II „ONS BLAD” L No 163. Maandag IS Jnli 1»»7. giro alkmaar io4863 Zie Jaargang Advertentieprijs Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaart Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad lm j PLECHTIGE INWIJDINÖ VAN HET NIEUWE ST. ELISABETH ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. Bureau HOF 6, ALKMAAR - Telefoon Hoofdingang. Aan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—, f 750.—f 250.—, f 125.—f50.—, f 40.— Aan de achterzijde. -■ -■ GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 dr. Melchior I 4 1 den. tot Alk- Jte gangen en zalen gc- het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD vereenigin^en .1 Van 15 regels fl.25; elke regel meer f 0.25. Reclame per regel f 0.75 voor de eerste pagina voor de overige pagina’s f 0.50 Rubriek „Vraag en aanbod” bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer f 0.12. f 2.— f 2.85 f 0.60 hooger van hut 25-jarig bestaan van het St. Elisa- bethgesticht het voorrecht had het woord te mogen voeren namens de doctoren, die in L’w ziekenhuis geregeld werken, mocht ik erop wijzen, hoe juist in die 25-jarige periode groote evoluties waren totstandgekomen in de medische wetenschap en behandeling. De heelkunde, die in den aanvang van die periode, nog met wankele schreden het pad der asepsis bewandelde, had geleerd vol ver trouwen dien yieuwen weg te vervolgen en steeds nieuwe deelen van het menschelijk lichaam toegankelijk te maken voor haar in grepen; de nieuwere inzichten op hygiënisch gebied deden bun invloed gelden op <Ie be handeling der patiënten en de inrichting der nieuwe ziekenhuizen. De groote veranderingen, die het ondei. zoek van den internist, vergeleken bij vroo ger. kenmerken, het uitgebreide laboratorium onderzoek van allerlei lichaamsvochten, het registreeren van allerlei afwijkingen met be hulp van moderne apparaten, hebben ge maakt, dat een groot deel van de fantasie uit het vak van den internist is verdwenen, het geen slechts ten goede kan komen aan het werkelijke belang van den patiënt. Voorts mocht ik wijzbn op den grooten ommekeer, die in de medische wereld wa- tts weeggebracht door de Röntgenstralen en thans mag ik er wel aan toevoegen, dat de Röntgenologie onontbeerlijk is geworden voor iederen medicus bij het opsporen van de oorzaken van de klachten zijner patiën ten. De nieuwe stralenbehandeling,' hetzij met natuur-, hetzij met kunststraten, heeft onze behandelingsmethoden met een waardevol het volgende: Diegenen onder U, die weten hoezeer ik sinds mijn komst in Alkmaar, nu 16 jaar ge-, leden, gestreefd heb naar verbetering in den ziekenhuisbouw, zilllen beseffen, hoe groot de teleurstelling voor mij moet zijn, niet per soonlijk de plechtige opening van Uw nieuw ziekenhuis te kunnen bijwonen. Dr. Melchior zal echter zoo vriendelijk zijn, datgene, wat ik namens de specialisten en mijzelf had wil len zeggen, mede te deelen. Toen ik 3 4 jaar geleden bij gelegenheid hulpmiddel verrijkt en zoo zou ik kunnen doorgaan en wijzen op de_ heel andere op vattingen in de inrichting van kinderafdee. lingen. Maar genoeg. Het is niet mijn bedoe- - ling, om thans uitvoerig weer te geven, aan welke moderne eischen zich een nieuw zie kenhuis heeft aan te passen, maar wel om aan te toonen, dat er in den tegenwoordigen tijd veel geëischt wordt door ons, specialis ten bij de behandeling van onze patiënten, want het is zonder meer wel duidelijk, dat voor al die nieuwere onderzoekingsmethoden ook ruimte en hulpmiddelen noodig zijn. En wanneer wij dan nu zien, in welk ver. plegingspaleis wij ons bevinden, dan komt een groot gevoel van dankbaarheid over Ons, Hierna verzocht spr. Mgr. het Ziekenhuis te willen openen. Toespraak Mgr. Gallier. Na een geestige inleiding, herinnerde Mgr. eraan, dat we thans reeds de eerste -vesper hebben van het feest van den grooten pa troon van alle ziekenhuizen, den II. Camillus de Lellis, over wien niettemin nog geen woord gesproken is. Desondanks/hoopte Mgr., dat de Heilige evengoed patroon van dit ziekenhuis zou w illen zijn. 