TOS I FffTm BINNENLAND. saw Verspreide Berichten. Korte Berichten. Interieur 2e klas kamer. Interieur ketelhuis. Interieur keuken. BUITENLAND. De relletjes te Weenen. gi Interieur machinekamer. tri O ■W Van degenen, die het hunne tot de tot; standkoming van het gebouw bijdroegen, mag zeker niet onvermeld blijven de hoofdopzich ter, de heer Jac. Balvert, wiens verantwoor delijkheid groot was, dbch die thans met des- temeer voldoening op het voltooide trotsche gebouw mag terugzien. via. Een aantal vooraanstaande Boliviancn I is in hechtenis genomen, waaronder zich ook I Villa Nueva bevindt, die in 1925 tot presi dent van Bolivia wa« gekozen sonen zijn gewond. Tientallen huizen zijn verwoest. Voornamelijk Southpark en I.ebo zijn zwaar getroffen. De houding van de socialisten. Naar de Berlijnsche Vorwaerts uit Weenen verneemt, had de socialistische partij geen opwekkingen verspreid voor betoogingen of andere bewegingen naar aanleiding van het v< nnis van Schattendorf. De personeelsver gaderingen uit de verschillende bedrijven hebben eigener beweging tot staking en tot betooging voor het parlementsgebouw be sloten. Het gebruik *an de wapens door de politie, en vooral het schieten, prikkelde do ‘och reeds opgewonden menigte tot het uiterste. Intusschen verzekert een bericht uit be voegde bron, dat de politietroepen alleen geschoten hebben ,om zich te verweren. sGevlucht. Volgens het Tsjechoslowaksche persbu reau is de familie van Tscharmam, een van de vrijgesprokenen in het proces inzake de botsing te Schattendorf, dat de aanleiding gaf tot de onlusten, over de Hongaarscho grens gevlucht. Het Centraal Bestuur van de Zwitsersche socialistische partii heeft besloten aan d» Oostenrijksche partij telegrafisch zijn veront- waardiging te kennen te geven over de vrij spraak van.de moordenaars en zijn sympa thie te betuigen met den huidigen strijd. Een officieele mededeeling. De Oostenrijksche bondskansclarjj heeft de volgende mededeeling verspreid: ..De op stand is onderdrukt. De politie is den toe stand meester. Bij de botsingen zijn ongeveer 119 menschen gewond en 12 gedood. Van do gewonden behooren de moesten tot do po litic. Deze is thans bezig met groote, van geweren voorziene patroeljes te voet en te paard de laatste betoogers uiteen te jagen en de rust volkomen te herstellen. De pleinen in den omtrek van den natio- nalen raad en ’t gerechtsgebouw zijn door mi litairen bezet. Plunderingen zijn nergens voorgevallen. De overheid is den toestand volkomen meester.” Een Italiaansche dreigement. Uit Innsbruck wordt aan de Vossisehe Zeitung geseind, dat-de Italiaansche militaire bevelhebber aan den Brenner aan de Tin ier regeering heeft laten weten, dat als het treinverkeer tussehen Italië en Duitschland door de Brennerpas niet terstond hervat wordt, Italië zelf voor het rijden van deze treinen onder militair geleide zal zorgen. Uit hetzelfde telegram blijkt, dat bij den Brenner op het oogenblik 10.000 man Ita liaansche troepen manoeuvres houden. BETOOGINGEN TE LENINGRAD. Er zouden 50 personen bij zijn omgekomen. De Parjjsche bladen maken melding van ernstige onlusten te Leningrad. Op het onjuiste gerucht, dat Trotski aldaar was aangekomen, zouden honderdduizend arbei ders hebben betoogd voor de regeeringsge- bouwen en geweigerd hebben uiteen te gaan. Bij het hieroft gevolgde gevecht met de politie moeten vijftig betoogers het leven hebben verloren. Ook moet in twee infanterie regimenten in het Dnjepr-gebied muiterij zijn uitgebro ken en cavalerie is daarheen gestuurd om deze te onderdrukken. DE SCHIPBREUK VAN DE „SHAHZADA”. 