DE KATHOLIEKE illustratie EEN R.GC5 ZONDER DGDRNEN; KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VEETEELT Pr. H- ex RADIO. DONDERDAG 16 JUNI. Hilversum, 1050 M. Offlcleele Mededeellnao AUNST EN KENNIS. RECHTZAKEN. FINANCIEELE RUBRIEK. I 1 en feer plausibele :o: Congr. Katb. Garde P. do om ad ont- a flossing kwamen Mi- van middenstand uit 1013 Oct. Heeren Middenstand uit Delft O 7_ moedige misbruiker van hot Vrye woord tot i 10 boete of 10 dagen werd veroordeeld. Voor mannen in het Bisschoppelijk Retraiten- huis „Sint Clemens” te Noordwykerbout. 25 Juli. St. Joseph-Gezellen, Amsterdam IV. P. Redemptorist. iii^^—x PLANTENZIEKTENLEER. Vragen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer M. van Stjjgeren te Heiloo. Wat betreft Kennemerland en Lan- gendyk. Voor De Streek, De Bangert en Den Deem ster wende men zich tot den heer K. van Keulen te Hoorn. VERSLAG VAN DE VERGADERING DER COMMISSIE VAN CORRESPONDEN TEN VAN DEN PLANTENZIEK- TENKUNDIGEN DIENST VOOR DE STREEK. (Vervolg). Bestrijdingsmiddelen tegen meeldauw: De heer Kamper brengt dit punt ter spra ke. Spreker beveelt aan Bordeauxsche pap, maar wil vooral de planten droog houden. Om die te doen kleven voegt hy er gele zeep aan toe. De heer Burger voelt meer voor het ge bruik van tarwebloem Me kleefmiddel. Hy maakt het 24 uur van tevoren klaar. Meeldauw uien: De heer Ham vindt, dat Bordeauxsche pap niet helpt tegen meeldauw in de uien maar hij had de ziekte reeds in zyn baan toen hij spoot. De heer Burger zegt, dat men de ziekte voor moet wezen. De heer Bot wyst op het gebruik dat men moet maken van den wind by het sproeien. De heer Burger vraagt, of de ziekte ook met het zaad mee kan gaan. Hierop wordt door den Voorzitter mede- houdcn om te controlceren of zijn rijwiel wel ’n helastingmerk droeg. De oude baas, die al bly is als hy goed én wel in het zadel zit, was over dit oponthoud al zeer slecht tc spre ken en begon zoo tegen de controleurs uit te varen, dat procesverbaal wegens belee- diging werd opgemaakt en papa Pruttclman heden tot f,15 boete of 15 dagen werd ver oordeeld.^. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmttziek door het Trianon Salon Trio. 3.304.30 Uur tje voor Wees- en Ziekenhuizen door Mevr. A. Tartaud-Klein. 5.157.15 Vooravondoon- cert. Egbert Veen. 7.157.45 Engelsche les voor door en voor onze /Mevr. Antoinette van Dük; een Kinderkoor!o. 1. v. den heer Toon de Hoogh; het Stafinuziekcorps der ■‘Kon. Ned. Marine tê Den Helder. Kapelmees ter A. J. Leistikow. Acht glazen. „Alle hens''. Inleiding. Door den Schout bij Nacht L. J. Quant, commandant der Marine te Willems oord. Voorts spreekt de heer beytel Cannenburg nog eer onze Marine. Tot slofegroi taptoe door tamboers eWpi van de staf muziek. 10.00 dio-tooneel. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeens kermis dat in het Gemeenteblad tan .Alkmaar, nr. 1060, is op genomen het besluit van den Raad dier ge meente van 22 Maart 1927, waarby is vast gesteld ccne Verordening tot wyziging der Verordening op het heffen van opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting. Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter secretarie ter lezing gelegd, waar zij tevens togen l»e- taling der kosten in afdruk is verkrijgbaar gesteld. ADVERTEEREN IN DE KATH ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD I 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZERS vraagt tarieven aan bij "werfkracht” INSTITUUT VOOR COMMERCIEEL» PROPAGANDA MAURITSKADE 39. 