Noord-HoHandsch Dagblad. £un je nog zingen, zing dan mee! 26e Drek (Jnbileom uitgave) vermeerderd met 16 liederen. Zooeven verschenen, en verkrijgbaar bij Nederlandsehe Landbomphank, Bijkantoor Alkmaar: Konlngsstraat hoek Pleterstraat EFFECTEN - COUPONS - DEPOSITO’S - CREDIETEN. KLOOSTER EN KIEBERT, WIIENT 22 ALKMAAR ^oK Tweede Blad. ALKMAAR. 1 I 37‘ IN EN OM ALKMAAR. 5 Het einde van den zle^n^til»- WOENSDAG 2 MAART 1927. 851M 189 21714 3507, 286 2847, 408 157. 2517, 385 853 18» 7. 217M 462 4517. 440 224 Liederenbundel voor, zang en piano. strijd? TELEF. 274 GEEN ZEGELTJES GEPLAKT. - 1 Beurskdfhten van 2 Maart. V. K. 130—1.45 2.00—2.10 26O«/% 174-M 174H-5 ■^76 274- 73K 1 120 220 118 3®1*/» veler be- 1 Maart 1927. EEN EN-TWINTKÏSTE JAARGANG. I LEER- :holen. 99 101' 102 1047, 977. 16144 370 39144 5 35014 28544 283— 81 188H 177 720 392 00 106 ?614 1«1H 12544 232U 90-8» 105 48444 45144 44244 22'o 47 12544 158*/. 75 4 369 393*/. 46‘i. 12544 1697. 7244 9044 10**/. 192 125 283 194 1 9 45 1887. 176U 7f»44 392 268 120 U*\ 251—49 i 280—7, 17614 I6O44 261’ 17744 J0O44 173 878',, 27344 460- 58 450- 4914 437 Het feit, dat het nieuw voorgestelde plan inderdaad het goedkoopste genoemd kan worden, is van fcroot belang, en degenen, die steeds beweerd hebben, dat de ziekenhuis kwestie voor Alkmaar eigenlijk hoofdzakelijk sen finantieele kwestie is, zullen door dit feit ilreeds voor een goed deel bevredigd zijn. De ziekenhuis-kwestie is echter niet alléén een zaak van finantiëel beleid. 389K 3477. 18714 115-H voor zijn kerk en de hem toe vertrouwde ge- loovigen. Aan wien anders dan aan Pastoor Koek is b.v. te danken het overtalrjjke bezoek aan het lof, vooral gedurende de Mei- en Octo- bermaand? Katholieken van buiten Alk maar, die in deze maanden eens het lof in de <8t. Dominicuskerk bjjwoonden, verzeker den ons meermalen, dat I 'j hen waar over het godsdienstig leven toch ook lang niet te klagen viel de Hoogmis des Zondags niet door zoovelen gevolgd werd. Pastoor Koek wist het lof aantrekkelijk te maken. De geloovigen leefden met den pries ter op het altaar mede, doordat zy niet alleen 3» Hollandsche liederen, maar ook de La- tynsc.he gezangen medezongen. Pastoor Koek zelf was altijd in het Lof aanwezig en als cantor zong hy de gezangen voor. t Want niet in het minet ook als ijveraar voor verbetering van den koorzang beeft de 8TAATSLEENINGEN 4K X Nederland 1917 5 Idem 1919 6 X idem 19&3 - 6 Ned India 1923 BANK INSTELLINGEN Koloniale Rank Indische Bank - Hand») M pij INDU9TR OND. BINNENLAND Jurgens Oude Philips Nederl. Kunstzijde INDUSTR AND BUITENLAND Anaconda Steel comm. CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cnltnnr Vorstenlanden Dito Actions H V. A Java Cnltnnr -. Ned Ind. Suiker Unie Poerwored fo MT.TNFN Red jarig Lebong PETROLEUM Dordt.sehe Petroleum Kon Ned Petroleum Steaua Romans RUBBER MAATSCHAPPIJEN Amsterd Rubber Mlndar Rubber D<’H Bat Rubber Indische Rubber Intercontin Rubber Mmpong Sumatra Rubber Oost-Java Rubber Serhadiadi Silai' - Vieo, SCHEEPVAARTEN Holl Amer Lijn Kon. Boot Stoomvaart My. „Nederland” Niev Gondriaan Paketv^art Scheepvaart Unie Marine Common. Marine Preferent TABAKKEN Deii Batavia Dell-Maatschappij Senembah Oostkust j A.MER SPOORWEGEN. Erie Spoor Southern Rails Union Pacific Wabash. Pailwav ppninvctT"7 Wy hebben bet geruiinen tijd geleden al reeds uitvoerig betoogd: de kwestie is weT degelijk ook van prin- cipiëelen aard, voorzoover daarbij de vraag aan de orde komt, in welke mate zich hier overheidszorg mag doen gelden. Hoe goedkoop de gevonden oplossing ook moge zijn, steeds zal de visch gesteld mogen en moeten worden, dat de overheids zorg zich ten deze niet verder mag uitstrek- en, dan met het oog op de natuurlijke ta.