginnig van steenkool, steenzout en aardolie, in een mijnveld, aangeduid met den naam Gelria, 'groot ongeveer 12.000 H.A., gelogen in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenk) en Eibergen. ZAANLANDSCHE BANK. Naar aanleiding van het verzoek om sur séance van lietaling, ingediend door de Zaan- landsehe Bank, gevestigd te Krommenie, werd Zaterdagmiddag in het Paleis van J»4- tltie te Haarlem een rrediteurenvergalering gebonden, vnder leiding van den president der Rechtbank, mr. van der Meulen. Een groot aantal crediteuren was aanwe zig. Voorts mr. dr. W. P. Vis, bewindvoerder; mr. M. van Regteren Altena, advocaat dw bank; de heer W. A. Hamelberg, deskundige, door de Rechtbank benoemd en de directeur der Bank, de heer A. de Ruijter. Naar aanleiding van eenige vragen deelde mr. Vis mede, dat er drie wegen openstasn: geleidelyk liquideeren en zooveel mogelijk bedragen nitkroren of: reorganisatie, of: fail lissement. Do crediteuren- moeten zich nu af vragen: wat is voor mij voordeeliger? Er is nog eert bedrag van vier millioen aan de biteuren. Het is nog niet te zeggen wat ont vangen zal worden. Spr. gdviseerae tot ge leidelijke afwikkeling. Het plan der directie ie: zoo mogelyk te reorganiseeren. Mr. Vis legde er den nadruk op, dat, in dien het bedrijf niet loonend blijkt, net dan zeker niet zal worden voortgezet. De heer Veldkamp bejammerde het, dat, al konden dan geen cyfers gegeven worden, de directie in ’t geheel niet* mededeelde. Mr. Vis zeide dat de groote moeilijkheid fc, de conclusies uit de cijfer» te trekken. Spr. kon wel mededeelen, dat de reserves weg zijn en dat het kapitaal vermoedelijk ook weg is. Overigens worden de cyfers beïnvloed door -de toekomst Spr. herhaalde zijn ad vit* vóór de surséance te stemmen. Hierna werd gestemd. Met 6 stemmen tegen verklaarde Je verga dering zich vóór de surséance. De Rechtbank zal Dinsdag a.s. te U uur uitspraak doen. De Activa bedragen volgens rapport van den heer Hamelberg In totaal 5.711.629, ae Passiva 4.354.395 en de zee is volkomen rustig. Alle Congressisten zijn wdvarend. Zaterdag seinde hij: Het is prachtig weer. Z. EX. H. Mgr v. <1. Wetering en de overige Congren- sisten maken het uitstekend. Morgen (Zondag), des morgens otn 10 uur, zal een gezongen H Mts worden ongedra gen, waaronder uitstelling van net Al lerheiligste. Ingevolge den afgekondigden lock-out in Duitschland zijn 4000 arbeiders zonder werk, en meer dan 80 schepen gedwongen, in de haven te blijven liggen. De Hongaarsche ministerraad heeft z(jn aanhankelijkheid aan graaf Bethlen uitge sproken naar aanleiding van de beleediging dezen te Genève aangedaan. Tengevolge van hevig kabaal der oom- munisten moest de vergadering van de Tbjechoslowaaksche Kamer geschorst wor den. De regeeringstafel werd aan stukken ge slagen. Door provincie Ir. Nierstrasz, urt Hilversum, een der slachtoffers van het auto-ongduk, dat tusschen Bussum en Hilversum is voorgevallen, is, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden- Onder St. WiBebrord is Wijdag tijdens een kort, doch hevig onweer, de bliksem geslagen in de woning van W. H., met net gevolg, 4pt het geheefe huis een prooi der vlammen werd. In verband met de mishandeling met doodeliiken afloop te Amby, waar bij de smid K. te Maastricht om het leven kwam, is door de marechaussee zekere M. W. gearresteerd. In een onbewaakt oogenblik is de 4-jarige Th. W. van boord van het in de Spoorweghaven te Rotterdam lig gende Rijnschip „Vertrouwen” geslagen. IXe vader sprong zijn dochtertje na en heeft haar vrij spoedig opgeiiaald, doch de dood moest reeds geconstateerd worden. LXe vierjarige Houtmansgracnt te Het jongetje v water uitgebou' veiling t mogelijk bfeek. Een Urker visscher heeft uit de Noordzee met zijn visdinet het lijkje opgehaald van een knaapje. Het is her kend als het tweede vtin de beide zoontjes van Groen, die onlangs bil de zeesluizen bij het Ververschlngskamud te Scheveningen zijn verdronken. Dinsdag 15 Juni. