os HOORN OUDCARSPEL. wi w F» om »P« H.-HUGOWAARD. RADIO. 2U1D-SCHARWOUDE. WEERE. CASTRICUM. BERGEN. WESTERBLOKKER. ZIJPE. ST. MAAK i tiNSBRUG. SCHOORL. hl ra den f c e n V F n g b fi dei led tre vo< ga gei Do de ooi wo g zi zi aj P< Cl lu c< v< 01 It d. 1 P' g> w ei h< li< re o> d< lei ee de n» T< Vi in hi ne he da 1« kinder- van - v 1 U.HUGO WAARD (Nd.). Filmavond. Maan dagavond gaf de Handelsraad v. d. L. T. B. wederom een mooie, intressante filmavond in café „De Hengstman.” De heer Kager dir. van het kringkanoor „De Koolstreek” sprak een woord van wel kom aan de belangstellenden, die in groote getale wa»en opgekomen*, inzonderheid aan den heer Ganzeboom uit Haarlem. Deze gaf verschillende mooie landbouwkundige films weer op ’t gebied van Moeiende bloemen, be meste en onbemeste granen van het proef station „Limburggerhof” uit Duitsehland, een byzonder leuke „aardappel-kali-film”. Verder op het gebied van pluimveeteelt, varkens, schapen en runderen, waar ons een mooie verscheidenheid en prachtexemplaren wer den getoond. Voor afwisseling hield de heer Ganzeboom een mooie lezing over het-ontstaan, de strijd, de opkomst en bloei van den landbouwen- GEVONDEN VOORWERPEN. Haarstrik, sleutel, herdershond, benzine- teef, bondenfluit, huissleutel, kinderhand- schoentje, portemonnaie, zweep, wollen handschoen, mes, gulden, tak, kat, rywiel- belastingmerk, hondenhalsband, scheermes sen, heerenrjjwiel, Ijjnkoekkist, brodie^s-ro- zenkrans, zweep, horlogeketting, portemon naie, rozenkrans, portemonnaie met inhoud, dames handschoen, steeksleuteltje, beeren- rywiel, idem, haakgaren, kinderhandschoen- tje, regenjasceintuur, schort, rywielbelasting- merk, portemonnaie, guldens, spatlap, gedra gen schoenen, bosje sleutels, actetasch, hcsaal, popje, vulpen, paar handschoenen, nijptang, Fordsleutel, rijwielband, dames- tafchje, vulpotlood, rywielbelastingmerk, kiuderhandschoentje, portemonnaie. „HOLLANDIA”-NIEUWS. Zondag a-s. zal het le elftal van Hollandia in het strijdperk treden tegen Helder I uit de plaats van dien naam. Gespeeld zal wor den voor den Rauchbeker. Een interessante strr wacht dus den voetballiefhebbers weer. VRIJDAG 4 MAART. Hilversum, 1050 M. 12.00 Polilieber. 5.00-6.U0 Orgelbespeling in het Theater Tuscbiusky te Amsterdam, door den heer Pierre Palla. 6.457.45 Fran- sche les voor beginners en meegevorderden. 7.45 Politieber. 8.10 Negende les vanwege bet Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Lezing door den heer T. P. Keizer, over: De toe gangen tot de Zuiderzee (vervolg). 835 Avondconcert door het H. D. O.-orkest, o. 1. van Nico Treep. Mevr. Hanne Ritsde Ruyter, sopraan. Jack van Kinsbergen, viooL Accomp. van Mevr. Rits is Mevr. S. Tabaks pinder. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. Het Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 12.50 Or gelconcert. 130—2.20 Orkestconcert. 3.35 Voorlezing: Emma, van J. Austen. 3.40 Fran- sche les. 4.05 Concert (sopraan, bariton, piano). 5.05 Concert. H. Berly, viola. F. Hart ley, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkest concert. 6.50 Tyds., weerbcr., nieuws. 7.06 Orkestconcert. 730 Muziekcritiek. 7.35 De pianosonates van van Mozart. 7.45 Lering: The town of tod-day. 8.05 Variété. Betty Chester, zang. Alec Chentrens, humorist „Dick Turpin”, schets, waarin alle 5 rollen vervuld worden door R. A. Roberts. 930 Tjjds. weerber., nieuws. 