Noortf-Hollandsch I Dagblad. ’t Is niet hetzelfde Wijdeman’s Schoenen waren best ALKMAAR. Tweede Blad. ZÏ Magdalenenstraat 16 bij het Hof, Hikmaat Mmsterdamscne üSeurs, 1 DINSDAG 14 SEPT. 1926. AGENDA. „VOOR EER EN DEUGD’. De pensionneering der Wethouders. Doozen luxe Post L. FRANKENBERG AFSCHEIDSAVOND PATER PRELLER. Opgave van de Nederlan ische Lantiiionwbauk Hr-enis- 4 2.30 2.1B V.K. 1.30 t.45 2.— gein aak t 217’4 217 159»/t 164 164'/, 84» 85 85 149 123 123» ver- 274 171 173 372 3c 4\ 384 384' 385 384 H 326 326’/, 3261/, 322» 325'/, 254 254 252» 434M 331 49 53» t'tt 16 97 98 Nederland" 180 180 180 nw- 431 418’4 opera- onbeteek «mende *7’/,. I «7‘,, komst van de zijde van hei Alkmaarsche pu bliek en pensionneerden wethouder heeft TWINTIGSTE JAARGANG. 253 4Ö5‘.-t ‘56» 122» 385'/, 15-/, 219» 173 160 662» 372 -61» 123» 1. 2. 1. 2. 219’/, -74» 162',. 454 430 *21» 219» 173» 164'/. 349 t-5» 180 >69 668 571 453 >32» 421» 218 173» 450 431» 418 169 666 368 ‘17. 93» 33'/. 126 162 47’/, 2» 424 245» 548*/, 313» 528 172 281» 126 161» 169 i>66» 371» a. b. 50 54 töO ‘31 ft 99» 148/. 182‘ 171’/ -73» 374 487» ,65 125'/, 270 430 246 324 171 180 169 - 63» 371 228 IcO 77. 251 o79 iti'/i. -62 124» e24 214 25b» 365 163»/, 352’, 85 103*/. 102 101» :C3‘/, :u4’j, 1. 2. Alle een vertrouwd adres koopt, want het koopen van schoenen 49’/. 53 óO .6-/, lol 229 Ibü 51'/, 23'/, Vrjjdag 1-7 September 's avonds ten 7 uur H. Lof in de St. Jozefkerk met predieatie van den Z.Eerw. Directeur en Rozenhoedje voor de tjekeering der zondaars en het wel slagen der Missie. Na het. Lof bestuursvergadering aan de Pastorie. --e--- Een motie tot uitstel van behandeling. In de gisteravond gehouden vergadering van de sociaal- democratische raadsfractie is de volgende motie aangenomen: De Raad, in vergadering byeen op Don derdag 16 September 1926, kennis genomen hebbende van de omstandigheden, waaron der het voorstel tot pensionneering der wet- höuders is ingediend, besluit dit punt van de agenda af te voeren, en gaai ovfer tot de orde van den dag. De soe.-dem. raadsfractie, J. WESTERHOF. H. VAN DRUNEN. J. WESTERHOF-KOOPAL. D. PLEVIER. O. VEEN. hebben wij steeds in circa 200 soorten voorradig. Moderne uitvoering. Lage prezen. ALKMAAR, AANBESTEDING. Hedenmiddag werd ten stad niizo aan! - steed: Het restaureeren van den Stadhuisto ren aan de Langestraat. Ingeschreven weri als volg'; W. J. Karssen, Alkmaar 12.345. C. v. Latum, Alkmaar 12.600. Aanneming» My. Holland, kerk 14.441. Kraay, Haarlem 15.000. Koppen, Alkmaar 10.950. Bakker, Alkmaar 11.900. P. Bot, H. Hugowaard 14.600. Duinmeyer, Alkmaar 13.000. P. Oud, Alkmaar 12.o00. De gunning zal nader bekend worden. i wor den fragmenten uit de opera's Cavalleria en Paljas. De naam van den leider en de titels der welken zeggen genoeg, cm een talrijke op- te mogen verwachten. STA ATSLEENINGEN 1 4» Nederland 1917 5 idem 1918 5 idem 1919 6 idem 1928 6 Ned. Indifi 1928 BA NK-1NSTEL1JNGEN Koloniale Bank Indische Bank Handel Mpy. DiDUSTR. OND. BINNENLAND Insulinde Oliefabrieken Jurgens 1. Oude Philips Huil. Kunstzijde INDUSTR. OND. BUITENLAND Anaconda Steel com. CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cultuur Vorstenlanden Dito Actions H. V. A Java Cultuur Moormaan 4 Co. Ned. Ind. Suiker Unie Poerworedjo MIJNEN Kedjang Lebong PETROLEUM Dordtsche Petroleum Gec. Huil olie Kon. Ned. Petroleum Steaua Humana RUBBER MAATSCHAPPIJEN Amsterd. Rubber Bandar Rubl>er Deli Bat. Rubtier Indische Rubber