LAK L OUW EN VEETEELT Plan tenzle kien leer. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Duitschland en het Dawesplan. STUKKEN. n. Pluimveeteelt. niet aan gedaan aan deurwaarder Hars-, Amsterdam namens de te Lon- tevrij pootgoed, mag in het EN I JAC. GROEN Azn. Secretaris Regelingscommissie inzake de Veldkeuring. Zuid-Scharwoude. •enden aan den heei M. van St Kennemerland en den Langei den heer K. van Keulen voor Bangert en Beemster. De veldkeuring, bezien utt Plantenziekten- kundig oogpunt. Sinds een vijftal jaren zjjn de keurings diensten van diverse land- en tuinbouworga nisaties in Noord-Holland werkzaam voor de keuring te velde van de verschillende aardappeboorten, die in ons gewest worden verbouwd. Het doel wat hierbjj wordt na gestreefd bevordering van de teelt van ziek- het kort bespreken JTiermedr hopen wc te vens duidelijk te maken, dat het zelf mengeri en samen stellen om meerdere redenen niet «onder gevaar is. Het dierlijk lichaam heeft behoefte aan vocht, eiwitstoffen, vet, koolhydraten, zou ten, vitaminen en enkele andere stoffen die we voorlöopig buiten beschouwing kunnen laten omdat de hier genoemde van hot meeste belang zijn. Water speelt in het lichaam een zeer be langrijke rol. we mogen wel «eggen de be langrijkste, want zonder voldoende water is het leven onmogelijk. Niet alleen bestaat het lichaam zelf voor SO—70 pCt. uit water, maar ook voor het bloed en de spjjsvertee- ring en de verplaatsing van de verschillen de voedende stoffen door het lichaam is' wa ter noodzakelijk. Zoo is de toevoer der voe dende bestanddeelen naar de verschillende lichaamsdeelen alleen mogelijk wanneer deze stoffen in opgesloten vorm voorkomen. Nu staat het lichaam voortdurend af. Ten eerste door de UIT ROTTERDAM’S RAAD Rumoerige tooneelen. Voor de derde maal werd gistermiddag in den Rotterdamschen Raad een stemming ge houden, om te voorzien in de vacature, van wethouder, welke vacature is ontstaan door het bedanken van wethouder Schouten. We derom werden drie «lemmingen gehouden, die tot geen resultaat leidden. De eerste maal werden 34 stemmen uitgebracht, waarvan 28 blanco, de tweede maal 33 stemmen. Nu wa ren er 24 blanco; de derde keer werden 82 •temmen uitgebracht, en waren er 23 blanco. Na uitvoerige besprekingen zegde de bur gemeester toe, voordat in de volgende raads vergadering wederom over de aanwijzing van een wethouder zal worden gestemd, overleg te plegen met de fractieleiders, welk overleg vermoedeljjk dan kan leiden tot overeenstem ming. Voordat de wethoudersbenoeming aan de orde kwam, was het zeer rumoerig in den Raad. De communist van Burink protesteerde tegen de wijze, waarop hem het spreken in het openbaar werd onmogeljjk gemaakt. Hij wilde toestemming van den burgemeester heb ben, om op de Coolsingel het woord te voe ren. Burgemeester Wytema kon die toestem ming niet verleenen, waarop de heer Van Bu rink zoo’n lawaai maakte, dat de vergadering moest geschorst worden. Na de heropening ontstond opnieuw rumoer waarop de voorzitter de publieke tribune liet ontruimen. Terwjjl de heer Van Burink in den Raad aan het woord Was, hadden zich voor het stadhuis eenige honderden aanhangers van van Burink verzameld. De politie, die in grooten 'getale aanwezig was, zoowel te voet als te paard, probeerde de menschen in beweging te houden en dit lukte aanvankelijk vr^wel. Toen echter de heer Van Burink naar buiten kwam trokken de betoogers met hem den Coolsingel op, waar hij hen toesprak. Oogluikend liet de po litie dit eerst toe; later begon het publiek evenwel een dreigende houding aan te nemen en toen werd besloten, die menschen, die sa menschoolden, uiteen te drijven. Vooral toen de betoogens, met den heer Van Burink aan het hoofd, de Raadhuisstraat (dat is de straat, naast het Stadhuis) wilden intrekken. De straat werd afgezet, waarop onmiddelljjk een charge werd uitgevoerd. Naar alle