GERO óen waardevol geschenk KERK EN SCHOOL. PLECHTIGE BEGRAFENIS VAN MGR. H. M. F. HOLLMANN. Denfe pita Uit onze Oost Klein Allerlei. Staten Generaal. GEMÈNGD NIEUWS. :o: I van ERNSTIG AUTO-ONGELUK. 4 gewonden. Op het SehiHerplein te Duseeldorp is Maan dagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer Van Groningen uit Deventer, voor zaken op reis, reed met zyn auto in volle vaart tegen een tram. Een der inzittenden, een ongeveer 40-jarige dame, werd zwaar gekwetst en bewusteloos opgenomen. Gister ochtend was haar toestand iets beter. De beide andere inzittenden en de bestuur der van den auto werden ook ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. gisteren al »pe- 7-ilct en verdron- uur later opgehaald. v. d. Wiel, heeft bij de justitie een aan- J -1 V w -- daat voor den gemeenteraad Ten Hove, van hct gemeente-peegon^gj in verkiezingspamf letten. - van den Rijswykschen Weg te 's-Gravenhage heeft by de politie aangifte gedaan van diefstal van een norte- fetiille met f 900. R.K. WERKLIEDENVERBOND. Gistermorgen is in een der zalen van het Doelencomplex te Rotterdam de voorjaars- verbondsvergadering van het R, K. Werk liedenverbond in Nederland geopen'd. De voorzitter, do heer A. O. do Bruyn, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hy allereerst opmerkte, dat propagandisti sche overwegingen er toe hebben geleid de ze vergadering ook eens buiten Utrecht te houden. En een werkstad als Rotterdam trok ons aan. Het jaar 1926 is geweest een jaar werken en zwoegen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het Ver- bondsbestuur zal voorstellen de verhouding tot de politieke organisatie opnieuw en af zonderlijk onder het oog te zien. Het totale ledental van de aangesloten bonden steeg in ’26 van 106.968 tot 114.276, en het is nog steeds stijgende. Met de gedachte, welke onzen Pastoor in 1921, oven vóór de groote demonstratie ge houden werd, bezielde, mogen wij, nu wy langzamerhand staan aan den 'vooravond van den 17en Juli, dit openingswoord beslui ten: „Ontplooit 17 Juli de banieren, laat voort trekken de duizenden bij duizenden, met mu ziek en lied.” Na afloop van deze rede van den heer De Bruyn, die harteljjk werd toegejuicht, vroeg de heer Brouwer het woord om namens de commissie voor een vaandel van het R. K. Werkliedenverbond, te vertellen van het wer ken der commissie. De keuze viel op een groote vlag, welke Onderscheidingen, I Hier overhandigde H. M. do Koningin per soonlijk aan den heer A. F. Philips, directeur van de N.V. Philips’ Gloeilampen Fabrieken de. Eere-medaille in goud voor voortvarend heid en vernuft, verbonden aan de Huisorde van Oranje. Verder deelde H. M. de Koningin mede, dat zij den hoer J. J. Ntimans en Dr. R. van der Pol Jr. had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ondanks het middemachtelijk uur bevond zich nabij het laboratorium een groote me. nigte, die H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bij aankomst en vertrek har telyk toejuichte. De redevoeringen goed o ver gek omen. Uit West-Indië ontvingen wij hedennacht eenigo officieele telegrammen, meldende, dat zoowel de toespraak van H. M. de Koningin als die van H. K. H. Prinses Juliana uitste kend waren overgekomen en dat woord voor woord kon worden verstaan. ‘„NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS.” De vereeniging van uitgevers van dagbla den in Nederland ..Nederlandsche Dagblad pers". heeft Maandag te Amsterdam baar jaarijjksebe algemeene vergadering gehou« ■fen in een der zalen 'tan het gebouw der Vereeniging voor den Effectenhandel. De goed bezochte vergadering werd geleid door den voorzitter der vereeniging, den heer Chr. A. Vieweg. die in zijn openingsrede woorden van eerbiedige hulde wydde aan do nagedachtenis der in het afgeloopen vereeni- gingsjaar overleden leden, de