„ONSBLAD” N*. ISO. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: rfO.2fafecM aanbotf* bfvo^ j <1 FEUILLETON. EEN OFFER. Verspreide Berichten. Dinsdag JmI 1WI postgiro iMMdk jtoe jraargaag EEN ALGEMEENE NER. BURGER WACHTENDAG. BUITENLAND. f 36,—f BINNENLAND. DE UTRECHTSCHE LUSTRUMFEESTEN. GOED TEEKEN. Abonnementsprijs i ftr kwartaal voor Alkmaar f 2- Foor buiten Alonsarf 2 BS Met Geïllustreerd ZtmdtpWzó 0 60 f hooger. alle abonné’a wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 600, Awertentieprljsi Van 1—5 regels-f 1.25: elke regel meer 10.25; per regel f (U5; Rubrnk .Vraag en uitbetaling per plaatsing f 0.60 f 4OO,—, f 200,—, f 1OO,—f 60? DE OVERSTROOMINGEN IN HET BUITENLAND. Korte Berichten. POSTGIRO 104863, POSTGIRO 104M3 ■CDACT1B No. «M in (Wordt vervolgd.) I haar een werd HET BANKSCHANDAAL IN ITALIC. Het bankschandaal, waarover wy gisteren reeds berichtten, betreft de Landbouwbank van Panna die failliet is gegaan. Een inge steld onderzoek bracht aan het licht dat de administratie der bank zich heeft schuldig ge maakt aan valsche verklaringen in verband met het gestorte kapitaal, het uitkeeren van niet verdiende dividenden, het misbruiken van de middelen der bank en aan het ver. valschen van de balans. De meest opzienbare arrestatie is die van graaf Lusignon, professor in het Romeinscb recht aan de universiteit van Florence, ad vocaat, politicus van naam, tevens burge meester der stad. Hoewel fascist geworden werd hij uit de partij gezet doch werd later weer aangeno men. Zijn voormalige broeders fascisten heb ben den val van dezen grooten man dan ook naar behooren weten te vieren. Er wordt zelfs beweerd dat op het bericht zijner arrestatie in de naburige dorpen de kerkklok werd ge. luid. gebracht het wetsont- ng van den achturen. „Uitstekend als altijd. Ik zie een leeuw, niet NOORD-HOLLANDSCH DAGBLA „Gij kunt u natuurlek wel denken, om een 1 geheel ongedwongen klonk, het gesprek. n pleegt, zich toch niet zonder de harde [zakelijkheid in het bol van den leeuw te JUBILEUM K. TER LAAN. Zondag herdacht de heer K. ter Laan den dag, dat hij voor 25 jaar tot Kamerlid werd gekozen. Het feest werd in huiselijken kring gevoerd, de officieele huldiging zal in Sep tember te Den Haag plaats hebben. ZIMMERMAN GEHULDIGD. De Oostenrijksche Bondspresident Hainiseb ontving gisteren den commisaaris-generaa Zimmerman, en verleende hem het groots gouden eereteeken der republiek aan een lint. De president overhandigde den heer Zimmerman, tegelijk met dit eereteeken, een door hem persoonlijk onderteekend portret. Hierna had ter eere van den vertrekkenden eolhmissaris-gejieraal een déjeuner bij pre sident Hainisch plaats, waaraan de bonds kanselier, de vice-kanselier minister Schürff en verschillende leden van het corps diplo matique deelnamen. Des avonds gaf de bonds kanselier een souper ter eere van Zimmerman De bondskanselier bracht een speech op Zim merman uit, die deze met eenige woorden van dank beantwoordde. Een critieke toestand? Generaal Aguiera, die als verdacht van deelname aan het complot tegen bet leven van Primo de Rivera in hechtenis werd geno- 1 ingesloten. Het gai keert, onder leiding PANGALOS’ WETBOEK VAN STRAFRECHT. Naar uit Saloniki wordt gemeld, zijn in het nieuwe wetboek van strafrecht, dat onder in vloed van Pangalos* hervormingsstrevingen tot stand kw^m, zeer strenge straffen tegen duel en echtbreuk opgenomen. Deelnemers aan een duel worden elk met 6 maanden gevangenisstraf bedreigd en we! reeds wegens uitdaging tot en aanneming van een duel. Wanneer het duel rust den dood van één der deelnemers eindigt, wordt de ander tot 25 jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Wanneer hij echter een regel van het deul overtreedt, wordt hij ale gewoon moordenaar gestraft. Ieder, die een duel uitlokt, wordt met zwa re (13 jaar) kerkerstraf bedreigd. De secundanten worden als medeplichtigen