9.35 Ijzing: Enge land en America. 10.05—11.20 My Program ma, door den Chef Ingenieur. 11.201.50 's- nachts Dan-ieéziik. Parijs, „Radio Paris”, 1750 M. 1030—1130 Mieuwsber. en muziek. 12.50 2.10 Concert. Orkest en Mme. Allard, zang. 5.05 —535 Concert. Jlr. Sandrey, zang. Kano ën vioolmuziek. 9.0511.00 Concert. Orkest, jazzband en solisten. Langenberg, 460-M. 1030—1130 Orkestconcert. ,12.50Ï30 Orkestconcert. 430—5.15 Liederen en viool- solo's (sopraan, tenor, bariton). 7.35830 Rudolf Rieth declameert Th. Fontane en C. F. Meijer. 830—9.20 Liedjes by de luit. 9.35 10.20 Uitzending van de Zes-dagen rennen in Dortmund. 1030—11.20 Dansmuziek. Königwusterhausen, 1300 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 11307.05 Lezingen en lessen. 735 Or kestconcert, le deel. Orkest, o. 1. van'Prof- Schreker. 2e deel, o. 1. van Prof. Gatz. E. Bittner, alt. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 1.25—2.10 Kamermuziek. 3.35430 Xy- iiphoonconcert. 5306.15 Volks- en L' liederen. 6.15—11.10 „Die Walküre”, Wagner. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 8.50—10.50 „Mireille", van Ch. Gounod. den stand, wat een mooi stukje geschiedenis was. Als slot een komische film toe „Bij ons 'n Amerika.” Een woord van dank aan de belangstel lende en vooral aan de heer Ganzeboom en een tot weerziens, was van harte gemeend en welverdiend. Men ging zeer voldaan huiswaarts. Z.-SCHARWOUDE. Inschrijving voor den dienstplicht lichting 1928. Het op 1 Maart j. 1. voor den burgemeester deze gemeente gesloten inschrijvingsregister voor de lichting 1928, vermeldt een aantal ingeschrevenen van 17. De winst- en verliesrekening op een be drag van f 2968.84. Op 31 Dec. j.l. telde de bank 149 leden. Het jaar 1926 was financieel gunstig voor de bank. Vervolgens komt aan de orde de bespre king der aanvraag om Kon. bewilliging tot verlenging van het bestaan der bank, wegens het verstrijken van deit termyn van 30 jaren, waarvoor de goedkeuring is verkregen. De héér 8. P. Kuypers leest de oude sta tuten der bank voor en geeft telkens aan, welke wijzigingen het bestuur voorstelt aan te brengen. De algemeens vergadering gaat met be doelde wijzigingen accoord, en eveneens met bet voorstel van bet bestuur, om een „Spaar bank der Coöperatieve Boerenleenbank” als afzonderlijke instelling op te richten. De heeren C. Groot, P. Vriend Gz. en W. Beemster worden herkozen met elk 108 stem men. De kassier wordt herkozen by acclamatie. De rentevoet voor voorschotnemers zal zijn 4S pCt., verhoogd met pCt. provisie; voor inleggers van spaargelden 4 pCu voor minstens een jaar vast, en voor korter dan een jaar 3 pCt. 't Salaris van den kassier zal weder f500 bedragen. De heer Ju. Langedjjk Cz. maakt als voor zitter van de L. T. B. afdeeling-Weere van de gelegenheid gebrujk om de aanwezigen aan te sporen, toch vooral R. K. landbouw bladen te lezen, als b.v. het „L- T. B. blad”, ,.de „R. K. Boerenstand”, enz. Spr. heeft vernomen, dat er in De Weere ongeveer 60 personen zich geabonneerd heb ben op ’t neutrale blad „De Boerderij". Zeg uw abonnement op en steun de Roomsche Pers, aldus spr. en ge zult zien dat de Room- sche bladen minstens evenveel kunnen bie den als de neutrale (applaus). Hierna bedankt de directeur den eere- voorzitter, den ZeerEerw. heer Pastoor, die naast de geestelijke belangen zijner paro chianen ook de stoffelijke behartigt; vervol