Intercontin. Rubber Kendeug Lemt>oe Lampuug Sumatra Rubber OusuJava Rubber - NederI Ind. Rubber 4 Koffie Sertiadjadi Silaau Wai Sum Rubber SCHEEPVAARTEN Holl Amer Lijn Hok Sl>><>mboot HolL Ll.,yd - Kon. Boot Stoomvaart Mij Pakelvaart Scheepvaart Unie Marine Common. Marine Preferent Niev Uoudriaan TABAKKEN Besoeki Del) Batavia Deii-Maa techappij SeueuiUaü AM ER SPOORWEGEN Eric Spoo:- Suuthviu Rails Union Pacific Wabash. Railway PROLONGATIE brei ding der zaak ook vernie» rdering personeel met zich gebracht heeft, wat vlugge bediening waarborgt, terwijl de accuratesse niets te wmi.-then zal laten. Door deze uitbreiding heeft Je heer Van Merwijk maison „Marcel" tot een der dernste kapsalons gemaakt. OPERA AVOND. Gaarne herinneren wy aan den avond, die onder leiding van den heer Ju les Moes, Donderdag a.s. in ’t Gulden Vlies gegeven zal worden. Uitgevoerd zuilen BIJLAGEN TOT DEN RAAD. Pensionneering van wethouders van hunne weduwen en weezen. Vervolg Art. 7. Het pensioen bedraagt per jaar ten minste 1/12 der laatst genoten jaarwedde indien de wethouder als'zoodanig ontslag heeft geno men tengevolge van ziekte, ziels- of lichaams gebreken, welke hem ongeschikt maken om de lietrekking langer waar te nemen. In dat geval moet de aanvrage vergezeld gaan van een geneeskundige verklaring waaruit de blij vende ongeschiktheid om de betrekking lan ger waar te nemen blijkt. De Gemeenteraad is bevoegd te dien aan zien een nader onderzoek te doen in stellen door een of meer door hem aan te wjjzen des kundigen. Het pensioen bedraagt voor eene weduwe van een wethouder of een gepensioneerden wethouder ingeval deze geen wettige of ge wettigde kinderen heeft nagelaten de helft van het door den overleden^ op het tijdstip van overlijden genoten pensioen of van het pensioen, dat aan hem zou zyn toegekend, indien hij met ingang van het tijdstip van overlijden ontslag ha>d genomen tengevolge van ziekte, ziels- of lichaamsgebreken welke hem ongeschikt zouden hebben gemaakt om zyne betrekking langer waar te nemen. Heeft de wethouder ook een of meer wet tig of gewettigde minderjarige kinderen be neden den leeftijd van 18 jaar nagelaten dan ontvangt de weduwe bovendien voor elk 1/8 van het bedrag dat haar in het geval van het eerste lid zotf zyn toegekend, met dien ver stande dat het geheel het 9/F2 van het bo vengenoemd wehouderspensioeen niet over schrijdt. De weduwe van een wethouder of een ge- -j-_ v—nochtans geen recht op pensioen, indien het huwelijk werd gesloten nadat de wethouder of oud- Voorziening in een vacature in de Commissie tot wering van school verzuim. Ter voorziening in de vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, ontstaaij door de periodieke aftreding van het lid A. Dijkers op 4 September 1926, bie den wjj B. en W. den Raad ter benoeming voor den tjjd van drie jaren, te rekenen met wethouder den 55-jarigen leeftijd bereikte; hetzelfde geldt ten aanzien van de kinderen dier weduwe uit een vorig h»-welyk en van de kinderen, die uit het latere huwelijk zijn gesproten. De kinderen uit een vorig huwelijk van den wethouder of den gepensionneCrden wethou der gesproten, hebben in dit geval rech op pensioen naar de bepalingen van artikel 8. Art. 8. Het pensioen bedraagt voor elk van het door een wethouder of gepensionneerden wethouder nagelaten ouderloos wettig of ge wettigd kind beneden den leeftijd van 18 jaar 1/6 van het in het vorig artikel bedoeld wet- houderspensioen, met dien verstande dat het geheele bedrag