H-MiiM Dagblad. Stofbindende Vloerolie Stofbindend Veegpoeder wordt bij elke hoeveelheid tegen uiterst lagen prijs geleverd. JAN DE VRIES, Telefoon 324 Alkmaar. Tweede Blad. ii 8're Geiberts. Flanel Pantalons. Chemische Fabriek „VRIESIA“ ALKMAAR. H.vas GtJZEN(C° PAVOLOP a0j22-2AAIJKMAAK Rijbroeken. Sporfcolberis. Zomer-Gostum&s. ZomerOveriaseoR. Regenjassen in Scholschs Tweeds Dunne Zomermantels. RECHTZAKEN. VRIJDAG 17 JUNI 1927. HANDEL EN MARKT. UIT DE PERS. Prlnclpleele grenslijn. TELEGRAMMEN. Hevig Onweer. leende. PROVINCIAAL NIEUWS. BUFTGER’ STAND. L. FRANKENBERG. ANNA PAULOWNA. TUITJENHORN. ST. MAARTEN. BERGEN. I 1 VOOR DEN PURMERENDER KANTONRECHTER. o EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. hun mooi succes, vooral als men be de t als openbare Dirk, z. Bakker. Schuliert Herold. Montagne. Finale. Te Amsterdam. Marcia I Ouverture „Miesolonghi. MALARIA-BESTRIJDING DOOR DE BEVOLKING. 5. 6. 7. 8. root e KG. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Emanuel van der Kloot en Clasina Cor. nelia Evers. Hendrik Lambertus van Aller en Lipkje de Jong. OVERLEDEN: Petronella Maria Kok, 19 jaar. Jan Vries, 72 jaar. GEBOREN: Petrus van der Kooy en Maartja GROOTE COUPéKOFFERS REIS- en VACANTIEKOFFERS. GEPANTSERDE HUTKOFFERS. ALKMAAR. I 3. 4. Dat de belangstelling voor de malariabe strijding dan ook alom in hooge mate toe neemt, bewees de flinke opkomst op de half- jaarlyksche vergadering van het Provinciaal Comité en de voorzitters en secretarissen der districts-coinité’s, den 11 Juni gehouden. Van de 11 districten, waarin N. Holland ver deeld is, waren er tien vertegenwoordigd. De opmerking werd gemaakt, dat door het koudere voorjaar de malaria gevallen zich later zulen voordoen dan in jaren met vroe ge warmtq. Het is van belang de nieuwe ge vallen, die zich in de zomermaanden voor doen, flink aan te pakken. Het verdient de aanbeveling eerst de acute gevallen onder handen te nemen, dan de oude af te wer ken. In het Noorden der provincie komen thans weinige gevallen van malaria voor, in De voorzitter van het district Scorn deel de mede, dat men meent, dat in Enkhuizen malariahaarden zijn. De heer Voorbergen, di recteur der reinigingsdienst te Hoorn zal een onderzoek instellen, of in het water der stil staande grachten malarialarven gevonden worden. Nog vroeg hy, of de malariamuggen eieren leggen in goten en stilstaande regen bakken. waarop de voorzitter mededeelde, dat dit niet waarschijnlijk is. Wel zullen daarin Culexlarven voorkomen. Daarna sloot de voorzitter de belangwek kende vergadering met een krachtige aan sporing tot de districtscomité's om met ijver te streven naar het doel der organisatie: Vrijmaking van Noord-Holland van de ge vreesde malaria. ANNA PAULOWNA. Veiling vroege aard beien. In de gehouden ledenvergadering van de tuinbouw vereeniging op Woensdag 15 Juni, in Café „de Vlas- en Korenbeurs”, werd besloten de veiling van vroege aard appelen te beginnen op Vrydag l Juli a.s. ROTTERDAM, 17 Juni. Hedenmiddag omstreeks half één woedde boven Rotterdam een zwaar onweer. Gedu rende een kwartier volgden de slagen elkan der snel op. Het onweer ging gepaard met een geweldigen regenval, die na eenige mi nuten overging in een hevige hagelbui. Groote hagelsteenen vielen neer en hebben vooral in de omgeving der stad groote schade aangebracht. Honderden platglazen werden vernield. In de binnenstad stonden de laaggelegen straten spoedig geheel onder water, terwijr een honderdtal kleine woningen in de Hofjes eveneens onder water liepen. Volgens mededeeling