'S GRAVENHAG6 e. a. P. Redemptorist. 17—20 Oct. Studenten St. Willibr. Coll., Katwyk. P. Jezuiët. 2225 Oct. Gehuwden en ongehuwden v. d. gewonen stand P. Carmeliet. 28—31 Oct. Studenten St- Ignatius Coll., Amsterdam. P. Jezuiët. 58 Nov. R. K. Post-, Telef.-, Telegr.-Per- soneel e. a. P. Capucijn. 1013 Nov. Westlandsche Patronaten. P. Augustyn. 15—18 Nov. Gehuwden en ongehuwden v. d. gewonen stand. Pr. H Hart. 2124 Nov. Heeren uit den Middenstand. P. Franciscaan. 2629 Nov. Ongehuwde St. Josephs-Ge- zcllen e. a. P. Carmeliet. 14 Dec. Patronaatsleden. P. Dominicaan. 69 Dec. Gehuwden van den gewonen stand. P Jezuiët. 12—15 Dec. Ongehuwden uit Hillegom. P. Augustyn. 1720 Dec. Gehuwd *n en ongehuwden uit Noordwijktrbout. P. H H. Harten. 23 26 Dec. Ongehuwde St. Jos. Gezellen uit Leiden e. a. Pr. H. Hark. nog veel moer dan schimmelziekten. De heer Roosje wyst op het geval, dat Lombokkers en zclfdekker» op hetzelfde veld sterk aangetast-werden. Bij de stippelMreepziekte der aardappelen wijst de heer Kamper er op, dat het vroeg verwijderen der zieke planten een voornaam ding is. Spreker vraagt, of buurplanten ook ver wijderd moeten worden. MARIE SLOOT t Melati van Java overleden Te Noordwyk, waar ze haar vacantie door bracht, is Maandagavond, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overle den de bekende schryfster Marie Sloot (pseu. doniemen Melati van Java en Mathilde). Als Melati van Java heeft zij by Roomsch en on-Roomsch een verovering gemaakt, waarop weinige auteurs kunnen bogen. Als „Mathilde” kenden haar vooral de lezers van de „Katholieke Illustratie”. S. II. H. Waard. Honger beroep zaak, ver oordeling wet op de openbare middelen vau vervoer, ontslagen in rechtsvervolging. Jau de W., Egtnond aan den Hoef. Hooger be roep vonnis wapenwet, f8 boete of 4 dagen in< t teruggave vau gew eer en patronen. Jan S. N. en Z. Schermer, Hooger beroep, over treding reglement op Je binnen visschery. Vrijgesproken. Geen nieuwe zaken ter behandeling. ROOSTER DER RETRAITES’. Voor vrouwen in het Bisschoppelijk Retrai- tenhuis „Do Thabor” te Rotterdam. 2023 Juni Gehuwde dames gegoeden stand Euch. retraite. P. Augustyn. t 2730 Juni Gehuwde dames St. Rita-Club, Amsterdam. P. Capucyn. 4—7 Juli.^leh- led d. H. Fam. Par. H. Ma ria Magd., Amsterdam. P. Franciscaan. 1114 Juli. Meisjes der Maria Congr. Par. v. d. H. Rozenkr. en van het H. Hart. Amster dam. 1’. H.H. Harten. 1720 Juli. Jonge da mes Congteg. Par. H. Ther., den Haag. P. Franciscaan. 2427 Juli. Ongeh. Congr. Par»-H. Dom., Amsterdam. P. Dominicaan. 2831 Juli. Ongeh. led. der. Kath. Garde, den Haag. P. Carmeliet l*-4 Aug. Leden der 3e Orde van St. Do- minicus. P. Dominicaan. 710 Aug. Ongeh. leden Maria Par. H. Maria Magd„ Amsterdam. 1013 Aug. Dames Onderwijzeressen. P. Jezuiët. 16—19 Aug. Patronaatsmeisj es uit Haar lem. 22—25 Aug. Jonge dames Euch. retraite. P. Augustyn. 2730 Aug. Patr. meisjes Par. 0. L. Vr. Onb Ontv. den Haag. P. Jezuiët. 6-5 Sept. Meisjes Congregatie uit Bloc- mendaal. P. Augustyn. 1215 Sept. Geh leden der Aartsbroeder schap der H. Fam. Par. II H. Engelbew. den Haag. P. Capucyn. 9—22 Sept. Geh. leden der den Haag. P. Capucyn. 2528 Sept. Jonge dames. P. Carmeliet. 