INGEZONDEN STUKKEN. LANDBOUW EN VEETEELT BINNENLAND. CASTRICUM. GEMENGD NIEUWS. RADIO. seerend college op, I NAAR voor S. J. A. KEESOM. wor- ••ens wegblijven en was ik vrjj van te schrjj- evoegd >ij den te ;ene- H. bij a ir. •Inarin ongehuwde en WINST UIT GEMEENTEBEDRIJVEN. Myuheer de Redacteur, wanneer alle direc teuren van gemeentebedrijven o dezelfde wijze reclame maakten voor elkander, als die van het slachthuis dat doet voor de Gasfa- de en het is te ho- een gevoeligen seerend college optfegeven, waaruit het bestuur In verhouding tot de standen vertegenwoordiging een keuze kan doen Het advies zal tijdig genoeg worden ge publiceerd. Nadat nog enkele inlichtingen zijn ge geven wordt de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. draaikolk is aan boord van gemerkt en van eeni- d is geen sprake ge weest; evenmin is er reden geweest voor eenigen angst. De kleine noodig herstelling aan de evengenoemde koppeling heeft met eigen middelen plaats. De boot kan Maandagmiddag weer varen. ten onder den titel: Winst uit gemeentebe- I drUven.’' Immers de memorie van toellchtinr behoo- rende bil noai 14 der begrooting van bet Slachthuis luidt woordeigk aks volet: ,Het ge bruik maken van het vnratikkingetoeatei neemt geregekl nog toe. Bovendien ié op het bureau van den directeur een gaekach< l ge plaatst." u Dat is nu Juist geen manier, om het ge bruik van gaskachels populair te maken! Maar nu in ernst, terzake! Het verslag van het «ectie-onderzoek om trent de hegrooting van onze gemeente en de memorie van antwoord van B. en W. in eztenso afgedrukt in uw blad van 1.1. Don derdag, brengen nog niet veel licht In de duisternis en geven nog geen antwoord op de vraag: Zal de gemeentelijke inkomstenbe lasting worden verhoogd? Óf zijn ar midde len aan te wenden, dat de belastingverhoo- ging uitbltyft, dan wel tamelijk lager wordt dan Is voorgesteld? Nog eens, op die vra gen hehbeh we in gemeld lijvig rapport geen antwoord kunnen vinden. Integendeel, er waren zelfs leden van den Raad, die van alle wlnatuitkeering uit bedrij ven wars zjjn. die ze uit den booze achtenI het met de belastingen heen jaarlijks geen groote bedragen ■r gemeentebedrijven naar de werden overgehe- GEITENFOKVEREENIOING IN NOORD HOLLA NÓ. Te Amsterdam is onder voorzitterschap van den heer J. L. Groot te Heiloo, de jaar. lijk ache alg. vergadering gehouden van den Prov. Bond van Geitenfokvereenigingen in N.H., waarbij 28 plaatselijke vereenigingen zijn aangesloten. De wnd. secretaris, de heer D. Wit uit Berkhout, werd wederom voor'een jaar met deze functie belast; het aftredende beetuure Ud de heer P. Clement te Nieuw-Vennep werd herkozen. Uit het jaarverslag over 1926 bljjkt. dat de stand van zaken betreffende de geitenfok- kerfl in N.-H. het afgeloopen jaar vrijwel stationair is gebleven. In de vergadering werd de noodzakelijk heid bepleit, de melkcontrole meer ingang te doen vinden. De fokkerfj dient in de eerste plaats gebaseerd te zjjn op de melkproductie, zoodat zoowel de qualiteft als quantiteit der productie moet worden genoteerd la het Stamboek. Men achtte het noodzakelijk, dat de Bond de vereenigingen daarvoor subsi dieert, waartoe de bond genegen is en reeds voor een jaar een zoodanig besluit heeft ge nomen, maar een behoorlijke subsidie kan hfj niet verstrekken, omdat de financiën daar voor tekort schieten. Unaniem werd de wen- schelijkheid geuit via de Ner. Commissie voor •1b Geitenfokkerij (de centrale organisatie waarbjj alle prov. bonden zjjn aangesloten) aan