i >1 I HOORN. 9 1 I I I KERK EN SCHOOL. FINANCIEELE RUBRIEK. WISSELKOERSEN. BURGERBRUG. H^NDFL FN MARKT. EDAM. Velllngoverzicht BURGERLIJKE STAND. BOVENKARSPEg. H.-HUGOWAARD. PROVINCIAAL’ NIEUWS/ WIER1NGEN.W van ■o I I Kleine i: if ge» Cornelia Mooij en eren Bijkantoor Alkmaar. 11 K a nr te Egmond-Bin- Hoeben te Alk- W ARMENHUIZEN, 13 Juli. Aardappelen: Schotsche muizen f 5.90 f 8.90. Schotsche drielingen f 4f 5. Schot sche kiene fi 2.30—f 2.60. Schotsche kriel f 1—f 1.20. per 100 K. G. Bloemkool f 5.20 f 7.80 2e soort f 1.70—f 2.60 per 100 stuks. 2 nnr 59.26 9.77 K 34.71)4 35.12)4 12.12 66.85 66.72 ‘A 64.55 48.05 2.49 'A 7.40 -O 1 TELEGRAMMEN. het mid- WOGNUM, 13 Juli. Aardappelen: Schotsche f 3.15f 3.10. leine Smwtschc f 1.80 per baal. ROOSTER DER RETRAITEN. voor Mannen en Vrouwen in het Bisschoppe lijk Retraitenhuis „Sint Petrrs Cantatas” te BERGEN. 30 Juli2 Aug. Loden der St. Ignatius Retr. club Amsterdam. 69 Augustus. Mannen uit de SL Anna-par. te Amsterdam. 131b Augustus. Jongenspatronaten uit Vo lendam e.a. 20—23 Augustus Dames Onderwijzeressen. 2730 Augustus. Leden der St. Ignatius- club uit Amsterdam. 5 36 September. Gehuwde St. Jozefgezellyn uit Amsterdam. 912 September. Ned. Koorzangers Retrai- tenbond afd. Bisdom Haarlem. 1316 September. Gehuwde Dames uit den Middenstand. 1922 September. Hoeren uit den Midden stand. 24—27 September. St. andere ongehuwden (tot 14 October. Gehuwde ABBEKERK. Geboren: Antonia Maria, dochter van Pe trus Wagemaker en Maria Gangurica Tool. Overleden: Grietje Langedijk, ou<L80 jaar, weduwe van Gerardus Breed; Geertje Maars, 88 jaar, weduwe van Jacob Appel. Ondertrouwd: Bartholomeus Johannes Ap pel van Koedijk en Aagje Koorn, alhier. DE TERUGREIS VAN DE F VIL AMSTERDAM, 14 Juli. De Fokker VII H.N.A.D.P. is hedenmorgen (Opgave van de Nederl. Landbouwbsnk). Bijkantoor Alkmaar. (Officieel) 3 'oir 59.26)4 9.77 'A 34.71 35.12 12.12 66.85 66.72 64.55 48.05 'A 2.49"/„ school zagen we een economisch belani spr. ziet zuiniging hoort spr. by ten recht thuis. Ze willen er elke week wat van terughalen. In zooverre Is spr. een link- sche Wethouder met rechteche inspiraties. Met mej. Carels betreurt spr., dat op sub sidies bezuinigd moest worden. Maar ’t geldt hier ’n nieuwe zaak en het is precies hetzelfde als met do kweekschooL Daarvoor vroeg men een büuwsöui. Zou ..men L Figesz, bleven ongedeerd. HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. PARIJS. 14 Juli. De „Petit Parisien” weet thans te melden dat tusschen de Fransche eu Duitsche dele gaties, die de economische onderhandelin- gen voeren, overeenstemming is bereikt, be halve "op enkele ondergeschikte punten. DE SLLTSWERKEN TE IJMUIDEN. De tweede deur gereed. ROTTERDAM, 14 Juli. Hedenmorgen werd met goed gevolg te water gelaten van de Burgerhoutsche Ma chinefabrieken en Scheepswerken de tweede sluisdeur voor den aaubouw- van de groote schutsluis te IJmuiden. De leur werd direct verscheept naar Dok 4 var. do Gemeente Rotterdam, om de hou ten drijfkisten, welke noodig zijn voor den afloop, to verwijderen. De deur za’ waarschijnlijk Woensdag a.s. versleept worden naar IJmuiden. avv.i op onderwijsgebied, op ander gebied, zooais b.v. de stichting het