kanten stoven de mannen uiteen. Het duufde echter maar kort, of opnieuw hadden samenscholin gen voor het stadhuis plaats; een andermaal moest de politie handelend optreden. Met sabel en gummtetok werden de aanhangers van den heer Van Burink van het Stadhuis weggedreven. Het bleef nog geruimen tijd rumoerig in de omgeving, doch botsingen tusschen de politie en het publiek vielen niet meer voor. DE VERGIFTIGING VAN KAPITEIN QUECK. lek möchte Offizier werden! Het zal een goede dertig jaar geleden zjjn, aldus wordt aan de „Kamper Ct.” geschre ven, dat ik met enkele collegae na tafel een luchtje schepte op de plaats van de kazerne van het instructiebataljon, zooals we eiken middag, als de weersgesteldheid het toeliet, dat plachten te doen. Komende van den IJselkant naderde een „burger”. Het was er een van een bijzonder type. Opvallend waren z'n lange zwarte ha ren, dit tot op z’n schouders afhingen, z’n lange fladderende das en z'n lenige beweeg lijkheid, zoo geheel afwijkend van het lang zame verstijfde flegma van de gewone vader- landsche soort. Hij stapte langs den schildwacht heen de poort binnen en stevende rechtstreeks op mij aan, dien hij als „hoogste” onder de aan wezigen ik droeg toen de onwennige fouriersebevrons hoog op den bovenarm klaarblijkelijk had uitgekozen. Even raakte ik de kluts kwijt, toen de on bekende met sierlijken zwaai zijn hoofddek sel afnam en een diepe buiging makende, tot mjj zei: „leb möchte Offizier werden”»_' Geheel onvoorbereid door dien plotselin- gen overval vond ik slechts een ‘Hollandsch antwoord: „Da’s een idéé”, zei ik niet zon der ironie. „Ik zou maar beginnen met sol daat te worden, ,,’t officierschap is van latere eorg.” De vreemdeling verstond mij niet en toen ik z’n vragende blikken opving, vervolgde ik: „Bitte, gehen Sie mit”. Ik leidde hem naar het compagniesbureau en vernam daar, dat hy uit Weenen kwam, aldaar de Realschule had bezocht en dat hij nu z’n geluk bij het Ned. Indische leger wenschte te beproeven. Dien zelfden avond vielen z’n lange haren aan de schaar van den compagniesbarbicr ten offer en eenige dagen later, toen hij z’n burgerkleeren voor de uniform verwisseld had, zou uiterlijk niemand in den nieuwen volontair den vreemdeling herkend hebben. Als ik naderhand nu en dan op de cham- brée kwam, vond ik hem altjjd in actie en als de dienst hem even vrjj liet en anderen in de cantine verpoozingen zochten, zat hjj over z’n reglementen gebogen, die hij met behulp van een dictionnaire in zich trachtte op' te nemen. Kort daarop verliet ik den militairen diene* en langzamerhand verbleekten «Ie beel den van het sindsdien voor mij afgesloten verleden. Mijn niet alledaagsch wedervaren op de plaats van het Instructiebataljon bleef mij echter ook na vele jaren helder in het geheugen geprent en telkens vroeg ik me af: Zou hij het gehaald hebben? Zou hij het ge haald hebben? Zou hij officier geworden zjjn? Een twintigtal jaren later ’t was in den mobilisatietijd, die nu al weer tien jaren achter ons ligt. lees ik in de courant, dat een officier-kwartiermeester in de om streken van Schiebroek bjj bet requireeren van vee tegenstand had ondervonden van de bevolking en, afgaande op den uitheemschen bjjzonderen naam van dien kwartiermeester, moest hij het zjjn. die zich indertijd tot mij richtte met z’n: ,,Ich möchte Offizier wer den”. Hjj had dus inderdaad dat voor hem. den 'vreemdeling, zoo buitengewoon moeilijk te benaderen doel bereikt] Ik nam mij voor, hem, zoodra ik er toe in de gelegenheid kwam, eens te gaan opzoe ken. Ik zou dan z’n diepe buiging van toen nabootsen, m’n hoed met broeden zwaai af nemen en tot hem zeggen: ..Ich möchtte Offi zier werden”. Dat zou sensatie geven bij het wederzijds herkennen! Maar zooals het gewoonlijk gaat, in het berustende r tijd perk van ’s levens herfst een voornemen wordt niet zoo vlot ten uitvoer gebracht, ’t Bleef bij het