gens wordt dank gebracht aan den kassier voor zyn accuraat beheer en aan het bestuur en den leden voor hun medewerking. Hierna sluit de directeur met den Christ, groet. drijf voor het leven voorbereidt. Niet alleen kennis is van gewicht maar nog meer ryet de vraag, of aan de karaktervorming van het kind, de noodige toewijding is besteed. Dit nu, geachte jubilaris is bij u beide in goede handen en is het daarom, dat de raad be sloot u te huldigen in den vorm van een stoffelijk blijk van waardeering. Spr. over handigt hiermede een enveloppe met inhoud. De heer Inspecteur van het Lager Onder wijs uit hierna zyn waardeering over de wy- ze, waarop de heer Mantel het onderwijs geeft en wat van paedagogisch standpunt zeer goed is te noemen. Spr. is dan ook dank baar op een feestdag als deze tegenwoordig te mogen zyn. De jubilaris, die zeer dankbaar is vopi het gesprokene van Burgemeester en In specteur, zegt dat het zyn doel is de school- gaanden voor te houden om elkapder te helpen. Het doet den jubilaris dan ook veel ge noegen, dat ook de Inspecteur over opvoe ding dezelfde gedachten koestert. Zacht aan de teugels laten vieren en de kinderen laten leeren op eigen beenen te staan, brengt een goede geest in de school. De heer Water zegt als oud-inwoner van Blokker te kunnen getuigen van het vele, wat de jubilaris heeft gedaan voor het ver- eenigingsleven in W. Blokker. De heer K. Balk Hz. wenschte den jubila ris hartelyk geluk namens het bestuur van de Boerenleenbank, waarvan de jubilaris de mede oprichter was en nog steeds werkzaam is. Vertrouwende in den geest van de leden der bank te handelen heeft het bestuur dan- ook een bloemstuk gezonden. Namens de familie voert de heer v. d. Oord het woord en zegt met genoegen te consta- teeren de oprechte hulde hier aan den Ju bilaris gebracht 1 Spr. hoopt, dat deze goede verhouding en samenwerking nog eenige jaren zoo moge blyven om daarna een welverdiende rust aan den heer Mantel toe te wenschen. De heer Cupier, van Westwoud, spreekt namens de collega’s van het Onderwyzere- gezelschap van Westwoud. Het gezelschap zond een bloemstuk. Nadat een glas wyn was rondgediend en menige heildronk volgde, verkreeg de heer Terpstra, hoofd der school te O. Blokker het woord, die namens de commissie tot Wering van Schoolverzuim, waarvan de heer Mantel voorzitter is, dezen de hartelyke gelukwensch aanbiedt. De heer BroiTWer, h. d. Byz. school te O.- Blokker zegt de oude geest te hebben ge hoord, welke zoo goed was. Wonderwel lukt het den jubilaris de menecben te leeren elkan der trots verschil van overtuiging, te verdra gen, waarvoor spr. hulde brengt. De heer v. d. Heide dankt den jubilaris namens de Centr. Oudersraad voor zyn wer ken ten deze. De heer Ebels overhandigde namens het N. O. G. afd. Westwoud een keurige bloe menmand als waardeering voor de samen bindende kracht, welke v. d. jubilaris uit gaat. Ook namens het Hoofdbestuur van het N. O. G., brengt spr. de felicitatie over. De heer de Vries spreekt namens de Ouder- commissie en brengt felicitatie en beste wen schen uit. De heer Kroon huldigt de echtgenoote v. d. jubilaris, die deze zoo trouw ter zyde staat in de vervulling van zooveel aangele genheden. De jubilaris heeft voor allen ’n woord van op rechten dank en getuigt dat het hem goed gedaan heeft, dat allen overeenkwamen,, wat betreft toenadering en tegengaan van verwijdering. Met een woord van dank voor de groote belangstelling, wordt dit deel van het pro gramma door den Voorzitter der feestcom missie gesloten. Van 4 tot 6 uur werd vervolgens algemee- ne receptie gehouden ten lokale van den heer A. Mak, waarvan door vele een druk gebruik gemaakt werd. Vanaf half acht had in hetzelfde lokaal een besloten byeenkomst van genoodigden plaats. Het feest, opgeluisterd door een mu ziekcorps, werd in recht gezelligen geest tot laat in den avond voortgezet. WEERE.