van den directeur van de filiaal-inrichting van het Meteor. In stituut viol er in een kwartier 16 m.M. water. Als men bedenkt, dat er per maand gemid- d<ld te Rotterdam 55 m.M. water valt, dan kan men nagaan, welke enorme hoeveelheid regen er viel. Een dergelijke onweersbui met zoo veel regen is voor Rotterdam een zeldzaamheid. Op Waalhaven is door het ouweer geen schade aangebracht. Er bevonden zich gpen vliegtuigen in de lucht. TUITJENHORN. Liefdewerk Oud Papier. Zondag 1.1. hield de vereeniging L. O. P. haar gewone seizoen-vergaJering. De Voorzitter, de lieer P. Boekel Gz., opent de vergadering met den Christelyken groet en een welkomstwoord, den wensch uit.sprekende, dat de besprekingen in ’t be lang der vereeniging zullen worden gevoerd. Vervolgens werden de notulen der vorigo vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen vraagt do heer Ju. Blankendaal of in het begin van het voorjaar al het papier is opgehaakt, waarop de Voorzitter oen bevestigend antwoord kan geven en wel 580 K.G. L»e Voorzitter doet een beroep op de leden om weer zoo sjioedig mogelijk het oud papiet aan de huizen op te halen, waartoe de ver gadering bereid werd gevonden. Besloten werd om de volgende week Maandag en Dinsdag in Tuitjenhorn, Kalver- dyk en Kerkebuiirt op te halen en Woens dag in Eenigenburg en 't Rypje. Bij de rondvraag vraagt de heer W. Groot om de wijken beter te verdeden; hieraan zal zooveel ruogelyk worden tegemoet gekomen. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de Voorzitter de leden voor hunne opkomst, ho pende, dat zij hun best zullen doen om dit zeer schoone liefdewerk tot steeds grootor bloei te brengen: dan zal Gods Zegen zeker niet uitblijven. Spr. sluit deze bijeenkomst met den Christelijken groet. ST. MAARTEN (*T RIJPJE). Schoorsteen naar beneden gevallen. Dinsdag stortte een gedeelte der schoorsteen van R. K. Bij zondere school naar beneden. De brokken steen kwamen op het plafond terecht, dat hier<|joor begon te scheuren en er stukken naar beneden vielen. Men wm juist bezig met het schoonmaken der lokalen. Gelukkig hadden op dat oogenblik de schoonmaaksters zich juist even uit de school verwijderd, zoo- dat geen persoonlijke ongelukken voorkwa men. Marirte, moeten zy van een karig pensioen deze moeilijke i»ji.eti doorleven. Moge deze toelichting ertoe bijdragen, dat de beurzen bij de a.s. collecte niet geslo ten blijven. Onder de oud-gepensioncerden wordt veel armoede geleden. Eens toch hadden zij hun leven veil vcor het Vaderland «en de Kolonii-n en hebben medegewerkt aan den roem door wijlen Generaal van Hentsz behaald. PROGRAMMA. voor het concert van het Stedelijke Muziek korps op Zondag 19 Juni, ’s avonds van 810 —s /Ia— U 1 - 4 111 Jos Kessels, Nederland, Marsch. L. Camdieg L’Union fait la force (Ouver ture). L’Montagne Fantasie -,Bal’et.'- L. J. Baudorik Fantasie ..Italians. Pauze NIEUWE ONLUSTEN. LONDEN, 17 Juni. Uit Alahabad wordt gemeld, dat b(j een Mohammedaansch feest in Sinapur botsin gen hebben plaats gehad met de politie. Twee personen werden gedood en verscheiden an gewond. EEN STOOMSCHIP GEZONKEN. LONDEN, 17 Juni. Uit Athene wordt geuseld, jlat twee Griek- sehe stoomschepen met elkaar in botsing zijn gekomen. Een der stoomschepen is gezon ken. Tien personen zijn verdronken. DE LIEG iOCIÏT-NAAR NEDEKL.'INLtë. Bij de Directie van do K. L. M. is bericht ontvangen, dat de Fokker VII, op weg naar Indië, gi.