Landbouwhuis bewijst. Spr. brengt,!»' aan degenen, die he,t iurtiatief tot de opt ASSENDELFT. Gebaren Jacoba d. Jan Steyn en Ebeltje Rem; Adriana Margaretha d. v. Jan Bas en Johanna Westerhuis; Maartje d. v. Klaas Aafjes en Antje Mulder; Hillegonda Maria, d. v. Johannes Schoor! en Maria Dui venvoorde; Edmund Jacob z. v. Petrus Koe man en Johanna Cops; Simon z. v. Petrus en Hendrika Velserboer; Johanna d. v. Jo hannes Wilhelmus van Tunen en Agatha Huismans.; Jan, i. van Jacob Aafjes en Jan netje Koeman; Anna d. v. Dirk Kleijne en B. M. P. W. Hellwing; Jacob, z. v. Roelof Braun en Stjjntje Mulder; Jacobus, z.aKan Jacob Hejjnen en Helena Christina Wm- bach. Ondertrouwd Buurtje Brasser. Getrouwd: Theodoras Johannes Zuur bier van Uitgeest, en Geertrada Schaaper. ZIJPE. Geboren: Johanna, dochter van Jakob Zwemmer en Neeltje Koemeester. Agatha, dochter van Jan van der Vliet en Wilhelmi na Geertruy Groeneweg. Pieter, zoon Piter Grui en Agatha Neeltje Strujjf. Overleden: Egbert do Groot, oud 60 jaar, weduwnaar van Jcnnigjo Lindeboom, woon de- te Alkmaar. Schoolreisjes. De kinderen van de twee hoogste klassen der R.K. School zullen 26 Juli een reisje maken naar Volendam en Marken. De kleineren gaan 2 Augustus naar Ber- gen. Bergen aan Zee en Schoort. We zullen hopen, dat het weer gunstlgt zal zijn. Spr. herinnert eraan, dat er wei gela ge vonden werd voor de kweekschool en de in richting van gymnastieklokalen. In hetzelf de jaar moest toch ook op het lager onder wijs bezuinigd worden. Men zag daar ech ter een belang in en spr. ziet dat ook in het lyceum. De heer VEEN: Hoeveel? Wethouder THOMSEN. Niemand kan aan tonnen, dat ’t niet *t geval is. In de kweek school zagen we een economisch belang en spr. ziet dat evenzeer in het lyceum. Bij be zuiniging hoort spr. by de sociaal-demokra- HOORN, 14 Juli. Kaasmarkt. 55 stapels, wegende 41269 K.G. BEVERWIJK, 13 Juli. „Kennemerland.” Aardbeien 30—34 ct.; kruisbessen 22—30 ct; doppers 15—26 ct.; capucjjners 18—30 ct.; peulen 1530 ct.; rispers 2632 ct.; groefjes 16—20 ct.; tuinboonen 510 ct., alles per Iv.G.; bloemkool, 1c soort 810 ct., 2e soort 4—7 ct. per stuk; komkommers 610 ct. per stuk; wortelen 8—11 ct.; ra. barber, le soort 1012 ct.; 2e soort 68 ct. per bos; postelein 1940 ct. per kist; sla f 0.501.25 per 50 stuks; aardappelen 7)4 9 ct. per K.G.; dikke boonen 5460 ct. per K.G. BOVENKARSPEL, 13 Juli. 5680 baal aardappelen. Groote M. f 3.15 f 3.65. Kleine M. f 1.60—f 2.20. Nityfold f 1.40—f 3.10. Blauwe f 4.20—f 4.55. Bonte f 4.70. 14570 stuks bloemkool le soort f 3.30 f 8.10. 2e soort f 0.75—f 1.90. 300 K. G. rodde kool f 12.10. HOOGKARSPEL, 13 Juli. Aardappelen. Schotsche f 3.40f 3.55. Ni- nityfokj f 1.70—f 1.75. Kleine f 1.75—f 2.1!). WOL. LONDEN, 12 Juli. Wolveiling 1,60 dag). Van de heden aange boden 10.453 bn. vonden er 9000 koopers. De Engelsche handel en Duitschland toon den veel kooplust,‘Frankrijk en Amerika namen een gereserveerde houding aan. Een aantal speculatie-partyen Nieuw Zuid-Wa- les, Queensland en Victoria werden naar verhouding goed opgenomen. Scoured cross breds uit Nieuy-Zeeland waxen duurder. Me rinos waren zeer vast. O. a. werd betaald voor Nieuw-Zeeland scoured crossbred stuk