28 Sept, tot 1 Oct. Meisjes. P. Redempto rist. 36 Oct. Meisjes uit Aalsmeer en andere deelneemsters. P. Capucijn. 16—19 Oct. Meisjes. P. H. H. Harten. 2427 Oct- Gehuwden Euch. retraite. Augustijn. 2—5 Nov. Duitsche retraite voor Duitsche meisjes. 710 Nov. Gehuwde dames. P. Capucijn. 1417 Nov. Jonge dames. P. Redempto rist. 2124 Nov. Gehuwden. P. Dominicaan. 27—30 Nov. Meisjes. P. Carmeliet. 30 Nov. tot 3 Dec. Zelatricen vau Kruispenning. P. Passïbnist. 69 Dec. Op*n voor eventueel aan te vra gen retraite. 1114 Dec. Jonge dames deftigen stand. P. Jezuiët. 19—22 Dec. Meisjes. P. Franciscaan. 27—30 Dec. Jonge dames. P. Jezuiët. 25 Jan. Meisjes. Om gijn opvoeding verder te voltooien. De mislukte wereldreiziger uit Akersloot die met 'n lapje van 1(H) piek en 'n fiets van den boer het hazenpad koos, werd nu nog eens voorgeleid om zijn zaak verder te hoo- ren behandelen. Mr. Krabbe was uitverkoren, dit strafproces verder af te wikkelen. Besloten werd het avontuurlijke jong- inensch tot een zoodanige straf tc veroordee- len, dat hij direct in vrijheid kon worden ge steld. Veel voordeel had hy echter niet van deze regeling, d tar de directeur van het K. O. G. „Avereest” met open armen gereed stond om hem weer in ontvangst te nemen. *n Prijs beneden alle concur rentie. Een gezond uitziend, zwaar gebrild sie raad van den Beverwijker koopmansland was zeer verbolgen op een reiziger, die hem on verwacht en met medeneming van een trein abonnement in den steek had gelaten, vooi een andere firma te gaan werkpn. Toen hij nu den deserteur in Enkhuizen op 27 April ontmoette.' waren de rapen direct gaar cn sommeerde hij. Onder aandikking van zijn sommatie van eenige onvriendelijke kwalificaties, belang hebbend tot teruggave van het abonnement. Dit had dan ook plaats, doch de wijze waar op die opvordering was geschied, viel niet in den smaak van den reiziger. Een klacht ter zake beleediging volgde, meneer uit Beverwijk stond beden terecht, doch werd ■in aanmerking genomen de omstandigheden, slechts tot f7 boete of 7 dagen veroordeeld. Een glad verkeerd aanwendsel. Een ingezetene uit Anna Paulowna, wiens handjes bijzonder los aan zijn lijf schijnen te zitten en die dan ook als erkend pro fessional op knokgebled reeds eenige malen werd veroordeeld, had zich nu ook weer te Verantwoorden wegens mishandeling van een dorpsgenoot, dien hy zonder noemenswaar- dige aanleiding" in het gelaat had gemept.. Op grond van zijn minder gunstige repu tatie werd de vechtersbaas tot 14 dagen gevtyigeuisstraf vroordi ehl. Niet de manier om tot een vergelijk te komen. Een binnenschipper uit Zui|Jscb;irwon<l<j kre< -g kwpstie over betaling der sluisgelden met den sluiswachter bij de Zes wielen onder Oudorp. Gedurende het tamelijk heftig debat over deze aangelegenheid was de scfiipper zoo onwellevend den eerzamen Sluisyicest :r Echcldwoordeji toe te voegen. Hij beschouwt deze toevoegingen als 'n 812 Juli. St. Josephs-Ambachtsleerlin- gen, den Haag. P. Franciscaan. 16—19 Juli. H. Familie Par. II. Maria Magd., Amsterdam. P. v. h. Gez. v. Maria. 2124 Juli Retraite-club St. Jau, Haar lem. P. Dominicaan. 2629 Juli. Weesjongens uit Den Haag. P. Capucijn. 14 Aug. Heeren Onderwijzers. Hart. 69 Aug. St. Rita Club, Amsterdam. P. Capucyn. 1316 Aug. R. K. Volksbond, afd. Delft. P. Redemptorist. 20—23 Aug. Studieclub „Dr. Nuyens”, Den Haag. 1’. H.H. Harten. 