„ONSBLAD” I i Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: FEUILLETON. EEN OFFER. AbonnemsnteprUss Jer kwartaal voor Alkmaar 1 x-~ /oor buiten Alkmaar •- f 2 85 Act Oeflhutreerd Zondagsblad 8 60 f hooger. BUITENLAND. Advertentieprijs: Vm I—Sregete-f 1.25: elke regel meer f 0.251 per regel f 0-75; Rubriek .Vraag en aanbod” b| voi uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 2OO,—, f 1OQ.Tëb,—f 35,—, f isj terventie der bisschoppen, den toestand in do mijnen en de pogingen om den invoer van buitenlandscbe steenkool te doen ophouden. |an >lle abonné’a wordt op aanvrage gratia aan polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, 400, GEMEENTE-FINANTiöN. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD een land van dat derde (Wordt vervolgd/ I AOWMSTRA-na N*. 4M REDACTIK Na- MS zijn gebruik te maken van bet -zeide hjj. te kunnen bewa- dazc van ik bier dee te orms bezocht, sstelyken mite dezen niet door het interdict getroffen Het Soc. financieel ontwerp verworpen. De Financieele Kamercommissie heeft hot Socialistische Financieel ontwerp met 10 te gen 10 stemmen verworpen. Een run op de bankinstellingen in den Elzas. De Elzas-Lotharingsche bladen bevestigen ‘d^ ■preken als ik wel gehoord heb. Met zyn eerwaardig grijs blozende wang<2- wen bril zag hij er werkelijk niet Een burgemeester gelyncht. De burgemeester Aguaxalienten van de plaats Nochestin in de provincie Zacateca werd door de menigte gelyncht, omdat hi] een priester had aangevallen. Een nog nader onbevestigd bericht voegt er aan toe, dat de verbitterde menigte den burgemeester eerst steenigde en later ook zijn huisgenooten doodde. De instructie der priesters. De Aartsbisschop van Mexico, Mgr. José Mora y del Rio beeft zyn vrienden doen we ten, dat hjj bereid is te sterven, liever dan gedrongen. der gemeente-schulden «telt te- van eenige DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nog sneer arrestaties. De „Times” meldt nog, dat de regeering behalve de vele arrestaties, die zij reeds liet doen, nog meerdere in het uitzicht heeft ge steld. Tot de aangehoudenen behoort ook Palo- mar Vizcarras, den nieuw gekozen president van de Liga, tot verdediging der religieuse vrijheid. DE BORMS-BETOOGINGEN IN BELGlë. Van Cauwelaert voor een keus gesteld. Vooral: eendracht. 'Dr. Soharpe, professor van Leuven, is ten zeerste teleurgesteld over het feit, dat de aan- gekondlgde Vlaamsebe Borms-bétooging te Leuven in verband met een demonstratiever- bod door de overheid niet is doorgegaan, maar niet minder o var'de houding van Ant werpen’s burgemeester. In het frontenblad „De Schelde” lezen wy daaromtrent het vol gende: Men kent my; ik ben geen Van Cauwelaer- tist, en als ik zie hoe de „Standaard” betooging heeft gesaboteerd, dan walg ik den ^Standaard”. Daarom ma" it vrijmoediger spreken. Ik heb ontelbre malen reeds, en dit kan ik u verzeke ren: denk niet hem eruit te balen door de ge vangenispoorten te beuken. Borms moet eruit, Borms wil er alleen uit, gedragen door den volkswil. Dien volkswil moeten we organisee- ren en daarom eerst en vooral, en nog eens en nog eens: weegt eendrachtig! Weeet een drachtig, en denkt aan de toekomst. Van Cauwelaert is onze groote illusie ge weest. Hjj is onze groote desillusie geworden, de veelbelover inzake amnestie. Van Cauwe laert is burgemeester van Antwerpen. Welnu, laten w|j hem dwingen een keus te doen tus- schen: ofwel binnen Antwerpen’s muren den volkswil voor amnestie zich te laten betuigen, vrij-uit. en zyn politie en gendarmen gebrui ken, niet om Vlamingen uiteen te ranselen, maar om elke poging tot tegenbetooging te onderdrukken, ofwel zich te scharen aan de zjjde van zyn collega Smolders, den burge meester van Brussel, en hierdoor vlakaf te bekennen tegen den strijdgenoot die boet, om dat hy méér durfde dan hyl Binnen veertien dagen naar Antwerpen, be sloot spreker, en vooral: eendracht, een dracht, eendracht! I DE BETOOGINGEN TEGEN VREEMDE