over een duel in hun bladen bericht wordt, krijgen 3 maanden kerkerstraf. Iedere man en iedere vrouw, die echt breuk pleegt» wordt met 2 jaar kerkerstraf bedreigd. Te Inowrazlof (vroeger Hohensalza) werd de politie, ^Ue een socialistischen optocht wij de ontbinden, door de demonstranten aange vallen. De politie moest van haar vuurwape nen gebruik maken, waardoor 3 personen werden gedood en 14 gewond. DE MIJN-DEBATTEN IN HET LAGERHUIS. Sir Arthur Steel Maitland, de Minister van Arbeid heeft in het Lagerhuis in tweede le zing in behandeling gi werp inzake de invoeru dag in de mijnindustrie. Stephen Walsh (Labour) stelde verwer ping van het ontwerp voor, op grond van de overweging, dat het de werkgevers steunt bQ hun eiseben inzake verlenging van den ar beidstijd der mijnwerkers, geen remedie be- teekent, doch daarentegen de moeilijkheden van de mijnindustrie verergert, erop gespitst is bet bestaande geschil te verscherpen en te bestendigen en in directe tegenspraak is met de adviezen van de koninklijke com missie. Ook andere Labour-leden keerden zich te gen het ontwerp. Mr. Whitely zeide oan., dat het ontwerp de mijnwerkers meer dan1b jaar terug zou zetten; het geldt hier een, zeer retrogressief voorstel. In het Britsche Lagerhuis verklaarde de onderstaatssecretaris voor de Mijnen, Lakie Fox, dat tusschen 1 Mei en 24 Juni in totaal 685.000 ton steenkolen zijn geimporteerd, en wel uit Duitschland 221.000 ton, uit België 154.000 ton, uit Nederland 61.000 ton, uit Frankrijk 43.000 ton, uit Polen-15.000 ton, uit Zweden en de Ver. Staten 81.000 ton en uit Canada 8000 ton. HET NED.—DUITSCHE HANDELS- VEgDRAG. Het wetsontwerp tot goedkeuring van liet verdrag tot aanvulling van bet Neder- landsch Duitsche Verdrag van handel et> scheepvaort heeft de K. v. K. te Rotter lam aanleiding gegeven zich tot de Tweede Ka mer te wenden. De K. v. K. verzoekt aan de Tweede Ka mer haar goedkeuring aan het verslag te onthouden. Het schijnt in de bedoeling te liggen I» 1928 wellicht bij gelegenheid der Olym piade een algemeene Nederlandsche Bur gerwachtendag te houden. DE INVALIDITEITSWET. Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland heeft zich met een schrijven tot den Minister» van A. H. en N. gericht, waarin erop, wordt gewezen, dat het meermalen voorkomt, dat arbeiders te voren zelfstandigen in DE SPAANSCHE REVOLUTIE. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat het bericht uit Belgische bron, vol gens hetwelk Barcelona en Valencia zich in de handen van revolutionnairen zouden be vinden, volkomen onjuist is. De Spaansche souvereinen hebben gister avond te Parijs met den Spaanschen gezant, Quinones de Léon, en hun gevolg, sohouwburgvoorstelling bijgewoond. Er bun een ovatie gebracht. Gemeld wordt nog, dat een bezoek is ge bracht aan president Doumergue en dat de lunch werd gebruikt in de Spaansche am bassade. In den namiddag werden de courses bijge woond. ken in het gezicht. „Eh bien, ik zie aldus, dat we elkaar be grijpen, want met de verzekering, dat ge geen geld hadt, zijn wij immere nog altyd sangevangen Dat het in mijn bedoeling zou liggen, om den wheel acht dagen voor don' vervaldag te betalen, kunt ge toch zeker zelf wel niet gelooven, want iets dergeljjku is volgens mijn overtuiging wel nooit op aar de voorgekomen. Wij moeten integendeel nog eens voor drie maanden prolongeeren.” „Prolongeeren? Voor drie maanden pro longeeren? het spijt mij zeer, mijnheer de ba ron, doch ditmaal is het helaas totaal ónmo gelijk.” Nordenholz echeen de afwijzing met zeer ernstig op te nemen. „Kom, mijn oude vriend, denkt ge, dat ik daar nu wat van geloof? Natuurlijk, dat ik u dien dient, t goed betalen zal.” ^Spreek niet van betalen, baron, even alsof ik een woekeraar ware. Het zal toch zeker uw bedoeling wel niet wezen om een eerlijk man te krenken, wijl hij het uit aangeboren goedhartigheid niet over zich heeft kunnen verkrijgen om u een dienst te weigeren. Of heb ik maar één penning meet vaa u genomen dan vijf procent?” 