E fcri daa mini kont zien mm dat ding ninjj begi nieu T dooi bet i lend dooi gen Een Nd gevost er ngts voor om winst uit de bedrijven ie halen. De gevraagde opgaaf zal U worden verstrekt. X Een Ikf vraagt, wanneer den Raad een vsorstel zal berei den tot verbetering van den toestand van het voetpad van de Vierataten naar de stad, langs de westzijde van den straat ten der leden vraagt of er geen verbetering kan worden gracht iq de riolering en afwatering van het complex De rioleering in bedoeld stadsgedeelte is geheel in orde. Het is ons bekend, dat zulks met de afwatering der t*rr«- Voorstellen met betrekking tot het uitbreidingsplan kun nen naar wij hopen, nog in den loop van deze zittingsperi ode worden tegemoetgezien. De voorbereiding heeft, ook door het met de provinciale commissie gepleegde overleg, meer tijd in beslag genomen dan wij destijds hadden ver wacht. De kaarten Worden te zijner tijd (pr visie gelegd. De annexatieplannen zijn aanhangig bij Gedeputeerde Staten. Omtrent het rapport van nevensvenneide Commissie, dat inderdaad in Juli 1926 werd ontvangen, hebben wij U dezer dagen een voorstel aangeboden. Wij zien geen mogelijkheid, de geraamde uitkeering van het Grondbedrijf op andere wijze te vindpn dan door verdere verzwaring van belastingen. De afzetting geschiedde in verband met de in de Lange- straat gehouden rolschaatsenwedstrijd. Het is niet juist, dat de bewoners van die straat verhinderd werden vóór hun woningen aanwezig te zijn. Klachten omtrent het optreden der politie hebben den Burgemeester niet bereikt Wij zouden het op prijs stellen te vernemen welke reclame men bedoelt. Dof Woedt gevraagd waarom met de afbraak der hulzen |*n het Schprioo zoo lang is gewacht Een lid stelde er prijs op van het college te vernemen, of het niet gewenscht moet worden geacht, dat ambtenaren zoo min mogelijk aan hun gewone werkzaamheden worden onttrokken. Meerdere leden spraken den wensch uit, dat het College nader onder de oogen zou zien de vraag, of het al dan niet wenschelijk is, dat ten behoeve der bedrijven of diensten rijwielen beschikbaar worden gesteld, dit vooral met het oog op de gewenschte eenheid ten aanzien van de verschil lende takken van dienst. Die leden van ons College, die Voorzitter zijn van Com missies van bijstand, sluiten zich aan Nj de meeniag van de hier aan het woerd zijnde „andere” leden. Het ligt in ons voornemen, de bestaande regeling aan een nader onderzoek te onderwerpen. De vraag is niet geheel duidelijk. Wij zullen bij het mon deling debat nadere toelichting afwachten. Door enkele leden werd gewezen op de het stadsschoen ontsierende reclame op diverse borden en de vraag werd ge steld of hierin wijziging is te verwachten. Waar de vergoeding voor rijwielen bij de politie bestaat, werd door een lid de wenscheiijkheid bepleit, dat de personen werkzaam bij andere takken van dienst hiervoor ook in aan merking behooren te komen. Meerdere leden sluiten zich hierbij aan. Wij zijn ons niet bewust, ooit tegen die bedoeling te heb ben gehandeld. nen niet het geval is. De gemeente beeft niet tot taak, in dit afwatering te voorzien. I sla dij der net aai Wij zijnr_van hetzelfde gevoelen. •nto Een lid stelt dl vraag: hoe meent de wethouder van pn- bUsfca werken, dat de verstrating van den Koningsweg zal geschieden? Wat de uitvoering vaa de ondetwqo-wet aangaat stelt een lid de vraag: kunnen B. en W. ook mededeelen of de onder wijswet door B. «n W. en haar ambtenaren zoo wordt na gevoerd aio de bedoeling der wet ia? Het antwoord op deze vraag ia te vinden in de toelichting bij volgnummer 19 der begrooting voor het bedrijf der ge meentewerken, waarnaar wij mitsdien verwijzen. Een lid wenschte onder de aandacht van B. en W. te bren gen dat de eerste hulp bij ongel ukken-dienst in deze gemeen te te wenschen overlaat en zou gaarne zien, dat door hun college werd overwogen op welke wijze daarin