HflonfHollandsch Oagblad. Nederlandsehe Landbouwtaak. Beethoven Muziekpapier Beethoven Muziekboekjes SS 10.7654 2.50 7.41 KLOOSTER EN KIEBERT, Tweede Blad. ALKMAAR. WOENSDAG 16 FEBR. 1927 loin Bijkantoor Alkmaar: Konlngsstraat hoek Pleterstraat. EFFECTEN - COUPONS - DEPOSITO’S - CREDIETFN. 2.49M (de beste kwaliteit) in diverse formaten voorradig (io, iat 14, 16 en 20 balks) (met witte vellen doorschoten) Verkrijgbaar bij de importeurs WIIENT 22 ALKMAAR TELEF. 274 BURGERLIJKE STAND. L. FRANKENBERG. Allust. petroleum KUNST FN KFNNIS. FINANCIEELE RUBRIEK. Bet ichten opgenomen in een gedeelte onzer vurige oplage. Dc aardbeving in de Herzegowlna. De Missletentoonstellmg. EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. J Beurskoersen van 15 Februari. V. K. 130—1 45 2.00—2.16 vraagt 174 170 262 691 22 3 226 394% -3% 329% 195% 228 3’/. rnt Huisman, oud 21 jaar. j Cornelia Duinmeijer, oud F. 0. (Ongave I 460 44b 449% 206 8"% 162 19b 12U 230 188 87. 43 169 384 247 246*/ -% 173% 18 372 39b 87. 42*/. 86 108 95% 159% 1707,-1 383 2 7% - 61% 122— 21M 230 190-2 358 335 stortte een len vyf meter (cello) zorgde ;ehuwde mannen, 52 J gehuwde mannen, 69°gehuwde vrotiwe.i, 34 weduwnaars, 54 191 mannen en 175 vrouwen of te 366 personen, 60 mannen en 45 vrouwen zijn alhier overleden, die elders woonplaats had den, terwijl 3 mannen en 6 vrouwen, die hier woonachtig waren, in een andere gemeente overleden. Het getal huwelijken bedroeg 198, te we- 372*/ 396 464-65 447M - 48 44944 - 52 210- 11% 86 10244 32744 233 266 375 13'i 226 356 329 175 194% 96‘r, 15744 329% 235 265 «74K-5 13'/, 225 144-85 173 689 *—90 3«1 260 118 99'/. 101 7. 103 104 U 41* 12!% 165' 57*/, 3*< 247'/ 173 158' 265-7 375-6 18444 173 693 38! 260 11744 437, 122 166 99*.-. 1017. 102*/, 104 336 174 196 2 uur 59.23 54 9.82H 34.7754 35.23 12.1254 66.70 66.65 468- 69 44 448 449 448-4ÓO 211- 212 1154 uur 59.2254 9.8354 34.76 35.25 12.12% 66.70 66.6254 64.35 48.0754 10.85 2.4954 7.40 Berlijn Parus Brussel Wcenen Londen Stockholm Kopenhagen Oslo Bazel Rome New-York Praag (Officieel) 8 uur i 59.24 9.82 i 34.7554 35.22>4 12.12% 66.7254 66.66 64.20 48.08 K. Voiki standsvereeniging en ALKMAAR. GETROUWD: Nicolaas Jacobus Jeanson en Huberta Jo hanna Paulina Maria Messelaar. GEBOREN: Rudolf, z. van Petrus Gerardus Jan Jung en Sophia Wilhelmina Burger. Dieuwertje, d. van Arie van D|ik en Guurtje de Groot. OVERLEDEN: Petrue Theodoras Janka, 71 jaar. CASTRICUM. Gehuwd: A. J. Koolmees en M. de Vries, beiden te Caetricum. P. Wulp en C. Zonne veld, beiden alhier. SPOOR W EGONGE VAL.' HALLE, 15 Febr. Te Bergwitz bfj Wittenberg locomotief in volle vaart van di hoogen «spoordijk. De machinist en de sto*‘ ker werden beiden ernstig gewond. Het comité voor buffet one: Het werk begint zich te voltooien! Nog een paar dagen en het is voltooid en het publiek zal het resultaat ervan in oogenschouw kun nen nemen. En dat resultaat moet grootsch zijn, want de verwachtingen zijn hoog ge stemd en het is dus zaak daaraan te beant woorden. Om dit te bereiken wordt alles in het werk gesteld en dank zjj dé allerwege van Katholiek en niet-Katholiek ondervon den medewerking met groot succes. Zoo b.v. de inrichting van het restaurant in het tentoonstellingsgebouw. Op de le etage zijn 3 groote lokalen «amen tot een geheel gemaakt hiervoor REPARATIE INRICHTING voor vulpenhouders. Elk systeem onder garantie gerepareerd. ALKMAAR. LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEMEENTE ALKMAAR. In 1926 zyn alhier geboren 277 jongens eu 282 meisjes, te zamen 559 kinderen, waarvan 5 jongens en 4 meisjes buiten huwelijk. 