1 I h Te blijkt schot moeh Zijn i voor staan Chris (en 1 -1 J Hrt verlangde overzicht zal U worden verstrekt. Aan dit verzoek zal worden voldaan. e> Ier Ook deze opgaaf zullen wij U doen toe kom en Een lid vroeg een overzicht van de resultaten over de laatste drie jaar van de eindexamens der beide gemeentelijke U. L. O. scholen, met vermelding ten aanzien van de ge slaagden of deze de school in 3 of 4 jaar, dan wei langer hebben afgeloopen. 7ij stelden verder de vraag, of het juist I van openbare scholen staan ingeschreven al Een lid stelde de vraag, waarom voor 1927 150 per school wordt geraamd, terwijl de raming voor 1920 slechts bedroeg 100.per school. Een lid vraagt of door de plaatsing van Meters bij de waterleiding ook bezuinigd kan worden 1923 1926 Na veree achoc voorg ren v Ditzelfde lid vroeg opgave van het aantal leerlingen, dat het openbaar vervolgonderwijs beeft gevolgd gedurende den vorigen curtfus en van het aantal leerlingen dat thans yan dit onderwijs gebruik maakt. Door een lid werd de vraag gesteld, of bet gemeentebe stuur van Alkmaar op «enigerlei wijze in gebreke is geweest ten aanzien van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, dit in verband met een zinsnede voorkomende in hst verslag eener lezing door den heer Kusten te Egtnond- Binnen gehouden, welk verslag is ie vinden in het Noord bollandech Dagblad van 11 December 1926. De leerlingen, die zich binnen den daarvoor gestelden ter, mijn aanmclden, zullen steeds worden toegelaten. Eni jtacht koeten dragei Mee n inti Een de bijd den be Een-ander lid wenschte de opgaven van het aantal leer lingen per klas van de meisjes U. L. O. school gedurende het per 1 September 1926 geëindigde schooljaar en het thans loopende schooljaar Ea kunm leerlii ie vo< Een Burgei Mn hie jen om And Me OP P is zie IX begn mind ten i tham werd meer drag en W de vraag wenscht te stellen waarom de opheffing thans naar het gevoelen van de meerderheid van B en W. een noodzakelijkheid was geworden. Dit lid vraagt verder of bij opheffing der schóól er naar het oordeel van B en W. kans bestaat, dat een neutrale bijzondere U. L. school zal worden opgericht en zoo ja, hoeveel ten naaste bij de koeten hiervan zullen bedragen c. q of de ouders er ook financieel bij zullen worden betrokken Eenige leden vroegen of B en W. het weigeren van leer lingen aan de I iaudelsavondschool voor .den komenden cur sus zullen bestendigen, om splitsing van klassen te voorko men. Naar de meening van deze leden moet splitsing der klassen aan deze onderwijsinrichting juist zooveel mogelijk worden bevorderd, omdat de leerlingen niet in de gelegen heid zijn huiswerk te maken en alles van het klasse-onder wijs moeten hebben. Meerdere leden konden zich niet vereenigen met de be slissing door het College gt-nomen ten aanzien van de ouders, welke hun kinderen niet naar schooi zenden, In ver band met de bekende overpiaatsmgskwestis. Een dier leden maakte het college er een groote grief van, dat in dit geval de machtekwestie tegenover de rechtskwestie was geplaatst. Ik dat leerlingen ill leerlingen bij bet ambachtsonderwijs, en of dit toelaatbaar is Volgnr. 252. Jaarwedden en wedden der onderwijzers. (U. L. O.) Verscheidene leden verklaren zich tegen ophei tuig der Volgers. 226 ea 255. Onderhoud van schoolmeubelen. De uitgaaf bedroeg: voor de lagere si holen, in 1922 1658.04, in 1532.30, in 1924 1293.70, in 1925 3058 57, in (tot December) 1851.24. Raming 1927 1350. voor de U. L. scholen, in 1923 377.79, in Deze passage uit het persverslag kan naar onze meening niet op deze gemeente doelen. Voor zoover Uwe Vergade ring aan de uitvoering der Lager Onderwijswet 1920 mede werking verleent, kan zij daarover zelf oordeeien. Wij lijn ons niet bewust bij de toepassing der L. O. wet in gebreke te zijn gebleven. B meisjes U. L. O. school. Enkele leden kunnen met het voor- I stel van B en W. medegaan, terwijl een lid alsnog aan B De zaak, waarop hier wordt gedoeld, is inmiddels bij