den minister van Binkenlandsche Zaken en Landbouw het verzoek J» richten de rjjks- subsidie te verhoogen en eveneens een der- geljjk verzoek tot de Prori Staten aangaande de prov. subsidie. Besloten werd deze zaak bjj de Ned. Commissie aanhaongig te maken. Na de pauze vertoonde de Rijksveeteelt- eonsulent van Utrecht een Noord-Holland een serie lichtbeelden over de geitenfokkerjj. MOEDER8C.HAPS7.ORG, De Algemeens R.K. Werkgcvcrsvcreeni- ging heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van het wetsont werp tot voorbehoud der bevoegdheden tot toetreding tot de Conventie van Washington betreffende den arbeid van vrouwen vóór en na hare bevalling. Tegen dit wetsontwerp lx*taat ernstig bezwaar^ op grond van de ,innvaarde gelijl?*ti Ilin/ van gehuwde vrouwen. Daarom spreken adr. het vertrouwen uit, dat de‘Kamer aan het hierbedoelde wetsont werp haar goedkeuring zal onthouden. HET ONTWERP ZIEKTEWET. Indiening tijdens het huidig* zittingsjaar. Naar de ,,Tel." uit goede bron verneemt, bestaat bij de regiering het stellige voorne men, om het ontwerp-Ziektewet nog gedu rende dit zittingsjaar bij de Tweede Kamer in te dienen. Het stadium van voorbereiding is echter nog niet ten einde. ONGE GEZANT TE BERLIJN. Verlaat den diplomatieksn dienst. Hr.Me. gezant te Berlijn, baron Gevers, hesft het voornemen te kennen gegeven bin nenkort in verband met zijn leeftijd zjjn ambt neder te leggen en den dipiomatleken dienst te verlaten. OPLEIDING EN BEROEPSVERANDERING VAN ARBEIDERS. Een commissie van advies. De minister .van arbeid, handel en nyver- htid. overwegende dat het wenscbeljjk is ge bleken in verband met de bestrijding en voorkoming der werkloosheid, een commissie in te stellen, welke hem van advies kan die nen met bctrkklng tot maatrvgrlrn voor op- leiding en beroe|r-verandering van onge schoolde en minder geschoolde arbeiders, heeft een commissie van advies ingcsteld voor opleiding en beroepsverandering van ge- geschoolde en minder geschoolde arbeiders en in deze commissie benoemd: a. tot lid en voorzitter: de heer A. Folmer directeur van den ryksdienst der wsrkloozen- verzekering en arbeidsbemiddeling; b. tot leden: de heer H. Amelink te Utrecht; ir. B. Bólger te Haarlem; W. F. Detiger, di recteur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam; prof. dr. ir. J. Goudriaan Den Haag; H. J. de Groot, inspecteeur-ge raai bQ het nijverheidsonderwijs; ir. G. F. Houben te Baarn; J. F. Nykamp te Utrecht; P. v. d. Walle te Amsterdam en P. C. G. A. Wijkmane, directeur van den gemeentelijken dienst voor sociale zaken te Leiden. Ale secretaris der commissie is toeg< de heer M. de Vries, hoofdcommies bl_ rtjksdienst voor werkverzekering en arbeids bemiddeling te 's-Gravenhage. De benoeming van den voorzitter en der leden is geschied tot het jaar 1930. ONZE ZU1VELUITVOER FRANKRIJK. Stappen van de regeering. Naar de „Maasb.” verneemt, heeft de Ne- derlandsche regeering retds stappen gedaan om de voorgenomen verhooging van Fransche invoerrechten op Nederlandsen® landbouw producten te voorkomen. Nieuwe middelen om de voorgestelde tariefeverhooging tegen te gaan worden op het oogenblik overwogen. KATHOLIEKE RADIO-OMROEP. Het ia van groot belang, dat onze Ka tholieke Radiovereenigingen zich bezig houden met de radio-centrales. Op verschillende plaatsen doet zich 't geval voor, dat Katholieke abonné's nu al met zekerheid weten, dat zij op de Dinsdagavonden in de vasten niet zullen aangesloten worden en dus de medita ties over het lijden des Heeren