21 opvarenden omgekomen. Te Calcutta zijn de vijftig overlevenden van het aan de „Asiatic Steam Navigation Co.” toebehoorende stoomschip „Shahzada” aangekomen, dat naar gemeld dezer dagen in den storm nabij de monding der Hooghly- rivier (Bengalen) is gezonken. Het schip verdween zoo snel in de golven, dat er geen tijd was voor het uitzetten der reddingsbooten. Van de 21 leden der beman ning, die verdronken, zijn zeven Europeanen en veertien Britsch-Indiërs. De redding der vijftig overlevenden geschiedde door het s.s. „Clintonia”. Naar de oorzaak van de ramp w’ordt een onderzoek ingesteld. TORNADO IN KANSAS. Acht dooden, honderd gewonden. Ooor een tornado, die het Noord-Oostelijk deel van den staat Kansas heeft geteisterd, zijn gisternacht minstens acht personen ge dood, terwijl men gelooft, dat honderd per- In het Burgenland hebben de vakvereenigin- gen groote protestvergaderingen gehouden tegen de gebeurtenissen van Donderdag en tegen het optreden van de politie in de hoofdstad. Aan de grensstations worden al leen levensmiddelen doorgelaten. Het reizi gersverkeer is geheel gestaakt, zelfs de boo ten tussehen Passau en Linz hebben den dienst gestaakt. Aan de Duitsch-Oostenrijksche grens. Een medewerker van de Acht Uhr Abend- blatt te Miirtchen, die per auto de tocht over de Oostenrijksche grenzen heeft gemaakt, seint aan zijn blad, dat het station Salzburg bezet is door ongeveer 40 man van den Schutzbund. die de reizigers uit Duitschland terugsturen. De vreemdelingen, die Oosten rijk willen verlaten, worden echter wel doorgelaten. De vliegtuigen van Weenen naar München hebben Oostenrijk niet verla ten. Wel is van München een vliegtuig naar Weenen vertrokken met‘graaf Lerchenfeld, de Duitsche gezant in de Oostenrijksche hoofdstad, die op eigen risico vertrokken is. Hij heeft een Duitsche vlag meegenomen om bij aankomst moeilijkheden te ontgaan. De gezant zou op verzoek van het Rijksdeparte- ment van buitenlandsche zaken bij zijn aan komst te Weenen in de eerste plaats trach ten te verkrijgen, dat enkele Duitsche vlieg tuigen. die te Weenen worden vastgehouden, vergunning krijgen naar Duitschland terug te keeren. regenten van het DE ONLUSTE NTE WEENEN. H< t Hoofdbestuur van het Hongaarsch R- K. Kindercomité deelt ons mede, dat in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk de trein met ongeveer 00 Hongaarscho kin deren, die Woensdag a.s. in Nederland zou aankomen eerst eenige dagen later zal ko rnet’. De trein zal vermoedelijk niet over Oostenrijk, doch over Tsjecho-SIowakije wor den gedirigeerd. R.-K. WERKLIEDÈNBOND. Demonstratief Congres. Gisteren is op het R.-K. Volkssportpark, aan de ossenlaan te Nijmegen, het domon- stratiij congr. s gehouden van het R.-K. Wurkhedenverbond in Nederland. Uit alle déelon van het land waren de deelnemers in grooten getale opgekomen, zoodat des mor gens een stoet geformeerd werd, waaraan ongeveer 40.000 personen en 40 muziekcorp sen deelnamen. In optocht trok men naar het terrein, dat feestelijk versierd was. Het voorbijtrekken van den onafzienbaren stoet duurde 3 uur. Om 12 uur droeg de bisschop van ’s-Her- togenbosch Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, in het sportpark en If. Mis op. waarna te 1 uur precies het congres