LINGEN IN FRANKRIJK. Franc-biijetjes en „Marseillaise”. De anti-Britscbe betoogingen beperken zich niet tot de autocar-touristen te Parys. Er moet een gezonde bedryven-politiek komen; kost een bedrijf geld, dan moet het maar opgedoekt worden. Men zy zuinig en voorzichtig met het stel len van salarissen, enz. enz. ’t Zyn allemaal verstandige raadgevingen. Alleen wat betreft de raadgeving ten aan zien van de bedrijven-politiek zouden wij willen opmerken, dat zij in de praktijk niet verwezenlijkt zal kunnen worden:: een plantsoenbedrjjf b.v. zal altijd geld moeten kosten. Maar afgezien daarvan onderschrijven wQ de ministerieels aanschrijving gehéél en wij willen slechts hopen, dat wij er de prakti sche resultaten van mogen zien. Gedeputeerde Staten de dwarskijkers hebben het heft in handen: zjj kunnen aan de gemeen tebegrooting desnoods hun goedkeuring onthouden. Laten zy er indien gewensobt gerust toe over gaan: de autonomie der gemeenten moge door deze onder-curateele-steiiing min of meer geweld aangedaan worden: ’t is nóódig, dat ’t gebeurt, en’t zal gó zijn voor de gemeenten! DE FRANSCHE FINANCIËN. Het fmanciëel ontwerp in de K a mer commissie. De financieele Kamercommissie heeft met 20 tegen 12 stemmen en 6 onthoudingen de passage betreffende de artikelsgewijze behan deling van het financieel ontwerp der regee ring aangenomen. Poincaré verklaarde, dat het hem met het oog op de nabijheid der par lementaire vacantie onmogelyk lijkt, de schul- denaccoorden van Londen en Washington nog te behandelen. Deze kwesties zullen na het weder bijeenkomen der Kamers wordm afgehandeld. ker al vrij bits in de rede. Het was hem thans geen bezwaar meer om een hoogen en gebie denden toon aan te slaan, want hij had in middels de geruststellende zekerheid beko men, dat Cesar Martini’s bericht ten minste niet geheel en al uit de lucht gegrepen kon zijn. „0, volstrekt niet, volstrekt niet, geheel zooals ge verkiest, stemde de juwelier onder danig toe. „Zoudt u en de dame zoo goed willen zijn hier binnen te treden, het is wol is waar een bescheiden kamertje en niet inge richt op het bezoek van voorname jonge da mes, maar ik beschik helaas, over geen an der vertrek, aangezien dure huurprijzen een winkelhuur tot de uiterste inkrimpinen ver plichten.” Toen nu Isa den drempel van het, in tegen, stelling met den winkel, zoo armoedig inge richte zijvertrek overschreed, gevoelde zy als het ware een zekere duizeling. Onwillekeurig moest zy op den arm van Mercker steunen, die haar ongetwijfeld zeer scherp gadegesla gen moest hebben, daar hy hare zwakte ter stond bemerkt had. Jk dank u, fluisterde zij van onder haar sluier, en verzoek u vriéndelijk om in mijn plaats te spreken, doch Ik bezweer u, maak het kort. Het is alsof het plafond van deze ka mer mij drukt.” Naar verluidt, is bet niet waarschijnlijk, dat de executieve den eenen of anderen stap zal aanbevelen: zij zal de gedelegeerden vrij laten in de beslissing, of zij hun verzet tegen de verlenging van den arbeidsdag en de ver laging der loonen znllen handhaven. Kolenschaarschte is niet meer te vreezen. In-verband met de groote voorraden bui- tenlandsche steenkool, die nu in Engeland aanwezig zyn, heeft kolonel Lane Fox aan de gemeentebesturen een ministerieel rond schrijven gericht, waarbij een hoeveelheid van 100 centenaar in de 14 dagen van hui selijk gebruik mag worden vrijgelaten. In bijzondere omstandigheden mag deze hoeveel heid zelfs verdubbeld worden. Kolen schaarschte is er niet meer te vreezen. langen donkeren regenmantel gehuld en met een dichte sluier voor het gezicht, snelde zij weinige minuten later aan de zjjde van haar voogd, de trap af, om zich in Merckers nog steeds voor het huis, bevindende drosehk naar het magazijn van Ehrenfried Klingen- berg te begeven. In den elegant ingeriehten winkel bevond zich zooals gewoonlijk geen enkele kooper. De net gefriseerde jongeman met zyn droo- mige gezichtsuitdrukking, leunde tegen een