I I I 1926.41 Op prijs zou worden gesteld eenige gegevens te ontvangen tentrent de vraag, hoe diwijls het voorkomt, dat personen kort na hun vestiging in deze gemeente uitkeering krijgen. Een lid vraagt, betreffende den post ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur ad 140 000, of het niet mogelijk is, Mn hiervoor werkzaamheden te doen verrichten Hij bepleit ten onderzoek in deze richting Andere leden sluiten zich hierbij aan. Wij hopen de van het Burgerlijk Armbestuur gevraagde inlichtingen tijdig genoeg te zullen ontvangen om U daar mede vóór de behandeling der begrooting in kennis te kun nen stellen. Een lid zou gaarne opheldering ontvangen omtrent den post: uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de Directe belastingen. Volgnr. 439. Kosten van bevordering van bet Een ltd is van oordeel, dat ook op de posten van het Vreemdelingenverkeer kan worden bezuinigd. Hij zou de poststempel-reclame voor Alkmaar niet willen voortzetten Totaal Hierin is door het Rijk bijgedragen 2730 15 80374 Een gelijke vraag hebben wij elders in deze Memorie reeds beantwoord. Het hoofd der school heeft, met het oog op de vele buiten leerlingen, die per rijwiel de school bezoeken, het aanbren gen van deze verbetering in de bergplaats verzocht. Waar hier met eene geringe uitgaaf veel ongerief kan worden weg genomen, achten wij het redelijk, dat aan den wensch van het schoolhoofd ^fordt voldaan. Volgnr. 39X Bijdragen van particulieren in de Enkele leden vragen of B. en W er wel voldoende aan dacht aan schenken, dat door de belanghebbenden in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen wordt bijge dragen. en -kleeding. Het feit, dat wij het subsidie op de begrootipg hebben uit getrokken niettegenstaande de noodzakelijkheid van bezuini ging tot beperking op allerlei gebied drong, bewijst dat wij binnen het raam van het ingediende ontwerp dit subsidie voldoende gerechtvaardigd hebben geacht Een lid meende een woord van waardeering aan het werk van het Burgerlijk Armbestuur te moeten uiten. De arbeid van het Burgerlijk Armbestuur vergt veel vaa de toewijding der leden; hij is zoo veelomvattend, dat een woord van waardeering voor de moeite, welke de leden ziel getroosten, volkomen op zijn plaats is. Wij stemmen daar mede gaarne ten volle in. DL Ondersteuning aan behoeftigen en w er klooien. Volgnr. 400. Subsidies aan godshuizen. Meerdere leden vinden de bezoldiging van stadschirurg m internist te laag. schouwburgen of muziekkorpsen”. Zooals U uit een bij de behandeling der begrooting aan te bieden voorstel zal blijken, hebben wij aanleiding gevonden op ons besluit, inzake de opheffing van het Stedelifk Muziek korps terug te komen. Volgnr. 330. Kosten van de schoolbioscoop. Meerdere leden wenschten het hiervoor genoemde bedrag op grond van den financieelen toestand der gemeente lager te zien gesteld. aooalg is; de oudercommissie, assurantie en belasting, indien de school eigendom van de vereeniging is; e. andere uitgaven, die het bestuur doet of moet doen, waarvoor geen recht op vergoeding bestaat. Volgnr. 253. Kosten van het instandhouden van schoolgebouwen enz. Een IW deelt mede, dat hij den post van 168.voor •en verhoogde rijwielstandaard overbodig vindt en hij be pleit afvoering van genoemd bedrag. Met de interne aangelegenheden van den Armenraad heeft de gemeente geenerlei bemoeiing. Wij zullen niettemin deze vritog aan den Armenraad overbrengen. Het antwoord zal, zoo dit tijdig inkomt, bij de stukken worden gevoegd. XI. Handel en Nijverheid. Volgnr. 427. Kosten ijk en herijk. Een lid vroeg, welk lokaal hier is bedoeld en of het noodig is voor de enkele dagen wqarop ijk en herijk plaats vindt, een kachel van 60.aan te schaffen Indien uitvoering zal worden gegeven aan het voornemen, om alle scholen eenmaal per maand gelegenheid te geven de schoolbioscoop te bezoeken, kan de post tot geen lager be drag worden uitgetrokken. Volgnr. 353. Kosten gymnasium. Een Nd vraagt of de prijs van 120 voor aanleg telefoon De bezoldiging van den chirurg en van den internist van het Stadsziekenhuis zijn in 1921 opnieuw geregeld en op de tegenwoordige bedragen van 1500 en 1200 per jaar vastgesteld. Bij Raadsbesluit van 28 Februari 1924 (gem.bl. nr. 886) is hun voorts de bevoegdheid gegeven om ter zake van de behandeling van patiënten voor wie een hooger verpleeg- geld dan 0,75 per dag verschuldigd is of die aanspraken geldig kunnen maken op geneeskundige hulp of bekostiging daarvoor door derden, hunne vorderingen bij belanghebben den of anderen in te dienen het vreemdelingenverkeer. De termijn voor de posts tempel reclame vervalt op IS Augustus 1927. Het ligt niet in ons voornemen deze re clame na dien datum voort te zetten. In verband hiermede zal bij Nota van wijziging post 439 met 450worden verlaagd en tot 50.teruggebracht. XIL Belastingen. Meerdere leden wenschten een overzicht van de belastin gen m andere Gemeenten van den omvang van Alkmaar met cijfers, zooals die voor Alkmaar zullen worden na de verhooging van den factor tot 0.74. Ten aanzien van eerst bedoelde Gemeenten zou het op prijs worden gesteld, wan- neer tevens werd medegedeeld of het voornemen bestaat, tot i verhooging der belasting over te gaan Volgnr. 