„Noordermarktbond” ANDIJK. Voor het heiligdom van Eerherstel. RADIO. ZUID-SCHARWOUDE. LANGENOIJK. HEEMSKERK. HEILOO. EGMOND AAN ZEE. schoolameublementen. Uitgaven 1926 O 1.— 50.— voor 1. S. lirecte gestegen van Or den „N oordermarktbond” i zullen K. zetel aan n f 27.233.60 - 25.012.1? f 2.221.43 f 24.421.44 - 27.233 60 f 51.665.04 - 25.012.17 tO perceel gelegen langs den Ie langs den tuin van B. emeen- ft 1.6. for- 8.—i 10.— Orkest- Jazs 5. n M H Soc. ons van het zal eer- 1.— 1.— f 26.642.87 nr. het aan- Saldo 1926 4 aandeelen zijn nog niet ingewiseeld, n.l. 281, 491, 1003, 1021. be kende gebouw aan het Westend”, het vroe gere pension „Belvédère”, dat zoo langen 6. 1. Algemeen© vergadering om 1/10 pCt. van den omzet beschikbaar stellen voor reclame. 2. Het bestuur stelt aan de A gadering voor, om de maat op ten vlugger geschiedt, dan thans het ge val is. 11. De Tuinbouwvereenlging „Waarland en Omstreken” stelt aan de Algemeene Ver gadering- voor, om het stoomen met motoren, die met groenten ter veiling komen, te ver bieden, wanneer zij. tusschen de steigers bij de markt gekomen zijn. Rondvraag. (Schriftelyl Vervolgens heeft uw Bi 5.— 1.— Totaal f 1155.24 'f N.B. De premie voor het bereiken van de f 1100 viel midden in den Hoef. Die er nf» weer f 1200 van maakt, krijgt van mij hM mooie boek „Naar God” vooral zoo mooi voor de rijpere jeugd. Het ligt al op u te wachten. I oefeningen gehouden worden. I De voorzitter zegt in de K.S.AL Ook deze spr. voelt wel iets voor afschaf fing hiervan, maar het kan misschien ook zijn nut hebben om deze zaak nog voorloo- pigte steunen. Daarna wordt het voorstel aangenomen. d.d. 16 dezer is bij B. en W., en niet uit sluitend gericht tot den raad, het verzoek binnengekomen van het Hoofd der Maria- school om in aanmerking te komen vooi meerdere schoolameublementen. Raming f 1110. De voorzitter stelt voor dit verzoek, om reden het niet tot den raad gericht is, te verdagen, waarmede de raad zich homo geen verklaart. Van Dr. v. d. Bergh waren nog 2 verzoe ken ingekomen; ten eerste ontslag als lid van den Gemeenteraad, en ten tweede als gemeente-arts. Onder dankbetuiging en onder applaus, toen de voorzitter nog enkele waardeerende woorden tot het scheidende lid gesproken had, wordt hem dit ontslag op de meest eer- l volle wijze verleend. Tot gemeente-arts wordt in zijn jedieud. Spr. lends van het 1925 werd van het weest, dat er een deputatie werd uitgenoo- digd, welke verschillende aangelegenheden ten onzen gunste mocht naar voren bren gen, waarmede aldaar, voor zoover dit ons marktbelang betreft, zeker rekening worden gehouden, indiep deze plannen tjjde uitgevoerd moch'en worden. Ledental. Ons ledental is dit jaar 1390 tot 1445. Vervolgens heeft uw Bestuur gemeend zich van de Tuinbouw-Aankoop-Centrale los te moeten maken. Dit was evenwel niet anders mogelijk of er moest een tamelijk offer ge bracht worden tot dekking van de liquida- tieschuld. Dit lidmaatschap is duur geweest en heeft voor onze organisatie weinig vruch ten afgeworpen. Tot de uitbreidingen van ons marktwezen behoorden dit jaar bet bijbouwen van een derde groote paardenstal, waardoor de ge legenheid is opengeeteld voor het stallen van -een groot aantal paarden. Door den zachten winter it> ook deze niet tot zyn recht gekomen, daar nu de meeste produc ten uit het oosten, per vaartuig konden wor den aangevoerd. Vervolgens is een zware schoeiing aange bracht op de plaats, waar steeds de moto ren worden geladen en is aan de noordzijde der laadplaats voldoende electrisch licht aan gebracht, zoodat, wanneer dit noodig mocht blijken, tot laat in den avond ingeladen kan worden. Aanvoer aan en Berlijn ten, dat aan het inwendige en