-termiddag te vier uur te San Ste fano bij Constanïiuopel is aangekomen. De vliegers hadden op het gchedle traject van Boedapest naar Constantinopel zeer goed weer. Heden wordt naar Aleppo gevlogen. Het traject Boedapcst-Constant-inopel is 1460 K. M. on is behalve het traject Bagdad- Bender Abbas, dat 1590 K. M. lang is. het langste traject van de vlucht. De Directie van de K. L. M. deelt ons nog mede, dat de heer Plesman Zondagmiddag a. g. voor den. zender van de A. N. R. O. te Hilversum een causerie over dezo vlucht naar Indië zal houden. AMSTERDAM, 17 Juni. Hedenmiddag tegen 1 uur is boven Am sterdam een hevig onweer losgebroken, ver gezeld van hevigen regenval. Te half twee duurde de bui die ook in den omtrek van Alkmaar waarneembaar was nog voort. Twee werklieden door den bliksem gedood. Tijdens het onweer dat zich boven de hoofdstad ontlastte, is een ernstig ongeval op de Amsterdamsche Droogdok Mij. ge beurd. Zeven mannen, die in het dok onder de graan-elevator werkzaam waren, werden doör den bliksem getroffen. Van hen werden er twee op slag gedood. Geen 2, maar 5 dood en. Nader meldt men ons: 't Ongeval bij de Droogdok Mij.. tengevolge van de bliksem die in de elevator sloeg, schijnt ernstiger te zyn dan aanvankelijk ■werd gemeld. In de elevator waren 16 arbei ders, die voor den geweldigen plasregen schuilden. Er zyn 5 arbeiders om het leven gekomen, n.l. de arbeiders Vonk, Corwee, S. de Vos, Otto en Raamsdonk. 5 arbeiders werden ernetig gewond en zyn naar het ziekenhuis verwoord. Zes arbeiders kregen lichte kwetsuren. Te Rotterdam. ALKMAAR, 17 Juni. Graanmarkt. Aangevoerd 454 Hectoliters, als: 171 H.L. tarwe f 1516; 2 H.L. rogge f 14.50; 34 H.L. gerst f 14.75—15.00; 198 H.L. haver f 12— f 12.80; 25 H.L. boonen, bruine f 1422; citroen f 1518; witte f 30; 20 H.L. blauw maand zaad; 4 H.L. erwten, groene, gi f 3S—41; grauwe f 3234, alles per 100 BERGEN. Voor de jeugd. Döor den Volksbond tegen Drankmisbruik zijn dezer dagen, evenals vorige jaren, aan ruim 200 kinderen een tweetal plantjes, een geranium en een coleus, uitgereikt, welke door het. thuis moeten worden verzorgd. De liefde der kinderen voor planten en bloemen zal hier door zeker worden aangekweekt. Begin September zal weder een tentoon stelling worden gehouden en voor de mooist* planten pryzen worden toegekend. Het nuttige werk dat hiermede door het ijverige Bestuur van den Volksbond wordt verricht, mag hier zeer zeker nog wel eens gememoreerd worden, eveneens de van dezen Volksbond uitgaande cursussen in het tim meren en vlechten, waardoor aan do jeugd zulke aardige bezigheid bereid wordt. Vergunning. Aan den heer A. C. Plomp, rijwielhandelaar, alhier, is door het Gemeentebestuur vergunning verleend tot liet oprichten en in werking brengen van een zandstraalinriehting met electromotor van 10 P.K. op een terrein aan den Kerke- dijk. Geslaagd. Dezer dagen slaagde onzo plaatsgenoot, de heer Fr. van ’t Sant, leer ling van de tweede klasse dor Bisschoppe lijke Kweekschool voor Onderwijzers te Be verwijk voor het Godsdienst-exanien, Afd. A. Behalve deze gevallen werden de navolgende zaakjes Donderdag j.l. voor het kantongerecht behandeld. Het d» bat, Woensdag in de Tweede Kamer gevoerd over de weigering der Koninklijke goedkeuring aan den N.-Malthusiaanschen Bond en de interpellatie-Kleerckoper. mar keerde weer eens de grenslijn tusschen Rechts en Links. Wel zeide de interpellant, dat het er niet om ging het Neo-malthusianisme -te verde. digen, en verklaarde hjj zelfs grooten eerbied tj hebben voor de overtuiging van den mi nister, dat de arbeid van den N.