verbetering ik aan te brengen. Aan personen, werkzaam bij andere takken van dienst, wordt reeds een vergoeding voor het gebruik van rijwielen verleend, t. w. de boden ter secretarie, personeel van gemeen tewerken, het bouw- en woningtoezicht, arbeidsbeurs, ont vanger. f gen ges gen bek ond füu lid wijs wor van ben alth gen V 3 n mee anb pen- ken, «ere E eenij nati veie Volj gem gaai systi als hooi E- leen lede woi de rini jar dat hiei and but N ring der dat rent kan dinj aan trac bed: om verf geri der< geo kan waa Mei Mjd 31 in in s te b Ik van geer zien achc naa dan meei derg nen der W. i zenc voot dat ondt Elke poging, om de gewenschte verbetering ter plaatse aan te brengen, is tot dusver afgestuit op de moeilijkheden, die daaraan van de zijde van het Rijk in denkweg werden gelegd. Wij hebben kort na de Raadsvergadering van 26 Novem ber j.l. een onderhoud met den Minister aangevraagd om Z.Exc. aan te toonen dat de toestand niet kan worden be stendigd. Mocht het Rijk zijn standpunt wijzigen, dan zullen wij U onmiddellijk een voorstel tot het aanbrengen der noodige verbeteringen aanbieden. De Burgemeester heeft reeds in 1924 een voorlooplg on derzoek gedaan naar de mogelijkheid om in deze gemeente een goed georganiseerden eerste-hulpdienst bij ongelukken in het leven te roepen. Aangezien dit denkbeeld toen niet goed voor uitvoering vatbaar scheen te zijn, moest het wor den losgelaten Een lid wees op het geringe gebruik dat door handel en Industrie wordt gemaakt van den dienst der arbeidsbeurs, en ~-%ip het onvoldoende verband tusschen de arbeidsbeurs en het burgerlijk armbestuur. Wij verwijzen U naar de ter inzage liggende rapporten, waaruit blijkt, dat van dezen dienst een vrij groot gebruik wordt gemaakt. De regeling, betreffende het contact tusschen Burgerlijk Armbestuur en Arbeidsbeurs, is waarschijnlijk wel voor eenige verbetering vatbaar. Op deze zaak was reeds sinds eenigen tijd onze aandacht gevestigd. Overleg met het Bur gerlijk Armbestüur zal naar wij hopen tot de gewenschte overeenstemming leiden. Wat de eerste opmerking betreft, deze is minder jnio Overigens kunnen wij niet inzien, dat verschil van inzicht in het College het voor de raadsleden moeilijker zou kun nen maken zich omtrent de te nemen besluiten een oordeel te vormen. Integendeel, het kan, naar ons voorkomt, aan de overwegingen slechts ten goede komen wanneer de argumen ten voor en tegen zoo volledig mogelijk tot uitdrukking ko men. Wat met de laatste opmerking wordt bedoeld, ie om niet duidelijk. Vanwege ons College worden geen ontijdige mededeelin- gen aan de pers verstrekt. Ook de ambtenaren ter secretarie gaan naar onze overtuiging in dezen vrij uit. De beantwoording van de vraag of men bepaalde inlich tingen, waarover men beschikt, aan de pers mag verstrekken en de wijze waarop men dat doet, zal, voorzoover daarmede geen overtreding van de wet is gemoeid, wel uitsluitend blij ven afhangen van ieders persoonlijke opvattingen. Aan ambtenaren alleen kunnen wij bepaalde instructies geven op dat punt. De houding van de pers in zaken van gemeentebeleid ligt uiteraard buiten onze beoordeeling. Persconferenties lijken ons voor deze gemeente nog wat te Amerikaansch. Voor de ontruiming van eenige per ceel en werd een langere termijn dan voor de overige toegestaan, om hen, die zich van eene andere woning hadden te voorzien, zooveel mogelijk ter wille te zijn, waarbij met de omstandigheid, dat voor en kele bewoners een woning op de nieuwe rooilijn in aanbouw was, billijkerwijze rekening moest worden gehouden voor zoover het gemeentebelang dat toeliet. Gevraagd wordt of de Burgemeester kan mededeelen op grond van welk artikel en van welke wet de Duitsche nteis jes over de grens zijn gezet. Financieel. poUttek. Een lid stelt de vraag of het in den aanbiedingsbrief ver meld nadeel ig verschil tusschen de inkomsten «n uitgaven van 260.000 niet pessimistisch