* Boerenleenbank. Maandag j.L hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarver gadering ten huize van den heer A. Schipper. De directeur, de heer C. Groot, opent met den Chr. groet. De notulen en het jaarverslag over 1926 worden goedgekeurd. De balans sluit in actief en passief op een bedrag van f 169.528.56. CASTRICUM. Raadsverslag. De Raad de zer gemeente kwam Dinsdagmiddag bijeen. By de opening waren afwezig de heeren Beentjes wegens ongesteldheid, de heer Poel, die bericht van verhindering had gezonden en de heer Zandbergen. De notulen worden na eenige opmerkingen van den heer Hellinga goedgekeurd. De Ingekomen stukken gaan hierna alle onder den hamer door. Te laat voor deze agenda is nog ingekomen een voordracht van de commissie van toezicht op het lager on derwijs omtrent het benoemen van leden. Op voorstel van den voorzitter wordt de verordening gewijzigd, zoodat het getal le den van 9 op 10 wordt vastgesteld en als leden benoemd de eerst voorgedragenen de hh. P. A. v. Western, W. v. Elmpt, H. A. Ny- sen, W. v. d. Vlies, H. Hemmer, J. P. Stuyt, D. Twisk, F. J. Aukes, C. Dijkhuizen en A. C. Veen. Het voorstel van B. en W. tot het geven van een algemeene machtiging aan B. en W. ter uitvoering van raadsbesluiten wordt na eenige toelichting van den voorzitter en vragen van de heeren Louter en Schipper, zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot wederzyd- schen afstand van grond door de Provin cie en gemeente langs den Bakk. weg en Heereweg voor wegen verbetering, onder vindt bestryding by den heer Liefting, die van oordeel is, dat niet overgenomen moet worden de verplichting op den weg langs Zeeweg, welke elke belang voor het verkeer heeft verloren, op den bestaanden voet te onderhouden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ook deze meening zyn toegedaan, doch dat Ged..Staten niet van dat voornemen zyn af te brengen. Zonder hoofdelyke stemming wordt beslo ten een en ander ter kennis te brengen van het prov. bestuur en er op aan te dringen ook het onderhoud van bedoelden weg over te ne men. Naar aanleiding van het verzoek van het oud-hoofd der school de heer C. J. Bussen om teruggave van te veel betaalde huishuur met afwijzend voorstel van*B. en W., ontspint zich een discussie tusschen den heer Schipper en den voorzitter. De eerstgenoemde wil deze zaak aanhouden om de zaak nader te kunnen onderzoeken, waartegen de Voorzitter op merkt, dat voor B. en W. deze aangelegenheid niet anders komt te staan, hetgeen hij aan de hand van het uitvoerig praeadviee van B. en W. nader aantoont. De beer Bussen verwart de zaak. De wo ning eertijds door hem bewoond, was ambts woning omdat de L. O.