1 „ONS ELAD" J No. SI I 1 4 I I FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN VEROORDEELDE. BUITENLAND. 4 I I I 'O Waeasdag V Maart 1047. Abonnementsprijs BINNENLAND. OPRUIMING COUPONS ZEIL, UIT DE PERS. De antl-annexatle-actl BureauHOF 6, ALKMAAR - Telefoon Verspreide Berichten. Twee ernstige mijn rampen In Engeland. Aan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.,f75O.f250f 125. f 50. f 40. Korte Berichten. GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 1 o I» 1» t to«- 4 en daarom ie gevoelens zqn tot - 1 HET COMMUNISTISCH COMPLOT IN HONGARIJE. Moskou steunde met geld. Het Hong. Telegraafagentschap meldt, dat 4 4 .f2.— f 2.85 f 0.60 hooger NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad b. inzake bemoeiingen uitvoerii ke regeling leerling-opleiding in plaats. Rekening en verantwoording van den Pen- DE TERUGWIJZING VAN HENRI POLAK. Het Eerste Kamerlid Henri Polak schrijft in het „Volk”: Verschilende bladen hebben een aan ,,De Grondwet” ontleend bericht overgenomen, behelzende dat de Belgische douanen te Es- schen mij dezer dagen niet wilden doorlaten, omdat mijne papieren niet in orde waren. De ware toedracht der zaak is, dat ik j.l. “Vrijdag eene conferentie te Antwe: en moest bijwonen. Te Roosendaal bemerkte ik, dat ik mijn paspoort thuis had laten liggen. Ik nam daarop den eerstvolgenden trein naar Am sterdam. Te chen brn ik niet "eweest en Belgische douaniers heb ik niet gezien., HUWELIJKSINZEGENING TE ROME. In de smaakvol versierde huiskapel van het paleis der Propaganda Fide, te Rome, heeft Z.Em. kardinaal van Rossum gister- nior- en het huwelijk ingezegend van den heer P. Kasteel, hoofdredacteur van „Het Nieuwe Dagblad”, en mejuffrouw M. Baïtus- sen. geef u den brief weder gelijk ik dien ontvau- vangen heb, en beloof u tevens dat ik steeds wat die zaak betreft, het diepste stilzwijgen zal in acht nemen. Helena verbleekte toen hij haar het papier overhandigde; zij dacht het nog/ongeschon- den in den zak van haar inaiyfeltje te be zitten, en ziel het was verscheurd, bemorst, - - - - Aan een derdo raderend in de ;en neder, en want nimmer zal il toespeeling daarop gjj een goeden ra/ moet gü van p1 loos het geluk aan r. opdringt. Mijnheep brief is niet jÈ raad geschreven, en mi Xw.z-kwo nzl 34. Hoe is het mogelijk! riep hq uit, dat zij een arm meisje, zulk een rjjke party van de hand wijst. Hare weigering stsunt alleen, ge lijk zij zegt, op de ongelijkheid van stand, maar ik heb te veel in de wereld rondgezien om hieraan geloof te hechten. Ook vertrouw ik den bankier niet. Ik zal de zaak; eens nauwkeurig onderzoeken, en mocht het mij gelukken tot de ontdekking te komen, dat zij den jongeling bemint, en het voorstel den bankier ernst is, dan zal ik haar dwaas denk beeld uit het hoofd weten te zetten en haar toekomstig geluk verzekeren. Ja, ging hij na eenige oogen blikken nagedacht te hebben, voort, zoo mojt het gaan, en ik houd mij van den goeden nitelag verzekerd. Hii verliet nu zijne kamer en begaf zich naar zijnen zoon. Helena, zat in diepe mij mering verzonken, naast de legerstede van den kleinen lijder, die met een glimlach op het gelaat rustig was ingeslapen. Mejuffrouw! sprak hij op fluisterenden toon, terwijl hij Helena behoedzaam nader de, ik zou gaarne eenige oogenblikken af zonderlijk spreken, wilt gij daarom zoo goed zijn bij gindsch venster te komen, waar wq Edmund niet zullen