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 6.307.80 Engelsche Ie* door den heer Fred. Frey. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10—10.30 R. K. Ra- dio-omroep, met medew. van mej. Frouwe Boomgaard, uit Haarlem, piano, mej. Louise Wijngaarden, van ’t concertgebouw te Am sterdam, viool. Hr. H. W. Spendel, uit Lei den, bas. Spreker G. D. Zegers, secretaris van het Zielkundig Beroepskantoor te Utrecht 1. Konzert, sonate, F. W. Veracini, a. Ritornello (Largo(. b. Allegro con fuoco. c. Menuet, d. Gavotte, e. Giga (Presto). Piano en viool. 2. Aria „Es ist genug”, uit Elias, Mendelssohn. Adore Te, H. W. Spendel. Ave Maria, Josef Rheinberger. Bas. 3 Nocturnes in E-mol en Cis-Mol, Chopin. Plano. 4. Si- cilienne, v. Paradis Dukskin. Menuette, Mo zart. Piano en viool. 5. De heer G. D. Zegers: De Katholieken en het vraagstuk der be roepskeuzevoorlichting. 6. Sonate in A-dur, Brahms, a. Allegro, b. Andante tranquillo, vivace, c. Allegretto grazioso (quasi andante) Piano en viool. 7. Menuet antique, Paderews ki. Intermezzo in C-dur, Brahms. Piano. 8. Minnelied, Am. Spoel. In ’t Woud, G. Rij ken, Bas. 9. Danza Espanola (Oriental!, Gra nados. Chant Hindou. RimskyKorsakoff. Poupee valsante, Roldini-Kreisler. Piano en viooL MBnstre, 41* M. r> 1.352.50 Moxart-symphonieön. Orkest 4.20 Lezing: Das Gehehnnie der Pyramiden. 4.90 Lezing: Geh fleiszig um mH deinen Kin- dern. 5.35 ötrauss-rnnzfek. 6.958 paanache let 7.20 ItaHaansche les. 8.20 Robert Koppci- avond. Zang, muziek en declamatie. BANDIETEN OVERVAL. Zaterdag deden vier bandieten te New- York een inval in het kantoor eener groote bandeleon dementing naby de havens, met het doel de kas te berooven. Zij hadden zich echter misrekend en bevonden zich plotse ling in een vertrek met meer dan vijftig menschen, in plaats van de drie, die zy daar verwacht hadden. In hun angst begonnen zij in het wilde weg om zich heen te schieten, waarbij een jonge typiste werd gedood en een andere zw-iar werd gewond. Op hun vlucht schoten rij nog een derde typiste neer, en hoewel door het schieten en het hulpgeroep talrijke employés uit de omliggende kantoren waren t< ege- snekl. die de in razende vaart met een auto wegrijdende bandieten een hagel van bak steenen achterna zonden, slaafden de mo-w- denaars erin ongedeerd te ontsnappen. EEN DUBBELE MOORDENAAR VRIJ GESPROKEN. Groot opzien heeft te Berlijn verwekt, dat een voormalig wachtmeester der veiligheids politie, Gerth geheeten, die een jaar geleden twee vrouwen, moeder en dochter vermoord de en ze daarna beroofde, na een langdurig proces door het Hof van Gezworenen te Bar- Wn is vrijgesproken. De moord wa« door den wachtmeester in beschonken toestand ge pleegd. Alle deskundigen kwamen tot de conclu sie, dat de moordenaar ook by gering gebruik* van alcohol in een staat van ontoereken- baarheid verviel. EEN GEWELDIGE CYCLOON. Een geweldige cycloon, vergezeld gaande van een hevige slagregen, heeft In den nacht van Zaterdag op Zondag Genève, Cbaux-de- f Fonds en de omliggende landstreken geteis terd. De cycloon heeft ongeveer 6 minuten geduurd. Er werden 3 personen gedood en talrfjken gewon’d. Een geheel bosch werd met den grond gelijk gemaakt en niet minder dan 18 boerenhoeven werden weggevaagd, vaar- bfj een groote hoeveelheid vee verloren ging. Dok te Bemèse (Jura), Delemont, Basel en Neuchfttel werd enorme schade aangerieht. Doordat het telegraaf- en telefoonverkeer ontwricht is, zijn nog geen nadere bijzonderhe den bekend. I tyoensdag zijn we het EngelscS Ka naal gepasseerd. Er stond een stevige bries, welke het water in hevige be roering bracht, waardoor de zee een woest, doch niet minder groot schouw spel oplevérde. Verschillende passagiers kregen last var. zeeziekte. Monsei^eur de Aartsbis schop, de krasse grijsaard, echter bleek andermaal de sterks.’ man, op wien de elementen geen vat hadden. In een tweedie radiobericht, dagtee- kenend van 11 Juni, meldt de corres pondent het Volgende: We hebben thans duizend mijl afge leid. Het weer is np veel beter on de zee is kalmer geworden. Heden hielden de Congressisten een oefening ter eere van het H Hart Be Zeereerw, Pater W. van Dijk. O.EJb.A., lid van het Permanent Co mité der Intern. Eucharistische Congres sen en thans tevens secretaris van de Sectie der Nederlandadue taal, hield eon predikatie terwijl Mgr. H. van de We tering zelt de Akte van Toewijding tot het H. Hart uitsprak. Des morgens werden veertien H. Mis sen opgedragen; om 8 uur celebreerde ;Mgr. de Aartsbisschop. i De gezondheidstoestand van Mgr. is steeds zeer goed; ook de overige Con gressisten maken bet thans wel Een derde draadloos telegram van boord der „Nienw-Amsterdam” hiidt ah; volgt: We genieten thans van pra htig weer Het Engelsébe Vakvereenigingscongre* hèeft tegen de nota aan sowjet-Rusland door de Engelsche regeering geprotesteerd. De Mynwerkers-Federatie beeft een nieuw manifest gepubliceerd. „Wy verlangen”, aldus het manifest, „loo- Ben en een overeenkomst, die ons in econo misch opzicht veiligheid zullen verschaffen en die voorzien in een behoorlijk systeem, waarbij de loonen der mijnwerkers worden vastgesteld en hun arbeidsvoorwaarden wor den gegarandeerd, zonder voortdurende Strubbelingen”. BOTSINGEN TUSSCHEN SOCIALISTEN EN FASCISTEN. Vryagavond is het te Genève tusschen so cialisten en een aantal leden eener fascisti sche Italiaansche vereeniging tot botsingen gekomen tijdens een byeenkomst, georgani seerd door de sociaal-Jemocratische party te Genève en een aantal italiaansche sociaai-de- mocraten ter herdenking van den moord op Matteottl. Er zijn verscheidene gewonden, waaronder eenige fascisten. Zelfs werd met revolvers geschoten in de zaal, waar Je bij eenkomst plaats had. De Italiaansche consul zou het voornemen koesteren by den Zwitsersche Bondsraad en de regeering van het kanton Genève te pro- tea beeren. HET INTERN. EUCHARISTISCH CONGRES. De bijzondere correspondent van de „Msb.” aan boord waarmee Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, en de apdene Ncderfandsche Longressisten de reis maken naar New- York, om deel te nemen aan het Inter nationaal Eucharistisch 'Congres te C(hi- cago, seinde draadloos het „volgende in den morgen yan 10 Juni; DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op de spoorlijn Enschede-Hengelo is Zaterdagmorgen qp een pnbewaakten overweg de wagen van den kolenhan delaar H. uit Twekketerveld aangere den door den trein. Het ongeval liep betrekkelijk goed af; paard en bestuur der bekwamen geen letsel, alleen de wagen werd vernield. ONTAARDE ZOON. De 82-jarige wed. F. uit de Poort straat te Rotterdam heeft bij de politie aangifte dédain, dat haar 4S-jarisre zoon F. E. J., van beroep kellner, die bij naar inwoont, haar herliaaldéiiik mis handelt. Vrijdag trad de ontaarde zoon tegen zijn oude moeder op ziuk een wijze op, dat de byren zich in het ge val mengden en den man de Poortstraat uitjoegen. Tegen J. is proces-verbaal opgemaakt. JENEVERSTOKERS. Belgische douane-beambten hebben na bil de grens, onder Baerle-HeTtog, een auto aangehouden^ waarin twee reizigers, die trachtten een hoeveelheid van 500 liter jenet-er uit België naar Holland te smokkelen. De auto kwam in ’t donker in volle vaart uit de richting van Turn hout en daar de bestuurder op de eer ste sommatie niet stilhield, sprong een andere beambte, die korter igi de grens had1 post gevat, plotseling te schijn en dwong den bestuurder eenige schoten den auto tot staan te brengen. Tegen beide inzittenden Hollan ders uit ('haam en Ginneken we;d proces-verbaal