16 jongens en 14 meisjes werden alhier gebo ren 4 i den Jan z.5 Overleden: Aaltje Stam (ongehuwd). BEEMSTER. Overleden: Neeltje Man, 60 jaar, echtge noot,' ar. Houiugh. BTAATSLEENINGEN 4 54 Nederland 1917 5 idem 1919 - 6 idem 1923 Ned Indië 1923 BANK INSTELLINGEN Koloniale Rank Indische Rank Handel Mpy INDI’STR OND. BINNENLAND Jurgens Oude Philips Nederl. Kunstzijde INDUSTR GND BUITENLAND Anaconda Steel comrn CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cultuur Vorstenlanden Dito Actions H V A Java Cultuur N<d ïnd Suiker Unie Poerworedjo .4 MIJNEN ({•■d jarig Lebong Dordteche Petroleum Kon Ned Petroleum Steaua Romitna RUBBER MAATSCHAPPIJEN Am«terd Rubber Bandar Rubber Deli Bat Rubber Indi-che Rubber Intereontin Rubber Mm pong Sumatra Rubber Oost-Java Rubber Serbad jadi Silau Vico’s SCHEEPVAARTEN Holl Amer. Lyn Kon. Boot- Stoomvaart My. .Nederland” Niev Goudriaan Pakctvurt Scheepvaart Unie Marine Common. Marine Preferent TABAKKEN Deli Batavia Deli-Maatschappü Senembah Oostkust AMER SPOORWEGEN. Erie Spoor Southern Rails (Inion Pacific Wabash. Pailway PROLONGATIE SCHOUWBURG „DE HARMONIE.” „Millionnair tegen wil en dank”, I door „De Speeldoos”, Dir. C. v. Kerckhoven Jr. Voor een tot in alle hoeken gevulde zaal werd gisteravond de vierde ahonnements- voorstelling gegeven, uitgeschreven door het comité voor tooneeluitvoeringen alhier. 't Was nu eens geen „hoog”, geen „zwaar" stuk., dat slechts voor den enkeling ten volle genirtbaar is. maar het was een massa- stuk, dat zonder uitzondering iedoren toe schouwer een avönd bezorgd heeft van uit bundige vroolykheM en fijn kunstgenot tege lijk. Het tooneelgezelschap „De Speeldoos”, on der regie van Constant van Kerckhoven Jr., de ziel van deze artisten-groep, trad dezen avond voor het voetlicht met „Millionnair tegen wil en dank” terecht betiteld als „een gouden regen". Het was het door Jaap van der Poll naar het Amerikaansch bewerkte blijspel van George Barr. Een alledaagsche kantoorklerk, Charles Stafford (C. v. Kerckhoven), die bij zijn hos pita, Daisy, flink in het krijt staat, wordt op zijn verjaardag, dus met recht op een goeden dag, erfgenaam van een millioen dollar, een erfenis van zijn grootvader. Nog niet beko men van den „schrik”, kömt de advocaat hem terwijl hy reeds plannen maakt, hoe hij zijn millioen zal besteden de tijding brengen, dat hij de eerjigo erfgenaam geworden is van zijn overleden oom, die een erfenis naliet van niet minder dan vijf millioen dollar. Op één voorwaarde echter, conditio sine qua non, mag hy over deze erfenis beschikken; hij moet n.l. in één jaar tijd het millioen van zijn grootvader uitgegeven hebben, zoodat hij geen cent meer bezit. Na «enig talmen neemt Charles de voor waarde aan. Hij moet deze echter geheim houden en mag bovendien al dien tijd geen trouwbeloften doen. Dat zijn handelwijze dientengevolge onbe grijpelijk is voor zijn vrienden en vooral voor zijn meisje, Mary (Mien v. Kerckhoven— Kling), en aanleiding geeft tot de dolste si tuaties, laat zich begrijpen, ofschoon het geld uttgeven hem niet beet afgaat en hij aanvan kelijk door speculeeren nog meer verdient dan kwjjt raakt, is h(j toch op den gestelden datum straatarm, en is