storen en ons onderhoud ongestoord kunnen voortzetten. Want de zaak, die ik u heb mede te deelen, is te ge wichtig om die tot een anderen dag uit te stellen. Helena was zoodanig in zich zelve verzon ken, dat zij de komst van Dellaar niet eens bemerkt had, en hevig schrikte, toen zij zich zoo onverwachts hoorde toespreken. Die schrik maakte weldra voor een groote ont roering plaats, toen zij den geheim zin nigen toon waarnam waarop haar oom tot haar sprak, daar zq hiervan volstrekt de reden niet kon bevroeden. Zq bedacht zich echter niet lang, verliet voorzichtig hare plaats en zette zich op een stoel bij het venster, dat een schoon uitzicht op den fraai aangelegden tuin aanbood, neder. Mejuffrouw! begon thans Dellaar, niet zonder eenige aarzeling in zijne stem te ver raden, een bediende heeft mij zoo even een brief ter hand gesteld, waarvan het opschrift verloren gegaan en die op verscheidene plaatsen gescheurd was. Hq had dien in den gang gevonden, en meenenae, dat ik dat stuk verloren had, heeft hij het mij op mijne ka mer gebracht. Ik was voornemens het papier wjjl het morsig en verscheurd was, ongelezen weg te werpen, toen mij eene onverklaarbare nieuwsgierigheid aanzette het te openen; tot mjjne verbazing zag ik dat de brief u toebe hoorde en aan den bankier Vermuggen ge richt was. Beschuldig mij dus niet van eene onkiesche handelwijze ten nwen oozichte; ik De kardinaal hield een treffende toespraak tot de jonggehuwden. Bij do plechtigheid assisteerden'de secre- ta is van de-> kardinaal, de ZeerEecrw. Pator J. Drchnyiiins, en de Zcéreerwaarde heer II M. Koo, pastoor te Eist. Na de plechtigheid bood de kardinaal het bruidspaar een dejeuner aan in zijn particu liere vertrek'en en zat daad ine<le aan. DE GEZANTSCHAPSPOST TE BRUSSEL. De „Haa>-tche Courant” weet melden, dat de Nederlandsche gezant te Brussd, jhr. dr. i G. F. van Vrcdenl itrch. ocrne- mens is, nadat het tructaat met B»;l'/ië door de Eerste Kamer is bchan leid, ontslag uit den diplomatieker* dienst te verzoeken en dat aan mr. A. R. Zimmerman, ou*1-biir*re- meester van Rotterdam, do besotting - an de zen post zal worden ontredratren. DE BINNEN!.ANDSCHE POLITIEKE TOESTAND. Prof. Veraart over de coalitie. Voor dc R. K. 'Kiosvereeniging te Leeu warden sprak Maandagavond prof. Veraart o, er den blnnealandschen pelitiekea stand. Spreker betoogde met klem, dat onze par tij één moet blijven. Gevaar voor die eenheid schuilt niet vooral bii ben. die zich af- eheid- don en nu, zonder leiding van noemenswaar- digc beteekenis; alleen den Katholieken in vloed breken. liet grootste gevaar komt van den kant, die de groote partij in brokken en groepjes wenscht verdeeld, wat een maelite- looze federatie van Katholieke partijtjes zou beteekenen. Als partij hebben wq uit te werken een maatschappelijke gedachte, die wij in alles Om .twaalf uur des middags was het ge vaar zoo groot geworden, dat de regeeringa- inspecteurs het voortzetten van het reddings werk moesten verbieden; eerst laat in den middag was de lucht door de ventilatiepom- pen zooveel gezuiverd, dat de reddingspo gingen hervat konden worden. De ramp in de mijn te Biltshorpe (Notting hamshire) werd veroorzaakt door het bezwij ken van een huisleiding, die het opgepomp te water uit de mijnschachten omhoog voert. Een kooi met acht man daalde juist af. toett een lang stuk van de leiding losraakte en op de kooi terechtkwam, die naar