35. Zijn ui ter lijk heeft iets buitengewoon waardigs en vertrouwenwekkends. Het zil vergrijze haar komt voortreffelijk uit op het goedige, vleezige, met een rooskleurig waas overdekte gelaat, en de dikke handen, met de korte plompe vingers, die bijna onafge broken over het sneeuwwitte vest, op het ronde buikje gevouwen zijn, schijnen van een werkzaam, welbesteed leven, en van de behaaglijke rust van een vreedzamen ouden dag te verhalen. Alleen de oogen van mijn heer Ehrenfried Klingen berg passen niet te best bij het onschuldige innemende beeld van zijn persoonlijke verschijning. Wel is het niet zeer makkelijk, om tot een bepaalde meening over deze oogen te geraken, want zij ver schuilen zich achter de blauwachtige glazen van een gouden bril, maar scherper toekij kende bemerkt men toch, dat ze zeer kleit’, zeer beweeglijk en van zekere loerende lis tigheid z<jn, die een zichtbaar contrast vormt met de bijna kinderlijk goedige uitdrukking der gelaatstrekken. Telkens wanneer zich de electrieche schel van de winkeldeur doet hooren, wordt de dikke tusschen de glazen kasten bevinder.de portière een weinig op zyde geschoven en mijnheer Ehrenfried Klingenberg eerbied- CAILLAUX’ PLANNEN. De wijziging in het gouverneurschap van de Banque de France, is een gebeurtenis, die wijst op de richting, welke Caillaux met zjjn_ financieele plannen zal inslaan. Het is bekend^ dat Robineau met minister Peret van meening verschilde ten aanzien van de rol, die de bank, en met name de goudreserve der bank, zou spelen by de sta bilisatie van den franc, en dat ditzelfde ver schil van meening ook gerezen is met minis ter Caillaux, hetgeen thans tot zijn ontslag heeft geleid. Herriot heeft in een Villefranebe-sur-Sadne gehouden rede o.m. gezegd: De huidige regeering zal een zware taak hebben, doch de steun der republikeinen zal haar niet onthouden blijven. Het isen eerste plicht, het volk duidelijk te maken, dat de technisch-financieele kwesties een groote rol moeten spelen en dat er geen mogelijkheid bestaat, als door een wonder verbeterüi den toestand te brengen. Het financieel stel van Frankrijk zal onvermijdelijk langen tijd in beslag nemen en het land zal zich slechts door den ingespannen arbeid van bet geheele volk kunnen herstellen. RELLETJES TE YPEREN. Zondag hebben te Yperen relletjes plaats gehad bij de onthulling van een monument der 160 gesneuvelden uit die stad. De Vereeniging van Oud-Strjjders had den burgemeester verzocht op het stadhuis, naast de nationale vlag, de geel-zwarte, Vlaam- sche, vlag uit te steken. Toen de burgemeester dit wei^rde, wil den de oud-strjjders niet deelnemen aan de optocht en hielden een tegen-demonstratie. Bij relletjes, die ontstonden, moesten de gendarmes chargeeren, om de kalmte te her stellen. DE BELGISCHE SPOORWEGEN. De Belgische ministerraad voltooide zijn besprekingen over het ontwerp in zake de autonomie der staatsspoorwegen. Van Sep tember af sullen deze spoorwegen geëxploi teerd women doer «en maatschappij, de Société National des Cbemins de Fer Bei ges. De maatschappij zal aandeelen uitgeven, welke de spoorwegen tot onderpand zullen hebben. De eerste tranche zal twee milliard francs sehatkistbons, die op 1 December a.s. francs schatkisitbone, die op 1 December a.a.