BUITENLAND. LANDBOUW EN VEETEELT BLOEMBOLLEN. INGEZONDEN STUKKEN. RUSSISCHE SCHULDEN. RECHTZAKEN. KERK EN SCHOOL. RADIO. - LIMMEN. MEDEMBLIK. ENKHUIZEN. SCHADEN. Verspreide Berichten. in Ko- Capucyn. der Kath. f zake tot de betrokken takken van dienst te richten. ptrio. 4.20— roolijk con- lonieën van Roset tl, 9.40 Sluiten. 8.05- )tte „La Cocarde >lier. dan een miUioen houders lied en riég go- Den Haag. P. Augustijn. 1922 Sept.: Gehuwde loden Garde, Den Haag. 2528 Sept. Jonge dames. 28 Sept.1 Oct.: Meisjes. 1114 Oct.: Meisjes. 1619 Oct.: Meisjes. 1922 Oct.: Jonge dames. 2427 Oct.: Gehuwden Euch. retraite. P. Augustijn. 25 Nov.: Open voor eventueel aan te vra gen retraite. 710 Nov.: Gehuwde dames middenstand. 14—17 Nov.: Meisjes. DE ENGELSCHE VOLKSTELLING. Het overschot der vrouwen vergroot. De gevolgen van den oorlog en de daaruit voortvloeiende sociale veranderingen in En geland en Wales worden aaugetoond in een zoo juist verschenen eindrapport betreffende de bevolkingstelling voor het tijdvak 1911 1921. Volgens'dit rapport bedroeg de bevol king 37.750.000 zielen en nam het overschot van vrouwen aanzienlijk toe, het steeg tot 1.700.000, tegen nog geen 1.200.000 in 1911. Van deze bevolking woonden gemiddeld 649 zielen op één vierkante mijl, of ongeveer één persoon per acre. De Engeleche bevolkings dichtheid is grooter dan die van eenig ander land ter wereld, waaromtrent statistieken bestaan. Terwijl by elke volkstelling een ver meerdering van de bevolking is geregistreerd was het vermeerderingspercentage tusschen 1911 en 1921 kleiner dan dat van eenige voorafgaande periode, waarvoor de invloed van den oorlog aansprakelijk wordt gesteld, die hoofdzakelijk den dood onder mannen van den dienstplichtigen leeftijd en een on- gekenden achteruitgang in het geboortecij fer tot gevolg heeft gehad.’Do statistiek on derscheidt zich echter gunstig met de ando- De uitvoer van Hollandsehe bloembollen voor de verschillende werelddeelen bedroeg over het 1ste kwartaal aan gewicht 1.586.308 K.G. voor een waarde van 1.779.664 tegen 1.722.995 K.G. voor 1.871.110, overeen komstig een gelijk tijdvak van het vorig jaar. re Europeesche landen, die in den oorlog zijn geweest en wier bevolkingen zich in het Nu zal het moeten *ijn, of nooit. In Frank rijk hebben meer van Russische schulden zich vereent voortdurend met hun regeer ing ovei pleegd. Het gevolg ie, naar berichten in dag bladen ons mededeHen, dat de onderbande- lingen «enigszins vaeteren vorm beginnen te krijgen. Eerst zullen de oude schulden er kend en betaald worden, daarna krijgen de sovjets wellicht handelscredieten, waardoor arbeidsverruiming in Frankrijk ontstaat: Zoo hopen wjj dat het ook in Nederland gaan zal. Vandaar dan ook dat wij de Nederlandsche beleggers opriepen tot een gezamenlijke ac tie, doch ontvingen niet meer dan ruim dui zend adhaesie betuigingen. Wat is dit cijfer in vergelijk met het Franache millioen. Men sluit zich bij ons niet aan. blijft onverschillig, denkt dat anderen het werk wel zullen doen, of denkt dat het toch wel terecht zal komen. Laten wij wat het laagste betreft, U ver tellen dat onze vereemging „Effectenbe scherming”, die in deze voor U op zal tre den, een onderhoud heeft aangevraagd met de Nederlandsche delegatie der Internatio nale economische conferentie te Genève, teneinde de belangen van den gedupeerden belegger mondeling toe te lichten. Men kon ons echter