heeren Henri C. Sythoff, F. H. M. van do Griendt on P. Oosterbaan, en aan die van wylen den direc- tenr-hoofdredacteur van het „Algemeen Han- del-ldwd^’, den heer Charles Boissevain. Do Jaarverslagen werd goedgekeurd. Tot leden Jier commissie, die de rekening over het loopende jaar zal nazien, werden aangewezen de heeren H. Diemcr, W. N. J. van Ditmar en IJ. G. van der Veen, en tot hun plaatsvervangers de heeren H. Mase- reenw. H. A. van Bottenburg en F. J. A. M. Wierdels. In de plaats van het aftredend bestuurslid den heer H. Kuypers (Maasbode) werd geko zen de heer A. van der Marck (lid der directie van ..De Tijd”). Tot lid en plaatsvervangend lid van het Scheidsgerecht worden opnieuw aangewezen de heeren J. C. Peereboom en A. v. d. Gies sen (Utr. Prov. en Sted. Dagbl.). De commissie uit de leden, die belast was met het onderzoek, hoe de dagblad-pers het best zal kunnen vertegenwoordigd zyn op de in 1928 te Keulen te houden „Internationale Pers-tentoonstelling”, bracht verslag uit om trent hetgeen zij voorloopig had gedaan. In verband daarmede werd besloten, der com. missie te verzoeken, haar werkzaamheden voort te zetten en te trachten, door samen werking met anderen, dio bij de Pers-tentoon stelling belang kunnen hebben, de noodig» fondsen bijeen te brengen om Nederland waar dig op de tentoonstelling te vertegenwoor digen. De vergadering machtigde het bestuui om, zooals zulks gewenscht zou blyken, uit de reserve-kas een gelimiteerd bedrag voor het tot stand komen eener expositie uit Ne derland ter beschikking der commissie te stellen. Des avonds vejeenigden zich een aantal leden aan een vriendschappelijken maaltijd in het „Hotel de l’Europe”. PRINSES JULIANA. Schilderij aangekocht. Prinses Juliana heeft op de voorjaarsten toonstelling van Arti et Amicitiae te Amster dam aangekocht het schilderij „Lenteweclde van den schilder E. R. D. Schaap. De Prin ses heeft het schilderij ter beschikking ge steld ais prjjs voor de te Amsterdam te hou den verloting ten bate van de Drentsche ve nen. went ontworpen door architect Hart Grocne- wegen. Nadat de vlag was onthuld, gaf de heer Brouwer een verklaring van de voorstelling. De hoofdgedachte van de vlag is: Terug tot Christus, d. w. z.: De vrede >an Christus in het Rijk van Christus, Pax Christi in Reg. no Christi. De aanbieding van deze vlag is een -beves tiging, een bezegeling van ons verbond, zoo antwoordde do voorzitter de Bruyn, een be vestiging op schitterende wyze. welke den dank verdient van het Verbondsbestuur. Hierna had de vlagwijding plaats, welke verricht werd door Pastoor J. G. van Schaik. Spontaan werd vervolgens het strydlied van Bernard Verhoeven aangeheven. De behandeling en vaststelling van het jaarverslag 1926 werden vervolgens aan de orde gesteld. Het verslag werd fn zyn geheel .goedge keurd. Eveneens het financieel jaarverslag. De periodiek aan de beurt van aftreding zijnde, de heer J. A. Schutte werd herko zen. De heeren H. Brouwer en A. van Rjjen, die eveneens dit jaar moeten aftreden, zijn door hunne resp. bonden opnieuw tot be stuurslid aangewezen. In de vacature, ont staan door de tusschentijdsche aftreding van den heer H. J. Moll werd door den Breda- schen Dioc. Bond benoemd de heer C. Nor- bart. Voor de vacature in de controle commissie zal de Limb. Dioc. Bond worden uitgenoo- digd een lid aan te wijzen. Vervolgens kwam in behandeling het jaar verslag van „Herwonnen Levenskracht” en van het Sanatorium „Berg en Bosch”. Bij de bespreking van do jaarverslagen van „Concordia” liet dë verbondsvoorzitter een waarschuwing hooren om niet al te licht vertrouwen te schenken aan verzekerings instellingen, welke het praedicaat ,,R. K.” voeren. Do ondervinding van den iaatsten tyd geeft aanleiding tot die waarschuwing. Hierna werd gepauzeerd. Te half drie heropende de heer