~ rervallen, geconsolideerd zullen kunnen wor den. Drieduizend man van het tydelyk per soneel zullen ontslagen worden en de spoor wegarbeiders, die den zestigjarigen leeftijd bereikt hebben, zullen gepensionneerd wor den. De pensioengerechtigde leeftijd' is thans 65 jaar. POLEN EN DE VOLKENBOND. In het officieele orgaan van het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, de „Nowy Kurjer Polski”, is een artikel gepubli ceerd, dat in politieke kringen groot opzien wekt. In dit artikel wordt namelijk te verstaan gegeven, dat, indien Polens eisch tot 't ver krijgen van een permanenten zetel in den Volkenbondsraad niet mocht worden ingewil ligd, de toekomst van den Volkenbond ge vaar loopt, daar Polen met de gedachte rond loopt, in een dergelijk geval het voorbeeld van Brazilië en Spanje te volgen, d. w. z. uit den Bond te treden, of zich in geen enkel opzicht meer bij den Bond te interesseeren. PROTESTDEMONSTRATIES IN POLEN. De Poolsche sociaaldemocratische partij organiseerde Zondag tfr'geheel Polen groote straatdemonstraties. «gen de voorgenomen grondwetswijzigingen en vóór onmiddellijke ontbinding van den Landdag en bet uitschr||- ven van nieuwe verkiezingen. Te Warschau trachtten de communisten de socialistische demonstraties te verstoren, waarbij het tot verschillende botsingen kwam. men, Is in de militaire gevangenis te Madrid ingesloten. Het garnizoen van Valencia ver keert, onder leiding van de officieren, in vol slagen oproer. Volgens de laatste berichten moet zich ook bet garnizoen van Palma bQ de anti-dictatoriale beweging hebben aange sloten. Te Madrid en* in enkele andere garni zoenssteden circuleert een manifest, uitge geven door den vooruitstrevenden politicus Alvarez, waarin herstel van de grondwet, het waardig grijs hoofd wordt tusschen de plooien zichtbaar om den binnen treilen de aan een vluchtige monstering te onderwer pen. In de meeste gevallen is het echter na weinige seconden reeds weder verdwenen, want de verkoop blyft uitsluitend aan den chicken, jongen man met zijn droomerig ge zicht overgelaten. Dezen voormiddag echter bad er een zeld zame uitzondering ophezen regel plaats. Een met uitgezóchte elegantie gekleede, bejaar de heer was den winkel binnengetreden, de portière had zich bewogen en onmiddcllijk daarop was het hagelwitte vest van mynheer Klingenberg en alles wat daartoe behoorde, in het magazjjn verschenen. „Ik heb de eer u te groeten, mynheer de baron!” klonk zijn iewat vettige, maar niet temin hoffelijke stem den bezoeker :ege- moet. Het is mij een buitengewoon genoegen, dat gij mij nog niet geheel en al vergeten zyt. Fritzman geef gauw een stoel voor mijn heer den baron Von Nordenholz. Gé komt u vermoedelijk een klein cadeautje uit zoeken, is ’t niet zoo?” De vrijheer had zijn monocle uit het oog laten vallen én bracht op zyn gewone zenuw achtige wijze den zijden zakdoek even tegen het voorhoofd, ’y „Later miseohien, mijn waarde Klingen- berg”, zeide hij met een buitengewone vrien delijkheid. „Voor het oogenblik zou ik u DE PENSIOENWET. De Ned. R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus” heeft aan den Raad van Ministers een adres gezonden, waarin hij be leefd doch dringend verzoekt maatregelen te nemen, waardoor lo. de Pensioenraad in de gelegenheid wordt gesteld alle bij dien Raad ingekomen aanvragen om Inkoop met spoed te behandelen en 2o. art. 134a der Pen. sioenwet zóódanig wordt gewijzigd, dat te allen tijde een ingediend verzoek tot inkoop kan worden ingetrokken. Utrecht heeft gisteren een aanvang ge maakt met de feestviering, welke een week lang duren zal, ter gelegenheid van bet 290- jarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschool. Tal van feestelijkheden staan op het pro gramma. DE NEDERLANDSCHE PELGRIMS IN AMERIKA. De correspondent van de „De Tyd" seint uit Buffalo, d.d. 26 Juni aan zijn blad: Wij bezochten de fabrieken van Ford te Detroit en ondernamen daarna een tocht naar den Niagara Waterval. Beide bezoeken deden ons verbaasd staan en wij hebben onze oogen uitgekeken. Was het bij Ford de geweldige mechanische en technisch organi satorische kracht die onze bewondering wekten, de ontzettende natuurkrachten van de Niagara deden ons stil worden. Monseigneur en wij allen maken het best en de tijd voor de thuisreis begint weer te na deren. begeven.” Mijnheer Klingenberg lacht», en men ken zich werkelijk geen onschuldiger, goediger lach indenken