beneden stortte. In de mijn waren toen nog 9 man aan het werk. Een gedeelte van den schachtwand werd vernield, en het water begon direct de mijn gangen binnen te strooinen. Eerst om half- tien, drie volle uren nadat het ongeluk had plaats gehad, was men er in geslaagd de schacht weder zoover vrjj tê maken, dat een kabel naar beneden kon worden gelaten, waarmede drie mannen werden opgehaald, doch van de veertien anderen werd geen ge luid meer gehoord. Daar het water voortdu rend snel de schacht binnendrong en de pom pen door het breken van de leiding niet kon den werken, moesten de veertien ma"toen reeds verdronken zijn en er bestaat dan ook volgens de bekentenis van de communisten, die werden gearresteerd, de regeering van Moskou in Hongarije een wqd-omvattend complot heeft voorbereid. Onlusten en bot singen met de politie moesten einde Maart in Boedapest en de groote provincie-steden uitbreken. De Sovjet-regeering zond regel matig groote bedragen, die tevens moesten dienen, om de extremistische socialistische as sociatie te steunen. Het aantal personen, dat te Boedapest en omgeving werd gearresteerd, bedraagt onge veer zeventig. Ook hier de hand van Borodin. Naar de Boedapester bladen melden,-heeft Borodin, de Russische volkscommissaris, die thans bij de Kantonneezen het vuurtje tegen Engeland aanstookt, eenige maanden gele den een bezoek aan Szanto, den leider van de samenzwering te Boedapest, gebracht om hem de bevelen van de sowjetregeering over te brengen. Borodin vertoefde te Boedapest onder den schuilnaam Braun en gaf zich uit voor adver- tentiereiziger. Er zijn weer twee lieden in hechtenis ge nomen van wie één een geheime drukkerij verhuurd bad aan Vagi, oen leider vaa de Hor.caarsc.he communisten en de ander in het bezit van het noedige materiaal voor een ge heime drukkerij is gevonden. MAGAZIJN „DE TIJDGEEST” A. E N G E L A N D E R, M XGDAI.FN! N.STR X T R 17 '’•'MAAR ONTBINDING VAN DEN OOSTENRIJKSCHEN NAT. RAAD. De conferentie van vertegenwoordigers van alle parlementaire partijen in Oostenrijk, die gisteren bijeenkwamen om den definitie- ven datum voor de verkiezingen vast te stellen, is niet tot een accoord gekomen. De bondskanselier. Mgr. Seipel, verklaar de, dat met het oog op de door de wet voor geschreven termijnen hij het voorstel tot ontbinding van den huldigen Nationalen Raad in de zitting van heden moet indienen. EEN INCIDENT TE TIRANA. Vele dooden en gewonden. Volgens de Zuid-Slavische Politica heeft er op het exercitieterrein bij Tirana een ernstig incident plaats gehad. Bij den dienst gaf een Italiaansch onderofficier een Albanceschen soldaat een slag in het gelaat, waarop deze op den onderofficier schoot, zonder hem ech- ter te treffen. Toen nu de Italiaan den Al banees met zijn revolver doodde, ontstond er tusschen de Italianen en Albaneezen een ge vecht, dat een paar uur duurde en waarvan vele dooden en gewonden zouden zijn geval len. In de straten van Tirana werd het ge vecht voortgezet. Ter bescherming van het paleis van Achmed Zogoe moest de hulp van een sterke troepenmacht worden ingeroepen. ONTWAPENINGSVOORSTELLEN VAN COOLIDGE. Coolidge houdt vol. Niett* genstaahde de ongunstige antwoor den van Frankrijk en Italië op het voorstel van Coolidge tot het houden van een confe rentie over de ontwapening ter zee wordt er medegedeeld, dat de president hoopt, dat het mogelijk zal zijn een conferentie te houden