van het weezenpensioen 3/4 van het wethouderspensioen niet oveschrijdt. Zijn er meer dan 6 ou<lerlooze wettig of gewettigde minderjarige kinderen beneden den leeftijd van 18 jaren nagelaten dan on dergaat ieders deel evenredige vermindering. Dit artikel is ook toepasselijk by na-over- Ijjden van de moeder die in het genot is van het ingevolge het tweede lid van het vorig artikel verhoogde weduwe-pensioen. Art. 12. Het pensioen wordt slechts verleend door den Gemeenteraad op schriftelijke aanvrage van belanghebbende, diens wettolijken ver tegenwoordiger of rechtverkrijgende, onder algemeenen titel. Geschiedt deze aanvrage niet binnen 6 maanden na het tijdstip waarop 'belangheb bende pensioengerechtigd is, dan gaat met afwijking van art.-9, het pensioen in op den dag der aanvrage. Art. 13. Het pensioen van den wethouder ver- bcguustigden géén nezwaar tot toetreding, be staat. Clubjes zullen worden gevormd van Heeren en Dames en van jongens en meisj, s naar verschillenden leeftijd. Het wachten is nu slechts op definitieve en spoedige aansluiting van hen, die ondèr- tusschen het Bestuur met smeekbeden tot eindelijke oprichting en met vragen om inlich tingen hebben bestormd! p. CALL. PRELLER 0. P. verklaarden _eene eventueele benoeming (herbenoeming) te zul- Zooals biykt uit het onderschrift onder het ingezonden stuk van den heer Beerends (welk stuk reeds gisteren voor plaatsing ge reed was, doch op ’t laatste moment wegens plaatsgebrek moest blyven liggen) koesterde de Katholieke raadsfractie al reeds gerui- men tijd een gelyk plan, zoodat er niet aan getwijfeld behoeft te worden, of de behande ling van het voorstel zal worden uitgesteld. Het behoeft geen betoog, dat wy dit ’oop van de zaak allerminst betreuren. En wy willen er zelfs wel den wenech aan jevoegen^ dat men bet indertijd in een onbewaakt oogenblik genomen raadsbe sluit nu verder maar zal laten rusten. Althans: zoolang we met de gemeente- finantiën niet royaal mogen zyn en zoolang het nog aan zoo ernstigen twjjfel onderhe vig moet heeten, of er voor deze pension neering te Alkmaar wel genoegzaam rechts grond bestaat en of men er uit billijkheids overwegingen toe zou moeten besluiten. Voor ons staat het vast, dat men prin cipieel te Alkmaar niet tot wèthouderspen- eionneering behoort over te gaan, doch zelfs al ware dit niet bet geval, dan zouden wy toch nog onoverkomelijke bezwaren moe ten laten gelden tegen dit voorstel. Het heeft geen zin, daarop thans nog die per in te gaan. Het voorstel zy en bljjve voorloopig van de baan! t Over bet feit, dat er nu eenmaal een raads besluit ligt, „dat uitgevoerd moet worden", make men zich niet te veel gewetensbe zwaar, ’t is nog steeds beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald.' En vergissen wy ons niet, dan heeft de Alkmaarsche raad een raadsbesluit wel eens méér onuitgevoerd gelaten. RUIT GEBROKEN. Hedenmorgen ongeveer 9 uur kwam een dame op de diets uit de Ridderstraat, en wil de het Payglop ingaan. Daar kwam juist een auto aan en doordat zy te veel naar rechts uitweek, viel zy door het groote spiegelruit by de firma Bervoets. De dame kreeg eenige wywonden aan de handen. R. K. BUREAU VOOR ADVIES BIJ BEROEPSKEUZE. Spreekuur Woensdagavond van 7—8 uur in net St. Jozefgezellenhuis. Advies koste loos. De leider van bet Bureau A M. MIDDELHOFF. BENOEMD. Unze oud-stadgenoot, de WelEerw. Heer B. Dorbeck, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem tydelyk benoemd tot assistent te