'D<4e Heilige, al dus Mgr., is begonnen mét zelf ziek te zijn en wel in die mate, dat zijn kloosteroverste hem meerdere malen wegzond. Toen stichtte hij zelf een ziekenhuis. En allen, die er kwa men, hoorden, dat zieken zijn: „barmhartig heden van God’’. Dat is ook zoo. Morgen zal Mgr. een retraitehuis inwijden. Daar kan men veel voor de zielen winnen, maar toch komen er betrekkelijk weinigen. Onze Lieve Heer geeft zo dan een retraité op het ziekbed, waarvan Mgr. hoopt, dat zo dezelfde vruchten zal afwerpen. Mgr. hoopt, dat zooveel mogelijk zieken in het ziekenhuis hun gezondheid zullen te rugvinden. Die dit niet gegeven is, wenscht Mgr. toe, dat het ziekenhuis hen zoö zal heiligen, dat dit huis voor hen wordt: de deur des hemels. Met dit woord en dezen wensch verklaar de Mgr. dit prachtige ziekenhuis voor ge opend (applaus). Het woord wa« Vervolgens aan den loco-burgemeester, wethouder Thomsen, die als volgt sprak: Het zy mij als waarnemend burgemeester vergund, U in de eerste plaats dank te zeg gen voor Uwe uitaoodiging, om bij de ope ning van deze voor Alkmaar zoo belangryko inrichting tegenwoordig te mogen zijn. De burgemeester, die thans ongetwyfeld- raet zyn gedachten hier is, omdat deze aan- gelegenheid hem zooveel belang irfboezemt, werd echter door plichten, die hem naar het buitenland riffen, verhinderd hier te zijn, wat U zeker wilt excuseeren. 't Is U allen wel bekend, dat het zieken- buisvraagstuk Alktna»>Jde laatste jaren nog al erns in twrovring heeft gebracht. Maar misscfiTen niet zoo goed, hoe de burgemees ter, dien ik hier vertegenwoordig, tegenover dit vraagstuk stond. Het zij mij vergund, dit met een enkel woord te releveeren. Ik stel daarop te meer prijs, omdat ik dat standpunt geheel kan deelen. In den Raad van 9 Juli 1925 zei do burgemeester dan: „Alkmaar in toenemende mate het centrum van Noordelijk Noord-HoHnnd is mijn richt snoer. Dat heeft mij, vaiyhet oogenblik mij ner* komst in deze gemeente onder meer de hoop ingegeven, dat ik hier eenmaal twee aan de eischen des tijds beantwoordende groote ziekenhuizen zou zien Verrijzen. Voor de totstandkoming van beide zal ik vyor zoover daartoe in staat de me dewerking geven, welke men van mij vraagt”. Wat de burgemeester daar zei, vloeit hier uit voort, dat ook hij eerbied heeft voor ieders eerlijke overtuiging, ook op gods dienstig gebied. Toen men mij enkele jaren terug als wet houder van finantiën vroeg, wanneer men een nieuw neutraal ziekenhuis zou krijgen, antwoordde ik: zoodra de voorstanders daarvan mij f 150.000 zullen bezorgen. Dat was voor mij het teeken, dat die voorstan ders werkelijk voor htln ideaal gevoelden. Het is zoo gemakkelyk idealen te hebben, waarvoor men een ander het offer laat brengen. Voor dit ziekenhuis werd van de Katho lieken een nog veel grooter offer aan moei te en geld gevraagd en als wij thans zien, dat dat offer is gebracht, dan moet ieder weldenkend mensch daarvoor respect hebben en kan ik dan ook niet nalaten daarvoor mijn respect te betuigen. Dat deze inrichting zal bydragen tot den bloei van Alkmaar, bewijfel ik geen oogen- t blik, dat zij ten goede zal komen aan de gezondheid van de bevolking van Holland's Noorderkwartier en haar lijden zal vermin deren, is zeker. Zou ik dan als waarnemend burgemeester en evengoed als mensch mij niet moeten verheugen bij de opening van dit voor Alkmaar grootsche ziekenhuis? Maar zooals het t Gemeentebestuur gaat in betrekking tot de gemeente, zoo gaat het U, Mgr., in betrekking tot Uw bisdom. Daar om wensch