ken 19 i 23 d., lamswol 17)4 A 21)4 d. Nieuw, Zuid-Wales scoured merino kam wol 39 A 43 d., vette merino kamwol 26 A 35 d. Queensland scoured merino kamwol 45 A A 48)4 d., vette merino kamwol 19 A 25 d. ^aapsche fy'ne vette kamwol 17)4 A 21 A d. ger; Jan Leguyt en Klaasje Poepjes. Overleden Dirk Hos, oud 65 jaar, ongehuwd; Catharina en Geertrada Vrouwe, beiden oud 6 maanden, dochters van Jan Vrouwe en Anna Berkhout; Gerrit Koomen, oud 79 jaaf, gehuwd met Cornelia de Vries; Petronella, oud 10 maanden, d. v. Gerrit Valkoog tn Maartje Havik. IN WERKEL1JKEN DIENST. De dienstplichtigen M. P. A. Meissen eM F. Schokker, uit deze Gemeente, zyn teg®. 19 Juli a.s. in werkeiyken dienst geroep® by het 21e Regiment Infanterie te A uiers- looft. Maartje Havik. ZWAAG. Gehuwd: Pieter de Boer en Cornelia Bot. Geboren: Hendrik, dochter van Pieter Knol en Maria Koenig. Johanna, dochter van Pie ter Bakker en Catharina Bakker. Johannes, zoon van Cornells Tol ep Lucia Schouten. ANDIJK. a Geboren: Simon, zoon van Tennis Mantel en Aaltje Duijves. Jacob, zoon van Evert I-anink en Maartje Verra. Dirk, zoon van Willem Meijles en Petronella de Vries. Corne lia, zoon van Pieter Kooiman en Aaltje Heemsbergen. Johannes, zoon van Klaas Kuin en Maria Dam. Theodoras, zoon van Al bertus Dndink en Maria Jong. Overleden: Jacob Groot, zoon van Simon Groot en Albertje Meeuw. Pieter Vriend, echtgen. van Neeltje Zwier. Jacob Manden maker, zoon van Mathys Mandenmaker en Jacoba Langgras. NIEUWE NIEDORP. Geboren: Nicolaas zoon van C. Koomen en E. M. Verberne. Trijntje dochter van J. de Graaf en C. Wilh. Bakker. Johanna Af ra, dochter van Jb. van ’t Hof en E. M. de Boer. Ondertröuicd: F. Vlieger te Amsterdam en A. van Herwerden alhier. Overleden: G. Nieuwboer 75 j. wed. van P. Ley dekker; F. Beek 77 jaar, Wed van A. Aarts. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- dagen tusseben 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 8, 9, 10, 11, 12 en 13 Juli 1927 portemounaie,- zadeldekje rijwiel, sleutel melkwagen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 9. 10, 11, 12 en 13 Juli 1927: dameshandsehoen, G. Amou reus, portent, met inh. K. do Boer, Sliksteeg 1; jongens leesboek, J. Burgering, Klein Nieuwland 2; rijwielbelastingplaatje, J. Jan sen, Suaarmanslaan 40; knipmes, A. Stipkes, Carl Marxstraat 2; zilv. dainesarmbandhorlo- ge, T. Kloet, Oudegraeht 261; kinderportem. 'met inh., J. Klinkhamer, Sliksteeg 11; arm bandhorloge, E. de Wildt, Heilooërdyk 4; le der riempje, A. Wiggers, l’rins Hendrikstraat 28, 2 sleutels aan touwtje, H. Plyter, Vondel- straat 2; ring met skutel, Spring veld, Snaar- mansiaan 101; kiuderschoentje met sport kous, A. Haakman, Boterstraat 5; schroeven draaier, J. Buur. Torenburg 4; rijwielbelas- van Karachi naar Bender Abbas vertrokken. NOODLANDING. HAARLEM, 14 Juli. Hedenmorgen kwart over 12 moest een mi litair vliegtuig van Soesterberg een noodlan ding maken op het terrein van de Amster- damsche Waterleiding nabjj Heemstede. De motor raakte defect, zoodat het vlieg tuig moest dalen. Het vliegtuig werd ver nield. De piloot van der Vyst en de inzittende, Bij beschikking van den Minister van Oor log, is aa nen ddienstplichtige G. L. P. Mee- kel, uit deze gemeente, uitstel verleend van de verplichte herhalingsoefeningen. ANNA PAULOWNA. Uitstel. Aan den dienstplichtige D. Vlaar, uit deze gemeente, is uitstel veleend van de verplichte opkomst onder de wapenen. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Uitstel Aan den dienstplichtige S. Visser, uit deze gemeente, is uitstel veleend van dé verplichte opkomst onder de wapenen. „De Streek”. Wel zelden zal het beloop van een aard- appelcampagne zooveel teleurstelling ge bracht hebben dan Be periode, die achter ons ligt, van 11 tot 18 Juli. De campagne, die zooveel beloofde, is nog niet halverwege in zyn vaart gestuit; dd aanvoer, die zeker da gelijks de 20.060 balen zou te boven gaan, is ingekrompen tot nauwelijks de helft en op de buitengewone willigte is plots een luste- loozen handel gevolgd, waarbij vooral de soon Ninetyfold het geducht moet ontgelden. De onophoudelijke regens, door broeiig weer gevolgd, hebben de gevreesde aardappelziek te te voorschijn geroepen, die dit jaar op een ongekend vroeg tijdstip de boel lam slaat. Indien het practisch nii te voeren ware, zou stopzetting van de veilingen gedurende eeni- ge dagen wel wenschelyk zijn, wyl de handel zich het liefst van zaken doen onthoudt. De vraag naar aardappelen is zeer bevredigend, maar het is niet wel mogelyk zich voor strop pen te vrijwaren, daar ondanks alle controle toch zieke partijen doorlocpen, waarvoor be taling in vele gevallen geheel of gedeeltelijk uitblyft. De ziekte doet zich voornamelijk voor onder de Ninetyfold als gevolg waarvan deze soort aa de veiling de laatste dagen in massa wordt gekeurd en in prijs is gedaald tot f 1f 1.60 per baal. Ofschoon de gele schotsen veel beter zyn, deelen ook deze in de algemcene misère en kunnen niet meer op brengen dan f 3f 3.70 en gingen zelfs par tijen uit bepaalde streken voor nog lagi prys weg. Alle hoop is nu gevestigd op droog weer, waardoor de aangetaste partyen kun nen uitzieken en in drogen staat beter te herkennen en te sorteeren zijn. En wanneer dan de behoefte aan onze aardappelen nog aanwezig is, bestaat de mogelijkheid dat de prijzen voor gezonde waar nog iets zullen aantrekken. Eén kleine aanvoer van late soorten als blauwen en bonten noteerden f 6 f 5.70 per baal. Ook de bloemkool beeft een zeer slecht^ week achter den rug. Overal, vooral in het Westland groote aanvoeren en onvoldoen de vraag, waardoor dit artikel schier waar deloos was. We noteerden voor eerste soort, f 1, zeggen één gulden tot f 5 per 100 stuks, voor tweede soort f 0.75f 1.50, derde soort werd weggeworpeu. Het is een kwaad ding, dat de zouters nog met zeer groots voorraad van het vorige jaar zitten, waardoor deze groote afnemers weinig belangstelling toonen. Heden was de eerste roode kool aan,, de veiling, 965 stuks, die I 10t 14.80 pet' 100 stuks konden bedingen. LIMMEN. Geboren: Cornelia, z. v. P. Zeeman en E. van Dijk. Hendrikus Jozef z. v. P. Com mandeur en M. Houtenbos; Anna Johanna d. v. A. Nyman en G. Beentjes; Cornells z. v, M. Dekker en M. Beemsterboer; Anna d. v. C. de Graaf en M. Klooster. Herman Leonar dos, z. v. L. P. van der Sande en M. van Kuyk; Wilhelmina, d. v. A.. Koppee en L. Beemsterboer; Petrus