aan uiterlijk van het gebouw de noodige dacht zal worden besteed. De nieuwe eigenaar stelt zich vóór van het nieuwe pension „Belvédère” een modern in gericht eerste klas pension te maliën, dat tegen het komende seizoen zal worden ge opend. Dan zeker een aanwinst voor bad- Egmond Igemeene Ver de breek peen pok aaiTonze veiling in te voeren, n.l.: kleine van een half tot een ons en groote van een opa totje en pond. 3. Het Bestuur stelt aan de Algemeene Vergadering voor om de bloemkool in drie over 1926: 22437175 K.G. Roods kool. 7625075 4559200 11527100 2354200 1140500 10787170 12700 166750 17675 99097 935 490363 5600 199 800 Gemeenteraad zes lijsten ingediend, dit getal tot vier verminderd. De Cc ten komen thans niet met een eigen lijst, terwijl de 8. D. A. P-, die vorige maal haar Hjst verbe-nd met den Vrijheidsbond en de rijz .Democraten, ibans met een gemeen schappelijke lijst uitkomen. Evenals in 1923 is weer «'en socialistische lijst fngediend. ’t Is niet gemakkeljjk een juiste voorspelling om trent den uitslag te doen. In 1923 werden uitgebracht 751 stemmen links en 695 rechts. De samenstelling van den Raad (4 A.-R., 2 R. K., 3 V.B., 1 V.-D. en 1 V.S.) is aan dien uitslag niet volkomen evenredig. Do rechterzijde had toen bij de overschotten ge luk. Bjj de Statenverkiezing van deze maand was de uitslag 768 links en 744 rechts. De a.s. Gemeenteraadsverkiezing heeft plaats volgens de nieuwe kiezerslijst, waarop 1759 namen staan, waarvan 830 tot rechts worden gerekend. De kieedeeler zal dus tus schen 140 en 145 zijn. Wat 10 zetels aangaat, is de uitslag naar onze gedachte niet twjjfelachtig. Daarvan zullen 4 aan de A.-R. vervallen. De geoomb. lijst van V.-D., V.B. en S.D.A.P. zal eveneens 4 zetels bemachtigen. De R. K. 1 zetel -ƒ- 70 stemmen, terwijl ook de Vrijt. Socialistische groep wel een barer candidaten gekozen zal zien. De vraag is, wis bet gelukken zal den 11 en zetel te veroveren, waar het zoo moeilijk is U gissen, hoeveel stemmen de Vrij groep op zich vereenigt. Toch lijken naar de gegevens van 1923 de kansen de R. X. en de gecombineerde lijst grootet. BESCHRIJVINGSBRIEF de 14e Algemeene Vergadering, te houden op Woensdag 27 April, des namiddags 1.30 uur, in het loge ment „Brederode” van den Heer C, VIS, OudkarspeL Agenda: Opening door den Voorzitter. Lezing der notulen van de vorige AL gemeens Vergadering. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Jaarverslag van den Bondssecrstaris. Jaarverslag van den Secretaris der Commissie van Beheer der markt. Voorstellen. Het Bestuur vraagt machtiging van de ten hoogste te Rondvraag. (Schriftelijk in te dienen). Vervolgens heeft uw Bestuur gemeend aan het verlangen van den L. T. B. (Afd. Lan gend ijk), te moeten voldoen, n.l„ om den WelEd. Heer Mr. Niemöller, Secretaris van het Centraal Bureau van Veilingen en on zen Rykstuinbouwconsulent, den WelEd. Heer J. G. Hazeloop, te moeten uitnoodigen om een uiteenzetting te willen geven, de eerst genoemde over de voor- en nadeelen van retoreiemaatregelen, de tweede over glas cultuur. ANDIJK. Verloren en gevonden. De heer C. Gutker verloor op den jmblieken weg een portemonnaie, inhoudende ong. 80. Het verlorene was reeds terecht, voor de eigo naar het vermiste. Typhus. Onze plaats is den laatsten tfld niet geheel vrij van typhus gebleven. De komende verkiezing. Werden de vorige maal bij de candidaatstelling voor den - -thans is De Communis- JAARVERSLAG van den „Noordermarktbond” over het jaar 1926, van den heer C. Vis. Hieraan ontleenen wy het volgende: Over het algemeen was de toestand in het afgeloppen jaar verre van gunstig. Nauweljjke bij het begin der nieuwe cam pagne, met de vroege aardappelen