-K der overheid inderdaad nóódig is, en dat het particulier initiatief daardoor niet méér worde belemmerd dan uy hoofde van eischen van algemeen belang onvermijdelijk is. Enzoo komen wij vanzelf jot ons eerste bezwaar tegen da voorgestelde oplos sing: R. K. VOLKSBOND. Donderdagavond a s. zal wederom een out- wikkelingsavond gehouden worden in Sint Willibrord, meer bekend onder den naam van .„praatavond.” Men. verzuime niet van deze guiistigc^zelo. ligt gelijk krjjgen, op den duui zal ook voor Alkmaar de algemeene waarheid blijken te gelden: dat men by voorkeur verpleegd wenscht te worden door liefdezusters. Ons bezwaar tegen het te groote aantal bedden klemt te méér, nu er hoegenaamd geen reden voor bestaat, den opzet nu reeds zoo groot te maken. Mocht het bijpeen, dat er inderdaad 116 bedden noodig zijn, dan is daarin door mid del van uitbreiding alsnog geoiakkelyk te voorzien: men zou de economie op ruim 100 kunnen inrichten, doeb de installatie, enz. tot 75 kunnen beperken. II (Slot). Bij de bcoordeeling van het voor en tegen der thans voorgestelde oplossing van dc Alk- maarsche ziekenhuiskwestie moeten wy na tuurlijk uitgaan van de veronderstelling, dat de begroetingen der oprichting*- en der ex ploitatiekosten reëel en juist zyn. Wij willen en moeten veronderstellen, dab al degenen, die thans deze oplossing aan Je hand doen, in de praktijk genoegzaam-des- kundige eneerlijke en loyale menschen zullen blijken te zyn. Wij willen en moeten veronderstellen, dat noch de begrooting der oprichtingskosten, uoeh dip der exploitatie noemenswaardig overschreden zal worden. Mocht een of (en) ander wél het geval blij ken te zijn, dan zou ,heel dc,opzet als een kaartenhuisje ineen vallen, dan zouden <le huidige voorstanders dezer oplossing een zware verantwoordelijkheid op zich geladen hebben, en dan zouden wy ons. indien wjj raadslid waren, volledig recht van handelen i oorbehouden. Wij gaan dus af op het thans voorgestelde. Dat mogen wy doen, omdat deze oplossing ten slotte door de minderheid in het college van B. en W. door Mr. Leesberg haar voorloopig beslag gekregen heeft, terwijl de meerderheid blijkens de bjjlagen wel een min der voorzichtige, een meer optimistische op lossing heeft durven voorstaan, en eigen lijk nog voorslaat. Mocht het dus met de huidige berekening later faliekant uitkomen, dan zullen aller eerst zij daaraan schuldig staan, die nu het grootste optimisme hebben durven laten gel den. Het Ijjkt ons goed, dit^iu reeds heel stevig vast te leggen, vooral omdat wy al moeten wy ook vertrouwen op de huidige becijfering voor onszelf niet zoo heel ze ker kunnen zijn van de uitkomsten, welke aan deze berekening zullen moeten beant woorden. 