Ij „ONS BLAD” J BureauHOF 6, ALKMAAR - TelefoonT No. 137 Aan alle abonné’s NIEUWE ABONNÉ’S. 4 Daar, waar Holland’s twaalfde Provincie zal ontstaan. FEUILLETON. EEN RECHTERLIJKE DWALING. Donderdag l«l Jas»» 19*7. giro alkmaar 104863 zie Jaai gai Advertentieprijs ,f4O. VerspreltJe Berichten. BUITENLAND. Abonnementspr(j« i wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—, f 750f 250.—, f 125.—f 50.— EEN NOODLOTTIGE ONTMOETING. GIRO ALKMAAR 104863 pen?” o overal heerscht een bedrijvig. I Mevrouw Nolen bezat het geld niet en kon haar uaain uit. '34 zyn rechten laat gel- aangenaam, r voor- Zij, die zich per 1 Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS en FRANCO. DE ADMINISTRATIE. N00RD-H0LL4NDSCH DAGBLAD - Het bezichtigen van al deze werken had veel tijd gevorderd. En aangezien zelfs óók oen journalistenmaag den, was het ons allen hoogst toen de begeleidende hoofdingenieur hier is voor hun huisvesting zorggc- i er nog niet ge- Toen zij voor ging hij naast haar ik uur 1119111 lilt uivvruuw kruien uezat net geiu met en kou hem daar in geen geval eerder dan binnen een week aan helpen. Zij overtuigde hem door schriftelijke bewijzen van de waarheid haler woorden. Misschien kon zij het van den rechter Ketelle ter leen krijgen doch een andere uitweg was er niet. Dat waren daadzaken, waaraan met bid den en smeeken niets te veranderen viel. Mevrouw Nolen was verschrikkelijk opge wonden over de onverbeterlijke lichtzinnig heid van haren zoon. Bij ’t zien van haar angst en hare tranen kwam een oogenblik Van 1—5 regels fl.25; «lk« regel meer f 0.23. Reclame per regel f 0.75 voor de eerate paai na voor de overige pagina's f 030 Rubriek „Vraag en aanbod” bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer 0.12. ledige bescherming der dtsjau zyn achtergeble- „verboden te ronken” zoutten was voor de heeren atmeidii schouderophalen van: te vertrekken. Dc chef hief zijn beroemde pollepel in de hoogte en de trein vertrok. Mét de clandestiene rookers. liij stond. Zij was blijkbaar verschrikt door zijne plotselinge verschijning. Hij ontmoette haar blik en weer viel ’t hem op hoe mooi zij was. Zij was gekleed iu kostbare zwarte zijde met zacht bont gegar neerd, en droeg een fraaien hoed met veeren en schitterende spelden met een fijnen zijde- achtigen sluier. Haar ovaal gelaat met hel dere oogen, den schoon gevórmden gri“k- sehen neus, den kleinen mond met do eenigs- zins volle lippen, was bijna volmaakt mooi. En nu kleurde het bloed, dat een oogen blik naar haar hart was teruggestroomd, «weer plotseling hare wangen. Ze was mooi, prachtig gekleed en rijk! Met de diamanten die zij aan de ooren had, zou hy al zijne schul den kunnen betalen, en hij geloofde dat zij, wanneer zij met zijne verlegenheid bekend was, hem iu ‘t zelfde oogenblik daaruit zou willen redden. Maar t was ónmogelijk haar daarover te spr> ken. Wat was ze onbereikbaar, ofschoon ze di nt genoeg bij hem stond 0111 den arm om hour heen te slaan. Hy gevoelde iets als machtelooss woede een verlangen om haar in zijne armen te sluiten en met haar weg te loopen! Als hij maar geld had! Geld, veel geld! Dan zou er nieje ter wereld zijn, wat hij haar niet sou durven voorslaan! Wat een maeht heeft het geld toch in deze ■wereld! Terwijl deze gedachten woelden in zijn brein stond hij voor haar en staarde haaj aan, zonder een woord te swrekeit. DE VUURSIGNALEN IN QUEBEC Reddingsvliegtuigen zoeken naar den oorsprong van de seinen. De geheimzinnige vuursignalen, welke men in de Laurentian Mountains ten Noorden van de Saguenay-rivier in de provincie Quebec heeft waargenomen en welke men verklaart uit de mogelyke aanwezigheid van de Fran- sehe vliegers Nungesser en Coli, hebben in Canada groote opgewondenheid en spanning verwekt. Men acht het niet denkbaar dat het Noorderlicht is geweest, omdat de menschen die de signalen gezien hebben, daar te good mee vertrouwd zijn. Om acht uur ’s avonds begonnen zij en zij werden met tusschen- ruimten van drie minuten een half uur lang herhaald. Men redeneert nu zoo: Als de vliegers in een mist over New Found land heengekomen zijn en in een rechte lijn naar Canada door gevlogen zijn, moeten zij een koers genomen hebben die hen voerde naar de tniurt van de plaats waar de vuursjgnalen thans zijn waar genomen. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat do seinen afkomstig zjjn van een groep bergbe klimmers, aangezien bergtochten in dezen tijd van het jaar in die streek zeker gevaar meebrengen. Te Wladiwostok zijn vier voormalige Rus sische officieren terechtgesteld. De Gepeoe te Leningrad verklaart, tot eiken prijs op het spoor te zullen komen van den dader van den bomaanslag, welke kort geleden op een vergadering der com- munistisHie party U gepleegd. Tot dusver zijn ongeveer 400 personen gearresteerd. Men vermoedt, dat Ie aanslag gepleegd is doos een vrouw, die naar het buitenland is uit geweken. Omtrent d(* terechtstelling van den Fin- sclien luitenaut-kolonel Elvengren wordt nog. gemekt, dat hij. alvorens gefusilleerd te wor den, door de Tsjeka is gefolterd. Na de fol tering werd hij naar de lykenkamer van de gevangenis gesleept en aan een lijk vaetge. bonden. Zoo liet men h.-m vijf dagen liggen. Daar, na werd Elvengren. die inmiddels door deze behandeling krankzinnig was geworden, ter dood gebracht. LEDIKANTEN, STAALDRAAD MATRASSEN, KAPOK MATRASSEN. Ruime keuze. - ‘z Lage prijzen. A. ENG EL A ND ER. ManufacturenmagazUn „De Tijdgeest.” MAGDALF.NF.NSTR AAT R 17. ALKMAAR. maar één ding, dat in zijne oogen neg erger was, n.l. aan zijn tegenpartij van den vori- gen avond te gaan vertellen dat hij het geld niet betalen kon. Zoo verliet hij dan het huis zijner moeder in een allesbehalve benijdenswaardige stem ming en richtte zijne schrede naar het huis van Ketelle. Nu begreep hij hoe menschen die vroeger achtensw aardige lieden waren geweest, die ven en roovers konden worden. Indien hij op dit oogenblik kassier was geweest, zou hij in staat zijn de kas te bestelen en naar Canada te vluchten! Of, als hij alleen iu een donkere straat een rijk oud heer tegen was gekomen had hij hem naar den hals kun nen vliegen en zijn zakken leeg plunderen! Maar hij was op de Vijfde A«nue, in de rjjke buurt, op klaarlichten dag, en daarom bestond er geen kans zich langs zoo’n korten weg geld te verschaffen. Hij sloeg den Broadway, de mijlenlange hoofdstraat van New-York in en zag eenige schreden vóór zich uit een sierlijke vrouwen gestalte, die in dezelfde richting ging als hy. Het was Silvia Tunstall. Hij verhaastte zijn tred, maar even vóór hij haar had in gehaald, ging zij een juw elicrsw inkel binnen. Hij gevoelde een levendig verlangen haar te spreken en volgde haar in het magazijn. een der toonbanken stond, staan en sprak zachtjes DE CHAOS IN CHINA. Haitsjau geplunderd. Volgens berichten uit Japansche bron hebben de troejren van Tsjang Kai-sjek Hait- ejau, de zeehaven van noordelijk Kiangsoe, ingenomen en wordt de stad door de dóór trekkende troepen geplunderd. De Japan sche vrouwen en kinderen hadden Haitsjau reeds vroeger ontruimd; de mannen, die achtergebleven waren, moesten echter even eens de vlucht nemen, nadat zij van vreese- lyke tooneelen getuigen waren geweest. Do zuidelijke soldaten zijn er zelfs toe overge gaan ’t Japansche vluchtelingenschip „Ko- bai Mam” te phmderen De Japansche consul-gene raai te Sjanghai heeft bij ’t ministerie van BuitenlaAÉMÉB Za ken te Nanking tegen dit optreden gepro testeerd en om voil< Japanners, die in Haiti», ven, verzocht. Uit Peking wordt gemeld, dat Tsjang Kai- sjek de provincie Sjautoeng is binnengedron gen en dat de noordelijken zich te Tsjoetsing op vijftig mijl van Thingtau concentreeren. DE VERKIEZING IN ZUID-IERLAND. Een verklaring van de Valera. De Valera heeft een