begonnen, geraakten we reeds in moeilykkhedden ge wikkeld, doordat de transportarbeiders op het nieuwe contract, door de Vereeniging „De Koophandel” aangeboden, het werk niet wenechten uit te voeren. Hoewel de nryzen der allereerste aardap pelen eigenlijk niet loonend waren, gingen de meesten, althans die dat konden, met het rooden door, vreezende voor een algeheele stagnatie in bet transportbedrijf, voor zoo ver dit bet binnenlandscbe gedeelte betrof. Tenslotte konden de partijen niet tot over eenstemming komen en Werd het werk neer gelegd. Inmiddels waren de prijzen beter, even eens het beschot, zoodat door uw marktbe- stuur met algemeene stemmen besloten werd de aardappelen en andere producten te pre- senteeren franco in den wagon of schuit. Zoo werd de nieuwe campagne ingezet, maar mooi was ze niet! Het is evenwel niet de eenige teleurstel ling geweest, die we ontmoet hebben. De ge- heele zomer was, wat de prijzen der produc ten betreft, beneden tjet matige, met uitzon dering der bloemkool. De handel in dit arti kel was zeer schommelend, waarbij nog kwam de draaibartigheid, welke ook dezen zomer vrij sterk optrad, zoodat er ook van dit product geen extraatje gebaald kon wor den. De aanvoer van dit product was dit jaar beduidend grooter dan de voorgaande jaren en bedriegen ons de vooruitzichten niet, dan kunnen we voor het komende jaar een goeden aanvoer tegemoet zien, iets wat we Juist noodig hebben om den aanvoer in dien tijd volledig te maken, hetgeen een mooien aanblik op de markt biedt. Met dit al hebben we toch dit jaar geen uitkomsten kunnen verkrijgen, welke onze bedrijven loonend maakten in deze maanden. De hoop bleef toen gevestigd op one hoofd product, onze stapelgroenten. Reeds bij de eerste telling bleek een voorraad aanwezig te zijn,z'<?ó g/Ö8t als nooit tevoren, waarvan het grootste kwantum in ons ressort. Toen maar weer gehoopt op een goeden winter, waardoor veel vraag naar ons product zou komen, dan toch zou het nog wel kunnen. Ook deze, allerlaatste hoop bleek een ijdele - te zijn! Geen vorst, die ons een handje zou kunnen helpen, integendeel. Een by uitstek zachte winter en de rest laat zich begrijpen. Vergaderingen. In het afgeloopen jaar hebben, behalve de Algemeene Vergadering, 6 Bestuursver gaderingen plaats gehad. Vervolgens was uw Bestuur vertegenwdbr- digd op de Algemeene Vergadering van de Landelijke alsmede op die der Provinciale organisatie onzer Veilingen. Eveneens wer den de belangen van ons marktwezen in het algemeen behartigd op de vergaderingen met den „Vierbond” en met de Vereeniging „De Koophandel”. Op een dezer bijeenkom sten werd onder meer besloten het uitschot der kool niet meer voor den handel beechik baar te stellen, indien deze den prijs van 60 cent per 100 K.G. niet kon opbrengen. Dit uitschot zou dan vernietigd worden te gen eene vergoeding van 30 cent, te beta len uit de kas der markt. Onze kas heeft hiervan weinig of geen schade geleden, daar deze tpiuderwaardige producten steeds voor veevoeuer werden afgenomen. Nog zy hier even aanguetipt, dat uw Be stuur twee gecombineerde vergaderingen heeft bijgewoond met verschillende water schappen inzake de kanalisatieplannen, wel ke reeds door de Staten goedgekeurd wer den. Het resultaat dezer samenkomsten is ge boorten aan de markt aan te voeren, n.l. Ie, 2e en 3e soort. 4. De Vereeniging „Tuinbouwbelang” stelt aan de Algemeene Vergadering voor om de aangevoerde uien alleen aan keur onderhevig te stellen in den zak en niet meer zooals gebruikelijk ie, de zakken om te storten en elk uitje te betasten op min der zachtzinnige wijze. 