hy. tot verbazing van zijn vrienden blij en gerust. Als de klok twaalf slaat, ia de wedden schap gewonnen, bet raadsel opgei os t en zooals vanzelf spreekt twee beminden heb ben elkaar gevonden. Constant van Kerckhoven leefde zich goed in in de moeilijke situaties van den plotseling schatrijk geworden kantoorschrijver. In één adem daasde hij zenuwachtig door over zijn bevindingen op het advocatenkantoor waar hij zoojuist de goede tjjding vernomen had. Zijn mimiek daarbij was kostelijk. Ook in het tweede bedrijf bleef hij zichzelf en liet hij als een machtig rijk man ieder naar zijn pijpen dansen. Mary en William Harrison, Charles’ vriend (Joh. Kaart Jr.) gaven, vooral in het eerste bedrijf natuurlijk spel, terwijl Robey (Jan Grootveld) en zijn vrouw Daisy (Marie van Westerhoven) zich, zoowel in het eerste be drijf als kleine bourgeois-menschjes en ver der als echte parvenu’s heel juist als „onop gevoede kinderen”, zooals Charles hen noem de, gedroegen. Zij kregen voor hun raak spel menig open doekje. Wat zwak was het spel van La Rosita (Willy Kaart-von Saher) en Frank (Theo Vink). Als componist- en operette-ster waren ze te eenvoudig. Miss Lodge (Mies Vink) was een aardige, handige typiste, Jimmy (Corrie Vonk) een gewiekste piccolo. Noemen we tenslotte Cor Hermus, die als Mr. Swan, de officieel-doende advocaat, maar nog meer als Mr. Plucky, de excèntrieke uit vinder, een gewilde afwisseling bood met zyn omgeving. Ook h(j kreeg open doek. Het décor, dat ons in het tweede bedrijf van de eenvoudige burgerkamer verplaatste naar het overdadig gemeubileerde kantoor van Charles Stafford, werd in het derde be drijf een ware verrassing. Een paar leege kis ten en een sofa was alles wat er nog in het geriefelijke kantoor was overgebleven. In deze sjofele entourage kwam de slotscène echter niet minder tot haar recht. De openbaring van het geheim verwekte echter niet die verbazing by Charles’ vrien den^ die we hadden mogen verwachten. Het stuk wérd vlot gespeeld en heeft „De Speeldoos”, in Alkmaar een groot succes be zorgd. ten: 161 tussdien jonkmans en jongedoch- tere, 1 tusschcn jonkman en weduwe, 14 tus- schcn weduwnaars en jougedoclitcrs, 4 tus- sclien weduwnaars en weduwen, 5 tusschcn jonkmans en van echt gescheiden vrouwen en 4 turlschen jongedochtors en van echt ge scheiden mannen. 0 echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolking, die op 1 Januari 1926 13090 mannen en 14003 vrouwen, totaal 27093 per sonen bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1281 man nen en 1497 vrouwen, terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek cemeehte met 1221 mannen en 1316 vouwen, zoodat zij' op 1 Januari 11127 bestond uit 13150 mannen en 14151 vrouwen, totaal 27301 ro-eonen. (pi f (2e viool), A. Tjeertes Scholten (contra bas) een keurige muzikale af- irelscbte feeststem- i geen oogenblik gedurende den avond verminderde. Het was een vroolyk gezelschap midden standers, dat de zaal vulde. Werd er geen muziek gemaakt, dan gonsde er een knus ge roezemoes. In deze omstandigheden was het voor den voorzitter ónmogelijk zyn openings woord te spreken. Waarom de secretaris met een stentor stem de dames en heeren om stilte verzocht. En evenals op St. Nicolaasavond in de kin derkamer een ijzige stilte intreedt, als maar het minste verdachte geluid waargenomen wordt, too vervaagde ook hier, na bet woord des heeren Goes, plotseling