-wet voor 1920 de verplichting oplegde de hoofden van scholen een ambtswoning te geven of by gemis daar van een geldelijke vergoeding. Steeds is den heer Bussen een woning te zijner beschik king gegeven en toen de wet 1920 daarom trent geen verplichting meer stelde, ie hem op grond van het ryksbezoldigingsbeeluit op zyn salaris voor die woning een korting toe gepast. Eerst verleden jaar is de bestem ming als ambtswoning ingetrokken. De heer Schipper wil niet zeggen, dat B. en W. het hier mis hebben, maar stelt voor deze zaak aan te houden, hetgeen verworpen wordt met 6 stemmen. Voor de heeren Hel linga en Schipper. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. CASTRICUM. Indische Dienst. Voor den dienst in Ned. O. Indié zyn bestemd als ver pleegster le klasse by de krankzinnigenver pleging mej. M. J. Beckers, alhier en Mej. H. Stam te Bakkum. BERGEN. Concours Bergen’s Mannenkoor. De plannen voor bet in het voorjaar te hou den concours beginnen steeds vaster vorm aan te nemen. De deelname van de verschil lende koren is zeer groot. Ruim 50 koren hebben zich reeds laten inschrijven, waaron der zelfs koren uit Rotterdam en Workum (Friesland). Er zyn o.a. koren by van 100 tot 150 leden; vooral de afdeeling voor uitmun tendheid gemengde koren, belooft schitte rend te worden. Dat dit concours voor Bergen van zeer groot belang is, bewyst wel het feit, dat out. door een der talryke koren uit Amsterdam voor 350 personen aan diner’s besproken is. Er zullen dan ook duizenden zangers en be langstellenden in deze dagen naar Bergen komen. Het is daarom juist zoo toe te juichen, dat de concourscommissie van de plaatselyke vereenigingen, met V. V. V. aan den spits en vele particulieren zooveel moreelen of fi- nantieelen steun ondervindt, hetgeen bewyst OUDKARSPEL. Aantal ingeschrevenen lichting 1928. Naar wy vernemen zyn in deze gemeente 24 personen voor de lichting 1928 ingeschreven. Herhalingsoefeningen. De dienstplichti ge J A K;eft, der lichting 1921, dezer ge meente, is opgeroepen om op 2 Mei a.s. voor herhalingsoefeningen op te komen. Vaccinatie. Blykens publicatie van Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente, bestaat er op 8 Maart a.s. te 11 uur in een der lokalen der openbare lagere school, gelegen heid tot kostelooze inenting of herinenting. WESTER BLOKKER. Jubilea. 1 Maart herdacht de heer Mantel, hoofd der openba re school, den dag, waarop hy voor 25 jaar aan het onderwijs in deze plaats werd ver bonden. Mej. Dittmar, onderwyzeree aan de Bijzondere School, vierde dezen dag haar 12H-jarig jubileum als zoodanig. Het dorp was dan ook in vlaggentooi gehuld. Het feest by de Eerw. Zusters werd door de schooljeugd in intiemen kring gevierd, ter wijl dat van den heer Mantel in meer ruimer kring werd gehouden. Een commissie be staande uit ouders van schoolgaande kinde ren en oud-leerlingcn bad hier voor de re geling gezorgd. Omstreeks 9 uur ’s morgens werd door hel bestuur die commissie de jubilaris met zyn huisgenooten van huis afgehaald en het keu rig versierde leslokaal binnengeleid. Nadat de feestgenooten hadden plaats ge nomen werd door de schooljeugd, onder leiding van mej. N. Water, een welkomst en een feestlied gezongen. Namens de leerlingen en de onderwijzeres der school bood een der oudste leerlingen een prachtige bloemenmand den jubilaris aan, welke hiervoor zijn hartelyken dank be tuigde. Het kinderfeest zette vervolgens in met goed uitgevoerde zang- en tooneelstukjes. Van 2 tot 4 uur had de officieele huldi ging plaats door de autoriteiten van hier en tldere. Ook de familie v. d. jubilaris was hierbjj