voornemen. En nu is ’t plots te laat geworden. Queck is niet meer! Kunnen de bepalingen worden nagekomenï De Duitsche Minister van Financiën, Dr. Köhler, zal op den 2den Mei in de vereeni- ging van kooplieden en ihdustrieelen een belangrijke voordracht houden. Hjj.zal naar het heet een overzicht geven van den alge- meenen toestand in oeconomischen zin in 1 tsohland, en in bet bijzonder de aandacht wijden aan de staatsfinanciën in verband- met de bepalingen van het Dawesplan. Deze herstelkwestie treedt op het ©ogen blik zoowel nationaal als internationaal we der op den voorgrond. De uiterljjke aanlei ding waarom deze kwestie zoo openljjk be handeld wordt is de tegenwoordigheid van den bekenden Amerikaansohen bankier Kahn in Berlijn en diens besprekingen met den mi nister van buitenlandsche zaken. Dr. Strese- mann, alsook met den Amerikaanschen agent, Parker Gilbert De nadere bijzonder heden uit deze besprekingen, die naar het heet geloopen hebben over plannen van Kalm in verband met de Duitsche Rjjkspoet en eenige monopolies op verbruiksartikelen, werden intusschen van ambtswege tegenge sproken en het is eveneens te verwachten, dat Parker Gilbert, die thans in Sevilla ver wijlt, verklaren zal. dat hjj geen brief of me morandum van Kahn ontvangen heeft, om de baste van het Dawesplan te wjjzigen. In alle gevallen staat het vast, dat Kahn lang durige besprekingen heeft gevoerd zoowel met Stresemann als met Parker Gilbert en men kan slecht aannemen, dat deze leidende personen daarbjj slechts ever koetjes en kalfjes hebben gepraat. Kahn toch is een der leidende bankiers in New-York en zon der twjjfel heeft hjj tegenover Dr. Streee- mann nieuwe ideeën ontwikkeld op oecono- misch gebied, terwjjl de besprekingen met zjjn landgenoot meer van practisrben aard geweest zullen zjjn Deze onderstellingen be rusten in hoofdzaak op het feit, dat Kahn zijne ideeën over de betaling van Duitscb- lands oorlogsschulden openbaar maakte. Zonder in bijzonderheden op de ontwikkeling der Kahnsche plannen in te gaan, moet men toch opmerken, dat bjj deze plannen van het idee uitgaat, dat de lasten die het Dawes plan Duitschland opgelegd beeft, niet door het land zjjn te dragen. Juist in Amerika zjjn in den laats ten tijd meerdere stemmen opge gaan, die deze overtuiging onderstreepen, en bet is voor Duitschland van het grootste ge wicht, wanneer de gedachte in bet algemeen wakker geroepen wordt, dat het voor dit land onmogeljjk is jaarlijks 254 milliard mark op te brengen en te tranafoneeren. Duitschland kan deze reusachtige som uiet elk jaar weer aan het land* onttrekken en de overige wereld kan evenmin de massa's waren opnemen, die Duitschland ter beschik king stelt, om aan zjjne verplichtingen te vol doen, en om deze ahtn liquide te maken. Duitschland moet langzamerhand de wereld bewjjzen, dat in het Dawes plan met getal len geschermd wordt, die in werkelijkheid niet te realiseeren zjjn, en dat het deze be wjjzen niet brengt uit kwaadwilligheid, maar uit onmacht. Wat overigens de bedoelingen van Kahn zjjn en de besprekingen met de agent van Amerika, nadat Kahn zjjne ideeën ontwik keld heeft in de bladeu, valt er uiet aan u twijfelen, dat de laatste hem 'Welwillend ge zind is. Parkar Gilbert heeft de laatste jaren gelegenheid genoeg gehad de Duitse I e ©eco nomische toestanden tot in den grond te lee- ren kennen, en hjj moet er wel van over tuigd zjjn, dat Duitschland onmogeljjk in staat is jaarljjksch 2Kmillard op te bren gen, wil het zelf leven. Hjj moet zich wd overtuigd hebben van den goeden wil van Duitschland om aan de bepalingen van bet Londensohe protokol te voldoen, maar tege lijkertijd ook van de onmogelijkheid aan het land zooveel vlottend kapitaal te onttrek ken. Men kan niet beweren, dat Kahn met Gilber tezamen het plan hebben_de reorgani satie van het D^wes-plan voor te bereiden, daar Kahn er den man niet voor is om