tusschen do vjjf groote zeemogendheden. DE CHAOS ÏN CHINA. Soen wederom verslagen. Uit nationalistische bron te Sjanghai wordt vernomen, dat de troepen van Soen-Tsjoean- fang, die Sjanghai beschermen, nogmaals verslagen zijn bij Soengkiang, op 45 K.M. ten Zuidwesten van Sjanghai. Amerikanen ontwapenen hon derd Chineesche soldaten. Uit Peking komt het bericht, dat Ameri- kaansche matrozen zonder een schot te los sen een honderdtal Chineesche soldaten ont- De anti-revolutionairen zijn, zooals men weet, tegenstanders van annexatie van nieuwe gebiedsdeelen door groote gemeenten. Zij hechten sterk aan de „souvereiniteit in eigen kring”, een uitmuntend begihsel, dat echter door hen te ver qrordt doorgevoerd, als zjj het aan voeren als argument voor het handhaven van bloedarme dwerg-gemeenten en tegen het rationeele samenvoegen van eenige dergeljjke gemeenten tot één grootere, welke daardoor beter in staat wordt gesteld haar taak op verschillend gebied te vgjvgg^, ren. Ook de onverzoenlijke tegenstand der anti revolutionairen tegen iedere uitbreiding van groote steden met gedeelten van omliggende “gemeenten lijkt meer op Prinzlpienreiterel dan op zakelqke overwegingen. De landbonger van sommige gemeente, besturen is op zich zelf zeker geen reden tot annexatie van landelijke gemeenten. Het is in het algemeen niet eens ge- wenscht, dat landelijke gemeenten uit hun historische en landelijke bestuurssfeer wor den gerukt om te worden opgeslokt door een groote stad. En daarom achten wij het volstrekt niet kwaad, dat de annexatiepraktijk-op-groote- schaal, zooals die In Pruisen wordt toegepast, in Nsdssland nooit is nagevolgd. Maar dal neemt toch hst !eü niet wv®. dat ten steeds nitgroeiende stad met een be- trekhelfjk nauwe gemeentegrens na korten of langen tijd dringende behoefte krijgt aan grens-uitbreMing. Het is geen rationeele toe. stand, als een agglomeraat, dat feitelijk een stadsgeheel vormt over meer dan één ge meente is verdeeld. Dat geeft allerlei moei lijkheden en is voor het bestuur der stedeljjke gemeente tenslotte een ondraaglijke handi- cap. Het begrip: samenwerking van gemeenten, Zweckverband of hoe men het noemen wil. is in Nederland nog veel te vaag en te onbe stemd, óm als practftche oplossing der moei lijkheden in aanmerking te komen; daartoe ontbreekt ook nog de wetteljjke en bestuur lijke sanctie. Ook kan men niet zeggen, dat een derge lijke samenwerking steeds even goed en nuttig is als uitbreiding der gemeente door annexatie, in andere gevallen samenwerking het aangewezen middel zijn. Dit laatste dient dan echter eerst vaste en juridische vormen te hebben aangenomen. Zooals men weet, is er tegen de onlangs door do Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen tot uitbreiding der gemeenten Haarlem en Breda een hevige campagne ge voerd. De „Standaard” verheugt zich daar over. Het blad ziet daarin een doorwerken van de anti-revolntionnairo opvatting over en tegen annexatie. Wij vreczen schrijft „De Morgen” dat dit een vergissing is. De reden van de felle anti-annexatie-actie der laattse maanden heeft niet veel te maken met de idealen als „souvereiniteit in eigen kring”, historische banden etc. Het geheim der actie schuilt in heel iets anders. In de gemeenten rond Haarlem en Breia. vooral in die rond Haarlem, wonen tal van zéér kapitaalkrachtigen, die in die gemeenten zeer lage belastingen betalen! Dit wordt nu