Wester-Blokker. De besturen en leden van de volgende ver- eenigingen zullen a.s. Donderdag 16 dezer des avonds te 8 uur gaarne worden verwacht in het St Rosapatronaat, Varnebroek. Zn zullen daar in de gelegenheid worden gesteld afscheid te nemen van Pater Preller voor diens vertrek naar Amsterdam. Jonge Vrouwenbond, Dr. Ariënsvereeni- ging, Maria-vereeniging, Kruieverbond, Tur- nersbond, Voetbalver. A. R. C. St Rosa-Pa- tronaat, Jongensbond voor Drankbestrijding, de leeraren en leerlingen van het vervolg onderwijs, de Esperantisten en de Zelatrices van de Eerewaoht van de H. Maagd. EINDELIJK* Velen, die de advertentie in dit blad leren, betreffende den Gymnastiek- en Turnbond voor Katholieken, zullen den uitroep sla ken: eindelijk! En er is reden voor. Immers meer dan een jaar geleden reeds plaatsten wy een geheele reeks in het oog loopende advertenties. Een honderdtal leden meldden zich aan, terwijl wel honderd anderen onmid- dellyk na definitieve' oprichting wenschten toe te treden. Er deden zich mqpilykheden vpor. Toen een goede leeraar was gevonden, waren de) zalen niet ter onzer beschikking, toen w<j over de zalen zouden kunnen dispo- néeren, was intusseben de leeraar te over bezet! Het Bestuur bleef Ikctief en heeft nu het genoegen o^der leiding van een bekwa men R. K. Leeraar Lich. Oefening M. O. de kaakyte kuamen oftzetten. Fr wordt naar getracht, den Bond zoo in te ftchten, dat obk voor minder financieel 1. valt: a. door den dood: b. indien hij een bezoldigde betrekking in dienst der gemeente aanvaardt, daaronder begrepen een volgend wethouderschap, tenzij de aan die betrekking verbonden bezoldiging geringer is dan het pensioen, in welk geval dit pensioen wordt verminderd met het be drag dier bezoldiging, met dien verstande, dat de aanspraak herleeft indien en voorzoover de oorzaak van het vervallen van het pensi oen ophoudt te werken. 2. Het pensioen en het verhoogd pensi oen van de weduwe vervallen: door den dood: door volgend huwelijk met dien ver stande, dat de aanspraak herleeft by ontbin ding van dat huwelyk. indien en voorzoover krachtens dat huwelijk geen aanspfaak op pensioen ingevolge duze verordening kan worden gemaak. 3. De verhooging van het pensioen der weduwe vervalt bovendien voor wat ieder der kinderen betreft: a. bij den dood van het kind; b. als het kind den leeftijd van 18 jaar be reikt of vóór dien tijd meerderjarig wordt. 4. Het weezenpensioen vervalt voor wat iederen wees betreft? a. bij den dood; b. bij het bereiken van den leeftijd van 18 jaar of de meerderjarigheid. Art. 15. Een vrouwelijke wethouder ontvangt pen sioen overeenkomstig de regels bepaald vogr wethouders. Een weduwnaar van een vrouwelijke wet houder ontvangt geen pensioen. De kinderen van een vrouwelijke wethou der krijgen alleen pensioen volgens de bepa lingen dezer verordening zoo deze kinderen op het tijdstip van het overlijden hunner moeder ouderloos worden. Gemeenteb«grooting voor 1926. Het is bekend, dat Gedeputeerde Staten in overweging gaveh de posten Nrs. 528 en 532 der gemeentebegrooting voor (926, be treffende de betaling en de terugontvangst van den erfpachtséanon voor de Cadetten school, af te/voeren of, zoo noodig d.w.z. indien de gemeente daaraan reeds gebonden was, de betaling van den canon ten laste van den gewonen dienst te brengen. In antwoord op de daartegen geopperde bedenkingen deelde het College mede, dat het, hangende de vraag, of voor het nieuwe ziekenhuis al dan niet een bedrijf