uit idiale gronden te handelen, en Parkar juist daartoe is aangewezen de kassen te bewa ken. In elk geval staat de herstel-kwestis weer in een nieuwe phase, en de openbare redevoeringen van Dr. Köhler, heeft waar schijnlijk het doel de internationale uitspraak uit te lokken over een punt dat van zooveel gewicht ie voor Duitschland. Vragen, deze rubriek betreffende, in te _22LL i Stjjgeren, voor en aan Streek, OM DE ASCH VAN EEN OVERLEDENE. De asch van een overledene in beslag nemen is een zeker niet alledaagsche opdracht voor een deurwaarder. Het ver zoek was hagen te den woonachtige weduwe van den op Februari 1927 te Brussel overleden en vervolgens te Velsen veraschten heer X. De weduwe X., door haar echtgenoot be noemd tot eenige en algeheele erfgena me, vorderde èn als zoodanig én als we duwe, de asch als haar eigendom op. Maar de asch bevond zich te Blaricum bij mej. Y. en deze dame, dus werd ge steld, weigerde ze aan de verzoekster af te geven! Blijkens zijn in „Justitia", orgaan der Vereeniging van Gerechtsdeurwaarders, gepubliceerd proces-verbaal, sprak hij te Blaricum niet met mej. Y. zelve, maar met haar huisgenoot, den heer Y. Deze verklaarde den deurwaarder en diens beiden getuigen, dat de asch van den heer X door het Crematorium te Velsen was afgegeven aan mej. Z., een te Ber lijn wonende, maar zich tijdelijk te te Charleroi bevindende dame. Volgens een door haar aan de Vereeniging voor Lijkverbranding verstrekte en door haar onderteekende verklaring, had zij de asch in ontvangst genomen ten huize van den heer Y te Blaricum, waarna mej. Y of de heer Y door mej. Z. belast werd om de asch te haren behoeve te bewa ren. De heer Y. nu wenschte de deurwaar der slechts onder protest en alleen on der den dwang der executie van het be velschrift de gevraagde aanwijzing te doen; hij stelde daarop den deurwaarder en withouten kistje ter hand, dragende een label, voorziien van de volgende bewoordingen: F 54 J Crematorium Velsen. den Weledelgeleerden Heer laan No... Blaricum, benevens vijf lakstempels, waarvan drie op het deksel en twee op de slui ting aan de voorzijde, terwijl elk stem pel de inscriptie: „Vereeniging Lijkver branding Crematorium" vertoonde, als mede de kapitale drukletters F. en V., terwijl het deksel met twee schroeven was dichtgeschroefd. Het proces-verbaal vervolgt dan: „Teneinde alsnu te kunnen constatee- ren wat vorenomschreven kist bevat, ben ik deurwaarder in tegenwoordigheid als voormeld, overgegaan tot de opening daarvan. „Na opening bleek mij, deurwaarder en mijn getuigen, dat meerbedoelde kist bevatte een zwart gelakte metalen bus met op den bodem de navolgende in scriptie: „Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding No. 2211, H. E. W. L. F., 5327. „Bij weging op de z.g. familie weeg schaal bleek de bus een gewicht te heb ben van in -totaal 5 kilogram. HET KATHOLIEKE STANDPUNT IN DEN DUITSCHEN NATIONALEN OMROEP. In het artikel van de vorige week, heb ik uiteengezet hoe de Duitsche nationale Omroep georganiseerd is en welk aandeel de -Duitsche Katholieken hierin hebben. Waar echter in Duitschland geen K.R.O. bestaat, moet een ander lichaam voor de Kath. uitzendingen zorgen binnen de sfeer, die zjj in den Nationalen Omroep heeft. Oni nu zoo krachtig rrtbgeljjk den Kath. invloed op radiugebied te kunnen doen gelden, is te Keulen een Kath. Radiocommissie in het leven geroepen, waarmede ook de K.R.O. in verbinding staat. Katholicisme immers is synoniem met internationaal en landsgrenzen gebonden. In Duitschland heeft men 'den bekenden „Zentralbildungsausschuss der Kath. Ver. bknde Deutschlands”. De groote Kath. ver- eenigingen hebben hierin hunne gedelegeer den zooals de Volksverein. Borromltusver- ein, Wolframbund, Bilhnenvolksbund o.a. Door dit Cent raai-bureau worden alle vra gen behandeld en uitgewerkt en resoluties aangenomen- op elk gebied der moderne cul