niet ontvangen wegens vertrek naar het buitenland, zou echter de door ons gezonden stukken wel lezen. Zoo wordt de belegger als een waardeloos iets behandeld, maar laten wjj er dadelijk aan toevoegen, dat door zijn lauwheid en laksheid hij ook niet beter verdient. Beleggers in Russische fondsen, begrijpt dat zoowel deze weigering als het feit dat Duiteche fondsen toch door Nederlandsche banken in ons land worden geplaatst niette genstaande zü voor de beursnoteering zijn uitgesloten tot een betere regeling met Ne derlandsche beleggers wordt getroffen, be wijzen dat gij op U zelf zljt aangewezen. Sluit U dus aaneen. Wij zullen den Minis ter van Financiën vragen geen nieuwe „Rus sen” in ons land toe te laten, voordat een re geling is getroffen voor de betaling der oude schulden. Mocht ge U niet in Uw eigen be lang willen aansluiten, denkt dan aan de hon derden weduwen en wezen en gepen- sioeneerden, die van de rente van een klein kapitaaltje moeten leven, waarvan een be langrijk gedeelte wordt gevormd door „Rus sen” en doet bet dan voor hen. Nogmaals beleggers vereenigt U aar zelt niet, stelt niet uit, de tijd dringt. Het is een Nederlandseh belang waarvoor ge op komt. Zendt dus per omgaande een kaartje of briefkaart, met volledig adres, aan een der volgende adressen van bestuursleden onzer vereeniging: van Lennepweg 18, van Boet- zelaerlaan 75, Papaverhof 32, koninginne gracht 38, van Diemenstraat 170, Billiton- straat 22. Allen te Den Haag. Dr. D. J. HULSEHOFF POL, Voorzitter Effectenbeseherming. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 22 April 1927. G. K. Az., W. G. Hz., te Egmond aan Zee Loopen verboden grond, de le f 6 boete of 3 dagen hechtenis;'de 2e f 4 boete of 4 da gen hechtenis. J. D. l’z„ Th. 8.. H. 8., P. G. Hz., T. Z. Tz. *1 te Egmond aan Zee, X. V. te Noort-8ehar- woude, overtreding <kr Jacht- en Visscherjj- wet; de le en 4e leder f4® boete of 20 da ger. hechtenis; d<> 2 en 3e ieder f 10 boete of 5 dagen hechtenis; de 5e f 28 boete of 14 da gen hechtenis.; de 6e f 12 boete of 6 dagen hechtenis. J. C., J. de W. te A kmaar, overtreding Arbeidswet; de le 3 maal f2 boeten of 3 maal 2 dag-n hechtenis, de 2e 2 maal f2.W) boeten of 2 maal 2 dagen hechtenis. C. S. te Egmondbinuen, M„ te Alkmaar, R. K. le Zaandijk, overtreding Kanaalregle- ment, de le f3 boete of 2 dagen hechtenis; de 3e f 3 en f 4 boete of 3 en 4 dagen hech tenis; de 2e 2 maal f 3 boete of 2 maal 3 da gen hechtenis. B. J. V., A. M. T., te Alkmaar, overtreding Leerplichtwet; de le f3 boete of 2 dagen hechtenis; de 2e f 4 boete of 4 dagen hech tenis. J. T., te Beverwijk, G. K. te Schagen, J. B. te Broek op Langendjjk, dronkenschap, do le 2 maal f2 boeten of 2 maal 1 dag hechtenis; de 2e en Be ieder f2 boete of I dag hechtenis. J. W. to Egmond aan Zee, J. F. te Be verwijk, W. N. te Castricum, P. G. te Vol sen, C. M. te Bergen, J. A. C., te Velsen; Q. W„ te Grootschermer, N. B„ te Spierdijk. 