A. C. de Bruyn de vergadering en gaf vervolgens het woord aan den heer Willem Nieuwenhuis, die eene inleiding hield over do „godsdien- sti^-zedelyko beteekenis van den arbeid”. Nadat de heer Hermans nog het woord had gevoerd over de bescherming van de nationale industrie, werd de vergadering tot heden verdaagd. Geve Hü daartoe zyn zegen”. De toespraak van Prinses Juliana. Na de rede van H. M. de Koningin hield Prinses Juliana, aangekondigd door den heei A- F. Philip», de volgende toespraak tot Ne derland sch West-Indië: „Het is een zoo bijzonder aardig denk beeld, dat ik vandag met U allen spreek en wel langs dezen nieuwen weg, waarvan de ontdekking immers van zoo groote beteekenis zal blyken te zyn. Zy het ook van uit de verte en voor U onzichtbaar, toch doet het mij op recht veel genoegen om thans met U In ver. binding te komen. Het was voor mjj reeds een bijzondere gewaarwording, dat ik eenigo weken geleden op mjjn eigen kamer kon ge nieten van hetzelfde schoone concert, dat ook an U door de Philips’ fabrieken zoo vriéndelijk werd aangeboden en nu door dit gesprek de groote afstand, die ons scheidt, op eenmaal schijnt te zijn weggevallen, zat ook voor My dit eerste persoonlijke contact met WesLlndië een onvergetelyke herinne. ring blyven. Het belangrijk bericht van enkele dagen geleden, dat de heer dr. Ir. de Groot to Bandoeng er in geslaagd was van uit Java een gesprek met Nederland te voeren, schijnt met toepassing van deze methode ook de mo gelijkheid tot het voeren van geregelde ge sprekken ook tusschen de Weet en Nederland naderbij te brengen. Ik behoef U wel niet te zeggen hoe zeer ik my er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tusschen U en ons nauwer zullen kunnen worden toegehaald. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om naast de dankbetuiging, die ik reeds aan den Gouverneur van Suriname en Curasao heb gericht voor de mij aangeboden gelukwen- schen, nogmaals uiting te geven aan mjjn hartelyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en medeleven, waarmede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd verrasj en voor de wijze, waarop ook bij U die dag werd herdacht. Hoewel ik nog nimmer onze West heb aan schouwd, voel ik my toch gelukkig tegenover dat gedeelte van ons Ryk niet meer geheel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd van de staats instellingen en verhoudingen in de verschil lende deelen van ons gebied in Amerika en van de vraagstukken, die de ontwikkeling daarvan beheerschen. Natuurlijk hoop ik mij zooveel mogelyk op de hoogte te blyven stel len van al hetgeen met de welvaart en den vooruitgang van West-Idnië samenhangt. Met myn ouders bezocht ik veertien dagen geleden het Zeemanshuis te Amsterdam, al waar wy veel West-Indische zeelieden ont moetten en één hunner ons zeer warm toe sprak. Wy waren zeer getroffen door de ge voelens die daaruit bleken. Ik moge eindigen met den wensch, dat nn deze mooie nieuwe communicatie my het groote voorrecht schonk heden met U in aan- raking te komen, zij ons in staat moge stellen elkander nadfer.te treden op elk gebied des levens, waar dit noodig en mogelyk mocht zyn en dienstbaar zy aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoelens, die zoovelen aan deze en aan gene zjjde der zeeën samen verbinden. Ik heb gezegd.” Nadat Prinses Juliana haar toespraak be ëindigd had, begaf het gezelschap zich naar 'de bibliotheek van het laboratorium. Om te voldoen aan het verzoek van do bewoners der streek een laatste groet te mogen brengen by de lijk sponde, had de communauteit van St. Agatha reeds Zondag middag het stoffelijk overschot van mgr. Hollmann met liturgische plechtigheid naar de kerk gedragen en het daar in het kBbr voor het altaar opgebaard. Gehuld in het wit habijt der Orde van bet H. Kruis, getooid met paarse