tuur, b.v. Muziek, Literatuur, Bioscoop en Theater en laatstelijk ook de Radio. Het ge bied van de Radio Jvordt bewerkt door de Kath. Radio-komission wier leden door den Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen, Mgr. Schulte, zjjn benoemd. Deze Radio-commis- sie bestaat uit 5 leden: voorzitter is Rol. .Lehrer B. Marschall, (tevens voorzitter van den Zentralbildungsausschusz), Dr. Mergen- theim uit Wipperfürth, Pfarrer Meisertz uit Keulen, Gymnasial Oberiehrer P. Brüls en General Direktor Hohon (tevens voorzitter van de Volksverein). De voorzitter van de Kath. Radio-com- missie B. Marschall is door het Rijk benoemd tot Kulturbeirat voor den West-Duitjchen Omroep (Nerag), wier zenders: Langenberg Münster, Elberfeld en Keulen (deze laatste zender bevindt zich in aanbouw), geheel Rijnland en Westfalen als omroepgebied hebben. Opmerking verdient nog, dat deze benoeming geheel van den persoon afhangt zoodat niet per se de voorzitter van de KRO. tot Kulturbeirat benoemd zal wor den. De werkzaamheden van de Kath. Radio- 2onimissie omvatten momenteel alleen: 1. het inrichten en het instandhouden van de Katholieke morgenwijdingen; 2. de Kath. cultuur zooveel mogelijk tot uiting te brengen in het algemeene program van den omroep. De Kath. Radio-Commissie heeft een eer volle doch uiterst moeilijke taak. Men be schikt er over geen K.R.O. en dit zal in Duitschland ook onmogelijk zijn. Men is in Duitschland echter vol bewondering voor den K.R.O. (zooals de heer Brüls, lid van de K.R.O. met wien ondergeteekende dezer dagen een conferentie had, betuigde) en voor de Hollandsche Katholieken, die een werk van zoo verstrekkende beteekenls, van zoo’n groot belaag voor onze Katholie ke zaak, hebben gesticht, in stand houden en tot verdere uitbreiding brengen. Alle eer dus aan de Hollandeebe Kath. luisteraars, die door hun geld den K.R.O. daartoe In staat stelden. De Hollandsche Katholieken hebben direct begrepen welk een machtige godsdienstige en cultureele factor de ra dio is en in de toekomst nog worden kin. Jammer, dat nog niet alle Katholieke luis teraars dit inzien, want in dat geval zouden wjj nu ca. 50,000 K.R.O.-leden moeten heb ben en zouden wij iets kunnen prestoeren, waarvan men in pinnen- en buitenland ver baasd zou staan. Rtt durven wij gerust te zeggen, en de feiten zouden het aantonnen, dat wjj niet aan zelfoverschatting lilden. Helaas wordt nog maar al te vaak ge dacht, dat wij toch maar „iets middelma tigs" kunnen leveren. Zeer tvneerend sohreef het „Limburgsch Dagblad”- „Het intellect der neutraliteit zit nog ▼astgeroeet in de autosuggestie, dat de libe raliteit en de wetenschappelijkheid alleen aan zjjne zijde is te vinden. En toch die ■elfverb’inding en zelfoverschatting is even gevaarlek als dwaas voor hen, die er me de behept ztin. Zou men den heeren b.v. vragen, waarin steekt het sectarische van den K.R.O., dan zouden zij heel wat kunnen redeneeren, maar een zakelijk antwoord ge ven dat gaat boven hun intellectueele kracht. Gelukkig voor hen en voor ons is, dat meestal hunne beweringen of aan de aan dacht ontsnappen óf niet meer au serieux ge- nomen worden óf met een schouderophalen .worden beantwoord, onder het gestadig door werken aan de uitbreiding van onzen in. vloed ssfeer.” Wat de laatste opmerking betreft, moe ten wjj verzuchten: „Was het maar waar!” Hierin vergist zich de red. van het L. D. In dien de redactie het Kath. intellect bedoelt, dan te het wel zoo, doch een groot gedeelte der Kath. luisteraars zit nog vastgeroest in de idee (welke handig doo^ de liberale pers en radio-tjjdschriften verbreid en verdedigd wordt) dat een Katholieke Omroep geen re den van bestaan heeft. Gelukkig kunnen w|j In de laatste weken vaststellen, dat een vol ledige ommekeer gekomen is. P. A. M. SPEET, Secretaris van den K.R.O. vocht uitwerpselen, ten tweede bij de ademhaling en transpiratie en ten