der grooten glazen kasten en putte zich, dat hjj door den klank der eleotrisch deur schel uit zyn diep gepeins opgeechxikt was geworden, uit in onderdaninge buig gen de vermeende nieuwe klanten. barmhartige woekeraar. Zelfs Mercker gevoel- de by zijn aanblik een ware bedremmeldheid, want de geloofwaardigheid van den heer Mar tini was hem nog nooit zoo twyfelachtig toe geschenen als op dit oogenblik. Maar alleen terwille van Isa mocht hy daarvan niets laten blijken en zijne zekerheid niet verliezen. Zyn heldere oogen vast en doordringend op Ehrenfried Klingenberg richtende, ant woordde hjj: „Zoo is het, mynheer. En het zon mij hoogst aangenaam zyn, indien dat zonder getuigen kon geschieden. De vragen, die ik tot u richten wil, vereischen In ieder geval een discrete behandeling.” De juwelier had de vette handen over het vest gevouwen en draaide de korte duimen over elkander. „Een discrete behandeling. Hm. Ge ziet me eenigszins verwonderd, mynheer, want aange zien ik nog niet weet, met wien ik de eer heb te spreken „Myn naam is Mercker Kart Mercker uit Tannwald. Ik ben de medeëigenaar van do Haedenrotsche fabriek. De gevouwen handen van mijnheer Ehren fried Klingenberg lieten los, en hij maakte een diepe buiging. „Ik ben hoogst vereerd kennis met u te maken. En in deze jonge dame heb ik ver- moedelyk Daar ik het alleen ben, die met u wensehte te spreken, kan de naam der jonge dame al «eer weinig belaag voor u hebben”, viel Merc- HET ENGELSCHE MUNCONFLICT. De gedelegeerden vrijgetaten. De leiders der mynwerkers zyn te Londen aangekomen ter bijwoning van de vergade ring der executieve, van den Nationalen Mijn- werkersbond, welke morgen plaats vindt De executieve zal het rapport bespreken, dat Vrijdag aan de gedelegeerdenconferentie zal worden overgelegd met betrekking tot de in- in de anti-clericale Mexicaansche wetgeving te berusten, en dat hij zich daartegen met al le kracht zal verxetten. De Aartsbisschop beeft aan alle bisschoppen en priesters in structie gezonden, dat, indien zy gevangen worden genomen, «ij niet van een borgtocht gebruik moeten maken, doch op hun passie- ven tegenstand dienen te vertrouwen. Vermoed wordt dat de meerderheid der priesters in Katholieke families zal worden opgenomen, dat zij burgerlijke kleeding zul len gaan dragen en burgerlijke werkzaamhe den znllen gaan verrichten, totdat het hun geoorleefd zal zfjn hun geeetelijke functies weer te gaan uitoefenen. Rege*rmgacorg voor de kerkgebouwen. Een Reuterbericht meldt, dat de gisting in Mexico ten gevolge van de nieuwe kerken wetten, die op 1 Augustus in werking treden, dagelyksch toeneemt. In het vooruitzicht van het aangekondigdé verbod stroomen de geloo- vigen naar de kerken voor het bijwonen der missen. Men schat het aantal kinderen, aan wie sedert 1 Juli in de kathedraal het vorm sel is toegediend, op meer dan 90.000 en men is van oordeel, dat het aantal aan het einde der week de honderdduizend zal overschrijden. Gisteren werd het vormsel aan 5000 kinderen door den aartsbisschop van Mexico toege diend, die ten slotte van uitputting ineen- zonk. De geloovigea worden aangespoord de kerken te steunen. IntuBschen heeft de regeering geweigerd aan de priesters toestemming te verieenen, de kerkgebouwen aan de hoede van Katho lieke leeken over te dragen, wanneer de dien sten op 1 Augustus zullen eindigen, doch zij heeft gelast, dat de kerken aan personen worden toevertrouwd, die door de burgemees ters zullen worden benoemd. in bet algemeen de paniek-voorvallen, die durende de laatste dagen in verband met val van den Franschen Franc hebben plaats gehad en die tot ernstige economische storin gen hebben geleid. Het publiek bestormde overal de spaarkassen en bankinstellingen om geld op te nemen en daarmede inkoopen te doen. Zoo heeft de Straassburger Sparkas* se op één dag 1.600.000 francs uitbetaald en slechts 150.000 francs opgenomen. In byna alle groote steden in Ëizas-Lothariflgen rnoos- ten de