was geraamd. Hetzelfde lid stelt de vraag wanneer prae-advies tegemoet kan worden gezien terzake de ingekomen verzoekschriften over het zwars auto-verkeer en van de bewoners van de Noorderkade. Hetzelfde lid vraagt waarop de Langestraat op 8 Octo ber is afgezet en de bewoners van genoemde straat niet voor hun woningen aanwezig mochten zijn. Het optreden der po litie op genoemden dag wordt tevens als ontactisch aange duid. Een der leden meende, dat door sommige commissies van bijstand te weinig wordt vergaderd, waardoor het mogelijk b, dat de leden dier commissies van verschillende zaken niets afweten. Speciaal werd de aandacht gevestigd op de vernieuwingen aan het slachthuis^ de kolenprijzen voor de gasfabriek, de vervanging van den baas aan de gasfabriek Moor den analyst enz. Andere leden onderschreven die wensch niet, en waardeeren dat zij niet al te veel uit hun particuliere werkzaamheden worden gebaald voor het bij tonen van commissievergaderingen. welke een ongunstigen invloed op het beeld der begrooting uitoefenen. Met de winst uitkeering uit het slachthutobedrijf konden vele leden zich veretnigen, doch ten aanzien van de mtkee- ring ten laste van het gronAedrijf wenschten enkele leden hun stem nog voor te betoonden. Een lid vroeg of B. en W. het bedrag der laatstbedoelde uitkeering niet op andere wijze (zoo noodig zelfs uit toet grondbedrijf om de moeilijke jaran te boven is koenen) zouden kronen raden, zonder dat de Het georganiseerd overleg voor de Politie doet genoemd lid de vraag stellen of dit tot de competentie van den Bur gemeester of van den Raad behoort? De wenscheiijkheid tot de instelling van georganiseerd overleg van de politie wordt door dit lid nader betoogd, en hij verwijst hiervoor naar de plaatsen Amersfoort, Arnhem, Apeldoorn, Baarn, den Haag, Gouda, Haarlem, Helder, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Schie dam, Veisen, Vlissingen, Wornierveer, Zaandam, waar het reeds bestaat. Door de instelling daarvan meent het lid, dat lift ten goede zou komen aan hei corps. Een ander lid geeft te kennen, dat ongeveer 4 jaar gele den steeds door B en W. eenparige besluiten werden geno men, hetwelk thans niet meer het geval is. Het werk wordt hierdoor voor de raadsleden niet gemakkelijker gemaakt, vooral wanneer men eerst besluiten neemt en deze kort daar na weer ongedaan maakt. Het is den Burgemeester niet duidelijk, waarom deze vraag gesteld wordt na hetgeen daaromtrent bij de discussie in de Raadsvergadering van 16 September 1926 is gezegd. De Burgemeester blijft van meening, dat men zich met deze vraag moet wenden tot de autoriteit, die de opdracht gaf deze vreeihdelingen over de grens te brengen. Eenigs leden achten het beeld der begrooting 1927 niet erg opwekkend en meenen ook dat het perspectief voor de naaste toekomst niet erg bemoedigend is. Een lid ween erop, dat ook thans de begrooting niet sluitend is in zich zelf, daar in de plaats van uitkeeringen uit reservepotjes treedt de meerders winst uit de bedrijven en dit ongeacht de hoo- gere belasting welke zal worden geheven. Een ander lid, hoewel in het algemeen zich hiermede kunnende vereenigen, meende echter, dat men er voor moet waken, den financiBelen toestand der gemeente al te zwak voor ie stellen. Er ward op gewezen, dat uit de begrooting en uit den aanbiedings brief blijkt hoe ook voorzichtigheid ten aanzien van kagfa taalsuitgaven gewenscht is, daar juist de hoogere bedragen Door een der leden werd aangedrongen op een betere verlhhting van den Kennemerstraatweg. Een lid wenschte te vernemen in verband met den over- gelegden staat van ambtenaren en werklieden in dienst der gram mte, welke ambtenaren en werklieden in de thans loo- pende periode hun aanstelling hebben ontvangen. Meerdere leden stelden de vraag, of het Juist is, dat rammissie-Vogelaar haar eerste rapport reeds in Juli van het vorig jaar heeft