raadsbesluit voorloopig beslist, zoodat wij ons van een ant woord op deze opmerkingen ontslagen mogen rekenen. De opheffing van de U L. school voor meisjes zal bij a*> zonderlijk voorstel aan de orde worden gesteld. Wij achten het weinig waarschijn)^, dat een bijzonders (neutrale) meisjesschool voor u. I. o zal worden opgericht Oprichting van een neutrale bijzondere U L schoof zou van de gemeente vergen: a. de kosten van stichting van een schoolgebouw met eerste inrichting, dan we! beschikbaarstelling van een bestaand gebouw, hetzij door eigendomsoverdracht, hetzij door ia bruikleen gevlng of op andere wijze (art. 80, 2e lid, der L. O wet 1920); de kosten van instandhouding. De school telt thans 46 leerlingen, terwijl blijkens voorloopige berekening dl kosten van het openbaar U. L. O. over 1925 hebben bo* dragen 62 62 j>er leerling; met behoud van het tegenwoordig aantal leerlingen ds jaarwedde van 1 boventallige leerkracht 2000 3000). Gemengde U L. school thans 64 leerlingen, 1 onderwijzers het hoofd), dus 1 onderwijzer per (64 3 21*/, leerlingen. De Meisjesschool zou dan recht hebben op 46 21*/» w 2 onderwijzeressen hot hoofd) Het Rijk vergoedt er 1 het hoofd), zoodat er een ten laste der gemeente komt Wijziging van bet leerlingenaantal kan tot wijziging dezer uitkomsten leiden; d. vergoeding voor vakonderwijs, zoo tot aanstelling van vakonderwijzeressen wordt overgegaan, berekend naar de belooning, genoemd ia Gemeenteblad 995, en het ge middeld aantal uren, dat aan de openbare school onder- wijs wordt gegeven. Op deze kosten komen in mindering de schoolgelden ea de bijdragen van buitengemeenten voor leerlingen uit die ge meenten j Ten laste van het schoolbestuur komt: o. hetgeen meer wordt uitgegeven, dan de gemeentelijke vergoeding bedraagt; (wordt minder uitgegeven, dan vloeit het overschot weer in de gemeentekas terug); b. de jaarwedde van 1 leerkracht, zoo althans 4 leerkrach ten aan de school verbonden blijven en behoudens wijzk- ging van het leerlingental; d. de waarborgsom voor de sticbtiqgskosten of de geschat te waarde (15 De gemeente vergoedt rente van ds waarborgsom Hooger rente dan die de gemeente ver goedt, komt ten laste van het schoolbestuur. Wordt aan de bepalingen der wet voldaan, dan ontvangt het school bestuur te zijner tijd de waarborgsom weer terug; d. de koeten van belooaingen ea eereblljken; sollicitanten- bezoek ingeval van voorziening in eene vacature; verge- 4jkent* onderzoek, zoo dat bjj benoeming van een hoofd 1924 384.03, in 1925 365.79, in 1926 (tot December) 205 69. Raming 1927 300.—. VooT een behoorlijk onderhoud kan met minder dan de geraamde bedragen niet worden volstaan. Zoo deze opmeikmg mocht bedoelen den hoofden van scholen er een verwijt van te maken, dat ze zich onttrekken aan een taak, die zij naar het oordeel der hier aan ’t wooed r De bezuinigingen op het lager onderwijs zijn, met uitzon- de ring van die, welke het gevolg zijn van het ontslag der t vakonderwijzeressen in nuttige handwerken en de opheffing van de meisjesschool voor U. L O., niet blijvend. De bezui nigingen op leermiddelen, handwerken, schoolboeken e. d., bedragende 3050 gelden alleen voor 1927. Op aan schaffing nieuw meubilair en extra-onderhoudawerken aan gebouwen en meubilair ia bezuinigd 5059 Bij het opma ken der begrooting voor 1928 zal moeten worden overwogen ui hoever de vroegere bedragen kunnen worden hersteld Ook naar onze meening is het bedrag voor leermiddelen thans zeer gering Slechts de uiterste noodzaak heeft ons tot deze bezuiniging voor één jaar doen besluiten Eenige leden stelden de viaag of op dit hoofdstuk in het algemeen met te sterk was bezuinigd Inzonderheid achtten zij de term inde ring van het bedrag per leerling voor leer middelen met 1.voor de opleidingsschool onjuist, omdat O.a. de verstrekte leerboeken aan deze inrichtingen meer heb ben te lijden door het opgeven van huiswerk Zij vroegen voorts of deze bezuinigingen ook voor ds volgende Jaren zouden