3507,- 497, 2837, 280 408 kind pas in 1928 aan te geven, verzoeken, dat kind dit jaar aan te geven en dan konden B. en W met dien vader doen wat zij nu nier ons willen en dan heeft geen een kind langer schade aan zijn onderwijs. Daarvoor vragen wy nogmaals den steun van den 0sa<l. Hetwelk doende. Namens de ouders. C. KLUFT. Een voorstel van Mr. H Kasters. De ondergoteekende heeft de eer U voor te stellen, het Raadsbesluit van 27 Januari j. 1. met betrekking tot de overplaatsing van leerlingen der lagere scholeh, in te trekken. Hy doet dit voorstel op grond van dc vol gende overwegingen. Het besluit van 27 Januari j. 1. is genomen onder voorbehoud, dat de ouders der over geplaatste leerlingen zich liereid zouden ver klaren tot medewerking aan een proefproces. Naar den ondergeteekende bij informatie ten stadhuize is gebleken, hebben 11 van de 12 ouders inderdaad een daartoe strekkende verklaring onderteekend, van welke verkla ring een afschrift hierbij is gevoegd. Toen tenslotte dc vraag moest worden opgelost, welk kind voor dit proces zou worden aan gewezen. hebben alle onderteekenaren hunne medewerking geweigerd In dozrs omstandigheden aeiit ondergetee kende het noodzakelijk, dat het raadsbesluit van 27 Januari j. 1. worde ingetrokken, om dat dc grondslag voor de overeenstemming met de ouders, waarop dat besluit was ge baseerd, blükbaar ontbreekt. get H K USTERS. 99./,, 1017, 125*/, 238 196 tién is natuurlijk Iedere verhoojfing van uit gaven een treurig iets, maar in de overtui ging, dat de bestaande Stadsziekenhuis toestand veel te wenschen overlaat en abso luut verbeterd moet worden, willen ook wfl ons daartoe gaarne een offer getroosten. Afschrift verklaring. De ondergeteekenden verklaren zich be reid ertoe mede te werken dat met een hun ner (door h< nzelven in onderling overleg of bij loting aan te wijzen) een proefproces zal worden gevoerd naar aanleiding van oen overtreding der Leerplichtwet, ter verkrijging van een rechterlijke uitspraak in hoogste in stantie over de vraag of de ouders volstrek te vrijheid van keuze hebben ten aanzien van de ojienbare lagere school welke hun kinde ren zullen bezoeken. Zij verbinden zich, de uitspraak te aan vaarden alsof zij ten aanziea van ieder at- zonderlyk gold. Zy zullen zich mitsdien naar die uitspraak gedragen en ertoe medewerken, dat hun kin deren, wanneer een veroordeeling van de aansprakelijke persoon mocht volgen of uit het vonnis of arrest mocht blyken, dat boven staande vraag ontkennend wordt beant woord, worden overgeplaatst naar de door Burgemeester en Wethouders aan te wyzen openbare lagere school. get W. BOON. get, N. OUDEMAN. get S. WESTRA. get. G. RUS get. C KLUFT. get 1 C. LE EEBER. get. C. J. B< >1. get. J. LEEP. get. C. VAN LEIJEN. get. P MENSINK. get. L. SM IERS. LEIDSCHE WOLWINKEL. Wy verwijzen onze lezeressen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den „Leidschen Wolwinkel”, Snaarinans- laan 64. De Kantonrechter veroordeelde S. T., win kelier. alhier, wegens het verzuimen te plak ken van reetezegels. 185 maal gepleeird, tol 185 geldboeten a f 0.50. subsidiair 185 maai 1 dag hechtenis. BRIEVENBUS. IN BRAND. Vanmiddag te ongeveer kwart na twaalt werd ontdekt, dat de brievenbus in het Groot-Nieuwland in brand was geraakt. Omwonenden hebben het vuur met een emmer water gebluseht. De inliond van de bus was totaal verbrand. Slechts enkele snippers kwamen nog te voorschijn, i Vennoedelijk is het brandje door jongen» gesticht. Pastoor zich 3 vele verdiensten vergaderd, zoodat de St. Dominicuskerk thans een uitstekend, groot mannen- en knapenkoor heeft, dat de liturgische plechtigheden op- luietert. In dit verband mag ook niet verge ten worden de restauratie van het mooie or gel, een werk, dat aan zyn initiatief te danken is. Evenals de verbetering der man nen- en