-M. Bond een zedelijk gevaar is, maar ten slotte vond het door den minister ingenomen standpunt l>Ü Rechts toch verdediging en bij Links bestry- En dat daarbij ook de zaak-zelve niet buiten bespreking bleef en het principieel ge tuigenis niet ontbrak, behoeft nauwelijks ge zegd, schrijft het „Ctr.” Van Katholieke zyde .voerde mr. Van Schalk het woord, die het Nieuw-Malthusi- tnisme een uiting van levensbeschouwing noemde, waarin het materieel belang de hoofdzaak is. De penetratie van deze leer is, zeide hjj, vernietigend voor het menschenras, en hjj citeerde bet forsche woord van prof. Hector Treub, die eens waarschuwde: de bourgeoisie breekt haar nek over het N.-Malthusianisme. De heer Kleerekoper trok zijn motie in en ■>et kwam dus niet tot een stemming. Ware het daartoe wèi gekomen, dan zou den dit is wel als zeker aan te nemen het principieel verschil en de prinpicieci* grenslyn niet minder duidelijk tot uiting zijn gekomen, dan tijdens het debat reeds het ge val was. WITTE KRUIS. De afdeeling Alkmaar van het „Witte Kruis" heeft deze week haar 5500 ste lid in geschreven. Dit is een mooi succes, vooral als men be denkt, dat vorig jaar April het 5000ste lid zijn intrede deed. Alkmaar staat thans aan den kop van al le afdeelingen; hierna volgt Velsen met 3709 leden. DE WILHELMINAFONTEIN. Het ligt in de bedoeling met gunstig weer de fontein in het Nassaupark a.s. Zondag, 's middags tusschen 3 en 5 uur. open te stel len. LICHTEN OP. Hedenavond voor rywielen en motorrijtui gen om 9.50 uur lichten op; voor ry. en voertuigen een half uur later; GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar Corn. Hoed en Maartje Bruin, geen onbekende ingezetenen dezer stad, vieren heden den dag, waarop zij voor 50 jaar in den echt vereenigd werden. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij ging bleek hedenmorgen toen voor het fraaie pand van den heer J. Hoed, een van de 6 zoons, een groepfolo gemaakt werd, waarop behalve de beide oudjes en hun 8 kinderen nog 29 kleinkinderen, 11 meisjes en 9 jon gens vereenigd werden. Déze dag is voor de familie Hoed, welke reeds 40 jaar te Alkmaar woont, een onver getelijke. P. O., veehouder, te Katwoude, had in de gemeente Oosthuizen een driewieli- ge kar des nachts laten staan aan den openbaren weg, zonder dat dit rijtuig was voorzien van een of meer lichten. O. werd hiervoor veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. BRANDJE. In de woning van den heer Struys, wo nende Liéfdelaan, alhier, ontstond gister avond een brandje, doordat een poes tegen het theelichtje sprong, dat omviel. Het onder het lichtje liggende kleedje vatte vlam en vervolgens ook de gordijnen. De vrouw des huizes bijgestaan door een buurvrouw, wist het vuur mot eenige emmers water te blusschen. FIETSONGELUK. Gisterenavond ongeveer half zeven kwa men op den hoek Akerslaan en Liefdelaau twee wielrijders met elkaar in botsing. Eén dezer, zekere Th. K. van Heiloo, kwam daar bij zoodanig te vallen, dat hij eenige oogen- blikken bewusteloos bleef liggen en een ont velling aan het gelaat bekwam. Tevens bleek, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Dr. Conjjn, die gewaarschuwd was, kon geen ernstige gevolgen constateeren. K. werd per rijtuig naar zyn woning ver voerd. De andere fietser was doorgereden, doch van schuld is niets gebleken. GESLAAGD. Mej. M. Vogelpoel alhier, slaagde gisteren aan de Kweekschool „St. Agnes” te Amers foort voor het examen acte L. O. Mej. M. Groothuizen, eveneens alhier, slaagde aan de R.K. Kweekschool te Bergen oor het examen nuttige handwerken. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. Den 20 eu 21 Juni zal met toestemming van B. en W, dezer gemeente een collecte worden gehouden ten behoeve van den Bond voor den Gewapenden Dienst in de Neder- :auden. De naaiu van dezen Bond klinkt in ver band met den tegen woord igen gedachten gang over gewapenden dienst eenigszins uit (’en tyd. Dikwerf wordt den colporteurs toegeroe pen: „Laat het Rijk daarvoor tergen, wij hebben niets op met den Dienst”; en zonder gift kunnen de vragers vertrekken. Wij willen even toelichten, dat die Bond bestaat om ouden van dagen, die met een klein pensioen moeten rond komen, eens per ie maanden een toelage te verschaffen. Te oud om iets te verdienen en veelal ’-hept met lichaamsgebreken, als gevolg '•>n hun verblijf in de tropen, daar bijna, a.len die worden ondersteund hebben ge diend by het leger in Ned. Indië of bij de P. R., alhier, reed met zijn autobus in de richting Landsmeer, toen de aldaar wonende S. de G. hem met den luxe waden achterop kwam en daar hij veel haast had, wilde passeeren. Hoe de G. ook signalen gaf, R. deed of hij niets hoorde, waarom de kantonrechter dezen autobuschauffeur die niet was versche nen veroordeelde tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De eisch was f 8 boe te. J. W. en A. B. van D., te Dorp Vor mer, kregen ieder f 8 boete of 8 dagen hechtenis, wegens het in gevaar brengen van de veiligheid langs den weg door met een motorfiets met een razende snelheid te rijden op den weg genaamd ,,het Laantje", aldaar. de zal betalen als men aan parafine noodig heeft, bleek verre van de waarheid. Terwyl voor een oppervlakte van 100 H. A. aan loon f 12 was uitbetaald, bleek een bedrag van f 52 aan parafine verbruikt, waarop de voorzitter mededeelde, dat de ervaring bewees, dat de kosten van parafineering zeer veel verschil len, zooals ook by de parafineering te Am sterdam en Alkmaar gebleken is. De ver houding tusschen loon en parafine zal niet gemakkelijk te bepalen zijn. i uur in den Muziektuin. I o bovengenoemde heeren jongens als getuigen ge- len echter hoe het geval zich had voorgedaan, waarna de amb tenaar van het O. M. voor den verdach te, die niet voor de eerste maal met den rechter kennis maakte, een hechte- nisstraf vroeg van 14 dagen. De Kan tonrechter verqordeelde hem hierna tot 7 dagen hechtenis. De winkelier* en de Boter- wet. J, v. d. B., winkelier, alhier, werd- Nieuwer-Amstcl vele. Te verwachten is, dat Donderdag door den Kantonrechter veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis, omdat aan zijn winkelhuis niet zichtbaar was bevestigd ‘n bord met 't woord „Margarine", terwijl hij dit artikel toen wel ten verkoop in voor raad had. S. R., te Broek in Waterland, stond in kwaliteit van voorzitter der Kerk voogden van de Neder-Duitsch Her vormde gemeente, aldaar, terecht, be schuldigd, op verzoek van B. en W. der gemeente Broek de betonnen paal tjes die door genoemd bestuur op het plein voor de kerk zijn geplaatst, welk plein wel eigendom der kerk is, doch ingevolge de wettelijke bepalingen, be schouwd wordt als ouenbare weg, niet te hebben verwijderd. Het bleek al spoedig, dat de geheele kwestie, die eigenlijk volgens den kan tonrechter, aldaar niet behoorde be handeld te worden, juist daarom ging, of de grond, eigendom van de kerk, be schouwd kan worden weg. Nadat verschilende getuigen hierom trent gehoord waren, concludeerde de kantonrechter, dat dit wèl het geval was, en veroordeelde den voorzitter van genoemd kerkbestuur tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. A. W. en K. Wvisschers te Lands- De onbewaakte overweg. De gevaarlijke onbewaakte spoor overweg te Purmerland, nabij onze ge meente, heeft al heel wat woorden over de lippen gebracht. Dat echter het over schrijden, ondanks den vrijen doorgang soms nog strafbaar is, zullen misschien velén niet hebben vermoed. Dit laatste ondervonden Donderdag j.l. de arbeiders K. M., te Oostzaan, en K. H. te de lip, voor den Kantonrech ter, alhier. Zij toch reden op hun rijwiel genoem den overweg over, toen een trein waar neembaar naderde, hetgeen ingevolge het spoorwegreglement verboden is. Voo? dit feit werden beide verdachten, ondanks het feit, dat zij meenden en vol hielden dat het gevaar niet groot was, veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. het aantal gevallen sterk zal toenemen, in dien de lang verwachte zomerwarmte baar invloed zal doen gelden, Merkwaardig waren de plattegronden, waarop verschillende geneesheeren de wo ningen der malarialyders hadden aangetee- kend. Een onschatbaar materieel, dat ter ver gelijking met volgende jaren van hooge waarde is. Deze enquete ia van hoog gewicht en zal een juist beeld geven van de versprei ding der malaria door de, provincie en zal van hooge waarde blijken tot het op het spoor brengen van de bestrijdingsinethode. Zeer belangwekkend waren de kaarten an de Heer-Hugowaard. waar zich naast en kele haarden ook enkele geisoleerde geval len voordoen. De geneesheer had daarvan naar een verklaring gezocht en had die ook gevonden. Deze geisoleerde gevallen waren tot de haarden terug te brengen door ver huizing of het in betrekking komen van per soneel uit het besmette gebied. Over een paar jaar is door vergelijking der kaarten pas uit te maken, of deze geisoleerde gevallen niet het beginpunt blijken te zyn van een nieuwe haard. By de rondvraag, die verschillende belang rijke vraagstukken aanroerde, werd ge vraagd, hoe bij parafineering te handelen met particuliere wateren. Polder- en gemeen tebesturen geven over 't algemeen de ge- wenschte toestemming daartoe. Het aantal landbouwers en veehouders, dat de vergun ning weigert, vermindert gaandeweg, nu door do verklaring van Dr. Moll, de vrees on gegrond gebleken is, dat parafine schadelijk is voor vee en zuivelproducten. Ontmoet men onwillige veehouders, dan dient men hun deze verklaring voor te leggen. Daardoor zal men den tegenstand wel overwinnen. In de Heer-Hugowaard was verleden jaar ook met parafineering begonnen, doch meening. dat men aan loon evenveel meer, hadden in het z.g.n. Stinkenvuil in de gemeente Monnikendam met het aalzegen gevischt, zulks terwijl het ge sloten tijd was. Beiden werden hiervoor veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het zegen. Daar kan hij het voorloo- pig mee stellen. De los-werkman IJ. A., alhier, had zich voor den Kantonrechter te verant woorden voor het feit, dat hij op 19 April 1.1. verkeerende in staat van dron kenschap, wethouder Schipper, die A. juist op den hoek van de Hoogstraat Nieuwstraat passeerde, in den arm te grijpen, en de woorden toe te voegen „Zeg, zou jij niet eens een beetje be ter voor de arbeiders willen zorgen". De wijze van optreden was dermate, dat een volksoploop ontstond en de heer Schipper zijn toevlucht moest zoe ken in den sigarenwinkel van den heer Jongens. Verdachte A. liet het hier ech ter niet bij en begon van buiten af te schelden en te tieren, waarna de politie werd opgebeld en A zich verwijderde. Thans ontkende verdachte het ten laste gelegde. De beïdg Schipper en hoord verhaal

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 11