derde indien het dier een waterrijk product als het ei voortbrengt. Al met al is het vochtverlies niet gering en gaat bovendien geregeld door. Om nu het kwantum water op peil te houden moeten de dieren over voldoende drinkwater be schikken. Waar nu in de meeste gevallen de dieren ge^wl.j-an ons afhankelijk zjjn is het onze pJréhpMervoor te zorgen Komen we daarin tvkórt, of laten we het drinkwater vervuilen zoodat de dieren het met tegenzin nuttigen, dan belemmeren we de üchaams- ontwikkeling en goede functioneering der inwendinge organen. Wel heel sterk wordt dit gedemonstreerd in de productie der volwassen hennen, die op een tekort of gebrek aan voldoende drink water al heel spoedig reageeren door óf klei nere eieren te geven, of de leg geheel te sta ken. Pluimveehouders, indien gij hart hebt voor Uwe dieren en daarbij Uzelf geen schade wilt berokkenen, zorgt dan in de eerste plaats voor voldoende frisch en zuiver drinkwater. (Wordt vervolgd). algemeen als bekend worden beschouwd. Er heeft zich zoo langzamerhand een kern van deelnemers gevormd, die zóó van het nut overtuigd zjjn geraakt, dat zjj geen enkel jaar overslaan, maar steeds hun aardappelvelden voor de keuring opgeven. Het zijn dezen vooral, aan wien het te danken is, dat bepaalde produc tieve aardappelsoorten (vooral bij vroege is dit het geval) voor de cultuur behouden zjjn gebleven, of in productiviteit zijn toegeno men. Maar er is ook een ander deel, dat bjj ge legenheid of bij goede verkoopvooruitzichten aan de keuringen deelneemt en dan is er nog het overgroot© deel der bouwers, dat nog nooit aan de keuring heeft deelgenomen. Wij willen volstrekt niet beweren, dat do laat sten het nut van de veldkeuringen niet inzien. Zeker zulen er nog wel velen van de zen zijn; maar het aantal, dat zich voorziet van te velde goedgekeurde pootgoed noemt jaarlijks toe. Èn voor het algemeen belang is het por saldo ook voldoende, als er een (mits niet te kleine) kern van deelnemers be staat, van wie het goedgekeurde product kan worden betrokken, als bij de massa het nut maar zoodanig wordt ingezien, dat men zorgt voor aankoop van ziektevrjje poters voor eigen bedrijf. Het nut wordt op deze wijze voldoende gedemonstreerd. Nu zjjn we echter op dit gebied nog lang niet waar we moeten zjjn. Nog lang niet wordt door iedereen het eigenlijke doel der keuringen begrepen. Dit bewjjzen eerstens zjj, die aan de keuring deelnemen, voorname lijk met het doel om te profiteeren van de kans om hun product duurder te verkoopen. Wordt het veld dan afgekeurd of loopt het met den verkoop niet mee. dan ie men ont nuchterd en vindt het „niks gedaan”. Dit bewjjzen ook zjj, die ver genoeg meenen te gaan, met bij het rooien van de beste stam men poters te houden; hoe verdienstelijk dit op zichzelf ook is. Neen, en dit aan te too- nen is onze bedoeling, het hoofd- eigenlijk het eenige doel van de keuringen te de dege neratie van het product veroorzaakt door plantenziekten, tegen te gaan. De aardappel is oen sterk achteruitgaand gewas zegt men. Ja, dat is eigenlijk elk ge was. als er geen voldoende zorg aan be steedt wordt en niet al het mogeljjke wordt gedaan, om zuiver zaad en plantgoe-1 te ver krijgen. En nu is dat misschien wel het erg ste b|j aardappelen, het hangt echter ook bij dit product van het pootgoed, althans’' in hoofdzaak af. En het zjjn ook hierbjj de diverse planten ziekten, op welke manier zij ook voorkomen, dio de acheruitgang. wat met generatie be doeld wordt, veroorzaken. Wij zullen deze ziekten niet afzonderlijk bespreken, feit is, dat ze bestaan en men ze dus moet trachten te bestrijden. En zooals het is met mensch en dier, zoo is het ook met de plant; voor ziekten in gevorderd o* vergevorderd stadium h meestal geen kruid gewassen. „Hierna heb ik, deurwaarder, steeds in tegenwoordigheid als voormeld, de bus wederom in de withouten kist ge plaatst, bet deksel weder dicht ge schroefd en daarna het geheel verzegeld door omwikkeling met touw en het aan brengen van vijf lakstempels met de ini tialen J. v. G. en wel op het deksel en op de sluiting van de touwen; opnieuw verzegeld en afgesloten, hebbende ik mede den hierboven gerelateerden in houd van de withouten kist in revindi- catoir beslag genomen.” Over dit in revindicatoir beslag geno. men „roerend goed" stelde de heer Hars hagen een deurwaardersklerk uit Bus- sum tot gerechterlijk bewaarder aan. De vader van den heer I. 