worden toegepast zijnde leden zouden hebben te vervullen, zij hier medegwj deeld, dat, naar ons bekend is, de hoofden van schalen nfaj ambtshalve toegang hebben tot dit Sint-Nicolaasfeest Meq kan er den hoofden dus geen grief van maken, dat zij bij dt( feest niet tegenwoordig zijn, hoe opvallend hun afwezigheid ook zij. Zij vroegen voorts of hei met gewenscht moet worden ge acht, dat de hoofden der scholen uit een oogpunt van orde- maatregel tegenwoordig zgn bij bet jaarlijks door de afdee- Een der leden vroeg of het juist Is dat door B. en W. voorschriften zijn gegeven om bij ziekte van onderwijzend perïoneei de klassen niet naar huis te sturen en deze te com- bineeren, en zoo ja, of B. en W. niet bereid zijn deze voor schriften in te trekken en de hoofden van scholen, ter bevor dering van goed onderwijs, hierin vrij te laten. Volgnr. 194. Huur of pacht van landerijen. Een lid vraagt bij volgnummer 194 of de huur voor de kapellenjgoederen ad 350 ook voor dit jaar kan wor den geraamd, zulks in verband met de aanduiding tot Kerstlgd 1026 Volgnr. 224. Kosten van het in stand houden van Schoolgebouwen enz. (L. O.) Aan het P. W N is gevraagd of het mogelijk is voor vele gemeentegebouwen één abonnement af te sluiten. Wij zullen onderzoeken of op dit punt eenige besjiaring is te bereiken. Wat de onderhoudskosten van de 9e gemeenteschool be treft, moet het wenschelijk worden geacht die voor het eerste jaar niet lager te stellen, met het oog op het uitvoeren van verschillende kleine werkzaamheden, waaraan in een nieuw dienstgebouw, in ^bijzonder een schoolgebouw, gewoonlijk behoefte bestaat Wellicht zal voor 1928 een lager bedrag voldoende blijken Een •smem Bij de samenstelling der begrooting kon uiteraard geen andere huur worden geraamd, dan die, welke tot toen toe bekend was Nu inmiddels bij raadsbesluit van 25 November j.l. de huur nader is bepaald op 276 zal bij 'Nota van wijziging verlaging van dezen jwst worden voorgesteld. VIII. Onderwijs. Wat het openbaar onderwijs aangaat heeft Uwe Vergade ring het budgetrecht. Het bijzonder onderwijs ontvangt een zelfde bedrag j»er leerling als de gemeente zelf voor hare scholen heeft uitgegeven Als voorschot daarop wordt pl m. 80 verstrekt. Inderdaad wordt dit voorschot in het begin van het jaar vastgesteid, doch het is begrijpelijk dat, wan neer de Raad in den loop van het jaar het crediet voor de gemeentescholen mocht verhoogen, de bijzondere scholen vrijwel zekerheid hebben dat ook het. haar toekomende bedrag zal stijgen. Waar er echter naar gestreefd wordt de uitgaven zooveel mogelijk binnen de oorspronkelijke ramingen te hou den, kunnen de schoolbesturen thans reeds vrij juist beoor- deelen, wat zij over een bepaald jaar zullen ontvangen. Het voorschot wordt uitbetaald in twee termijnen, het restant kan volgens de wet eerst veel later worden uitgekeerd, o a. is thans het jaar 1923 nog niet verrekend. Wij hebben van de ons geboden gelegenheid om aan de daartoe ingesteldc Staatscommissie opmerkingen kenbaar te maken dtntrent de toepassing der Lager Onderwijswet 1920, gebruik gemaakt om een andere regeling in overweging te geven. Kan nu eerst tot vaststelling der definitieve vergoeding over een be paald jaar worden overgegaan nadat de gemeente-rekening over dat jaar door Gedeputeerde Staten is gesloten, naar onze meening kan een en ander zonder bezwaar plaats heb ben zoo sjxiedig mogelijk na 30 Juni, volgende op het dienst jaar, na welk tijdstip geen uitgaven meer aan de rekening kunnen worden toegevoegd. Mocht te zijner tijd de definitief vastgesteide rekening afwijkingen vertoonen, dan zal alsnog eene verrekening kunnen plaats hebben Dit laatste zal in- tusschen tot de uitzonderingen behooren. Wij hebben in overweging gegeven een regeling van dien aard vast te stel len. Deze zal de financiéele afwikkeling aanmerkelijk be spoedigen ling Alkmaar van den Bond van Neder!, onderwijzers aan de schoolkinderen te geven Sint Nicolaasfeesf. Een lid meende