monseigneure- kap en bonnet, het gouden prelaatakruia op de borst, den priesterkelk in de gevouwen handen lag de vereerde prelaat in het doods- schrjjn van zwaar eikenhout. Enkele kaar sen brandden by de baar, waar omheen de menigte eerbiedig een rondgang maakte, ter wijl enkele leden van het convent in bet koorgestoelte zaten te bidden. Na deze stille hulue aan den overledene gebracht, had gistermorgen de plechtige uit vaart en begrafenis plaat». In de vroegte droegen de priesters van het convent het H. Misoffer op voor de zielerust van hun Ma gister Generaal. Qm 9 uur ving de solemneele Requi-im- di^st aan. De kloosterkerk was volge- streomd. Apsis en hoogaltaar waren te rouw gehuld. In hr, priesterkoor rond de baar, gedekt met stola en mijter, waren de leden van het convent te St. Agatha gezet» met de veregenwoordigers van de onder scheiden statie» der Kmisheeren. Verder waren aanwezig de Hoogeerw. Pa ter Wouters Provinciaal der Patere Redemp toristen; de Zeereerw. Pater Prior Jurrius als afgevaardigde van den Hoogeerw. Pater Provinciaal de Dominicanen te Huissen, Pater Gardiaan van het Franciscanenklooster te Venray ale afgevaardigde van den Hoog eerw. Pater Provinciaal der Franciscanen; de Zeereerw. Pater Ondersteyn als afge vaardigde van ’t Aoogwaardigst Heer Pre laat van Beme te Heeswijk; twee afgevaar digden van de Paters Passionisten te Mook en burgemeester Remmen van Oeffelt. De burgerlijke overheid waa vertegm- woordigd door den burgemeester van Cuyck, •waartoe ook St. Agatha behoor.', den heer J. van de Mortel. Verder waren nog tal van notabelen op te merken. De solemneele Heilige Dienst begon met het zingen van officie voor de overledenen de Motten en Lauden. Na den beurtzang van Metten en lauden werd de H. Mis met solemneele plechtigheid opgedragen door den hoogeerw. heer A. Huvenaars, 'definitor der Orde van het. H. Kruis, prior van het klooster te Masejjck (België), als celebrant met assistentie van «e definitoren den hoogeerw. beer A. van Dor ren, novicenmeester in het klooster te Si. Agatha, als diaken, en den hoogeerw. heer dr. P. Rutten, prior van het klooster te 8t. Agatha, als subd’aken. Theologanten ver- vulden de overige functies, tei w ijl het koo. der fraters op stichtende wyze het Gregrri- aansche Requiem zong. Toen het H. Officie ten einde wan, hield een der oudste priesters der orde, een groot vriend en vereenier van den overleden gene raai, een bekend kanselredenaar tevens, de hoogeerwaarde heer L. Honhon, oud-prior van Dieet, de lijkrede. Nadat de lijkrede was gehouden werd de absoute gegeven en stelde do rouwstoet zier op om het stoffelijk overschot van mgr. Holl mann grafwaarts te geleiden. De fraters van het klooster droegen de lijkbaar, waarachter de familieleden van mgr. Hollmann volgden met de leden au Eerewacht van het H. Sacrament, de school kinderen en belangstellenden. °ok de ker- kelijke fanfare St. Agatha was in dem atoM en deed treurmuziek hooren by dien tocht naar het kerkhof. Bij het graf gekomen schaarden de deel nemers aan de liikstatie zich daaromheen te broeden kring. Het graf werd gezegend onder de gebeden der priesters stoffeliik overschot aan den echoot der aar de toevertrouwd om er te rusten in vrede. Requieecat in pace baden de stemmen en men ging heen met de blijvende herinnering een groot en edel priester. R. K. UNIVERSITEIT. Ter wele'renheid van den derden Dlës Nar tal'.i vul de R- K. Univeraiteit te Nijmegen, werd gisteren in de St. Augustinuskerk een plechtige H. Mis opgedragen door den zeer eerw. zeergei. heer prof. dr. F. A. M. Welie, geassisteerd door de prieeter-studenten B- F. E. van Wehe ate «a- ken en C. J. M. J. van Beek ate sub-dter ken. Het priesterkoor van het Piue eonrtcz zong, onder leiding van den weleerw. he« J. van Roesum, de liturgische gezangen- DQ vrêleerw. heer Vogel zorgde voor or8*' begeleiding. Vele professoren en studente» woonden de plechtigheid bjj. Gistermiddag om half dne sprak de Ree- tor-Magnificus, prof. dr. W. Mulder S. J„ een Diësrede uit In de aula van het St. Cam- sluscollege. de Phinpjf Harmonie het „Wilhel mus", hetgeen, daar de zender reeds was in- gcsteW, voor do luisteraars in West-Indië de komst van H. M. de Koningin aankon- digde. H. M. de Koningin richtte zich vervolgens in de volgende woorden tot Nederlandsch West Indiër „Suriname en Curayao. Het is my een groote vreugde, dat Neder- landech vernuft met het doorzettingsvermo gen, waarom ons volk van ouds bekend is, op zoo schitterende wyze de laatste moeilijk heden heeft overwonnen en voor de men- schelyko stem de afstanden heeft doen weg vallen, die de doelen van myn Ryk scheiden. Ik grijp de.ze gelegenheid gaarne aan aller eerst om Mijn dank uit te spreken voor de talrijke blijken van liefde en aanhankelijk heid ten aanzien van Mij en Myn Huis, wel ke Mij uit Uw midden bij menige gebeurte nis van byzonderen aard hebben bereikt. De telkens daarbij tot uiting gekomen harteljjke gevoelens hebben Mij steeds diep getroffen en erkentelijk gestemd. Ik koester het ver trouwen, dat de banden, die Suriname en Curasao aan bet Moederland hechten en die den stempel van eeuwen dragen in gemeen schappelijk streven immer meer zullen wor den versterkt en verinnigd. Het ook by U levende besef, dat. Neder land en de overzeesche gewesten in Amerika in liefde en leed, in streven en cultuur één moeten zyn en blyven, moge steeds dieper wortel schieten cn tot voller ontwikkeling geraken. Mjjn beide vertegenwoordigers in West- Indië, Gij, die getoond hebt Uw beste krach ten aan Uw gewesten te willen geven, mogo het U en Uwe medewerkers bjj het vervullen van Uw moeilijke taak tot steun zjjn Mijn persoonlijke verzekering te vernemen, dat Ik Uw streven met warme belangsteling volg. Ik wensch U, ingezetenen van Suriname, toe, dat, ondervonden tegenslagen ten spijt, reeds in het nabije verschiet mogo liggen een ^wederopleving in nieuwe vormen van de welvaart van weleer tot heil inzonderheid ^an de samenleving in door de natuur* met kwistige hand bedeelde gewest. Ik houd Mij overtuigd, dat tenslotte ook hier de zon uit de wolken van het heden te voorschijn zal treden en roep allen op om door eendrach tige samenwerking op elk gebied ook uwer zijds die toekomst te helpen voorbereiden. Met U, ingezetenen van Curacao, verheug Ik Mij in den toenemenden bloei van Uw gewest. Mijn hoop ie, dat daaruit voor U allen, zoowel van de beneden-windsche als v»n de boven-windsche eilanden, blijvende zegenrjjke gevolgen kunnen voortkomen. Met trots zie ik Willemstad een vooraan staande plaats innemen in de ry der groote wereldhavens en die hoe langer hoe meer bevestigen. Nieuwe tyden brengen nieuwe eischen, nieuwe tyden brengen ook vroeger niet gedroomde middelen. Maar van alle eeuwen blyft, dat die zich geheel geven aan een zware taak in zyn overgave daaraan be loond wordt met den moed om opgewekt te volharden. Het volbrengen ligt in God’s hand. VONNISSEN. Terzake moord. Dc Landraad te Menes heeft terzake van den moord op den opzichter van de staats- spoorwegen Benjamins, tijdens do commu nistische relletjes in het Bantamsche in de eerste helft van November 1926, twee inlan ders tot do doodstraf en één tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. DE ONDEROFFICIERSVEREENIGING ONS ALLER BELANG. Overtreding van de krijgstycht. Het hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeniging Ons aller Belang en de schrijver van een herdenkingsartikel, dat in het orgaan verschenen is ter gelegenheid van het on langs gevierde vercenigingsjubileum, zyn ter verantwoording geroepen, daar het artikel uitingen bevatte, die in strijd zijn met de