dan de zijne, baron, uitstekend! Grappig er ook precies net uit ah waar?” „Wanneer ik er belang bij had, cm dat beeld vast to houden, dan zou ik u immers ook kunnen zeggen, dat er onschuldig uit ziende roqfdieren zijn, doeh ik ben niet hier gekomen om u vleierijen te zeggen, maar doch, komaan, anders zyt gij zoo onbegrijpe lijk niet uitgevallen, kom mij een weinig ter hulp. Ehrenfried Klingenberg vouwde do wel doorvoede handen boven het witte vest, en draaide langzaam de korte duimen om elkan der. „Hoe zou ik u ter hulp kunnen komen, baron, aangezien ik niet alwetend ben? Of zou mynheer de baron soms de buitengeWono beminnelijkheid hebben gehad, om Uivr te komen om dat kleine wisseltje, dat toch eerst over acht dagen vervalt? Dat zou my in dat geval een buitengewoon genoegen doen, want tegenover een ouden beken den kan men vrij uitspreken ik bevind mij bij den slechten gang der zaken jukt in ver legenheid om contanten. De vrijheer had een sigaar aangestoken en blies den eerbiedwaardigen juwelier ta melijk ongegeneerd een paar dikke rookwoi- We wisten het wel, dat de reorganisatie van onze party goede gevolgen zou hebben: dat de katholieke kiezers zich over *t alge meen nu allemaal in het partijverband goed „thuis” zouden voelen en dat de gevaren van afscheiding of uittreding thans heel veel kleiner zouden blijken. Dat wisten we wek Maar niet hebben we vermoed, dat de re organisatie van onze party zóó spoedig reeds van goeden invloed zou zyiSop vele gees-»* ten in de R. K. Volkspartij. De reorganisatie schijnt in die kringen een verheugenden indruk gemaakt te hebben. Het symptoom zy het ook nog zwakjes ie er. Volgens een verslag je in de bladen toch hield de R. K. Volkspartij Zaterdagavond te Nijmegen een tamelijk druk-bezochte open bare vergadering, waar de heer H. Donders uit Tilburg het program van zijn party nog eens uiteenzette en oji. de verklaring af legde dat nu Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter is geworden van de R. K. Staats party in Nederland, bet vertrouwen der 4e- mocratisehe R. K. kiezers in het beleid der partijleiding kan toenemen. Hoewel de R.K. Volkspartij, aldus vervolgde de spr., van de R. K. Staatspartij niet steeds even groote tegemoetkomendheid heeft te waardeeren, gehad, wilde spr. niet betoogen, dat de R. K. Volkspartij niet tot de oude par ty kan terugkeeren, wanneer blijkt dat de democratische gedachte daar diep genoeg doorgedrongen is en voldoende waarborgen geboden worden, dat de Katholieke democra. ten in de Staatsparty hun recht kunnen vin den. Men ziet wel, d^t de hoofdman der R. K. Volkspartij zich uiterst voorzichtig en uiterst gereserveerd heeft uitgedrukt, doch het feit, dat men thans uit eigen beweging alreeds de mogelijkheid van terugkeer tot de eene Staatspartij ouder het oog gaat zien, is o.i. al een goed teeken. Moge men er in de kringen Ier R. K. Volks partij spoedig toe komen, de groote fout, welke door de afscheiding van de partij cn- Mgenseggelyk begaan werd, te herstellen. Daarna zal dan spoedig blijken, dat in het vaderhuis voor een ieder, die geen onbillijke eiseben stelt, vrede en tevredenheid te vin den zijn. uitschryven van verkiezingen en onmiddel- lyke opheffing van de perecensuw wordt ge- eischt. Mussolini heeft zich streng uitgelaten over het corruptief optreden en gezegd dat al die dieven maar in de gevagnenis moeten. Nader wordt bericht, dat het deficit ca. 60 millioen lire (5% millioen gulden) moet bedragen. Ondertunschen is eveneens gearresteerd de Zwitsersche consyl te Genua, Biaggi, die lid van de directie der bank is geweest. DE VERNIELING VAN DE STAD LEON. Dezer dagen werd melding gemaakt van de vernieling van de in den Mexicaanschen staat gelegen stad Leon als gevolg van het feit, dat de rivieren Gomez. Santiago en Tar- bio buiten haar oevers traden. De stad is ’s nachts letterlijk verrast. Toen de inwoners «liepen, stortte