ik U in de eerste plaats geluk met het feit van dezen dag. Maar.niet minder intusschen gelden mijn gelukwenschen de zusters, waar het U in deze vergroote en verbeterde inrichting waarschijnlijk meer dan voorheed gegeven zal zyn, Uw werk der lief de met succes te vervullen. (Applaus). Namens den geneeskundigen kring maar en omstreken, uitte de heer dr. R. G. C. Schröder de beste wenschen bij de opening. SprT riep God’s zegen op het werk, in dit gebouw ten bate der zieken ondernomen en hoopte, dat het ziekenhuis tot grooten bloei zou komen. Niet in de eerste plaats, dat deze bloei zich zou uiten in een batig saldo der exploitatie, maar dat het heel veel zieken tot grooten zegen zal strekken. De naam St. Elisabethgesticht heeft een kleine verandering ondergaan en is gewor den St. Elisabethziekenhuis. Spr. hoopt, dat de geest van deze Heilige de zusters zal be- Vervolgens begaf het gezelschap zich naar den kleinen refter, waar de receptie ge houden werd. Toen Mgr. de zaal betrad, zong het zuster- koor hem toe, waarna het woord was aan den ZeerEerw. Heer Dankelman. Toespraak directeur Dankelman. De Zeereerw. Heer Dankelman, dankte op de eerste plaats Mgr. voor diens tegenwoor digheid en voor het feit, dat Z. D. H. de in wijding heeft willen verrichten. Destemeer waardeerde do Zeereerw. spreker dit-, waar Z. D. H. in deze dagen met bezigheden over laden was. Spr. hoopte, dat de door Mgr. af gesmeekte zegen des Hemels over het zie kenhuis zou neerdalen en dat degenen, dio hier zouden komen er gezondheid naar ziel en lichaam zouden vinden. Na Mgr. nogmaals dank gezegd te hebben, uitte spr. woorden van dank jegens het hoofd der gemeente Alkmaar, burgemeeeter Gistermiddag te 1 uur is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Cahier, op plechtige wijze het nieuwe St. ElisabëTh Ziekenhuis te Alkmaar ingewijd. Een groot aantal belangstellenden woonde de plechtigheid bij. Wy merkten o.m. op vele B. E. H. H. Geestelijken uit Alkmaar en omgeving, talrjjko II. H. Doctoren, een groot aantal zusters, deputaties van nagenoeg alle R. K. vereenigingen te Alkmaar, den archi tect, opziehers, aannemer en uitvoerder den voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, den waarnemend burgemeester van Alkmaar, wethouder Thomsen, voorts wet houder Leesberg, den gemeente-secretaris, den heer A. Koelma, alsmede de raadsleden Bak en Kusters, enz. De hall en gangen van het ziekenhuis wa ren gesierd met rijke bloemstukken, welko de E. E. Zusters in groot aantal vereerd waren. Voor den ingang vormden de tambours van de R. K. Muziekkapel „St. Louis” de eere- wacht. Toen Mgr. per auto' naderde, luidde het Angelusklokje, terwyl de tambours de roffel •sloegen. Aan den ingang werd Mgr. opge wacht door een stoet van geestelijken, waar na Z. D. H. zegenend lange de knielende menigte schreed, om zich vervolgens in de devote kapel voor de plechtigheid te klee- De inwijding. loen Mgr. Cahier met de kerkelyke waden omhangen was, hief Z. D._ H. Veni Creator aan, dat voortgezet wérd door het zusterkoor. Ontroerend-schoon werd het tweestemmige gezang van Stollewerk uitgër- voerd, terwyl de heer P. A. van Langen het orgel bespeelde. Later stichtte de organist' de aanwezigen door passende fantasieën, welko het orgel op z n voordeeligst deden uitko men. Het pneumatisch instrument, gebouwd door de firma Bernard Pels en Zonen te Alkmaar, bevat twee klavireen en vry pedaal. Na het „Veni Creator” verrichtte Mgr. dan de inwydlngsplecbtigheid, waarbij Z. D. H. geassisteerd werd door den Zeereerw. Heer J. Dankelman, directeur der Congregatie van de E. E. Z. Z. Auguetinessen te Delft, -als assistent a dextris, en den Hoogeerw. lieer E. P. Rengs, deken van sistent a einitris. Achtereenvolgens werden het altaar en de kapel gcwyd, waarna JV gangen