krijgstucht. VERDUISTERING. Candidaat-notarh veroordeeld. De candidaat-notaris H. W. R., die 23000 hoeft rduisterd uit een nalatenschap is rer- oordeeld t >t één jaar cn zes maanden gevan genisstraf Te Arceu hebben rijksambtenareu op een Duitschen smokkelaar geschoten. De Duitscher werd aan een been gewond en is ter verpleging naar het R-K. Gasthuis te Venlo overgebracht. Er is geen levensge vaar. Bij sluis 1 bij Den Bosch is de sto’;or J. van Osch, werkzaam aan een heimachine, te water geraakt en verdroaken. Te Olst is ingebroken in te woning vu den bejaarden landbouwer G. Trtmpert, waarschijnlijk terwijl deze njg thuis was, doch hy heeft geen inbrekers bemerkt. Er ia een bedrag van f 2600 gesVeu. Te Assen ia in arrest gesteld J. J., ver zekeringsagent te Wolvega, die er van ver dacht wordt zich te Frederiksqord te heb ben schuldig gemaakt aan oplichting. J. verzekerde auto’s en zou de ontvangen pre mies niet aan zijn maatschappij hebben afge dragen. Te Leuvenheim, bjj Brammen ie een 8-jarig doof meisje onder een auto geraakt. Het kind was ^ogenblikkelijk dood. Op den Schipluidschen weg nabjj de Delftsche groentenveiling is de 28-jarige dochter van den landbouwer Van Dyk d*M»r een motorfiets aangereden en ernstig ver wond. In bewusteloozeu toestand werd zy opgenomen. Toen W. H. v. d. L. uit Delft een auto bus op den Delftweg bjj de Hoorbrug voor- bjj wilde rijden, kwam hü met zjjn fiets vlak voor de bus te vallen. Met gebroken ribben werd hjj opgenomen. Op de Missletentoonstelling te Nijme gen is tijdens de groote drukte een kost baar boeddabeeldje ter waarde van eenige honderden guldens gestolen. De politie ver zoekt opsporing. G. te Delft kreeg niet minder dan dne NAAR POLEN. Zondag j. L vertrok de Hoogeerw. l’z?-r dr. Vitus, Provinciaal der Capucynen, uet Pater Crescentius, voor eenige weken naar Polen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Na de regeling van werkzaamheden wordt een aantal kleine ontwerpen z. st. aangeno men, waarna aan de orde is het ontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbeids overeenkomst. De heer VERAART bespreekt de ontwik keling van de collectieve arbeidsovereen komst in het algemeen. Spr. keurt het aanhangige ontwerp af, om dat het niet voorziet in de behoeften van de praktyk en omdat de collectieve arbeids overeenkomst Consolideert lu verkeerde richting, n.l. op de basis van het civiele recht. De heer KNOTTENBELT vraagt, welk stel sel de minister gevolgd heeft. Spr. acht hier stelselloosheid aanwezig, en wyst er op, dat de regeering op sommige punten te ver in de richting van het publieke recht geraakt is, en dat de bepaling van gelijkheid der par tyen ontbreekt. De heer STENHUIS betoogt het nut van de collectieve arbeidsover"enkomst, die wel iswaar de conflicten vergroot en van langer duur maakt, maar z.I. verre te vekiezen is boven contactloosheid, die guerillaoorlogen moerelijk maakt. De heer KERSTEN acht één der bezwaren van het ontwerp het scherper worden van den dwang voor den arbeider om zich te organiseeren. De heer OUD mist in dit ontwerp juist dat gene, wat er in behoort. Het bedrijfsleven moet zich ontwikkelen in dier voege, dat partijen zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, haar verhoudingen zelf te regelen. Het collectief contract kan 'daarbQ een groote rol spelen. Daarom is het te be treuren, dat de regeering de bindendvekla- ring niet onde de oogen wil zien. De hee SANNES maakt eenige opmerkin gen over de rechtspraak. Hij meent, dat bjj een eollee'’ f contract een permanent scheids gerecht de beste waarborg is voor zuivere rechtspraak. Hét instituut der arbitrage, dat zich ont wikkeld heeft, dient een wetteljjke basis te verkrijgen, doch zoolang dit niet geschiedt, dient de rechtspraak zoodanig te worlen herzien, dat zy de vergelijking met arbitra ge