'J. P-, J. O, te St. Pancras, A. L. S., te Alk maar. Overtreding Motor- en Rij.wielwet; do le, 2e, 5e, 6e, 8e, 9e, 10e ieder f4 boete of 4 dagen hechtenis; de 4e f25 boete of 15 dagen hechtenis, de 5c f20 boete of 10 da gen hechtenis; de 7c f 3 boete of 3 dagen hechtenis; de 11e f5 boete of 3 dagen hech tenis. S. D., te Schoorl; A. B. te Heiloo; J. G. E. te Haarlem; J. T. te Beverwijk. J. V., te Uit geest. H. B., F. M., te Bergen, J. D., H. D., A. V., J. P. K...A. D.. M. Z., J. T. L. V., te Lfn- men: G. T., J. O.. G. de W„ J. L. M., J. M. v S. , Th. W., K. R., te Alkmaar, J. A. K., te Hoorn, A. K. te St. Pancras. G. K„ G. B., te Schagen, overtreding Politieverordening; de le en 2e ieder f3 boeto of 3 dagen hechte nis; de 3e, 16e, 17e, 18c, 24c ieder f 1 boeto of 1 dag hechtenis; de 4e 21e, 23e ieder f5 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e f 7 boete of 4 dagen hechtenis, do 6e cn 15e ieder f 2 boete 2 dagen hechtenis, de 7e f 10 en f 16 boeten of 5 en 8 dagen hechtenis; de 8c 9e, 10e, He, 12e en 22 ieder f4 boete of 2 dagen hechtenis; de 13e en 25e ieder f 10 boete of 5 dagen hechtenis; de 14e f 5 boete of 1 week tuchtschool; de 19c f6 boete of 3 dagen hechtenis; de 20e f 150 boete of 1 dag hechtenis. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. Een schrijven van Mgr. Drossaerts. De blijken va^ sympathie, waardeering en steun voor de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, bleven inkomen, zelfs van de verste grenzen der wereld. Zoo mocht de Rector dr. Th. Goossens, een hoogst waardgerend schrijven ontvangen van Mgr. Arthur Drossaerts, uit Den Bosch afkomstig en thans Aartsbischop van de on langs gestichte Kerkprovincie San Antonio in Texas. Z. D. H. schrijft daarin, dat hij trotsch is op zijn Nederlandseh bloed, nu in zijn vaderland van jaar tot jaar het Roomsch leven zich krachtiger ontwikkelt, zoodat het steeds meer en meer een „object-lesson” wordt voor andere landen. En onder afbi 1- ding van Gods rjjksten zegen over dit groote werk betreurt Z. D. H. het zelf geen finan- cieelen steun te kunnen schenken, omdat de zorgen vor de honderden priesters en zus ter», die uit het nabjje Mexico naar zijn dio cees zijn gevlucht, alle beschikbare middelen opeisehen. Doch voor dien financieclen steun zal Nederland zelf willen en ook kun nen zorgen. Via de girorekening no. 124965 der R. K. Handelshoogeschool of den pen ningmeester den HoogEdel Gestr. heer H. Blomjous, zijti reeds vele bijdragen binnen gekomen, dikwijls vergezeld van een schrif- telijke sympathiebetuiging voor de mooie en groote onderneming. Zoo schreef dezer dagen een zeer bekend katholiek accoutant bjj zjjn gift van vijfhonderd gulden: „Ik heb dit be drag hooger gesteld, dan oorspronkelijk in mjjn bedoeling lag, als waardeering voor den economischen opzet der school.” Dat geeft aan het curatorium nieuwen moed, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Maar mo ge tevens zoo'n sprekend voorbeeld nög ve len tot navolging opwekken. van een PROGRAMMA'S. Dinsdag 26 April. Hilversum 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35—2.00 Lunchmuzi :k door het Trianog-Trio. 5.006.45 Conc< rt door het H. D. O.-orkest. Mevr. Annie de Rookvan Leeuwen, sopraan. 6.45—7.45 Engelsche lessen. 7.45 Politieber. 10.30 Pers- ber. 8.10—10.30 R. K. Roermondsche avond. Zangkoor van de Kathedrale Kerk, o.l r. E. Franssen. De Kon. Harmonie, Dir. M. Guil laume. Kon. Zangver. Roenuonde mannen koor. Dir. C. de Rooy. Gem onderwjjzers- koor. Dir. C.' J. Spee. Dubbëlmannenk wartel Excelsior Dir. Elb. Franssen Jongenskoor van de'Kathedrale kerk.'Nic. Zeyen, orga nist. J. Curvers, cello. M. Guillaume, viool. Mevr. L. Guillaume-Lardinois, piano. Hr. Jos Somers, tenor. 1. Klokken der Kathedrale Kerk. 2a. Quam dilecta, Loots (4 sL man nenkoor A capella), b. O Sacrum convivium, Franssen. (4 st. mannenk. met orgel). Kooi der Kathedrale kerk. 3a. Toccata, Callaeits; b. Ave Maria, Schubert; c. Chant Seraphique Guilmant (orgel). 