5. De L.T.B., Afd. Langeudyk, etelt de volgende motie aan de Algemeene Vergade ring voor: „De leden van den „Noordermarktbond”, ia Algemeene Vergadering bijeen op 27 April 1927, betreurende; dat het besluit der Algemeene Vergadering 1926 inzake het bonnenstelsel voor onderhandschen verkoop, niet is doorgevoerd kunnen worden, omdat bjj zusterveiiingen nog steeds onvoldoende i steun op dit gebied is te verkrijgen; „overwegende, dat echter het afgeven van bedoelde bonnen op de prijszetting der producten nadeeiig werkt en niet anders dan afbreuk kan doen aan het verplichte veilen en dit op den duur absoluut in gevaar moet brengen; „draagt het Bestuur op, Al het mogclijke te beproeven, in „Vierbond” en onder .eigen leden het afgeven van bonnen tot een mi nimum te beperken en zoo mogel(jk geheel af te schaffen”. 6. De Tuindensboud „Harenkarspel Oost” stelt aan de Algemeene Vergadering voor, dat wederom een gedeelte bij de veiling zal worden 'overkapt, zoodat by eventueels vorst of sneeuwval meerdere schuiten met producten een veilige plaats kunnen beko men. 7. De Vereeniging „Sint Maarten” stelt aan de Algemeene Vergadering voor, dat tot ’s middags 4 uur 15 ligplaatsen in de overkapping beschikbaar worden gehouden voor buitenleden. 8. Het bestuur van den „Noordermarkt bond” tracht het daarheen te leiden, dat er voor onze producten een verplichte, betere en uniforme verpakking komt. 9. De Vereeniging „Sjpt Maarten” stelt aan de Algemeene Vergadering voor, dat het aanvangsuur der markt een uur later gesteld zal worden met het oog op de bloemkoolteelt, die zich ook in deze om geving uitbreidL In verband hiermee zal ook het convooi een uur later moeten ver trekken. 10. De afdeeling „L. T. B.”, Heerhugo- waard (Noord) stelt aan de Algemeene Ver gadering van den N. M. B. voor, het daar heen te leiden, dat het inladen der produc- purss. 7.05 Ladies night Dinner of the Press Club. Concert. Weerb., nieuws. 8.35 Nieuwsber. 8.40 Concert. K. Winter, sopraan. D. Smit, bariton. M. Cole via no M. Cons tandur os T. Handley en F» Oldham. Koor. 9.5011.20 Dansmuziek v, h. Savoy-Hotel. Parys „Radio-Parts”. 1750 M. 9.50— 10.20 Concert. 11.50—1.10 concert. 4.055.00 Concert Radio Symphonic. 7.509.50 Galaconcert. Orkest, jazzband en solisten. Langenberg. 469 M. 10.20— 11.20 Orkestconcert 12.25 1.25 Gramofoonmuziek. 4.505.50 Populaire or- kestconcert. 7.358.20 Piano-concert door Pantscho Wladigeroff 8.2010.20 „Funk- bastlers Traum”, radiorevue. 10.30—12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen. 1250 M. 484 en 566 M. 2.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 „Der Mann im Regen”, klucht Verder vrooljjk*) muziek en zang door orkest en solisten. 9.50--11.50 Dansmuziek. Hamburg. 394.7 M. 11.501.20 Orkestconcert. 1.252.10 Ka mermuziek. 3.354.20 Vroolijk concert. 4.20 5.20 Dansmuziek. 5.206.10 Vroolijk con cert. 6.45 „Der Fliegende Hollander”, rom. opera in 3 acten van Wagner. Daarna tot 11.IQ Dansmuziek. Brussel. 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7.208.20 kestconcert. 8.359.55 Dansmuziek. Gele kool. Witte kool. Deeneche witte kool. Gele uien. Peen (losee). Aardappelen. Rapen. Kroten. Rammenas. Spercieboonen. Snyboonen. Zilveruien. Rhabarber. Peulen. Tuinboonen. 893340 stuks Bloemkool. 150330 boe Wortelen. Aan het verslag van den penningmeester ontleenen wij het volgende: Totale Ontvangsten 1926 Totale Uitgaven 1926 "Saldo Saldo 1925 Ontvangsten 1926 4e Lijst onder bescherming van de kleine H. Theresia. Vorig bedrag f 1078.24 Van één onzer ijverigste Zelatricen Comité van actie N. N. inaandelyksche bijdrage ter eere v. d. H. Marg. Maria voor een zaligen dood Van N. N. uit dankbaarheid voor de schulddelging der kerk N. N. uit dankbaarheid ter eere van den H. Joseph N. N. ter eere van de H. Theresia N. N. ter eere v. d. H. Antonius op hoop van volkomen herstel van een zieke N. N. tot zekere intentie - ZATERDAG 23 APRIL. Hilversum. 