zullen moeten missen. Het baat natuurlijk niet veel of de éénling zich daartegen verzet, maar het is zonder eenigen twijfel zeker, dat als een krachtige vereeniging van Katholie ke luisteraars zich met het vraagstuk bezig houdt, er wei degelijk rekening zal gehouden worden met de billijke ver langens dergenen, die bij een centrale zijn aangesloten en daarvoor betalen. Vooral ook met het oog op den toe- komstigen eigen zender. Wij beginnen met minstens 500 uren per jaar uit te zenden. Het spreekt vanzelf dat het nu CASTRICUM. Posterijen. Over de maand Februari was de c:nvang,aan het hulpkantoor alhier als volgt: ontvan gen expresse brieven 11, verzonden aangeteekende brieven 41, ontvangen aangeteekende brieven 78, verzonden postwissels 384. ontvangen postwissels 188, ingevorderde kwitanties 468, inlage rijkspostspaarbank f2917.25, id. terug betaald f 3118.22, uitbetaalde ouder domsrente 80, bedrag f 977.84, verkoch te postwaarde f 453.52, rentezegels en rijwielmerken f 409.11 Ja, telegrammen 138, aantal belastingbetalingen 206, gel delijke omzet f 85737.47, vanaf 1 Janu ari f 179611.93. Drankwet. Door P. I.asage is vergun ning verzocht voor den verkoop van sterken drank in het klein voor het per ceel voorheen bewoond door P. Ligt- hart, die in het laatst van het vorige jaar de zaak zonder opgave van redenen heeft gesloten. Dc politie heeft toen, daar het perceel niet voldoende was gesloten, de aanwe zige voorraad dranken en andere -aken in beslag genomen, ten einde diefstal te voorkomen. Vechtpartij. Door de politie is tegen enkele opgeschoten jongens van 17 tot 20 jaar proces-verbaal opgemaakt we gens het verstoren van de orde in een café er is ook proces-verbaal opgemaakt wegens verzet tegen dc politie tegen A. L., die niet voldeed aan het hem gege ven bevel tot verwijdering, terwijl hij zich daarna tegen de politie hardhandig heeft verzet. De burgemeester heeft aanleiding ge vonden om de belhamels op de zwarte lijst te zetten, wat beteekent dat geen vergunninghouder aan die personen mag tappen. Voorts zal het gevolg wel voor rechtbank zich afspelen pen dat de hoofddader straf zal ^rijgen. Raadsvacature. Naar ons wordt me degedeeld, heeft de heer G. Poel ont slag genomen als lid van den raad en zal eerstdaags zijn opvolger op de R. K. lijst worden aangewezen. Dit is de heer B. Res Wzn., alhier. De heer Poel had zitting van de periodieke verkiezing 1923. Mede heeft hij de vorige week aan 't bestuur der R. K. Kiesvereeniging be richt, dat hij op een herkiezing geen prijs meer stelde. Dit laatste is ook ge daan door den heer H. J. Zandbergen, leider van de R. K. Raadsfractie. Ge noemde heer had in den Raad zitting .vanaf 1919. Kiesvereeniging. Woensdagavond hield de plaatselijke kiesvereeniging een algemeen? ledenvergadering voorname- iijk over de groslijst der R. K. candida ten voor de gemeenteraadsverkiezingen. De animo bleek niet heel groot te zijn, want geen 50 leden woonden deze ver gadering bij. Door den Voorzitter werd deze bij eenkomst op de gebruikelijke wijze ge opend en daarna een overzicht gegeven hoe of de candidaatstelling volgens het gewijzigde reglement moet geschieden. De notulen worden hierna vastge steld, terwijl de penningmeester reke ning en verantwoording doet over 1926. Er bleek een overschot te zijn van f 61.66 K, hetgeen door de heeren van Lunen en Borst werd nagezien en in or de bevonden. Hierna had de bestuursverkiezing plaats wegens bedanken van mevrouw van Lunen en den heer Nijzen. Na twee vrije stemmingen en