4. Toespraak door den Plebaan, Deken van Roermond Le Bron de Vexela, lid v. h. Kathedrale Kapittel. 5. Scè nes pittoresques, Massenet (Kon. Harmonie). 6a. Rudolf von Werdenberg, Hedgar. b. Die Ehre Gotten aus der Natur, Beethoven (Roer- mond's mannenkoor). 7. Grand concerto poui violon, Vieuxtemps (viooUolo’s met begeL) 8a. Hosanna, Granier. b. Panis Angelicas, Franck (tenor* orgel, piano, cello). 9a. Alle luia. b. Kindje des floeren. Ph. Loota. c. ’t Schtekske, Franssen (Jongenskoor). 10. Col Nidrei, Bruch (piano, cello). 11a. Her viooltje, v. d. Hejjden. b. Hymne k la nuit, de Rille (Dubb. mann. KwartetExcelsior). 12a. Je rusalem acUae, Noyon. b. Villanella, Donatti (Gem. onderwjjzerskoor). 13. Aan U, o Ko- ning der Eeuwen, Verhuist, door alle aan we- zigen. Daventry, 1600 M. 10.20 Het Daventry-kwartet en solisten (contra alt, tenor, piano, banjulele). 12.20 1.20 A. Brown’s kwintet en sopraan zang 2.20 Het Daventry-kwartet en M. Wilson, viool. 3.20 Orkestconcert. -1.20 Lezing: Round Yorkshire corners. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Tijdsein, weerber„ nieuw*. 6.05 Lezing: Wastage in the kitchen. 6.20 Sonates van Beethoven. Pianomuziek. K80 Het <V. Olof-sextet. 8. Bertini, sopraan. 7.85 Variété (liedjes, pianomuziek en imitaties). H. Turely’s orkest. 8.20 Weerber., nieuws. 8.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 9.00 Concert. Grenadier-garde band. E. Fen ton, alt. P. Hopper, tenor. 10.5011.20 Dans muziek. Parjjs, „Radio Paris”, 1750 M. 9.50—10.20 Concert. 11.50—1.10 Orkest- concert. 4.05455 Solistenconcert. 10.00 Fragmenten u. d. operel de Mimi Pinson”, van Goblier. Langeaberg, 649 M. 12.25—1.15 Orkestconcert. H 5.20 Orkestconcert. 7.007235 eert. 7236955 Symphor Boccherini en Dieteradorf. Königswuaterbausen, 125® M. en Berljje, 484 en 566 M. a2O—7.06 Lezingen en lessen. 7.50 8ym< phonic Es-dur, Mozart. Symphome Nr. 7 C- dur, Schubert. Orkest. 950 Sluiten. 394.7 M. 0 Orkestconcert. 1.252.06 K®r 355 Volksdansen. 5.20—6.16 dan den dag daarop met den kroonprins te kunnen vluchten. Robert Wilton zelf kon die meening van Sokolof niet deelen. Daar het echter vast staat. dat de zoon van den kok inderdaad op den prins leek en dan den dag na den moord verdwenen is. meende hij toch eenige aandacht te moeten schenken aan de heele zaak. Waarschijnlijk, zoo meende hij, Is het sovjet-bewind te Moskou volkomen op do hoogte van de heele zaak en z^zij later mis schien nog wel eens gebruik imtken van het feit, dat de knaap spoorloos verdwenen is. Toen Robert Wilton mij dat vertelde, hechtte ik er niet de minste bëteekenis aan en lachte veeleer met het phantaetfcche ver haal. Er zijn sindsdien zes jarèn verstreken. Ik had de geschiedenis eigenlijk al verge ten, toen ik, een paar maanden geleden het bezoek kretg van een Russischen kapitein met een Oekrajienschen naam. Hij stelde zich, na eenige aarzeling voor als de verte genwoordiger van een anii-bolsjewistieche boerenorganisatie. Het program der organi satie was zeer eenvoudig en zeer demago gisch: le. omverwerping van het sovjetbe wind. 2e. volkomen negatie van de Russi sch? emigranten-organisatie en verhindering van den terugkeer der leidende emigranten. 