Martinus, z. v. R. J. Boersen en C. Dekker; Joliauna d. van W. Kraakman en E. M. van Kessel. Gehuwd Th. Tromp nen en C. Zandbergen; J. maar en J. Kuyper. Berlijji Parijs Brussel Weenen lamden Stockholm Kopenhagen Oslo Bazel New-York Praag ALKMAAR. GEBOREN: Johannes, z. v. C. van Hooff en S. van Driel. Paul Gerrit Jan, z. v. J. G. A. Kers- semakers en A. F. A. M. Houtman. OVERLEDEN: Adriaans Petrus Hendrik de. Lange, 68 jaar. GEHUWD: E. J. Dekker en A. J. Molenaar. J. J. de Geus en M. E. Ouwens. F. H. Koch en J. R. Schermer. C. A. van der Post en J. E. de jong. W. van Koten en G. van der Woude. ANNA PAULOWNA. Geboren Anna, d. v. A. W. Sikking en van A. Vlaar. Ondertrouwd Willem Pranger, oud 37 j., landbouwer te AnnaPaulowna cn Guur tje Muntjewerf, oud 24 jaar, z.b. te Helder; Jacob Baken, oud 26 jaar, gemeenteontvan ger en Anna Maria van der Waal, oud 20 j., z.b., beiden te Anna Paulowna. Getrouwd Leonardus Evertje Woudenberg. .wil, als subsidie verleend wordt, de leeraren Verplichten to Alkmaar te wonen. Willen zjj ergens anders wonen, dan moeten B. en W. een onderzoek naar de redenen instellen en de leerear verplicht worden, dat hij geen openbare functie in een andere gemeente waarneemt De heer SIETSMA sluit zich aan by de beschouwingen van den heer Westerhof. .Voor subsidie verleend wordt, moeten eerst de bezuinigingen op het openbaar onderwijs opgeheven worden. Daarom kan^pr. nu niet met de subsidié meegaan, ook al, omdat spr. meent, dat de zaak geregeld moet worden (k>or een Rykswet, De gemeenten kunnen er zich niet incidenteel mee inlaten. Een ana loog geval is te Amsterdam aan de orde geweest, waartegen de linkschen zich ver zet hebben. Het betrof hier de beschikbaar stelling van leermiddelen. Spr. heeft enkele becijferingen, gemaakt van de geraamde Ryksbijdragen en constateert, dat het Lyceum «o te laag geschat heeft. De heer VOGELAAR constateert 'uit de bijlage, dat er een strooming in den Raad ie, die tegen deze subsidie ‘is. Spr. verwondert zich er echter over, dat hy deze stem niet gehoord heeft bij het bewaarschoolonderwijs. Dan merkt spr. op, dat de wethouder steeds erover klaagt, niet met de bedragen rond te komen, terwijl de bijzondere scholen dat ruimschoots kunnen. Mej. CARELS wyst op de bezuinigingen op de Kinderbewaarplaate en andere bestaande vereenigingen. Dan kan zeker niet subsidie verleend worden aan een nieuwe vereeni- ging. Voorts is bezuinigd op openbare wer ken en plantsoenen. Is dit noodig, dan kun nen we ónmogelijk aan het voorstel toege ven. f De heer SLUIS wil de zaak vooral van den finantiëelen kant bezien. De zakèn, door mej. Carels opgenoemd, 'brengen echter niets in het laadje. Spr. is ervan overtuigd, dat de gemeente vruchten zal plukken van het Lyceum door de leeraren en de kinderen van buiten. 