alle leven: het feest ging officieel beginnen. Nadat de heer Endel er zijn genoegen over uitgesproken had. dat voor hem de taak weggelegd, de feestvergadering ter ge- WISSELKOERSEN. van de Neder 1. Landbouwbank). Bijkantoor Alkmaar. MIJNONTPLOFFING. KEULEN, 15 Febr. Uit Limburg a. d. Laan wordt gemeld, dat door het te vroeg afgaan van een dynamiet lading een ontploffing heeft -plaats gehad in de myn .Georg Bachenberg”. Drie arbeiders werden ouder het vallend gesteente bedol ven. Twee van hen werden onmiddellijk ge dood; do derde werd slechts licht gewond. Honderden slachtoffers? BERLIJN, 15 Febr. Uit de Herzegowina wordt gemeld, dat do aardbeving groote schade heeft veroorzaakt. Vele huizen zyn ingestort en vooral de stad Ragusa heeft ernstig geleden. Het aantal slachtoffers is nog onbekend, doch zou eeni- ge honderden bedragen. ROME, 15 Febr. Volgens een mededeeling van het Meteo rologisch instituut heeft aan beide zyden van de Adriatische zee een aardbeving plaats gehad, waardoor duizenden zyn getroffen. De voornaamste schokken werden gevoeld in Albanië, waar zy, naar men vreest, ern stige gevolgen hebben gehad. Er zijn nog geen berichten ontvangen, hetgeen men evenwel toescbrjjft aan het afbreken der ver bindingen. De schokken werden langs de perieën gestoffeerd. Gemakkelyke rieten armstoelen (inventaris „Rustende Jager te Bergen, geheel belangloos hiervoor afgestaan) bieden een aangenaam zitje; de ligging der lokaliteiten in een vooruitstekend gedeelte van het gebouw, geeft een riant uitzicht op Hout en Wilhelminalaan, terwijl een strijkje den geheelen dag de bezoekers een aange name muzikale verpoozing brengt. De exploitatie van het buffet is niet ver dacht. maar in eigen beheer genomen, waar door op alle artikelen buitengewone reductie werd verkregen (soms 40 A 50 Het is daarom mogelijk geweest le klas artikelen te betrekken en deze tegen gewone, ja zelfs lage prijzen beschikbaar te stellen. Is het veelal <ie gewoonte hooge prijzen te berekenen, hier zal dit dus geenszins het geval zjjn. Ter voorkoming van misverstand zy hier vermeld, dat het restaurant natuurlijk geen eethuis bedoelt te zjjn, zoodat er in dit opzicht geen concurrentie voor onze hotel-restaurants te duchten valt! Tenslotte nog een verzoek: Wie van de lezers kan zich nog voor een taak op de tentoonstelling de geheele week beschikbaar stellen? Natuurlijk kosteloos en ter liefde Gods! Velen deden Ut reeds (voor contrAle enz.) maar één is er nog te kort. Wie wil dese plaats bezetten? Ongave liefst zoo spoe dig mogelijk, bij den secretaris v. h. comité ~oor zalenre^eling enz. Roemervisscherstr. 22 NTERLOCALE TELEFOONGELE1DINGFN. Nieuwe interlocale telefoongeleidingen zijn in gebruik .genomen tusschen UtrechtAlk maar en ZaandamAlkmaar. 20-JARIG BESTAAN VAN „DE HANZE”. De afdeeling Alkmaar van de diocesane Haarlemsche Hanze heeft Maandag op een voudige, doch waardige wyze haar 20-jarig bestaan herdacht Te 9 uur gisterochtend werd het feest ker- kelyk ingezet, met een H. Mis, opgedragen door den geestelijk adviseur, den Weleerw. Heer E. J. Helmer, in de St. Laurentiuskerk. Hoewel lang niet alle leden hierby aanwe- ig waren, was het bestuur toch niet onte vreden over de opkomst; tevreden kon men echter ook niet zjjn. Gisteravond werd in „’t Gulden Vlies" een groote feestvergadeying gehouden. De zaal zag er gezellig uit: men zat aan ta feltjes en aan de