vrouwengalerijen, welke zeer zeker voorziening behoefden. Voor te zyn we hem de klokken in den toren en op het altaar verschuldigd. Alle Roomsche kerken en kapellen in Alkmaar hadden haar klok, die voor de geloovigen den „Angelus” luidde en hen ter kerke riep. De St Dominicuskerk maakte hierop een uitzondering. Pastoor Kgck heeft in deze leemte voorzien en we herinneren ons nog, hoe de Aartsbisschop van Madras. Z. D. H. Mgr. Aelen, naar Alkmaar kwam, om op verzoek van den Pastoor de klokken te wyden. Algemeen werd gewaardeerd, dat Pastoor Koelt ertoe overging, ook Zondagsavonds lof te doen houden, waartoe de Vespers wer den afgeschaft. Pastoor Kock was het verder, die geduren de meerdere jaren conferenties voor niet- Katholieken in zyn kerk liet geven.. Tenslotte, zijn de leden der vrouwencon- -gregatie haar directeur dank verschuldigd voor de wijze,, waarop hy zijn taak vervulde. Zijn predikaties vonden een gretig gehoor en lauwe leden wist Z.Eerw. op te wekken tot trouw, bezoek aan de wekelykeche oefe ningen. TTians, nu Pastoor Koek Alkmaar zal verlaten, om in Utrecht op de Mariaplaats de geestelijke bediening te gaan uitoefenen thans beseffen wy eerst goed, wat we in dezen trouwen en ijverigen zoon van SU Do- minicus verliezen. Alkmaar moet een ijverig priester missen. Ons tweede bezwaar geldt het feit, dat men juist dit gebouw tot ziekenhuis wil be stemmen. Hier kan men nooit een goed ziekenhuis krijgen: 1. de situatie van het gebouwencomplex is voor een ziekenhuis verkeerd; 2. de uitgestrekte ligging U een groot bezwaar voor een goede bédiening en voor economisch beheer; 3. noch in zyn geheel, noch in zijn onder deden kan een dergelyk gebouw, dat oor spronkelijk aan geheel andere doeleinden moest beantwoorden, gemaakt worden tot een aan alle eischen voldoend modem zie kenhuis. Wij hebben daaromtrent het advies inge wonnen van een der grootste ziekenhuis bouwmeesters in Nederland, zoodat wy hier spreken op gezag van een éérsten deskun- -‘-4 Deze bezwaren, welke tezamen het „tegen” van de voorgestelde oplossing vormen, zijn inderdaad zeer groot. En niet gaarne zouden wy by deze gele genheid raadslid zyn en.«v. stemmen vóór deze oplossing. Daardoor toch zouden wij mede de ver antwoordelijkheid op ons nemen voor heel da toekomst van het op deze'wijze te stichten ziekenhuis. Onzerzijds zal men over die bezwaren echter desgewenscht mogen heenstappen, nu toch immers de oorspronkelijke voorstanders van het CadettenschofJkziekenhuis deze op lossing zelf verlangen, en wél voor hun zie ken. Men moet het dus zelf maar weten. Alleen ten aanzien van.ket aantal bedden blijft net bezwaar geldend, omdat het hier een principiëele kwestie geldt. Wij voor ons hadden degenen, die om welke reden ook niet in het 8t. Elisabeth- ziekenhnis verpleegd kunnen of willen wor sen. gaarne een beter ziekenhuis toege- wensch en gegund, mits het onze finantiëele krachten niet te boven gegaan was. Nu men echter per se het Cadettenschool- gebouw daartoe bëXfemmcn wil en nu zulk» voor de gemeente althans niet onbetaalbaar zal zyn (naar wjj hopen!), welnu, nu ga men zyn gang. Uit het feit, dat dit van Katholieke zijde wordt toegelaten, moge blijken, dat de be wering, als zouden de Katholieken het zie kenhuis uit de voormalige Cadettenschool hebben w^er. weren, omdat daarin rsn R. K. onderwijsinstelling gevestigd „moest” wor den. slechts.... ,Juchc” geweest Is. HET GEMEENTEBESTUUR EN DE