geopend werd met een rede van den verbondsvoorzitter, den heer De Bruin. Daarna hield Mgr. Dr. H. A. Poels een rede, getiteld: ..Een tijdig woord aan onze katholieke arbeiders en arbeidersvrien- den”. Deze rede werd onmiddellijk na het uitspreken daarvan op het terrein in druk verspreid. Nadat de verbondsvoorzitter met eenige woorden het congres had gesloten, werd op nieuw een stoet gevormd en trok men met muziek en ontplooide banieren door de stad, waar duizenden kijkers op de'been waren. (Wegens plaatsgebrek moeten we een uit voerig verslag tot morgen laten liggen. Red.) In Chineesche kringen wordt verklaard dat een wapensti'stanJ gesloten is tussehen l’sjang Kai sjek, den c nnmandant der Nan- king troe| en eir Tsjang Tsoen-tsjang. een der noordelijke generaals. Naar de bladen melden heeft de parle ment:» commissie besloten dat het proces togen Pangalos door de gehccle Girekschc Kamer zal woru'en berecht. Volgens een officieel communiqué is een revolutionnair complot ontdekt in Boli- gelegen is, is voor spr. een reden van per soonlijke verheugenis. Namens de Alkmaar- sche geestelijkhei 1 dankt spr. dc Zusters voor haar werk. Spr. kan Mgr. de verzekering geven, dat degenen, die hier verpleegd worden, een re traite meemaken, want alles wat men ziet en hoort, is stichtend: de Zusters bezitten een heerlijken religieusen geest, zooals spr. zelf heeft mogen ondervinden. Spr. dankt den directeur, dat hij dit mooie ziekenhuis te Alkmaar heeft willen laten «Richten. vooral, omdat het bediend wordt door Zusters, die navolgsters zijn van den pa troon der ziekenhuizen, den H. Camillus de Lellis (applaus). Hierna werden ververschingen aangebo den, terwijl „St. Louie” op de binnenplaats een concert gaf. Tenslotte werd van de autoriteiten en ge- noodigden een foto gemaakt nen behalve de Arbeiterzeitung die een klein blad heeft uitgegeven, waarin het bestuur van de sociaal-democratische party uitdruk kelijk verklaart dc verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen niet te kunnen aanvaar den. Het blad beschuldigde de politic dc bot singen te hebben uitgelokt. De arbeiders werden uitgenoodigd Zaterdag te staken, maar deze staking in geen geval langer dat; 24 uur te laten duren. H< t spoorweg perso neel heeft het parool gekregen in elk gjpval de voor de hoofdstad bestemde levensmidde len door te zenden. Het blad sprak de hoop uit. dat het W'eensche proletariaat zich niet zal laten verleiden tot het plegen van onbe zonnen daden en ook niet aan straatbetoo- gingen zouden deelnemen, voor zoover deze niet door de socialisten waren uitgeroepen. De staking scheen niet alleen te Weenen maar in geheel Oostenrijk algemeen te zijn. mogelijk te maken. Moge bovenaangehaalde ontboezeming voor den heer Stuijt het bewijs zijn, dat hij in zijn pogen volkomen geslaagd is. - En ook de deskundige, die dit gebouw bezoekt en zijn speurend oog laat gaan, zal aan het einde van zijn wandeling moeten ge tuigen, dat hier een ziekenhuis gebouwd is, dat er zijn mag en dat aan hooge eischen vol doet, vooral als hij dan verder nog in het oog wil honden, dat ruimte voor uitbreiding voldoende aanwezig is, zoodat in de toekomst door bijhouwen van paviljoenen tegemoet gekomen kan worden aan wensehen, die nu nog onvervulbaar waren. Het is mij dan ook een behoefte, mijnheer de directeur en U Eerwaarde Zusters, om U op dezen voor U en ons onvergetelijken dag namens de specialisten