3e. A orming eener boeren- en arbeiders- monarchic op den grondslag van het sovjet- stelsel. Do nieuwe koning zou uit een bui- tenlandsche dynaetische familie gekozen worden. Ik had niet veel lust om mij over die uto pische plannen uit te laten en liet duidelijk blijken, dat ik een eindo wenschte te ma ken aan het bezoek. Blijkbaar had do man dat verkeerd begrepen, want plotseling zei- de hij: „Misschien hebt gij bezwaren tegen de buitenlandsche dynastie?” Hij leeft tusschen ons. Dit is inderdaad wel ten zonderling punt In uw program en tot wie wilt gij u dan wel richten? Het antwoord was wel verrassend: „Die buitenlandsche dynastie is slechts schijn; in werkelijkheid willen wij alleen den wettigen vorst terug; die leeft no^ tusschen ons!” Gij meent waarschijnlijk den in Ko- burg wonenden grootvorst Cyril? De grootvorst zal moeten afstand doen van zijn aanspraken ter wille van den eeni- gen echten candidaat, Alexey Nikolajewitsj! De zoon van Njcolaas II? Ja, Dien meen ik. Gij schertst! De kroonprins is te Eka- terinenburg vermoord. Dat weet toch Ieder een! Hij werd niet vermoord! Hij leeft. En de tijd zal komen dat hij zich weer aan de heele wereld bekend maakt. Mjjn bezoeker vertelde mij toen hetzelfde verhaal, dat Wilton mij reeds verteld had. LIMMEN. Emmabloem. De collecte voor de Emmabloem, deze week gehouden in deze gemeente heeft opgebracht f 32.32. Voetbal. Zondag werd op het sportter rein alhier éen zeer mooie pix>paganda-wed- strijd gehouden tusschen twee 2e klassers van den N. V. B en wel „WesUFrisia”, Enkhui- zen en Bloemendaal I. Uitslag 22. Bij loting werd de prijs een fraaie beker geronnen door eerstgenoemde. Stille Omgang. Het gen >otschap voor den Stillen Omgang alhier, zal ook dit jaar wederom deelnemen aan den Omgang te Alk maar. 'Zaterdagnacht half drie samenkomst bij het raadhuis, waarna gezamenlijke af- marsch. Zeer waarschijnlijk algemeene H. Communie in de St. Jozefkerk aan den Sin gel. Terug bestaat gelegenheid tot gebruik van de Autobus. Het bestuur vertrouwt dat zeer velen wederom zullen deelnemen aan dezen omgang. Benoemd. Tot lid van het Kerkbestuur is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem herbenoemd de heer H. de Winter, en tot lid van het Parochiaal-Armbestuur is herbe noemd de heer N. de Jong. BloenibollenveUing. Woensdag en Vrij dag a.s. zullen hier de eerste groene veilingen plaats vinden, gezien daarbij zeer veel Hya- cinthen en beste tulpen voorkomen, wordt* met belangstelling de gang van zaken tege moet gezien. MEDEMBLIK. Gemeenteraadsverkiezing. In de gehouden vergadering van het hoofdstemhureau is bij loting de volgorde be paald voor de Raadsverkiezing op 23 Mei *a. Ujet 1. A. R. en' Obr. Hist. Rjet Bos. Lijst 2. R. K., l|jet Snel. Lust 3. Vrijheids bond, Ijjet Kooy. Lijet 4. Vrjjz. Dem. lijst do Jong. Lijst 5. S. D. A. P., lijst Mulder. Ansjovisvangst. Vrjjdag werd alhier de eerste Ansjovis aangevoerd door den Wie- ringer visscher W. R. No. 58. De aan voer •was 1500 stuks, 39 K. G./ Kooper de heer Joh. Rooe. Volgens sehippersgeruohten be vindt zich reeds veel ansjovis in zee. Landbouwtentoonstelling 1928. De Hol- landsche Maatschappij van Landbouw heeft ernstige plannen om de Landbouwtentoon stelling in 1928 te Medemblik te doen hou den. Van B. en W. is reeds alle steun toege- segJ. 16 jaar geleden is hier dezelfde ten toonstelling geweest. Gouden feest. De Eerw. zuster Telesfo- rus, die onlangs kerkelijk haar gouden pro- fessiefeest vierde, heeft thans haar feert openbaar herdacht. Vele