zal worden opgericht en of eventueel voor dat .bedrjjf va-n de voor malige Cadettenschool zal worden gebruik ge maakt, overwegend bezwaar heeft eene be groeting goed te keuren, waarbij de voor de Cadettenschool te bepalen erfpachscanon op den ka.pitaaldienst wordt geraamd. Het komt B. en W. voor, dat, ter bespoe diging van de goedkeuring der begroofing, aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten moet worden tegemoet gekomen, door de be streden posten van de begroeting af te voe ren, zonder tevens de uitgaaf ten laste van den gewonen dienst te brengen. Hiertegen kan geen bedenking rijzen, nu inmiddels de onderhandelingen met het Ryk, ten aanzien van den inhoud der erfpachtsovereenkomst nog loopende zijn en het niet mogelijk is, dat de gemeente dit jaar nog geen canon ver schuldigd is. B. en W. stellen mitsdien voor de volg nummers 528 en 532 der begroeting voor 1926 te schrappen en de uitgaaf van 11000. nader te regelen by suppletoire begroeting, zoodra dit in verband met de tusschen het Rijk en de gemeente te treffeh regeling zal behooren te geschieden. Aanvaarding schenking. Mej. P. W. Cohen Stuart, wonende alhier, biedt deze gemeente, ter plaatsing in het mu seum aan eenige na te noemen voorwerpen, afkomstig uit do nalatenjphap van wylen Mr. K. A. Cöhen Stuart eh wijlen mej J. M. Cohen Stuart. Het komt B. en W. voor dat bedoelde schenking, behoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten, met dank aan de schenk ster. behoort te worden aanvaard. waar Ge Uw schoenen koopt. Er zijn zoovele kwaliteiten en fabrikaten, welke voor een leek niet te ..onderscheiden zijn. Hoofdzaak is, dat Ge bij is een zaak van vertrouwen. Door L'w vertrouwen te schenken aan een vakman, komt Gij het voordeeligat uit. Hij toch is in staat U naar behooren te raden en te «orgen, dat Ge WAAR VOOR UW GELD KRIJGT. Eeu adres van vertrouwen van grootvader, vader of zoon ia sedert meer als een eeuw geweest WIJDEMAM’S SCHOEMMAflAZIJlf X raag het uw grootouders maar eens. Zij allen zullen getuigen Bijkantoor Alkmaar. (Ontvangen per draadlooze telefoon). 14 September 1926 UITBREIDING MA1S0N „MARCEL”. De heer J. B. van Merwijk, voorheen chef van de firma Byloos, eu die nu ongeveer 1 S jaar geleden in perceel Laat 148, het in middels reeds' alom gerenommeerde maison „Marcel” opende, heeft zich thans al ge noodzaakt gezien, zyn dames- en kinderkap- perszaak aanmerkelijk uit te breiden. Wel een bewys, dat de beer Van Merwijk zich in dien korten tyd als een bekwaam haardeskundige getoond heeft. De uitbreiding betreft het vermeerderen van het aantal boxes met twee nu zijn er 5) he( aanschaffen van een permanent wave- apparaat, een haardroogmachine en een spe ciale inrichting voor haarverven. De behandeling met liet permanent wa- ve-apparaat merk „Eugene”, dat alle ap paraten in deugdelijkheid overtreft - waar borgt een blyvende haargolving van min stens een half jaar. Het apparaat is voor zien van alle goede eigenschappen, die men maar eischen kan. Zoo komt b. v. het haar niet in aanraking met droge hitte. Een ge volg hiervan is dat het haar zijn oorspron kelijke glans en soepelheid behoudt Wordt het apparaat eventueel te warm, dan gaat automatisch de controlelamp uit, zoodat ab soluut uitgesloten is, dat het haar ver schroeit of verzengt. Met dit apparaat is het voorts mogelyk, het nieuw gegroeide haar bij te onduleeren, zonder dat het vroeger geonduleerde haar beschadigd wordt. De heer Van Merwijk is de eenige kapper in Alkmaar, die in het b<zit van een der gelijk apparaat is Dit geldt ook voor de „Cre-rossi’ -haardrooginachine, die in wer king gesteld wordt door een motor xan 40 Ani|»éie. De verwarming, door middel «van deze machine verkregen, is drieledig, z< odat met clk< gewenschic verwarming „gewerkt” kan worden. Vermelden wy tenslotte aog. dat de uit- van een tevens ingang van 4 September j.L, de navolgende aanbeveling aan: 1. de heer A. Dykere. 