2730 Aug. Gehuwden en ongehuwden v. d. gewonen stand. P. Augustijn. 3 6 Sept. R. K olksboud, afd. Haar lem. P. Franciscaan. 811 Sept. Sept. Gehuwden en ong<;huw- deiï v. d. gewonen stand. P. Carmeliet. 13—16 Sopt. R. K. Politiebond „St. chael”. P. H. H. Harten. 1922 Sept. Heeren Haarlem e. a. P. Jezuiët- 2427 Sept. Recruten. P. Jezuiët. 1—4-Oct. Retraite-Club St. Gerardus Ma- jella., Gouda. P. Dominicaan. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 13 Juni. Blijft dat goo? Onze politierechter maakt een studiereis in Amerika cn wordt vervangen door mr. Lcdoboer, die vandaag de ellenlange zaken- rol schneidig en met kennis van zaken, wist af te werken. In -do eerste plaats moest hij zijn aandacht bepalen by een zaakje contra zekeren heer Jan F., dat al meer dan 3 maal op het pro gramma voorkwam, doch waarvoor de heer Jan F. nooit eenige belangstelling had ge toond. Ook heden was verdachte noch getui ge present en werd nu dit proces weer aan gehouden tot 12 Juli e. k. De oude heer was kwaad. Een 62-jarige slecht van been zynde land bouwer te Andyk was door een rijksvehl- wachter en een belastingambtenaar aange- aangevraagdfc bedrag belooft minstens liet tienvoudige van het in 1926 bqlegde kapitaal. De finantieele uitkomsten laten toe, dat een grootcr bedrag (f 19.340.47) aan de w is kundige reserve kan worden toegevoegd, waardoor oen begin kan gemaakt wor.len aar. de invoering der zuiver netto-methode voot de berekening der wiskundig* rwe'rves. I>e administratie-reserve wordt verhoogd mot f 11.000 en voor verlies op nog te ont vangen administratieloon wordt gereserveerd f 3000. Na afschrijving van enkele benooligde bc dragen blyft een winstsaldo over, groot f 7.806.53 K, welk bedrag toelaat een uitkee ring van f 30 per aandeel en f 33.70 per Op ricliltTsbewys. Het winstaandeel dor spaarkassen bedraag» f 1.123.50K. De winst- en verliesrekening, sluitende op een bedrag, groot f 307.793.47 alsmede de balans op 31 December 1926, sluitende op een eindbedrag, groot f 2.152.665.63,' zyn door den accountant gecontroleerd en in orde bevonden. De vooruitzichten voor 1927 zyn eveneens v/y gunstig. Alkmaar, 13 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. W. Voor een kort woord over groote taptoe door lypers met medew. Persber. 9.30 Ra- „Licht en schaduw”, radiospel. E. de Blauw, Reggie. Lena Kley, Delia. „Hulp in de huishouding”, blyspel in 1 acte, Ed. de Blauw, Benjamin Pennigras. Lena Kley, Lady Eva. B. v. Olfen Jr., Jack. Daventry, 1600 11.20 O. Bor's Lyric Theatre-orkest en so listen, sopraau, bariton- viool. De Mayfair Glee Singers. 1.20—2.20 Grainofoouinuziek. 2.45 Voorlezing. 2.50 Lezing: How things grow. 3 20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On dictionaries. 4.20 Da- ventry kwartet en M. Loake, sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Land bouw praatje. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tyds., weerb., nieuws. 7.05 Voor pad vindster». 7.20 Lezing; The festival of Youth. 7.35 De tona- tes van Beethoven. Pianomuziek. 7.45 Le zing: Victorian poetry. 8.05 Harpconcert. Daarna Tunbridge. Wells programma. De band van H. M 13-18 Hussars. C. A. V. po>l- frey, contra alt. L. Hapwortb. bariton. 9.20 Weerb., nieuws. 9.55 De „Farce”-concert party. Samenspraak. H. Gordon, viool. R. Le ver. komiek. 