Anders. En daarvandaan het verzet en <le actie! Naturlijk niet met een formeel beroep op de lage belastingen; dat zou minder effect maken op de buitenwereld. Maar met argu menten van algemeenen, theoretische)! aard. Doch de ware reden is prozaïsch en nuch ter genoeg: de vrees en de afkeer voor hoo- gere belastingen. Men make zich van die actie geen „prin cipieels” illussies zooals de „Standaard” schijnt te doen. De ondergrond was eenvoudig de ver stoordheid over de minder gunstige belas- ting-perspeotieven. De periode van stilstand op politiek terrein komt ons uitstekend te pas, om de pas vol tooide reorganisatie te laten dóórwerken. Wat de samenwerking met de christelijke partijen betreft, daarop is, volgens spreker, voorloopig geen nitzicht. Integendeel wordt de kloof met den dag wijder. Desnoods kun nen wij berusten in de opheffing van het ge zantschap bij den Paus, maar als de plagerij zoo ver gaat, dat men zich gaat bemoeien met de wijze, waarop wij het onderricht onzer kinderen regelen, en als de christ. histori- schen in hun sociale politiek niet anders blH- ken te zijn, dan liberalen, die naar de kerk gaan, dan zal de coalitie nooit worden her steld. Maar is die coalitie ook wel noodzakelijk? Kunnen wij in een bepaalde periode niet sa mengaan om bepaalde wenschen te zien ver wezenlijkt? Wij moeten ons goed zoeken, waar het te vinden is, ons gezond verstand in de politiek gebruiken. Wij hebben te leeren, „Realpolitiker” te zijn. Thans gaat het zoo slecht mogelijk. .Men denke slechtfi aan de ministeries van Arbeid en van Financiën Laten wij meer vertrouwen hebben in eigen kracht, dan ducht spreker voor onze politiek geen gevaar. R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDS- BEDRIJFSRAAD.’ De R. K. Algemeene Middenstandsbedrijfs- raad houdt een algemeene vergadering op Dinsdag 15 Maart te Utrecht. De agenda dezer vergadering vermeldt o.m.: Mededeelingen: a. omtrent stand bedrjjfs- raden; ing wcttellj- de werk- wapenden. De Chineezen hadden de stoom boot „Mainhund” van de Standard Oil Com pany, die op weg was vati Sjans! naar Han- kau, in beslag genomen.Jn voeren er mee naar Hankau. Toen de bóót Hankan bereikte, manoeuvreerden twee Amérikaansche kanon- neerbooten zoodanig, dat de vrachtboot tus- «chen hen in kwam te liggen. De matrozen van de kanonneerbooten enterden daarop het schip, en ontwapenden de Chineezen. Een Reuterbericht uit Washington meldt, dat de wapens aan de bevoegde autoriteiten zullen worden teruggegeven. 65 arbeidets om het leven gekomen. Twee mijnrampen hebban gisternacht Wa les en Nottinghamshire getroffen, die naar men vreezen moet aan ongeveer 65 mijnwer kers het leven hebben gekost. Terwjjl, zooals reeds in het kort werd ge meld, ongeveer 140 man van de nachtploeg diep in een der schachten aan het werk wa ren, had een ontploffing plaats. Een groot aantal mijnwerkers kon gered worden, doch men vreest, dat 57 anderen als verloren moeten worden beschouwd. Enkele uren later had een ongeval plaats In een in aanbouw zijnde mijnschacht in NoU tinghamehire, waardoor naar me» vreczen moét, 14 mijnwerker» om het levwn zijn ge komen. De ontploffing te Cwtn had plaats om on geveer twee uur in den morgen, diep in de mijn en op ongeveer 2 kilometer van den •chachtingang. Het geluld van de ontploffing werd niet gehoord en de eenige waarschu wing, dat er een ramp plaats had, bestond in een lichte rookwolk, die. uit