2. de beer C. Knaap. Benoeming tijdelijk leerares Gymnasium. Onder overlegging van het betrekkelyk ad vies v. d. Inspecteur der Gymnasia hebben curatoren van liet gymnasium de eer aai. te bevelen als tydelyk leerares in de Oude fa len, zoolang en voorzoover Dr. Moltzer geen onderwijs, kan geven, Mej. E. E. Haagen Smit te Utrecht, doctoranda in de Oude Talen. Utriitning belooningeu per soneel Handelsavundschoor. Dó Minister Van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzocht do salarisregeling voor het personeel aan de inrichtingen voor Handelson derwijs alhier in overeenstemming te doen bren gen mei de bepalingen van den Leiddraad voor de bezoldiging vau directeuren van en on4Jr>vy- zeiid cu bedienend personeel aan vau Kijkstvege gesubsidieerde inrichtingen voor Handelsohde’é- wijs 1926. Voor zoover het onderwijzend personeel bij hel dagonderwijs betreft heeft de Raad de be treffende verordening bereids bij besluit van 10 Juni j.l., ft overeenstemming met dien leiddraad vaatgesield. De bezoldiging van hei bedienend personeel aan dagscholen en avondschool alhier is onveranderd gebleven. In de verordening tol regeling der beloouiugen vau hol onderwijzend personeel aan de Uaudela- avoudachool sullen alsnog enkele wijzigingen zijn aan te brengen. In artikel 1, alinea 3, laatste gedeelte, la nog te bepalen, dat ook voor lezen het bezit del hoofdakte is vereisent. Waar geen afronding van het salaris lot vijf- of tientallen van guldens naar boven meer mag plaats hebben, behoort de voorlaatste alines van artikel 1 te vervallen. Krachtens artikel 4, 2c alinea, laatste gedeelte telt thans alleen diensttijd aan lagere scholen voor periodieke verhoogingeu mede voor de imlf* y tot een maximum vau b jaren. Volgens den nieu wen leiddraad komt ook diensttijd aan ander) scholen daarbij in aanmerking, B. en W. stellen voor, vast te stellen een ve»> De schenking bestaat uit: een gesneden houten bank; een glazen beker met opschrift: „Het lands Well Varen”, en een glazen be ker met opschrift: „Schoonheyt van weijuig Dagen”. Benoeming van Zetters voor ’s Rijks directe belastingen. Ingevolge art. 4 der wet tan 5 April 1870, Stbl. Nr. 63, moet de helft van het college van zetters, volgens den daarvoor ifjgemaak- ten rooster, met het einde dezes jaars aftre den. Ter vervulling van de vacatures die hier door zullen ontstaan, behoort de Raad inge volge art. 3 der genoemde wet eene opgaaf van twee maal zooveel personen, als er le den te benoemen zyn, aan oen Commissaris der Koningin dezer provincie in te zenden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. de Wit Dz., W. M. H. Pels en G. Looinan. B. en W. stellen den Raad voor tot het opmaken der bovenbedoeld» ojigaaf over te gaan en deze te doen luiden als volgt: Vacature J. de Wit Dz.r J. de Wit Dz J. F. Lubbe. Vacature W. M. H. Pels: W. M. H. Pels. W. T. S. Matthyssen. Vacature G. Loóman: G. Looinan. F. H. Ringers. voorgedragenen len aanvaarden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1926 | | pagina 5