dat, hoewel er in beginsel gelijkstelling is fuaachen openbaar en bijzonder onderwijs, in de praktijk de gelijkstelling niet volledig wordt doorgevoerd en vroeg of het geen aanbeveling verdienen zou, dat het gemeentebe stuur de aandacht can de desbetreffende Staatscommissie vestigde op de leemten, die zich ten aanzien daarvan voor doen Onder anderen had dit lid het oog op de omstandig heid, dat de uitgaven voor het openbaar onderwijs wel is waar worden bepaald door de bedragen^ welke in de be grooting zijn toegestaan, maai dat er geen enkele zekerheid bestaat, dat die bedragen in den loop can dat jaar niet wor den overschreden, zoodat men feitelijk ten aanzien van die uitgaven vrij spel Beeft. Voor het bijzonder onderwijs eischt de voorzichtigheid echter, dat de schoolbesturen zich boliden binnen de grenzen van de begrootingscijfers; blijkt later, dat deze zijn overschreden, dun zijn de schoolbesturen niet meer in de gelegenheid om hun uitgaven naar die van het open baar onderwijs te regelen. Hierop zou de aandacht der Staatscommissie kunnen worden gevestigd, of het aanbeve ling zou verdienen, dat elk jaar voor openbaar en bijzonder onderwijs een bepaald cijfer per leerling werd vastgesteld, waarbinnen de uitgaven voor beide moeten blijven. b. I Uit een ingesteld onderzoek bleek ons, dat aan enkel« scholen de laatste jaren nogal eens ktasqen naar huis wer den gezonden, wegens ziekte e. d. van tet snderwijzend per soneel Wij achten dit niet goed en stelleneer prijs op da( zulks in het vervolg zooveel mogelijk wordt voorkomen Wij hebben hiervan aan de hoofden mededeeling gedaan, met de opmerking, dat het naar ons voorkomt geen bezwaar kan opieveren, dat één leerkracht voorshands twee klassen voor zijne (hare) rekening neemt Het onderwijs zal daardoor, naar wij meenen, mulder schade ondervinden dan door het haar huis zenden van een klasse. Mocht het toevertrouwen van twee klassen aan één leerkracht practisch onmogelijk blijken, dan behoudt het jjoofd uiteraard de bevoegdheid een klasse naar huis te zenden. Zoo spoedig mogelijk zal dan, indien noodig, een tijdelijke leerkracht worden aange steld. Door een der leden werd er op gewezen, dat in de memorie van antwoord begrooting 1926 de hooge kosten van onder houd worden toegeschreven aan de omstandigheid dat de ge- j bouwen oud zijn. Voor de nieuwe school aan de Bleekerskade wordt echter toch 600.geraamd, welk bedrag te hoog I werd geacht. Een ander lid drong in het algemeen aan, op beperking der onderhoudskosten in verband met den stand der Gemeentefinancién Een ander lid wijst op de hooge kosten voor waterleiding en vraagt of het geen aanbeveling verdient met het waterleidingbedrijf tot een andere overeen komst te komen, waarbij gebruik van watermeters wordt I toegestaan Opj •mtren kort Inderdaad bezoeken een twaalftal leerlingen, die ook nog gewoon lager onderwijs ontvangen, de ie klasse der ge meentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs. Inge volge artikel 3, eerste lid, van het Koninklijk besluit van 31 Mei 1926 S.159, kunnen tot de Ie klasse van scholen voor lager nijverheids onderwijs alleen worden toegelaten zij, die voldoend lagei onderwijs hebben genoten en ten minste den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt. De beoordeeling of voldoend lager onderwijs is genoten om met vracht een school voor nijverheids-onderwqs te kunnen volgen, is aan directeur en leeraren Voldoet een leerling aan de gestelde eischen, dan mag hem de toegang niet worden geweigerd zoolang er plaats is. De meesten dezer leerlingen bezoeken de avondschool om uit hoofde van het in de le klasse geno ten onderwijs met grooh-r kans op succes toelating te kunnen vragen tot de le klasse der ambachtsschool. Het vierde lid van artikel 3 van bovengenoemd K. B verbiedt alleen het gelijktijdig bezoeken van een avondschool voor lager nijver heids onderwijs en een dagschool voor ambacht of hand- werk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 14