CRITIEK. Zooals wjj gisteren mededeelden, Is ver schenen het verslag der gemeentebegrooting met bybehoorende „Memorie van Antwoord” van B. en W. Morgen zullen wy het document in ex- tenso publiceeren. Dpch reeds nu willen wy de aandacht vra gen voor het feit, dat in het verslag byna „nooit iets anders wordt gedaa^i dan afbre ken, terwjjl van opbouwenden arbeid geen sprake is.” PASTOOR J. B. J. KOCK O. P. Z. D. H. de Aartsbisschop vair Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Utrecht (H. Dominicus) den Zeereerw. Pater ir. J. B. J. Koek O. P., die Pastoor is van de St Dominicuskerk, alhier. Tot Opvolger van Pastoor Koek is noemd de Zeereerw. Pater fr. H. J. Miek- linghoff O. P„-kapelaan'te Tiel. Dinsdag a.&. reeds zal Pastoor Koek naar Utrecht vertrekken en zyn functie overdra gen aan Pater Micklinghoff. Bij dit afscheid past een woord van war men dank aan den parochieherder, die zoo veel tot heil der zielen gedaan heeft in de byna 6 jaar, welke de nu scheidende Pastoor in ons midden heeft doorgebraclit. We heynneren eraan, dat Pastoor Koek in het voorjaar van 1921 van Nijmegen naar Alkmaar overgeplaatst werd, als opvolger van den Zeereerw. Pater fr. J. A. F. Hey’s O. P„ die kort na den dood van den veel betreurden'-Pater Augustinus Orie O. P. eervol ontslag uit de geestelijke bediening had aangevraagd en bekomen. Ai spoedig bleek Katholiek Alkmaar en vooral den parochianen aan St. Domini cus welk een yvervpl priester de ker- «kelyke overheid aan hun hoofd had gesteld. 1 Met heilige energie werkte de nieuwe Pastoor Het voorgestelde aantal van 116 bedden is volgens onze (op statistieken berustende) berekening te groot: wy blijven erbij, dat een Alkmaarsch Stads ziekenhuis met 75 bedden (klassebedden in begrepen) zou kunnen volstaan. Het moge waar zyn, dat de laatste jaren het aantal verpleegdagen in het Stadsziekens huis bijzonder is toegenomen, wy kunnen ons niet ontworstelen aan den indruk, dat deze toeneming niet geheel normaal en ook niet geheel reëel is. Verschillende factoren, welke wy niet na der zuHen aanduiden, hebben daartoe mee gewerkt. En als men voor de toekomst dank zij de betere outilleering van het nieuwe Stads ziekenhuis een blijvende toeneming van het aantal verpleegdagen meent te mogen verwachten, dan kan men misschien gedu rende enkele jaren als wanneer de ge streden strijd nog versoh in ieders geheugen Utrecht wint er één by. Het moge Pastoor Koek in zijn nieuwe standplaats in alle opzichten goed gaan. Hij moge zich ervan overtuigd houden, dat men hier nimmer zijn verdiensten voor God en Kerk zal vergeten. Pastoor Micklinghoff. De Zeereerw. Pater fr. Ceslaus Mickling hoff werd geboren 12 Mei 1883 en priester gewyd 15 Augustus 1908. Achtereenvolgens was Z.Eerw. professor in het Thomasklooster te Zwolle, kapelaan te Schiedam en thans 6 jaar kapelaan te Tiel. De nieuw benoemde Pastoor is tevens cen traal adviseur van den Ned. R. K. Metaalbe- werkersbond. NIEUWE ZAAK. Rijken» een advertentie, voorkomende in dit nummer, opent de heer Groot, die voor heen ten zaak had In de Koningstraat, he denavond een nieuwen winkel op de I»aat, waar eertijds de slagerij van den heer B. Koo- men gévestigd was. De lieer Groot levert uitsluitend versch Hollandsch vleesch,- zoowel rund- als var kens- en kalfsvleeseh. Ook in worst en fyne vleeschwaren is deze zaak i’uim gesorteerd. By gelegenheid van de opening, geeft de heer Groot bij een zeker