tegenwoordig, benevens Burgemeester Oost- veen en de leden van den gemeenteraad. Verder waren verschillende corporaties ver tegenwoordigd. Als het schoollokaal geheel gevuld was en de jubilaris te midden daarvan had plaats genomen, opende de heer J. Koeman, voor zitter v. d. feestcommissie de byeenkomst met een toespraak tot den jubilaris, waarby hy als cadeau der ingezetenen een eiken- I houten boekenkast met spiegelglas, aanbood. Tevena werd, hierbij een album, vermelden de de namen der gevers, overhandigd. Na deze rede welke met applaus werd besloten, **yde de jubilaris hartelyk dank voor de ▼fiendrijjke woorden en het mooie cadeau. De Burgemeester pryet het nobel karakter van den jubilaris, die de kinderen met de noodige kennis voor vak, ambacht of be- dat men het groot belang van dit concours voor Bergen begrypt. ZIJPE. Autospuit. De Raad dezer Ge meente besloot tot aasluiting van een Ma- girus automobiel-brandspuit van 5300. S. MAARTENBRUG. Sollicitanten. Voar de vacante betrekking van onderwyzer aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. SCHOORL. L.l.B. Maa.. .agavond hield de afd. Behoed, van den L. T. B:, hare jaar vergadering by den heer Kazenbroot. De notulen zoowel ale de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester werden goedgekeurd. De rekening van den gezanten! yken aan koop -vas niet uanwezig. Deze zal worden behandeld op den eerstvolgenden praatavond Över veevoeding, welke gehouden wordt op 15 Maart a.s. De aftredende bestuursleden, de besren N. Kaag en J. Louwe, werdén by acclamatie herkozen. Besproken werd de bekende kwestie inza- k het lidmaatschap van de boerenleenbank en de daaraan verbonden schuld. Ofschoon de vroegere voorzitter eu secretaris de aan- spr. ebjce personen zyn, die .„or één en ander zouden worden aangesproken, achtte men het moreele plicht, het lidmaatschap van de boerenleenbank voor rekening van de af leei.ii; ie nemen. Met 2 stemmen ♦r>'»en werd een besluit in dezen ^eest aangenomen. In verband met dit besluit zal aan B. en W. van Schoor! vergunning worlen gev.aagd voor het houden van een verloting. Ook de reeds vroeger besproken bazar zal in de maand Augustus worden gehouden voor dit zelfde doel. Een verzoek om bydragen voor de stichting van een tehuis voor R.K. Studenten aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, reeds op de vorige vergadering ingekomen, werd opnieuw behandeld. Men besloot te verzoe ken, voor dit doel een collecte te mogen houden aan den ingang der kerk. Hierna werd besproken het nemen van proeven met de nieuwe soorten stikstofmest- stoffen, waaronder vooral ook kalksalpeter in plaats van Chilisalpeter. Gelegenheid tot het doen van bestelingen oj> deze meststoffen, alsmede ook op stroo, zal worden opengesteld tot 7 Maart. s Rondvraag: Den heer J. Dells komt het gewenscht voor dat de vakgroep tuinders, rich oplost In de algemeene afdeeling, zooals indertijd ook met de groep veehouders ie geschied. Een besluit daaromtrent werd nog niet ga de algemeene afdeeling, zooals indertijd t met de groep veehouders is geschied, luit daaromtrei nomen, aangezien eerst het bestuur van de vakgroep daarover moet worden gehoord. Hierna sluiting met den Christelyken groet. HET SCHARLOO TE ALKMAAR, ZOOALS HET ER VROEGER UITZAG. DE TOESTAND OP HET SCHARLOO, NA DE VERBREEDING. ^$3?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8