1050 M. 12.00 Politieber. 12,35—2.00 Lunchmuziek door het Trianon-trio. 5.00—6.45 Concert door het H.D.O.-orkest. 6.457.45 Cursus voor Boekhouden en Handelskennis. 7.45 Po'itieber. 8.10 VARA-avond. Mevr. J. v. Heusden, sopraan. Mevr. J. Platteeuw-Holti mark van Dykerhoff, begel. Mej. L. de Groo< cello. Hr. L. Metz, piano. Hr. W. v, Capel- len, voordracht. Spreker: De heer A. F. Mul ler, over: De arbeidersbeweging en de sport. la. Mijn Moedertaal, Brandte-Buys. b. Als de Ziele luistert. C. v. Rennes. o. Geluk, Spoel, d. Blonde Annie, v. Rennes. e. Zonne lied, sopraan. 2a. Angst, Herman Heyer- mans. b. Meester Pennewip, MuItatulL voor dracht. 3. Elegie, cello. Faure 4 The broken music-box. Freeman, piano. 5. Toespraak. 6. Arlequin, cello. Poppe. 7. Twilight, Freeman piano. 8. Het salie-avondje bij juffrouw Pie- terse. Multatuli, voordracht. 9a. Solvejgs lied. Grieg, b. Ich Hebe Dieh. Grieg, c. Het Hemelhuis, Hullebroeck. d. Jonge Liefde. Mann. e. In ’t donker. Veijiallen. 10.30 Pers- ber. 10.30 Een uurtje filmmuziek van de Cinema Royal te Amsterdam. Davenlry. 1600 M. 1”5 Voetbalwedstrijd. De F.A. Cup Final. 4.05 Het Daven try kwartet. 4.20 Kinderuur- tje. 5.05 Causerie. A garden Talk. 5.20 Lich te Engelsche muziek. 5.50 Tyds„ weerb„ nieuws. 6,35 Liederen van Hugo Wolf. 6.45 Lezing: Yachting on a small Lichte Engelsche muziek. 8.20 ZU1D-SCHARWOUDE. Nummering lijsten. Door het Hoofdstembureau is na loting de nummering der caudidatenlijsten als volgt vastgestela: LQet 1 Vrijheidsbond; Lijst 2 R. K.; Lijst 3 Vooruitstr. Vrjjz.; Ujst 4 g. D. A. P.; Ljjst 5 van Diepen. R. K. Kiesvereeniging. Door het be ■tuur der R. K. Kiesvereeniging is tegen Maandag 25 April een vergadering uitge- •chreven in café Beer» toegankelijk voor niet-leden zoowel als leaen. Doel dezer ver gadering is een uiteenzetting te geven van bet beleid der R. K. Raadsfractie en wat op het spel wondt gezet en de"gevolgen ■fhi van het verlies van een R. K. ze> een der linksohe groepen. Het is te hopen dat velen, ook de vrouwen, aan den oproep zullen gevolg geven en deze ■eer ernstige en belangrijke vergadering sullen bijwonen. LANGENDIJK. Excursie. De leerlingen d. Tuinbouwcursus van den L. T. B zullen Zaterdag aj. per autobus een excursie ma ken naar Loosduinen en het Westland. Niet alleen zal dit uitstapje een belooning der teerlingen zijn voor de trouw en ijver, waar mede de lessen zijn gevolgd, maar ongetwij feld Is zoo’n bezoek aan een streek< waai andere tuinbouweuktuur dan hier wordt uit geoefend, voor de toekomst zeer leerzaam en nuttig. Moge de tocht voorspoedig slagen. L. T. B. Dinsdag wend een vergade ling gehouden van den Kring Langendyk L. T. B. Aanwezig waren vertegenwoordi gers Nier afdeelingèn Heerhugowaard (Zuid), Obdam. Berkhout, Waarland, Heerhugowaard (Noord), *t Veld en LangendQk. Het voornaamste punt van bespreking vormde een voorstel tot credietverleening aan noodlijdende tuinders. Door den heer J. Groen Az., werd als voorzitter van den Handelsraad een idéé ont wikkeld om de menschen van kunstmest te voorzien, zonder betaling, waarbij echter de persoon in kwestie een verklaring moet af geven, dat aan de veiling een deel van de opbrengst zijner producten mag worden in gehouden. Uit de besprekingen bljjkt, dat dit stelsel Obdam reeds eenige jaren is toegepast en bevredigend heeft gewerkt. De vergadering voelde zeer veel voor deze ■aak; er werd besloten dit punt in de afdee- Ingen te behandelen. Noodig wordt geacht, dat ter voorkoming van misbruiken in elke afdeeling een com. ‘aolssie wordt samengesteld, of