'Harshagen, die deurwaarder in Bussum is, bracht, acht dagen later de dagvaarding uit, waarin, nevens de van waarde verkla ring van het beslag, wordt gevorderd Je afgifte van het in beslag genomen goed. De zaak is thans voor de Rechtbank te Amsterdam hangende. Inmiddels zijn partijen, hangende de procedure, vrij willige bewaargeving overeengekomen en heeft deurwaarder I. Harshagen. in. gevolge opdracht, het kistje met inhoud onder bewaring gesteld van den vrijwil lig aangestelden gerechtelijken deur waarder. De voeding. I. De voeding en verzorging gedurende de eerste maanden na de geboorte is van beslis- senden invloed op de ontwikkeling, weer standsvermogen en productiviteit der hoen ders. Betrek Uwe voeders van vertrouwde firma’s. Veel gebeunhaas in de pluimveeA’C- derfabricage Aan welke stoffen heeft net dierljjk lichaam behoefte? Zorg in de eerste plaats voor voldoende frisch en zuiver drink water. De kuiken voeding moet er opgericht zjjn, de jonge diertjes flink en voorspoedig te doen uitgroeien tot gezonde krachtige hanen en hennen, want alleen van hennen met krachtige constitutie is de grootst mogeljjke productie te verwachten, zonder dat hierdoor het lichaam al te zeer wordt uitgeput; terwjjl ook voor de fok hanen de verzorging der eerste maanden beslissend ie. Evengoed als we bjj het bouwen van een huis in de eerste plaats het fundament dege- lijk maken, omdat de sterkte en levensduur van het gebouw voor een belangrjjk deel hiervan afhangt, zoo dienen wjj ook in de pluimveehouderij er voor te zorgen dat het fundament goed is, d. w. z. dat de voeding en verzorging in de eerste maanden van dien aard moet zijn, dat het weerstandsvermogen zoo hoog mogeljjk worde opgevoerd, het li chaam zoo voordeelig mogeljjk ontwikkeld en een goede functioneering van alle organen wordt bewerkstelligd. Om nu dit doel te bereiken en de voeding doelmatig samen te stellen is het gewenecht, dat we bekend zjjn met de eischen die bet lichaam aan de voedering stelt; met andere woorden dus dat we moeten weten aan welke stoffen het lichaam behoefte heeft. E<en ©enigszins uitgebreide studie van dit onderwerp te maken is voor de meeste pluim veehouders ondoenljjk; zjj kunnen dit trou wens wel overlaten aan de mannen der we tenschap en aan enkele serieuze fabrikanten van pluimveevoeders. Jammer te het dat in het puimveevoeder- bedrjjf zoo ontzettend gebeunhaasd wordt. Van overheidswege is hiertegen weinig te doen en kan alleen worden tegengegaan of voorkomen, dat schadelijke producten vöor de samenstelling der voeders worden gebe zigd. Maar voldoende te dat niet De zuiver heid van een samengesteld voederartikel te nog geen waarborg dat het aan de in de praktjjk te stellen eischen voldoet. Het koopen van opfokvoeders en ochtend- voer te een vertrouwenskwestie en raden wjj de pluimveehouders in het belang van hunne dieren en in hun eigen belang aan de benoo- digde voedermiddelen te betrekken van de oude bekende en vertrouwde firma’s, wier practteche ervaring en gevestigde reputatie een waarborg zjjn voor goede kwaliteiten en doelmatige samenstelling. Niettegenstaande de meeste kippenhouders hun voeders kant en klaar koopen en de ken nis der grondstoffen en de voor het lichaam ge wenschte voedingsstoffen betrek keljjk overbodig is, willen we toch een en ander in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8