10.2512.20 Dansmuziek. Parijs, „lladio Paris”, 1750 tl. 10.50-11.20 Concert. 12.50-2.10 Orkest- concert. 5.Ö55.Ö5 Klassiek uurtje. 9.05— 10.50 Couc««k*-De negermuziek, de jazz, haar Oorsprong en evolutie. Lanqenberq, 46!) M. 9.20— 10.21) Kathol. Morgehfeest. 10.20 Berliner Orchesterschyle. 1.20- 2.50 Vocaal concert, sopraan* bas, piaRo. 5.50—6 50 Or- ki -tconeert. 6.50 - 7 50 Vroolijke gedichten. 8.20 Orkestconeert, 220 musici. Daarna tJt 12.20 Dansmuziek. Köniqswusterhausen, 1250 M. 10.201 20 ('oncert. Orchesterschulc Char lottenburg. 3.207.40 Li'zingen en lessor). 7.50 Feestconcert v. h. „Deutsche Musiker- verhand". 10.20 Concert. Daarna tut 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 10.20— 12.20 Muziekfi-est. 12 50—2.20’Or- kestconceiL 2253.10 Kamermuziek. 4.35 Concert voor harp en fluit. 5.20 Orkeetcon- cert. 6 207.20 Orkestconccrt. 7.5011.10 oncert door een orkest vau 250 musici. Daarna dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.206.20 Kindermatince. 6.20-6.50 Vlaamsehe les. 8.20 Ork estconeert. 9.30 ..Ro binson”, 1-acter van Cantillun. 16.0010.50 Jlansmuziek. Een boerenknokpartijtje. Een 24-jarige agrarierszoon uit het lom merrijke Harcnkarspel, bruin gebrand als 'n olienootje, had zich in den nacht van 19 April verdienstelijk gemaakt door 'n ander plattelandszoon op zijn kcrs.cpit te slaan en zijn rywiel in de kikkcrsloot te gooien. Voor al deze heldendaden werd de beeldschoone Harenkarspelawr veroordeeld tot 10 gulden boeto of 10 dagen oefening in het IXriiine boo- nen kauwen. Niet anders dan over mijn lijk. Een zekere slager to Enkhuizen rn.oet 'zon der twyfel een talentvol tooneelamatcur zijn. Een dramatisch acteur, die wijlen onzen grooten Bouwmeester naar de kroon stc 'kt. Jammer maar dat zyn artistieke uitingen hem.meer na- dan voordeel brengen. Zoo kwam f». v. op 23 April een hulpkcurmecster hem een bezoek brengen met het doel zijn ijskast ceos te inspectccren. Dc slager schoen echter om zeer plausibele redenen niet op deze controle gesteld te zyn cn oin dit to beletten, greep hij een vervaar lijk hakmes en posteerde zich met dramatisch effect voor do bedreigde ijskast, zoodat 'de hulpkeurmeester op wiens dienstorder niet stond datahü z>ch voor zijn karig salaris tot gehakt moest laten verwerken, het nuttig oordeelde de aftocht te blazen. Maar men vergat daarom den wedcr.-panningcn slager niet, want hij werd heden tot f 50 boet, of 50 dagen veroordeeld. Dal t li, 1'01,1 ',t mansr<ehtbank. Een 26-jarig fabrieksarbeider te l'itgei -t, had 'n Burmania transportrywiel van den heer P. Kooy te Alkmaar bbtrokken op ge- makkelijke betalingscondities, die echter voor hem nog niet gemakkelyk genoeg wa ren. aangezien hij al heel gauw ophield met afbetalen. Den heer Kooy, die zijn zaak niet drijft uit louter philantiopic, was dit niet wel gevallig en hij trachtte zyn rijwiel terug te krygeu, wat hem echter ook al niet gelukte. Toen werd er de justitie in gemoeid en Je huurkoopfietseigenaar stond heden terecht wegens wederrechtelijk»- toecigening. Maar dc politierechter vond de zaak te ingewik keld en verwees haa» naar de meervoudige rechtbank. gedeeld, dat dit met valschc meeldauwzwam men niet het geval is. De beer Ham zegt, dat de uien de ziekte wel mee kunnen brengen. De Voorzitter wyst op de werking van Bordeauxsche pap. Deze werkt voorbehoe dend, niet bestrijdend. De sporen van de ziekte