verklaring uitgevaar digd, waarin hij zegt dat de regeering een zware nederlaag heeft geleden. Hij zegt: „Do candidate!! van Fianna Fail zullqn hun zetels opeischen.” Het volk zal niet gedoogen dat zij geweerd worden door den gedwongen eed. DE VOLKENBONDSRAAD. Stresemann over het ontwapening» vraagstuk. Bij de bespreking van het rapport der cmii, missie van voorbereiding der ontwapenings conferentie heeft StrÓsemann gistermorgen in den Volkenbond de volgende verklaring afgelegd: „Wij hebben allen met belangstelling maar waarschijnlijk met eenige teleurstelling te vens, het werk van de voorbereidingscom missie aanschouwd. Zonder het, tot nu ton volbrachte werk te wiHen onderschatten meen ik toch te mogen constateeren dat do commissie niet in staat is geweest een op lossing van het haar voorgelegde probleem te vinden. Naar mijn meening zal spoedig blijken dat een grondige verandering in de werkwijze der commissie en in de’samenstel ling en opneming der te behandelen vraag stukken in haar werkprogram zal moeten plaats grijpen, wil de tweede jroging niet een fiasco worden, dat het aanzien van den Vol kenbond aanmerkelijk zou benadéelen. Het ontwapeningsvraagstuk blijft een der aller belangrijkste problemen waarvoor de Vol kenbond zich gesteld ziet en naar welks oplossing millioenen menschen verlangend uitzien. Do werkzaamheid van den Volkenbond hangt >n zeer ruime mate af van de oplos sing van dit probleem; enkele jaren geleden scheen de oplossing nog vry eenvoudig, doeh uit het nu verschenen rapport valt op te maken, dat de oplossing verder verwijderd lijkt dan ooit. Ik acht het den plicht van alle leilen van den Volkenbond hun oor logstoerustingen te verminderen, en een be gin te maken met de uitvoering van een taak van welke t geheele toekomstig succes van den Volkentiond zal afhangen, ook al staat de verplichting daartoe niet onmiridel- lyk in het Volkenbondsstatuut ©inschreven. Ik wil niet in een herhaling der redenen treden die voor ontwapening pleiten; in de zitting van Maart j.l. zijn ze klaar en duide lijk uiteengezet, maar ik wenech de aandacht van alle leden van Volkenbond en Raad te vestigen op de belangrijkheid van de taak die ons in deze opgelegd blijft, en ik hoop dat de Volkenbond een nieuwen stoot aan de oplossing zal geven opdat de eerlijke wil tot ontwapening en tot uitvoering van artikel 8 van het handvest gesterkt w’orde.” POLEN EN RUSLAND. Een Poolsch luitenant terecht gesteld. De bladen melden’ dat volgens een l>e riebt uit Minsk de Poolsche eerste luitenant Yani, die beschuldigd werd van de organi satie van den moord op den chef der Gepeoo en van spiotinagc ten gunste van Polen, ter dood is veroordeeld en Dinsdagochtend is terechtgesteld. GEDEELTELIJKE MOBILISATIE IN RUSLAND? Kolonel Elvengren voor zijn terechtstelling gemarteld. Volgens een bericht uit Moskou zijn alls leden der communistische comité’» gewaar gehuwd, „zich gereed te houden.” Alle leden der partjj zullen binnenkort voor militaire oefeningen onder de wapenen worden ge roepen. Een ander bericht uit Moskou meldt, dat de legerautoriteiten de roode landweer vooi den tijd van sier maanden onder de wape nen hebben geroepen. Men beschouwt dit als een gedeeltelijke mobilisatie van het Russi sche leger. 111. (Slot). Thane begon het meest interessante deel van onzen tocht, nJ. de bezichtiging van de stadswerken. Het eigenaardige van de wandeling hierheen was wel het feit, dat we ons bevonden op den.... bodem van de Zuiderzee. Het moge al een beetje ongelooflijk klin ken, toch is het niettemin de waarheid. Men moet n.l. weten, dat men alvorens over te gaan tot het aanleggen van den lijk den onderbouw van de sluizen maken moet. Daartoe is noodig het. vervaardigen van een eluisput» welke eigenlijk een minia tuur polder vormt, omringd door een dyk, welke bij Wieringen een lengte heeft van 3.2 K M. en een oppervlakte van 30 H.A. Er gaat, óók voor den leek een ongemee- nc bekoring uit, het ontstaan van een der- gclqken dijk op den voet te volgen. Men maakt eerst een dam, welke aangeplempt wordt met zand, om tenslotte aan de bui tenzede voorzien te worden van een laag keileem. Deze ingrediënten hebben het mogeljjk gemaakt, het Amsteldiep af te sluiten en de ingenieurs zien er dan ook absoluut geen zwaar hoofd in, -.