een her stemming worden als opvolgers aange wezen de heeren Sprengers en de Win ter, die de benoeming aannamen. De Voorzitter deelt hierna mede het verloop van de candidaatstelling voor de Prov. Staten in den kieskring Zaan dam, waar als officieele candidaten van R. K. zijde zijn geplaatst de heeren Val- kering te Limmen, de Vries te Zaandam, Mr. Kusters te Alkmaar, Klaver te Alk maar, Groep te Wormerveer, Kive te Uitgeest en Ranshuiizen te Zaandam. De heeren Boon en Kamphuizen hebben zich als zoodanig teruggetrokken. Vervolgens doet de Voorzitter mede- deeling, dat door het bestuur overeen komstig het reglement een 23 voorloo- pige candidaten op de groslijst zijn ge plaatst waarvan 11 zich hebben terug getrokken of liever geen candidatuur wenschen, terwijl door 10 leden een Can dida at daaraan is toegevoegd, zoodat thans 13 candidaten op de lijst staan. Dat is te weinig, omdat we 8 zetels kun nen halen. Staande dé ver, den hieraan nog een 5-tal toegevoegd, waarvan enkele ter vergadering aanwe- rig, deze benoeming aanvaarden zij, '•snits ten minste een 2-tal plaatsvervan gers worden beschouwd. Deze candidaten zal voor zooveel noo dig nog worden gevraagd om de can- diaatuur te aanvaarden. Nog deelde de voorzitter mede, dat de voorloopige groslijst ia opgemaakt door het bestuur zonder medewerking en medeweten van de bestuursleden raads lid zijnde. Hierna deelt spr. fnede, op welke wijze door het te benoemen ad- viseerend college een advies zal worden samengesteld en hoe de stemming daar over en waar die zal plaats hebben. Vervolgens worden door de vergade ring eenige candidaten voor het advi- OPLICHTING. Een bankinstelling f 4500 benade< De Amsterdamsche politie houdt zich bezig met het onderzoek naar een on langs te Amsterdam gepleegde oplich ting. Bij een bankinstelling werd n.l. een valsche quitanlie op naam van een groo te firma aangeboden, waarop de aan bieders zich een bedrag van f 4500 wis ten te laten uitbetalen. Er verliepen da gen voordat de onrechtmatige uitbeta ling werd ontdekt. De kwitantie was voorzien van een nagemaakt stempel der firma, alsmede van de valschelijk nagemaakte handteekening van een der firmanten. AGENT ERNSTIG GEWOND. Slachtoffer van rijn plicht. Zaterdagavond omstreeks half 8 kwam in het filiaal der N. V. Iserief Co.'s manufacturenhandel in de Theresia- straat 65, te Den Haag, een man eenige inkoopen doen. Hij kocht een paar klei nigheden en gaf de juffrouw groot geld, zoodat zij hem terug moest geven. Ter wijl de juffrouw hiermede bezig was, bukte de man zich eensklaps, deed een greep in de winkellade, en ging er met een bedrag aan geld vandoor. De juf frouw holde den man luid schreeuwend achterna. Daardoor werd een passee- rende burger opmerkzaam gemaakt en omdat hij het verdacht vond, dat de man zich zoo snel uit de voeten trachtte te maken, greep hij hem vast. Na een worsteling rukte de man zich echter los en zette zijn vlucht voort. Eenige huizen verder liep een agent. Deze overzag de situatie, wierp zijn rij wiel neer en liep op den man toe. Plot seling trok deze een revolver en loste DINSDAG 8 MAART. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.004.00 Knipcursus. 5.00—6.30 Concert door het H. D. 0.-orkest. Solisten: Nathans en Rosia van Kinsbergen viool en piano. 6.306.45 Landbouwkwar- tiertie, verzorgd door het Kon. Nederland sch Landbouwcomité. Ir. 8. L. Louwes, over: De rentabiliteit van den Landbouw. 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Engelsch. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 R. K. Omroep. Uitzending van uit de Dominicuskerk te Am sterdam. Koor, o. L v. den heer C. ILKim- myzfr, Mej. Josephine Boelen, alt. Hr. B. Lub bers, cello. Hr. Evert Haak, organist. Jan Nieland, organist. Spreker: Weleerw. Heer Th. J. van Noord, pastoor te l.angendyk. Kerkdienst. 1. Jesu du leis memorie, Loots. 2. Misere, Ps. 50 le deel Gregoriaansch. 8. Me ditatie over bet lydeu des Heeren. Onder werp: Ten Doode bedroefd, le deel 4. Mise rere Ps. 50 2e deel Gregoriaansch. 5. te deel der meditatie. 6. Paree Domino Gregori aansch. 7. Rve Veruni Corpus. 8a. In monte Olivetti, Martini, b. Popule meug, Palestrina. c. Tristetse est anima mea, Martini, d. Ave Maria v. Schaik. 9. Tantum ergo en tegen. 5 Minuten pauze en einde v. d. kerkdienst 10.00—10.30 1. Largo Handel, Evert Haak. 8. Improvisatie door Jan Nieland „O, Man vap Sniarle”, 3. O, Man van Smarte, Nieland. 4;, Sorate IV, Marcello, orgel en cello. 5. Ondw Het Kruis, Cuypers (orgel en alt). 6. Fuga in G-moll, Bach, orgel. Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry-kwartet en solisten, contra alt, bariton. 1.20—2.20 Concert Oloi Sextet en sopraan. 3.15 Voorlezing: The bi ble in Spain. 3.20 Muziekles. 4.05 Muziek, 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie: Books tq read. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tyds., weerber., nieuws. 7.05 Dansmiu ziek. 7.20 Lezing: The Olympic Games. 7.35 Pianocomposites van Bach. 7.45 Lezing: Thé iron trade. 8.05 Concert Strijk-orkest en Miss Bloor, soliste. 9.05 Lezing: Beethoven VIU. 9.55 Mr. Jetsma, Mrt. Flotsam en Party, in Round the World. 10.50—12.20 Dansmu ziek. Parijs, „Radio Paris”, 1750 M. 10.50— 11.20 Nieuwsber. en muziek. 12.50 2.10 Concert en Mlle. Gatineau, zang. 5.05 5.55 Concert. Trio, piano, viool, cello. 9.05 11.20 Fragmenten u. d. operette „Madame L’Archiduc”, Offenbach. Orkest, koor en soli. Langenberg, 469 M. 10.20— 11.20 Concert. 12.50—1.50 Orkost- coneert. 4.20—5.20 Liederen en vioolsolo’a. 7.50—9.45 Concert. Orkest en Robert Kop, pel, humorist 9.50—10.80 Zesdaagsche wie- ferwedstrijden. Königswusterhaueen, 1250 M. en Berltyn, 484 en 566 M. 3.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Or kestconcert. E. Fuennann, cello. Orkest. 9.50 Nieuwsber. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkestconcert 1.252.06 Ka mermuziek. 3.35—4.20 Orkestconcert 5.20-v, 6.10 Vroolyk concert. 7.2011.10 Opera- U operette-avond. Kapel van de verkeerspoli tie. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.80 Dansmuziek. 8.5010.50 «Lef 28 jours de Clairette”, operette van Roger. In de pauze lezing. dragen, telijken ziekenhuis vervoerd. Hoewel zijn stand ernstig is, meent men, dat er mo menteel geen levensgevaar bestaat. Oogenblik kelijk werd de geheele om geving door de politie afgezocht. Maar van den dader was geen spoor te vin den. Wel verklaarden getuigen, dat hij tevoren op de duo van een motor zat, vermoedelijk een rooden Indian-motor, waarvan de bestuurder in een moterjek- ker gekleed was. Later op den avond is in ie Hooge Nieuwstraat de fiets van den agent te ruggevonden. De fiets was geheel onbe schadigd en is naar het hoofdl.'ureau ge bracht. De hoofdcomiTMssaris heeft Zaterdag avond nog een bezoek bij den gewon den agent in het ziekenhuis afgclegd. DE ONDERZEEBOOT IN HET ZEE GAT VAN VLISSINGEN. Niet in een draaikolk. Omtrent het ongeval, aan een Neder- landsche onderzeeboot in het zeegat van Vlissingen overkomen, meldt men na der: Donderdagvoormiddag