wanden was een keurige versiering aangebracht door den heer P. J. van Kessel. Over de opkomst van de leden viel ditmaal niet te klagen, want de zaal was geheel met „Hanze”-leden en bun dames bezet. Voorts merkten wjj oa. op den Geestelijk Adviseur, Kapelaan Helmer, Pater Lëygraaff 0. P., Pastoor Querelle van Tuitjenhorn, eenige Eerw, Broeders, voorzitter, secreta ris en eenige leden van de Kamer van Koop handel, alsmede vertegenwoordigers van R. sbond, Arka, Algemeene Midden- ireeniging en L. T. B. Een artistiek strijkje bestaande uit de heeren Joh. Kuiper (piano), W. Scheurs (le viool), A. de Boer (2e i en Th. voor wisseling, zoodat de ver< ming er al spoedig was en Ondertrouwd: Gerrit Huisman, oud 21 jaar, te Heemskerk en - gCLjaar te Castricum. 6 Geborep: Cornells J., z. v. P. Beentjes en 0. Schouten. Hermanns, z. v. J. Zonneveld en C. Metselaar. Overleden: Bernardus Wempe, oud 54 jaar, te Caetricum. Neoltje van Benthem, oud 78 jaar, te Alkmaar. OPPERDOES. Geboren: Aatje d.v. Simon Klaver en Trijntje Visser; Cornelis z<v. Sinion Zwier en Gerritje van Hemart; Mijntje d.v. Jan Klaver en Jantje Rustenburg. Cornelis Klapper en Meinerdje kust van de Adriatische zee ook gevoeld te Bari, Taranto, Ancona, Macerata, Fermo en Triest en zelfs te Napels. In Spalato is lichte schade veroorzaakt. L'it Boenie en Herzegowina wordt gemeld, dat de schade daar groot is en er vele slacht offers zyn. DE CYCLOON IN AUSTRALIA BRISBANE. 15 Febr. Het aantal dooden by den cycloon in Queensland is gestegen tot 39. De kaartenverkoop. Gaarne willen wij er nog even aan herin neren, dat morgenochtend te 10 uur aan de bekende adressen de voorverkoop begint van de kaarten aan bet publiek. Men zal goed doen, van dezen voorver koop gebruik te maken, want als de voortee- kenen niet bedriegen, dan zal de voorraad qioedig uitverkocht zyn. Men voorzie zich dus -tydig van kaarten. Het restaurant. en zalen schrijft legenheid van het 20-jarig bestaan te mo gen openen, begon hy de bijeenkomst met den ebristelyken groet, om vervolgens alle aanwezigen en in het byzonder de zooeven gedoemde personen welkom te neeten. In de aanwezigheid van deze laats ten zag spr. een bewys van sympathie voor de „Hanze”. Uit het feit, dat de afdeeling 20 jaar met succes gewerkt had, hoewel haar ook tegen slagen niet gespaard waren, en uit het feit, dat de vereeniging nog bestond, concludeer de spr., dat er reden tot verheugenis was. Dan constateerde epr. tot zyn genoegen een groote opkomst, waarvan spr. hoopte, dat zij de belofte zou inhouden, dat in de komende 20 jaar de vergaderingen trouwer bezocht zonden worden. Spr. taak was hiermede ten einde, waar na hij de leiding voor het verdere gedeelte van den ayond overdroeg ^an de feestcom missie, welker voorzitter, de heer P. J. van Kessel, in een keurige speech een vergelij king trok tusseben een mooien zomermor gen en bet ontstaan van „De Hanze". De „Hanze” heeft heldere zomerdagen ge kend, maar ook omweersbuien meegemaakt. Maar niettemin staat de „Hanze" nog als een machtige boom, boven welks kruin het „Han- ze"-vaan wappert in het heldere zonne licht. Vol vertrouwen op de toekomst wordt nu dan het 20-jarig bestaan gevierd. Is is wel reden tot feestvieren? spr. dan. Spr. meent van wel, want laten we dank baar zyn, dat we, na alles wat er gebeurd is, nog den moed en de lust hebben om de zen dag te herdenken. Organisatie ^i« noodig en we