dat het Be- ■tuur deze controle uitoefent. Inzake de aardappelkeuring worden eenige punten besproken. Aangedrongen wordt om vroeger te keuren. De Voorzitter zegt toe, dit te zullen be vorderen. Omtrent den verkoop der goedgekeurde poters zullen in een volgende vergadering voorstellen gedaan worden. Op de vraag van den leider van den Keu- ringadienst of er beswaar ia tegen een ern stige proef met het veilen der goedgekeurde poters, wordt in het algemeen ontkennend* geantwoord, hoewel men zich ds moeilykhe- Qan niet ontveinst. Het best wordt bm de aardappelen aan te bieden op Wwel latere levering en als minimumprijs vast te stellen den exportprijs der consumptie aardappelen, verhoogd met een bepa.Jd be- Brag en be waar loon. Hierna sluiting. HEEMSKERK. De gemeenteraad kwam Woensdagmiddag 2 uur in eene openbare ritting voltallig bjjeen. Voorzitter de Burgemeester. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen stukken. Van de gemeente Haarlem leest de voor zitter de winst- en verliesrekening voor den Yleeschkeuringsdienst. De balans wijst een ontvangst en uitgaaf aan van f 4300. Wordt goedgekeurd. Van C. Willems en N.1 Velzeboer leest de voorzitter een verzoek voor om schouw leggen op een wykweg, loopei Beentjes. De voorzitter stelt voor dit stuk aan te houden tot de volgende bijeenkomst, waar vermoedelijk de voorjaaraschouw ter tafel ■al gebracht worden. De Raad gaat hiermede accoord. Hierna volgt het ingekomen jaarverslag van de gezond heidscommiaaie. De raming der door onze gqmeente te betalen bijdra gen is gesteld op f 76.55. Wordt goedgevonden. Daarna doet do voorzitter nog de mede- doeling, dat de concessie tot het leveren van gas uit Beverwijk door Ged. Staten .ia toegeataan, en dat eerlang met de werk zaamheden een aanvang zal gemaakt wor den. Met de allernoodzakelijkste voorberei dingen is, zooals de voorzitter seide, al reeds een begin gemaakt De heer Henno- man vraagt den voorzitter of deze wil zor gen dat met de werkzaamheden zooveel doenlijk gemeentenaren te werk gesteld worden. De voorzitter beloofde hierin zyn best te doen, maar zal het lijdelijk moeten aanzien, aangezien het werk uit Beverwijk komt, wanneer deze gemeente hiervoor werkloo- zen uitkieet. Het adres wordt daarna voor kennisge ving aangenomen. Nog is een adres ingekomen van den Vrjj- willigen Landstorm Kennemerland en de Bur eerwacht, die verzoeken om een tegemoet koming in de kosten van zaalhuur, enz. B. en W. stellen voor eene subsidie te ver- leenen van f50. De heer De Vries vraagt of er, nu we toch in een tyd leven, dat van ontwapening ge- •proken wordt nog behoefte aan deze licha men bestaat. De voorzitter zegt van ja! Spr. geeft den heer De Vries gelijk, dat in enkele landen stemmen opgaan voor ontwa pening, maar met deze Vrijwillige oefenin gen wordt juist bedoeld de verzekering te verkrijgen van een rustig voortleven der burgerij. Spr. zegt, dat zelfs in de geallieer de landen nog deze oefeningen gesteund cn gehouden worden. De !,eer De Wilde vraagt waar of deze Tot gemeente-arts wordt in zyn plaaU benoemd Dr. IJpma, die per Mei zich ten onzent hoopt, te vestigen. De heer Wentink informeert of het niet wenschelyker was een oproeping van solli citanten te doen, waarop de voorzitter zegt, hier weinig heil in zien, daaj- zich vermoede- lijk geen meerdere gegailigden zullen aan melden. Het vermenigvuldigingscijfer der gen tel. inkomstenbelasting 19271928 blyfi De gewone jaarlijks terugkeerende mule van voorschotten bij het onderwijs, geeft aan dat de gemeente voor de R.K. Jongensschool f2814.34, en voor de R.K. Meisjesschool f 2758.50 en voor de Christe lijke school f 893.44 uit te keeren heeft, *t welk neerkomt op f 13.96 