werd geduren de een vaartocht, die ten deele onder water plaats had, aan boord van Hr. Ma. O. 6 vastgesteld, dat een reeds bestaan de speling tusschen koppeling en as van de dieselmachine zoo was toegenomen, dat het zaak was geen verdere vaartoch ten te ondernemen, alvorens deze spe ling was weggenomen, waarom de com mandant omdraaide, teneinde door het Oostgat naar Vlissingen terug te keeren. Jets bijzonders deed zich daarbij niet voor. Blijkbaar heeft het varen van deze onderzeeboot, dat in verband met den toestand van de zee, boven water, doch met gesloten luiken plaats had, op den Nederlandschen loods van een passee- rend koopvaardijschip den indruk ge maakt, dat iets met deze boot niet in den haak was en hem aanleiding gege ven, hiervan dadelijk melding te maken. Van Vlissingen uit zijn daarop op eigen risico drie sleepbooten naar buiten gegaan, terwijl de ondercommandant der marine maatregelen nam, eveneens hulp te bieden. Aan dit laatste werd geen ge volg gegeven, omdat intusschen reeds bericht van Hr. Ms. O. 6 was ontvangen dat zij naar de haven opstoomde en geen hulp noodig had. Van een -11. Hr. Ms. O. 6 niets ge rume aan boon A bout portant eenige schoten op den agent. Het eerste schot trof reeds doel, De agent was in den slaap geraakt en stortte achterover op de straat. Van dit oogenblik maakte de dief gebruik om op de fiets van den agent te springen en er zich mede uit de voeten te maken. Sinds dien is er niets meer van hem vernos men. De agent werd door toesnellende per sonen opgenomen en ergens binnenge- Later werd hij door den gemeen- geneeskundigen dienst naar het toe- Raa<l, <iie Waar zou moeten, als er j uit de kas der gemeentel groote kas der gemeente veld? Verbeeld je. dat dit eens niet gebeurdel Over de principieele bezwaren dienen dte raadsleden, uithoofde van practische ge meentepolitiek, heen te stappen; trouwens: Zou er wel één gemeente zjjn in ons land, die geen winsten uit de bedrijven neemt? Len andere vraag, voor heden van meer belang, is deze: Wordt er door de gemeente Alkmaar te veel winst uit de bedryven ge noten? Biykens de begrootvoor 1927 zal de gemeente de volgende wlnstuitkeeringen ge nieten uit du bedrijven: Gasfabriek f 41.500, Eleetrisch bedrjjf f41.300, SlachthuisbedrHf f 6.600, extra f 5.000, Grondbedrijf f 22.526; totaal f 116.926; dat is gemiddeld per hoofd der bevolking ongeveer f 4.25. Voegt men hieraan too, wat de bedrijven bovendien nog uitkeeren aan de gemeente uithoofde van retributie en bedragen in de algemeene kosten van bestuur der gemeen te. dan wordt het totaal f 22S.926, of f 8.29 per hoofd. Terwijl de wiustuitkeeringeii uit de be drijven te. Amsterdam per hoofd der be vol- king bedragen f 14.57, In Den Haag f 15.90 en in Rotterdam f 19.08. Hieruit meen ik te kun nen concludeeren, dat de gemeente Alkmaar nog heel „billijk” is in haar else hen ten op zichte van de kas der bedrijven. Weer een andere vraag ie: Is de moeder- getneente tegenover hare kinderen niet te goedhartig? En dan zou ik U willen wijzen op het Ge- meentelijk Eleetrisch Bedrijf. Ik heb hier voor my het rapport, dat de P.E.N. ieder jaar doet verschijnen en een ver gelijkend overzicht bevat van den finantiee- len en teebnischen toestand der G.E.B.'s in Noord-Holland. Het gaat over het bed rijfs- jaar 1924. Alkmaar spant daar de kroon, met een winst van f 148.882. Nu weet ik wel, dat daarvan de gemeente heeft geprofiteerd in den vorm van winat- uitkeeringen. Maar er is ook heel wat in bet bedryf ge bleven. Het