een muur van water ter hoogte van 2S meter van den dam omlaag, huizen, vee en mensclien door het centrum van de etad medesleurend. Allo huizen van adobe (gedroogde modder) ver vaardigd, stortten ineen, toen het water ze bereikte, waardoor enkele duizenden men- schen eep prooi van het water werden. Het water stond Vrijdag drie tot vier voet diep in het spoorwegstation, het hoogste punt der stad. Leon is een der vyf belangrijkste steden van Mexico. Do overstrooming heeft ongeveer duizend dooden geëischt. Rooversbenden zyn op het terrein der catastrophe verschenen. Groote troepenmachten zyn ter bescherming van do bevolking uitgezonden. De Elbedyk by Schnackeburg is op drie plaatsen doorgebroken. Het water steeg zóó hoog, dat Zondagavond alle hulpman- sdiappen moeten worden teruggetrokken m de doorbraken niet meer te voorkomen wa ren. Dientengevolge zijn 12.000 morgen land overstroomd. De omgeving van Gratow en Gerleben vormt één groot meer. Voorts zijn een aantal dorpen in bet dis trict Lychen ernstig bedreigd. Door de overstroomingen van de Oder zyn tot dusverre 20.000 morgen onder water ge zet. Terwy] de daglooner Jost uit Salmond met zijn voertuig over een wqg by Grietbausen reed werd hy door bet booge water vvervallen. Hij kwam met paard en wagen in den vloed terecht en verdronk met zyn paard. Tengevolge van de onophoudelijke zyn de rivieren in Zuid-Polen buiten oevers getreden. Groote schade in richt in bei gebied van Krakau. Ds „rush” van Amerika naar Europa heeft einde dezer week haar climax bereikt. Niet minder dan 12 stoomschepen zijn van NewYork vertrokken, aan boord waarvan zich meer dan 12.000 passagiers bevonden. Me»r dan twintig personen werden te Willow-Springs, in de buurt van Chicago, ge dood, doordat een tramwagen ontspoorde en op een anderen wagen liep. Uit Rome wordt gemeld, dat de aard beving in de provincie Foggia tweeduizend huizen verwoestte in de dorpen San Archan- gelo, Armilto, Apollachia en Monolito. Op de m(jn van de Greppiner-Werke bfj Delitzsch heeft een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij vyf arbeiden bewusteloos werden, van wie een is overleden. Op bet vliegveld Aspern by Weenen zyn zes bombardmentsvliegtuigen van Fransch fabrikaat geland, met 2000 K. O. aan bommen aan boord, welke voor Polen bestemd zijn. Er worden nog 26 andere vliegtuigen van dit soort verwacht. Duitsch land had den doortocht geweigerd. In het Klrgiezen-gebied werden 140 gevallen van pest geconstateerd, waarvan 80 met doodelyken afloop. De sterfgevallen nemen dagelijks toe, zoodat in heel het Kir- giezen-gebied door de Sovjet-Regeering de staat van beleg moest worden afgekondigd. gaarne een paar minuten onder vier >oogen willen spreken.” ,Jk sta geheel tot uw dienst, mynheir de baron.” Hy sloeg de portière op zyde cn liet den vrjjheer voorgaan in het aangrenzende kabinet, welks eenvoud een merkwaardig contrast met de overladen pracht van den winkel maakte. Daar waren behalve een plompe mahonie houten schrijftafel van een niet te hepaleu ouderdom cn een yzcrefi brandkast van een alle achting gebiedende pmvang, eleohta een verschoten rispen sofa en eenige gewone rie ten stoelen aanwezig. Een hier en daar gestopt, versie’?n tapijt bedekte den vloer en tegen de wanden hin gen een paar geëncradeerde fotografi-.‘ën van de goedkoopste soort. De vrijheer Von Nordenholz moest reker dit vertrek wel niet voor de eerste maal be treden hebben, want in zijn trekken vei toon de zich niets van die verwondering, welke anders bepaald onvennydelyk geweest ware. Zonder eerst een antwoord van den heer Klin genberg af te wachten, liet hy zich op een van de rieten stoelen neervallen en nam een eigarette uit zijn koker. „Gy kunt u natuurlijk wel denken, waar om ik hier kom, oude vriend”, opende hjj op poesen, bijna schertsenden toon, die niet „Men pl( nood:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1