kan doorstaan. Daarbij zou dan voor het eerst gebruik gemaakt kunnen worden van de bevoegdheid, geschonken in art. 156 der Grondwet om niet tot de rechterlijke macht behoorende personen toe te laten tot deze rechtspraak. Spr. dient een motie in, waar in de Kamer de wensclieljjkheid uitspreokt, dat de Minister met een desbetreffend ont werp komt. De heer KORTENHORST ontkent, dat er sprake zou zyn van evolutie naar de publiek rechte! jjke .bedrijfsorganisatie. Dit ontwerp beweegt zich in de richting, die de practyk aangeeft. Wat de bindendverklaring betreft, spr. is daarvan een voorstander. De heer HEEMSKERK wyst er op, dat bet standpunt van den heer Kersten al te indi vidualistisch is en tegenhoudt een verzoe ning tusschen de verschillende klassen, door Overeenkomst en samenwerking. De heer KRIJGER is voorstander van dit ontwerp. Aan de C.A.O. ligt de Christelyke maatschappijleer ten grondslag, die niet de gelijkheid predikt, maar wol de saamhoorlg- heid en de waarde van den arbeider erkent. De heer L. DE VISSER acht de meening, dat de collectieve arbeidsovereenkomst vredo In de maatschappij zal waarborgen, een illu sie. Wat nu dit ontwerp betreft, het voldoet geen enkele party en ook niet aan gevoelde behoeften. Spr. gevoelt er dus niets voor zijn item aan het ontwerp te geven. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. ZWAAR WEER IN ZUID LIMBURG. Vele beken buiten haar oever» getreden. Een buitengewoon hevig onweer, ge paard met zwaren regenval, heeft gister nacht over een “’oei van Zuid-Limburg ge woed. Door den neerstortenden regen zjjn vele beken buiten haar oeveri getreden. In verschillende straten werden de grond en steen door het water losgeepoeld. ONVOORZICHTIG. Een gewonde. Gisterochtend omstreeks negen uur wer den te ’s-Gravenhage <ie politie en de ge meentelijke geneeskundige dienst gealarmeerd voor een explosie, welke plaats gehad zou hebben in de wasscherjj-fabtiek der firma R. aan den Loosduinschen weg. Een ter plaatse ingesteld ondezroek wee» uit, dat men hier niet met een explosie te doen had. maar dat toch groote ongelukken hadden kunnen gebeuren. De oven in de wasscherij wordt met heete lucht verwarmd. Met een handle wordt de luchttoevoer door den stoker geregeld. De stoker moet de luchtventilatieklep sluiten, alvorens hij de deur van den vuurhaard opent. Verzuimt hij dit, dan slaan door den grooten trek vlammen naat buiten. Indien liy de handle tevoren omdraait is dit onmo gelijk. De stoker was reeds eenige malen door den directeur der wasschery en door den hoofdmachinist gewaarschuwd, dat hjj ver gat de handle om te draaien. Ook gister ochtend, toen hij kolen op het vuur wilde doen, sloot hjj den luchttoevoer niet af, maar opende dadelijk den oven. Terwyl hjj zich omdraaide, sloegen de vlammen naar buiten en tastten de stoker in den rug aan. In een oogenblik stond de man, de 50-jarige G. d. B. in lichtelaaie. De hoofdmachinist, die in de nabijheid was en het ongeluk zal gebeu ren, snelde dadelijk toe met een deken, waarin hij den stoker wikkelde en bluschto op deze wyze de vlammen. De stoker was over het geheele lichaam deerlijk verbrand en «noest naar het ziekenhuis vervoerd wor den. Hij gaf later zelf toe, dat het ongeluk ge heel aan zijn eigen onvoorzichtigheid te wjj- ten is. bekeuringen tegelyk^R.T. voor het rijden ron der bel, tonder belastingplaatje en het op geven van een valschen na am. Het vëfjarig zoontje van den arbeider Van der Heijde. uit Wil», Js gisteren al spe lende in den Dommel geraaxt en verdron ken. He lijkje werd een uur later opgehaald. De burgemeester van Vosmeer, de heer v. d. Wiel, heeft bij de justitie een aar. klacht ingediend tegen den arbeiders-candi- daat voor den gemeenteraad Ten Hove, we gens beleediging De firma M.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2