1 De heer KUSTERS dankt de meerderheid van het college voor het feit, dat zy de ge lijkstelling ook wil doorvoeren voor delbaar ouderwijs. Is men principieel voor pacificatie, dan moet men deze ook overal doorvoeren. En volgens den heer Weeterhof scheidt ons geen principieel verschil. Dat zeggen alle tegen standers. Maar is dat dan te roemen met wat de heeren daar vlak achter zeggen, nl. dat eerst het openbaar onderwys aan de orde komt en alles moet hebben. Het lager on derwijs is hier niet aan de orde. De Katho lieken dragen aan het openbaar middelbaar onderwys in volkomen gelyke mate by, hoe wel zy er geen gebruik van maken. Voor dit onderwys hebben wij nog geen cent ge had in deze gemeente. Spr. sluit zich aan by 3e opmerking van den heer Vogelaar, dat het byzonder onderwys ruimschoots met de bydrage toekan. Aan de buitengemeenten is hetzelfde ge vraagd als H. B. 8.. enz. vragen. Dezo vra- t niet aan Alkmaar en ook het Ly ceum zal dit niet doen. De nieuwe samenstelling van den Raad zal geen verandering brengen in de meening ten aanzien van dit punt.* De Raad heeft reeds een principe-besluit genomen en hjj is dus verplicht deze zaak al t^ doen ook. Spr. merkt op, dat de begrooting oorspron kelijk was opgezpt in -de meening, dat van het Ryk geen subsidie over 1927 zou worden ontvangen. De Minister heeft echter anders in uitzicht gesteld en dan zal het subsidie zeker meer dan 20.000 bedragen. Den heer Westerhof zegt spr., dat bij Ged. Staten een vraag is ingekomen, hoe zy over subsidie denken. Spr. twyfelt niet of de heer Wes- terhof zal subsidieverloening bepleiten. Het amendement van den heer Govers ondersteunt spr., met deze restrictie, dat men de bepaling maakt, alleen als de boofdbetrek- king hier vervuld wordt. De tweede restrictie is, dat de bepaling dan ook gekit voor de leerkrachten der openbare scholen. Spr. merkt nog op, dat de meeste plaatsen van beteekenis het byzonder middelbaar on derwijs steunen. Volgens spr. gaat Mej. Carels nog verder dan de heer Westerhof, omdat zij wil, dat ei eerst wat meer tulpen in het plantsoen ko men, vereenigingen subsidie krijgen enz. Eerst dan komt het byzonder onderwijs. De heer PLEVIER vraagt, of de heer Kusters leerling van de H. B. 8. geweest is. En is hjj niet goed Katholiek? Men spreekt steeds over bezuiniging, doch hierop behoeft het niet, Spr. betwijfelt, of de school vruchten voor de gemeente zal afwerpen. De begroo ting zal sluiten met een tekort. De belasting, betalers moeten dus weer meer opbrengen. Wethouder THOMSEN twyfelt er niet aan, of Alkmaar zal er als cultureel centrum bjj winnen. Het heeft spr. getroffen, dat hiei niemand tegen is opgekomen. Het is ons streven, daar meer en meer toe te komen. Niet alleen op onderwijsgebied, maar ook op ander gebied, zooais b.v. de stichting van het Landbouwhuis bewijst. Spr. brengrhulde aan degenen, die he.t initiatief tot de oprich ting van het Lyceum namen. De Katholie ken steunen het openbaar middelbaar onder wijs, hoewel zjj er naar verhouding geen ge bruik van maken. Door een matig subsidie kan men aan de behoeften der Katholieken - tegemoetkomen. Een dergelnke inrichting be- aldaar te bevragen op alle werk- staat niet in Noord-Holland boven het IJ. - -1-J~ Spr. noemt een bedrag van f3500 niet zoo overwegend. Wat de f 350, door den heer Westerhof genoemd, betreft, hierop was tot bezuiniging besloten. En dan kan men toch niet in den loop van het jaar meer gaan aanvragen. Spr. merkt op, dat een parallel-klasse aan het gymnasium toch ook veel gekost zou hebben. Maar dan zou men geen bezwaar ontmoeten. Spr. merkt nog op, dat het best