ingediend, en zoo ja, wanneer de behandeling daarvan kan worden tegemoet gezien. In ver band hiermede wordt gevraagd, of de betrekking van com- ■ies lid acteur ter gemeente-secretarie nog zal worden vervuld. Qr Wij antwoorden ontkennend Een lid vraagt hoe het staat met het uitbreidingsplan en in verband hiermede met het primaire wegenplan voorzoo ver dit op Alkmaar en het Alkmaarsche grondgebied be trekking heeft. Daar het hier een uiterst gewichtig en moeiljjk vraagstuk betreft, wordt gevraagd of B. en W. be- *rid zjjn ten spoedigste aan de raadsleden van de bestaande leekeningen van beide plannen een blauwdruk uit te reiken In verband hiermede wordt tevens gevraagd hoe het staat ■et de annexatieplannen. Ook hierbij wordt ten zeerste op •poed aangedrongen, opdat de raad in zijn tegenwoordige samenstelling hierover zal kunnen oordeelen. Meerdere le den wsnschen ds vraag te stellen wanneer voorstellen om trent het uitbreidingsplan der gemeente zijn te verwachten; «r werd op gewezen, dat in de memorie van antwoord ten aanrirn van de begrooting 1926 reeds werd toegezegd, dat ■n voorstel in het begin van 1926 zou worden aangeboden Het adres, betreffende het zware autoverkeer is in betoan deling bij de Commissie voor het ontwerpen van strafveror deningen, wier advies terzake wij binnenkort verwachten. Bij de behandeling van deze aangelegenheid is van vertragen- den invloed de onzekerheid waarin men verkeert ten opzich te van de volledige inwerkingtreding der bij de wet van 1 November 1924 (Stbl. nr. 492) vastgestelde wijziging der Motor- en rij wiel wet. Het verzoek van de bewoners der Noorderkade heeft ons aanleiding gegeven er bij den Minister van Waterstaat op aan te dringen, dat de sloot, welke Rijkseigendom is, hetzij gedempt, hetzij in onderhoud en beheer aan de gemeente overgedragen worde. De briefwisseling hieromtrent, welke voor U ter inzage ligt, to nog niet geëindigd. Al kunnen wij mitsdien niet mededeelen, wanneer het prae-advies terzake zal verschijnen, uit het vorenstaande blijkt, dat, voor zoo veel van ons afhangt, aan het adres tot nu toe de noodige aandacht to geschonken. Wij hebben, gelijk U uit de briefwisseling zal blijken, den Minister medegedeeld, dat een oplossing vóór het zomersei zoen 1927 volstrekt noodig to. Zoo die niet bereikt kan wor den door minnelijk overleg, zal de gemeente kunnen gebruik maken van de haar bij artikel 181 der Algemeene Politie verordening gegeven bevoegdheid om demping voor te schrijven. Een lid zou graag zien, dat het college zich opnieuw be zig hield met de vraag, in hoeverre het mogelijk is, beper king aan te brengen in het ongewenscht publiceeren van be richten in couranten. Tevens werd de aandacht gevestigd op de weinige mede werking, welke van de pers ondervonden wordt, ten aanzien van het beheer der gemeente, daar nooit iets anders wordt gedaan dan afbreken, terwijl van opbouwenden arbeid geen sprake is. Tevens werd gevraagd of liet niet gewenscht zon zij>’ om het systeem van grootere gemeenten te volgen n.l. dat eventueel conferenties worden gehouden met de pers ter uiteenzetting van moeilijkheden waarmede het gemeentebe stuur bij het beheer der gemeente te kampen heeft. Voorts trekt het de aandacht, dat het gesprokene in com- misstes van bijstand spoedig naar buiten uitlekt. Dat werkt zeer nadeelig op de vertrouwelijkheid der besprekingen in die commissies. Het zou noodzakelijk kunnen worden bij de samenstelling der commissies hiermede rekening te houden. Naar wij meenen, behoort de instelling van een georgani seerd overleg voor de politie, dat voornamelijk over interns dienstaangelegenheden zou hebben te adviseeren, tot de be voegdheid van den Burgemeester. De Burgemeester to van d« wenscheiijkheid van dit overleg niet overtuigd. Emmastraatvan Everdingeastraat, en of daaromtrent yoomtfl.len te verwachten zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 10