«zelfde werk voor de Onderzee lot stand te brengen, ook al zou de stroomsnelheid, evenals by het Amsteldiep 3 i 4 M. per seconde toenemen. Dat men de voor de dyken benoodigdo keileem uit de Zuiderzee zelf put, pleit voor bel economisch inzicht der uitvoerders. 8 Percy verorberde bet eenc glas punch na het andere en was overtuigd dat hy winnen moest. By ’t afrekenen echter bleek het dat de bedaarde man niet alleen alles had ge wonnen wat Percy aan contanten bezat maar bovendien nog ongeveer negenhonderd dol lars. Percy bleef uiterlyk kalm en schreef een schuldbekentenis voor het verschuldigde be drag met de belofte het binnen vier en twin tig uur te betalen. Maar, waar moest hij het geld vandaan halen? De som was te groot om van een be kende te leenen. Er bleef niets over dan naar zijne moeder te gaan. Het geld moest er zjjn. Wanneer hij bet geld niet betalen kon, was hij onteerd, en Silvia zou dat natuurlijk hooren. Hjj bracht een slapeloozen nacht door. Nadat hij getracht had wat voor zjjn ont bijt te gebruiken, begaf hij zich op weg naar zijne moeder. Men kon aan zijn gezicht en zijn geheele manier van doen zoo duidelijk zien wat er aan schortte, dat zijne moeder het dadelijk raadde. Het onderhoud was voor beiden pijnlijk. We zy’n hiermede geat’c. 1 ran bet einde van onze beschrijving. Do lezer wete dan nog dat de „Ingenieur van Rijn” ons in zeven kwartier naar Sta voren bracht. Daar moesten we slechts een half uur verblijven, na verloop van welk tijdstip de ,,C. Boeman” ons in vijf kwar tier naar Enkhuizen deed overvaren. Den tyd, hier aan boord doorgebraclit, hebben we nuttig besteed, door onze magen weer op sterkte te brengen, terwijl één onzer col lega’s den tjjd, welke verliep tusschen de hors d’oeuvres en de schildpadsoep, uitbuitte, om hulde te brengen aan het Nederlandec.he ini tiatief, dat de grooteche werken tot stand bracht, en om dank te zeggen aan de inge nieurs, die ons zoo welwillend hadden rondgeleid. Mjsechien interesseert het den lezer ook nog, te vernemen, dat wy 7 journalisten te Enkhuizen in den trein respectieve lijk een conducteur pardon een conduc- teur-tje een hoofdconducteur en een chef en tenslotte deze drie tezamen en in vereeniging nagenoeg tot wanhoop ge bracht hebben, omdat wij maar niet begrij pen konden, wat er op tegen was, dat in een damescoupé, welke zij simple coni me bonjour door het wegnemen van .een bordje, omgetooverd hadden in een compar timent voor heeren, gerookt werd, nu nie mand van het gezelschap daartegen bezwaar had, en geen enkele rookcoupé beschikbaar was. Het dreigement, dat wy ook het bordje verwijderen, ing met een ,ze zijn niet wijzer” de gedachte aan zelfmoord in hem op. Hy was zeker, dat wanneer hy nu ditmaal nog maar geholpen worden kon, zoo iets noon meer zou voorkomen. Maar er was geen redding mogelyk dan alleen door tusodien- komst van den rechter en dat was bijna even erg als totaal geene. De rechter was er de man niet naar om. zelfs wanneer hij er in toestemde het geld te leenen, Percy eene ernstige vermaning over zijne onverantwoordelijke daad te sparen, en de jonge man zag tegen die vermaning bitter op. Hij wist dat hy/lie verdiende, maar dat maakte 't niet lichter ze te dragen. Onder gewone omstandigheden zou hij hem die hebben weerlegd, maar 't giug niet aan met een mau wien hij om geld kwam vrag‘*n, te strijden. Hij had zich altijd sterk gevoeld in zijn trots, en nu moest diezelfde trots een groote verdeemoediging dragen. Er was Dit gaat vry eenvoudig