448. Invordering van plaatselijke belastingen. De gemeentelijke ophaaldienst heeft in 1926 aan belas tinggelden 88.830.27 geïnd. De kosten bedroegen: wegens zegels en wegens provisie 3 van 88.065.is worden geschrapt. Volgens zijn meehing zouden die bu reaux wel goed kunnen werken, doch de verkregen resultaten zijn gering en het nut der instelling is uiterst (tover. Hij verzoekt overlegging van uitgetrokken cijfers en verslagen Een ander lid erkent dit voor de R. K. instelling, doch oordeelt de Gemeentelijke instelling van groot nut. Hij acht deze instelling het sluitstuk van het lager onderwijs. Enkele leden vroegen een overzicht van het aantal geval len in 1925 en 1926 door het bureau behandeld en in hoe veel gevallen een advies door plaatsing is gevolgd en op hoeveel personen uit Alkmaar dit betrekking heeft Het hier bedoelde overzicht zal, voor zoover de van elders ontvangen gegevens ons hiertoe in staat stellen, worden verstrekt. Volgnr. 328. Subsidies kindervoeding Naar aanleiding van'volgnummer 328 „subsidiën aan vereenigingen in het belang van de voeding en kleeding van schoolgaande kinderen ad 4500.wordt door een lid voorgesteld dezen post te schrappen, waartegen zich ande ren verzetten. Volgnr. 300. Subsidiën aan Door een der leden werd er op gewezen, dat bij de Vorige begrooting het college afwijzend stond tegenover elke ver mindering van subsidie aan het Stedelijk Muziekkorps, en ten aanzien van het treffen eener andere regeling, terwijl thans tot het andere uiterste wordt overgegaan. Gevraagd werd of alsnog een regeling mogelijk zou zijn, welke niet meer kost dan de thans in de begrooting uitgetrokken be dragen. De Vereeniging vraagt bij hare begrooting een subsidie aan van 1939,10 In verband met de algemeene subsidie- verlaging van 10 beneden het voor 1926 toegestaan be drag. hebben wij te haren behoeve 1470 uitgetrokken. Aangezien de eigen inkomsten der Vereeniging niet minder dan 1250 bedragen, waaronder 700 vërpleeggelden van uiteraard arme gezinnen, bestaat er voor verdere subsidie- vermindering naar ons voorkomt althans voorloopig en zoo lang met het oog op de gemeentefinanciën geen verdere be zuinigingsmaatregelen moeten worden getroffen, geen aan leiding Omtrent <te koeten van toezicht op de invordering van plaatselijke belastingen zou een lid wenachen te verne men hoeveel belasting in 1926 door den ophaaldienst te ge ïnd en welk een bedrag aan provisie daarvoor te uitgekeerd Tevens werd gevraagd of Burgemeester en Wethouders handhaving van dien ophaaldienst noodzakelijk achten, nu betaling der belasting ten postkan tore mogelijk is. Een lid vraagt oi er wel eens over gedacht is, dat ook op de bijdrage voor de Kiuderbewaarplaats kan en moet wor den bezuinigd. Gevraagd werd of het Juist is, dat de Armenraad niet meer beschikt over de gegevens van alle gezindten. Volgnr. 407. Kosten van den Armenraad. De Armenraad is geen gemeentelijke instelling. Hij wordt in het leven geroepen en opgeheven bij Koninklijk Besluit Nu de Armenraad pas een nieuwe viër-jarige bestaansperi- ode is ingetreden, ligt het voor de hand, dat aan pogingen van gemeentewege om tot opheffing ervan te geraken, geen succes zou zijn beschoren. De raming is derhalve juist. verplegingskosten van krankzinnigen. .Aan het verhaal van verplegingskosten, zoo noodig met gebruikmaking van de desbetreffende artikelen der Armen wet, wordt inderdaad voortdurend de vereischte aandacht geschonken Bij het opnemen van een patient in een gesticht voor rekening der gemeente heeft terstond een nauwkeurig onderzoek plaats naar den vermogenstoestand zoowel van den patient als van zijn onderhoudsplichtige bloedverwan ten Aan eene geregelde controle hierop wordt de hand ge houden. Volgnr. 