bloemstukken en cadeaux mocht zij op haar feest ontvangen, een stroom van bezoekers kwamen do Eerw. Zuster felicitecren, dit is niet te verwonde ren, daar zij ongeveer 40 jaar heeft dienst gedaan als zuster der Bewaarschool en ze ker in die jaren vele honderden welkr» nu reeds weder kinderen bjj haar op school heb ben, heeft onderweoen. Nog vele jaren wor den haar zeker toegewenscht. Opleiding. De dienstplichtige K. Spaan, uit deze gemeente, is aangewe zen voor het volgen van een cursus tot korporaal-rijwielhersteller aan de Artil- lerie-Inri^htingen aan de Hembrug. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Op vragen van mevreuw C. Th. Iden- ourg-Hoedemaker hebben Gedep. Staten geantwoord: Hoewel ook bij de andere takken van dienst vrouwelijk personeel werkzaam is, is de vraag omtrent het keuren van dat personeel door vrouweiijke artsen alleen bij de provinciale ziekenhuizen nabij Santpoort en Duinenbosch te Bak- kum gerezen. In beide ziekenhuizen wordt terzake verschillend gehandeld. Terwijl bij het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum aan alle vrou welijke sollicitanten uitdrukkelijk de vraag wordt gesteld, of ij er bijzonder prijs op stellen door een vrouwelijke arts te worden gekeurd, dan wel geen be paalde voorkeur hebben, en in Medem- olik op dezelfde wijze wordt gehandeld, vindt bij het provinciaa: ziekenhuis na bij Santpoort zoodanige keuring alleen plaats, indien de wensch daartoe eige ner beweging door de vrouweiijke solli-* citante te kennen gegeven wordt. Aangezien derhalve aan de ziekenhui zen met de wenschen van vrouwelijke sollicitanten omtrent keuring door een vrouwelijke arts rekening wordt gehou den en de tot dusverre gevolgde gedrags lijn nimmer tot eenige klacht aanleiding heeft gegeven, kunnen Gedeputeerde Staten niet toegeven, dat op dit stuk van een bestaande leemte zou kunnen wor den gesproken, en acht hun college geen termen aanwezig nadeie instructies ter SCHAGEN. Staangeld motorrijtuigen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde bjj artikel 19 letter f der Al gemeene Politieverordening, met ingang van 28 April a.s., op marktdagen en plaatseljjke feestdagen,' als standplaatsen voor motor rijtuigen zijn aangewezen, met uitsluiting van allo overige plaatsen in de gemeente, om daarop motorrijtuigen te plaatsen: De Markt, het Slotplein en de Nieuwe Laagzijde van het perceel van M. Beemster af tot aan de Noordersteeg, behoudens wat de Markt betreft met uitzondering van die marktda- dagen, voor welke een algeheel verbod geldt om daarop voertuigen te plaatsen. De belasting voor het plaatsen van mo torrijtuigen op bovengenoemde standplaat sen bedraagt: Voor aytobussen, per autobus en per dag f0.75; .Voor allo andere motorrijtuigen per mo torrijtuig en per dag f 0.50. Gedeelten van een dag worden voor een geheelen dag gerekend. De belasting is verschuldigd door de be stuurders der motorrijtuigen en zal worden ingevorderd door een daarto aangewezen ambtenaar. H ambon 1150—1 mermuziek. 3.35 Volksdansen. Vroolijk concert. 7.20 Liederen en aria’s voor sopraan. 8.20 Eteetboven-Sonatea voor piano. Daarna tot 11.1“ Dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Dansmuziek. 7.20 Kwartet vooi 4 cellt 7.40 Causerie. 72» Liedjes Hr. Jonau, tenor. 8.85954) Dansmuziek. BISSCHOPPELIJK RETRAITENHUIS „DE THABOR” TE ROTTERDAM. 25 Mei: Patrenaatsmeisjes uit Rotterdam. P. Francisc. 