tewerk. Naar de plek, waar de dijk zal verrijzen, worden schuiten gesleept, welke volgeladen zyn met zand en van onder voorzien van luiken.Te bestemder plaatse aangekomen, worden de grendels weggeschoven, de luiken gaan open en het zand zinkt naar den bodem. Dit wordt net zoolang herhaald, tot de schuiten niet meer over de onderzeesche heuvelachtigheden kunnen varen. Dan wor den andere hulpmiddelen te baat genomen. Een grijper werpt het keileem aan den bui tenkant, terwyl binnen de keilecm-iagen een perser zand door lange buizen stoot. Dit zand is vermengd met water. Aan het einde van de buizen spat het mengsel rond. Het water stroomt weg, doch het zand bezinkt en langzamerhand ontstaat zoodoende de dyk. Deze werkzaamheden zyn nu al zoover gevorderd, dat men aan den buitenkant van den Zuiderdam reeds bezig is met steenen- zetten. Onder deze steenen ligt nog de al meermalen genoemde laag keileem, waarop weer een rietmat geplaatst wordt, over wel ke laatste puin wordt gestort. Eerst dan ko men de steenen (meestal bazalt) aan de beurt. Dat met deze werkzaamheden ontzaglijk veel werkkrachten gemoeid zijn, is vanzelf sprekend. Want niet alleen, dat er op dit „eiland” gewerkt wordt, maar ook daar omheen is het „alle hens aan dek”. Baggermolens werken full speed, om kei- Icem en zand boven de watervlakte te tren- gen. Sleepbooteu trekken volgeladeii sche pen naar de plaats, waar de betreffen ie grondstof beuoodigd is, of gaat met leege schuiten weer naar de molens, om zo laten vullen. Kortom, heid als in een fabriekscenirum. Aan alle Zuiderzeewerken tezamen ai lei den thans reeds ongeveer 2000 werklieden, waarvan 300 a 400 op U leringen eu 500 bij Zurig. Ook I’ dragen. Keeten kunnen DREIGBRIEF TEGEN DEN KONING VAN BELGie. Een opmarsch naar Brussel? Zondag j.1. werd te Antwerpen een man met een Belgische vlag aangevallen door een groep leden van de frontparty, die een ver gadering hunner party hadden bijgewoond. De vlag werd door hen verscheurd. De te Antwerpen verscuijueude „Matin'’ heeft van een aantal leden der frontparty een dreigbrief ontvangen. In dezen brief wordt gezegd, dat. wanneer Bonus niet in vrijheid wordt gesteld, dit net leven van den koniug zal kosten, De brief zegt voorts, dat Je le den der frontparty binnenkort gewapend naar Brussel zullen trekken. #HET BOLSJEWISME. Een gemeenschappelijke verklaring? Men verwacht te Genève zeer spoedig een gemeenschappelijke verklaring der mogend heden tegen het bolsjewisme. Ook Duitseh- land zou, naar verluidt, zijn instemming met deze verklaring betuigen. Bolsjewistische organisatie in Zweden. Naar hw „DagbUtt” meldt heeft de Zwecdsche bolsjewistische party, in over eenstemming m«t de orders van de Derde Nationale een militaire organisatie gevormd; roode officieren uit Moskou zouden hierbij als instructeurs zijn oj>getreden. We gaan nu den bouw van een sluteupt wal nader bekijken. In een vorig artikel hebben we reeds gezegd, dat er telkens spra ke is van een groep sluizen. Men zal dan ook begrijpen, dat in één sluispuut a.h.w. meerdere putten, maar van kleinere afme tingen zyn. Om deze putten worden ijzeren palen, ter lengte van 6 M., geheid, welke tot op 4.5 M. iu den grond worden gestuwd, zoodat nog 1.5 M boven den begauen grond blyft uitsteken. In den grond roesten deze pakt do keileem tezamen, terwyl do ruinl<„ kvsengrondsch aangevuld wordt met beton. Op óezen hechten basis worden ten slotte de sluisdeuren geplaatst. Dat de onderhouw stevig moet zyn, valt licht te begrypen en niet dan na ernstige proeven wordt bet onderstuk goedgekeurd. Op meerdere plaatsen in den put worden dan ook belastingproevcn genomeu, welke druk ken met een gewicht van 2 4 3 K.G. per c.M.2, cf in totaal met een zwaarte van 80 ton. Deze proeven duren 3 4 7 dagen en heb ben uitgewezen, dat de verzakkingen slechts 1/400 of 2/400 millimeter bedragen. Niet onwaarschijnlijk