322. Subsidies bewaarscholen. Ten aanzien van hel bewaarschoolonderwijs, hetwelk blijkens de uitlating van het bestuur der algemeene bewaar school bij vermindering van het subsidie voor hun deel zou moeten verdwijnen, vroegen eenige leden of B en W bereid zijn stappen te doen om te geraken jot een subsidie van 36 yoor de algemeene bewaarschool en 31.voor het be staande R. K. bewaarschoolonderwijs en de op te richten Christelijke bewaarschool. Een ander lid meende, dat de algemeene bewaarschool zou kunnen blijven bestaan met een subsidie van 3T,-per leerling, wanneer het bestuur de contributies maar wist op te voeren Enkele leden stellen voor tot opheffing van dep Armen raad over te gaan. Deze post berust op een misverstand, aangezien in 1027, geen ijk of herijk plaats heeft. De post zal dus bij nota vaar wijziging worden teruggenomen. Kosten beroepskeuze. ij betwijfelen of men omtrent het nut van eene instea ling, die zoo korten tijd werkt als het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze, thans reeds een gegrond en billijk oor deel kan uitspreken. Wij meenen, dat daarvoor, in het bij zonder waar het een instiuut van den modernen tijd betreft, over eene ervaring van eenige jaren moet worden beschikt. Nu het bureau hier eenmaal bestaat, moet men het, alvo rens tot opheffing ervan te besluiten, de kans geven zijn levensvatbaarheid te toonen. De in onderstaande gegevens tusschen haakjes geplaatsts cijfers hebben betrekking op gevallen uit andere gemeenten. In 1926 zijn behandeld 56(8) aanvragen om advies. Hek resultaat hiervan was, dat in 44(5) gevallen het gegeven advies werd opgevolgd, hetzij door plaatsing van de be trokken personen op een vakschool of andere onderwijsitw richting, hetzij door de keuze van een„vak. In 3 (1) gevalle* moet nog een beslissing worden genomen; 4 gevallen haëh den betrekking op verandering van werkkring, hetgeen voor al tegenwoordig uiterst moeilijk is te bewerkstelligen. Ia’ 1(1) geval bleek plaatsing in het gewenschte beroep definl» bef onmogelijk te zijn, terwijl ten slotte in 1 (1) geval ds voor het gekozen beroep vereischte leeftijd nog niet was be reikt. Tegenover 56 adviezen te Alkmaar, werden te Almelo 61, Enschede 59, Helder 102, Hilversum 30 adviezen in het tweede jaar van het bestaan der bureaux aldaar verstrekt. Te Zaandam (opgericht 1917) te Groningen (1916) en te Hertogenbosch (1919) waren deze cijfers in 1919, in 19211 en tot 1921 respectievelijk 17, 42 en 100. Hierbij vergeleken kan het door het hier gevestigde bu reau bereikte resultaat, naar onze meening, niet slecht won- den genoemd. Het bedrag van 120.is als volgt samengesteld: abonnement65. entree-geld50. hulp voor timmerwerk enz. I 5. 120 Bij vermindering van het bewaarschoolsubsidie van 36 tot 31.zal naar wij meenen geen verschil kunnen wor den gemaakt tusschen de verschillende bijzondere scholen. Volgnr. 401. Subsidies aan Armbesturen. Het gevraagde onderzoek wordt mgesteld. BMJft Wij verwachten, dat de gelegenheid, om ook aan het Post kantoor belasting te betalen, op het aantal aangeslotenen bij den ophaaldienst weinig of geen invloed zal hebben. Tot nu toe althans heeft niemand zich teruggetrokken. Het voor deel van dezen dienst schuilt trouwens juist in het gemak, waarmede thans tal van de laagst aangeslagenen, die be zwaarlijk den gang naar het belastingkantoor kunnen of willen ondernemen, hun schuld kunnen kwijten. Dat op deze wijze belangrijke bedragen binnen komen die anders onin- vorderbaar zouden blijken te zijn, mag als vaststaande wor den aangenomen. Het aantal aangeslotenen van rond 2000 bewijst, dat de dienst gewild is. Zoolang hierin geen merk bare teruggang kan worden geconstateerd, moet naar onze meening de ophaaldienst, in het financieel belang der ge meente, in stand blijven. Volgnr. 458. Uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens directe belastingen Bij Koninklijk Besluit van 28 Maart 1925, S.123, is een regeling van betalingen tusschen Rijk en gemeenten in het leven geroepen. Vorderingen en schulden worden thans, voor zoover ze daartoe zijn aangewezen, door tusschenkomst van de Bank voor Nederlandsche gemeenten vereffend Deze re geling bracht de noodzakelijkheid mee, om de Rekeniqgs- voorsetuiften 1924, o m. ten ^inzien van de verrekening der kwade posten van de gemeentelijke inkomstenbelasting te wijzigen. Tot dusver werden alle bedragen, die wegens ont heffing of oninvorderbaatheid van bet totaal der kohieren moesten worden afgetrokken, door de Rijksbelastingadmi- Een der leden stelt de vraag, of er een goede en volledige ••menwerking bestaat tusschen het Burgerlijk Armbestuur de Arbeidsbeurs. Volgnrs. 436 en 437. Een lid was van oordeel, dat de bijdragen voor de bureaux der beroepskeuze wel kunnen en dus dienen te 88.20 2641.95

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 15