van Alkmaar hartelijk geluk te wensehen met de voltooiing en plechtige opening van Uw mooie nieuwe zie kenhuis en daaraan onzen welgcmeenden dank te verbinden voor de tegemoetkoming, die gij, voor zoover mogelijk, hebt betoond bij de inrichting der verschillende specialisti sche onderdeden. Past mij dus op dezen dag een gevoel van groote vreugde, toch kan ik een zeker ge voel van weemoed niet onderdrukken. Wan neer iemand zjjn huis verlaat om een mooiere woning te betrekken, dan stemt hem dat tot vreugde, de groote voorspoed, de zonnige toekomst laches hem tegen maar de mooie herinneringen vaat het harde werken en van den voorspoed* verkregen door dat harde werken zijn en blijven ge bonden aan dat oude huis, waar hij veel liefs naast teleurstellingen heeft ondervonden. Zoo gaat het mjj op dit oogenblik. Het oude huis, waar ik 16 jaar gewerkt heb mei de zusters, waar we dikwijls hard hebben moeten werken in moeilijke omstandigheden, maar waar we ook vele oogenblikken vat. groote voldoening gekend hebben na ge slaagd werk, aan dat oude huis zullen voor- loopig de mooie herinneringen verbonden blijven voor mij en w ie der hi aanwezige Zusters. Het is mij persoonlijk een behoefte aan die Zusters, die mij gedurende dien tijd zoo trouw ter zijde gestaan hebben, hartelijk dank te zeggen voor haar toewijding (ap plaus). Namens directrice en Stadsziekenhuis dankte de heer S. W. Amtz voor de uitnoodiging, om bij de opening van dit schitterende gebouw aanwezig te zijn. De woorden van hulde aan bouwmeester, aannemer en uitvoerder, acht spr. hier op hun plaats. Spr. wenscht het bestuur geluk met de opening en hoopt, dat het gebouw een zegen zal zijn voor de zieken, die hier verpleging zoeken. Voorts hoopt spr., dat ook in de toekomst op dezelfde aangename wijze zal worden sa mengewerkt en dat God’s beste zegen zal rusten op het ziekenhuis, thans één der grootste in Noord-Holland (applaus). Laatste spreker was de HoogEerw. Heer E. P. Rengs Deken van Alkmaar, die het voor Mgr. een 'groote voldoening noemde, dat in zijn bis dom zoovele gebouwen geopend worden, welke tot opschrift kunnen dragen den tekst van Marcus: „Ik heb medelijden met de schare.’’ Het kabinet treedt niet af. Het Oostenrijk sein kabinet ci.-cben van de socialisten niet in te willigen en dus in functie te blijven. Het achtte dit ie'dzakelijk voor het gezag van den sjaat. Ook de eisch tot ontslag van oud-bonds- kansclier Schobcr. den hoofdcommissaris van politie, is niet ingewilligd. De regeering wil Schobcr. die in Oostenrijksche politiek vaak een voorname rel heeft gespeeld, niet prijs gêvci.. De socialisten zijn echter’ ten zeerste verbitterd op den hoofdcommissaris en stellen hem aansprakelijk va r het bloed dat gevloeid heeft. De geruchten, dat de regeering niet op de troe; en zou °knnnen vertrouwen worden te gengesproken. Daarentegen zou Schobcr niet volkomen zeker zijn van het politiekorps, daar een groot aantal agenten socialist is. Dc sociaal-democraten hel.ben dc leiding van de beweging genomen om den commtt- nistischen invloed te fnuiken. Zij hopen het vertrouwen van de menigte te kunnen her winnen en verdere incidenten te voorkomen. De regeeringsgebouwen werden bewaakt door de politie. Op den Ring zag men echter vrijwel geen agenten, daar deze vervangen waren door den republikeinschen Schutz bund. De meeste winkels in liet centrum

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2