de schacht opsteeg. Onmiddellljk werd alarm geslagen, doch de reddingsbrigade, die in do mijn schacht afdaalde, bevond, dat op verschillen de plaatsen groote aardstortingen hadden plaats gehad, die het voortdringen zeer be moeilijkten, terwijl giftige mangassen het reddingswerk buitengewoon gevaarlijk maak ten. - Alle leden van een der reddingsbrigades werden door het mijngas bedwelmd en slechts met groote ntoeite en gevaar weder naar bo ven gebracht, terwijl de bedrijfsleider van de mijn, die reeds met de eerste brigade was afgdaald, gedurende twee uur vermist werd en tenslotte bewusteloos uit de mijn wera ge- dragen. Velen, die aan het reddingswerk deelnamen, verkeeren thans >n zeer ernstigen toestand ten gevolge van het vergiftigde gas. Advertentieprijs Van 15 regels fl.25; elke regel meer f 0.25. Reclame per regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina’s f 0.50 Rubriek „Vraag en aanbod” bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels) iedere regel meer 0.12. weinig hoop, dat zij aan den afsehuwelqken dood door verdrinking ontsnapt zijn. Draadloos wordt nog gemeld, dat duizen den vrouwen en kinderen aan de mijn ston den te wachten; zij beschouwden het bevel tot stopzetten der reddingspogingen als een vonnis voor de mannen, die zich nog bene den bevonden. Beneden in de schacht warep aanvankelijk doktoren bezig om de gewonden te helpen, doch zij moesten zich naar boven begeven, omdat een langer verblijf beneden te ge vaarlijk werd. In de mqn te Bilsthorpe dringt hel water binnen met een snelheid van 60.000 gallons per uur. ZAAD IN BESLAG GENOMEN. Mislukte smokkelarij. De Duitsehe commiezen te Cranenburg, hebben van een zaadkoopman te Nijmegen vier wagonladingen seradellazaad, deels per schip, deels per wagon aangevoerd, die over de grens waren gesmokkeld, in beslag geno men. De koopman had het zaad per spoor uit Polen betrokken en wilde het als Hollandse!) zaad uitvoeren. Na betaling van 30.000 Mark werd hij op vrije voeten gesteld. Het. in beslag genomen zaad heeft een waarde van 30.000 Mark. MIJNGASONTPLOFFING. Talrijke gewonden. GislcMnorgen heeft in dé De Wendel-mijn bjj Hamm bij het afdichtingswerk, dal nitge- voerd werd ter beperking van een op 24 Fe bruari j.l. urtgebroken mijnbrand, een hevige mijngasontploffing plaats gehad- Twaalf mijn beambten en een arbeider w-erden gewond, enkelen zeer ernstig. Aan deze ontploffing was een lichtere ontploffing voorafgegaan, waarbij tsvee arbeiders door Instortend ge steente gekwetst werden. I Z. Em. Kardinaal Charost heeft de Fran- sche visscheirsvloot gezegend voor het ver trek naar New-Foundland. Als protest tegen - - deze zegening gaven de socialisten een feest- linnen verdedigen tegenover de eigen men diner voor visschers en eigenaars. In het ge- schen. heel waren hiervoor tien liefhebbers komen opdagen. i Twee kardinalen zijn ernstig ziek. Kar dinaal Perosi zijn de laatste H.H. Sacramen ten toegediend. Kardinaal Delai is eveneens ziek en lijdende aan longontsteking. Het officieel Poolsche orgaan ..Monitor Polski” bevat het besluit der regeering, waar bij de Hebreeuwsche taal wordt toegelaten voor openbare vergaderingen. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 21 Februari 1.196.000, 74.117 min der dan de vorige week. uwe openhartigheid en de kiesche wqze, waarop gij het aanbod afwijst, bewonderen. Bij deze laatste woorden zag hij het meis- jeêscherp in het gelaat; zij sloeg hare oogen, Xlie in tranen zwommen, tot hem op. In die blikken was hare gansche ziel te lezen, en Dellaar als een man van ondervinding las en verstond volkomen wat zij uitdrukten. Dat uw stand in de maatschappij, ver volgde hij, ziende dat Helena hem bet ant woord schuldig bleef, veel met dien van den zoon des bankiers verschilt, is nog geene re den tot afwijzing; noch de bankier, noch ik hebben altijd de plaats in de maatschappij bekleed, die wij thans innemen. Gelukkige ondernemingen, onvoorziene omstandigheden hebben ons langzamerhand tot de tegen woordige hoogte gevoerd; en ik zie sr vol strekt geen schande in, dat een rijk man een arm meisje tot zijne schoondochter aan neemt, mits dat meisje braaf en godsdien stig en uit fatsoenlijken stand zij en de hoe danigheden bezit, die een man gelukkig ma ken. Ik mag my de door u opgenoemde Ik mag mq de door u opgenoemde eigenschappen niet toekennen, zeide Helena, en daarom En daarom hebt gq, viel Dellaar haar in de rede, volgens mjjne zienswqze dwaas gehandeld, u zelve zoo laag te schatten^ Ge loof mij, mijn kind! bedenk u nog eenige da gen, en beloof mij uw antwoord eerst dan te zenden, als wij over deze zaak noit eens be daard zullen gesproken hebben. Slechts met weerzin gaf Helena hare toe stemming, ofschoon zij Dellaar deed opmer ken, dat dagen, maanden, noch jaren haar van het eenmaal genomen besluit zouden doen afwijk< n. Zij werden nu door de komst des genees- heers in hun gesprek gestoord, en weinige oogjnblikken daarna berichtte men Helena dat eene vrouw, die reeds den vorigen avond onderzoek naar ,haar had gedaan, gekomen was en haar verlangde te spreken. Helena qlde uit het ziekenvertrek de klei ne spreekkamer in, waar Dorothea haar vol ongeduld verbeidde en haar nu met vuur aan het hart drukte. Het was een vragen zonder einde. Helena moest het geheele voorval wel driemaal vertellen, en dit ging gemakke lijk niet, daar de oude vrouw zich van tijd tot tijd menige aanmerking veroorloofde en beweerde dat de paarden in haar jongen tijd minder snel liepen dan tegenwoordig; en om die reden het rijden wel niet zoo spoedig ging, maar ook minder gevaarlijk was. Zq verhaalde nu van het vergeefsche be zoek van Anna, en hoe het meisje de bood schap had achtergelaten binnen eenige da gen weder te keeren, alsmede dat de muziek meester haar zeer verlangde te zien, maar d» vrijheid daartoe niet durfde nemen, en daarom wenschte dat zq weder spoedig in i hare oude woning mocht wederkeeren. 1 Wordt vervolgd. zooals de „Standaard” stoeten, als het zich hernam Helena kalm, dio overhaasting maar na rqp be- mqne gevoelens zqn tot dusverre niót veranderd. Dukymq mqne rondborstigheid niet ten kwade, zéide Dellaar, en geloof niet dat ik u mijn raad wil opdringen; indien gq den zoon dés bankiers niet bemint, moet ik zalfs en de inhoud er van was reeds: bekend. Zq hield het blaadje handen, sloeg blozend de oog zweeg. f Dellaar sloeg haar Ofunl-rzaam gade; hq scheen hare gedachten te/raden en medelij den met haren toestand té gevoelen; daarom sprak hij op goedigen toon: Geloof mq, mejuffrouw! dat gq u vol strekt niet behoeft to verontrusten-, be schouw den brief al door mq niet gclezeis, mq zelfs de geringste eroorloven. Maar indien __Jd van mq wilt aannemen, plaar veranderen, en niet roeke- *an u stooten, als het zich

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1