aankoopebedrag nog iets cadeau. Men zie hiervoor de advertentie. LICHTEN OP. Hedenavond voor rfjwelen en motorrijtui gen om 6.10 uur lichten op. Voor rjj- en voertuigen een half uur later. HET NIET-TOELATEN VAN LINGEN OP OPENBARE Sth Een adres aan het Gemeente bestuur. In de ,-Alkm. Crt.” deelt de heer C. Kluft mede, dat namens de ouders van de ipnderen, welke indertijd door B. en W. niet op de door de ouders géwenschte school werden toege laten, onderstaand adres aan B. en W. en aan den Gemeenteraad is verzonden: Onder dankzegging voor den ons in de vo rige raadszitting verleenden steun, door het aannemen van een voorstel van mr. Kos ters, waardoor onze kinderen weer naar school mogen gaan, achten wy het een daad van roed fatsoen, aan den raad te laten we ten. uat geen van ons allen er zin in heeft als proefkonijn te dienen op de ma&ier zooals dat nu wordt voorgeschreven door B. en W. Wjj hadden gedacht, dat de deskundigen een soortgelijk ereval zouden maken als van ons toen de kinderen door B. en W. werden weggestuurd. Mijnheer Smiers moet nu een kind aan geven op de school 9, maar. Edelachtbare raad, dat mag toch niet, want de kantonrech ter heeft gezegd, dat de afschrijving van school 4 onwettig is geweest. Als wjj dus zouden doen, wat U wil. dan zal één kind ingeschreven worden op twee scholen. Dat is niet eerlijk, ook niet voor de subsidie. Misschien meenen de hooge heeren dat het wel kan, omdat het maar voor een paar dagen is, alhoewel wjj niet gelooven, dat een onwettige daad in een paar dagen verjaard is. Het maakt ons niet uit, of B. en W. het recht hebben een kind, dat op geen school staat ingeschreven, te weigeien. als de va der het voor een andere school heeft aange geven. Onze kinderen waren al op de school en werden verplaatst en nu dachten wjj, dat dit heel wat anders was. Maar, Edelachtbare raad, wjj taeenen. het ging om de bezuini ging, omdat de gemeente-financifci zoo slecht zjju, zooals ze zeggen. Wjj dachten, dat de financiën nu toch niet meer te redden zyn, want als alle kinderen naar de school gaan, zooals de -gemeente heeft voorgeschreven, dan heeft de gemeente misschien aan de school 9 <*n onderwyzer minder te betalen, maar het kan best wezen, dat de gemeente aan een andere school een anderen onderwij zer meer moest betalen. Daarom dachten wy, dat het voor de financiën niet hindert, als onze kinderen op de eigen scholen blijven en als B en W. nu .persé willen weten, hoever hun macht ga.it met het ojienbaar onderwijs, wjj weten nu al in een half jaar niet, wie het recht heeft. Misschien hindert het niet, als er nog een half jaar by komt. Daarom dachten wy zoo: de financiën is het geljjk. Laten wy nu de aangifte van nieu we leerlingen afwachten, dan kan de secre tarie aan ouders, die ’n heel jong kind hebben van pas SS jaar en die van plan waren, dat Nemen wjj dus aan, dat de thans gehul digde theorie tegen de praktijk bestand zal blyken, dan is er inderdaad veel voor te zeg gen de voorgestelde oplossing te aanvaar den. Ten eerste, omdat daardoor op zeer min nelijke wijze een einde gemaakt wordt aan een strijd, welke alreeds al te lang veler gemoederen in onrust hield en noodzakelij kerwijze tot verbittering en tweedracht leidde. Ten tweede, omdat de gemeentekas door deze oplossing niet hpven haar kracht be proefd zal worden. Bij den huldigen stand der gemeentefinan-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 5