mogelyk is, dat het bedrag minder wordt dan f 3500. Voorloopig kutfnen we dit be drag uit onvoorzien betalen, hoewel het mis schien uit anderen hoofde gevonden kan worden. Niemand weet officieel, of het tekort dit 40.000 zal bedragen. Het lager onder- wye zal volgend jaar f 50.000 meer kosten. Wat is hierbij vergeleken dan f3500? Maar net scbynt onmogelyk, dit te vinden. Arbeiderstoeloop. Nu het rooien van aar <lap|ielen en bollen in vollen gang is, ko men van heinde en verre vreemde arbeiders zich aanbieden en vinden volop werk tegen loonen van f 40f 50 ’s weeks. Jammer, dat onder die buitenpoorters verscheidene ou- gewenschte elementen voorkomen, die hun zuur verdiende guldens omzetten in drank, en ’t dan de dorpelingen hier lastig maken. Zoo was Zondag j.l. Hoogkarspel en Enk- huizen in ’t brandpunt hunner belangstel ling, en moest ten slotte door de politie worden ingegrepen. Bjj een hunner werd b|j fouilleering een gevaarlijk boksijzer gevon den. Dergelijke sujetten moesten unaar spoe dig naar huis toe. Collecte Stormramp. Door eenige dame’ wordt er thans in onze gemeente langs de huizen gecollecteerd tQn bate voor de slacht offers van de stormramp. Loting dienstplicht. Op Maandag 22 Aug. a.s.,des ’s morgens om 10.20 uur zal in het raadhuis, alhier, de loting plaats hebben voor de dienstplichtigen der lichting 1928. Ontslagen uit den dienst. De dienstplichti ge C. J. Bes, uit deze gemeente, die den 7 Juni 1.1. ingelijfd werd bij het Reg. Kust-Ar- tillerie te Den Helder, als gewoon dienst plichtige, is wegens lichaamsgebreken uit den militairen dienst ontslagen. Gevonden voorwerpen. Gevonden’’n wan delstok. Verloren: een portefeuille met in houd. Jozefs-Gezcllen en pl.m. 40 jaar). Vrouwen. Lijk aangespoeld. Het lyk van G Voskuil, die Zaterdag alhier hij het zwemmen in zee is verdronken, is heden bij den eluisput te Den Oever aangespoeld. Het wordt morgen op de Algemcene begraafplaats, tg Ooster- land begraven. tingmerk, J. Ooyevaar, Laat 71; knipmes, F. Volkers, Tuinstraat 54; damestaschje met inh. G. Nagel, Nieuwpoortslaan 60; portem. met inhoud M. de Vries, Van Lceuwenhoek- straat 21; rywielbelastingmerk G. Oudes, Magdalenenstraat 6; blauw jasje. J. Staasen, Kitsteeg 4; portem. met inh. E. Preyer, Lan- gestraat 47; regenjas, K. J. van der Brink, Grensstraat 14; rywielbelastingmerk, E. Haasbroek, Luttik Oudorp 84. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. dit nu vragen, dan zou geen enkel raadslid stemmen. Als het gemeentebelang bevor derd kan worden, moeten we dat doen. Wethouder WESTERHOF merkt op, dat in een geheime zitting geen finantieele beslui ten genomen mogen worden. De principieele verklaring houdt dus niet in, dat we geld moeten voteeren. Do officieele behandeling ie van korten datum, een ongewoon ver schijnsel. Het doet spr. vreemd aan, dat voor een bepaalde groep zoo snel gewerkt wordt De burgemeester kan niet weten, dat de vol gende raad dezelfde zal zyn als de huidige. Het zou niet de eerste keer zyn, dat de heer Thomsen omzwaait. Een frappant feit van den laatsten tyd is, dat de burgemeester in do vorige vergadering meegedeeld werd, dat concessie voor de autobussen verleend zou worden. De Vrijheidsbond