willen her denken, dat ook wjj het woord begrepen hebben van den roemruchtigen Paus Leo XIH z.g. Daarom ook zyn de besturen van de andere standsorganisaties nitgenoodigd, om zoo noodig schouder aan schouder te werken aan den bloei der organisaties. Wjj, aldus spr., moeten de besturen steunen, om te herstellen, wat de stormen vernield hebben. Dan zal de zon weer hoop geven voor de toekomst. By haar 25-jarig bestaan moge de „Hanze” weer bloeien in haar schitterendste pracht. Spr. eindigt met den wensch, dat de or ganisaties stryden en overwinnen zuzllen. km „mi pccmxxi „„-I Onnoodig te zeggen, dat de aanwezigen ingericht en smaakvol met gordijnen en dra- door luid applaus hun ingenomenheid met de woorden van de «prekers betuigden. Als hierna op de wys van „Aan U, o Ko- ning der eeuwen” het Hanzelied gezongen is. wordt er gehaald voor „Vacantiereizen", blijspel in drie bedrijven door J. F. M. Endel. Dank zij het vlotte en kwieke spel van de leden van „Alberdingk Thijm” die het stuk onder leiding van den heer Will. Ver meulen Ingestudeerd hadden is de opvoe ring een groot succes geworden. Herhaal- delifk moesten de spelers en speelsters open doekjes Inoogsten Het publiek kon zijn enthousiasme niet bedwingen en wilde op de ze manier zijn erkentelijkheid voor de praes- taties betuigen. Natuurlijk bleven ook de ovaties na elk bedrijf niet uit. De grime was door den heer Jac. Groot huizen tot in de puntjes verzorgd, terwijl de heer Leo Bakker het tooneel artistiek had aangekleed. Na het tweede bedrijf moest de heer Endel zich een huldiging laten welgevallen. De heer Van Kessel zegde hem dank voor alles, wat hij voor de „Hanze”, maar ook voor „Al berdingk Thjjm" had gedaan. Uit waardee- ring bood spr., namens deze vereenigingen, den auteur van „Vacantiereizen” een bloem stuk en een kistje sigaren aan. Spontaan zong het publiek hierop „Lang zal ie leven.” Intusschen waren ook de dames en heeren m de zaal niet vergeten: eersterenoemden kre gen een gebakje te savoureeren, terwyl de heeren zich een fijne sigaar toebedeeld zagen. Toen het tooneelspel geëindigd was, be trad kapelaan Helmer het tooneel. om een hartig woordje tot de aanwezigen te spreken. Spr. constateerde een opgewekt midden- standsleven in Alkmaar. De middenstand moet de geesten hooger op voerqn. Vervolgens deed spr. een krachtig beroep op aller steun voor het Santoefonds, waar voor een verloting zou worden gehouden. Hiervoor waren beschikbaar gesteld een fruitmand, een kaasje en een groote taart, welke laatste bovendien nog op z’n Ameri- kaansch verkocht werd. Na dit intermezzo voerden Inej. M. Kühne en de heer V. Keysper een door den heer En del smakelijk bereide Alkmaarsche Midden stands Hors d’Oeuvre varié op. Het publiek heeft van de geurige gerechten gesmuld, menigmaal werd er gegierd om de vaak rake en geestige gezegdes. Het slotwoord werd gesproken door den heer Van Kessel, die allen dankzegde, die op eenigerlel wijze tot het welslagen van den avond hadden meegewerkt. Nog lang bleef men daarna gezellig byeen. uit elders woonachtige ouders, terwyl jongens en 2 meisjes elders geboren wer- >n uit ouders, die in deze gemeente woon plaats hadden. Als levenloos aangegeven werden inge schreven 15 jongens en 8 meisjes. Overleden zijn 52 ongel ongehuwde vrouwen, 104 .1 we duwen en 1 van echt gescheiden man, totaal zamen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 5