spaarbanken gesloten worden en ie betalingen stopzetten. Eenige bladen maken zelfs gewag van sluiting van de grenzen of verhooging van pasgelden. Maatregelen tegen speculanten. De radicale afgevaardigde Connevol heeft een initiatief voorstel ingediend waarbij Fran- sche burgers die in francs speculeeren of Fransch kapitaal naar het buitenland smok kelen,'met verbeurdverklaring van de betrok ken bedragen en bovendien met gevangenis straf van één tot vyf jaar gestraft zullen won den. Derhalve wil de minister maatregelen hemen. En geen halve maatregelen 1 Alleen in „uiterste noodzaak” xal er nog een leening gesloten mogen worden, en Gedeputeerde Staten zullen een leening eerst dAn mogen goedkeuren, „indien onomstoo- telyk vaststaat, dat de uitgaaf een leening wettigt.” Er is tot op heden in vele gemeenten maar rAAk geleend. Men zal gewone en buitengewone uitgaven niet meer door elkaar mogen haspelen om wille van gemakkelyk finantieel spel. Men zal er meer op bedacht moeten zijn door conversie van leeningen (’n tijdje gele den was men daarmede zoo aardig bezigt) lager rentetye te verkrijgen ten gunste van de gemeentefinantiën. Tot dekking van een tekort op den ge wonen dienst (moet dat eigenlijk nog gezegd worden?) mag geen leening worden aange gaan. De leeningen mogen niet over te langen termijn loopen. .De bedragen der vlottende kasschuld moe ten ingeperkt worden. heid van baar voogd haar daarvan afgehou den. Thans eerst 'nel haar het ongewone en bedenkelyke van haar handelwijze met een ccntenaars-gewicht op de ziel en het scheen baar half een misdaad toe, dat zy zich op de onzinnige aanklacht yan een ijverzuchtige hier op deze plaats bevond. - „Wat is er vap^iw believen?” vroeg de droo- merige jopgCman, die de zwijgende bezoekers met jtenigo verwondering monsterde, onder Ijerfneuwde buigingen. „Verlangt de genadige rreule soms een ring of een broche? „Neen”, zeide Mercker kortaf. „Wij wen- schen alleen den patroon persoonlijk te spre ken. Is mijnheer Klingenberg bij de hand?” De jonge man baalde de schouders op. „Ik weet werkelijk niet „Maar ik zag toch zooeven een heer door dien deur ginds loeren, in wien ik zeker wel uw patroon mag vermoeden. Wees zoo goed en zeg hem, dat het een gewichtige aangele genheid betreft, die wij met hem wenachen te behandelen.” De fluweelen portière ruischte zacht, en het witte vest kwam wederom, ditmaal in zijn vollen glans te voorschijn. „Uw dienaar, mijnheer en mevrouw. Ik heb het genoegen mij aan u als Ehrenfried Klin genberg voor te stellen. „Gij wenschtet mij te axMlrom al. llr wrnl r»öhnnrrl haar, zyn gladde, ■en en den onechuldigen blau- uit als on- BESCHULDIGING TEGEN EEN MINISTER. Onder den invloed van moorde naars. Dezer dagen is de van den moord op den afgevaardigde Gareis verdachte luitenant Schweikhardt door de Muncheneche justitie op vrye voeten gesteld. In verband daarmede uit de soc. rijksdag afgevaardigde Pauli Levi, rapporteur van den rjjksdagcommissie voor de veemmoorden in de „Vorwttrts” een ernstige beschuldiging aan het adres van den Beierschen minister van justitie dr. Gürtner. De heer Levi dan beweert ronduit, dat het feit, dat verschillende moorden onvenoend zyn gebleven, het gevolg is van den invloed van een kring van hoogstens een 20-tal per sonen, die de moordenaars hebben gedekt. De huidige minister van justitie in Beieren staat geheel onder den invloed van die lieden. Wil men de in Beieren begane moorden liquideeren, dan moet men beginnen den hul digen minister van justitie wegens zyn in terventie van 14 Maart *21 ten gunste der moordenaars eveneens aan te klagen. Tegenover zulk een openlyk neergeschre ven aanklacht wordt algemeen een nadere verklaring en onderzoek verwacht DE EGYPTISCHE KAMER. Gestoord door een uiL De Egyptische Kamer is, volgens een te legram uit Kalro, gisteren wegens een on gewone reden eeuigen tyd verdaagd. De de batten waren van den meest onschuldigen aard, toen een groote uil een der