heeft zich verklaard te gen subsidie aan onverplicht byzonder on derwys. Het is goed gebruik, by een sterven den raad geen belangrijke zaken aan de or de te stellen. En evenzeer is goed gebruik, dat belangrijke besluiten genomen worden by de begrooting. Toen spr. voorstelde 350 gulden vopr leermiddelen te nemen uit on voorzien, mocht het niet. En nu mag ’t wel. Dat het openbaar onderwijs zoo duur kost, komt hieruit, doordat gemeentewerken zelfs 20 pCt. op de leermiddelen legt. Daarom is spr. voor een ander systeem. Spr. is be nieuwd, of de'bijzondere scholen over zuk- len houden van de driejarige afrekening. Spr. is overtuigd van niet. Dat blijkt al hier uit, dat men op spoedige afrekening aan dringt. Hoffelijk als de heer Kusters altyd is, had men van hem niet anders dan een dankwoord aan de meerderheid kunnen ver wachten. Maar of hij zoo sterk in zyn be toog Is, betwijfelt spr. Op de eerste plaats behooren de verplichte uitgaven vast te staan; eötgt dan komen de onverplichte uit gaven aart de beurt. Als de gelijkstelling moet worden doorgevoerd, moet dit geschie den van hoogeraf en niet van onderaf. Het Rjjk heeft dan ook den weg aangewezen. Spr. is principieel voor het lyceum, maar het moet van de omstandigheden afhangen, of het kan. Bij het lager onderwys betaalt de Gemeente voor het bijzonder, doch geniet er niet van. Het argument van den heer Kus ters vervalt dus. De heer KUSTERS: Het gaat om het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwys. Wethouder WESTERHOF stry'dt niet te gen subsidie aan het byzonder onderwys. Voor het bewaarschoolonderwys heeft spr. gezegd, dat earst het algemeen onderwijs moest komen. Den heer Thomsen merkt spr. op, dat het college geweigerd heeft cèn parallelklas le vormen aan de Handesschool, toen er 38 leerlingen waren. Men maakt het openbaar onderwys kapot en toch wil men subsidie geven, voor onverplicht onderwys. Het Rijk maakt de finantieele verhouding met de ge meenten zoo moeifyk, dat het steeds be- zwaarlyker wordt, aan zijn verplichtingen te voldoen. De VOORZITTER stelt er prys op. zijn standpunt uiteen te zetten. Het gaat hier niet om voorstanders of tegenstanders van hot openbaar onderwijs. Als overheidspersoon steunt spr. elke instelling, die bydraagt tot den bloei van de stad. Het Lyceum zal boven, dien nog een bate worden voor de gemeente. Van buiten wordt jaarlijks ruftn een ton by- D gedragen en die som wondt hier verteerd. 1Jan Schoen van Westzaan, en Grietje Vol- Buiten politieke hartstochten om kan spr. - - - niet begrijpen, dat men hier tegen is. De heer SIETSMA, wil uit het amende- ment-Govers lichten, dat geen openbare be. trekking mag worden vervuld. De heer SLUIS wil deze zaak behandelen lij de begrooting. De heer GOVERS zal er bij de begrooting op terugkomen. Hiertoe wordt besloten. HET VOORSTEL VAN B. EN W. WORDT AANGENOMEN MET 10 TEGEN 8 STEMMEN. Voor stemden de heeren: Geels, Kusters, Vogelaar, Ringers, Thomsen, Klaver, Bak, Sluis, Leeeberg en van Slingerland. Tegen stemden de dames Westerhof-Koop- al en Carels en de heeren van Drhnen, Go vers. Sietsma, Westerhof, Plevier en Veen. (Wordt vervolgd.) Vermakt en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 10