opgemaakt, waarna zii tegen een borgstelling van 20.000 franks op vrije voeten werden gesteld. Auto .en lading werden in beslag genomen. Zaterdagavond is het te Amsterdam tot ernstige onregelmatigheden gekomen, toen ter zake wederspannigheid een ar restant naar het bureau Stadhouders kade werd gebracht. De ijian had gewei gerd op bevel van de politie af te stap pen, toen hem zulks gelast werd, in verband met de drukte bii de roeiwed- strijden in den Amsfel. Het publiek, ten getale van 5 A 600 man, begon op te dringen Twee agenten t achtten (je m«i- schenmassa verder opdringen te beletten en voerder eenige charges uit. Hiermcfa was de tegenstand niet gebroken- Plotse ling werd uit het publiek met een scherp voorwerp gegooid, waardoor een agent zwaar aan het hoofd werd gewond, zoo- dat dr. Heyermans overbrengirs? naiw het Binnengasthuis noodzakelijk achtte Het gelukte de politie den dader na eert achtervolging te pakken te krijgen, waar- na ook deze arrestant onder hevig vey- zet naar het bureau werd overgebracht Het bleef nog geruimen tijd onrustig) en bii ,een der charges, die vervolgens nog werden uitgevoerd, werd nog- een derde gearresteerd. SLUW OPLICHTER, Bii de politie te Haarlem zijn ver schillende klachten ingekomen over den 30-iarigen A. van die een kantoortje hield en aanbood administrative dien sten te verrichten. Op die manier had hii verschillende slachtoffers gemaakt, o.a, den caféhouder v. U, B, die ver telde voor f600.— te 'zijn opgeNchlL Bovendien zijn er verschillende 'perso nen, die kwamen om geld te Jeenen, waarvoor zii dan eerst >r 5 voor onkos ten moesten storten maa,r van de lenin gen kwam niets terecht. Nu is het kan toor gesloten en Van M. is weg. Zijn hospita krijgt eenige maanden huur van hem; zij had hem verschiBemde som men geld geleend, doch nooit er iets van teruggezien. Ttrode Kamer <1er Ftaten-Generaal. waarin zy bij voorbaat wenscht te protestveren te gen dc evintueele aanneming van hot voor re* telde ontwerp eener Weeldevorterii>£sbe- faieting, daar dit ontwerp niet® anders bete kent d«n ren aanslag o van liet induetritele Zuii ook geenerlol politieke, buiten den inhoud van het verdrag om gaande voordeelen te verwachten zyn en met namwyreen verbete ring in de algemeene gezindhekl van het Bel gische volk jegene het Nerleriandaehe. en dat derhalve verwerping van het verdrag ge boden is. ARBEIDERSWONINGBOUW. De Minister van Arbeid. Handel en Nyver- heid heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden, waarin-hij herinnert aan zijn circulaire van 17 Maart j.l, waarby o.a. werd verzocht by voortduring de aandacht gericht te hóuden op de mogelykheid tot ver laging van grondprijzen enz. In geen geval zon kunnen worden toege- ataan, aldus de minister, dat meer in reke ning wordt gebracht dan de prijs, dien de grond zou moeten kosten, indien by ophoo- ging. bestrating en rioleering de uiterste so berheid ware betracht. Het wil den minister voorkomen, dat in grootere gemeenten behoudens een enkele uitzondering, de grondprys pei woning een bedrair van f 500.niet beboeft, te over- sebryden en dat in de kleinere gemeenten met een aanmerkelijk lager bedrag zal kun nen worden volstaan. DE VERMISTE LOODS8CHOENER. Op de derde zitting van de bijzondere com missie die een onderzoek instelt naar het ge beurde met den loods*choener. Terschelling II. werd o.a. opnieuw als getuige gehoord de schipper Zeijlemaker. de broer van den ver dronken schipper. Hij was zeer aarzelend in zijn antwoorden, Op een vraag antwoordt getuige nog dat hij meent dat. Radio nuttig zou zyn voor de loodsschepen. Vervolgens werd nog gehoord de heer B. Roda, die mededeelde dat de loodeschepen bij N. W. storm niet van den wgl kunnen. Op de vragen wat er door hët personeel werd gezegd, of er gemopperd werd over de straffen en het binnengaan by storm weigert get, te