reservefonds van het G.E.B. reusachtig! Over 1922 werd er aan toegevoegd f 20.78824h en in 1928 f56.019.12; in 1ÜË4 f 80.382.44 H, zoodat het op 81 December 25 gestegen was tot ongeveer f 160.000. (Hiervan ie pl.m. f 68.000 belegd. Waarin??) En nu zie ik niet in, waarom dit fonds zoo hoog moet opgevoerd worden, waar er gere geld flink wondt afgeschreven. De hooge winsten uit bet G.E.B. zijn grootendeels op gebracht door de grootverbruikers, in hoofd- saak den middenstand. Is het niet logisch, dat de grootverbruikers daarvan profiteeren? In de „Slotopmerking" van den brief, waarbij B. en W. den Raad de begroeting 1927 aanbieden, lees ik, dat by een belaeting- factor van 0.74 de aanslagen tot f 2.000 niet van beteekenis meer, de zeer kleine aan slagen zelfs nog minder zullen hebben op te brengen dan ip 1913 en 191.4. Welnu, wanneer een deel der „overwinst" van het G.E.B. dient om de belasting te ver minderen, dan komt het feitelijk terug in de portemonuaie, waar het uit gekomen ie! Mynheer, de Redacteur, ik wil eindigen met den wensch, dat ik met bovenstaande „opbouwende critiek op het gemeentelijk be leid" heb uitgeoefend, als was het alleen maar om de gemeente te waarschuwen voor het levensgevaar, waarin de Directeur van het abattoir verkeert. Intusschen dank ik U voor de verleende plaatsruimte. nint meer gaat om één avond per weel maar om minstens drie Bovendien zul len er nog andere urea in den vooravond gebruikt worden tot het geven ven ver schillende cursussen. Nu zullea de Katholieken voor hef feit komen te staan, dat zij geheel of althans het grootste gedeelte der Katho. lieke uitzending willen beluisteren. Zij moeten dus nu reeds wel er van door drongen zijn, dat als zij zich aansluiten bij een centrale, zij de zekerheid hebben, dat zij later het Katholieke programma doorgezonden krijgen. Hier is een arbeidsveld voor de Katho. Ileke vereenigingen. Zij nemen deze ge wichtige zaak ter hand. Zij zorgen er voor, dat den Katholiek verzekerd wordt op welke wijze, dat moet de techniek uitmaken, de doorzending van het Ka tholieke programma. Het is daarom van belang dat in ieder van oni» vereenigingen zich een club vormt die zich speciaal met deze taak bezig houdt, en niet daarmede wacht tot het te laat is. En daarom op plaatsen, waar nog geen vereen, is, laat men nu toch spoedig tot de oprichting daarvan overgaan. Er zijn nog meer redenen om niet langer te wachten. Wanneer onze uitzendingen zich zullen gaan vermenigvuldigen, zal er wel geen plaats van eenige beteeke nis in ons land zijn, of de Katholieken zullen ook daar óf een kerkdienst óf een feestavond, óf wat anders willen zien uit gezonden. Dan is het de radio-vereeni ging, dis de taak op zich neemt, om zich met het bestuur van den K. R. O. in verbinding te stellen en alle plaatselijke voorbereidingen te treffen. De K. R. 0. moet als een net gespan nen zijn over Katholiek Nederland en alle draadjes moeten verbonden zijn aan het centrum, wearvan de radiogolven uitgaan. Als over enkele maanden onze zender werkt moeten wij gereed zijn. Daarom op iedere plaats van eenige beteekenis richt een Katholieke Radio-vereeniging op. Alle mogelijke hulp zal u gegeven worden, de Bisschoppelijke statuten lig gen voor een ieder gereed, sprekers staan tot uw dienst, propaganda-materi- aal wordt u verstrekt. Een briefje aan ons Secretariaat Heerengracht 46, Am sterdam. Een telefoontje 49687 en de zaak komt in orde, L. H. PERQUIN, Voorz. v. d. K^ R. O.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 6