per leerling. Z. h. st. goedgevonden. Tijdens de rondvraag besluit de raad op een vraag van den heer A. Henneman om de voorjaarschouw te doen plaats hebben op 1 Juni. De heeren Klaasse en 'Baltus vestigen nog de aandacht op electrische palen die ge vaar opleveren voo de omgeving en de heer De Wilde op het meer dan ergerlijke woeste ryden van auto’s door de gemeente, waar bij de voorzitter aan beide zaken zijn aan dacht wil schenken en daarna werd de open bare zitting opgeheven. HE1LOO. Propagandaclub „St. WUlibror- dus”. Dinsdagavond werd in het Brunoge- bouw een algemeene ledenvergadering ge houden van bovengenoemde club. De voorzitter, de heer J. Schuit opende de vergadering met den Chr. Groet en heette de aanwezigen in het bijzonder den geestelijken adviseur, hartelyk welkom. Spr. dankt die leden, welke werkzaam zyn geweest by da verkiezing voor de Prov. Staten, evenals de leden van de nieuw o[>gerichte vereeniging „Oud Papier”. Hierna leest de voorzitter de notulen voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat eeu schrijven is ingekomen van den heer Op dam, die wegens vertrek bedankt als lid sa ah secretaris. De Voorzitter brengt hierbij dank aan den aftredenden secretaris en hoopt, dat de nieu we functionaris met even veel ijver zijn be trekking zal waarnemen. By de verkiezing wordt de heer J. C. Borst met groote meerderheid van stemmen be noemd. Door den voorzitter van het liefdewerk „Oud Papier” worden verschillende mede- deelingen gedaan, betreffende dit liefdewerk, waaruit blykt, dat deze vereeniging goea werkt. Hierna wordt het woord gegeven aan den Weleerw. Geest. Adviseur tot beantwoording van één gestelde vraag en wel „wat voor nut heeft het Gezantschap by den Paus”. De gewijde spr. zegt, dat wy een eminenten gezant hadden, die steeds het landsbelang behartigde. Wel is ons land klein, maar in ons land staat het vredespaleis. Nederland heeft veel koloniën. Breedvoerig gaat spr. den werkkring van den gezant na en zegt dat 26 landen een ge zant bij den Paus hebben 't Heeft niets te maken met den Katholieken godsdienst, en alleen het landsbelang wordt gaat vervolgens na, de gesebie gezantschap, dat in November opgeheven, door de aanneming amen deinen t-Ker sten. Verschillende uitspraken van liberalen en niet-katholieken over dese opheffing van den post by den Paus worden door den gewyden spr. medegedeeld, waaruit blijkt, dat ook dese het groote nut begrijpen van het ge zantschap. De Katholieken willen den gezant niet te rug, want Z. H. staat te hoog om als speel pop te gebruiken. De verwerping van den post heeft groeten invloed op de politiek, meer nog dan het ge zantschap ooit zou hebben kunnen doen. De val van de coalitie, het gevolg van de verwerping, wordt uitvoerig behandeld. Met groote aandacht en belangstelling werd deze zoo duidelijke beantwoording van de gestelde vraag door de aanwezigen gevolgd. Hierna volgde sluiting, onder dankzegging voor de opkomst, met den Chr. Groet EGMOND AAN ZEE. Verkocht Het kcuuc gvwuw A.ui uri „v tyd in gespannen verhouding stond tot het dorpsaspeet, is thans overgegaan in handen van den heer G. Hooning te Amsterdam, die het gebouw door bemiddeling van den heer K. Wijker onderhands heeft gekocht van mejuffrouw Kramer, apothekeres in de hoofdstad. Nadat het doel van mej. Kramer om het gebouw in te richten als rust- en vacantie- oord voor haar en haar collega’s niet be reikt kon worden, heeft Belvédère een tyd lang leeggestaan en diende in dien tijd als schoolschyf voor de jeugd, die kans zag voor f 125 aan ruiten te doorboren. Nu de heer Hooning de zaak in handen heeft gekregen, mogen we zeker vcrwach-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 7