is, dat, ondanks den onderbouw van beton, voor één stel sluizen, n.l. die, welke het meest in het Westen ge legen zyn, nog geheid moet worden ook. in het begin van Februari 1.1. begonnen, zal de opbouw van de sluizen eerst over 2S jaar gereed zyn. Vermeldenswaard is nog dat de sluisput in 3 weken leeggemalen werd. stelde, een „koffiebroodje” te gaan nuttigen. Daarna begon de boottocht naar do wer ken in de nabijheid van Zurig, welke een uitgaaf van 4.8 millioen eischen. Het was stralend zomerweer: het zonne tje scheen, als vanouds, aan een helderen hemel, welke hier en daar schitterende wol kendecoraties vertoonde. Alom lagen visechersscheepjes. Overigens zagen we niets dan kusten-silhoiietten en een enkel watervliegtuig, dat vlak boven on ze directieboot scheerde, en welks beman ning ons. vriendelijk toewuifde. Een heerlijk briesje zorgde voor gewensch- te afkoeling, en deed een lichte deining ontstaan, welke de „Ingenieur van Rijn”, aan boord waarvan wy ons bevonden, op en neer bewoog, doch toch niet zoo hevig, dat ook maar één der journalisten verplicht was, een wandeling met een zeker doel naar de verschansing te maken. Het verrukkelijke zeetochtje duurde onge veer 2% uur. Toen konden we weer \oet aan wal zet ten. Dit ging echter niet zoo gemakkelyk. Me» moest daartoe over 3 of 4 schepen let terlijk kruipen en dan een lange, smalle loop plank passeeren. Een paar collega’s vond dezen tocht zelfs zóó riskant, dat ze maar besloten, op de boot achter te blijven. We waren thans dan op een kunstmatig aangelegd eiland, midden in de Zuiderzee. Werkelijk: hier had men, om een sluisput te kunnen bouwen, eerst een eiland moeten „scheppen”, een werkje, dat men in enkele maanden tyds (in Januari is begonnen) klaar beeft weten te spelen. Thans is men al zóó ver, dat men aan de dijken toe is. Heeft de Fransche journalist niet gelyk, toen hij schreef: „God schiep de wereld, be halve Holland, dat dc Hollanders zelf schie- Pet kwartaal voor Alkmaar. 2. Voor botten Alkmaar .f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger bouwd worden, doch daarvoor in de plaats heeft de directie van de nuatsebaj-py, wel ke de Zuiderzeewerken uitroer:, aangekocht het vroegere artillerie-iuc’.ructi' scl.'lp „Bel lona”, dat geheel voor de linisvesting der arbeiders is ingericht en o.a. .en biceccop herbergt, ’s Zondags vaa r; t en boot .nn degenen, die dat w«jsc!i*n. geicgcuaaid te geven, ter kerke te giju Overigens komen dc arbeiders niet op den vasten wal dan een» in de vier weken, als waauïer zij met verlof gaan en van Vrijdagmiddag tot Maandagmid dag hun familie kunnen t?ezu<;kcii. Het was een groote winkel vol koopers, byna alle dames. Er waren elechts weinig heeren, waarvan enkele minder van plan waren iets te koopen, maar bestemd om er ’t oog op te houden dat. geen der kostbaar heden, heimelyk in de zakken der koopers verdween. Niettegenstaande het drukke be zoek behoorde een diefsta' In de juwelicrs- weikel dan ook tot de bijzonderheden. Toen .mevrouw Tunstall haar naaui hoorde, keek zij verbaasd om. Haar levendig aardig gezicht verbleekte. „Blyf niet hier,’’ zei ze zacht. „Ga heen! Waarom gevaar te loopen?” „Ik heb toch even goed recht «Uier te zyn al- ieder ander!” hernam Percy. „Wanneer wy beiden toevallig tegelykertyd hier zijn, wat heeft dat te beteekenen?” „Wat scheelt er aan’? Ge ziet cr uit aksof ge ziek waart!” zei ze. Op dit oogenblik kwam een der bedienden die een anderen klant geholpen had, naar tiaar toe en vroeg: ..Wat is er van uw dienst mevrouw Zij reikte hem een kaartje toe en zei: „Ik kom dit collier halen, het zon van morgen gereed zyn!” De man nam het kaartje met een buiging aan en ging heen. 'Zij keerde zich weer naar Percy, haar muf had zij iu de linkerhand, en toen zy zich unikeerdo legde zij haar op de toonbank aan deu anderen kant dan waar f:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1