openstaan de vensters van het gebouw binnenvloog. Aangezien een uil by de Mohammedanen on heil voorspelt, verlieten nagenoeg alle afge vaardigden in vliegende haast de zaal en de voorzitter sloot de vergadering. Eerst nadat bedienden den vogel hadden verjaagd, werd de vergadering heropend, maar verscheidene afgevaardigden, die een onheilepellenden dag vreesden, ontbraken op het tweede ap pel en bleken naar huis te zyn gegaan. Het interdict. Tengevolge van het interdict, uitgesproken over geheel Mexico, dus een z. g. algemeen plaateelyk interdict, gelden wat de uitoefe ning van den godsdienst betreft volgens Can. 2271 de volgende regelen: le. aan de zelf persoonl zyn wordt veroorloofd alle heilige~dlenstcn en gewijde plechtigheden In iedere kerk of bidkapel privaat te vervullen met gesloten deuren, met zachte stem en zonder klok gelui. 2e. In een cathedrale kerk, parochiekerken of in die kerk, welke de eenige is in de een of andere plaats in die kerken alleen zü het geoorloofd het celebreeren voor één H. Mis, het beware* van het Allerheiligste, de toediening van het Doopsel, de uitreiking der H. Communie, Biechthooren, het aanwezig zijn van Geestelijken by huwelijken- (doch zonder dat de huwelijkszegen gegeven wordt) Ijjkplechtigheden met verbod van ei ken „luister”, de zegening van het doopwa ter en heilige olieën en de prediking van het Woord Gods. Bij deze heilige plechtigheden is echter de zang verboden en ook alles wat naar luister zweemt, alsmede het gelui van klokken, or gelspel of andere muziek. Tenslotte mag de H. Communie slechts zonder plechtigheid naar een zieke worden gebracht. Als ooit een minister den spijker op den kop geslagen heeft, dan is het voorzeker de in korten tijd zoo populair geworden minis ter Kan, die eenige dagen geleden aan Ge deputeerde Staten van de verschillende pro vinciën een nota heeft doen toekomen, waar in op zuiniger gemeenten-beheer wordt aan- gedrongèn. Minister Kan is daarbij vooral als hij de toeneming der gemeente-schu)d< genover die der ryks-schulden vrijmoedigheid niet vry te pleiten, aange zien het toch een bekend feit is, dat de ge meenten vaak schulden hebben moeten ma ken op commando van.... het rjjkl En bovendien kan de regeering ale sommige gemeentebesturen „kwaad willen” nog wel eens te hooren krijgen: „K(jk naar je eigen!” Dit neemt echter niet weg, dat de minis ter het grootste gelyk van de wereld had, toen hij z|jn ietwat origineels nota tot Ge deputeerde Staten richtte en dat zijn woor den den meeaten gemeente-belastingbetalers als uit het hart gegrepen zullen zyn. De gemeentehuishoudingen zyn inderdaad over bet algemeen veel te duur, men leeft op te grooten voet, en het gevolg: Blijkens de statistiek der gemeento-begroo- tingen van 1925 waren er van de 265 ge meenten boven de 5000 zielen 45, of 17 pCt., die haar rekening over het laatste dienst jaar hadden moeten afsluiten met een' na- deelig saldo. De gemeenteschulden groeien in een zeer snel tempo aan. Het uitstaand bedrag der gemeentelijke leeningen is, met terzijdestel ling van de kasgel dleeningen en de woning- bouwvoorschotten, gestegen van 230 mil- lioen in 1898 tot 1093 millioen op 1 Jan. 1924, terwjjl byv. In diezelfde periode de tijkmchulden opliepen van 1092 millioen tot 2788 millioen. Hierin schuilt de mi nister merkt het terecht op een groot ge vaar. Een nog veel sterkere vermeerdering ver- toonen de gemeentelijke uitgaven, die ste gen van plus minus 110 millioen in 1900 tot 1001 millioen in 1921. Een verbetering in den financieelen toestand van veel ge meenten zal dan ook eerst kunnen intreden, indien veel meer naar versobering wordt ge streefd. Uit de Rangschikkingslyst naar den be lastingdruk 1925-1926 (uitgave centraal bu reau voor de statistiek) blijkt, dat er wel in het algemeen een daling valt te constateeren in het bedrag van bet hoogste gemiddelde inkomen, doch dat van een sterke neiging tot verlaging van den belastingdruk niet kan worden gesproken. UIT DEN VOLKENBOND. Een protest van AbyssinH. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft gisteren op verzoek van Tafari Makon- nen, den regent van Abyssinië, aan alle leden van den Volkenbond een protest-nota van de regeering van Abyssinië toegezonden tegen het Engelsch-Italiaansche accoord betreffen de concessies, die genoemde landen in Abys- sinië wenschen te verkrijgen en waarvoor tij elkaar wederkeerig steun toezeggen. De re geering van Abyssinië wenscht het oordeel der leden van den Volkenbond te vernemen over de handelwijze van twee staten, die zon. der medeweten van een medelid van den Vol kenbond onderhandelen over en een overeen komst sluiten betreffende belangen, die bin nen de grenzen van 1i 2*„21 lid zijn gelegen. Terwjjl het Engelsohe schip „Kinloch” met 300 Engelschen aan boord, aan de kade te Granville gemeerd lag, stroomde een groote menigte samen, die de Engelschen begon uit te schelden. De vacantiereizigers, probeerden een gunstiger stemming te wekken door van de verschansing biljetjes van een franc om laag te werpen. Tot verwondering der Engelschen verbeterde de stemming on der de menigte evenwel niet, en er werden kreten gehoord van „sacrés Anglais”. Nog gaven do reizigers van de „Kinloch” de hoop niet op om het publiek voor zich te winnen. Men liet het orkeet aan boord de „Marseillaise” spelen. Dit scheen echter de menigte woedender te maken dan ooit. I5r be gon een bombardement met steenen Bh ande re projectielen, en een dame, die aan het hoofd geraakt werd, zonk vrij ernstig gewond op het dek ineen. Een demonstratie tegen Amerika. Op de Place des Etats Unis te Parys beeft een met een smidohamer gewapend man ern stige schade toegebraebt aan het monument, opgericht ter eere van Amerikaansche vrijwil ligers, die voor Frankrijk gevochten hebben, voordat de V. 8. aan den oorlog deelnamen, Op ’t politiebureau werd bevonden, dat do man een Russisch onderdaan is, die de afge- loopen drie jaar te Parys woonde. Hy zeide, den hamer speciaal voor dit doel te hebben gekocht, om daarmede tegen Amerika te de- monstreeren. „Dat hebt ge niet verwacht, is 't wel? Doch waarom zou Ik het ntet doen? Wat is er, dat my hiervan zou kunnen weerhouden? Ik zal deze belastering onderzoeken, ik zal den las teraar opsporen, ik zal hem aan zjjn welver diende straf overleveren.” ^Maar dat is een dol voornemen, Isa. Je moogt er niet aan denken, om het uit te voe ren. wjjl het slechts met een vreeeelyke ver nedering voor u zou kunnen eindigen.” „Op dat gevaar af, wil ik het gorust wa gen. Maar misschien, dat ge welgenoegen hebt, om mij te vergezellen." De uitnoodiging was wellicht wel alleen spottend gemeend, doch Mercker nam haar als een volkomen ernstige op. „Wanneer er dan geen middel is om u van uw dwaas plan terug te brengen, dan zal ik wel verplicht 17 verlof, hetwelk gij mö daar geeft,' „Ik hoop u dan tenminste te kum ren voor de pjjnljjkste gevolgen van uw on- doordaebten stap. In koortaachtige haast, als vreesde zy dat de onwelkome tusschenkomst van een derde nog op bet laatste oogenblik de doorzetting van baar man mocht kunnen verijdelen, kleedde Isa rich aan om uit te gaan. In een ren te- HLJet flu weelen gordijn, dat den smallen ingang naar de aangrenzende kamer afsloot, werd oen weinig terzijde geschoven, een stukje van een sneeuwwit vest, en van een rooskleurig, eerwaardig gelaat kwamen in de opening te voorschijn, om echter weer spoedig achter de neervallende plooien der portière te verdwij nen. Opmerkzaam keek Mercker in het rond, even alsof hjj ergens een uitgangspunt voor de waarheid van Martin’s bericht reeds in de uiterljjke gesteldheid van het magazijn hoopte te vinden, en wat Isa betreft, deze gevoelde, nu dat zy het doei van haar weg had bereikt, plotseling zulk een onbeschrijfelijke beklemd heid en vrees, dat zij zeker omgekeerd en gevlucht ware, hadde niet de tegenwoordig- I 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 1