912 Mei: Meisjes voltallig. P. Carmeliet. 1619 Met: Geh. dames uit Sebeveningen, Ech. retraite e.a.d. P. Augustijn. 2225 Mei: Jonge dames uit gegoeden stand. P. Francisc. 80 Mei2 Juni: Gehuwden voltallig P. v. d. H.H. Harten. 710 Juni: Ongeh. leden Mariaver., Bisdom Haarlem. P. 1114 Juni: Jonge dames. P. Redempt. 2023 Juni: Geh. dame» geg. stand, Euch. retraite. P. Augustijn. 27 30 Juni: Geh. dame» Jr. Rita Club, Amsterdam. P. Capuc|jn. 47 Juli: Ge*, dames-leden der H. Familie, Par. H. Maria Magdalena, Amsterdam. 1114 Juli: Meisjes der Maria Congregatie, Par. v. d. H. Rozenkrans en het H. Hart. P. H.H. Harten. 1720 Juli: Kantoor en MagasIJndanies uit den Haag. 25 -28 Juli: Leden der Congregatie, Par. H.' Dominicus, Amsterdam. P. Dominicaan. 2831 Juli: Ongeh. ledeneder Kath. Garde, Den Haag e. a. deeln. 14 Aug.: Leden der 3e Orde v. H. Domi- nicus. P. Domicaan. 7—10 Aug.: Ongeh. leden Maria Congregatie, Par. H. Maria Magdalena, Amsterdam. 10— 13 Aug.: Dames onderwijzeressen. 1619 Aug.: Patronaatsmeisjee uit Haarlem. P. Dominicaan. 22 25 Aug.: Jonge dames. 6--9 Svpt.: Meisjes uit Blcemendaal. 1215 Sept.: Geh. leden der Aartsbroeder schap der H. Familie, Par. H.H. Engelbew., i algemeen in een langzamer tempo hebben vermeerderd, of zelfs zjjn achteruitgegaan. De statistiek toont desniettemin in het alge meen een tendenz tot een langer leven. VERVALLEN GROOTHEID. Het Paaschdiner oud-genCraal. De Russische generaal Kalitin, die de Rus sische overwinning op de Turken in den Kaukasus organiseerde en Erzeroem verover de woont, naar thans aan het licht is geko men, in behoeftige omstandigheden te Parijs. De 75-jarige woont in een der armste wijken van de Franeche hoofdstad met zijn dochter, die weduwe is en een kleinzoontje. Hun eenig inkomen bedraagt 400 francs per maand, welke do dochter in een chocola defabriek verdient. Tot twee jaar geleden was hjj in staat als arbeider te werken in een Tarijscho automobielfabriek, maar wa gens zijn zwakke harte moest hij deze betrek king er aangeven. Het Paaschdiner der fa milie bestond uit drie eieren. Generaal Kalitin vertelde dat hem nog één genoegen was .overgebleven. Hij haalde een aantal geillustreerde bladen voor den dag met een relaas van zijn overwinning en af beeldingen van hem terwijl hij de gelukwen- schen ontvangt van den Teaar en van den grootvorst Nicolaas. BERICHTGEVING VAN 100 JAAR GELEDEN. Honderd jaar geleden was de berichtgeving der bladen nog niet wat zij thans is. De „Vossische Zeitung" van 29 Maart 1827 bracht als nieuws uit Wcenen, dat Beetho ven sinds vier maanden aan een langdurige en pijnlijke ziekte, waterzucht, lijdende was. „Ofschoon die kwaal het leven van „onzen Beethoven” niet in gevaar brengt”, schreef het Berlijnsche blad, „zal zij zeer den leven- digen en fijnen geest geruimen tijd beletten, zyn activiteit den vrijen loop te gunnen”. Op het oogenblik dat dit verscheen, was Beethoven al drie dagen dood; hij werd toen juist begraven. De Berlijners vernamen al leen dat hij ziek was, maar dat zijn leven geen gevaar liep. Dienzelfden dag deed Moscheles in de Phil- harmonie Society te Londen mededeeling van ’s meestere ziekte, waarna besloten weyd, hem „voor nu en de toekomst allen mAteri- eelen en moreelen steun te verstrekken”. LEEFT DE KROONPRINS VAN RUSLAND? Een koks-zoon zou in zijn plaats zijn vermoord geworden. Een aantal Duiteche en andere bladen hebben in dén laatsten tjjd weer