ajitwoorden. Pres.: Weet u het dan niet of wilt U het niet zeggen? Get.: Ik wil der liever buiten biyven. Pres.: Dat gaat niet. Als U 't niet weet, weet u 't niet, maar „ik wil d’r liever buiten blijven” dat kan bier niet. Get.: Ik wil d’r toch liever buiten biyven. Pres.: Weet u het dan niet? Get.: Neen, ik weet het niet Een lid der commissie vestigde de aan dacht van den president er op, dat als men op Terschelling zegt: Ik weet het niet dit beduidt: ik hou me d’r buitenl Pres.: Is dat zoo, getuige Get.: Dat weet ik niet. De zitting werd gesloten. Het zal van i beraadslagingen der commisele afhangen nog nieuwe getuigen worden gehoord. BARON WITTERT VAN HOOGLAND. Dr. E. B. F. F. Baron Wittert van Hoog land, die dezer dagen wegen» gezondheidsre denen de herbenoeming tot voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid niet aan vaardde, is ook voornemens zich uit het po litieke leven terug te trekken. Hen steil zich niet meer herkiesbaar voor de Eerste Kamer en is ook voornemens te bedanken voor den Haagschen Gemeenteraad EEN INLICHTINGSDIENST. De gemeenteraad van Luik heeft besloten, aan de regeering den wensch mede te deni m, dat een dienst zal worden ingesteld, welke by het wassen van Maas en bijrivieren snel alle Inlichtingen verschaft en rond zendt. De ze dienst zou in betrekking staan met Neder land en Frankrijk. LUCHTPOSTDIENST OP LONDEN. De dlrecteur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat met ingang van 15 Juni a.s. een tweede luchtpostdienst op Londen wordt opend. Voor verdere inlichtingen worden langhebbenden verwezen naar de kantoren der posteryen. BEZOEK VAN DEENSCHE DUIK- BOOTEN. Zaterdagochtend zjjn te Amsterdam aange komen drie Deensche duikbooten, de „Rota” „Flora” en „Billona”, metende 300 ton, en komende van de Deensche haven Lemvig. De flottielje biyft een week te Amsterdam. DE HOND ALS TREKDIER. De Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw heeft een circulaire gericht aan de Comrqissariesen der Koningin in de onder scheidene provinciën, met verzoek hem hun gevoelen mede te deelen omtrent de vraag of een absoluut verbod om den hond als trekdier te gebruiken, dan wel verscherping van de bestaande beschermende bepalingen, vervat in de Trekhondenwet en hare uitvoe- ringsvoorschriften, de belangen van hen, die den hond al» trekdier plegen te gebruiken. niet zoodanig zouden schaden, dat bedoeld verbod of bedoelde verscherping tot eiken prys vermeden moet worden. GROOTE ENCYCLÏEK-MEETINO TB AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het Zevende Lustrum der uitvaardiging van de Encycliek Rerum Novanim door den Paus Leo XITI werd gis teren in de Hoofdstad een Encycliek-meeting gehouden, welke georganiseerd was door hei Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond In het Bi»iom Haarlem. De vergaderingen gin gen vooraf door een demonstratie. Te een uur vertrok de stoet van het gebouw van den R. K. Volksbond in de Derde Hugo de Grootstraat. Aan de demonsti^itie werd deel genomen door 49 afdeelingen uit het Bisdom Haarlem, bovendien liepen eenige R. K. Kamer- en Statenleden. In den stoet wer den tal van vaandels meegedragen. Er waren ongeveer 5000 deelnemers. In de Albert Cuypstraat by de Sweelinckstraat splitste de stoet zich in twee deelen. De eene afdeeling begaf zich naar de Vredeskerk in de Ferd. Bolstraat, waar het woord werd gevoerd door den heer Alphons Laudy en Pastoor Filby. Dc rest van de deelnemers begaf zich naar do groote Willibrorduekerk aan de Ceintuur baan. alwaar gesproken werd door Rector J. G. Jansen en den-heer Alphons Laudy. Morgen komen wy op deze meeting nader terug. DE WEELDEVERTERINGSBELASTING. Door de Liniburgsche Liga is, in verband met het ingediende ontwerp Weelde verte ringsbelasting, een adree gezonden aan de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 2