scheiden een zuur af als ze op het blad liggen en gaan dan ontkiemen. Dit maakt koper vrij en de spore gaat dood. De heer Burger gebruikt altijd sodex en kopervitriool. Volgens den Voorzitter hecht dit echter minder. Thans komt de heer Overtoom ter ver gadering. De Voorzitter heet ook hein hartelyk wel kom en het spijt hem, dat deze zoo laat is. Dj heer Overtoom zegt, dat hij dacht, dat de vergadering om 7.30 uur begon. De heer Ham deelt mede, dat hij een kalk put heeft, waarin hy aitjjd zijn kalk bewaart. Hij vraagt of dit kwaad kan. De heer Overtoom wijst op het gevaar voor Jiet ontstaan van koolzure kalk. Volgens den heer Avis behoeft de oplossing niet neutraal te zijn. De heer Ham wyst er op, dat een teveel aan kalk geen dienst doet. Plantenziekten, die een r®l spelen bij hit kiemen van zaden: De Voorzitter zegt, dat hi rbij vooral ge dacht moet worden aan de vlekkenziekte der boonen en der erwten, welke beide door vers-chlliende zwammen worden veroorzaakt. Tégen deze ziekte kan men bet smetten. De heer Ruiter wyst er op, dat bet wier een (.-route rol sjM-len kan. Hierop antwoordt de heer Avis dat ta- bak.'zaml nuttig kan zijn. De Voorzitter wijst op het gebruik Parijsch groen. Rotstruiken bloemkool: De Voorzitter zegt, dat hiertegen niet vci-l tc doen valt. Dit wordt waarsuhijnlijk ver oorzaakt door ieH bacterieziekte# Deze ziek ten zijn ontzettend afhankelijk van het weer. N V. SPAAR EN BELEGGINGSKAS VOOR ROOMSCH KATHOLIEKEN. Verschenen is het verslag óver het zevende boekjaar van bovengenoemde N.V. waaruit wy het volgende aanhalen; IL-t jaar 1926 is voor de Vennootschap gunstig geweest. Een beduidend grooter aan tal deelnemers in de Spaarkassen ingeschre. ven dan iu 1925. II*: totaal aantal inschrij vingen jstceg iii 1926 van 1089014 tot 13545. Het tegoed der Spaarkassen werd verhoogd door stortingen, rentë en winstaandeel vau f 1.449.357.U2 J4 tot f 1.852.552274. De beleggingen -Ier vfrsehillénde spaarkas sen werden opgevoerd van I 1.425.956.37 tot f 1851.492.255. llentebetallngen en steeds op tyd binnen. Tengevolge van de daling der rentevoet hebben op enkele, leeningen extra-aflossingcn plaats gehad. Deze bedragen konden dadelyk beleediging en terecht, daar de al te- over- ..herbelegd worden. _.:_i:i.-i_. -j aapvrageu voor It. K. kerkelijku leunin gen zijn nog steeds zeer talrijk en groot. Hel Kalmte kan je redden. Een achtbaar wijnhandelaar uit de Rijp was op 27 April het slachtoffer van een poestigen mcde-Rypeling. die hem zoo ruw aanpaktc, dat hij over zijn fiets heen op den grond kwakte. Veel leed werd door dien val niet bespeurd, maar toch werd het ge kwalificeerd als mishandeling en de dadjr veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Dat moet hij in Moskou uitbalken. Een Anti-militairistischi- groentenboer te II. II. Waard, werd zoo kwaadaardig in zijn teedeie gevoelens van inenscljenmin ge kwetst, bij liet zieft van een sergeant der militaire politie uit den Hehler, dat hy dezen titularis, dis hem geen stroo breed in den weg legde, kwalificeerde als ..beroepsmoor denaar". 