en zalen gezegend werden. Teruggekomen in de kapel werd het Te Jleum gezongen. Wendelaar. Spr. had een brief van hem ont vangen, waarin bij zyn spijt betuigde over het feit, dat hij wegens het bywonen van een vergadering te Bern, verhinderd wae, aanwezig te zijn. De burgemeester verheugde er zich oprecht over, dat de bouw was tot stand gekomen en hoopte, dat de zusters haar zegenryken arbeid vele personen ten goede zouden mo gen doen komen. De aanwezige wethouders verzocht spr., den burgemeester zijn dank over te brengen. Vervolgens heette spr. welkom den bouw heer, den heer Jan Stuyt, dig met zyn inge nieurs en hoofdopzichter dit gebouw tot stand bracht. Welkom ook heette spr. aannemer en uit voerder, met wie in de prettigste harmonie was samengewerkt en waarvoor spr. dank zegde. Welkom voorts aan de zusters en medici, die beiden veel belang bij het ziekenhuis hgbben: de medici by raadgevingen en de zusters bij de verpleging. Spr. hoopt, dat de zusters in dit huis nog vele jaren zegenryk mogen arbeiden. De medici mogen er alles vinden, wat van hun gading is. Spr. hoopt, dat zij vele jaren op prettige wijze mogen samenwerken en vele zieken gezend maken. Dank bracht spr. dan aan Alkmaar, als as- en particuliere personen, die belangstelling I toonden en dank vooral ook aan de pers voor haar steun. Tenslotte heette spr. allen tezamen wel kom, bracht hun hartelyk dank voor de be toonde belangstelling en beval het zieken huis in aller sympathie aan. die hier dagelijks zullen werken, voor de on/"^ bekrompen wijze, waarop U, mijnheer do directeur, dit nieuwe ziekenhuis hebt laten bouwen Cn inrichten en voor het architecto nisch schoone geheel en technisch volmaakte, dat U. mijnheer Stuijt, met Uwe medewerker* heeft weten te scheppen en maken. Wat door die onderlinge samenwerking Is totstandgekomen, mag gerust een sieraad ge noemd worden op zieken huisgebied en al mag Alkmaar niet onder de groote steden geteh» worden, toch ben ik er zeker van, dat menige groote stad Alkmaar zal kunnen Imnyden, om een dergelijk groot en mooi ingericht zieken huis. En waar ook wel op gewezen mag worden: eindelijk dan is gebroken met de aloude tra ditie om aan bepaalde inrichtingen een be paald cachet te verleenen met een eenigszins somber en zwaarmoedig uiterlijk. De heer Stuijt is erin geslaagd, om aan dit ziekenhuis met zijn rootle dak. dat het zoo goed doet tegen dien witten band eronder, een dusda nig opgewekt cn vroolijk aspect te geven, «lat de patiënt, die hier binnen komt, direct aangenaam wordt getroffen. Dezer dagen hoorde ik van iemand, die het nieuwe ziekenhuis bewonderd had, de vol- gene ontboezeming: „ik heb geen verstand van de technische inrichting van een zieken huis, maar het lijkt wel een sprookje; je zou je voor je pleizier’laten opereeren en drie weken ziek liggen” (gelach). Zoo moet het ook zyn; de patiënt moet niet gedrukt worden door de sombere om geving in die toch al moeilijke dagen, maar alles in het ziekenhuis moet medewerken, om bet den patiënt zoo prettig en makkelijk WIJ HOUDEN OP HET OOGENBLIK REUZÖ OPRUIMING IN ALLE V(M)R- f RAAD ZIJNDE ZOMERSTOFFEN. Lage prijzen. Manufacturenmagazijn „De Tijdgeest.’’ MAGDALENENSTRAAT B 17. M.KM \AR. zielen bij haar werk. Blijft haar leven in dachtig, aldus spr., dan zal ook in u een wonder voltrokken worden en zult u in uw eigen hart vinden: warmte, vreugde en vrede, (applaus). Namens den geneeskundigen kring bood spr. de Ee»w. Moeder Overste de teekening aan van een bureau, dat een geschenk is voor do zusters zelf en bestemd'voor de admini- etratiekamer van het gesticht. Uit naam van Dr. J. M. van Dam, die we gens een niet-ernstige ongesteldheid verhin derd was, persoonlijk te komen, sprak de heer BF ’'J'-'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1