sensatio- neele onthullingen gebracht over het lot van grootvorstin Anastasia, een dochter van den laatsten tsaar. Volgens die verhalen zou deze prinses op wonderbaarljjke wyze te Ekaterinenburg aan den dood ontsnapt zfjn en later, na allerlei avonturen, als de vrouw ▼an den Russischen kolonel van Tsjaikofs- ki, over de grens naar Polen zijn gevlucht. Ten slotte is zy dan in Duitecbland gearri veerd waar haar komst in breede kringen ook onder de leden de voormalige tsa renfamilie groot opzien beeft gebaard. Alexejr. Deze Kwestie doet in mjj het verlangen opkomen om een geheimzinnig verhaal te vertellen, dat my onlange ter oore kwam. Het gaat over het lot van den tsarewitsj, Alexey, aldus schrijft men aan het „Vad.” Een voormalige Russisch staatsman, een alleszins waarheidslievend persoon die me echter verzocht heeft zyn naam niet te noe men, heeft mij die geschiedenis verteld. In Juni 1920 zoo begon hjj toen ik nog in Londen woonde, ontving ik op een dag het bezek van Robert Wilton, den pas uit Siberië teruggekeerden correspondent van de Times. Deze Engelschman was ge durende den heelen tyd van den oorlog In Rusland geweest en had daar bok het eere- kruis van St. George gekregen. Na het uit breken der revolutie keerde Wilton naar Engeland terug, maar vertrok toen weer spoedig voor het blad naar het WitrRussi- sche leger van Koltsjak. Hij reisde toen sa men met den bekenden rechter van instruc tie Sokolof, die belast was met een onder zoek naar den moord op de keizerlijke fami lie. In den zomer van 1920 heeft Wilton dan een serie belangrijke artikelen over dit on derzoek laten verschijnen in de Times. Hij beeft trouwens ook een boejp over den moord op den Tsaar tegelijkertijd in het Engelsch, het Fransch en het Russisch uit gegeven. In Augustus 1920 bezocht Wilton mij bij na dagelijks. By een dier visites vertelde hij mjj een verhaal, dat hem tijdens het onder zoek naar het gebeurde te Ekaterinenburg gedaan was en dat hy op uitdrukkelijk ver zoek van Sokolof niet gepubliceerd had. Thans mag men het wel navertellen. Zooals bekend, woonde de keizerlijke fa milie te Ekaterinenburg, in het huis van den koopman Ipakef. Zy beschikte daar over een vry talryk personeel. Iwasjkin, een verwante van Bjeloborodof, voorzitter van den plaat- eelyken sovjet, was hun kok. De verdwenen kok. Deze kok had zelf een zoon die zoowat even oud was als de kroonprins en overi- gene op dezen geleek. De Iwasjkin speelde dagelijks met den tsjarewitsj en werd op de i dntr zeer bevriend met hem. Als de neef van Bjeloborodof kon hy ongestoord met de keizerlijke familie verkeeren. Op den dag na den moord der tsaristische familie verdween de kok Iwasjkin met zyn zoon uit Ekatrinenburg. Aan dit vertrek werd door nienpand bijzondere aandacht ge- wyd; de meeste dienaren van den tsaar wa ren trouwens tegelijk met hem vertrokken. Het feit dat de jonge Iwasjkin veel met den tsarewitsj verkeerde, is door de commissie van onderzoek als juist erkend, evenals het plotselinge vertrek van vader en zoon. Daarmede was die zaak echter niet uit. ZQn zoon ia de plaat* van den kroonprins? In particuliere gesprekken werd er nog heel wat meer verteld. Rechter Sokolof zelf heeft aan Wilton gezegd, dat de kok naar zyn meening een vurige patriot was, die op het oogenblik van den moord zijn zoon in de kamer van den tsaar gezonden heeft ora

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 6