'n Dergelijk onhebbelijk optreden werd heden zeer terecht gestraft met f 40 boete of 40 dagen. Een bierglas is gewoonlijk vechtmateriaal. Een ongehuwd los-arbeider te Oosthuizen, bevond zich op 9 Mei in feeststemming te Beets, waarvan hij blyk gaf door zekeren R. Helmhout met een bierglas op zijn postzegel te «laan, zoodat hij bloe<lend werd verwond. Deze lugubere" gr.r> kwam den snaaksen Oosthuizer op niet minder dan f 40 of 40 dagen te staan. Hij nam direct met dit von nis genoegen, uit welke onnatuurlijke gretig heid we concludeerden, dat hij zich misschien reeds had voorberei-l ojuia cursus in het en velopjes plakken vpcJEerstbeginnenden. Een lichte straf. Een caféhouder uit Wervcrshoof stond te recht, omdat hij 'n 11-jarig joch ’n bloedneus zou hebben geslagen en hem tegen zijn hin- tergiebeltje zou hebben geschopt. Uit den loop der behandeling bleek echter we), dat dit 11-jarige slachtoffer va» overmnchtige mannenkracht 'n zeer ondeugende bengel was. die de kinderen van den kastelein zoo treiterde en sloeg, dat de bloedjes niet meer naar de school durfden gaan. De jonge dorps- schrik werd dan ook flink terecht gewezen en de verdachte tot slechts f 1 boete of 1 dag veroordeeld. Hij hield van meenemen opruimen. Een 28-jaJig straatkoopman, die te Alk maar de bosenste helft van 'n 100 vierkante meter groote villa had bewoond, nam bij het verhuizen, behalve zijn eigen meubilair, als ouwe rommel ook 'n paar sigarenpersen me» de. die aan den huiseigenaar, 'n sigarenmaker te De Rijp toebehoorden. Hij verkocht die persen met wat vodden en 'n afgetakelde fiets voor 'n krats aan ‘n scharrelaar in der- geli.jk inferieur handelsmateriaal Maar de eigenaar van die sigarenpersen nam daar geen genoegen mede en heden stond de koopman terecht wegens verduiste ring. Het bewijs was echter zoo verlegen zwak, slat hij met glans en luister werd vrij gesproken. Wat meer verdraagzaamheid voorwaar De strijd wordt onbehaaglijk! Ook wij zijn wel verdraagzaam, maar De rest is onverdraaglijk! —4de Genestet) Een 34-jarige veehouder en bouwer te Schagen‘stond terecht wegens mishandeling van een 20-jarigen melksljjter, 'n buurjonge- ling met wien hy. plus diens heek- familie reeds lang overhoop ligt. Op 4 Mei kon het toch zeker niet langer en had hij het jonge mensch met hand en vuist "en knie en diens eigen zweep afgerost. De thans in het nauw gebrachte vertegen woordiger der Pchager Roodjes deed zyn uiterste bost om de waarde van zijn vecht- kracht te verminderen. Hij beweerde tot het uiterste te worden geplaagd door den melk- slyter en diens naaste familieleden. De zus ter had de partij van broerlief opgenomen niet zooveel ambitie, dat hij aan haar de han den al meer dan vol bad. Maar hij kon den w imlw ijzer toch zóó niet diaaien, dat hij bui ten schot bleef. Hij kreeg een mooie preek xan den politierechter om de veidraagzaam- heid te betrachten en weid om nog meer geestelijk op te frisschen, verooidecld tot f 50 boete of 30 dagen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Nieuwe Kamer, zitting van 14 Juni. Uitspraken. Albert N.. Callantsoog, schuldvcrnicling, f 25 boete of 25 «lagen. Evert Jan H. Am sterdam, lichamelijk letsel door schuld f 100 bo- te of 25 dagen. Jan B. Breezand. kwaad willige verlating, onderzoek niet volledig en gestt ld in handen van den Rechter Commis saris. Corn. 8. Koedyk, mishandeling, f100 boete of 50 dagen. Gerrit St., Helder, go- detini erd. rijwieldiefstal 3 maanden gev. Jb. Tjakko Kuiper, tenor. Pianobegel:-van TT f XV X-k 1A X» L. xv 1 —/.Z, V beginners. 8.10 Een avond Marine, met medew. van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8